قابل توجه جاماندگان از طرح جریمه مشمولان غایب

4 1,467

سال 95 دولت طرح خرید غیبت سربازی مشمولان غایب را به مجلس تقدیم کرد. با وجود مخالفت های زیاد ستاد کل نیروهای مسلح، مجلس این طرح را در سال 95 تأیید کرد و طرح به مرحله اجرا در آمد.

بر اساس این طرح، مشمولانی که تا پایان سال 97، هشت سال غیبت داشتند، توانستند با پرداخت جریمه کارت پایان خدمت دریافت کنند. این طرح تا پایان سال 97 اجرا و پس از آن متوقف شد.

در این میان مشمولانی برای استفاده از این طرح ثبت نام کردند، اما جریمه ای پرداخت نکردند و یا اقساط عقب افتاده دارند. این دسته از مشمولان باید طبق ضوابطی که در متن خبر به اطلاع می رسد، هرچه سریع تر نسبت به پرداخت جریمه خود اقدام کنند.

10 درصد افزایش دیرکرد جریمه غیبت سربازی

به گزارش باران مشاوره به نقل از یاسا، ۱۳۵ هزار نفر از مشمولانی که باید جریمه غیبت سربازی بپردازند، جریمه خود را پرداخت نکرده اند.

رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: این مشمولین در این یک سال غیبت داشته اند و لازم است دوباره نام نویسی کنند و جریمه خود را با ۱۰ درصد افزایش دیرکرد بپردازند.

نام نویسی از مشمولان پرداخت جریمه غیبت سربازی، سال پیش در دو مرحله اجرا شد و حدود ۳۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند. این افراد از نظر سازمان نظام وظیفه تعیین تکلیف شدند و از میان آنها هشت هزار نفر واجد شرایط پرداخت جریمه مشمولان غایب سربازی نبودند.

پرداخت قسطی جریمه غیبت سربازی

سردار سید حمید صدرالسادات افزود: با ارسال پیامک برای افرادی که واجد شرایط پرداخت جریمه غیبت سربازی بودند، اطلاع رسانی لازم را انجام دادیم. ۱۹۷ هزار نفر از افراد ثبت نام شده، جریمه های خود را واریز کردند و برای بیش از ۹۵ درصد آن ها کارت صادر شده است.

حدود 135 هزار نفر جریمه خود را واریز نکرده اند که طبق قانون یک سال به میزان غیبت آنها اضافه می شود. این افراد باید در سال ۹۵ ثبت نام و از این طریق آمادگی خود را برای پرداخت جریمه غیبت سربازی اعلام کرده باشند. در غیر این صورت مشمول غایب محسوب می شوند و برگه اعزام برایشان ارسال می شود.

مجلس شورای اسلامی در حال بررسی قسطی شدن جرائم مشمولان غایب سربازی است. اما افزایش میزان غیبت، جریمه های متفاوتی را در پی خواهد داشت. در صورت تصویب قسطی شدن این جرایم، افراد می توانند با با سازوکار های تعریف شده، جرایم خود را به صورت قسطی پرداخت کنند.

میزان جریمه غیبت سربازی

بر اساس بند (ط) تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی، مشمولانی که بیش از هشت سال غیبت داشته اند، باید جریمه خدمت سربازی پداخت کنند. میزان جریمه مشمولان غایب برای دریافت معافیت از خدمت سربازی، مطابق مدرک تحصیلی محاسبه می شود و به این ترتیب است:

 • مدرک زیر دیپلم، ۱۰ میلیون تومان
 • دیپلم، ۱۵ میلیون تومان
 • فوق دیپلم،۲۰ میلیون تومان
 • کارشناسی، ۲۵ میلیون تومان
 • کارشناسی ارشد، ۳۰ میلیون تومان
 • دکترای غیرپزشکی، ۳۵ میلیون تومان
 • دکترای پزشکی، ۴۰میلیون تومان
 • پزشکان متخصص و بالاتر، ۵۰ میلیون تومان

مشاوره سربازی | مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران

تخفیف پرداخت جریمه برای متأهلین

به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ پایه جریمه غیبت سربازی اضافه می شود و مدت غیبت بیش از ۶ ماه، یک سال محاسبه می شود. براساس این قانون، مشمولان غایب متأهل، پنج درصد و غایبین دارای فرزند به ازای هر فرزند پنج درصد تخفیف کل مبلغ جریمه را دریافت می کنند.

مجلس شورای اسلامی، طرح پرداخت قسطی جریمه مشمولان غیبت سربازی را برای کسانی که تا پایان سال ۹۴ بیش از هشت سال غیبت داشتند، تصویب کرد. این مشمولان که در سال ۹۵ وارد نهمین سال غیبت خود می شوند، به دلیل اضافه شدن آن یک سال، باید جریمه متفاوتی پرداخت کنند.

طرح خرید غیبت سربازی

با پی گیری ها و مخالفت های ستاد کل نیروهای مسلح، اجرای طرح خرید غیبت سربازی از سال 98 متوقف شد. در زمان اجرای طرح افراد مشمول باید با مراجعه به پلیس+10 در خواست خود را ثبت می کردند.

کسانی که موفق به ثبت درخواست خود شدند و جریمه خود را پرداخت نکردند، می توانستند از فرصت پرداخت قسطی بهره مند شوند.

میزان مبلغ جریمه با توجه به سنوات غیبت، مدرک تحصیلی، وضعیت تأهل و… محاسبه شد. متقاضیان استفاده از پرداخت قسطی باید یک قسط را در سال 97 پرداخت کرده باشند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. رضا احمدی :

  با سلام.
  من در سال ۹۸ اقدام کردم و نیمی از اقساط رو پرداخت کردم، ولی بنا به دلایلی از ادامه‌ی پرداخت اقساط جا موندم.
  آیا هنوز ممکن است که بتوانم مابقی اقساط رو واریز کنم و طرح رو به اتمام برسونم؟

  1. باران مشاوره :

   دیگه فرصت خرید تموم شده

 2. نوید ریاحی :

  سلام.. توی سال۱۴۰۱ ایا تصمیمی برای فعال شدن این طرح انجام شده؟؟من هم‌مشمول‌غایبم.. سال۹۷ ثبت نام کردم ولی واریز نداشتم.. ایا امسال برای جاماندگان اقدامی کردن یا ممکنه بکنن؟؟تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مهلتتون برای خرید که دیگه از دست رفته.
   فعلا هم طرحی برای خرید خدمت یا معافیت وجود نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: