برگ سبز سربازی

چطوری برگ سبز سربازی را دریافت کنیم؟

48 5,227
۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

زمانی که معافیت تحصیلی شما به پایان می رسد یا باید در مقطع تحصیلی بالاتر در دانشگاه قبول شوید یا خود را برای رفتن به خدمت سربازی آماده کنید. برای رفتن به خدمت سربازی باید برگ سبز دریافت کنید.

در این مقاله قصد داریم علاوه بر پاسخ به سوالات زیر نحوه گرفتن برگ سبز سربازی را برایتان شرح دهیم.

برگ سبز چیست؟

برای رفتن به سربازی باید در یکی ار دفاتر پلیس + ۱۰ درخواست اعزام به خدمت دهید. پس از اینکه اطلاعات شما در سیستم ثبت شد به شما برگه ای تحویل می دهند که برگ سبز نام دارد. اگر برگ سبز نگرفته باشید به خدمت اعزام نمی شوید.

برگ سبز در واقع اعلام آمادگی برای انجام خدمت وظیفه است و آخرین نامه ارسالی برای شماست. در برگ سبز علاوه بر اطلاعات کلی شما، زمان اعزام به خدمت تان نیز درج می شود.

اگر بعد از مشمولیت خود را به موقع معرفی نکنید و اقدامات لازم جهت اعزام به خدمت را انجام ندهید، وارد غیبت می شوید و محرومیت هایی که برای غایبین در نظر گرفته شده است، شامل حالتان می شود.

اقدامات اولیه برای دریافت برگ سبز

به طور کلی کارهای اعزام به خدمت و حتی درخواست معافیت پزشکی، کفالت و… را باید از طریق پلیس+۱۰ پیگیری کنید. شما باید با مدارک لازم به پلیس+۱۰ مراجعه تا برگ اعزام دریافت کنید. در مرحله اول دو فرم زیر را به شما تحویل می دهند.

۱) فرم معاینه پزشکی:

حفظ سلامت سربازان جزو اولویت های اصلی سازمان نظام وظیفه است. وظیفه عمومی قبل از اینکه به شما برگ سبز بدهد، باید از وضعیت سلامت شما مطلع شود. ممکن است شما دارای بیماری یا عارضه ای باشید که خودتان هم از آن بی خبر باشید.

در برگ معاینه پزشکی آدرس پزشک معاین اولیه شما درج شده است. برگ معاینه پزشکی را به پزشک معاینه اولیه (پزشک معتمد سازمان نام وظیفه) تحویل می دهید.

برای جلوگیری از هرگونه تقلب، معاینه اولیه فقط از جانب پزشکان مورد اعتماد وظیفه عمومی انجام می شود.

۲) فرم واکسیناسیون سربازی:

برای اعزام به سربازی باید واکسیناسیون شوید و گرنه به سربازی اعزام نمی شوید. البته گاهی در برخی دوره ها به دلیل کمبود واکسن و… ممکن است واکسیناسیون در طول خدمت انجام شود. این برگه را با مهر و امضای محل انجام واکسیناسیون معتبر کنید.

داشتن این برگه برای دریافت برگ سبز الزامی است. پس از انجام معاینات و واکسیناسیون باید به پلیس+۱۰ مراجعه کنید و فرم ها را تحویل دهید.

۳) تحویل فرم های به پلیس+۱۰

اگر در معاینه اولیه پزشکی مشکلی نداشته باشید با تحویل فرم واکسیناسیون و ارائه مدارک زیر برگ سبزتان را تحویل می گیرد. جواب معاینه اولیه پزشکی به طور سیستمی برای پلیس+۱۰ ارسال می شود. ارسال جواب معاینه اولیه معمولا همان روز انجام می شود.

اگر در معاینه اولیه، پزشک معتمد بیماری یا عارضه ای را تشخیص دهد، در آن صورت وضعیت شما اعزام به خدمت نیست و معافیت پزشکی دریافت می کنید. در این شرایط باید جهت معاینات تخصصی به بیمارستان مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم به مقاله معافیت پزشکی مراجعه کنید.

مدارک لازم جهت دریافت برگ سبز

 • کپی شناسنامه یا کارت ملی
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی

اصل مدرک تحصیلی پس از پایان خدمت به شما داده می شود پس بر روی گرفتن اصل مدرک پافشاری نکنید که فایده ای ندارد

چرا کپی آخرین مدرک تحصیلی الزامی است؟

۱) همانطور که می دانید مشمولان سربازی با توجه به مدرک تحصیلی که دارند درجه نظامی می گیرند. هرچه درجه نظامی شما بالاتر باشد خدمت تان راحت تر است. پس برای تعیین درجه سربازی حتما باید کپی آخرین مدرک تحصیلی تان را ارائه کنید.

۲) گاهی دیده شده بعضی از دانشجویان چندین ترم به دانشگاه بدهکار هستند و دیگر قصد ادامه تحصیل ندارند. این افراد نمی خواهند بدهی خود به دانشگاه را پرداخت کنند. وضعیت تحصیل شما باید مشخص باشد پس حتما باید نامه انصراف از تحصیل شما در دانشگاه ثبت شود و نمی توانید از پرداخت بدهی خود به دانشگاه قسر در بروید.

۳) همانطور که گفتیم ممکن است شما عارضه ای داشته باشید و بخواهید برای معافیت پزشکی اقدام کنید. نوع مدرک تحصیلی برای برخی از بیماری ها مهم است. یعنی هر چه قدر مدرک تحصیلی بالاتری داشته باشید شرایط شما سخت تر می شود. معافیت نمره چشم یکی از این نوع معافیت هاست.

گم شدن برگ سبز سربازی

گاهی مشمولان سربازی با مشکل گم شدن برگ سبز مواجه می شوند. مفقود شدن برگ سبز مشکل جدی نیست. خوشبختانه هیچ محدودتی برای صدور برگ سبز المثنی وجود ندارد و هر چند بار که بخواهید می توانید با مراجعه به پلیس+۱۰ برگ سبز المثنی را دریافت کنید.

برگ آماده به خدمت مشمولان خدمت وظیفه عمومی | باران مشاوره

تفاوت برگ سبز و برگ سفید سربازی

برگ سفید سربازی همان برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزشی است. در برگ سفید محل آموزشی شما، ساعت و نحوه اعزام به خدمت مشخص شده است. اعزام به خدمت شما از طریق یکی از روش های زیر صورت می گیرد:

 • حضوری (پس از دریافت برگ سبز که زمان مراجعه شما را مشخص کرده است، می توانید به سازمان نظام وظیفه و نشانی معین شده مراجعه کنید)
 • انفرادی (در صورت نزدیکی محل سکونت و محل خدمت می توانید با مدارک خود شخصاً به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید)

تصویر برگ سبز سربازی

بعضی از مشمولان فکر می کنند که برگ سبز سربازی یک برگه کامل سبز است. برای آشنایی بیشتر یک نمونه عکس برگ سبز سربازی را برایتان قرار داده ایم. عکس زیر یک برگ سبز خام و قبل از پیرینت اطلاعات است.

تصویر برگ سبز سربازی | باران مشاوره 70703025 021

زمان ارسال برگ سبز سربازی

وقتی تمام مراحل را پشت سر گذاشتید، یعنی معاینه و واکسیناسیون را انجام و مدارک را به پلیس+۱۰ تحویل دادید، می توانید منتظر برگ سبز خود بمانید. پس هرچه در انجام واکسیناسیون و معاینه اولیه پزشکی سریع تر باشید برگ سبز شما زودتر حاضر می شود.

معمولا دریافت برگ سبز سربازی در اصل پایان مرحله اقدام برای اعزام به خدمت سربازی است که در آن تاریخ اعزام شما درج شده است.

سوالات متداول

 

 

 


مدارک لازم برای گرفتن برگ سبز سربازی چیست؟

 • بعد از تحویل دادن فرم های اولیه (معاینه پزشکی و…) با کپی کارت ملی و آخرین مدرک تحصیلی برگ سبز را دریافت می کنید.

در صورت گم شدن برگ سبز سربازی چیکار کنیم؟

 • خوشبختانه گم کردن برگ سبز مشکل حادی نیست و صدور برگ سبز المثنی دردسر زیادی ندارد.

برگ سبز سربازی کی میاد؟

 • پس از تحویل مدارک به پلیس+۱۰ در همان روز می توانید برگ سبزتان را دریافت کنید.

مشاوره برگ سبز سربازی

همانطور که گفتیم بدون داشتن برگ سبز سربازی به خدمت اعزام نمی شوید. چنانچه مشکلی در صدور برگ سبز شما وجود داشته باشد و با اتمام فرجه معرفی (معافیت تحصیلی) رو به رو شوید، غیبت خواهید خورد.

مطابق ماده ۱۰ و ۶۳ قانون، غایبین خدمت از برخی تسهیلات اجتماعی محروم می شوند. یکی از محرومیت ها عدم تحصیل در دانشگاه تا اخذ کارت پایان خدمت است.

با توجه به این موضوع استفاده از مشاورین آگاه سربازی تقریبا ضروری به نظر می رسد. باران مشاوره یکی از باسابقه ترین مراکز مشاوره تلفنی سربازی است که می تواند همه روزه پاسخ گوی سوالات شما باشد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 48 تا
 1. hamed :

  سلام وقتتون بخیر من در آخرین ترم کارشناسی هستم و قصد خوندن ارشد هم دارم.میخواستم ازتون بپرسم اگه الان برای معافیت پزشکی اقدام کنم ولی معاف دائم نتونم بگیرم ،دیگه نمیتونم ادامه تحصیل بدم و باید تو موعد مشخص شده برم سربازی و یا مشکلی نداره

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که معافیت دائم نتونید بگیرید و رای تون نهایی بشه در تاریخی که برای شما مشخص میکنن اعزام به خدمت خواهید شد مگر اینکه در اون بازه زمانی پذیرش در یکی از دانشگاه ها رو با کنکور بگیرید و اعزام خودتون را لغو کنید.

 2. اميرعلی :

  سلام من این ماه دوره ۴ ساله لیسانس خودمو میگیرم و تا شهریور ۱۴۰۲ معافیت تحصیلی داشتم اگه الان برم پلیس +۱۰ میتونم تاریخ اعزامم رو برای مرداد ماه ۱۴۰۲ اعلام کنم‌؟ چون برگه سبز را برای آزاد کردن مدارک میخوام و قصد اپلای دارم

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما میتونین از کاربر پلیس+۱۰ بخواین که تاریخ اعزامتون رو به آخرین ماه اتمام معافیت یکسالتون بندازن.

 3. Rman :

  سلام وقتتون بخیر، اگر در بازه ی یکساله ی بعد از فارغ التحصیلی باشیم و برای گرفتن برگ سبز اقدام کنیم، خودمون میتونیم تاریخ اعزام رو مشخص کنیم و بگیم انتهای اون یکسال، قصد اعزام داریم؟؟؟
  و اینکه آیا با برگ سبز میتونیم مدارک دانشگاه رو ازاد کنیم(جهت مهاجرت تحصیلی)

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله شما میتونین زمان اعزام خودتون را در بازه ی یکساله معافیتتون مشخص کنید.در صورتی که دانشگاه شما برگه اعزام رو بنای خدمت قرار بده میتونه گواهی مدرک تحصیلی تون را در اختیارتون قرار بده.

 4. ارش :

  سلام من برای امریه میخوام اقدام کنم و برای این کار نیاز به تصویر برگ اعزام بدون غیبت دارم آیا منظور همین برگ سبز است ؟ و اگر این برگه را بگیرم چه مدت طول میکشه تا تاریخی که اعزام بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله منظور همان برگه سبز اعزام به خدمت هست.شما اگه در بازه ی مجاز یکساله بعد از فارغ التحصیلی تون باشین میتونین خودتون ماه اعزام رو هنگام ارسال دفترچه منطبق بر تاریخی که مورد درخواست سازمان امریه گیر هست مشخص کنین در غیر اینصورت تاریخ اعزامتون کاملا شانسی مشخص خواهد شد.

 5. مرتضی :

  سلام خسته نباشید من برگه واکسنم رو گم کردم ولی برگه سبز با برگه سفیدم رو دارم موقع اعزام مشگلی پیش میاد

  1. باران مشاوره :

   سلام.باید به یکی از مراکز بهداشت مراجعه کنید و کارت واکسن جدیدتون رو دریافت کنید.هنگام مراجعه به پادگان باید کارت واکسن خودتون رو که دو دز طریق در آن ثبت شده است را ارائه کنید.

 6. علی صالحی :

  سلام و خسته نباشید من اهل اصفهان هستم و برگه ی سبز خود را گرفته ام ایا بعد از ان باید کار دیگه ای انجام دهم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر منتظر برگه سفیدت باش تا یگانت مشخص بشه

 7. علیرضا :

  سلام خسته نباشید بنده از بو‌شهر برگه سبز گرفتم. اطلاعات و آدرس شهر آنجا را دادم ولی مشکلاتی پیش اومده و میخوام برگه سبز از شیراز بگیرم که اصلاعات و آدرس شیراز باشه داخل برگه سبزم آیا می‌شود؟ اگر می‌شود ممکنه مراحل‌ آن را بگید؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که مدارک مربوط به تغییر مکان خودتون رو برای نظام وظیفه ارسال کنید و مورد تایید کارشناسان نظام وظیفه قرار بگیره میتونین این مورد رو به انجام برسانید در غیر اینصورت خیر.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: