برگ سفید سربازی

نحوه استعلام برگ سفید سربازی (برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزشی) چگونه است؟

67 3,330
۵/۵ - (۱ امتیاز)

بیشتر مشمولان سربازی تفاوت بین برگ سبز و برگ سفید سربازی را نمی دانند. برگ سفید خدمت سربازی همان ورقی است که سرنوشت دو ساله خدمت شما را رقم می زند. برگ سفید سربازی در آخرین روزهای مانده تا اعزام به خدمت به دست تان می رسد.

آنچه در مقاله برگ سفید سربازی می خوانید:

زمانی که مشمول خدمت سربازی می شوید، مسلماً راه های مختلفی را بررسی می کنید تا تکلیف خدمت وظیفه خود را مشخص کنید. بی شک همه افراد امکان استفاده از معافیت ها را ندارند. هر چند که معافیت ها انواع گوناگونی دارند، از جمله:

 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت فرزندن ایثارگران
 • معافیت مددجویان
 • و…

اگر هیچ کدام از این معافیت ها شامل حالتان نشود، شاید تصمیم بگیرید ادامه تحصیل دهید و مشمول معافیت تحصیلی شوید. ممکن است بعد از تحصیل، شرایط و فرصت های بهتری برایتان فراهم شود. به هر حال در اصل ماجرا تفاوتی نمی کند، عاقبت باید اقدامات لازم برای اعزام به خدمت سربازی را انجام دهید.

برگ سفید چیست؟

اگر اقدامات لازم برای اعزام به خدمت سربازی را انجام داده اید و منتظرید تا به شما اعلام شود به کدام پادگان آموزشی مراجعه کنید، آگاه باشید که باید در انتظار برگ سفید بمانید. حتماً می پرسید برگ سفید چیست؟!

نام دیگر برگ سفید سربازی برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزشی است. همان طور که از اسم آن پیداست در این برگه نام پادگان آموزشی شما مشخص می شود. همین طور در این برگه ساعت و مکان اعزام شما مشخص می شود.

موارد درج شده در برگ سفید سربازی

 • میزان سابقه خدمت قبلی
 • میزان اضافه خدمت
 • پادگان آموزشی
 • ساعت اعزام
 • تاریخ اعزام
 • نام مشمول
 • نشانی محل مراجعه برای اعزام
 • وضعیت تاهل
 • مقطع تحصیلی
 • معاف از رزم بودن یا نبودن

اگر قرار باشد به طور گروهی اعزام شوید محل اعزام و ساعتی که باید حضور پیدا کنید در این برگه نوشته می شود. در صورت عدم مراجعه به موقع، شما غیبت خواهید خورد. همانطور که می دانید مشمولان غایب شامل قانون اضافه خدمت دفترچه ای می شوند.

دریافت برگ سبز قبل از برگ سفید

زمانی که دفترچه اعزام به خدمت خود را پست می کنید، ماه اعزام به خدمتتان با توجه به مدرک تحصیلی مشخص می شود. اگر دارای تحصیلات دانشگاهی شده اید، در یکی از ماه های زوج به خدمت سربازی اعزام می شوید. (در سال ۹۹ با توجه به شیوع بیماری کرونا همه مشمولان در روزهای ابتدایی هر ماه اعزام می شوند)

در اولین اقدام باید به پلیس+۱۰ مراجعه و مدارک خود را ارائه کنید. پس از طی مراحل لازم، برگ سبزی دریافت می کنید که تاریخ اعزامتان روی آن درج شده است. این برگ سبز را در گذشته از طریق پست ارسال می کردند و باید برای دریافت آن مدتی انتظار می کشیدید.

امروزه به دلیل کمتر شدن تعداد سربازان، برگ سبز را بعد از تحویل مدارک از همان پلیس+۱۰ دریافت می کنید. اکنون تاریخ اعزام خود را می دانید، اما از مکان خدمت اطلاع ندارید.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراحل و مدارک مورد نیاز برای گرفتن برگ سبز سربازی مراجعه کنید.

نحوه استعلام برگ سفید سربازی؟

معمولا سازمان نظام وظیفه از طریق راه های مختلف مثل ارسال پیامک یا انتشار اطلاعیه مشمولان را به دریافت برگ سفید سربازی فرا می خواند. بدین ترتیب شما چند روز قبل از تاریخ اعزام تان با مراجعه به پلیس + ۱۰، برگ معرفی نامه مشمولان به مراکز آموزشی را دریافت می کنید.

برگ آبی چیست؟

به دلیل آبی بودن کادر برگ سفید گاهی به این برگه برگ آبی هم می گویند.

اعلام محل خدمت با کد

معمولا فراخوان دریافت برگ سفید حدود ۱۰ روز مانده به تاریخ اعزام منتشر می شود. گاهی اوقات مثلاً به دلیل شیوع بیماری کرونا ممکن است تا سه روز مانده به اعزام هم محل خدمت شما اعلام نشود.

محل خدمت وظیفه شما در برگ سفید به صورت کد اعلام شده است و شما در صورتی می توانید محل خدمت خود را بدانید که با کدها آشنا باشید. مرکز مشاوره تلفنی سربازی باران سعی کرده تا کد مراکز آموزشی را برای شما گردآوری کند.

 • کد ۱: مرکز آموزش ولیعصر تبریز
 • کد ۲: نیروی انتظامی سعید آباد (آذربایجان شرقی)
 • کد ۳: ارومیه
 • کد ۴: بیرجند
 • کد ۵: کرمان ارتش ۰۵
 • کد ۶: اراک نیروی انتظامی ۰۶
 • کد ۷: شهید بهشتی اصفهان

هر یک از نیروها (ارتش، سپاه و …) پادگان های آموزشی مختص خود را دارند. تعداد این پادگان ها بسیار زیاد است. اگر می خواهید از شماره تلفن و آدرس پادگان آموزشی مطلع شوید توصیه می کنیم به مقاله کد مراکز آموزشی یه همراه آدرس رجوع کنید.

تفاوت برگ سبز با برگ سفید سربازی

برگ سبز بعد از انجام واکسیناسیون و معاینه اولیه پزشکی صادر می شود.

برگ سبز شامل اطلاعات کلی شماست و تاریخ اعزامتان را مشخص می کند.

برگ سفید سربازی چند روز مانده به اعزام شما صادر می شود.

در برگ سفید زمان، مکان و پادگان محل آموزشی شما تعیین می شود.

برگ سبز تاریخ اعزام را مشخص می کند و برگ سفید کد پادگان آموزشی. ممکن است پادگان آموزشی شما تا چند روز مانده به تاریخ اعزام تغییر کند.

تصویر برگ سفید سربازی

تصویر برگ سفید سربازی

سوالات متداول

 

 

 


برگ سفید سربازی چیست؟

 • برگ سفید سربازی اطلاعاتی شامل تاریخ، محل اعزام و کد پادگان آموزشی را به شما می دهد.

نحوه استعلام برگ سفید سربازی چگونه است؟

 • معمولا ۱۰ روز مانده تا تاریخ اعزام می توانید با مراجعه به پلیس + ۱۰ برگ سفید خود را دریافت کنید.

مشاوره اخذ برگ سفید سربازی

از نظر سربازان دوره آموزشی متفاوت ترین و خاطره انگیز ترین بخش خدمت است. پس اگر مرکز آموزشی بهتری بیفتید، خدمت سربازی خاطره انگیزتری خواهید داشت. پادگان آموزشی شما در برگ سفید درج می شود.

بدین ترتیب اخذ مشاوره سربازی از مشاوران آگاه قبل از دریافت برگ سفید کاملا ضروری به نظر می رسد. باران مشاوره یکی از با سابقه ترین مراکز مشاوره تلفنی می باشد که می تواند شما را در این رابطه یاری کند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 67 تا
 1. اشکان :

  سلام میخواستم بدونم آدرس محل مراجعه جهت اعزام همان آدرس پادگانیه که آموزشی اونجا میگذره یا بعد از اونجا جایزه دیگه اعزام میشیم

  1. باران مشاوره :

   سلام.مکانی هست که برای اعزام باید مشمولین تجمع کنن تا از اونحا با اتوبوس عازم مراکز آموزشی گردند.

 2. ایمان :

  سلام . خسته نباشید ،
  تورو خدا بگین چطور میتونم
  با دفتر اداره کل ارتباط مردمی فراجا تماس بگیرم برای پیگیری نامه ارسالی ؟ من فقط یک پیامک دارم که شماره نامه ثبت شده هست ونوشته نتایج متعقبا اعلام خواهد شد بعد از رسیدگی
  چطور میتونم پیگیر بشم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شمارشونو نداریم و معمولا هم تلفنی پاسخگو نیستن. فقط مراجعه حضوری

 3. عرفان :

  سلام
  وقت بخیر
  من دفترچه آمادگی اعزام به خدمت را پست کردم و برگ سبز را هم دریافت کردم. چطور باید کاری کنم که به عنوان مثال در ارتش خدمت کنم؟
  امکان انتخاب اینکه در ارتش خدمت کنم وجود داره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   دست شما نیست کجا بیفتی تصادفیه

 4. جواد :

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت مشاورین. عزیز بنده آموزشی (مرزبانی شهید رجایی کرمانشاه) تموم کردم برای تقسیم اسم میخوندن که من حواس نداشتم الان میخوام بدونم یگان کجا افتادم. باتشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام.خدمت شما قطعا یکی از هنگ های مرزی کشور خواهد بود برای اطلاع دقیق از یگان خدمتی تون به نظام وظیفه مراجعه کنید تا در سیستم بررسی کنن.

 5. رضا :

  سلام وقت بخیر
  خیلی واجبه برام این سوال

  من اعزامم ۱۴۰۱/۰۵/۰۱ بود و بعد ۸ خرداد رفتم فرم تعجیل رو فرستادم پیامک اومد که فرمت به نظام وظیفه ارسال شده ولی نتیجه یه هفته طول کشید و من رفتم نتیجه رو از پلیس +۱۰ جویا شدم گفتن ، موافقت کردن اگه بخوای برگ سبزت رو بدم که قبول کردم
  و هفته قبل اس ام اس اومد که برگ سفید رو از پلیس +۱۰ بگیرم که همین شنبه برگه سفید رو گرفتم
  امروز عصرم درست سه روز مونده به اعزامم جواب تعجیل که تو ۱۰ خرداد داده بودم فرستادن درست بعد از اینکه همه کارها و برگه ها رو گرفتم!
  خواستم ببینم مشکلی هست یا ایراد تو سامانه هست که با تاخیر فرستاده؟
  ممنون میشم جواب بدین!

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.ملاک اعزام برای شما اطلاعات برگه سفیدتون اعزام به خدمتتون هست.

 6. معین :

  سلام، من امریه وزارت نیرو پذیرفته شدم مدارک هم ارسال کردم تایید نهایی شده، ولی در برگه معرفی مشمولان، عبارت امریه دار قید نشده. علتش چیه؟ نیاز به پیگیری هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه امریه شما مورد پذیرش قرار گرفته باشد از طریق پیامک به شما نتیجه نهایی اطلاع رسانی می گردد.عبارت امریه دار بودن در برگه سفید اعزام به خدمت سربازی درج نخواهد شد.

 7. Monfared :

  سلام
  من دوره ی اموزشیم افتاده شهری که توش سکونت دارم

  ممکنه چون اموزشیم توی شهر خودمه
  دوره یگانم رو توی شهرستان بندازن یا ربطی ندارن به هم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر ممکن است هر خدمت یگانتون در شهری باشد.تقسیمات بر اساس شرایط دار بودن سرباز ها انجام می شود.

 8. Monfared :

  سلام ، تاریخ اعزام من ۱ تیر ۱۴۰۱ ثبت شده ، توی برگه سبزم نوشته شده یه هفته قبل از اعزام برگه سفیدم میاد
  اما امروز رفتم گفتن هنوز نیومده باید شنبه برم .
  باید منتظر پیامک بمونم یا شنبه باید حضورا برم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام برای بعضی ها ۴۸ ساعت قبلش میاد سر بزن پلیس +۱۰

 9. محمد :

  با سلام. آیا کسی میدونه اعزامی برج ۴/۱ کدوم اورگان هست میشه فهمید؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   همه ارگانها هر ماه پذیرش دارن

 10. مهدی :

  سلام، من اعزامم ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ هستش
  برای امریه اقدام کردم و از من تعهد هم گرفتن، الان برای اینکه زودتر بفهمم که امریه من از طرف نظام وظیفه تایید شده یا نه باید چکارکنم؟؟( قبل از اومدن برگ سفید، چون میوام اگر تایید نشده برم خودمومرفی سپاه کنم)

  1. باران مشاوره :

   سلام.معمولا ۲۰ روز مانده به تاریخ اعزام از طریق پیامک نتیجه پذیرش امریه رو اطلاع رسانی می کنند در غیر اینصورت از همون ارگانی که درخواست امریه دادید موردتون رو پیگیری کنید در صورت امکان پاسختون رو خواهند داد.

 11. حسن :

  سلام.
  بنده اعزامی ۱۴۰۱/۲/۱ هستم. امروز واسه دوستام که تاریخ اعزامشون با من یکی هست، پیامک اومده به پلیس +۱۰ مراجعه کنن و برگ سفید معرفی نامه رو دریافت کنن، اما واسه من هنوز هیچ پیامکی نیومده…
  میخاستم بدونم مشکلی نیست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر شما برای اخذ برگه سفیدتون میتونین به پلیس+۱۰ مراجعه کنید.

  2. سیدصالح :

   آیا منظورازبرگ اعزام فقط برگ معرفی مشمولان به مراکزآموزش یاهمان پادگان ها نیروی مسلح میباشد؟یا برگه دیگری هم وجودداره؟ممنونم راهنماییم کنین

   1. باران مشاوره :

    سلام. دو نوع برگه اعزام وجود دارد یکی برگه ای هست که هنگام ارسال دفترچه داده می شود و در آن تاریخ اعزام به خدمت شما مشخص می گردد که به آن برگه سبز می گویند و یک برگه که در آن مکان پادگان آموزشی و ارگان خدمتی مشخص میگردد که در بازه دو هفته مانده به تاریخ اعزام داده می شود و به آن برگه سفید می گویند.

 12. حسین :

  سلام من برگه معرفی به یگانم گم شده چجوری میتونم دوباره این معرفی نامه رو بگیرم بدون اینکه برگردم به پادگان اموزشیم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برو پلیس +۱۰ اگه اونجا در سیستم اونها نبود به نظام وظیفه شهرت مراجعه کن در هر حال یگان خدمتیت در سیستم نظام وظیفه ثبت شده

   1. مهدی :

    سلام آیا در برگه سفید مشخص میشود که بعد از آموزشی در سازمان ارتش یا نیروی انظامی یا سپاه خدمت میکنیم؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     بله اموزشی هر ارگانی بیفتی ادامه خدمتم همون ارگانی

 13. فرزین :

  سلام من اعزامی ۹۹/۱۰/۰۱ هستم اولش غیربومی بودم الان بومی شدم کسری غیر بومی رو هم گرفتم آیا توو برگ آبی مثل کسری بسیج ثبت میشه که چقدر کسری غیربومی دارم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. کلیه اطاعات مربوط به سربازی شما درسیستم مشمولیت شما مشخص و ثبت شده می باشد.

 14. محمد :

  سلام خسته نباشید من اعزامی ۱۴۰۰/۱۲/۱هستم میخواستم بگم من معاف از رزم شدم ولی داخل برگه سفیدم وضعیت جسمانیم رو زده سالم باید چه کار کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام. از طریق قسمت کمیسیون پزشکی نظام وظیفه شهرتون مورد رو پیگیری کنید.

 15. حامد امیری :

  سلام وقتتون بخیر
  بنده اعزامی ۱ اسفند ۱۴۰۰ هستم و هم دوره تکمیلی دارم و هم پذیرش سپاه گرفتم. ولی یک پروژه کسر خدمت از دانشگاه دفاع ملی هم به نام من ثبت شده. برگه سفیدم رو امروز گرفتم برام کفایت از آموزش نزدن! نامه زدن از ستاد کل سپاه به سپاه کرمانشاه برای آموزشی .
  الان طبق قانون من نباید آموزشی برم. الان بخاطر اون پروژه کسر خدمت مشمول آموزشی شدم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. خیر شما با توجه به دوره ی تکمیلی که طی کردین باید یک دوره ی آموزشی کوتاه تر نسبت به بقیه سربازان همه رده خود طی کنید و سپس به یگان خدمتی تون معرفی شوید.

   1. Saeed :

    سلام وقت بخیر.
    من امریه بنیادمسکن گرفتم، امروز از استان بهم گفتن که جواب نامت از تهران اومده و اوکیه، خواستم ببینم روز اعزام تو برگ سفید یا همون معرفی نامه زده که من امریه هستم؟
    و اینکه باید برای اعزام به استان خودم برم و با کسانی که امریه دارن اعزامم؟ یا خودم تنهایی باید برم به محل اموزشی؟
    با تشکر

    1. باران مشاوره :

     سلام.در برگه اعزامتون شرایط خدمتی تون درج خواهد شد.در روز اعزام هم میتونین خودتون به صورت شخصی به پادگان آموزشی تون مراجعه کنید و هم میتونین از طریق مرکز استانتون و اعزام جمعی استفاده ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: