بیماری سلیاک در سازمان نظام وظیفه قابل حل است

2 1,981

از انواع معافیت های سربازی می توان به معافیت پزشکی اشاره کرد. معافیت پزشکی شامل معافیت دائم و معافیت از رزم می شود. بعضی از بیماری ها هستند که در طول زمان خودشان را نشان می دهند. بیماری سلیک جز این دسته از بیماری هاست. در این بیماری بدن فرد پروتئینی به نام گلوتن را که در گندم، جو، چاودار و احتمالاً جودو سر وجود دارد را نمی تواند تحمل کند. سردار کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در این رابطه توضیحاتی ارائه کرد.

همچنین بخوانید: اخبار نظام وظیفه

به گفته سردار کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برخی از مشمولان خدمت سربازی که دارای بیماری خاصی هستند به منظور دریافت کارت معافیت پزشکی به سازمان نظام وظیفه مراجعه می کنند. برخی از بیماری های مشمولان توسط پزشکان سازمان نظام وظیفه شناسایی و تشخیص داده می شوند.

باید به این نکته توجه داشت که برخی از بیماری ها در معاینات اولیه قابل تشخیص نیستند. لذا بر اساس قانون، اگر فردی مبتلا به بیماری خاصی است و احتمال می دهد به سبب بیماری می تواند از  معافیت پزشکی استفاده کند، باید مستندات و مدارک پزشکی خود را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهد. شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی نیز پس از بررسی مدارک مشمولان، در صورتی که تشخیص دهد بیمار دارای شرایط معافیت پزشکی است، اختیار را به خود مشمول می دهد.

سردار کریمی سپس در ارتباط با بیماری سلیاک افزود

با توجه به اینکه مشکل بیماری سلیاک (افرادی که به این بیماری مبتلا هستند پروتئینی به نام گلوتن را که در گندم، جو، چاودار و احتمالاً جودو سر وجود دارد، نمی توانند تحمل کنند) نیز در نظام وظیفه حل شدنی است. این سازمان آمادگی دارد تا با برگزاری جلسه مشترک با انجمن حمایت از بیماران سلیاک و وزارت بهداشت ،معضلات این بیماری را بررسی کند.

لازم به ذکر است سازمان نظام وظیفه عمومی به دنبال افراد سالم جهت انجام خدمت سربازی است. افرادی که با رفتن به سربازی بیماریشان تشدید می شود بر اساس قانون از خدمت سربازی معاف دائم هستند.

هم چنین بخوانید: معافیت سربازی 

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. مسلم :

  سلام من سیلیاک دارم چندین سال هست می خوام معافیت خودم رو بگیرم میشه راهنمایی بیشتر بشم سواد درست حسابی ندارم این مرض خیلی اذیتم میکنه در ضمن من جایی هستم که نمیتونم پرهیز کنم اینجا ارد گندم هست من مجبورم

  1. باران مشاوره :

   از خطوط مشاوره استفاده کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: