خرید بیمه سربازی + شرایط و مدارک

چگونه مدت سربازی را به سوابق بیمه اضافه کنیم

12 7,504

اگر شما جز مشمولانی هستید که سابقه بیمه قبل سربازی دارید و یا خدمت خود را به پایان رسانده اید حتما با سوالاتی در مورد سوابق بیمه خدمت سربازی مواجه شده اید.

سابقه بیمه علاوه بر داشتن مزایایی همچون بازنشستگی، پیدا کردن کار و …، به پروسه مهاجرت از کشور هم کمک بسیاری می کند.

اصولاً کسانی که به خدمت سربازی رفته اند، نگران از دست رفتن دو سال سابقه بیمه هستند و بازنشستگی خود را دورتر می بینند. سابقه بیمه سربازی هم تحت شرایطی می تواند جز سوابق شما محاسبه شود و برای دوران بازنسشتگی استفاده شود. در این مقاله قصد داریم تا به تمامی سوالات شما در مورد بیمه سربازی پاسخ دهیم.

نحوه قرارگیری تحت پوشش بیمه

قبل از اینکه در مورد اضافه کردن بیمه سربازی به سوابق بیمه صحبت کنیم بهتر است آشنایی بیشتری با قوانین بیمه و نحوه تحت پوشش قرار گرفتن داشته باشید.

اگر شاغل و بیمه هستید به یکی از این دو صورت تحت پوشش بیمه قرار گرفته اید.

 1. اول این که حق بیمه شما را محل کار پرداخت می کند.
 2. دوم این که حق بیمه خود را به صورت اختیاری پرداخت می کنید.

اگر قبل از سربازی تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی باشید، می توانید بعد از خدمت با در دست داشتن کارت پایان خدمت به بیمه مراجعه و برای بیمه شدن به صورت اختیاری اقدام کنید.

مدت خدمت سربازی به دو صورت رایگان و غیر رایگان می تواند به سوابق بیمه شما اضافه شود که در ادامه هر دو حالت را شرح می دهیم. برای ارائه درخواست بازنشستگی باید 65 ساله باشید و 15 سال هم سابقه بیمه داشته باشید.

بیمه قبل سربازی (حداقل سابقه بیمه قبل سربازی)

اگر قبل از اینکه به سربازی بروید سابقه بیمه داشته باشید با اعزام شدن به خدمت، سابقه بیمه شما قطع نمی شود. در طول خدمت هم شما بیمه تامین اجتماعی دارید. پس از ترخیص از سربازی می توانید بیمه سربازی را به سوابق بیمه ای خود اضافه کنید.

برای افزودن مدت سربازی به عنوان سابقه بیمه باید حداقل دو سال سابقه بیمه قبل خدمت داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز مشاوره سربازی باران تماس بگیرید.

بیمه حین سربازی

به محض اینکه به سربازی اعزام می شوید شما نیز جز کارکنان وظبفه نیروهای مسلح قرار می گیرید پس برای شما دفترچه بیمه سربازی صادر می شود. یادتان باشد که بیمه حین سربازی فقط بخش درمان و حوادث را پوشش می دهد اما قابلیت اضافه شدن به سوابق بیمه ای شما را دارد.

سه شرط برای بیمه رایگان سربازی

 1. شما باید قبل از اعزام به سربازی، سابقه بیمه داشته باشید.
 2. خدمت سربازی شما باید قبل از تاریخ هفتم مرداد سال 1385 به اتمام رسیده باشد.
 3. بعد از دریافت کارت پایان خدمت نیز مجدد باید بیمه تامین اجتماعی شده باشید.

شرایط خرید خدمت سربازی به عنوان سابقه بیمه قبل از سال 1385

کسانی که قبل سال هشتاد و سه کارت پایان خدمت گرفته اند اگر قبل و بعد از سربازی سابقه بیمه داشته باشند می توانند به طور رایگان سابقه بیمه شان را با بیمه سربازی بیشتر کنند. معمولا این افراد در سال های پایانی عمر کاری شان با مراجعه به تامین اجتماعی از سابقه بیمه سربازی شان بهره مند می شوند.

با توجه به احتمال تغییر قانون، باران مشاوره توصبه می کند هر چه سریع تر با کارشناسان بیمه سربازی تماس گرفته و هر چه سریع تر بیمه سربازی تان را به سوابق تان اضافه کنید.

آیا حضور در جبهه هم جز بیمه سوابق بیمه محسوب می شود؟

کسانی که در جبهه های جنگ هم حضور داشته اند می توانند بر اساس سه شرط فوق مدت جبهه را به سوابق بیمه ای خود اضافه کنند.

محاسبه مدت سربازی در سابقه بیمه با استناد به تبصره ماده 14 قانون کار انجام می شود. در تاریخ 1383/01/30 تبصره ای به این ماده اضافه شد. طبق تفسیر مجلس و آیین نامه اجرایی هیئت وزیران در تاریخ 1384/04/08 قرار شد مدت سربازی و نیز حضور داوطلبانه در جبهه جزو سوابق بیمه محسوب شوند.

ضمناً در آیین نامه اجرایی جدید صندوق کشاورزان، روستاییان و عشایر که در دست اصلاح است، قانون احتساب خدمت سربازی در سوابق بیمه ای بیمه شدگان صندوق گنجانده شده است.

اگر شما سابقه حضور در جبهه های جنگ را داشته اید؛ علاوه بر افزایش سابقه بیمه خود ممکن است بتوانید برای فرزندان تان کسری بگیرید. پس به شما توصیه می کنیم حتما کسری ایثارگری را مطالعه کنید.

نحوه افزودن مدت خدمت سربازی به سابقه بیمه (اعزامی های بعد سال 1385)

شرایط خرید خدمت سربازی به عنوان سابقه بیمه را برای شما ذکر کردیم. اگر شرایط ذکر شده را دارید باید به آخرین شعبه محل پرداخت بیمه مراجعه کرده و مراحل زیر را انجام دهید تا بیمه سربازی شما جز سابقه بیمه تان حساب شود.

 • در خواست خود را به سازمان تأمین اجتماعی ارائه دهید
 • حق بیمه شما در دوره خدمت پرداخت شده باشد (در ادامه شرایط محاسبه حق بیمه را برای تان ذکر می کنیم)
 • سازمان تأمین اجتماعی بیمه شما را تأیید کند
 • قبل از خدمت سربازی 2 سال سابقه بیمه داشته باشید
 • بعد از خدمت هم مجددا بیمه شوید

فرم درخواست احتساب مدت خدمت نظام وظیفه و حضور در جبهه | باران مشاوره 70703025 021

پرداخت هزینه برای افزودن مدت خدمت به سابقه بیمه

برای اضافه کردن میزان خدمت به سابقه بیمه نیاز به پرداخت هزینه دارید. بعد از مراجعه به بیمه، در صورت داشتن شرایط لازم و ارائه مدارک در همان روز می توانید از میزان مبلغ پرداختی خود مطلع شوید.

چرا باید برای افزودن مدت سربازی به سابقه بیمه هزینه پرداخت کنیم؟

همانطور که ابتدا مقاله ذکر کردیم سربازان حین خدمت دفترچه بیمه دریافت می کنند و می توانند از تمامی خدمات بیمارستان های طرف قرارداد نیروهای مسلح استفاده کنند. با این حال سربازان در طول خدمت هیچ حق بیمه ای پرداخت نمی کنند پس برای جبران خدمات ارائه شده باید مبلغی را به عنوان حق بیمه سربازی پرداخت کنند.

اگر قصد دارید به سربازی بروید و دچار بیماری یا … هستید می توانید در حیم خدمت از دفترچه بیمه سربازان استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم به مقاله دفترچه بیمه سربازی مراجعه کنید.

محاسبه آنلاین خرید بیمه سربازی

نحوه محاسبه مبلغ به این گونه است که 30 درصد میانگین حقوق دریافتی دو سال قبل از درخواست را در نظر می گیرید. 23 درصد از این مبلغ را دولت پرداخت می کند و 7 درصد باقی مانده سهم قابل پرداخت شما می شود.

قانون جدید خرید بیمه خدمت سربازی

میزان حق بیمه متعلقه = (نرخ) 30% * مدت زمان خدمت * میانگین حقوق دو سال آخر کاری داوطلب

یعنی اگر میانگین حقوقتان یک میلیون و پانصد هزار تومان شود، با ضرب در 7 درصد، صد و پنج هزار تومان می شود. این عدد با ضرب در 24 ماه مدت خدمت دو میلیون و پانصد و بیست هزار تومان خواهد شد که شما باید این مبلغ را پرداخت کنید.

مبلغ مورد نظر را به دو صورت نقد و اقساط می توانید پرداخت کنید. اگر به صورت نقد باشد تاریخ مشخصی برای پرداخت مبلغ به شما اعلام می شود. اگر بخواهید مبلغ را به صورت اقساط پرداخت کنید، حداکثر تا 12 قسط برای شما منظور می شود.

مدارک لازم جهت خرید بیمه خدمت سربازی

 • اصل و کپی کارت پایان خدمت
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل گواهی حضور داوطلبانه در جبهه (در صورت اقدام از این طریق)

مدارک امریه | باران مشاوره

تاخیر در پرداخت حق بیمه سربازی

اگر پرداخت بیمه سربازی را اقساطی کردید باید قسط ها را در زمان مشخص شده پرداخت کنید. بدیهی اگر زودتر از زمان سررسید قسط اقدام به پرداخت کنید، پرداختی شما محاسبه می شود. اما اگر در مهلت مققر بیمه سربازی را پرداخت نکنید جریمه ای برای شما در نظر گرفته می شود.

هر بار که در پرداخت قسط تاخیر کنید سیستم باید محسابه مجدد کند. در حال حاضر امکان دوبار محاسبه مجدد وجود ندارد. پس سعی کنید جریمه تاخیر را در مهلت مقرر پردخت  کید تا حد امکان تاخیر در پرداخت نداشته باشید.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی اعصاب و روان همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاهده سوابق خدمت سربازی

برای مشاهده سوابق بیمه سربازی خود می توانید از “سامانه مشاهده سوابق بیمه شدگان” به نشانی استفاده کنید. شما باید در این سایت، ثبت نام و یک حساب کاربری ایجاد کنید.

مطابق عکس زیر برای ثبت نام در سایت باید اطلاعت زیر را وارد کنید.

 • کد ملی
 • اپراتور
 • شماره تلفن همراه خود

راهنمای استعلام و مشاهده سوابق بیمه خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

در این مرحله لازم است دوباره روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید تا “کد شناسه” به تلفن همراهتان ارسال شود. کد را در کادر مربوطه وارد و فرم ثبت نام را دقیق پر کنید تا ثبت نامتان کامل شود. از این به بعد می توانید با وارد کردن کدملی به عنوان نام کاربری و گذر واژه به حساب کاربری خود دست یابید، سوابق خود را مشاهده و اخبار را پیگیری کنید.

سوالات متداول

 

 

 


نحوه محاسبه بیمه سربازی در سوابق کاری چگونه است؟

 • اعزامی های قبل از سال 1385 به طور رایگان و بعد از آن 7 درصد میانگین حقوق دو سال آخر کاری خود را باید پرداخت کنند

شرط خرید بیمه سربازی سال جدید چیست؟

 • شما باید قبل از اعزام به خدمت حداقل دو سال سابقه بیمه داشته باشید و پس از سربازی نیز مجددا بیمه شوید.

روش پرداخت اقساط بیمه سربازی چگونه است؟

 • بیمه سربازی به 12 قسط تقسیم می شود. هر قسط فیش مخصوص خود را دارد.

چند روز پیش خدمت من تمام شد. برای تکمیل سابقه بیمه باید چه کاری انجام بدم؟

 • باید در زمان ثبت درخواست حتما بیمه باشید و قبل از خدمت هم دو سال سابقه بیمه داشته باشید.

برای تکمیل سوابق بیمه با سابقه خدمت حتما نوع بیمه فعلی مهم است؟

 • فقط مهم است که شما در حال حاضر بیمه باشید و اختیاری یا اجباری بودن بیمه خللی در افزودن مدت خدمت به سابقه شما ایجاد نمی کند.

قسط بیمه نظام وظیفه سربازی من عقب افتاده است. باید چه کاری انجام بدهم؟

 • در ماه بعدی باید به شعبه مراجعه کرده و مجدد فیش خود را دریافت کنید. معمولا فیش های بیمه سه ماه مهلت پرداخت دارند.

آیا می توانم فقط بخشی از سابقه سربازی خود (مثلا فقط یک سال) را به سوابق بیمه اضافه کنم؟ 

 • در قوانین بیمه محاسبه بخشی از سوابق سربازی پیش بینی نشده و شما باید کل سابقه را خریداری کنید.

مشاوره اتصال بیمه سربازی به سوابق بیمه | باران مشاوره 70703025 021

مشاوره خرید سابقه بیمه سربازی

قوانین بیمه هر روز پیچیده تر می شود. از طرفی هرسابقه بیمه بیشتری داشته باشید زودتر بازنشسته می شوید. یکی از راه های افزایش سابقه بیمه احتساب مدت خدمت سربازی است. فرمول خرید بیمه سربازی اعلام شده است و شما می توانید حتی سابقه بیمه سربازی را اقساطی پرداخت کنید.

بسیاری از کسانی که کارت پایان خدمت گرفته اند نمی دانند چه زمانی باید برای افزایش سوابق بیمه ای خود با مدت سربازی اقدام کنند و از مبلغ خرید بیمه سربازی مطلع نیستند. مرکز مشاوره سربازی باران می تواند شما را در نحوه افزایش سابقه بیمه و پرداخت قسطی یاری کند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 12 تا
 1. اصغر :

  با سلام
  یعنی من که قبل از خدمت سابقه بیمه نداشته ام و بعد از خدمت حدود سه سال و نیم بیمه دارم نمی توانم بیمه دوره سربازی را بخرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 2. اصغر :

  با سلام
  آیا کسانی که قبل از خدمت سربازی، سابقه بیمه ندارند نیز می توانند بیمه دوره خدمت سربازی را بخرند و به سابقه بیمه خود اضافه کنند؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر باید قبل از خدمت هم سابقه بیمه داشته باشید

   1. هدایت :

    سلام ،ولی من چند نفر رو دیدم که چند سال بعداز سربازی بیمه کارگری کردند و بعدش رفتن بیمه سربازی رو اضافه کردن

    1. باران مشاوره :

     سلام.با داشتن دوسال سابقه بیمه تامین اجتماعی میتونین برای خرید بیمه مدت سربازی تون میتونین اقدام کنید.

  2. پرهام موسوی کازرونی :

   من سرباز معاف رزم هستم پادگانم تا خانه ۱۷۰ کیلومتر هست
   آیا پایان دوره ۳ ماه کم بشود ؟؟
   بفرمایید راهنمایی کنید

   1. باران مشاوره :

    ملاک شهر محل خدمت تا شهر محل سکونت است نه از خانه تا پادگان .
    اگر شهر محل سکونت از شهر محل پادگان بالای 50 کیلومتر فاصله داشته باشد و شما روز برگ نبوده باشی محاسبه می شود.

 3. امین :

  نوشته شده آنان که قبل از سال 85 بخدمت رفته اند میتوانند بیمه سربازی رابدون پرداخت 7% بخرند آیا صحت دارد ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   فعلا امکان خرید خدمت وجود نداره

 4. مجید طلوع عابدی :

  سلام من اعزامی سال 76هستم وسه سال قبل بیمه سربازی را قسطی کردم ولی پرداخت نکردم باید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   اعلام کردن کسایی می تونن بخرن که حداقل یه قسط داده باشن. ولی بازم به پلیس +10 و در صورت نیاز نظام وظیفه سر بزن. البته بعبد مبدونم ازت قبول کنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: