معافيت سنی سربازی

تا چه سنی مشمول خدمت سربازی هستیم؟

38 9,616

همانطور که می دانید پسرها پس از سن 18 سالگی مشمول خدمت سربازی می شوند و در صورتی که بعد از 18 سالگی موفق به اخذ دیپلم نشده باشند فرصت دارند تا 20 سالگی در مدارس حضوری درس بخوانند. پس از اتمام فرصت معافیت تحصیلی مشمول در صورتی که در دانشگاه قبول نشده باشد باید به خدمت سربازی برود.

اما اگر مشمول در دانشگاه قبول نشده و به خدمت سربازی نرود چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام مهلت قانونی غیبت سربازی برای مشمول لحاظ می شود. برابر با قانون مشمولان غایب از برخی تسهیلات اجتماعی محروم هستند. اما اگر علارقم این محدودیت ها، فرد مشمول به خدمت بازهم به سربازی نرود چه اتفاقی می افتد؟

آیا کبر سن سبب معافیت می شود؟ در ادامه به صحبت های سردار کمالی در این خصوص خواهیم پرداخت.

تا چه سنی مشمول خدمت سربازی هستیم؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل از تابناک، سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ارتباط با قانون کبر سن سربازی گفت: تمامی افرادی که متولد سال 55 به بعد هستند باید وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند. چنانچه این مشمولان به سن 51 سالگی برسند دیگر شامل قانون انجام خدمت سربازی نمی شوند.

آیا معافيت سنی سربازی صحت دارد؟

بنابر گفته های سردار کمالی افراد 51 ساله که به خدمت سربازی نرفته اند کارت معافیت نخواهند گرفت. در واقع دیگر نیاز نیست این افراد به خدمت سربازی بروند و قانون از روی دوش این افراد برداشته می شود. بدین ترتیب محدودیت هایی که به مشمولان غایب داده اعمال می شد نیز برداشته می شود.

حتما بخوانید: معافیت عفو رهبری

چه تفاوتی بین معافیت کبر سن و کارت معافیت وجود دارد؟

بنا بر گفته های سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه، افرادی که به خاطر کبر سن دیگر مشمول خدمت سربازی نیستند کارت پایان خدمت سربازی نمی گیرند بلکه شناسنامه این افراد حکم کارت پایان خدمت را دارد. بدین ترتیب گروه فوق دیگر نباید کار خاصی برای صدور کارت معافیت و … انجام دهند و خروج از کشور و … آنها مانند سایر افراد انجام می شود.

سردار کمالی در ادامه افزود: این افراد دیگر دیگر هیچ محدودیتی ندارند اما توصیه می کنم تمامی مشمولان متولد سال 55 به بعد خدمت سربازی را انجام دهند.

آیا تفاوتی بین خدمت سربازی مشمولان جوان تر و میانسال وجود دارد؟

سردار کمالی در انتها گفت: در قانون هیچ تفاوتی بین مشمولان جوان تر و سایر مشمولینی که دیرتر به خدمت آمده اند وجود ندارد. تسهیلاتی نظیر محل خدمت و … برای مشمولانی که دیرتر به خدمت آمده اند وجود ندارد و همه این افراد به یک شکل خدمت سربازی خود را انجام می دهند.

الیته این شرایط فراهم شده تا مشمولانی که دیرتر به خدمت آمده اند نیز در دوره های مهارت آموزی شرکت کنند و از مشوق های سربازی بهره مند شوند. یکی از این مشوق ها تعیین شهر محل خدمت سربای است.

توجه: سازمان نظام وظیفه برای مشمولان متاهل و مشمولان دارای فرزند تسهیلاتی در نظر گرفته است حتی اگر دیرتر به خدمت سربازی آمده باشند و غیبت داشته باشند. توصیه می کنیم تسهیلات سربازی ویژه متاهین را بخوانید.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 38 تا
 1. مسعود :

  سلام وقت بخیر
  من سن ۳۴ سالم است ۹ تا بچه دارم سربازی نرفتم ایا چی مجازاتی داره اگه برم سربازی ی رهنمایی خوبی بده

  1. باران مشاوره :

   مسعود جان اگر 100 تا بچه هم داشته باشی معاف نمشی

 2. عباس :

  سلام علیکم من متولد۱۳۶۴متاهل سه تابچه دارم بایک مادرپیرسربازی نرفتم ایاچه مجازاتی داره اگربرم سربازی

  1. باران مشاوره :

   سلام.بابت غیبتی که داشتین برای شما شش ماه اضافه سنوات خدمتی و یک جریمه نقدی که قاضی دادگاه نظام در نظر خواهد گرفت معین میگردد.

 3. محمد :

  سلام خسته نباشیدمن ۲ تا برادر از خودم بزرگتر دارم و متاهل هستن و پدرم ۶ ساله فوت کرده خودم ۳۱ سالمه و خرج مادرم و خواهرم رو میدم آیا شرایطی برای معافیت کفالت برای من هست ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   برادر مانع کفالته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: