معافیت سنی سربازی

تا چه سنی مشمول خدمت سربازی هستیم؟

26 7,435
۵/۵ - (۱ امتیاز)

همانطور که می دانید پسرها پس از سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی می شوند و در صورتی که بعد از ۱۸ سالگی موفق به اخذ دیپلم نشده باشند فرصت دارند تا ۲۰ سالگی در مدارس حضوری درس بخوانند. پس از اتمام فرصت معافیت تحصیلی مشمول در صورتی که در دانشگاه قبول نشده باشد باید به خدمت سربازی برود.

اما اگر مشمول در دانشگاه قبول نشده و به خدمت سربازی نرود چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام مهلت قانونی غیبت سربازی برای مشمول لحاظ می شود. برابر با قانون مشمولان غایب از برخی تسهیلات اجتماعی محروم هستند. اما اگر علارقم این محدودیت ها، فرد مشمول به خدمت بازهم به سربازی نرود چه اتفاقی می افتد؟

آیا کبر سن سبب معافیت می شود؟ در ادامه به صحبت های سردار کمالی در این خصوص خواهیم پرداخت.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

تا چه سنی مشمول خدمت سربازی هستیم؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل از تابناک، سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه در ارتباط با قانون کبر سن سربازی گفت: تمامی افرادی که متولد سال ۵۵ به بعد هستند باید وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص کنند. چنانچه این مشمولان به سن ۵۱ سالگی برسند دیگر شامل قانون انجام خدمت سربازی نمی شوند.

آیا معافیت سنی سربازی صحت دارد؟

بنابر گفته های سردار کمالی افراد ۵۱ ساله که به خدمت سربازی نرفته اند کارت معافیت نخواهند گرفت. در واقع دیگر نیاز نیست این افراد به خدمت سربازی بروند و قانون از روی دوش این افراد برداشته می شود. بدین ترتیب محدودیت هایی که به مشمولان غایب داده اعمال می شد نیز برداشته می شود.

حتما بخوانید: معافیت عفو رهبری

چه تفاوتی بین معافیت کبر سن و کارت معافیت وجود دارد؟

بنا بر گفته های سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی کارکنان وظیفه، افرادی که به خاطر کبر سن دیگر مشمول خدمت سربازی نیستند کارت پایان خدمت سربازی نمی گیرند بلکه شناسنامه این افراد حکم کارت پایان خدمت را دارد. بدین ترتیب گروه فوق دیگر نباید کار خاصی برای صدور کارت معافیت و … انجام دهند و خروج از کشور و … آنها مانند سایر افراد انجام می شود.

سردار کمالی در ادامه افزود: این افراد دیگر دیگر هیچ محدودیتی ندارند اما توصیه می کنم تمامی مشمولان متولد سال ۵۵ به بعد خدمت سربازی را انجام دهند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

آیا تفاوتی بین خدمت سربازی مشمولان جوان تر و میانسال وجود دارد؟

سردار کمالی در انتها گفت: در قانون هیچ تفاوتی بین مشمولان جوان تر و سایر مشمولینی که دیرتر به خدمت آمده اند وجود ندارد. تسهیلاتی نظیر محل خدمت و … برای مشمولانی که دیرتر به خدمت آمده اند وجود ندارد و همه این افراد به یک شکل خدمت سربازی خود را انجام می دهند.

الیته این شرایط فراهم شده تا مشمولانی که دیرتر به خدمت آمده اند نیز در دوره های مهارت آموزی شرکت کنند و از مشوق های سربازی بهره مند شوند. یکی از این مشوق ها تعیین شهر محل خدمت سربای است.

توجه: سازمان نظام وظیفه برای مشمولان متاهل و مشمولان دارای فرزند تسهیلاتی در نظر گرفته است حتی اگر دیرتر به خدمت سربازی آمده باشند و غیبت داشته باشند. توصیه می کنیم تسهیلات سربازی ویژه متاهین را بخوانید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 26 تا
 1. نیلوفر :

  با عرض سلام و خسته نباشید شوهر من متولد ۱۳۵۵ هستش و الان ۴۶ سالشه آیا معافیتی برای شوهرم وجود ندارد تا این چهارسال مانده تا پنجاه سالگی را از آن استفاده کنیم بچه مون الان خدمته و دخترمونم عروس کردیم و دوتا نوه داریم آخه بابابزرگ هم باید خدمت بره!؟!اون بره خدمت کی خرج من و دخترکوچیکمونو که دوازده سالشه رو بده؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر قانونی برای معافیت ایشون وجود ندارد.

 2. ناشناس :

  سلام بنده متولد ۱۳۶۶ ودارای چهار فرزند هستم آیا باید به خدمت برم یا می توانم معافیت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام. هنوز قانونی برای تعداد فرزند و سن مشمول صادر نشده و شما در حال حاضر مشمول غایب سربازی هستین.

 3. جواد :

  با سلام بنده ۳۰ سال سن دارم و سال ۹۳ به خدمت رفتم با کاردانی بعداز ۴ماه خدمت معافیت تحصیلی گرفتم با اجازه پادگان برگشتم به دانشگاه و برای کارشناسی ۵ سال فرصت دادن که سال بهمن ۹۷ برگردم خدمت اما خدمت نرفتم و دانشگاه رو هم ول کردم آیا از ۹۷ غیبت کردم یا فراری محصوب میشه.درضمن الان متهل هستم و داری دو فرزند آیا معافیت ۱۴۰۱ که شامل دوفرزند داشته باشن شامل من میشه یا نه ..چون غیبت کردم..با سپاس

  1. باران مشاوره :

   سلام . معمولا دانشگاه معمولا بعد از سه الی چهار ماه بعد از حضور نیافتن شما در کلاس ها و ادامه تحصیل برای شما حکم اخراج از دانشگاه رو میزنه و به نظام وظیفه اطلاع میده اخراجتون رو . بعد از اون تاریخ شما یکسال فرصت دارید تا مجددا قبولی در دانشگاه رو با کنکور بگیرین یا برای ادامه خدمت به یگانتون برگردین در صورتی شما این هیچ کدوم از این دو کارز رو انجام ندهید سرباز فراری تلقی می شوید.در مورد معافیت دو فرزند هم باید خدمتتون عرض کنم که این مورد هنوز به حالت طرح هست و به صورت رسمی به حالت قانون درنیامده پس در مورد جزئیات و نحوه اجرای آن تا قبلی از اینکه به صورت رسمی توسط نظام وظیفه اعلام عمومی نشود نمبتوان نظر داد.

 4. محمدرضا :

  سلام.من متولد۶۳ و متاهل هستم آیا شرایطی هست که کارت پایان خدمت را بخرم

  1. باران مشاوره :

   بحث معافیت سنی به شما نمی خوره و خرید خدمت هم منقضی شده.

 5. امیر :

  سلام.بنده۴۱سال دارم خدمت نرفتم متاهل الان فرزند بزرگم ۱۸سال داره زه وارم در رفته آیاهنوزم باید برم خدمت

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شما تا قبل از ۵۰ باید بری خدمت
   اگه نرفتی و ۵۰ سالت شد دیگه کاری بهت ندارن.

  2. محمد :

   سلام بنده درسال ۷۸به خدمت رفتم و۱۸ماه خدمت کردم بنابه دلایلی نتوانستم ادامه بدهم وچون مشکلات خانوادگی داشتم نرفتم متاهل بودم ودارای ۲فرزند وهم اکنون هم من بیماری اعصاب وروان دارم دارومصرف میکنم ودارای کارت معلولیت شدید بهزیستی هستم برای معافیت اقدام کردم ولی گفتن برویگانی که خدمت میکردی ازطرفی هم تمام مدارک پزشکی بافتوکپی کارت معلولیت واستشهادمحلی وامام جمعه وشورای شهرمحل سکونتم رابه نظام وظیفه تهران فرستادم والان ۸ماه است که جوابی برایم نیامده حالاباتوجه به شرایطم ایاامکان معافیتم بدون رفتن به محل خدمتم هست یانه وچگونه لطفاجواب کامل بدهیدممنون درضمن دارای ۲فرزند هستم وفرزندبزرگم ازدواج کرده وازاو۳نوه دارم وتوان خدمت هم ندارم

   1. باران مشاوره :

    سلام. شما برای انجام مراحل معافیت پزشکی شما باید خودتون رو به یگان خدمتی تون معرفی کنید و بعد از تعیین مقدار جریمه فرارتون و برگشت به خدمت میتونین به بهداری پادگان مراجعه کنید و موردتون رو عنوان کنید تا به شما اعزام به بیمارستان بدهند و به کمیسیون پزشکی معرفی کنن. موارد مربوط به بیماری تون و تحت پوشش بودن بهزیستی و… رو هم زمانی که به قاضی دادگاه نظام مراجعه کردید اعلام کنین تا تمهیدات لازمه رو برای شما در نظر بگیرند.

 6. محسن :

  سلام.یکی از اقوام ما متولد اردیبهشت ۱۳۶۰ است.او با دیپلم وارد نظام شد (با درجه گروهبان یکم و باید پنج سال خدمت میکرد تا کارت پایان خدمت بگیرد.اما بعد از دوسال و نیم بیرونش کردند)می گویند در آن زمان نامه از طرف ریاست جمهور (احمدی نژاد) برایشان می آید که در آن نوشته که شما از کارتان معاف شدید.) وضعیت سربازی او چگونه است و چگونه کارت پایان خدمت بگیرد؟الان متاهل دارای سه فرزند است.

  1. باران مشاوره :

   محسن جان باران مشاوره دسترسی به پرونده کسی نداره و برای همین نمی تونه نظر بده. اینکه میگن فلان و … رو نمیشه مبنی قرار داد.

 7. Ali :

  سلام من ۱۹ سالمه می خواستم بدونم هنوز معافیت تحصیلی دارم بتونم برای کنکور بخونم؟

  1. باران مشاوره :

   این سوال رو باید از پلیس + ۱۰ بپرسی.

 8. رضا :

  با سلام.برای خدمت باید حتما پایان تحصیل داشته باشیم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   رضا جان شما این پرسش رو چندین بار مطرح کردین و پاسخ دادیم. سیستم ممکنه شمت رو به خاطر پرسیدن سوال تکراری ربات تشخیص بده. لطفا سوال تکراری مطرح کنید و سوالتون رو هم تو صفحه مرتبط مطرح کنید. اینجا در مورد معافیت سن صحبت می کنیم. برای سربازی رفتن هم وضعیت تحصیل شما باید یا انصراف یا فارغ التحصیل باشه.

 9. علی :

  سلام. من ۱۸سالمه ترک تحصیل کردم میتونم خدمت برم؟؟

  1. باران مشاوره :

   ۱۸ سال و یک روز می تونی.

 10. amir :

  با سلام

  من ۱۸سالمه آیا میتونم در حین تحصیل برم سربازی؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان برای رفتن به خدمت باید پایان تحصیل باشین.

 11. امامی :

  وقتتون بخیر ، پسرم متولد ۱۳۸۶/۱۰/۰۲ می باشد ، تا چه سنی مشمول نمیشود جهت مهاجرت به کانادا ؟

  1. باران مشاوره :

   اگه دیچلم رو بعد از ۱۸ سالگی بگیره یک سال مهلت دارع از تاریخ اخذ دیپلم، بهتره این سوال رو از پلیس + ۱۰ بپرسین چون دسترسی دارن به سیستم مرکزی

 12. قاسم :

  وقتی یارانه بنده را مسدود کردید، بخاطر اینکه در کشور امارات به دنیا آمدم. و متولد ۱/۶/ ۱۳۵۵ هستم. آیا خدمت سربازی مشمول من می‌شود؟ یا از خدمت باید معاف شم؟

  1. باران مشاوره :

   قاسم جان باران مشاوره یک مرکز خصوصی هست و قدرت اجرایی نداره. ما نمی تونیم یارانه شما رو مسدود یا باز کنیم :)))

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: