تحصیل و سربازی همزمان

چه شرایطی برای تحصیل و سربازی همزمان وجود دارد؟

11 2,211

ادامه تحصیل همزمان با انجام سربازی همیشه جزو یکی از مطالبات مشمولان بوده است.

معمولا دو گروه از مشمولان بیشتر از سایرین به دنبال سربازی و تحصیل همزمان هستند. اولین گروه دیپلمه هایی هستند که بنا به دلایل مختلف نتوانسته اند در کنکور موفق شوند. گروه دوم هم فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند که نمی خواهند از محیط دانشگاه فاصله بگیرند.

مسلماً با تحصیل حین خدمت سربازی و دریافت مدرک دانشگاهی می توانید به مدت چند سال در زندگی پیش بیفتید. صرفه جویی در زمان می تواند در پیشرفت شغلی و مالی شما مؤثر باشد.

این مقاله سعی کرده است مسائل مربوط به هم‌زمانی خدمت و تحصیل را بررسی کند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد.

تحصیل همزمان با سربازی از نظر قانون

در گذشته بر اساس قوانین نظام وظیفه کشور تحصیل هم‌زمان با خدمت سربازی امکان پذیر نبود. استدلال این بود که قبل از خدمت تمام امکانات برای ادامه تحصیل مشمولان فراهم شده استا. همه مشمولان در هر مقطع تحصیلی از یک سال فرجه معرفی بهره مند هستند و می توانند در کنکور شرکت کنند.

اگر سرباز بودید و تصمیم به ادامه تحصیل می گرفتید، تنها راه ادامه تحصیل برای شما استفاده از ایست خدمت و ترخیص از سربازی بود. چون ممکن است انجام خدمت سربازی با مأموریت ها و تردد همراه باشد که این فعالیت ها وقتی برای درس خواندن نمی گذارد و مانع از امکان ادامه تحصیل می شود.

ایست خدمت یعنی میزان خدمت انجام شده برای شما محفوظ می ماند تا بعد از تحصیل مجدد در دانشگاه دوباره به سربازی اعزام شوید و مدت باقی مانده از سربازی تان را طی کنید.

در سال 98 ستاد کل نیروهای مسلح تصمیم گرفت تا امکان ادامه تحصیل هم زمان با خدمت سربازی را تحت شرایطی برای سربازان متقاضی فراهم کند. در ادامه شرایط استفاده ازطرح سربازی و تحصیل در دانشگاه را برای تان شرح می دهیم.

شرح طرح تحصیل هم زمان با سربازی برای دانش آموزان

ابتدا برای حل مشکل دانش آموزانی که از تحصیل بازمانده بودند و باید به طی خدمت سربازی مشغول می شدند، امکان تحصیل هم زمان با سربازی فراهم شد.

با توجه به آیین نامه آموزش دوره دوم متوسطه به شیوه نیمسال واحدی (مدارس ایثارگران، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد) و آیین نامه آموزشی متوسطه دور اول (راهنمایی) آموزش از راه دور به شیوه نیمسال واحدی، سربازان نظام وظیفه عمومی توانستند برای ادامه تحصیل حین خدمت در مدارس از راه دور با اخذ معرفی نامه از یگان خدمتی خود اقدام کنند و ادامه تحصیل دهند.

طرح سرباز ماهر و تحصیل سربازان در دانشگاه

چندی پیش نظام وظیفه برای هدفمند کردن خدمت سربازی طرح سرباز ماهر را راه اندازی کرد. بر مبنای این طرح سربازان باید حداقل حین خدمت یک مهارت یاد بگیرند. در راستای طرح سرباز ماهر و بهتر شدن وضعیت سربازی طرح تحصیل همزمان با سربازی در دانشگاه ها کلید خورد.

دانشگاه علمی کاربردی برای سربازها

رئیس دانشگاه علمی کاربردی اعلام کرده بود امکان ادامه تحصیل حین سربازی برای مشمولان خدمت وظیفه وجود دارد. سربازان می توانستند در دوران فراغت خود در دوره های پودمان و تک درس به ادامه تحصیل مشغول شوند.

پودمان ها در واقع آموزش یک مهارت بودند و بر اساس بازار کار، علاقه سربازان و نیاز نیروهای مسلح ارائه می شدند. نظام وظیفه سربازان را بر اساس پودمان های گذرانده به کار می گرفت. سربازانی امکان ادامه تحصیل پودمانی داشتند که از قبل زمینه یک مهارت را داشتند. طرح تحصیل حین خدمت در راستای طرح سرباز ماهر بود.

اگر هنگام خدمت به تحصیل پرداختید، می توانید گواهی تک درس و گواهی های پودمانی خود را حین خدمت دریافت کنید و پس از اتمام سربازی با توجه به پودمان های گذرانده برای دریافت مدرک اقدام کنید.

هر تک پودمان سه ماه زمان می برد و دوره ها از 4 تا 8 تک پودمان است. حداقل 4 تا 5 پودمان را باید بگذرانید تا بتوانید مدرک خود را دریافت کنید.

محدودیت های طرح تحصیل همزمان با سربازی | باران مشاوره

محدودیت های طرح تحصیل همزمان با سربازی

طرح تحصیل همزمان با سربازی دارای محدودیت هایی بود.

مقطع تحصیلی سربازان

در طرح سربازی و تحصیل همزمان، متقاضییان فقط می توانستند تا سطح مدرک فوق دیپلم در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند. پس اگر فوق دیپلم به بالا بودید امکان استفاده از این طرح برای شما وجود نداشت.

نوع دانشگاه برای تحصیل سربازان

این طرح با همکاری سازمان فنی و حرفه ای و دانشگاه علمی کاربردی کلید خورد. پس بدیهی است که سربازان فقط می توانستند در دانشگاه علمی کاربردی و در پودمان های خاص ادامه تحصیل دهند.

طرح تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی اختیاری است و دانشگاه علمی کاربردی به سربازان تخفیف 50 درصدی می دهد

قانون جدید سربازی در حین تحصیل

طرح تحصیل هم زمان با خدمت که زیر مجموعه طرح سرباز ماهر است، قرار بود برای اولین بار در بهمن ماه سال 1398 در هشت استان برگزار شد. 8 استان های شرکت کننده در مرحله اولیه این طرح:

 • فارس
 • گیلان
 • کرمانشاه
 • خراسان رضوی
 • تهران
 • سیستان و بلوچستان
 • آذربایجان غربی
 • خوزستان

فیلم مصاحبه سردار کمالی در مورد طرح دانشگاه رفتن سربازان حین خدمت

مراحل سه گانه ثبت نام در طرح و سربازی همزمان

 1. مراجعه به سایت دانشگاه جامع علمی کاربردی
 2. دریافت و تکمیل فرم ثبت نام
 3. ارائه فرم ثبت نام به مراکز علمی کاربردی ناجا

دانشگاه های مجاز برای ادامه تحصیل سربازان وظیفه

مراکز علمی کاربردی ناجا برای طرح تحصیل هم زمان با خدمت در تهران:

 • یگان ویژه پاسداران شرق تهران
 • مرکز علمی کاربردی فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ در مراکز تهران
 • مرکز علمی کاربردی آماد و پشتیبانی نیروهای انتظامی در غرب تهران

دانشگاه علمی کاربردی

رشته های مجاز برای ادامه سربازی و تحصیل همزمان

همانطور که گفتیم سربازان در انتخاب رشته تحصیلی با محدودیت هایی مواجه بودند. سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن نیاز کشور، زمینه اشتغال برای سربازان و … پودمان هایی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده بود.

دانشگاه علمی کاربردی 800 دوره پودمانی مختلف دارد که بر اساس امکانات حوزه، علاقه سربازان و نیاز به نیروی کار 11 پودمان برای این طرح انتخاب شده است. پودمان ها در 4 حوزه اصلی زیر ارائه می شوند:

  1. صنعت
  2. کشاورزی
  3. مدیریت
  4. فرهنگ و هنر

اگر در طول خدمت نتوانید کل پودمان های لازم را بگذرانید، می توانید پس از خدمت به ادامه تحصیل مشغول شوید و تحصیلات خود را تا دریافت مدرک کامل کنید

دوره های اعلام شده برای تحصیل و سربازی

 • صنعت، جوشکاری، مکانیک ماشین افزار، مکانیک خودرو
 • گرایش برق صنعتی، گرایش الکترونیک صنعتی
 • صنایع چوب و تولید مبلمان
 • دامپروزی، پرورش صنعتی طیور، باغبانی و تولید محصولات گلخانه ای
 • گردشگری، مترجمی زبان انگلیسی
 • مدیریت کسب و کار

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد

طرح تحصیل همزمان با سربازی که در سال 98 برای اولین بار آغاز شد فقط مخصوص دانشگاه علمی کاربردی بود. پس سربازان نمی توانستند در دانشگاه آزاد یا پیام نور حین سربازی تحصیل کنند و مدرک بگیرند.

کنکور داوطلبان مبتلا به کرونا | باران مشاوره

کرونا به طرح تحصیل سربازان رحم نکرد (لغو طرح)

قرار بود این طرح در مرحله اول در 8 استان کشور اجرا شود و در صورت داشتن نتیجه مطلوب سربازان در سطح کل کشور بتوانند فوق دیپلم بگیرند. اما دلایلی باعث شدند تا این طرح فعلاً به حالت مسکوت باقی بماند:

 • محدودیت منابع برای طرفین قرارداد که نتوانست اعتبار این طرح را تأمین کند
 • شیوع بیماری کرونا

 ادامه تحصیل سربازان امریه

معمولا سازمان های امریه گیر تعهد عدم استفاده از کسری خدمت می گیرند اما نمی توانند مانع از حق ادامه تحصیل سربازان امریه شده شوند. اگر در حال حاضر امریه هستید می توانید مانند دیگر سربازان از ایست خدمت استفاده کنید. قانون ایست خدمت سربازان امریه هیچ فرقی با سربازان عادی ندارد.

شرایط ادامه تحصیل سربازان غایب و فراری

همانطور که می دانید سربازان غایب و فراری از بسیاری از تسهیلات سربازی محروم هستند. یکی از این محرومیت ها حق ادامه تحصیل است. طرح تحصیل سربازان وظیفه در دانشگاه و تحصیل دانش آموزان در مراکز فنی و حرفه ای برای اخذ دیپلم به مشمولان غایب و فراری تعلق نمی گیرد.

اگر سابقه فرار یا غیبت از سربازی دارید تنها راه شما اعزام مجدد به سربازی و پایان خدمت است. سربازان غایب یا فراری حق استفاده از قانون ایست خدمت را ندارند مگر تا زمانی که تکلیفشان مشخص شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به غیبت سربازی و معافیت سربازان فراری مراجعه کنید.

سوالات متداول

 

 


تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه پیام نور امکان پذیر است؟

 • خیر سربازان نمی توانند حین خدمت ذر دانشگاه پیام نور نیز شرکت کنند. طرح تحصیل و سربازی همزمان فقط شامل دانشگاه علمی کاربردی می شد.

ادامه تحصیل سربازان امریه چگونه است؟

 • سربازان امریه گیر برای ادامه تحصیل می توانند از ایست خدمت استفاده کنند.

طرح تحصیل همزمان با سربازی به کجا رسید؟

 • به دلیل کمبود و بودجه و شیوع ویروس کرونا طرح دانشگاه رفتن سربازها منتفی شد.

ادامه تحصیل بدون پایان خدمت امکان پذیر است؟

 • یا باید در فرجه معرفی یک ساله در دانشگاه ثبت نام کنید در غیر این صورت به سربازی اعزام می شوید و حین خدمت می توانید از قوانین ایست خدمتی استفاده کنید.

شرایط ادامه تحصیل با غیبت سربازی چیست؟

 • مشمولان غایب تا زمانی که خدمت خود را به اتمام نرسانند نمی توانند در دانشگاه تحصیل کنند.
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی اعصاب و روان همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاوره سربازی و تحصیل به صورت همزمان

همانطور که مطالعه کردید سازمان نظام وظیفه عمومی در سال های اخیر طرح متنوعی را در راستای خوشایند سازی سربازی در درستور کار قرار داده است. طرح سربازی و تحصیل همزمان یکی از این طرح ها بود که به دلیل شیوع بیماری کرونا و کمبود اعتبار متوقف شد.

با توجه به اهمیت مهارت آموزی سربازان ممکن است طرح هایی مثل تحصیل سربازان در دانشگاه مجددا آغاز به فعالیت کنند. با توجه به محدود بودن طرفیت طرح ها، اخذ مشاوره سربازی در مورد تحصیل و سربازی کاملا ضروری به نظر می رسد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 11 تا
 1. حسن :

  سلام
  در حین خدمت سربازی میتونم ترمیم معدل کنم؟

  1. باران مشاوره :

   تحصیل همزمان با سربازی ممنوع است

 2. یاجواد الائمه :

  سلام علیکم خدا قوت کسی که درحال درس خواندن در دانشگاه ترم دوم و رشته مهندسی کامپیوتر میتواند هم در دانشگاه درس بخواند وهم به خدمت سربازی برود

  1. باران مشاوره :

   طرح تحصیل و سربازی هزمان قرار بود در دانشگاه های علمی کاربردی به صورت پودمانی برگزار بشه که فعلا ملقی شده است.

   1. یاجواد الائمه :

    علیکم السلام بزرگوار ان شاء الله اگر ترح دوباره برقرار بشه ماهم در دانشگاه علمی کاربردی هستیم و رشتمون کامپیوتر هست میتوانیم شرکت کنیم
    ممنون از راهنماییتون

 3. اریا :

  سلام
  ایا در هنگام خدمت شربازی میتونیم تو ترمیم معدل امتحانات نهایی دوازدهم شرکت کنیم یا باید منتظر بمونیم تا خدمتمون تموم بشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   هنوز آیین نامه اجرایی برای این موضوع تصویب نشده
   ولی با توجه به ممنوعیت تحصیل همزمان با خدمت بعیده همچین اجازه ای بدن

 4. محمدجواد :

  سلام بنده تا سال یازدهم انسانی درس خوندم ک بدلیل کرونا و دلایل خاستی نتونستم از طریق اینترنتی درس بخونم حالا باید مشمول ب خدمت بشم و فرجه یکسالم تموم شده ایا میتونم در حین خدمت اقدام ب گرفتن دیپلم کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   حین خدمت به هیچ عنوان نمیشه ادامه تحصیل داد

 5. حسین :

  سلام اگه خدمتت 20 مهر به پایان رسد میشه اول مهر دانشگاه دولتی ثبت نام کرد و 20 مهر پس از پایان خدمت وارد دانشگاه شد. ممنون از پاسختون
  ؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   تا پایان مدت خدمت نمیتونی ثبت نا کنی
   مگه اینکه کنور قبول شی و ایست خدمت بزنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: