ترتیب درجات نظامی در سربازی

درجه های نظامی چه مزایایی برای سرباز دارد؟

414 131,203
۳.۷/۵ - (۲۹ امتیاز)

این که آیا دوره خدمت سربازی به فرد مشمول درجه داده می شود و بنا بر چه اساسی این درجه ها اعطا می شود و ترتیب درجات نظامی در سربازی سوال بسیاری از مشمولین نظام وظیفه می باشد. از همه مهم تر این موضوع مطرح می شود که این درجه ها چه تاثیری در آینده و حقوق افراد دارد؟ ما نیز د راین مقاله قصد داریم تا به طور کلی درباره طبقه بندی این درجات در ارگان های مختلف و بررسی شرایط دریافت آنها بپردازیم.

درجات نظامی در سربازی بر چه اساسی می باشد؟

آیا دوره خدمت سربازی به فرد مشمول درجه داده می شود؟

آیا درجات ارگان ها با یکدیگر متفاوت است؟

براساس قوانین تصویب شده توسط مجلس شورای اسلامی تمام آقایان با رسیدن به سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی هستند و باید اقدامات لازم را برای اعزام به خدمت مقدس سربازی به عمل آورند. البته خدمت سربازی گرچه در شکل گیری شخصیت و آماده سازی جسمی و روحی افراد تاثیر به سزایی دارد و یک دوره ی تواناساز برای یک مرد می باشد، اما بر اثر موارد و مشکلاتی برخی از خدمت سربازی معاف می شوند.

برخی نیز با استفاده از معافیت تحصیلی به مدارج بالاتر علمی دست می یابند که بعد از دوره تحصیلشان می بایست برای رفتن به سربازی اقدام نمایند. خبر خوش برای این دسته افراد این است کهدرجات نظامی در سربازی بر اساس تحصیلاتشان اعطا می گردد.

آیا درجات ارگان های مختلف متفاوت هستند؟

بدیهی است که فرد مشمول خدمت سربازی ممکن است دوره خدمت خود را در یکی از ارگان ها مانند ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی بگذراند. در جواب این سوال که آیا درجات نظامی در سربازی ارگان ها با یکدیگر متفاوت است باید گفت که بله نام هر درجه در هر کدام از این ارگان ها متفاوت است اما هر درجه با درجه دیگر ارگان یک رابطه نظیر به نظیر دارد و با هم یکسان است.

با ذکر یک مثال شاید بهتر متوجه این موضوع شوید. مثلا رزمدار یکم در سپاه همان گروهبان یکم در ارتش می باشد. یا درجه سرگرد در پرسنل نظامی همان ناخدا سوم در نیروی دریایی است. پس درجه ها در تمام ارگان ها وزن یکسانی دارند ولی هم نام نیستند.برای کلیه کارکنان نیرو های مسلح پس از گذراندن ۴ سال از انجام خدمت و طی کردن آزمون های مختلف ارتقا درجه درنظر گرفته شده است. این درجات تنها به کارکنان رسمی و یا پیمانی که در اصطلاح پرسنل کادر نامیده می شوند اختصاص می یابد.

ترتیب درجات نظامی طبق مدرک تحصیلی چگونه می باشد؟

پس از انجام شدن دوره آموزشی در مراسمی که به جشن سردوشی موسوم است درجاتی را طی یک امریه به افراد می دهند. این درجات بر اساس محل سازمانی که فرد می بایست دوره خدمت را درآنجا بگذرانند و البته مدرک تحصیلی فرد به ایشان منتصب می گردد.

بر اساس آخرین قانون خدمت وظیفه عمومی آخرین تقسیم بندی در سال ۹۷-۹۸ انجام گرفت. درجات مربوط به هر مقطع تحصیلی به شرح ذیل می باشد:

 • با مرکز مشاوره باران پاسخ کلیه سوالات خود در مورد نظام وظیفه را بیابید.

معرفی درجات نظامی در سربازی

 • مدرک سیکل یا زیر دیپلم: درجه سرباز دوم، سوم یا صفر

درجه های سرباز | مشاوره تلنفی باران 70703025 021

 • مدرک دوره متوسطه (دیپلم): درجه سرجوخه (در برخی سازمانها سرباز یکم)

درجه سرباز دیپلم | مشاوره تلنفی باران 70703025 021

 • مدرک کاردانی (فوق دیپلم): درجه گروهبان دوم و سوم (در برخی سازمانها سرجوخه)

درجه سرباز فوق دیپلم

 • مدرک کارشناسی (لیسانس): درجه گروهبان یکم (در برخی سازمانها استوار یکم یا استوار دوم)

درجه سرباز لیسانس | مشاوره تلنفی باران 70703025 021

 • مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس): درجه ستوان سوم

درجه سرباز فوق لیسانس | مشاوره تلنفی باران 70703025 021

 • مدرک دکترای تخصصی: درجه ستوان دوم

درجه سرباز دکترا | مشاوره تلنفی باران 70703025 021

 

درجات بالاتر چه مزایایی دارند؟

حقوق هر فرد در طول خدمت سربازی بر اساس درجه نظامی مشخصی تعین می گردد. البته لازم به ذکر است حقوق کارکنان غیر وظیفه که مشغول انجام وظیفه در پادگان ها می باشند بر اساس مدرک تحصیلی و آزمون های انجام شده می باشد که به شرح ذیل درجه بندی می شوند:

 • دیپلم : گروهبان دومی
 • کاردانی : ستوان سومی
 • کارشناسیستوان دومی
 • کارشناسی ارشد : ستوان یکمی

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 414 تا
 1. امیرحسین :

  سلام وقت به خیر . من دانشجوی انصرافی رشته مهندسی پزشکی هستم ، چون نصف واحد هام رو پاس کرده بودم بهم فوق دیپلم دادن . توی برگ سبز سربازیم نوشته آخرین مدرک فوق دیپلم غیر پزشکی ( مدرک معادل از لیسانس غیر پزشکی ) توی سربازی چه درجه ای میگیرم ؟ توی ارتش و نیروی انتظامی ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.درجه شما سرجوخه یا سرباز تمام خواهد بود.

 2. علی ناطقی :

  سلام وقت به خیر
  مدرک سطح ۲حوزه علمیه(کارشناسی فقه و اصول) دارم.
  توصیه می‌کنید امریه بگیرم (سرباز طلبه شوم.) و یا برم خدمت آزاد؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان سوالتون رو در صفحه اشتباهی پرسیدین. به طور کلی امریه سربازی برای بعضی از مشمولان خیلی خوبه و برای بعضی ها خوب نیست. بهتره مقاله امریه سربازی + معایب و مزایا رو بخونی یا با باران مشاوره تماس بگیری.

 3. علیرضا :

  سلام من کارشناسی دارم چقدر حقوق میدن سربازی

  1. باران مشاوره :

   سلام بستگی به منطقه خدمتی و متاهل بودن شما دارد. ولی میانگین برای سربازان مجرد با توجه به نوع منطقه خدمتی مابین ۳,۱۹۲,۰۰۰ تومان الی ۳,۴۰۴,۸۰۰ تومان و برای متاهلین ۴,۲۸۴,۰۰۰ تومان خواهد بود.

 4. حمید :

  سلام الان من حسابداری میخونم به خاطر کرونا و شرایط امتحان توlms دوتا درسم نتونستم پاس شم والان دوباره برداشتم والان پنج ساله حساب میشم میخواستم بدونم سربازی غیبت میخورم یانه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای مقطع تحصیلی کارشناسی پیوسته ۵ سال معافیت تحصیلی تعلق می گیرد و اگر در این ۵ سال نتونین واحدهاتون رو به اتمام برسونین به شما ی سنوات اضافه تحصیلی با تایید دانشگاه داده می شود تا مقطع تحصیلی خودتون رو به اتمام برسونین.

   1. Ar :

    سلام ببخشید میخواستم بدونم سپاه برای مدرک لیسانس چه درجه ای میده.
    باتشکر

    1. باران مشاوره :

     سلام.رزم دار یکم یا دوم

  2. حمید :

   سلام خیلی ممنون واقعا فکر نمی‌کردم جواب بگیریم فقط دیدم اونایی که سوال کردن جواب خوبی بهشون دادین برا همون سوال کردم درکل ممنوازشما خیالمو راحت کردین پس غیبت نمی‌خورم خوبه

   1. باران مشاوره :

    خواهش میکنم

 5. بهداد :

  سلام وظیفه استوار یکم و دوم و گروهبان یکم چیست ایا اینا هم پست میدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله.درجه استواری برای کادر می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: