روش های تمدید و تعجیل سربازی چیست؟

درخواست تمدید و تعجیل خدمت سربازی به چه نحوی است؟

471 26,355

بر اساس قانون افراد مذکر بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سال مشمول نظام وظیفه می باشند. زمانی که فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال می کند پس از مدتی برای فرد برگ سبز (برگ اعزام به خدمت) صادر می شود و باید با توجه به تاریخ تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه به خدمت سربازی برود.

گاهی اوقات امکان دارد فرد مشمول تمایل داشته باشد اعزام خود را به تاخیر بیاندازد و یا فردی بخواهد زودتر از موعد مقرر به خدمت سربازی برود. در قوانین نظام وظیفه تمهیداتی برای این موضوع در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم با شرایط تمدید اعزام به خدمت سربازی و یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی بیشتر آشنا شویم.

سازمان وظیفه عمومی در تاریخ  ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ بدلیل وقوع زلزله در استان هرمزگان به مشمولان واجد شرایط این استان اجازه تعویق خدمت سربازی می دهد که در ادامه به آن می پردازیم.

آنچه در مقاله تمدید و تعجیل اعزام به خدمت سربازی می خوانید:

تمدید اعزام خدمت سربازی چیست؟

در قانون خدمت نظام وظیفه شرایطی برای به تعویق انداختن تاریخ اعزام به خدمت سربازی وجود دارد که به این کار اصطلاحا تمدید خدمت سربازی می گویند. برای تمدید اعزام به خدمت سربازی باید دارای شرایط خاصی باشید. در ادامه این شرایط را برای شما بیان خواهیم کرد. هم چنین می توانید با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از شرایط تمدید خدمت سربازی مطلع شوید.

تعجیل خدمت سربازی چیست؟

گاها مشمولین خدمت سربازی تمایل دارند زودتر از موعد مقرر به خدمت سربازی بروند. فرض کنید تاریخ اعزام به خدمت شما با عید نوروز مصادف شده است. در این صورت تحت شرایط خاصی می توانید زودتر به خدمت سربازی بروید. در قانون به این اعزام زودتر از موعد تعجیل خدمت سربازی می گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مرکز مشاوره نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

قوانین تمدید و تعجیل سربازی

قوانین تمدید و تعجیل سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه مشمولانی که دارای برگ اعزام به خدمت سربازی هستند و تمایل به تمدید و تعجیل سربازی را دارند، باید به نکات زیر توجه نمایند:

 • فقط مشمولانی می توانند درخواست تمدید و تعجیل سربازی را داشته باشند که دارای غیبت سربازی نباشند.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام به خدمت برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم ۱ ماه است.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر ۲ ماه است.
 • مشمول فقط برای یک بار می تواند درخواست تمدید و تعجیل سربازی نماید.
 • مشمولان جهت تمدید اعزام به خدمت باید حداکثر ۴۰ روز قبل از تاریخ اعزام درخواست خود را ثبت نمایند.
 • تعجیل خدمت نظام وظیفه فقط برای مشمولانی امکان پذیر است که در سال اعزام به خدمت سربازی قرار داشته باشند.

شرایط ویژه برای تمدید و تعجیل خدمت سربازی

برخی از مشمولان بخاطر بروز مشکلات ناخواسته ناگهانی نیاز دارند اعزام به خدمت خود را تمدید نمایند. در این صورت برای این دسته از مشمولان به شرح زیر تمهیداتی در نظر گرفته شده است:

 • مشمولانی که به علت بیماری نمی توانند به خدمت سربازی اعزام شوند، در صورت تایید بیماری تا دو ماه می توانند تمدید نمایند.
 • در صورتی که بستگان درجه یک ( پدر،مادر،برادر،خواهر،همسر، فرزند) فوت کنند، این دسته از مشمولان می توانند تا دو ماه اعزام خود را تمدید نمایند.
 • مشمولانی که به دلیل بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و …خود فرد یا یکی از افراد درجه یک خانواده (پدر،مادر، همسر وفرزند) به طور جدی آسیب دیده باشند موعد اعزام آنان متناسب با میزان آسیب دیدگی با تأیید استانداری و یا فرمانداری ها، از یک تا شش ماه قابل تمدید است.
 • قبول شدگان در دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی (داخل وخارج از کشور) در صورتی که زمان ثبت نام وادامه تحصیل ایشان پس از تاریخ اعزام باشد، اعزام آنان حداکثر تا شش ماه قابل تمدید است.

پاسخ پرسش های متداول خود درباره خدمت سربازی را در مقاله سوالات متداول اعزام به خدمت سربازی بیابید.

 • دارندگان برگ اعزام ماه های مرداد، شهریور و دی هرسال که منتظر اعلام نتیجه کنکور هستند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است.
 • ورزشکاران تیم های ملی با درخواست فدراسیون مربوطه به منظور شرکت در مسابقات آسیایی، جهانی والمپیک، زمان اعزام آنان حداکثر تا چهارماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که درحال انجام مراحل گزینش واستخدام در نیروهای مسلح می باشند، درصورت تأیید موضوع ازسوی سازمان مربوطه، اعزام حداکثر تا چهارماه قابل تمدید است.
 • مشمولان متأهلی که دارای شرایط خاص (تولد فرزند، بیماری شدید همسر وفرزند و…) می باشند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که قصد تشرف به حج تمتع را دارند زمان اعزام حداکثر به مدت دوماه قابل تمدید است.

این دسته از مشمولان که شرایط بالا را دارند حتی در روز اعزام هم می توانند با در دست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به درخواست تمدید اعزام به خدمت سربازی اقدام نمایند.

اعزام همزمان چند برادر به سربازی

نظام وظیفه برای خانواده هایی که دارای چندین فرزند پسر هستند امکان به تعویق انداختن سربازی را قرار داده است. هدف این سازمان آن است که تمام فرزند ها همزمان به خدمت نروند. بهتر است برای آگاهی بیشتر شما حالت های مختلف به تعویق انداخت سربازی با داشتن برادر های مشمول را شرح دهیم.

 • در حالت اول خانواده دارای دو فرزند پسر است که هر دو همزمان مشمول هستند. یکی از برادر ها می تواند تاریخ اعزام به خدمت خود را برای مدتی جا به جا کند.
 • در حالت دوم خانواده دارای سه فرزند پسر است که هر سه آنها همزمان برای سربازی مشمول شده اند. دو تا از پسران خانواده باید به خدمت رفته و یکی از آنها می تواند خدمتش را برای مدت مشخصی به تعویق بیندازد.
 • در حالت سوم خانواده دارای چندیدن فرزند پسر است که دو تای آنها همزمان مشمول شده اند. هیچ یک از آن دو فرزند (دو برادری که مشمول هستند) امکان دیرتر رفتن به خدمت سربازی را ندارند. زیرا با به خدمتن رفتن آنها هنوز در خانواده فرزند پسر وجود دارد.

تمدید تاریخ اعزام به خدمت مشمولان هرمزگان۱۴۰۱

سازمان وظیفه عمومی فراجا طی اطلاعیه در راستای همدردی با زلزله زدگان استان هرمزگان از اعطای تسهیلات به این مشمولان خبر داد. مشولان استان هرمزگان که به دلیل وقوع زلزله دچار آسیب شده اند و تاریخ اعزام آنها مرداد یا شهریور سال ۱۴۰۱ است، می توانند تاریخ اعزام خود را یک یا دو ماه به تعویق بیاندازند.

آن دسته از مشمولانی که در زلزله دچار آسیب شده اند می توانند با مراجعه به نزدیک ترین مرکز خدمات پلیس +۱۰ درخواست تعویق خود را ثبت نمایند.

لازم به ذکر است در صورتی که مشولان دچار حادثه شده باشند و امکان ثبت درخواست را نداشته باشند می توانند در طول خدمت با ارائه مدارک و مستندات غیبت خود را توجیح نمایند.

مراحل تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

مراحل تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

در صورتی که فرد مشمول شرایط ذکر شده را داشته باشد، برای تمدید و تعجیل سربازی باید ابتدا به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید و فرم درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی را تکمیل نماید. پس از تکمیل فرم مربوطه درخواست فرد مشمول در سیستم ثبت می شود. بعد از گذشت یک هفته فرد مشمول باید جهت پیگیری درخواست خود مجددا به پلیس+۱۰ مراجعه نماید. درخواست خود را مجددا پیگیری نماید و از نتیجه درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت خود مطلع شود.

 ۱)

سوالات متداول تمدید و تعجیل سربازی

۱) فرصت یک ساله من برای معرفی جهت اعزام به خدمت دو ماه دیگر تمام می شود. برادر دیگر من در حال خدمت است. آیا می توانم به خدمت نروم تا برادرم از خدمت برگردد؟
 • بله شما می توانید دیرتر به خدمت بروید. بدین منظور، ابتدا باید قبل از اتمام فرصت معرفی خود، دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید. پس از مشخص شدن تاریخ اعزام به خدمت، می توانید تاریخ اعزام خود را تا پایان خدمت سربازی برادرتان تمدید کنید.
۲) تا چه مدتی می توانم تاریخ اعزام به خدمت خود را به تاخیر بندازم؟
۳) آیا می توانیم قبل از سن ۱۸ سالگی به خدمت سربازی برویم؟
 • سن مشمولیت ۱۸ سال تمام است. تا زمانی که مشمول نظام وظیفه نشده اید نمی توانید به خدمت سربازی بروید. برای اطلاعات بیشتر به تاریخچه خدمت سربازی مراجعه کنید.
۴) تا چه مدت فرصت داریم درخواست تمدید اعزام به خدمت را ارسال کنیم؟
 • بر اساس قانون مشمولین نهایت ظرف مدت ۴۰ روز قبل از فرا رسیدن تاریخ اعزام به خدمت خود، فرصت دارند نسبت به ثبت درخواست تمدید اعزام به خدمت اقدام کنند.
۵) پس از ثبت درخواست تمدید اعزام به خدمت از چه طریقی نتیجه را بفهمیم؟
 • در مرحله اول باید درخواست تمدید اعزام به خدمت خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت کنید سپس دو روز پس از ثبت درخواست می توانید نتیجه را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ پیگیری کنید.
۶) من تحصیلم تازه به اتمام رسیده است، آیا می توانم زودتر از فرصت یک ساله به خدمت بروم؟
 • بله، شما پس از پایان تحصیل می توانید نسبت به ارسال دفترچه اعزام به خدمت اقدام کنید و لزومی ندارد تا پایان فرصت یک ساله خود صبر کنید.
۷) زمان اعزام به خدمت من تیر ماه است و جهت شرکت در کنکور سراسری نیز ثبت نام کرده ام. آیا می توانم تاریخ اعزام خود را به بعد از اعلام نتایج موکول کنم؟
 • خوشبختانه مشمولانی که در کنکور سراسری شرکت می کنند، می توانند تا بعد از اعلام نتایج کنکور تاریخ اعزام به خدمت خود را تمدید کنند.
۸) تا چند بار می توانیم درخواست تمدید تاریخ اعزام به خدمت را داشته باشیم؟
 • با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، مشمولان فقط یک بار می توانند درخواست تمدید اعزام به خدمت دهند.
۹) من یک بار به دلیل انجام کارهای فردی، اعزام خود را تمدید کردم. الان به دلیل تصادفی که کردم نمی توانم راه بروم. آیا می توانم مجدد اعزام به خدمت را تمدید کنم؟
 • در صورتی که به دلیل بروز حوادثی همچون بیماری، تصادف یا بلایای طبیعی نتوانید جهت اعزام به خدمت خود را معرفی کنید، می توانید با ارائه مدارک و تایید شورای عالی نظام وظیفه استان، اعزام به خدمت خود را مجددا تمدید نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 471 تا
 1. کسری :

  سلام من مهلت یک سالم ۰۶/۳۱ تمام میشه و امریه گرفتم و گفتن تاریخ اعزام رو ۱۰/۰۱ باید بگیری. الان پلیس + ۱۰ تاریخ اعزام ۰۸/۰۱ رو میده
  در صورتی که تا اخر شهریور که مهلت دارم تاریخ ۰۹/۰۱ باز بشه میتونم در خواست یک ماه تاخیر بزنم که به تاریخ مورد نظر برسم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که نظام وظیفه با درخواست تعویق اعزام به خدمت شما موافقت کند این امر امکان پذیر می باشد.

 2. محمد :

  سلام اگه تاریخ اعزام به خدمت و تاریخ برگزاری کنکور تو یک ماه باشه درخواست بدیم قبول میکنن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه قبلا تعویق نزدی به احتمال زیاد قبول میکنن

 3. Amir :

  سلام من تازه اعذامم ۶/۱هست هنوز نرفتم برا برگ سبز میتونم یک ماه تمدید شد کنم دلیلی ندارم می‌خوام تمدید کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   میتونی درخواست بدی ممکنه موافقت بشه یا نشه بستگی به تعداد سرباز داره

 4. متین :

  سلام وقت بخیر من ۱/۶ تاریخ اعزام دارم برادرم همزمان سربازه الان میتونم برم تاریخ اعزامم رو تمدید کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که شما تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال دیگر خانواده هستین میتونین درخواست تعویق در تاریخ اعزام به خدمت خودتون را تا انتهای خدمت برادرتون رو داشته باشید.

 5. مهدی :

  سلام من ۵/۱اعزام میشم برگه سبزم گرفتم میتونم الان تمدید کنم؟امکان داره تمدید کردم جایه دیگ بیوفتم یا هم اینجا دوباره میوفتم؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   الان امکان تمدید وجود نداره مگه طبق شرایط خاص قانونی از قبیل بیماری یا فوت اعضای درجه ۱ خانواده

 6. محمد :

  سلام وقت بخیر
  من ۵/۱ اعزامم و هفته بعد مشخص میشه چه ارگانی میفتم جهت خدمت
  خواستم بپرسم بعد مشخص شدن ارگان اگ روز اعزامو دوماه عقب بندازم دوباره تو همون ارگان میفتم؟ یا امکانش هست تغییر کنه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورت تعویق در تاریخ اعزام مجددا برای شما برگه اعزام صادر خواهد شد ولی اینکه ارگان خدمتی تون عوض بشود اصلا مشخص نیست و احتمال اینکه مجددا در همون ارگان قبلی بیفتین بالا خواهد بود.

 7. علیرضا :

  سلام وقتتون بخیر من تاریخ اعزامم ۱ تیر ماه هست ولی متاسفانه پام چند روز پیش شکست و گچ گرفتم گواهی استعلاجی پزشک رو هم چند روز پیش بردم نظام وظیفه و دوماه پزشک نظام وظیفه استراحت زده، ۲۶ خرداد ماه هم رفتم پلیس ۱۰+ درخواست تمدید با مدارک رو دادم که گفتن ۱۰ روز وایسا برات اس ام اس میاد، ولی دیشب اس ام اس اومده که برو پلیس +۱۰ برگه سبزو بگیر و در تاریخ مقرر محل اعزامت باش، من الان باید چیکار کنم؟ غیبت نخورم، کسری خدمت دارم و اگه غیبت بخورم کسریم سوخت میشه، ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای شما برگه سبز جدید صادر می شود به تاریخ اعزام جدید.به پلیس +۱۰ مراجعه کنید و برکه سبز جدیدتون رو دریافت کنید.

 8. حیدر محمدی :

  سلام من یک چهار اعزامم هس میتونم تمدید بکنم واسه یک پنج

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها با ارائه مدرک مستدل برای علت درخواست تعویق تون و تایید کارشناسان نظام وظیفه امکان پذیر می باشد.

 9. محمد :

  سلام
  تا مقطع ارشد خوندم
  و تاریخ پایان معافیتم آخر شهریوره (پایان ی سال بعد از تحصیل)
  از طرفی می‌خوام امریه بگیرم برای نهاد دانشگاه (همه مراحلش درست جلو رفته)
  فقط نهاد گفته ما اول شهریور تازه شروع به جذب سرباز امریه میکنیم
  و ۳ الی ۴ ماه هم کارای اداریش طول می‌کشه! یعنی نهاد از اول آذرماه یا دی ماه نیاز داره به من!
  در صوتی که پایان معافیتم آخر شهریوره

  چطور میتونم تا پایان آذر ماه تمدید کنم معافیتم رو؟
  فقط از قوانین فهمیدم که با مدرک ارشد میتونم حداکثر ۲ ماه تمدید کنم
  ولی من ۳ ماه می‌خوام!
  ممنون می‌شم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر چنین امکانی برای شما بعد از اتمام معافیت مجازتون وجود ندارد. اگه تمدید نکنن که قاعدتا نمیکنن امریه رو از دست میدی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: