تمدید و تعجیل سربازی

درخواست تمدید و تعجیل خدمت سربازی به چه نحوی است؟

211 22,429
 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول تمدید و تعجیل سربازی
 • مراحل و شرایط تمدید و تعجیل نظام وظیفه و قوانین نظام وظیفه عمومی
 • برخی شرایط خاص جهت تمدید اعزام به خدمت سربازی فوری

بر اساس قانون افراد مذکر بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سال مشمول نظام وظیفه می باشند. زمانی که فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال می کند پس از مدتی برای فرد برگ سبز (برگ اعزام به خدمت) صادر می شود و باید با توجه به تاریخ تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه به خدمت سربازی برود.

گاهی اوقات امکان دارد فرد مشمول تمایل داشته باشد اعزام خود را به تاخیر بیاندازد و یا فردی بخواهد زودتر از موعد مقرر به خدمت سربازی برود. در قوانین نظام وظیفه تمهیداتی برای این موضوع در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم با شرایط تمدید اعزام به خدمت سربازی و یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی بیشتر آشنا شویم.

آنچه در مقاله تمدید و تعجیل اعزام به خدمت سربازی می خوانید:

تمدید اعزام خدمت سربازی چیست؟

در قانون خدمت نظام وظیفه شرایطی برای به تعویق انداختن تاریخ اعزام به خدمت سربازی وجود دارد که به این کار اصطلاحا تمدید خدمت سربازی می گویند. برای تمدید اعزام به خدمت سربازی باید دارای شرایط خاصی باشید. در ادامه این شرایط را برای شما بیان خواهیم کرد. هم چنین می توانید با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از شرایط تمدید خدمت سربازی مطلع شوید.

تعجیل خدمت سربازی چیست؟

گاها مشمولین خدمت سربازی تمایل دارند زودتر از موعد مقرر به خدمت سربازی بروند. فرض کنید تاریخ اعزام به خدمت شما با عید نوروز مصادف شده است. در این صورت تحت شرایط خاصی می توانید زودتر به خدمت سربازی بروید. در قانون به این اعزام زودتر از موعد تعجیل خدمت سربازی می گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مرکز مشاوره نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

قوانین تمدید و تعجیل سربازی

قوانین تمدید و تعجیل سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه مشمولانی که دارای برگ اعزام به خدمت سربازی هستند و تمایل به تمدید و تعجیل سربازی را دارند، باید به نکات زیر توجه نمایند:

 • فقط مشمولانی می توانند درخواست تمدید و تعجیل سربازی را داشته باشند که دارای غیبت سربازی نباشند.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام به خدمت برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم ۱ ماه است.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر ۲ ماه است.
 • مشمول فقط برای یک بار می تواند درخواست تمدید و تعجیل سربازی نماید.
 • مشمولان جهت تمدید اعزام به خدمت باید حداکثر ۴۰ روز قبل از تاریخ اعزام درخواست خود را ثبت نمایند.
 • تعجیل خدمت نظام وظیفه فقط برای مشمولانی امکان پذیر است که در سال اعزام به خدمت سربازی قرار داشته باشند.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط تمدید و تعجیل سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

شرایط ویژه برای تمدید و تعجیل خدمت سربازی

برخی از مشمولان بخاطر بروز مشکلات ناخواسته ناگهانی نیاز دارند اعزام به خدمت خود را تمدید نمایند. در این صورت برای این دسته از مشمولان به شرح زیر تمهیداتی در نظر گرفته شده است:

 • مشمولانی که به علت بیماری نمی توانند به خدمت سربازی اعزام شوند، در صورت تایید بیماری تا دو ماه می توانند تمدید نمایند.
 • در صورتی که بستگان درجه یک ( پدر،مادر،برادر،خواهر،همسر، فرزند) فوت کنند، این دسته از مشمولان می توانند تا دو ماه اعزام خود را تمدید نمایند.
 • مشمولانی که به دلیل بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و …خود فرد یا یکی از افراد درجه یک خانواده (پدر،مادر، همسر وفرزند) به طور جدی آسیب دیده باشند موعد اعزام آنان متناسب با میزان آسیب دیدگی با تأیید استانداری و یا فرمانداری ها، از یک تا شش ماه قابل تمدید است.
 • قبول شدگان در دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی (داخل وخارج از کشور) در صورتی که زمان ثبت نام وادامه تحصیل ایشان پس از تاریخ اعزام باشد، اعزام آنان حداکثر تا شش ماه قابل تمدید است.

پاسخ پرسش های متداول خود درباره خدمت سربازی را در مقاله سوالات متداول اعزام به خدمت سربازی بیابید.

 • دارندگان برگ اعزام ماه های مرداد، شهریور و دی هرسال که منتظر اعلام نتیجه کنکور هستند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است.
 • ورزشکاران تیم های ملی با درخواست فدراسیون مربوطه به منظور شرکت در مسابقات آسیایی، جهانی والمپیک، زمان اعزام آنان حداکثر تا چهارماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که درحال انجام مراحل گزینش واستخدام در نیروهای مسلح می باشند، درصورت تأیید موضوع ازسوی سازمان مربوطه، اعزام حداکثر تا چهارماه قابل تمدید است.
 • مشمولان متأهلی که دارای شرایط خاص (تولد فرزند، بیماری شدید همسر وفرزند و…) می باشند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که قصد تشرف به حج تمتع را دارند زمان اعزام حداکثر به مدت دوماه قابل تمدید است.

این دسته از مشمولان که شرایط بالا را دارند حتی در روز اعزام هم می توانند با در دست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به درخواست تمدید اعزام به خدمت سربازی اقدام نمایند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

اعزام همزمان چند برادر به سربازی

نظام وظیفه برای خانواده هایی که دارای چندین فرزند پسر هستند امکان به تعویق انداختن سربازی را قرار داده است. هدف این سازمان آن است که تمام فرزند ها همزمان به خدمت نروند. بهتر است برای آگاهی بیشتر شما حالت های مختلف به تعویق انداخت سربازی با داشتن برادر های مشمول را شرح دهیم.

 • در حالت اول خانواده دارای دو فرزند پسر است که هر دو همزمان مشمول هستند. یکی از برادر ها می تواند تاریخ اعزام به خدمت خود را برای مدتی جا به جا کند.
 • در حالت دوم خانواده دارای سه فرزند پسر است که هر سه آنها همزمان برای سربازی مشمول شده اند. دو تا از پسران خانواده باید به خدمت رفته و یکی از آنها می تواند خدمتش را برای مدت مشخصی به تعویق بیندازد.
 • در حالت سوم خانواده دارای چندیدن فرزند پسر است که دو تای آنها همزمان مشمول شده اند. هیچ یک از آن دو فرزند (دو برادری که مشمول هستند) امکان دیرتر رفتن به خدمت سربازی را ندارند. زیرا با به خدمتن رفتن آنها هنوز در خانواده فرزند پسر وجود دارد.

مراحل تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

مراحل تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

در صورتی که فرد مشمول شرایط ذکر شده را داشته باشد، برای تمدید و تعجیل سربازی باید ابتدا به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید و فرم درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی را تکمیل نماید. پس از تکمیل فرم مربوطه درخواست فرد مشمول در سیستم ثبت می شود. بعد از گذشت یک هفته فرد مشمول باید جهت پیگیری درخواست خود مجددا به پلیس+۱۰ مراجعه نماید. درخواست خود را مجددا پیگیری نماید و از نتیجه درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت خود مطلع شود.

 ۱)

سوالات متداول تمدید و تعجیل سربازی

۱) فرصت یک ساله من برای معرفی جهت اعزام به خدمت دو ماه دیگر تمام می شود. برادر دیگر من در حال خدمت است. آیا می توانم به خدمت نروم تا برادرم از خدمت برگردد؟
 • بله شما می توانید دیرتر به خدمت بروید. بدین منظور، ابتدا باید قبل از اتمام فرصت معرفی خود، دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید. پس از مشخص شدن تاریخ اعزام به خدمت، می توانید تاریخ اعزام خود را تا پایان خدمت سربازی برادرتان تمدید کنید.
۲) تا چه مدتی می توانم تاریخ اعزام به خدمت خود را به تاخیر بندازم؟
۳) آیا می توانیم قبل از سن ۱۸ سالگی به خدمت سربازی برویم؟
 • سن مشمولیت ۱۸ سال تمام است. تا زمانی که مشمول نظام وظیفه نشده اید نمی توانید به خدمت سربازی بروید. برای اطلاعات بیشتر به تاریخچه خدمت سربازی مراجعه کنید.
۴) تا چه مدت فرصت داریم درخواست تمدید اعزام به خدمت را ارسال کنیم؟
 • بر اساس قانون مشمولین نهایت ظرف مدت ۴۰ روز قبل از فرا رسیدن تاریخ اعزام به خدمت خود، فرصت دارند نسبت به ثبت درخواست تمدید اعزام به خدمت اقدام کنند.
۵) پس از ثبت درخواست تمدید اعزام به خدمت از چه طریقی نتیجه را بفهمیم؟
 • در مرحله اول باید درخواست تمدید اعزام به خدمت خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت کنید سپس دو روز پس از ثبت درخواست می توانید نتیجه را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ پیگیری کنید.
۶) من تحصیلم تازه به اتمام رسیده است، آیا می توانم زودتر از فرصت یک ساله به خدمت بروم؟
 • بله، شما پس از پایان تحصیل می توانید نسبت به ارسال دفترچه اعزام به خدمت اقدام کنید و لزومی ندارد تا پایان فرصت یک ساله خود صبر کنید.
۷) زمان اعزام به خدمت من تیر ماه است و جهت شرکت در کنکور سراسری نیز ثبت نام کرده ام. آیا می توانم تاریخ اعزام خود را به بعد از اعلام نتایج موکول کنم؟
 • خوشبختانه مشمولانی که در کنکور سراسری شرکت می کنند، می توانند تا بعد از اعلام نتایج کنکور تاریخ اعزام به خدمت خود را تمدید کنند.
۸) تا چند بار می توانیم درخواست تمدید تاریخ اعزام به خدمت را داشته باشیم؟
 • با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، مشمولان فقط یک بار می توانند درخواست تمدید اعزام به خدمت دهند.
۹) من یک بار به دلیل انجام کارهای فردی، اعزام خود را تمدید کردم. الان به دلیل تصادفی که کردم نمی توانم راه بروم. آیا می توانم مجدد اعزام به خدمت را تمدید کنم؟
 • در صورتی که به دلیل بروز حوادثی همچون بیماری، تصادف یا بلایای طبیعی نتوانید جهت اعزام به خدمت خود را معرفی کنید، می توانید با ارائه مدارک و تایید شورای عالی نظام وظیفه استان، اعزام به خدمت خود را مجددا تمدید نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 211 تا
 1. Amin000 :

  سلام من اعزامم ۵/۱هست بخاطر اینکه برای آتشنشانی امریه گرفتم باید اعزامم رو بندازم ۶/۱تا بتونم در آتشنشانی خدمت کنم .من درخواستمو تو نامه نوشتم دادم پلیس +۱۰
  با این نامه حل میشه مشکل یک ماهم ؟

  1. باران مشاوره :

   معمولا برای این موارد مساعدت می کنند.

   1. Sajad :

    سلام وقتتون بخیر من اعزامم ۱برج ۲بوده و بخاطر ثبت نام سرباز معلمی به ۱برج۴درخواست تغییر دادم و متاسفانه ناجا موافقت برای ۱برج۴رو دیر فرستادن و ثبت نام سرباز معلمی تمام شد حالا من میتونم دوباره ۱برج ۲اعزام بشم؟؟؟؟

    1. باران مشاوره :

     سجاد جان بعید می دونم موافقت کنن

 2. عباس :

  سلام، من ۱۸ تیر معافیت م تموم میشه
  یه سوال داشتم
  یه تبصره در دفترچه کنکور وجود داره که از زمان انصراف دانشگاه تا ثبت نام دانشگاه بعدی نباید بیشتر از یکساله گذشته باشه، این موضوع هنوز هم وجود داره و ممکنه بعدا برام مشکل ساز بشه؟؟؟ راهنمایی کنید لطفا
  (با در نظر گرفتن کرونا و عوض شدن تاریخ کنکور)
  یه سوال دیگه
  اگر تاریخ اعزام مرداد ماه داشته باشم و برای کنکور هم ثبت نام کرده باشم. آیا شانسی برای تمدید تا حداقل شهریور دارم که بتونم کنکور بدم؟؟؟
  متاسفانه عوض شدن تاریخ کنکور و کرونا و سربازی، ذره ای آرامش برا ما نمونده.
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   عباس جان برای کنکور بچه های پایه دوازدهم در حال تصمیم گیری هستند و قرار است نتیجه نهایی اعلام شود. فعلا چیزی رسما بیان نشده لذا باران مشاوره در مورد عواقب کرونا کنکور و سربازی حرفی نمی تواند بزند. در شرایط عادی شما تا پایان فرجه معرفی (معافیت تحصیلی یک ساله) فرصت دارید در دانشگاه قبول شوید.

 3. رضا :

  سلام خسته نباشید .من تا ۲۳ تیر معافیت تحصیلی دارم و از اونجایی که آزمون ارشد اول مرداد افتاده میتونم درخواست تعویق اعزام بدم تا زمان اعلام نتایج بر اساس قانون اعزامی های مرداد و شهریور که منتظر اعلام نتایج کنکور هستند ؟

  1. باران مشاوره :

   در شبکه های اجتماعی به شما پاسخ دادیم.

 4. محمد :

  سلام ببخشید من ۹۸/۶/۳۰از دبیرستان فارغ التحصیل شدم. ولی کنکور ندادم خواستم با توجه به فرصت یکساله درس بخونم. حالا با توجه به قانون تا ۹۹/۶/۳۰معافم ولی چون جواب کنکور اوایل مهر ماه میاد این چند روز رو برای اینکه غیبت نخورم باید چه کاری انجام دهم ؟و چند روز قبلش باید این کارو انجام دهم؟ و باید به کجا مراجعه کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   محمد فبل ازاتمام فرجه دفترچه پست کنید و درخواست تعویق برای نتایج کنکور بدهیئ. در بدترین حالت ایست خدمت خواهید زد.

 5. سپهر :

  سلام من متولد دو مرداد۱۳۸۰ هستم ولی یک سال دیر دیپلم می گیرم ایا می تونم سال ۱۴۰۰ کنکور بدم؟

  1. باران مشاوره :

   سپهر جان این موارد را باید از طریق پلیس + ۱۰ پیگیری کنید چون باران مشاوره تاریخ صدور مدرک و … شما را ندارد.

 6. Amir :

  سلام ببخشید پیام برای من اومده که با تغییر تاریخ اعزام شما موافقت شد جوابش برای پلیس +۱۰ کی میره که من بفهمم آیا درسته یا نه

  1. باران مشاوره :

   قاعدتا باید برایتان پیام مجدد بیاید.

 7. sobhan :

  سلام وقت بخیر
  بنده یکبار تاریخ اعزامم رو از ۱ اردیبهشت به ۱ تیر تغییر دادم به دلیل اینکه برادر در حین خدمت دارم.
  میشه دوباره به همین دلیل تا ۱ شهریور تمدید کنم؟ چیکار کنم؟
  تشکر

  1. باران مشاوره :

   سبحان جان اگر هنوز شرایط بر قرار است ممکن است بتوانید.

 8. بهروز :

  سلام. من تمدید کردم خدمتمو برا برج ۶ اما میخام تمدیدمو بردارم همون برج ۴ باشه میشه؟

  1. باران مشاوره :

   بهروز جان بعید می دانم موافقت کنند.

 9. محمد :

  سلام ببخشید من چهار تیر ماه فرصت معافیت تحصیلیم تموم میشه قانونا تاریخ اعزامم میفته چندم ؟ همون تیر یا مرداد

  1. باران مشاوره :

   محمد جان احتمالا با اولین اعزامی که ظرفیت داشته باشد اعزام شوید.

 10. Amirhosein :

  سلام ببخشید الان من یه چیزو متوجه نشدم برا نتایج کنکور میشه دوماه تعویق گرفت برا اعزام بعد نتایجم که اومد شیش ماه تعویق دیگه حداکثر میدند برا ثبت نام دانشگاه؟بخصوص الان با این وضع کرونا من کامل گیج شدم نمیدونم چیکار کنم پونزده تیرم مهلت یه ساله معرفیم تموم میشه

 11. benyamin :

  سلام ببخشید من تاریخ اعزامم ۹۹/۲/۳بود شرایط تمدید دارد؟

  1. باران مشاوره :

   شما غیبت خورده اید.

 12. ایمان :

  سلام خسته نباشید تاریخ اعزامم ۱/۴/۹۹هست میتونم خدمتم رو تمدید کنم؟ تاکی مهلت تمدید دارم

  1. باران مشاوره :

   ایمان جان شرایط تمدید را در متن مقاله برای تان شرح دادیم.

 13. کامران :

  سلام..من تاریخ اعزامم ۱/۴/۹۹ است و من ۲۷/۴/۹۹ کنکور ارشد دارم..اگه تقاضای تمدید بدم چقدر احتمال داره قبول شه؟؟

  1. باران مشاوره :

   بعید می دانم تمدید کنند ولی برای آزمون به شما مرخصی می دهند.

 14. حمید :

  سلام تعجیل خدمت تا چند ماه امکان پذیر است؟؟

  1. باران مشاوره :

   حمید جان نهایتا تا دو دوره قبول می کنند.

 15. علی محمدی :

  سلام . من ۹۸/۲/۲۸ از دانشگاه فارغالتحصیل شده ام . و در تاریخ ۹۹/۲/۱۵ میخوام برگ اعزام به خدمت بگیرم آیا میتونم در خواست اعزام برای ۹۹/۴/۱ بدم.

  1. باران مشاوره :

   آقای محمدی با توجه به پایان فرجه معرفی شما، بعید می دانم با درخواست تان معافیت شود.

 16. امین :

  سلام.خسته نباشید
  درخواست تمدید جهت شرکت در آزمون ارشد دادم و تاریخ اعزامم اول خرداد هست.با توجه به اینکه آزمون ۳/۲۳ برگزار می شود برای مشخص شدن نتیجه دانشگاه و قبولی چه کاری میتوانم انجام دهم.

  1. باران مشاوره :

   امین جان این موارد را باید با فرمانده یگان خدمتی درمیان بگذارید.

 17. علی :

  سلام . من دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم. قصد ترک تحصیل دارم . چه طور باید برای سربازی درخواست بدهم .

  1. باران مشاوره :

   به پلیس + ۱۰ رفته و درخواست اعزام به خدمت دهید.

 18. محمد :

  من اگر الان از دانشگاه انصراف بدم. تا ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ وقت دارم خودمو معرفی کنم.و کنکور سراسری هم شرکت می کنم میشه تا ۱۴ تیر ۱۴۰۰ اعزام عقب انداخت

  1. باران مشاوره :

   بستگی دارد که چقدر سنوات داشته باشید. احتملا شش ماه فرضت خواهید داشت.

 19. Alexsander :

  سلام من اعزامم و کنکور ارشد هم میخوام بدم لطفا بهم کنید پلیس به علاوه ۱۰رفتم میگه نمیشه تمدید کرد چه کارکنم‌لطفا بهم کمک کنید

  1. باران مشاوره :

   با توجه به ظرفیت اعزام ها احتمالا امکان جا به جایی وجود ندارد. راهکار خاصی را نمی توانیم ارائه دهیم.

 20. علیرضا :

  سلام و تشکر از سایت خوبتون. میخواستم بدونم با توجه به عقب افتادن دوماهه اعزام به خاطر کُرونا تاریخ اعزامی های یکم اردیبهشت هم تغییر کرده یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   علیرضای عزیز فعلا خبری در ارتباط با تعویق اعزامی های یک اردیبهشت منتشر نشده است.

 21. محمد :

  سلام خسته نباشید برای ثبت نام دانشگاه تا چقدر میتوان تاریخ اعزام را عقب انداخت من غیبت هم ندارم راهی داره برم دانشگاه

  1. باران مشاوره :

   محمد جان بستگی به ظرفیت اعزام ها دارد. به طور ملی نهایتا تا دو دوره می توان درخواست تعویق داد.

 22. علی :

  سلام ببخشید من ۹۹.۲.۳ اعزام میشم میخواستم ببینم میتونم عقب بندازم مهر ماه دانشگاه ثبت نام کنم.

  1. باران مشاوره :

   نهایتا تا دوره خدمت را به تعویق می اندازند.

 23. علی :

  سلام ببخشید من کنکور ارشد دارم و تاریخ اعزامم قبل تاریخ آزمونه اگر برم درخواست تمدید تاریخ اعزام بدم ایا مورد قبول واقع میشه؟؟

  همچنین‌برای سرباز معلمی هم میخوام اقدام کنم

  ممنون میشم کمکم کنید

  1. باران مشاوره :

   علی جان چهل روز قبل از اعزام نسبت به درخوست تعویق اقدام کنید. یادتان باشد هر چه زودتر درخوسات بدهید به نفعتان است و شانستان بیشتر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: