روش های تمدید و تعجیل سربازی چیست؟

درخواست تمدید و تعجیل خدمت سربازی به چه نحوی است؟

492 34,661

بر اساس قانون افراد مذکر بین سنین 18 تا 50 سال مشمول نظام وظیفه می باشند. زمانی که فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال می کند پس از مدتی برای فرد برگ سبز (برگ اعزام به خدمت) صادر می شود و باید با توجه به تاریخ تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه به خدمت سربازی برود.

گاهی اوقات امکان دارد فرد مشمول تمایل داشته باشد اعزام خود را به تاخیر بیاندازد و یا فردی بخواهد زودتر از موعد مقرر به خدمت سربازی برود. در قوانین نظام وظیفه تمهیداتی برای این موضوع در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم با شرایط تمدید اعزام به خدمت سربازی و یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی بیشتر آشنا شویم.

سازمان وظیفه عمومی در تاریخ  1401/04/14 بدلیل وقوع زلزله در استان هرمزگان به مشمولان واجد شرایط این استان اجازه تعویق خدمت سربازی می دهد که در ادامه به آن می پردازیم.

آنچه در مقاله تمدید و تعجیل اعزام به خدمت سربازی می خوانید:

تمدید اعزام خدمت سربازی چیست؟

در قانون خدمت نظام وظیفه شرایطی برای به تعویق انداختن تاریخ اعزام به خدمت سربازی وجود دارد که به این کار اصطلاحا تمدید خدمت سربازی می گویند. برای تمدید اعزام به خدمت سربازی باید دارای شرایط خاصی باشید. در ادامه این شرایط را برای شما بیان خواهیم کرد. هم چنین می توانید با شماره 70703025 021 تماس گرفته و از شرایط تمدید خدمت سربازی مطلع شوید.

تعجیل خدمت سربازی چیست؟

گاها مشمولین خدمت سربازی تمایل دارند زودتر از موعد مقرر به خدمت سربازی بروند. فرض کنید تاریخ اعزام به خدمت شما با عید نوروز مصادف شده است. در این صورت تحت شرایط خاصی می توانید زودتر به خدمت سربازی بروید. در قانون به این اعزام زودتر از موعد تعجیل خدمت سربازی می گویند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین مرکز مشاوره نظام وظیفه باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.

قوانین تمدید و تعجیل سربازی

قوانین تمدید و تعجیل سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه مشمولانی که دارای برگ اعزام به خدمت سربازی هستند و تمایل به تمدید و تعجیل سربازی را دارند، باید به نکات زیر توجه نمایند:

 • فقط مشمولانی می توانند درخواست تمدید و تعجیل سربازی را داشته باشند که دارای غیبت سربازی نباشند.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام به خدمت برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم 1 ماه است.
 • میزان تمدید تاریخ اعزام به خدمت سربازی برای مشمولان دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر 2 ماه است.
 • مشمول فقط برای یک بار می تواند درخواست تمدید و تعجیل سربازی نماید.
 • مشمولان جهت تمدید اعزام به خدمت باید حداکثر 40 روز قبل از تاریخ اعزام درخواست خود را ثبت نمایند.
 • تعجیل خدمت نظام وظیفه فقط برای مشمولانی امکان پذیر است که در سال اعزام به خدمت سربازی قرار داشته باشند.

شرایط ویژه برای تمدید و تعجیل خدمت سربازی

برخی از مشمولان بخاطر بروز مشکلات ناخواسته ناگهانی نیاز دارند اعزام به خدمت خود را تمدید نمایند. در این صورت برای این دسته از مشمولان به شرح زیر تمهیداتی در نظر گرفته شده است:

 • مشمولانی که به علت بیماری نمی توانند به خدمت سربازی اعزام شوند، در صورت تایید بیماری تا دو ماه می توانند تمدید نمایند.
 • در صورتی که بستگان درجه یک ( پدر،مادر،برادر،خواهر،همسر، فرزند) فوت کنند، این دسته از مشمولان می توانند تا دو ماه اعزام خود را تمدید نمایند.
 • مشمولانی که به دلیل بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و …خود فرد یا یکی از افراد درجه یک خانواده (پدر،مادر، همسر وفرزند) به طور جدی آسیب دیده باشند موعد اعزام آنان متناسب با میزان آسیب دیدگی با تأیید استانداری و یا فرمانداری ها، از یک تا شش ماه قابل تمدید است.
 • قبول شدگان در دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی (داخل وخارج از کشور) در صورتی که زمان ثبت نام وادامه تحصیل ایشان پس از تاریخ اعزام باشد، اعزام آنان حداکثر تا شش ماه قابل تمدید است.

پاسخ پرسش های متداول خود درباره خدمت سربازی را در مقاله سوالات متداول اعزام به خدمت سربازی بیابید.

 • دارندگان برگ اعزام ماه های مرداد، شهریور و دی هرسال که منتظر اعلام نتیجه کنکور هستند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است.
 • ورزشکاران تیم های ملی با درخواست فدراسیون مربوطه به منظور شرکت در مسابقات آسیایی، جهانی والمپیک، زمان اعزام آنان حداکثر تا چهارماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که درحال انجام مراحل گزینش واستخدام در نیروهای مسلح می باشند، درصورت تأیید موضوع ازسوی سازمان مربوطه، اعزام حداکثر تا چهارماه قابل تمدید است.
 • مشمولان متأهلی که دارای شرایط خاص (تولد فرزند، بیماری شدید همسر وفرزند و…) می باشند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که قصد تشرف به حج تمتع را دارند زمان اعزام حداکثر به مدت دوماه قابل تمدید است.

این دسته از مشمولان که شرایط بالا را دارند حتی در روز اعزام هم می توانند با در دست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به درخواست تمدید اعزام به خدمت سربازی اقدام نمایند.

اعزام همزمان چند برادر به سربازی

نظام وظیفه برای خانواده هایی که دارای چندین فرزند پسر هستند امکان به تعویق انداختن سربازی را قرار داده است. هدف این سازمان آن است که تمام فرزند ها همزمان به خدمت نروند. بهتر است برای آگاهی بیشتر شما حالت های مختلف به تعویق انداخت سربازی با داشتن برادر های مشمول را شرح دهیم.

 • در حالت اول خانواده دارای دو فرزند پسر است که هر دو همزمان مشمول هستند. یکی از برادر ها می تواند تاریخ اعزام به خدمت خود را برای مدتی جا به جا کند.
 • در حالت دوم خانواده دارای سه فرزند پسر است که هر سه آنها همزمان برای سربازی مشمول شده اند. دو تا از پسران خانواده باید به خدمت رفته و یکی از آنها می تواند خدمتش را برای مدت مشخصی به تعویق بیندازد.
 • در حالت سوم خانواده دارای چندیدن فرزند پسر است که دو تای آنها همزمان مشمول شده اند. هیچ یک از آن دو فرزند (دو برادری که مشمول هستند) امکان دیرتر رفتن به خدمت سربازی را ندارند. زیرا با به خدمتن رفتن آنها هنوز در خانواده فرزند پسر وجود دارد.

تمدید تاریخ اعزام به خدمت مشمولان هرمزگان1401

سازمان وظیفه عمومی فراجا طی اطلاعیه در راستای همدردی با زلزله زدگان استان هرمزگان از اعطای تسهیلات به این مشمولان خبر داد. مشولان استان هرمزگان که به دلیل وقوع زلزله دچار آسیب شده اند و تاریخ اعزام آنها مرداد یا شهریور سال 1401 است، می توانند تاریخ اعزام خود را یک یا دو ماه به تعویق بیاندازند.

آن دسته از مشمولانی که در زلزله دچار آسیب شده اند می توانند با مراجعه به نزدیک ترین مرکز خدمات پلیس +10 درخواست تعویق خود را ثبت نمایند.

لازم به ذکر است در صورتی که مشولان دچار حادثه شده باشند و امکان ثبت درخواست را نداشته باشند می توانند در طول خدمت با ارائه مدارک و مستندات غیبت خود را توجیح نمایند.

مراحل تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

مراحل تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

در صورتی که فرد مشمول شرایط ذکر شده را داشته باشد، برای تمدید و تعجیل سربازی باید ابتدا به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه نماید و فرم درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی را تکمیل نماید. پس از تکمیل فرم مربوطه درخواست فرد مشمول در سیستم ثبت می شود. بعد از گذشت یک هفته فرد مشمول باید جهت پیگیری درخواست خود مجددا به پلیس+10 مراجعه نماید. درخواست خود را مجددا پیگیری نماید و از نتیجه درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت خود مطلع شود.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط تمدید و تعجیل تاریخ اعزام به خدمت سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

 1)

سوالات متداول تمدید و تعجیل سربازی

1) فرصت یک ساله من برای معرفی جهت اعزام به خدمت دو ماه دیگر تمام می شود. برادر دیگر من در حال خدمت است. آیا می توانم به خدمت نروم تا برادرم از خدمت برگردد؟
 • بله شما می توانید دیرتر به خدمت بروید. بدین منظور، ابتدا باید قبل از اتمام فرصت معرفی خود، دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال کنید. پس از مشخص شدن تاریخ اعزام به خدمت، می توانید تاریخ اعزام خود را تا پایان خدمت سربازی برادرتان تمدید کنید.
2) تا چه مدتی می توانم تاریخ اعزام به خدمت خود را به تاخیر بندازم؟
3) آیا می توانیم قبل از سن 18 سالگی به خدمت سربازی برویم؟
 • سن مشمولیت 18 سال تمام است. تا زمانی که مشمول نظام وظیفه نشده اید نمی توانید به خدمت سربازی بروید. برای اطلاعات بیشتر به تاریخچه خدمت سربازی مراجعه کنید.
4) تا چه مدت فرصت داریم درخواست تمدید اعزام به خدمت را ارسال کنیم؟
 • بر اساس قانون مشمولین نهایت ظرف مدت 40 روز قبل از فرا رسیدن تاریخ اعزام به خدمت خود، فرصت دارند نسبت به ثبت درخواست تمدید اعزام به خدمت اقدام کنند.
5) پس از ثبت درخواست تمدید اعزام به خدمت از چه طریقی نتیجه را بفهمیم؟
 • در مرحله اول باید درخواست تمدید اعزام به خدمت خود را از طریق دفاتر پلیس + 10 ثبت کنید سپس دو روز پس از ثبت درخواست می توانید نتیجه را از طریق دفاتر پلیس + 10 پیگیری کنید.
6) من تحصیلم تازه به اتمام رسیده است، آیا می توانم زودتر از فرصت یک ساله به خدمت بروم؟
 • بله، شما پس از پایان تحصیل می توانید نسبت به ارسال دفترچه اعزام به خدمت اقدام کنید و لزومی ندارد تا پایان فرصت یک ساله خود صبر کنید.
7) زمان اعزام به خدمت من تیر ماه است و جهت شرکت در کنکور سراسری نیز ثبت نام کرده ام. آیا می توانم تاریخ اعزام خود را به بعد از اعلام نتایج موکول کنم؟
 • خوشبختانه مشمولانی که در کنکور سراسری شرکت می کنند، می توانند تا بعد از اعلام نتایج کنکور تاریخ اعزام به خدمت خود را تمدید کنند.
8) تا چند بار می توانیم درخواست تمدید تاریخ اعزام به خدمت را داشته باشیم؟
 • با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، مشمولان فقط یک بار می توانند درخواست تمدید اعزام به خدمت دهند.
9) من یک بار به دلیل انجام کارهای فردی، اعزام خود را تمدید کردم. الان به دلیل تصادفی که کردم نمی توانم راه بروم. آیا می توانم مجدد اعزام به خدمت را تمدید کنم؟
 • در صورتی که به دلیل بروز حوادثی همچون بیماری، تصادف یا بلایای طبیعی نتوانید جهت اعزام به خدمت خود را معرفی کنید، می توانید با ارائه مدارک و تایید شورای عالی نظام وظیفه استان، اعزام به خدمت خود را مجددا تمدید نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 492 تا
 1. حسین :

  سلام جواب تمدید تعجیل کی میاد

  1. باران مشاوره :

   تو متن مقاله کامل توضیح دادیم

 2. مهدی قره باغی :

  سلام حداقل زمان تمدید چند روز به اعزام است؟

  1. باران مشاوره :

   سوالتون واضح نیست

 3. احمد :

  سلام من ۱۲/۱ اعزامم و برای ۲/۱ تاخیر زدم
  من دلیل و مدرک داشتم ولی مسول ثبت ازم چیزی سوال نکرد و بدون علت برام تاخیر رو ثبت کرد با درخواستم موافقت میشه یا اگه نشه میتونم دوباره درخواست بدم من هنوز تا خرداد فرجه دارم

  1. باران مشاوره :

   به طور قانونی یک بار می توانید درخواست بدهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: