توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی

راه های توجیه غیبت سربازی برای مددجویان ماده شش بهزیستی چیست؟

19 3,231

در قوانین نظام وظیفه، ماده ای تحت عنوان توجیه غیبت سربازی وجود دارد که بسیاری از مشمولان از این موضوع بی اطلاع هستند. تمامی مشمولان سربازی می توانند با استفاده از توجیه غیبت سربازی، غیبت خود را موجه کنند. مشمولانی که جز مددجویان بهزیستی هستند نیز می توانند با استفاده از بند توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی، غیبت سربازی خود را توجیه کنند.

بر اساس ماده ۶ بهزیستی، مشمولانی که اعضای خانوادشان تحت پوشش بهزیستی باشند، نسبت به مشمولان عادی از تسهیلات نظام وظیفه با شرایط بهتری بهره مند می شوند. همچنین با توجه به این موضوع، توجیه غیبت مددجویان بهزیستی از خدمت سربازی در ماده ۶ بهزیستی پیش بینی شده است و از آن به عنوان بند توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی یاد می شود. بنابراین شرایط توجیه غیبت سربازی مشمولان ماده ۶ بهزیستی نسبت به سایرین کمی راحت تر است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

شرایط توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی

در صورتی که اعضای خانواده مشمول تحت پوشش بهزیستی باشند مشمول می تواند در حالات زیر، غیبت خود را موجه کند و از تسهیلات نظام وظیفه مانند کسری خدمت سربازی و معافیت سربازی و … بهره مند شود.

فوت شدن پدر مادر مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • اگر پدر یا برادر مشمول به علت بیماری فوت کند، این اتفاق می تواند تحت شرایطی منجر به غیبت فرد مشمول از خدمت سربازی شود. البته توجیه پذیر بودن غیبت به شرطی است که قبل از اینکه مشمول خدمت سربازی شود، بیماری پدر یا برادرش شروع شده باشد و همچنین بیماری فرد مذکور در طول غیبت ادامه داشته باشد. این امر باید به توسط شورای پزشکی تایید شود.

نقص عضو پدر یا برادر مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • اگر پدر یا برادر فرد مشمول دچار بیماری نقص عضو گردد، ممکن است فرد مشمول به علت مراقبت از بیمار از خدمت سربازی غیبت کند. در صورتی که شروع بیماری و نیاز به مراقبت، مربوط به قبل از غیبت بوده و  این مراقبت ها در طول مدت غیبت مشمول نیز استمرار داشته باشد، غیبت سربازی توجیه پذیر است. این امر باید توسط شورای پزشکی تایید شود.

طلاق غیابی مادر مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • طلاق غیابی مادر مشمول به خاطر روابط با پدر خانواده نیز می تواند غیبت سربازی را توجیه کند. از دلایل طلاق غیابی می توان به حبس، مفقودالاثر بودن، اعتیاد شدید، بی مبالاتی پدر و موارد مشابه آن اشاره کرد. در این حالت اگر فرد مشمول قبل از دوران غیبت از سربازی و در طول مدت غیبت عملاً سرپرستی خانواده را بر عهده داشته باشد، غیبتش توجیه پذیر خواهد بود . بدیهی است که مدارک مستدل مشمول باید به تایید مراجع ذی صلاح برسد.

مشمولان غایب بخوانند: نحوه بخشش غیبت و اضافه خدمت

 معلولیت اعضای درجه یک خانواده مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • در موادری که تاریخ معلولیت اعضای درجه یک خانواده قبل از ورود به مرحله غیبت مشمولین اتفاق افتاده باشد فرد مشمول می تواند از خدمت سربازی غیبت موجه داشته باشد.

شرایط خاص برای توجیه غیبت مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • اگر مشمول دلیل موجهی برای غیبت نداشته باشد، اما به دلیل به وجود آمدن شرایط خاصی برای خانواده اش، در حال حاضر قادر به اعزام به خدمت نظام وظیفه نباشد، می تواند از بند توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی استفاده کند. غیبت او برای استفاده از معافیت ماده ۶ بهزیستی در موارد زیر موجه می گردد:

برای اطلاع از نحوه اخذ این معافیت، مقاله معافیت ماده ۶ بهزیستی را ختما بخوانید.

 1.  در خصوص کفالت سربازی، موضوع بند ۷ ماده ۴۴ قانون در مورد مشمولی است که همسرش فوت شده و فرزند یا فرزندانش دارای شرایطی خاصی هستند. میزان بخشودگی غیبت بستگی به تعداد فرزندان دارد. با توجه به تعداد فرزندان بین سه الی ۸ سال غیبت موجه می شود.
 2. در در بند ۷ ماده ۴۴ قانون نظام وظیفه به مشمولی که همسرش بعد از ازدواج معلول شده باشد نیز اشاره شده است. تحت شرایط خاصی غیبت این مشمولان از خدمت سربازی نیز توجیه می شود. با توجه به میزان معلولیت همسر بین دو الی پنج سال غیبت موجه می شود.
 3. در مواردی که پدر یا مادر یا برادران و خواهران فرد مشمول به دلیل بیماری شدید یا معلولیت نیازمند به مراقب باشند و فرد مشمول نیز یگانه مراقب آنان باشد، حداکثر تا ۵ سال غیبت قابل توجیه است.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مشاوره توجیه غیبت مددجویان ماده ۶ بهزیستی

با توجه به پیچیدگی های موجود در قوانین، شاید بسیاری از ما برای انجام امور اجتماعی و راهکارهای قانونی برای  حل مشکلات، دچار سردرگمی شویم. قوانین نظام وظیفه نیز شامل این موارد است. پس لازم است قبل از هر اقدامی با مشاورین متخصص و آگاه در زمینه قوانین نظام وظیفه مشورت نماییم. اگر دارای غیبت سربازی هستید پیشنهاد می کنیم با مشاورین مجرب در گروه مشاوران باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل کرده تا در زمینه موجه نمودن غیبت سربازی شما راهکار مناسب را ارائه نمایند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 19 تا
 1. امیر حسین :

  سلام من ۲۳ سالمه
  پدرم نزدیک ده سال پیش فوت شدن یدونه برادر دارم که ازدواج کرده الان هم کفالت مادرم با خواهر کوچیکم با من میخواستم واسه معافیت اقدام کنم فهمیدم غیبت داشته باشی نمیشه تحت پوشش کمیته امداد هم هستیم
  دلیل معافی گرفتن هم گرفتن گذرنامه و خروج از کشور
  میخواستم بدونم غیبت من قابل توجیه؟ اگر نیس راه دیگه ای هس بتونم گذرنامه بگیرم؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   اگه قبل از اینکه وارد غیبت بشین شرایط معافیت رو می داشتین همچنان شانس معافیت دارید.

   1. امیر حسین :

    ممنون

 2. امیرحسین :

  سلام من پدرم معلولیت اعصاب داره ولی شدت بیماریش متوسطه شدیدنیس ولی ۲۰ساله تحت پوشش بهزیستیه. تک فرزندم ۶ماهم غیبت دارم. کارت معلولیت هم داره. خاستم بدونم میتونم معاف شم؟

  1. باران مشاوره :

   با توجه به غیبت و متوسط بودن معلولیت شانس شما کم است.

 3. احسان :

  سلام من مادرم از ناحیه گوش کم شنوایی خیلی زیادی دارد
  تاریخ ورود به بیمارنی سرطانش قبل از غیبتهای من
  میخواستم ببینم من مشمول این طرح میشوم یا خیر

  1. باران مشاوره :

   احسان جان تو متن خبر کامل توضیح دادیم.

 4. حسین :

  سلام من ۲۲ سالمه
  پدرمادر بنده جدا شدن
  من فاقدخواهر برادر هستم
  مادر بنده تک کلیه هستن
  عضو ماده ۶ مددجویان بهزیستی هستند از نظر اعصاب و روان و شدت آن بسیار شدید هست
  من غیبت دارم ایا معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   به غایب معافیت نمیدن اگه فبل از ووردو به غیبت شرابط معافیت داشته باشی بحثش جداس.

 5. وحید اباد :

  با سلام‌من پدر ومادم تحت پوشش کمیته امداد هستن ایا توجیه خدمتی برا اضاف دفترچم میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   آقای وحید آبادی اگر نامه از کمیته امداد ببیرید شاید توجیه شود.

 6. ابوالفضل :

  سلام خسته نباشید
  پدر من بیماری روان و اعصاب دارد و تحت نظر بهزیستی میباشد
  ایا من که تک فرزند هستم و ۴ ماه غیبت دارم توجیه میشود غیبتم؟

  1. باران مشاوره :

   درخواست توجیه بزنید اینکه موافقت شود یا نه بستگی به مستندات ارائه شده شما دارد.

 7. محمد :

  سلام من پدرم معلول صددرصد عضو سازمان بهزیستی هم هست شش ماه اضاف سنوات داشتم آیا میشه گواهی از بهزیستیوبه نظام وظیفه اراه بدم غیبتم رو توجیه کنم

  1. باران مشاوره :

   محمد جان بهزیستی با نظام وظیفه تفاهم نامه ای امضا کرده است. نامه از بهزیستی ببیرید و به فرمانده و … ارائه دهید شاید اضاف نخورید.

   1. محسن :

    سلام، بنده به دلیل بی اطلاعی از شرایط معافیت ک پدرم توی بهزیستی پرونده داره و از ناحیه ۲ گوش ب طور کامل شدید هس، دفترچه پست کردم برا ۱ تیر ک اعزام بشم ولی دقیقا ۴ روز قبل اعزام، پدرم رو بردم پیش پزشک عمومی و دفترچه بیمشو مهر زد و دارو نوشت، حالا سوالم اینکه من درخواست معافیت ماده ۶ رو به بهزیستی دادم و کمیسیون دکترای بیمارستان هم شرکت کردیم و اونا گفتن ما جوابش میدیم به بهزیستی استان… حالا سوالم اینکه من برا این ۶ ماه غیبتی ک نرفتم ب آموزشی خوردم رو چجوری پاک کنم؟؟ آیا باید صبر کنم تا کل مراحل انجام بشه یا ن؟؟

    1. باران مشاوره :

     محسن جان باید درخواست توجیه بزنی این که وظیفه عمومی بپذیره یا نه یک بحث دیگه هست. معمولا میگه زودتر از تاریخ اعزام اقدام کنید تا وارد غیبت نشید.

 8. پیام ملک محمدی :

  بنده پدرم ده ساله فوت کردن . مادرم پاییز ۹۴ برای تومور سرش رو جراحی کردن . سه برادر بزرگتر دارم و خودم هم ۲۸ سالمه . معافیت تحصیلی دانشگاهم یا زمستان ۹۴ یا زمستان ۹۵ تموم شد . در هر صورت بعد عمل مادرم بوده . مادر نیاز به مراقبت بنده داشته و همیشه تنها من مراقبش بوده ام . حال بیماری خاصش اگر در بهزیستی و نظام وظیفه مورد تایید باشه ، من میتونم این سه چهار سال غیبت رو توجیه کنم با این شرایط ؟ باسپاس

  1. باران مشاوره :

   آقای ملک محمدی با توجه به غیبت طولانیتان امکان دارد با درخواست شما موافقت نشود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: