توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی

راه های توجیه غیبت سربازی برای مددجویان ماده شش بهزیستی چیست؟

78 6,779

در قوانین نظام وظیفه، ماده ای تحت عنوان توجیه غیبت سربازی وجود دارد که بسیاری از مشمولان از این موضوع بی اطلاع هستند. تمامی مشمولان سربازی می توانند با استفاده از توجیه غیبت سربازی، غیبت خود را موجه کنند. مشمولانی که جز مددجویان بهزیستی هستند نیز می توانند با استفاده از بند توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی، غیبت سربازی خود را توجیه کنند.

بر اساس ماده 6 بهزیستی، مشمولانی که اعضای خانوادشان تحت پوشش بهزیستی باشند، نسبت به مشمولان عادی از تسهیلات نظام وظیفه با شرایط بهتری بهره مند می شوند. همچنین با توجه به این موضوع، توجیه غیبت مددجویان بهزیستی از خدمت سربازی در ماده 6 بهزیستی پیش بینی شده است و از آن به عنوان بند توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی یاد می شود. بنابراین شرایط توجیه غیبت سربازی مشمولان ماده 6 بهزیستی نسبت به سایرین کمی راحت تر است.

شرایط توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی

در صورتی که اعضای خانواده مشمول تحت پوشش بهزیستی باشند مشمول می تواند در حالات زیر، غیبت خود را موجه کند و از تسهیلات نظام وظیفه مانند کسری خدمت سربازی و معافیت سربازی و … بهره مند شود.

فوت شدن پدر مادر مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • اگر پدر یا برادر مشمول به علت بیماری فوت کند، این اتفاق می تواند تحت شرایطی منجر به غیبت فرد مشمول از خدمت سربازی شود. البته توجیه پذیر بودن غیبت به شرطی است که قبل از اینکه مشمول خدمت سربازی شود، بیماری پدر یا برادرش شروع شده باشد و همچنین بیماری فرد مذکور در طول غیبت ادامه داشته باشد. این امر باید به توسط شورای پزشکی تایید شود.

نقص عضو پدر یا برادر مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • اگر پدر یا برادر فرد مشمول دچار بیماری نقص عضو گردد، ممکن است فرد مشمول به علت مراقبت از بیمار از خدمت سربازی غیبت کند. در صورتی که شروع بیماری و نیاز به مراقبت، مربوط به قبل از غیبت بوده و  این مراقبت ها در طول مدت غیبت مشمول نیز استمرار داشته باشد، غیبت سربازی توجیه پذیر است. این امر باید توسط شورای پزشکی تایید شود.
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

طلاق غیابی مادر مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • طلاق غیابی مادر مشمول به خاطر روابط با پدر خانواده نیز می تواند غیبت سربازی را توجیه کند. از دلایل طلاق غیابی می توان به حبس، مفقودالاثر بودن، اعتیاد شدید، بی مبالاتی پدر و موارد مشابه آن اشاره کرد. در این حالت اگر فرد مشمول قبل از دوران غیبت از سربازی و در طول مدت غیبت عملاً سرپرستی خانواده را بر عهده داشته باشد، غیبتش توجیه پذیر خواهد بود . بدیهی است که مدارک مستدل مشمول باید به تایید مراجع ذی صلاح برسد.

مشمولان غایب بخوانند: نحوه بخشش غیبت و اضافه خدمت

 معلولیت اعضای درجه یک خانواده مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • در موادری که تاریخ معلولیت اعضای درجه یک خانواده قبل از ورود به مرحله غیبت مشمولین اتفاق افتاده باشد فرد مشمول می تواند از خدمت سربازی غیبت موجه داشته باشد.

شرایط خاص برای توجیه غیبت مشمول تحت پوشش بهزیستی

 • اگر مشمول دلیل موجهی برای غیبت نداشته باشد، اما به دلیل به وجود آمدن شرایط خاصی برای خانواده اش، در حال حاضر قادر به اعزام به خدمت نظام وظیفه نباشد، می تواند از بند توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی استفاده کند. غیبت او برای استفاده از معافیت ماده 6 بهزیستی در موارد زیر موجه می گردد:

برای اطلاع از نحوه اخذ این معافیت، مقاله معافیت ماده 6 بهزیستی را ختما بخوانید.

 1.  در خصوص کفالت سربازی، موضوع بند 7 ماده 44 قانون در مورد مشمولی است که همسرش فوت شده و فرزند یا فرزندانش دارای شرایطی خاصی هستند. میزان بخشودگی غیبت بستگی به تعداد فرزندان دارد. با توجه به تعداد فرزندان بین سه الی 8 سال غیبت موجه می شود.
 2. در در بند 7 ماده 44 قانون نظام وظیفه به مشمولی که همسرش بعد از ازدواج معلول شده باشد نیز اشاره شده است. تحت شرایط خاصی غیبت این مشمولان از خدمت سربازی نیز توجیه می شود. با توجه به میزان معلولیت همسر بین دو الی پنج سال غیبت موجه می شود.
 3. در مواردی که پدر یا مادر یا برادران و خواهران فرد مشمول به دلیل بیماری شدید یا معلولیت نیازمند به مراقب باشند و فرد مشمول نیز یگانه مراقب آنان باشد، حداکثر تا 5 سال غیبت قابل توجیه است.

مشاوره توجیه غیبت مددجویان ماده 6 بهزیستی

با توجه به پیچیدگی های موجود در قوانین، شاید بسیاری از ما برای انجام امور اجتماعی و راهکارهای قانونی برای  حل مشکلات، دچار سردرگمی شویم. قوانین نظام وظیفه نیز شامل این موارد است. پس لازم است قبل از هر اقدامی با مشاورین متخصص و آگاه در زمینه قوانین نظام وظیفه مشورت نماییم. اگر دارای غیبت سربازی هستید پیشنهاد می کنیم با مشاورین مجرب در گروه مشاوران باران به شماره تلفن 70703025 021 تماس حاصل کرده تا در زمینه موجه نمودن غیبت سربازی شما راهکار مناسب را ارائه نمایند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 78 تا
 1. امیر :

  سلام من یه بردار دارم معلولیت ذهنی و یه ساله فارق التحصیل شدم و کلا یه سال وقت داشتم اقدام کنم برا گرفتن دفترچه ، 1 هفته قبل اتمام مهلت ام متوجه شدم این قانون اومده و از طریق بهزیستی اقدام کردم و مدارک و تکمیل کردم و الان حدود 1 ماه گذشته و تازه از کمیسیون پزشکی نظام وظیفه خواستن تا بردارم ببریم اونجا تا وضعیت معلولیت رو بررسی کنم ، من الان نگران این 1 ماه برام مشکلی ایجاد می کنه میتونم معافیت بگیرم یا باید از توجیه غیبت استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   اگه قبل ورود به غیبت دفترچه پر کردی منعی نداره

 2. دانا :

  سلام من یک سال وپنج ماه غیبت دارم پدرم زیر نظر بهزستی است تو این مدت خرج خانه میارم پدرم از کار افتاده می توانم غیبتم توجیه بدم

  1. باران مشاوره :

   باید اول درخواست توجیه غیبت برنی اگه قبول کنن می تونی برای معافیت اقدام کنی

 3. نیما :

  من برادرم دو تا بیماری داره معلولیت روحی با بیماری خودایمنی شدید الان من می‌خوام برای ماده شیش اقدام کنم ولی غیبت دارم در طول غیبت در بهزیستی برادرم نبود ولی بیماری خودایمنی داشت که باعث معافیت دائم او من از او مراقبت میکردم پدرم هم بود ولی چون بیکاره و بیمارهای هم داره من هم از برادر و هم کار میکردم شامل منم میشه یانه؟

  1. باران مشاوره :

   اگه درخواست توجیه غیبتت قبول بشه ممکنه شانسس داشته باشی

 4. مهدی :

  با سلام. بنده تقریبا یک سالی هست که مشمول سربازی هستم ولی به علت بیماری MS حاد و معلولیت چندگانه مادرم(مدارک معلولیت شدید موجوده) و به این علت که تک پسر خانوادم(یک خواهر سیزده ساله دارم و پدرم هم در قید حیاتند) نتونستم برم سربازی. البته ماجرای معلول شدن مادرم به قبل از مشمول شدنم برمیگیرده. سوالم اینه که من میتونم این یک سال غیبت رو با توجه به وضعیت مادرم و اینکه تحت پوشش بهزیستی هستیم توجیه کنم و بتونم برای معافیت اقدام کنم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   مهدی جان هرچه سریع تر از خطوط مشاوره استفاده کنید

 5. رضا :

  سلام من میخواستم کفالت برادرم رو بگیرم که شامل ماده 6 میشه برادرم معلول ذهنی و جسمیه شدیده و غیبت دفترچه ندارم ولی غیبت در یگان دارم مشکلی نداره غیبت در یگان? و برادرم هم تشکیل کمیسیون دادیم قبلا نامه هم از بهزیستی گرفتیم روند معاف شدن چقدر طول میکشه؟

  1. باران مشاوره :

   نهست منعی نداره

 6. بابک :

  سلام و درود خسته نباشید سوالی داشتم در مورد معافیت بند ۶ بهزیستی.بنده متولد ۶۵ هستم دارای یک برادر معلول ذهنی شدید که از خدمت سربازی هم معاف شده و تحت حمایت بهزیستی میباشد پدر و مادرم از عهده نظافت و نگه داشتن بر نمی امدن و من ازش نگهداری کردم تا به امروز و هنوزم نگهداری میکنم ایا این معافیت شامل من میشود..؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   اگه برادر دیگه ای نداری بله

 7. علی بهرامی :

  با سلام.
  من ۶ ماه غیبت سربازی دارم
  پدرم معلولیت از ناحیه بینایی با درجه شدید داره و تحت پوشش بهزیستیه.
  میخواستم ببینم میتونم کفالت پدرم رو بگیرم ؟ میشه توجیه کرد غیبت رو ؟

  1. باران مشاوره :

   شما شانس اولیه رو داری

 8. جلیل :

  سلام من مادم معلولیت گوشی داردواز سال 78بهبعد که پدرم فوت شده سرپرستیشو به عهده گرفتم والا خیلی وقته که تو غیبت سربازی هستم خودم متولد 1364هستم اگه بهزیستی نامه بهم بده ایا معافیت بند 6بهزیستی شامل حال من میشود؟

  1. باران مشاوره :

   این همه سال غیبت به سختی توجیه میشه

   1. جلیل :

    سلام هم نامه بهزیستی .هم استشهاد محل وفرمانداری،شورای شهر،امام جمعه وکلانتری هم مراتایید کرده آمد
    درضمن نامه ثبتی سرپرستی مادرم رانیز دارم

 9. محمد :

  سلام. بنده سه ماه غیبت دارم و کارت موقت خدمت کفالت مادرم رو دارم پدر و مادرم طلاق گرفتن پسر بزرگ خانواده هستم و تحت نظر پوشش بهزیستی هم نیستیم. ب من گفتن ب دلیل سه ماه غیبت نمیتوانم معاف بشوم.
  آیا میتونم تحت پوشش بهزیستی بشم و توجیه غیبت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   محمد حان باید قبل از غیبت تحت پوشش بهزیستی باشید

 10. رامین :

  سلام من حدود یکسال پیش پدرم از پله ها افتاد و مشکلی حرکتی خیلی شدید داره مدارکش هم تو ببمارستان سپاه و ام ار ای موجود هست و من حدود دوماه پیش پدرم رو تحت پوشش بهزیستی قرار دادم الان حدود ۳.۵ ماه هست که به دلیل مشکلات اداری در فارغ التحصیلی دانشگاه غیبت خوردم .آیا میتونم با اثبات ( شروع بیماری قبل از غیبت سربازی ویا مشکل اداری در دانشگاه) غیبت سربازی رو توجیه کنم و برای کفالت اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   برای بهزیستی باید بیش از یک سال تحت پوشش باشن

 11. bahtam :

  سلام من 6ماه اضافه خدمت دارم و درحال حاضر سرباز هستم و یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معافیت به ایشان تعلق میگیره اما نگرفته و اعتیاد دارد و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست آیا میتوانم برا معافیت اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   برای پساخ به سوالتون نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم از خطوط مشاوره استفاده کنید

 12. امید :

  سلام پدرم ۱۳سال عضو بهزیستی هست از نخل خرما افتاده کمرشکست عمل جراحی انجام داد پلاتین کردنش سه برادر دارم ک متاهلن خدمت رفتن من میتونم در حین خدمت برای معافی اقدام کنم و چکاری کنم؟قبل اینکه وارد غیبت سنوات دفترچه ای بشم پدرم سه سال قبلش عضو بهزیستی بودن سه ماه غیبت دارم .

  1. باران مشاوره :

   سلام.مشمولینی ک وارد غیبت سربازی شدن (اضافه سنوات) نمیتونن از معافیت کفالت ماده 6 بهزیستی اقدام کنند مگر اینکه بتونبن مدت غیبتتتون رو با ارائه مدارک مستدل توجیه کنین و به تایید کارشناسان نظام وظیفه برسه.

   1. امید :

    از داخل یگان هم میشه اقدام کرد برا معافیت ماده ۶؟

    1. باران مشاوره :

     سلام بلی

  2. مهدی :

   سلام من ۶ ماه اضاف سنواتی دارم و الان به مدت ۷ ماه وارد غیبت شدم و در حال حاضر سرباز هستم..
   من مادرم طلاق گرفته به خاطر مشکل شنوایی تحت پوشش بهزیستی هست و کارمند دولت هم هست..
   با توجه به این که نوشتید {در مواردی که تاریخ معلولیت اعضای درجه یک خانواده قبل از ورود به غیب و..} من میتونم با گرفتن نامه از بهزیستی توجیه غیبت کنم؟!
   لطفا اگه میدونید راهنماییم کنید ممنون

   1. باران مشاوره :

    مهدی جان بهتره از مشاوره تلفنی استفاده کنی تا شرایط تون رو دقیق تر بررسی کنیم.

 13. متین :

  سلام من دو تا برادر ناشنوا دارم و پدرمم نابینا است مدد جو بهزستی هستم من تمام کارام رو واسه معافیت کردم از طرف ماده ۶بهزستی وقتی پرونده رو بردم نظام وضیفه گفتن قیبت داری معاف نمیشی حالا من ۴ ماه خدمت هستم راه حالی واسه معافیتم است

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که همراه با مدارک مستدل بتونین توجیه غیبت کنین و مورد تایید کارشناسان نظام وظیفه قرار بگیرد شما میتونین درخواست معافیت کفالت ماده 6 بهزیستی رو داشته باشین.

 14. Hyidrraa :

  سلام روز بخیر. من از سال 98 غیبت دارم و پدر معلول جسمی و حرکتی هستن و تحت پوشش بهزیستی نیز هستیم، با توجه به این که پدر بنده معلولیت جسمی و حرکتی دارند آیا میتونم برای غیبتم کاری بکنم یا خیر؟ در ضمن بنده 2 برادر بزرگتر هم دارم که هر دو ازدواج کرده و دارای فرزند و خانواده هستند.

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر وجود برادر برای شما ممانعت ایجاد میکند.

   1. علی بهرامی :

    با سلام.
    پدر بنده معلولیت شدید بینایی دارد
    اما برادر بزرگتری دارم که کفالت مادرم(پدر و مادر بنده ۱۰ سال است جدا شده اند) برعهده گرفته و زن وبچه دارد و بنده از پدر معلولم که حدود۵ سال تحت پوشش بهزیستی میباشد ، نگهداری میکنم.
    ۶ ماه غیبت خورده ام آیا میتوانم توجیه کنم ؟

    1. باران مشاوره :

     علی جان باید از خطوط مشاوره استفاده کنی تا شرایط شما رو بهتر ارزیابی کنیم.

 15. محمدرسا سالک مختاری :

  سلام من از سال 98غیبت دارم
  مادرم از سال 91مریضی ام اس شدید داره از سال 92هم تو بهزیستی هست بیماریشم شدید هست خودم همیشه پیشش هستم ایا این ماده به من شامل میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه پدرتون مشکلی برای مراقبت از مادرتون نداشته باشن و یا برادر بالای 18 سال دیگه ای داشته باشین خیر.

   1. محمدرسا سالک مختاری :

    پدرم مشکلی ندارن بردار ندارم ولی مادرم میریضیش شدید نمیتونه بدونه کمک راه بره

    1. باران مشاوره :

     خیر
     وجود پدر مانع کفالت شماست

     1. محمدرسا سالک مختاری :

      معلولیت اعضای درجه یک خانواده مشمول تحت پوشش بهزیستی در موادری که تاریخ معلولیت اعضای درجه یک خانواده قبل از ورود به مرحله غیبت مشمولین اتفاق افتاده باشد فرد مشمول می تواند از خدمت سربازی غیبت موجه داشته باشد. این برای چیه اون وقت؟!

     2. باران مشاوره :

      سلام.تنها در صورتی که از طریق بهزیستی نامه ای مبنی بر تایید نیازمند مراقب بودن شخص تحت پوشش و مدارک مربوط به مراجعت به درمانگاه ها در بازه ای که شما وارد غیبت شدین و تایید نظام وظیفه شما میتونین از توجیه غیبت استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: