تکلیف خرید خدمت در سال ۱۴۰۳ مشخص شد

معافیت سربازی مشمولان متاهل بالای 30 سال با یک فرزند بررسی می شود

10 14,669

از ابتدای شروع مجلس یازدهم عزم جدی نمایندگان برای اصلاح قانون سربازی کلید خورد. در همین راستا می توان به افزایش حقوق سربازان، معافیت مشمولان متاهل دارای فرزند  و کسری مهارت آموزی اشاره نمود.

بسیاری از منتقدان به قانون سربازی امیدوار بودند که سربازی حرفه ای جایگزین طرح فعلی سربازی شود ولی با توجه به شرایط کشور و نظر ستاد کل نیرو های مسلح باید مطمئن بود که سربازی اختیاری یا حرفه ای طرحی نیست که مورد قبول ستاد کل نیرو های مسلح قرار بگیرید.

اما با توجه به نارضایتی مشمولان از شیوه فعلی خدمت سربازی امیدواریم تغییرات زیادی در مورد قانون نظام وظیفه در برنامه هفتم توسعه انجام پذیرد.

خرید خدمت در سال ۱۴۰۳ منتفی شد

به گزارش باران مشاوره به نقل از ایسنا، یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که به هیچ وجه موضوع خرید سربازی در برنامه هفتم مطرح نیست، گفت: عزمی برای اصلاح نظام وظیفه بین مجلس شورای اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح وجود دارد که بر روی چارچوب و مدل اصلاحیه توافقات و تفاهماتی شده است.

سیدمحسن دهنوی اظهار کرد: در برنامه هفتم توسعه موضوعی درباره خرید سربازی مطرح نیست و اساسا بحث خرید سربازی در مجلس شورای اسلامی، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح وجود ندارد و مطرح نیست. باران مشاوره پیشتر خبر لغو خرید سربازی در سال ۱۴۰۲ را نیز منتشر کرده بود.

بررسی معافیت متاهلین بالاس ۳۰ دارای فرزند در مجلس

دهنوی توضیح داد: در برنامه هفتم توسعه یک چارچوبی از اصلاح فرآیند سربازی و یکسری معافیت جدید برای مشمولان غایب متاهل دارای فرزند شده است؛ در مصوبه تلفیق آمده که متاهلین ۳۵ سال دارای سه فرزند دارای معافیت شوند البته پیشنهاداتی برای اصلاح در صحن هم مطرح است همچون این‌که این معافیت شامل ۳۰ سال سن با یک فرزند و یا ۳۵ سال سن با دو فرزند شود که در نهایت همه چیز بستگی به نظر صحن دارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ما اکنون در حال بررسی ماده ۷۰ هستیم و بندهای مربوط به سربازی و نظام وظیفه ماده ۱۰۲ و ۱۰۳ است لذا احتمالا هفته آینده وارد بررسی این مواد می‌شویم.

دهنوی در مورد هماهنگی‌های انجام شده گفت: سعی شده پیشنهادات و مصوبات مجلس شورای اسلامی با هماهنگی با سایر نهادها و مراجع تصمیم‌گیر باشد که دچار تعدد نظر نشویم.

توافق ستاد کل نیروهای مسلح و مجلس برای اصلاح سربازی

وی درباره نظر ستاد کل نیروهای مسلح اظهار کرد: جلساتی با ستاد کل نیروهای مسلح در بحث نظام وظیفه داشتیم، توافقاتی درباره چارچوب مدلی که باید اصلاح شود، وجود دارد؛ آقای قالیباف پیگیر موضوع بودند و جلسات متعددی هم تشکیل شد. سردار باقری رئیس ستاد کل هم برای اصلاح فرآیندها انگیزه دارد.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هماهنگی در سطح آقای قالیباف رئیس مجلس و رئیس ستاد کل وجود داشته و در حال پیگیری هستند که اگر پیشنهادی در حوزه اصلاح نظام وظیفه می‌آید به صورت هماهنگ و با توافق بین مجلس شورای اسلامی و ستاد کل باشد در همین راستا هم جلساتی برگزار شد و هر دو طرف هم پیگیر هستند و انگیزه دارند.

دهنوی اضافه کرد: عزم اصلاح در مجلس شورای اسلامی و به طور خاص رئیس مجلس و در ستاد کل نیروهای مسلح و رئیس ستاد کل است و حتی روی چارچوب و مدل اصلاحیه هم توافقات و تفاهماتی شده است ولی باید گردش و مراحل کار طی شود مثلا در صورت نیاز به قانون موضوع به متن و حکم قانونی تبدیل شده و بخشی از آن در قانون برنامه آید و بخشی که نیاز است در قانون دائمی اصلاح شود همچنین بخش مربوط به آیین‌نامه‌ها هم در ستاد کل پیگیری شود؛ امیدوارم طی یک ماه آینده به این نقطه برسیم.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 10 تا
 1. امیر :

  سلام و خسته نباشید، من شرایط کفالت(طلاق مادر) رو دارم ولی غیبت هم دارم. آیا راهی هست که بتونم معافیت کفالت رو بگیرم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید…

  1. باران مشاوره :

   باید از توجیه غیبت سربازی استفاده کنی

 2. Hesam moussvi :

  سلام و عرض ادب تکلیف چیه قانون خرید سربازی اجرا میشه؟ واینکه درسته سربازی به دوانزده ماه کاهش یافته؟

  1. باران مشاوره :

   مجلس تصویب کرده ولی ستاد کل باید تایید کنه تا اجرا بشه. ستاد کل هم گفته تایید نمی کنم

 3. محسن :

  سلام تکلیف ما چیه سی سال سن با دو فرزند؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   باید ستاد کل تصویب کنه

 4. حسین۰۰۷ :

  سلام…۲۱ ماهه شدن قطعی شد؟

  1. باران مشاوره :

   قرار بود تا اخر مهر رسما اعلام کنن

  2. نسیم :

   بزار ۱۲ماه که شد برو

   1. باران مشاوره :

    باید ستاد کل موافقت کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: