جزئیاتی از انواع معافیت تحصیلی و معافیت کفالت سربازی

0 805

معافیت تحصیلی یکی از انواع معافیت های موقت خدمت سربازی است تا تحصیل کنندگان موسسات عالی بتوانند خدمت خو د را به تعویق انداخته و ادامه تحصیل دهند. پیشتر خبری مبنی بر تحصیل در دو رشته یا یک معافیت تحصیلی منتشر شد. امروز نیز معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان خبری دیگر در ارتباط با معافیت تحصیلی، معافیت ورزشکاران و معافیت کفالت را بیان نمود.

تاریخ اعزام مشمولان نظام وظیفه

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد کولیوند معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان درجمع خبرنگاران گفت: نوزدهم هر ماه مشمولان دارای مدرک کاردانی به پایین و یکم ماه های زوج مشمولان کاردانی به بالا به خدمت سربازی در استان کردستان اعزام می شوند. حداکثر مدت معافیت تحصیلی برای دانش آموزانی که به طور پیوسته مشغول به تحصیل هستند تا پایان بیست سالگی است.

شرایط استفاده از معافیت تحصیلی

محمد کولیوند در ادامه گفت: پس از پایان اعتبار یک ساله معافیت تحصیلی، مدرسه محل تحصیل باید در صورت اشتغال به تحصیل دانش آموز او را برای تمدید معافیت با ارائه فرم درخواست به یکی از دفاتر پلیس+ ۱۰ معرفی کند. همچنین دانشجویانی که در سنوات اولیه تحصیلی موفق به پایان تحصیل نشوند با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه و رعایت شرایطی می توانند حداکثر تا ۲ ترم از افزایش سنوات تحصیلی بهره مند شوند.

از مهمترین شرط ها این است که  دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته حداقل ۲۰ واحد درسی، در مقطع کارشناسی پیوسته ۸۵ واحد درسی، در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و پیوسته به ترتیب ۱۸ و ۱۵۰ واحد درسی، دکترای پیوسته  ۱۸۰ واحد درسی و دکتری تخصصی ناپیوسته هم فقط دفاع از رساله آن باقی مانده باشد.

استفاده از مهلت معرفی برای فارغ التحصیلی

کولیوند تاکید کرد: دانشجویانی که پس از استفاده از دو ترم سنوات ارفاقی موفق به اتمام تحصیل نشوند در صورتی که امکان فراغت از تحصیل را در ترم بعدی داشته باشند می توانند از مهلت معرفی استفاده کنند و فارغ التحصیل شوند. دانشجویانی که از شرایط مذکور بهره مند می شوند مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نیستند. همچنین دانشجویانی که شرایط بهره مندی از افزایش سنوات را دارند نیز حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ پایان سنوات قانونی، باید از طریق دانشگاه خود پیگیری و سپس نامه درخواست معافیت تحصیلی خود را جهت ثبت به پلیس+۱۰ تحویل دهند.

شرایط استفاده از معافیت های سربازی

محمد کولیوند در ادامه بیان کرد: مشمولانی که تنها فرزند ذکور خانواده هستند و غیبت نیز ندارند می توانند با داشتن شرایطی مانند داشتن مادر فاقد همسر، پدر بیمار نیازمند مراقبت، پدر با کهولت سن، برادر یا خواهر صغیر، یگانه سرپرست برادر کبیر بالای ۱۸ سال نیازمند مراقبت، به منظور ثبت درخواست معافیت کفالت سربازی به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند. در معافیت های مادر فاقد همسر باید از زمان فوت یا طلاق حداقل ۳۰ ماه گذشته باشد تا معافیت دائم به مشمولان تعلق گیرد.
همچنین مشمولانی که متقاضی معافیت کفالت هستند و دارای غیبت اولیه می باشند باید پس از ثبت درخواست خود در دفاتر پلیس+۱۰ مدارک لازم را برای توجیه غیبت ارائه دهند.

معافیت ورزشکاران از خدمت سربازی

محمد کولیوند معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کردستان گفت: براساس بخش نامه ها ودستورالعمل های صادره از سازمان وظیفه عمومی ناجا با موافقت فرماندهی کل قوا نفرات حائز رتبه سوم مسابقات جهانی و نفرات دوم و سوم مسابقات بازی های آسیایی هم مشمول معافیت سربازی می شوند. برای اطلاعات بیشتر مقاله معافیت سربازی ورزشکاران را از دست ندهید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: