انواع معافیت کفالت

شرایط اخذ انواع معافیت کفالت بر اساس آخرین قوانین سال 98

405 82,092
 • شرایط و ضوابط استفاده از معافیت کفالت بر اساس آخرین قوانین و تبصره ها سال ۹۸
 • معرفی انواع معافیت کفالت مانند کفالت پدر و … و مراحل لازم برای اخذ معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی
 • پاسخ به سوالات متداول در زمینه انواع معافیت کفالت و سایر معافیت ها سال ۹۸
 • مشاوره تلفنی اخذ معافیت کفالت یا دیگر معافیت ها توسط کارشناسان مجرب مرکز مشاوره باران

بسیاری از افرادی که به خدمت سربازی اعزام می شوند در حین خدمت متوجه می شوند که می توانستند از معافیت کفالت استفاده کنند. اما یک اشتباه برابر با رفتن به خدمت دو ساله سربازی شده است. معافیت کفالت انواع مختلفی دارد. بعضی از این معافیت ها موقتی بوده و برخی دائمی هستند. اکثر آقایان مشمول به خدمت سربازی تمایل دارند که معافیت کفالت بگیرند، ولی چگونه؟ شرایط و مراحل انواع معافیت کفالت در ادامه برای شما ذکر شده است.

چند نوع معافیت کفالت سربازی داریم؟

معافیت کفالت خدمت نظام وظیفه سربازی به یازده بخش تقسیم می شود. مشمولانی که شرایط استفاده از هر یک از این نوع معافیت ها را داشته باشند با اقدام به موقع و ارسال مدارک لازم و شرکت در کمیسیونهای سازمان وظیفه عمومی می توانند از یکی از انواع معافیت کفالت استفاده کنند. برای دریافت اطلاعات کامل از شرایط معافیت کفالت می توانید از لیست زیر استفاده کنید.

 1. کفالت پدر شامل (کفالت پدر بالای ۷۰ سال، کفالت پدر بیمار نیازمند مراقبت)
 2. کفالت مادر شامل (کفالت مادر فاقد شوهر یا مطلقه یا …)
 3. کفالت پدر بزرگ (پدری یا مادری) یا کفالت مادر بزرگ (پدری یا مادری)
 4. کفالت برادر بیمار
 5. کفالت خواهر
 6. کفالت خواهر یا برادر صغیر زیر ۱۸ سال
 7. معافیت کفالت سه خواهری
 8. کفالت خواهر یا برادر معلول
 9. کفالت والدین معلول
 10. کفالت فرزند
 11.  کفالت اعضای نیازمند مراقبت خانواده (معافیت ماده ۶ بهزیستی)
 12. معافیت کفالت کمیته امداد

در ادامه شرایط استفاده از تک تک معافیت ها را شرح داده ایم

شرایط عمومی و اختصاصی معافیت کفالت پدر چیست؟

برای گرفتن معافیت کفالت پدر، پدر شما باید بالای ۷۰ سال باشد وشما نیز برادر بالای ۱۸ سال نداشته باشید. در صورتی که پدرتان زیر ۷۰ سال سن داشته باشد باز هم تحت شرایطی می توانید معافیت بگیرید. اگر شورای پزشکی تشخیص دهد که پدرتان قادر به اداره کارهای خود نیست و به مراقبت نیاز دارد می توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید. همچنین شما نیز باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید.

جالب است بدانید که حتی اگر شما دارای برادر بالای ۱۸ سال باشید باز هم تحت شرایط خاصی می توانید از معافیت کفالت پدر استفاده کنید. چنانچه سوالی در مورد چگونگی شرکت در کمیسیون پزشکی و بیماری های مورد تایید این کمیسیون برای اخذ کفالت دارید می توانید از مرکز مشاوره باران کمک بگیرید. لینک زیر حاوی اطلاعات تکمیلی درباره شرایط اختصاصی معافیت کفالت پدر، مراحل و مدارک مورد نیاز اخذ کفالت پدر و … است.

شرایط عمومی و اختصاصی معافیت کفالت مادر چیست؟

اگر مادرتان فاقد همسر باشد (شوهر او فوت کرده یا مطلقه باشد) تحت شرایطی می توانید از معافیت کفالت مادر برخوردار شوید. اگر مادر شما مجددا ازدواج کرده است ممکن است شانس اخذ معافیت را داشته باشید. در صورتی که سن همسر مادر (ناپدری) بالای ۷۰ سال باشد یا اگر ناپدری به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، بیمار و محتاج مراقبت باشد شما می توانید از معافیت کفالت مادر استفاده نمایید. برای آگاهی از مدارک، مراحل و جزئیات معافیت کفالت مادر مقاله مربوط به چگونگی اخذ معافیت کفالت مادر را مطالعه نمایید.

 • برای اطلاع بیشتر و دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد مراحل اخذ معافیت کفالت با مرکز مشاوره تلفنی باران تماس بگیرید.

بررسی شرایط اخذ معافیت کفالت پدر بزرگ و معافیت کفالت مادر بزرگ

اخذ معافیت جد یا جده آنچنان که فکر می کنید پیچیده نیست. اگر پدر بزرگ یا مادر بزرگ شما فرزند نداشته باشد (یعنی همه فرزندانش فوت کرده باشند) امکان معافیت کفالت برای شما وجود دارد. برای اخذ کفالت پدربزرگ، شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی باید تشخیص دهد که پدربزرگ شما نیازمند مراقبت است. در این شرایط می توانید از معافیت کفالت پدر بزرگ استفاده کنید.

برای اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ نیازی به تایید شورای پزشکی نظام وظیفه نیست. همین که مادر بزرگ شما فاقد فرزند و همسر هم باشد برای اخذ کفالت کافی است. مرکز مشاوره تلفنی باران می تواند اطلاعات تکمیلی در ارتباط بیماری های مورد قبول شورای پزشکی برای کفالت پدربزرگ و همچنین شرایط و تبصره های معافیت کفالت پدربزرگ را در اختیار شما قرار دهد. هم چنین لینک زیر شامل اطلاعات اختصاصی درباره معافیت کفالت جد است.

 • با یک تماس از ساده ترین روش های اخذ معافیت مطلع شوید.

معافیت کفالت برادر بیمار چگونه است؟

یکی دیگر از راه های اخذ معافیت، گرفتن کفالت برادر بیمار است. این معافیت فقط مخصوص کسانی است که دارای برادر بیمار هستند و می خواهند کفالت برادرشان را دریافت کنند. بدیهی است که بیماری برادر باید مورد تایید شورای پزشکی نظام وظیفه باشد و از نظر این شورا برادر شما نیازمند مراقبت باشد. اما این معافیت شروط دیگری نیز دارد.

 • شما باید تنها برادر بالای ۱۸ سال او باشید.
 • پدر و مادر شما در قید حیات نباشند.
 • برادر بیمار شما مجرد باشد.

آیا می توان معافیت کفالت خواهر مجرد بالای ۱۸ سال را گرفت؟

جالب است بدانید که می توانید معافیت کفالت خواهر مجرد بالای ۱۸ سال خود را نیز بگیرید. این معافیت شامل افرادی می شود که پدرشان در قید حیات نبوده و دارای خواهر مجرد هستند. در این صورت تحت شرایط خاصی می توانید با مراجعه پلیس + ۱۰ مراحل اداری لازم برای گرفتن کفالت خواهر را طی کنید.

باید این نکته را در نظر بگیرید که همیشه معافیت دائم به شما تعلق نمی گیرد. ممکن است معافیت کفالت خواهر مجرد از نوع معافیت موقت باشد. چنانچه در ارتباط با نحوه اخذ معافیت کفالت خواهر، مدت زمان استفاده از این معافیت، مراحل و شرایط اخذ معافیت کفالت خواهر در سال ۹۸ سوالی دارید می توانید از مشاورین مرکز مشاوره باران سوالات خود را بپرسید.

 • همین حالا برای اخد معافیت کفالت اقدام کنید.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط انواع معافیت کفالت و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت کفالت برادر صغیر زیر ۱۸ سال و معافیت کفالت خواهر زیر ۱۸ سال چگونه است؟

معافیت کفالت خواهر یا برادر صغیر یکی دیگر از انواع معافیت کفالت است. در آیین نامه سازمان نظام وظیفه چنین معافیتی در نظر گرفته شده است. اگر شما فاقد پدر و مادر هستید و برادر یا خواهر شما کمتر از ۱۸ سال سن دارند می توانید تحت شرایطی کفالت آن ها را بر عهده بگیرید. این معافیت ممکن است از نوع دائم یا موقت باشد.

با توجه به اینکه معافیت کفالت خواهر یا برادر زیر ۱۸ سال عملا به خاطر صغر سن آنها در نظر گرفته شده است، امکان دارد پس از اینکه خواهر یا برادر شما به سن ۱۸ سالگی رسید، معافیت شما به اتمام برسد. با توجه به تبصره هایی که سازمان اعلام کرده است ممکن است شرایط تبدیل این معافیت به معافیت دائم برای شما وجود داشته باشد.

برای اخذ معافیت کفالت خواهر یا معافیت کفالت برادر صغیر لازم است از آخرین قوانین و تبصره های معافیت کفالت اطلاع داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران با بیش از سه سال تجربه در حوزه مشاوره آماده است تا پاسخگوی سوالات متداول و تخصصی شما عزیزان در مورد انواع معافیت کفالت از جمله معافیت کفالت خواهر یا برادر باشد.

معافیت کفالت سه خواهری

یکی از متداول ترین سوالات متقاضییان اخذ معافیت کفالت این است آیا می توان با داشتن سه خواهر تز خدمت سربازی معاف شد؟

شاید تصور کنید که معافیت سه خواهری وجود ندارد. خبر خوب برای مشولانی که دارای سه خواهر هستند این است که در آیین نامه سازمان نظام وظیفه، معافیت ۳ خواهری در نظر گرفته شده است. جالب است بدانید در صورتی که خواهران شما ازدواج کرده باشند، باز هم می توانید از این معافیت استفاده کنید.

پنج نکته مهم برای معافیت سربازی سه خواهری

 • وجود برادران مفقودالاثر یا در حبس مانع بهره مندی مشمول از معافیت ۳ خواهری است.
 • با توجه به قانون اگر خواهر فرد مشمول متاهل هم باشد باز مانعی برای اخذ معافیت سربازی سه خواهری نیست.
 • زمانی که فرد مشمول درخواست رسیدگی به این معافیت را می دهد باید هر سه خواهر در قید حیات باشند.
 • با توجه به قانون مشمولانی که پدر و مادرشان در قید حیات هستند و دارای سه خواهر می باشند هم می توانند از معافیت سربازی ۳ خواهری بهره مند شوند. فقط به شرطی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشند.
 • اگر فرد مشمول برادر ناتنی است باید خواهران او از طریق پدر یا مادر با مشمول دارای رابطه نسبی باشند تا مشمول بتواند از معافیت کفالت سه خواهری استفاده کند.

معافیت کفالت خواهر معلول یا برادر معلول چگونه است؟

معافیت کفالت برادر یا خواهر معلول است به نوعی جز معافیت های بهزیستی است و گاها به آن معافیت دو فرزند معلول نیز می گویند. زیرا این معافیت فقط به کسانی تعلق می گیرد که پدر و مادرشان حداقل دو فرزند معلول داشته باشند. با این شرایط یکی از فرزندان سالم آنها می تواند از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف دایم شود. برای اخذ معافیت دو فرزند معلول لازم نیست حتما تک پسر خانواده باشید.

دو شرط بسیار مهم برای اخذ معافیت کفالت خواهر یا برادرمعلول

 1. افراد معلول خانواده (خواهران یا برادران) تحت پوشش بهزیستی باشند
 2. متقاضی دارای غیبت غیر موجه نباشد

چنانچه از خدمت سربازی غیبت کرده اید و اکنون به دنبال معافیت سربازی هستید نحوه توجیه غیبت سربازی را خوانده و یا با ما تماس بگیرید.

معافیت کفالت والدین معلول دارای چه شرایطی است؟

اگر پدر یا مادر دارای معلولیت باشند آیا می توان از معافیت کفالت بهره مند شد؟ خوشبختانه در تبصره های مربوط به معافیت کفالت، بحث معافیت از طریق والدین معلول در نظر گرفته شده است. کلیه کسانی که پدر یا مادر یا هر دو والدینشان معلول باشند، می توانند از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف شوند. اما شرایط اخذ معافیت پدر معلول با شرایط اخذ معافیت کفالت مادر معلول متفاوت است.

برای اخذ معافیت کفالت پدر معلول باید حتما تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید در غیر این صورت معافیت گرفتن شما اندکی سخت تر می شود و تحت داشتن شرایط خاصی از خدمت معاف می شوید.

برای اخذ معافیت کفالت مادر معلول تنها لازم است که مادر تحت پوشش بهریستی باشد. مرکز مشاوره باران آماده است در خصوص نوع و میزان معلولیت والدین معلول پاسخ گوی سوالات شما مشمولان گرامی باشد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

شرایط و مراحل اخذ معافیت کفالت فرزند

معافیت کفالت فرزند مخصوص آن دسته از مشمولانی است که ازدواج کرده و همسرشان در قید حیات نباشد. این افراد به شرطی که فرزند داشته و ازدواج مجدد نکرده باشند، می توانند از معافیت کفالت فرزند استفاده کنند. این نوع معافیت، یکی از انواع معافیت کفالت است که در دسته معافیت های موقت قرار می گیرد. جالب است بدانید طی شرایطی ممکن است معافیت کفالت فرزند به معافیت دائمی تبدیل شود.

جنسیت فرزند برای اخذ معافیت کفالت فرزند مهم نیست. برای اطلاع از شرایط معافیت دائمی کفالت فرزند، شرایط و ضوابط آن در سال ۹۸ می توانید از مشاوره تلفنی مرکز باران بهره مند شوید تا بدون اتلاف وقت و در سریع ترین زمان ممکن مراحل اداری را انجام دهید.

کفالت اعضای نیازمند مراقبت خانواده (معافیت ماده ۶ بهزیستی)

معافیت ماده شش بهزیستی مختص مشمولانی است که اعضای خانواده شان تحت پوشش بهزیستی باشند. پس اگر هیچ یک از اعضای خانواده شما تحت پوشش بهزیستی نباشد نمی توانید از این معافیت استفاده کنید. شرایط معافیت برای پدر و مادر تحت پوشش بهزیستی با شرایط معافیت خواهر یابرادر تحت پویشش بهزیستی تفاوت دارد. در معافیت بهزیستی لازم نیست حتما تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال خانواده باشید.

برای آگاهی از جزئیات بیشتر این معافیت همین حالا با باران مشاوره تماس گرفته یا جزئیات کامل معافیت ماده ۶ بهزیستی را بخوانید.

معافیت کفالت کمیته امداد

کسانی که تحت پوشش کمیته امداد هستند می توانند از معافیت سه خواهری یا معافیت کفالت مادر استفاده کنند. تفاوت معافیت کفالت عادی یا معافت کفالت مادر تحت پوشش کمیته امداد در عدم وجود شرط تک پسری است. یعنی اگر مادر شما تحت پوشش کمیته امداد باشد و شما دارای چندین برادر بالای ۱۸ باشید، باز هم یکی از پسرهای خانواده می تواند معاف شود.

علاوه بر معافیت، سازمان نظام وظیفه و کمیته امداد بر اساس تفاهم نامه ای که منعقد کرده اند تسهیلاتی نظیر حقوق سربازی بیشتر، محل خدمت و … را به سربازان تحت پوشش این نهاد می دهند. برای جزئیات بیشتر لینک زیر را بخوانید.

سه شرط اصلی و کلی برای انواع معافیت کفالت

این سه شرط برای اکثر معافیت های کفالت صادق است.

 1. متقاضی باید به سن مشمولیت رسیده باشد.
 2. مشمول نباید غیبت غیر موجه داشته باشد و اگر غیبت دارد آنرا موجه کرده باشد.
 3. مشمول باید یگانه و تنها مراقب و نگهدارنده باشد.

کمیسیون معافیت کفالت چه نقشی در روند معافیت دارد؟

معمولا مشمولانی که درخواست معافیت های کفالت را دارند سوالات زیادی در خصوص کمیسیون معافیت کفالت دارند. این کمیسیون مرجعیست که رای نهایی وضعیت نظام وظیفه را صادر می کند. بر اساس ماده (۲۴) قانون خدمت وظیفه عمومی، کمیسیون یا شورای معافیت کفالت به وضع کسانی که می خواهند معافیت کفالت بگیرند در مراکز شهرستان ها و بخش‌ ها رسیدگی می کند. اشخاص زیر اعضای این کمیسیون را تشکیل می دهند. مدارک و مستندات شما در نهایت باید در جلسه این کمیسیون بررسی شود.

 • بخشدار محل یا نماینده او.
 • رییس سازمان وظیفه عمومی محل یا نماینده او.
 • نماینده دادستان شهرستان و در صورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه صلح نماینده دادگاه.
 • یک نفر از نمایندگان شورای اسلامی شهرستان یا شورای اسلامی بخش یا شهر به معرفی شورای مربوطه.

کفیل کیست و چند نوع کفیل داریم؟

برای استفاده از معافیت کفالت باید بدانیم کفیل هستیم یا خیر. منظور از کفیل (یگانه سرپرست) تنها مراقب و نگه دارنده یا سرپرست می باشد. کفیل به سه دسته تقسیم می شود:

 • تنها فرزند پسر بیش از ۱۸ سال هر پدر یا مادر.
 • تنها نوه پسر بیش از ۱۸ سال هر پدر بزرگ یا مادر بزرگ.
 • تنها برادر بیش از۱۸ سال خواهر یا برادر خود.

به چه کسی مکفول می گویند؟

مکفول همان کسی است که توان نگهداری از خود را ندارد و نیازمند به مراقبت است. در واقع مشمولی که از معافیت کفالت استفاده می کند از مکفول نگهداری می کند.

شرایط لازم برای گرفتن معافیت کفالت پدر | باران مشاوره

چه مدارکی برای تشخیص یگانه سرپرست مشمول مورد نیاز است؟

 • فتوکپی شناسنامه افراد ذینفع که مأمور مربوطه با اصل سند شناسایی تطبیق داده و زیر آن نام و نشان خود را با ذکر تاریخ تایید و امضاء می نماید.
 • استشهاد (گواهی) امضاء شده توسط سه نفر از بستگان مشمول که به تایید مراجع انتظامی محل برسد.
 • انجام تحقیقات در مورد درستی ادعای مشمول و استشهاد (گواهی) بستگان توسط مأموران حوزه یا پاسگاه انتظامی یا کلانتری مربوط و تایید هویت بستگان.

مراحل اخذ انواع معافیت کفالت

 1. تهیه مدارک مورد نیاز و ارسال به سازمان نظام وظیفه
 2. شرکت در جلسه رسیدگی با در دست داشتن مدارک لازم

اخذ معافیت کفالت حین تحصیل

گاها دانشجویان تصور می کنند برای اخذ معافیت کفالت حتما باید دفترچه سربازی پست کنند و تا اتمام تحصیلشان برای معافیت هیچ اقدامی نمی کنند. اگر غیبت دفترچه ای ندارید و شرایط گرفتن هر یک از معافیت های فوق را دارید حتی می توانید حین تحصیل برای اخذ هر یک از معافیت های کفالت اقدام کنید. برای اخذ معافیت کفالت حین تحصیل باید علاوه بر مدارکی که بالاتر شرح دادیم، مدارک لازم تحصیل تان را نیز ارائه دهید.

همچنین بخوانید: معافیت پزشکی حین تحصیل

اخذ معافیت کفالت حین خدمت

اگر در حال حاضر سرباز هستید و تازه متوجه شده اید که می توانید با استفاده از قانون کفالت معاف شوید هنوز هم فرصت دارید. حتی اگر در حین خدمت به دلیل اتفاقاتی نظیر (فوق پدر، طلاق پدر و مادر یا …) شرایط کفیل شدن را پیدا کرده اید می توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید. در قانون وظیفه عمومی معافیت کفالت حین خدمت نیز در نظر گرفته شده است.

سه نکته مهم برای گرفتن انواع معافیت کفالت

 1. در معافیت کفالت پدر بزرگ یا مادر بزرگ، متقاضی باید تنها نوه پسر بالای ۱۸ سال آنها باشد.
 2. در معافیت هایی که نداشتن پدر شرط است مثل معافیت کفالت خواهر یا برادر بیمار یا معافیت کفالت خواهر یا برادر صغیر و … معافیت بدین شرط است. اگر پدر با رای قطعی قضایی در زندان باشد و حداقل یکسال یکسال از حبس قطعی او باقی مانده باشد مشمول می تواند تا زمان آزادی پدر از معافیت کفالت استفاده نماید.
 3. در صورتیکه مشمول یگانه پسر نباشد و پسر بالای ۱۸ سال دیگری هم وجود داشته باشد. اگر آن پسر به تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه عمومی قادر به سرپرستی نباشد مشمول باز هم می تواند از معافیت کفالت استفاده کند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 405 تا
 1. مسیح :

  سلام وقتتون بخیر من پدر و مادرم یک ماهه طلاق گرفتن ایا میتونم برای معافی اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   مسیح جان بهتره مقاله معافیت طلاق رو با دقت بخونی.

 2. Parsaa :

  سلام من پدر و مادرم ۷ سال پیش طلاق گرفتند تنها فرزند بالای ۱۸ سال خانواده من هستم.میخواستم اگر برای معافیت کفالت اقدام کنم بدونم باید دوره ی آموزشی بگذرونم؟

  1. باران مشاوره :

   پارسا جان شما هر معافیتی بگیری آموزشی هم نمی ری پس نگران نباشه.

 3. رضا :

  سلام من بیست سالمه دانشجوی کاردانی ام تک فرزند پسرم یک خواهر دارم پدر تحت پوشش کمیته امداده و صد درصد از کار افتاده و بیماری اعصاب شدید پرونده بستری ایا میتونم معاف کفالت بگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   رضا جان کفالت بهت نمیدن و پدر شما کفیل محسوب میشه.

 4. حسن01 :

  من پدرم انسولین مصرف میکنه و کارمند هم هست من تک فرزند هستم شرایط پا و قلبش خوب نیست ایا من مشمول معافیت کفالت میشم یا نه شصت سال پدرم سن داره خودم هم دانشجو هستم

  1. باران مشاوره :

   حسین جا برای کفالت یا پدرت یا باید بالای ۷۵ باشه یا از دید کمیسیون از کار افتاده باشه.

 5. Abolfazl :

  سلام خسته نباشید من در حین خدمت هستم برای معافیت کفالت میخواستم اقدام کنم یه برگه به من دادن نوشته بود تعهد نامه مشمولان معاف شده که توش نوشته بود اگه تا ۵ سال برای دوره اموزشی احضار شدین باید دوره رو بگذرونین وگرنه معافیت باطل میشه یعنی فقط تا ۵ سال احضار میکنن بعدش کار ندارن؟ و اگه جنگ شد بزور برای جنگ میبرن؟

  1. باران مشاوره :

   برای جنگ ممکنه همه احضار بشن.

   1. Abolfazl :

    فقط اونایی که معافیت دارن احضار میشن؟

    1. باران مشاوره :

     تو شرایط جنگ یا … ممکنه تا ۵۰ سالگی هر کسی برای سربازی دوباره احضار بشه.

   2. علی :

    سلام من پدرم چند سال پیش تصادف کرد و ضربه مغزی شد
    ولی از کار افتاده و بازنشستش نکردن
    الان هم پدرم سابقه تشنج پیدا کرده
    و من تنها پسر بالای ۱۸ سال سال هستم
    آیا میشه معافیت کفالت گرفت از روی سابقه تشنج و پرونده ضربه مغزی شدنش؟

    1. باران مشاوره :

     سلام علی جان
     اگه کمیسیون پزشکی سازمان پدرت رو از کار افتاده و نیازمند مراقبت تشخیص بده معاف می شی.

 6. علی اصغر :

  سلام ببخشید من متول۸۲هستم و ما دو فرزند هستیم یه خواهر دارم که از من بزرگه ودر حال طلاق و تنها پسر خانوادهه هستم و پدرم نیز در حال اتمام کار و بازنشستگی هستش و در اثر افتادن از پشت بام پاش آسیب دیده به من میتونید بگید که چطور میتونم سربازی رو بگیرم خواهش میکنم که بهم توضیح بدید

  1. باران مشاوره :

   علی جان با این مواردی که ذکر کردین بهتون کفالت نمیدن.

 7. امير :

  سلام خدمت ادمین محترم،بنده دانشجوی ترم اخر کارشناسی هستم و ٢٢ سال دارم،تا کنون هم دارای معافیت تحصیلی بوده ام،پدر اینجانب بازنشسته میباشد و ١٠ سال است به بیماری پارکینسون مبتلا است،و این مسله در هر کمسیون پزشکی قابل تایید و اثبات است،ایا اینجانب میتوانم از این مورد اقدام به دریافت معافیت کنم؟ممنونم از شما.

  1. باران مشاوره :

   باید وضعیتش از کار افتاده باشه تا معاف بشی.

 8. حسین :

  سلام..من پدرم فوت شده
  و برادرم کفالت گرفت و معاف شد
  اما ازدواج کرد و از شهر ما رفت..
  شرایط واسه من چجوریه؟! معاف که گمان نکنم بشم‌اما میشه نزدیک شهر خودم بیوفتم؟!

  1. باران مشاوره :

   حسین جان معالفیت کفالت به شما نمی دهند.

 9. مصطفی :

  سلام.من پدربزرگم فوت کردن و مادربزرگم(پدری) روستا زندگی میکنه دوتا فرزند معلول داره که یکیش بهزیستی یکیشم با خودش زندگی میکنه..سه‌تا پسر و یک دختر دیگه داره که تو استان دیگه‌ای زندگی میکنند و فاصله زیادی باهاش دارن.. آیا میتونم کفالت مادربزرگم بگیرم(باتوجه به اینکه شورای روستا تایید کنند من با اون زندگی میکنم)؟؟تنها نوه پسر بالای ۱۸سالم
  درضمن مادربزرگم تحت پوشش کمیته امداده
  آیا از اون طریق نمیشه کفالت گرفت؟؟

  1. باران مشاوره :

   چون بچه داره تو نمی تونی معاف بشی

 10. مهدی :

  سلام من تک فرزند خانواده ام پدرم هم دیسک کمر داره آیا معاف می شم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   مهدی جان برای معافیت مکفول (پدر شما) باید از کار افتاده باشه.

 11. n :

  سلام خسته نباشید بنده ۲۱ سال دارم و تا کنون معافیت تحصیلی داشتم؛ حالا میخوام از دانشگاه برم بیرون
  پدر پیر است و شغل ندارد مادر بنده هم بیماری سرطان و خواهر بنده ۱۸ ساله است ایا میتوان بخاطر دراوردن درامد برای خانواده. معافیت گرفت؟ هیچکس نمیتواند خرج مارا در بیاورد و خرج خانواده به عهده من است ایا میشود معافیت گرفت؟

  1. باران مشاوره :

   اگه تحت پوشش بهزیستی باشه مادرت شانس داری در غیر این صورت اگه داداش بالای ۱۸ نداری و پدرت از کارافتاده هست می تونی اقدام کنی

 12. مهدی :

  سلام خسته نباشید من پدرم قبل اینکه برم خدمت فوت کرده بعد من دفترچه مو پست کردم تو دوره آموزشی دیگع نتونستم برم شرایط مالی مناسبی نداشتیم مادرم ۶۵ سالشه مریضه برای نگهداری خرج خونه خدمت تو آموزشی ول کردم آیا الان ک ۲۲ سال دارم میتونم کفیل مادرم بشم راهی هست ک بتونم کفالت مادر مو بگیرم

  1. باران مشاوره :

   مهدی جان اگه داداش نداری و بعد از فوت پدرت وارد غیبت شدی شانس معافیت داری، اول باید بری دادسرای نظامی تکلیف فرارت مشخص شه بعد برای معافیت کفالت مادر اقدام کنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: