جزئیات معافیت سربازی برادر ایثارگر

نحوه استفاده مشمول از سابقه ایثارگری برادر خود اعلام شد

17 2,058

بسیاری از مشمولان نظام وظیفه در رابطه با معافیت یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان که فرزند مذکر ندارند، سوالاتی دارند.

نحوه استفاده مشمول از سابقه ایثارگری برادر برای خدمت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه، معافیت سربازی برای یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان محیا شده است. البته این معافیت فقط در مواردی که فرد شهید یا جاویدالاثر، فرزند مذکر نداشته باشد، با درخواست بنیاد شهید و امور ایثارگران قابل اجرا است. آن دسته از آزادگانی که حداقل دارای 24 ماه سابقه اسارت باشند و فرزند ذکور نیز نداشته باشند، فقط می توانند یکی از برادران خود را از خدمت سربازی معاف کنند.

نحوه استفاده مشمول از جانبازی 25درصد و بالاتر برادر

همچنین آن دسته از جانبازانی که حداقل دارای 25% جانبازی باشند و فرزند ذکور نداشته باشند، نیز می توانند یکی از برادران خود را از خدمت سربازی معاف کنند. اگر در گذشته بر اساس قوانین و مقررات آن دوره، مشمولی با استفاده از سابقه ایثارگری برادرش از خدمت معاف شده باشد، دیگر برادر خانواده نمی تواند بواسطه این سابقه ایثارگری از معافیت استفاده کند. به بیان ساده تر قانون معافیت برادر ایثارگر، فقط به یکی از فرزندان خانواده تعلق می گیرد.

آیا امکان معافیت دیگر برادران، در صورت فوت برادری که از معافیت ایثارگری استفاده کرده، وجود دارد؟

لازم به ذکر است در صورت فوت برادر معاف شده، افراد دیگری نمی توانند با استفاده از همان معافیت، از خدمت سربازی معاف شوند.

اگر ایثارگر دارای فرزند باشد، آیا سن فرزندش در معافیت برادر ایثارگر تاثیر دارد؟

با توجه به تاکید قانون مبنی بر اینکه فرد ایثارگر فرزند ذکور نداشته باشد، پس دیگر سن فرزند ذکور در این قانون ملاک نمی باشد و برادر ایثارگر نمی تواند از خمدت معاف شود. حتی اگر فرزند ایثارگر در دوران طفولیت باشد نیز امکان معافیت برادر ایثارگر از وی سلب می شود.

نحوه معافیت ایثارگری برای برادران ناتنی

همچنین لازم به ذکر است در خانواده ایثارگرانی که فاقد فرزند ذکور هستند، حق انتخاب برادر تنی یا ناتنی جهت استفاده از این معافیت ایثارگری با فرد ایثارگر است. اگر فرد ایثارگر به شهادت برسد یا فوت کند، حق تقدم استفاده از این معافیت با برادر تنی می باشد. در صورتی که برادران تنی متعدد وجود داشته باشند، حق انتخاب با پدر ایثارگر است. درصورت فوت پدر، مادر تعیین کننده حق استفاده از معافیت ایثارگری است. اگر پدر و مادر هر دو فوت کرده باشند، انتخاب با توافق خود برادران و همچنین با هماهنگی بنیاد شهید صورت می گیرد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چناچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

البته نا گفته نماند در صورت عدم وجود برادر تنی، اولویت استفاده از این نوع معافیت با برادری است که با فرد ایثارگر از یک مادر باشد. در صورت تعدد برادران ناتنی، انتخاب توسط مادر انجام می گردد. اگر  مادر فوت کرده باشد، با توافق برادران و با هماهنگی بنیاد شهید معافیت ایثارگری به یکی از برادرن ناتنی داده می شود.

اگر کسی بر اساس قانون گذشته از کسری ایثارگری استفاده کند، آیا می تواند بر اساس قانون جدید مجددا درخواست دهد؟

آن دسته از آزادگانی که بر اساس مقررات گذشته و به دلیل آزادگی کمتر از 36 ماه برای یکی از فرزندان یا یکی از برادران خود کسر خدمت دریافت کرده اند، دیگر با مقررات جدید نمی توانند برای فرزند یا برادر دیگر درخواست معافیت نمایند.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 17 تا
 1. علی :

  سلام من برادر ناتنی شهیدم و تک فرزندم خاسم بدونم میتونم معاف شم یا اگ برم سربازی چقد کسری شاملم میشه؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان برای پاخ به سوال شما نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم

 2. حسن :

  سلام من برادر ناتنیم 75درصد جانبازی داره آیا میتونه معافم کنه

  1. باران مشاوره :

   حسن جان باید اطلاعات بیشتری زا شما داشته باشیم

 3. محسن :

  برادر من معاف شده از طریق ایثار گری پدرم و الان من خدمت هستم و داداشم فوت کرد ه آیا میشه از آن استفاده کرد
  از کسری که برای برادر فوت شدم استفاده شده میشه استفاده کرد

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر از میزان ایثارگری که برادرتون استفاده کرده شما مجددا نمیتونین استفاده کنید.

 4. جلال زمانیان :

  سلام برادر من جانباز ۴۵درصد هست حدود ۱۰سال اسارت بوده الان میتونم واسه قانون استخدامی اقدام کنم در جای دولتی به عنوان شر کتی کار مکنم

 5. علی :

  سلام برادر من بخاطر جانبازی پدرم معاف شد و حالا به شغلی دولتی رفته که نیاز به سربازی ندارد ایا میشه که معافیت را جایگزین کرد برای من

  1. باران مشاوره :

   خیر علی جان ابطال نمیشه.

   1. کیان :

    سلام من عموم 30 ماه حضور در جبهه داره و ازدواج نکرده، سوالم اینه من که پسر برادرشم میتونم از سهمیش که تا حالا استفاده نشده استفاده کنم

    1. باران مشاوره :

     خیر کیان جان به شما تعلق نمی گیرد.

 6. سعید :

  سلام پسرم درسربازی امادرحین مرخصی فوت کرده آیاپسردومم ازخدمت معاف میشود 15ماه هم خدمت کرده بوددرنیرومخصوص ارتش

  1. باران مشاوره :

   آقا سعید پسر شما حین خدمت فوت نکرده است لذا بعید می دانم معافیت دهند بازهم از وظیفه عمومی جویا شوید.

 7. علیرضا :

  برادر من شهید شده و فرزند هم نداشته است من می توانستم از معافیت استفاده کنم ولیکن چون در حال گذراندن اواخر دوران سربازی بودم از معافیت استفاده نکردم آیا فرزند من جایگزین می تواند از معافیت استفاده کند ضمنا من تنها فرزند ذکور خانواده هستم

  1. باران مشاوره :

   سلام علیرضا
   خیر، این نوع معافیت فقط شامل بستگان درجه یک می شود.شامل فرزند شما نمی شود.

   1. سهیل :

    سلام برادر من جانباز ۳۵درصد نیرو انتظامی هست آیا معافیت یا کسری شامل بنده میشود؟؟؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     با25 درصد جانبازی مورد تایید معافی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: