حقوق خدمت سربازی

میزان حقوق سربازها در سال 1401 چقدر است؟

618 203,155

شاید برای بسیاری از کسانی که قصد دارند به خدمت سربازی بروند جای سوال باشد که میزان حقوق سربازها چقدر است. بر اساس قانون، دوران خدمت سربازی مشمول مزایایی همچون حقوق و بیمه می باشد. حقوق سربازان در سال 1401 نسبت به سال گذشته تقریبا دوبرابر شده است.

البته میزان حقوق خدمت سربازی به عواملی همچون مدرک تحصیلی، محل خدمت سربازی، تاهل و تعداد فرزندان بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم جزئیات حقوق خدمت سربازی را به همراه نحوه محاسبه میزان حقوق دریافتی برای مدت سربازی در ارگان های مختلف و سرباز امریه شرح دهیم.

میزان حقوق سرباز به چه عواملی بستگی دارد؟

حقوق سربازها در سپاه چقدر است؟

حقوق سرباز امریه چقدر است؟

حقوق سربازها در ارتش چقدر است؟

حقوق سربازان متاهل چقدر است؟

آیا داشتن فرزند در میزان حقوق سربازهای متاهل تاثیر دارد؟

افزایش حقوق سربازان در سال 1401 از چه زمانی اجرایی می شود؟

با توجه به قانون اساسی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که مستثنی هستند، باید به خدمت سربازی بروند. در کشور ما برای اولین بار لایحه خدمت سربازی اجباری در سال 1303 توسط رضا شاه به مجلس شورای ملی چهارم ارائه شد. این لایحه در مورخ شنبه شانزدهم خرداد 1304 به تصویب رسید. عده ای معتقدند خدمت سربازی هدر دادن 2 سال از بهترین سال‌های عمر است. عده ای نیز خدمت سربازی را بخشی از وظیفه شرعی فرد نسبت به جامعه می دانند.

حقوق خدمت سربازی در سال 1401

تمامی سربازها در طول مدت خدمت سربازی خود مبلغی را از سوی دولت به عنوان حقوق دریافت می کنند. در اصل میزان حقوق خدمت سربازی بر اساس قانون باید بر اساس قانون حقوق سربازان باید حداقل ۶۰ و حداکثر ۹۰ درصد حداقل حقوق دریافتی کارکنان نیروهای مسلح باشد.

بالاخره در سال 1401 با تلاش ستاد کل نیروهای مسلح و همکاری مجلس شورای اسلامی مبلغ حقوق در سال 1401 افزایش چشمگیری داشته و به میزان اشاره شده در قانون بسیار نزدیک شده است.

همچنین بخوانید: ایست خدمتی سربازی 

میزان حقوق سرباز به چه عواملی بستگی دارد؟

همانگونه که میزان حقوق یک کارمند رسمی با توجه به تحصیلات و … سطح بندی می شود، حقوق سرباز هم به همین ترتیب محاسبه می گردد. در واقع میزان حقوق دریافتی سرباز به عواملی مانند مدرک تحصیلی، وضعیت تاهل، خدمت در شرایط سخت، تعداد فرزندان و … بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم تا جزئیات کامل میزان حقوق دریافتی سرباز را در شرایط مختلف شرح دهیم.

عوامل موثر در حقوق سرباز | باران مشاوره 70703025 021

عوامل موثر در میزان حقوق سرباز

در این قسمت قصد داریم عوامل موثر در میزان حقوق سرباز را بطور کامل بررسی کنیم. عواملی همچون حقوق سرباز بر حسب مدرک تحصیلی، حقوق سربازان متاهل و دارای فرزند، حقوق سربازان برحسب خدمت در مناطق خاص و سربازان تحت پوشش کمیته امداد تاثیر گذار می باشد. البته لازم به ذکر است از حقوق دریافتی سربازان حق بیمه و بیمه تکمیلی کسر می شود.

حقوق سرباز بر حسب تحصیلات

در اصل هر چقدر میزان تحصیلات سرباز بیشتر باشد، حقوق دوران خدمت سربازی نیز بیشتر است. به سربازهای وظیفه همانند کارکنان رسمی وپایور نیروهای مسلح بر حسب میزان تحصیلات، درجه داده می شود. هر چقدر درجه بالاتر باشد میزان حقوق سرباز نیز بیشتر خواهد بود.

میزان حقوق پایه سرباز در پایین ترین سطح برای سرباز مجرد دارای تحصیلات زیر دیپلم  و 24 ماه خدمت در مناطق عادی در سال 98 معادل 225 هزار تومان بود. در سال 99 از اعتبارات ستاد کل علاوه بر 20 درصد مصوب به طور میانگین 80 هزار تومان به حقوق تمام کارکنان وظیفه اضافه اضافه شد.

در سال 1400 حداقل حقوق یک سرباز عادی یک میلیون و ۴۹۰ هزار تومان است. و در سال 1401 این مبلغ به میزان نزدیک به دوبرابر یعنی سه میلیون و هفتصد و هشتاد هزار تومن افزایش پیدا کرده است

حقوق سربازان برحسب خدمت در مناطق

همانگونه که در مقاله مدت خدمت سربازی در مناطق گفته شد، مدت خدمت سربازی در مناطق بد بودن آب و هوا و همچین خدمت سربازی در مناطق عملیاتی و مرزی متفاوت است. حقوق سربازان نیز در این مناطق متفاوت است. یعنی اگر سربازی در مناطق عملیاتی یا مرزی خدمت کند علاوه بر کاهش مدت خدمت سربازی، میزان حقوق دریافتی پایه اش افزایش می یابد.

در واقع دسته بندی حقوق دریافتی سربازان با توجه به محل خدمت در سه گروه تعریف می شود.

 • حقوق سرباز در مناطق عملیاتی و مرزی (18 ماه خدمت)
 • حقوق سرباز در مناطق محروم و بد آب و هوا (19 ماه خدمت)
 • حقوق سرباز در مناطق عادی (21 ماه خدمت)
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محاسبه حقوق خدمت سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

حقوق سرباز امریه

خدمت سربازی به شکل های مختلفی برای مشمولان امکان پذیر است. یکی از حالات خدمت سربازی، سرباز مامور در دستگاه های دولتی یا همان سرباز امریه است. در واقع هیچ تفاوتی ندارد فرد به عنوان سرباز امریه در کدام یک از نهادهای دولتی خدمت کند. در واقع میزان حقوق سرباز امریه هیچ تفاوتی با سرباز غیر امریه ندارد. همانگونه که گفته شد تنها عوامل موثر در افزایش حقوق همان مواردی بود که در بالا ذکر گردید.

حقوق سرباز معلم

حقوق سرباز معلم

سرباز معلم در واقع همان گذراندن دوره سربازی تحت عنوان امریه سربازی است. بسیاری از مشمولان نظام وظیفه تصور می کنند حقوق سرباز معلم به صورت جداگانه محاسبه می شود. در حالی که حقوق سرباز معلم همانند سایر سربازها می باشد و تنها عوامل کلی که در بالا ذکر گردید در میزان حقوق سرباز معلم تاثیرگذار خواهد بود.

حقوق سرباز هیات علمی و متعهد به خدمت

در خصوص میزان حقوق سربازان در شرایط مختلف توضیحاتی را دادیم. اما لازم است میزان حقوق گروهی دیگر از کسانی که دوران خدمت سربازی را سپری می کنند بررسی کنیم. عده ای از افراد به عنوان اعضای هیات علمی دانشگاه ها خدمت سربازی را نیز سپری می کنند. میزان حقوق سرباز عضو هیات علمی در دانشگاه ها و موسسات بر اساس مصوبه به صورت جداگانه محاسبه می شود.

همچنین بخوانید: دوره آموزشی خدمت سربازی

حقوق سربازان متاهل

مطابق با آخرین اخبار سربازی، سربازان متاهل همانند تمامی کارکنان دولت علاوه بر حقوق سربازی از حق عائله مندی نیز برخوردار می شوند. به طور تقریبی میزان مبلغ دریافتی عائله مندی سربازان متاهل با توجه به مدرک تحصیلی، محل خدمت و درجه تقریبا بالای چهار میلیون تومان است.

حقوق سربازان تحت پوشش کمیته امداد

حقوق سربازان مجردی که تحت پوشش کمیته امداد هستند با سایرین تفاوتی ندارد. اما ستاد کل نیروهای مسلح برای آن دسته از سربازان متاهلی که تحت پوشش کمیته امداد هستند حقوق ویژه ای در نظر گرفته است. منظور از سربازان متاهل تحت پوشش کمیته امداد، سربازنی هستند که  خودشان و یا پدر یا مادرشان به عنوان سرپرست خانواده تحت پوشش کمیته امداد باشند. این میزان افزایش حقوق تقریبا برابر 70 درصد حقوق کارکنان دولت می باشد.

جزئیات افزایش حقوق دریافتی سربازان در سال جدیدحداقل و حداکثر حقوق دریافتی سربازان

همانگونه که گفته شد عواملی همچون محل خدمت، وضعیت تاهل، تحصیلات و … در میزان حقوق سربازان تاثیر گذار است. در این قسمت قصد داریم کمترین میزان حقوق دریافتی یک سرباز و بیشترین میزان حقوق دریافتی یک سرباز را بیان کنیم. حداقل حقوق دریافتی برای سربازی است که مجرد، دارای تحصیلات زیر دیپلم و در مناطق عادی مشغول خدمت باشد.

میزان حداقل دریافتی این سرباز با کسر حق بیمه و .. به طور تقریبی معادل دو میلیون و پانصد هزار هزار تومان در ماه است.

حداکثر حقوق دریافتی سربازان نیز به افرادی تعلق می گیرد که متاهل، دارای تحصیلات پزشکی و تحت پوشش کمیته امداد باشند. حداکثر حقوق دریافتی این سربازان به طور تقریبی می تواند بالای هشت میلیون تومان باشد.

تفاوت حقوق سربازی در ارتش و سپاه

خدمت سربازی در ارگان های نظامی با توجه به قوانین آن ارگان سپری می شود. در اصل فردی که تحت عنوان سرباز به خدمت سربازی می رود، تحت نظر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا می باشد. هیچ فرقی ندارد در کجا و در کدام یک از ارگان های نظامی به خدمت سربازی بپردازد. درست است امکان دارد خدمت سربازی در سپاه کمی راحت تر باشد اما میزان حقوق دریافتی سرباز در سپاه هیچ تفاوتی با میزان حقوق دریافتی سرباز در ارتش ندارد.

چرا حقوق سربازان با آنچه در قانون پیش بینی شده است تفاوت دارد؟

دلیل اصلی که باعث می شود حقوق مصوب سربازان که 60 تا 90 درصد حقوق پایوران است به آنها پرداخت نشود کمبود بودجه و منابع مالی است. تامین نشدن بودجه مورد نیاز برای افزایش حقوق سربازن باعث شده  حداکثر 30 درصد حقوق پایوران بعنوان حقوق به سربازن پرداخت شود. با پیگیری های ستاد کل نیروهای مسلح قرار است از طرف مجلس بودجه ای برای حقوق سربازان اختصاص داده شود تا این عزیزان بتوانند حقوق و مزایای بیشتری دریافت نمایند.

افزایش حقوق سربازی

مجلس پیگیر افزایش حقوق همه سربازان

افزایش حقوق در سال 1401 انجام شد با این حال بعضی از سربازان از عدم افزایش حقوق خود خبر می دهند.

در خرداد ماه سال 1401 علی اصغر عنابستانی عضو کمسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در مورد افزایش حقوق سربازان گفت: وقتی مصوبه ی افزایش حقوق وجود دارد و هزینه های مالی آن نیز تامین شده است دلیلی ندارد قانون افزایش حقوق به درستی اجرا نشود.

در مجلس این موضوع را پیگیری می کنیم.

ایشان با اشاره به این موضوع که حقوق همه سربازان افزایش نیافته گفت: وقتی قانون و پول برای افزایش حقوق سربازان وجود دارد ستاد کل نیرو های مسلح باید آن را اجرا کند.

در انتها آقای عنابستانی در مورد سربازی حرفه ای هم صحبت کرد.

عنابستانی گفت متاسفانه زمانی که صحبت از طرح سربازحرفه ای می شود، ستاد کل نیروهای مسلح با آن مخالفت می کند.

دلیل این مخالفت این است که ستاد کل تصور می کند با اجرای این طرح کشور خالی از سرباز می شود.

عنابستانی گفت مثلا جوانی می تواند جای فرد دیگری به خدمت سربازی برود این موضوع چه اشکالی دارد.

می توانیم از 3 میلیون مشمول غایبی که داریم هزینه ای بابت سربازی بگیریم و این مبالغ در اختیار ستاد کل نیرو های مسلح قرار گیرد و با سرمایه به دست آمده هزینه های سربازی حرفه ای را تامین شود.

جزییات افزایش حقوق سربازان در سال 1401

تا زمانی که بودجه پیشنهادی برای افزایش حقوق سربازان تصویب نشود نمی توان جزییات آن را بطور دقیق اعلام کرد. سردار تقی مهری رییس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کشور گفت:

حقوق سربازان نسبت سال سال 1400 به طور متوسط دو برابر شده است. این افزایش حقوق نسبت به وضعیت تاهل، محل خدمت، درجه و یگان خدمتی سربازان محاسبه شده است.

بر همین اساس:

 1. حقوق سربازان وظیفه مجرد که در مناطق عادی خدمت می کنند تا حداکثر سه میلیون هفتصد و هشتاد هزار تومان می رسد.
 2. حقوق سربازان متاهل با توجه به حق عائله مندی حداکثر تا چهار میلیون و صد هزار تومان می رسد. که البته حق ایاب و ذهاب نیز به این مبلغ افزوده می شود.
 3. چنین سربازان متاهل و مجردی  که در مناطق عملیاتی خدمت می کنند علاوه بر حقوق بالا به میزان یک میلیون تا سه میلیون و پانصد هزار تومان فوق العاده عملیاتی دریافت می کنند.

در انتها به این نکته توجه داشته باشید که معوقات فرودین یا اردیبهشت در ماه آینده به سربازان پرداخت می شود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 618 تا
 1. اشکان :

  سلام خسته نباشید ایا دوره اموزشی هم حقوق تعلق میگیرد

  1. باران مشاوره :

   نصف یگان هست حقوقش

 2. علی :

  سلام خسته نباشید . ببخشید من که امسال میخوام اعزام بشم با مدرک دیپلم در یک منطقه عادی چه مقدار حقوق میگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   علی چان مواردی مثل درجه سربازی، مددجو بودن و … در تعیین میزان حقوق تاثیر گذار هستن برای همین قادر به پاسخگویی نیستیم

  2. رضا :

   سلام من فوق دیپلم ناقص دارم و در اردیبهشت ۱۴۰۲ اعزام میشم حقوق سرباز یکم چقدره و چقدر میگیرم

   1. باران مشاوره :

    بستگی به درجه سربازی شما دارد

 3. Radman :

  سلام وقتتون به خیر؛ من سال ۹۷ با مدر ک دیپلم رفتم آموزش ودوره دو ماهه آموزشی رو گذروندم وبلافاصله بعد از آموزشی معافیت تحصیلی گرفتم ورفتم دانشگاه؛ الان با مدر ک لیسانس، برای رفتن به خدمت باید دوباره دفترچه بگیرم یا……

  1. باران مشاوره :

   مجددا بلید دفترچه پست کنید

 4. علی :

  سلام خسته نباشید
  من لیسانس مدیریت بازرگانی رو دارم میگیرم
  و اینکه اگر بخوام امریه برم ، مثل کارمند محسوب میشم یعنی میرم مثلاً سرکار و برمی‌گردم یا تفاوت دیگه ای داره؟

  1. باران مشاوره :

   امریه ها مثل کارمندان عادی هستند.

 5. علی ساروق فراهان :

  سلام خسته نباشید ببخشید جناب من چجوری باید سوابق خدمت رو به سابقه کاری تبدیل کنم آیا این کار امکان پذیر هس …هنوز هم تو حوزه کاری خودم (رشته ای که تحصیل کردم)مشغول به کار نشدم

  1. باران مشاوره :

   مقاله بیمه سربازی رو بخونید.

 6. علی ساروق فراهان :

  سلام خسته نباشید خدمت شما ببخشید من سرباز صفرم میخواستم بدونم اگر حقوق من ۲۲۰۰۰۰۰ باشه اگر از بابت حق بیمه این داستانا از روش کم شه چقدر به حساب سرباز واریز میکنن دریافتی…….(سال ۱۴۰۱-۱۴۰۲)

  1. باران مشاوره :

   علی جان به نیرو انسانی مراجعه کن کامل توضیح میدن

   1. علی :

    سلام وقت بخیر من مدرکم لیسانسه اقدام کردم برا اعزام پزشک اولیه لاغری زد معاف از رزم حقوقم چقدره و درجم چی میشه آیا برا استخدام مشکل ساز میشه ارگان دولتی

    1. باران مشاوره :

     علی جان با توجه به تعداد سوالاتت بهتره از مشاوره تلفنی استفاده کنی

 7. Arash 756 :

  با سلام و وقت بخیر، به تیم محترم باران مشاور.

  حقوق واریزی سرباز وظیفه بومی با درجه ستوان سوم چقدر هست؟
  با تشکر

 8. محسن :

  سلام با مدرک فوق دیپلم چیقدر حقوق میدن؟

  1. باران مشاوره :

   محسن جان باید درجه شما تو سربازی مشخص بشه. حقوق شما بستگی به درجه شما داره و یکی از عوامل موثر تو درجه سربازی مدرک تحصیلی هست.

 9. سجاد :

  ببخشید من ۱۸۰ روز اضافه خدمت دارم آیا بیمه و شهریه به من تعلق میگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تا تاخرین روز بیمه ای
   اگه منظورت از شهریه حقوقه بله تا روز اخر حقوق دارید

 10. بهمن کاویانی :

  سلام وقت بخیر بنده یه مشکلی دارم من سال ۸۵از خدمت فرار کردم پدر سال ۱۴۰۱ دوباره برگشتم سر خدمت ومعافیت پزشکی گرفتم و تسویه مردم روز آخر بهم گفتن ارتش ۶ملیون بحساب شما واریز کرده ومن برای صدور کارت به بانک مراجعه کردم پیامک متاسفانه گفت این شماره حساب مال ۱۵سال پیش هست باید برین بگردیم ببینین مال کدوم شعبه سال ۱۳۸۵ هست و متاسفانه هنوز موافق نشدم کد دیش شماره حساب بانک ۶۵۴۳مال کدوم بانک وشعبه هست

  1. باران مشاوره :

   سلام
   این سوتال رو باید از بانک بپرسی ما به اطلاعات بانکی کسی دسترسی نداریم

 11. مهرداد :

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من مدرک لیسانس برق دارم مجرد هستم اگه شرایط سربازی من بومی بشه خدمت من تا ساعت اداری باشه حقوقش چقدر میشه

  1. باران مشاوره :

   سلام.حقوق ثابت شما حدودا 2,898,000 تومان می باشد.

 12. Yaser :

  سلام من مدرک تحصیلم فوق دیپلم ناقص هس یعنی کامل نگرفتم مدرکم رو
  متاهل هستم
  و میخوام خودمو بومی کنم
  حقوق من چقدر میشه
  میخوام برم سپاه

  1. باران مشاوره :

   سلام.حقوق پایه شما 4.284.000 تومان خواهد بود.

 13. مسعود :

  سلام من سرباز بومی هستم با درجه گروهبانیکم با مدرک لیسانس مجردم هستم چقد بهم حقوق میدن؟‌

  1. باران مشاوره :

   سلام.حقوق سرباز مجرد در منطقه امن با درجه گروهبان یکم 2.898.000 تومان می باشد.

 14. محمد :

  با لیسانس سپاه تهران چقدر حقوق میده به من مجرد هستم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.هنوز بخشنامه میزان واریز حقوق ها با توجه به درجه و منطقه خدمتی اعلام نشده است.

 15. افشین :

  با سلام خسته نباشین بنده برج ۱۰/۱رفتم اموزشی به خاطر معاف از رزم بودنم ۱۰/۲۸
  ترخیص شدم و ۲۹/ ۱۰مبلغ ۷۰۰ ریختن
  و از ۱۱/۳ داخل یگان در سپاه داخل تهران مشغول شدم با مدرک دیپلم درجه سرباز یکم ولی بازم ۱۱/۲۹ همون حقوق ۷۰۰ ریختن مگه نباید ۱۳۵۰ حقوق ما باشه من که اموزشیم ۱۰/۲۸ تمام شده بود

  1. باران مشاوره :

   سلام
   با این درجه حقوقت همینه
   اگه بقیه با همین شرایط بیشتر میگیرن برو نیرو انسانی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: