حقوق سربازان باید بالای یک میلیون تومان باشد

چه کسی مقصر حقوق کم سربازان است؟

12 10,774

از سال ۱۳۹۰ افزایش حقوق سربازان مورد توجه قانون گذار قرار گرفته و قانونی برای آن تصویب و ابلاغ شده است. بر اساس این قانون حقوق سربازان باید حداقل ماهیانه یک میلیون تومان باشد. به دلیل پاره ای مشکلات اجرای این قانون عملی نشده اما قرار است در آینده افزایش جشم گیری در حقوق سربازان رخ دهد.

سربازان حقوق واقعی خود را نمی گیرند

به گزارش باران مشاوره به نقل از خبرگزاری رکنا، ناخدا یکم رحیمی پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح کشور گفت: ۲۲ آبان ماه سال ۹۰ قانونی تصویب شده که طی آن حقوق سربازان باید ۶۰ تا ۹۰ درصد حداقل حقوق کارکنان نیروهای مسلح باشد. در صورت تامین بودجه از طرف دولت حقوق همه سربازان به بالای یک میلیون تومان در ماه خواهد رسید.

طبق این قانون اگر کمترین حقوق کارمندان نیروهای مسلح را ماهانه یک میلیون و هشتصد هزار تومان در نظر بگیریم سربازان باید ماهانه بین یک میلیون و هشتاد هزار تومان تا یک میلیون و ششصد و بیست هزار تومان حقوق در یافت کنند. دریافتی از سربازان زیر دیپلم شروع شده و تا سربازان دارای مدرک دکترا بالا می رود.

حقوق سربازان کفاف معیشت آنها را نمی دهد

ناخدا یکم رحیمی پور افزود: در حال حاضر سربازان ماهیانه بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان حقوق دریافت می کنند این در حالی است که بسیاری از این سربازان متاهل و دارای فرزند هستند و این حقوق حتی کفاف هزینه های رفت و آمد آنها را هم نمی دهد.

در حال حاضر نیروهای مسلح حداکثر ۲۰ درصد کمترین حقوق شاغلین خود را به سربازان پرداخت می کند که این مساله سربازان را با مشکلات معیشتی مواجه می نماید.

سربازان تحت پوشش کمیته امداد باید یک میلیون و پانصد هزار تومان حقوق بگیرند

وی در ادمه افزود: وقتی یک سرباز غیبت می کند، طبق مواد ۱۰ و ۶۳ قانون نظام وظیفه با محدودیت هایی در زمینه های اجتماعی روبرو می شود و حتی جرائمی برای او در نظر گرفته ایم.

طبق ماده ۶۰ همین قانون سرباز فراری را مجازات می کنیم اما وقتی به ماده ۴۹ و ۵۵ که درباره حقوق قانونی سرباز صحبت می کند می رسیم آنرا اجرا نمی کنیم و کمبود بودجه را بهانه می کنیم در حالیکه بسیاری از سربازان ما نان آور یا کمک خرج خانواده هستند.

ناخدا یکم رحیمی پور در ادامه اضافه کرد: قرار است به سربازان متاهل حق تاهل پرداخت شود و سربازان تحت پوشش کمیته امداد نیز حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومانی بگیرند. که هنوز این امر نیز محقق نشده است.

مقصر کم بودن حقوق سربازان کیست؟

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز، ستادکل نیروهای مسلح کشور عنوان کرد دلیل اینکه به قانون حقوق سربازان عمل نمی شود این است که دولت در لایحه بودجه، بودجه ای را برای سربازان در نظر نمی گیرد و به همین دلیل نیروهای مسلح نمی تواند حقوق واقعی سربازان را پرداخت نماید.

به محض این که دولت در بودجه ردیفی را برای پرداخت حقوق سربازان در نظر بگیرد ما می توانیم به سربازان خود حقوق قانونی آنها را پرداخت نماییم.

تکلیف حقوق سربازن چه می شود؟

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز، ستادکل نیروهای مسلح اعلام کرد: برای حل این مشکل امسال از طرف سازمان وظیفه عمومی در لایحه بودجه پیشنهاداتی ارائه شده است که در صورت تایید در مجلس شورای اسلامی برای حقوق سربازان ردیف بودجه در نظر گرفته شود و ما مصرانه پیگیر آن هستیم.

مطالبه سازمان نظام وظیفه از دولت

تامین منابع حقوق سربازان باید در کمیسیون تلفیق رای بیاورد و نمایندگان مجلس پیگیر این موضوع هستند. این مطالبه ما از دولت است و امیدواریم که منابع آن تامین شود. ممکن است دولت به یکباره نتواند این منابع را تامین کند و هر سال درصدی به منابع مالی برای پرداخت حقوق سربازان اضافه کند تا بعد از سه سال به درصد قانونی دست پیدا کنیم، این شیب صعودی نیز خوب است.

افزایش حقوق سربازی

نحوه حقوق سربازان در کشور های دیگر

ناخدا یکم رحیمی ور در پاسخ به این مساله که کشورهای دیگر به سربازان حقوق می دهند و جوانان به این دلیل جذب ارتش می شوند توضیح داد: در مقایسه دو کشور باید همه شرایط در نظر گرفته شود و تمامی مولفه ها بررسی گردد.

کشورهای مذکور دوره سربازی ندارند و ارتش به شیوه مزدوری اداره می شود و تهدیدات داخلی و خارجی آنان نیز تفاوت دارد.

البته ما بدنبال بهبود شرایط موجود هستیم و قطعا گام های موثری بر خواهیم داشت. از پیشنهادهای جدید استقبال کرده و همه آنها را تحلیل و بررسی خواهیم کرد تا به نتیجه مطلوب برسیم.

حقوق سربازان قطعا افزایش پیدا می کند

وی در پایان گفت: قانون گذار در مورد حقوق سربازان ایرانی پیش بینی خوبی داشته و اعلام کرده ۶۰ تا ۹۰ درصد حداقل حقوق به سربازان پرداخت شود. اگر منابع این حقوق تامین شود، سربازان حقوق مناسبی دریافت می کنند چرا که این فقط پایه حقوق است و مزایای تاهل، بدی آب و هوا، ماموریت و… نیز به آن اضافه می شود.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 12 تا
 1. رضا :

  سلام . حقوق سربازی در دوران آموزشی هم پرداخت میشه ؟ از کی حقوق میدن ؟ برای سال ۹۹ حقوق تقریبی یه سرباز با مدرک لیسانس چقدره ؟

  1. باران مشاوره :

   در پایان آموزشی مبلغ کمی پرداخت می شود. از شروع خدمت حقوق محاسبه می شود. حقوق تقریبی شما ۲۵۰ هزار تومان است.

 2. amin :

  سلام
  حقوق سرباز رو چه نهادی میده؟
  مشکل حقوق من حل نشد

  1. باران مشاوره :

   همان نهادی که در آن خدمت می کند.

 3. سعید :

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم هنوز معافیت ۳۰ ماه اجرا میشود ؟باتشکر

  1. باران مشاوره :

   بله اجرا می شود.

 4. Mehdi :

  اخه ۱۹۰ تومن که به ما میدن به یه بچه بدن دوتا لپ لپ میخره تموم میشه چیه خداوکیل با این وضع اقتصاد

 5. J.y :

  زمانی که من خدمت رفتم ۶۰تومن حقوق میگرفتم😋😀

 6. امید :

  سلام. خواستم بدون معافی به من تعلق میگیرد پدرمادرم جداشده اندپیش پدر بزرگ مادربزرگمم یکسالم خدمت کردم نتونستم ادامه بدم به دلیل مشکلات چهارسال فراریم.

  1. باران مشاوره :

   امید جان خیر معافیت به شما تعلق نمی گیرد.

 7. سعید :

  با سلام
  من الان با سنی که دارم ۲۷سال که اوج کارکردن هم سن سال های بنده است توی این شرایط که ما با اقتصاد بدی که داریم سرباز هم باشیم بعد از دوسال که از خدمت تمام میشه تازه ما باید شروع بکار کنیم و الان با این حقوق که داریم
  اخه خرج رفت برگشت هم نمیده با کرایه های کورس ۱۰۰تومنی پول ده روز رفت برگشت بنده به پادگان هس
  اخه چرا تو همه دنیا حقوق سربازا بیشتراز این هس لطفا رسیدگی کنین

  1. باران مشاوره :

   سعید جان در این خبر رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز نیروهای مسلح توضیح داد که دلیل اختلاف حقوق سرباز بین ایران و سایر کشور ها چی هست.
   سازمان نظام وظیفه در حال حاضر سعی کرده تا خدمت رو هدفمند تر کنه و حین خدمت دوره های مهارت آموزی تحت عنوان سرباز ماهر برگذار کنه.
   اگر سرباز هستید در طرح سرباز ماهر ثبت نام کنید. بعد از پایان خدمت هم در طرح ماهرستان سعی می کنه برای شما کار پیدا کنده و در طرح ماهرستان کارجو و کارفرما رو به هم معرفی کنه.
   در کل ما هم امیدواریم حقوق سرباز ها بیشتر بشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: