خدمت سربازی نظام وظیفه

آنچه باید در مورد خدمت نظام وظیفه سربازی بدانید (بخش اول)

26 7,004

بسیاری از افرادی که مشمول خدمت سربازی نظام هستند با سوالات فراوانی در مورد خدمت وظیفه عمومی مواجه هستند. این مرحله از زندگی مشمولان بسیار حساس بوده و با داشتن یک مشاور مجرب و آگاه به تمامی قوانین، می توان مسیر زندگی مشمولان را تا حد زیادی تغییر داد. در این مقاله قصد داریم نگاه کلی و اجمالی به فرآیند سربازی در ایران و چگونگی انجام آن داشته باشیم و به معرفی مراحل دریافت معافیت یا کسری خدمت و. .. بپردازیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط خدمت سربازی نظام وظیفه و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

خدمت سربازی در ایران چگونه تصویب شد؟

بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای ۱۸ سال به جز موارد استثنا موظفند که به خدمت سربازی بروند.

در نخستین سازمان ارتش، شعبه ای به نام جدیــد گــیری یــا «سربـازگیری» تاسیس شد. در سال ۱۳۰۱ شمسی موقتاً مقرراتی بر اساس ضوابط قبلی برای سربازگیری تصویب مجلس شد. تا قانون کامل تری موافق مقتضیات اوضاع و احوا ل زمان تهیه گردد.

به مرور زمان “سربازگیری” تبدیل به “دایره نـظام اجباری” و پس از آن “اداره نظام اجباری” نامیده شد. “اداره نظام اجباری” در ۱۵ خرداد ۱۳۰۷ به «اداره نظام وظیفه عمومی» تغییر نام پیدا کرد.

برای اولین بار لایحه خدمت اجباری نظام وظیفه در سال ۱۳۰۳ توسط رضاشاه روانه مجلس شورای ملی چهارم شد. البته در ابتدا با مخالفت برخی از ملاکان بزرگ روبرو شد. سرانجام قانون نظام اجباری با ۳۶ ماده در جلسه ۱۷۸ شورای ملی دوره پنجم به تصویب رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اداره نظام وظیفه زیر نظر ژاندارمری به فعالیت خود ادامه داد. سرانجام، قانون ادغام نیرو های انتظامی شامل شهربانی، ژاندارمری، کمیته انجام شد و نیروی انتطامی جمهوری اسلامی ایران تشکیل شد. اداره وظیفه عمومی زیر نظر نیروی انتظامی فعال می کند و در حال حاضر سازمان وظیفه عمومی نامیده می شود..

داشتن نیروی آماده و سپاه قدرتمند برای حفظ تمامیت ارضی کشور لازم است. مخصوصا کشور ایران که از لحاظ امنیتی وضعیت به خصوصی دارد. بدیهی است که برای ایجاد آمادگی این نیرو، هر فرد باید یک دوره نظامی را بگذراند تا بتواند در مواقع لزوم از جان، مال و ناموس خود و هموطنانش دفاع کند.

بسیاری بر این باورند که دوره خدمت سربازی موجب هدر رفتن بهترین سالهای عمر جوانان است و این وقفه باعث عقب ماندگی و تاخیر در ورود به بازار کار شده یا تاثیرات منفی روی ازدواج جوانان دارد. اما با برنامه ریزی های مناسب و استفاده از نیروی جوان در اداره های دولتی تحت عنوان امریه می تواند در ایجاد تجربه و کارآمد شدن جوانان مفید باشد.

باید بدانیم که گذراندن دوره سربازی برای تمامی مشمولین اجباری است. قبل از به پایان رسیدن دوره نظام وظیفه و دریافت کار پایان خدمت استفاده از هرگونه خدمات دولتی منع و برخی خدمات شهروندی ممنوع می باشد. البته به غیر از داشتن مدرک معافیت موقت یا دائم.

به منظور بهره مندی از تمامی خدمات اجتماعی و اشتغال تمامی افراد باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده باشند

طی چه مدتی باید خدمت سربازی را بگذرانیم؟

خدمت نظام وظیفه سربازی در ایران به چهار دوره تقسیم می شود:

طبق قانون چهارم خدمت وظیفه عمومی شورای عالی دفاع، مدت دوره ضرورت در شرایطی که تعداد مشمولان مازاد بر نیاز باشد به ۱۸ ماه کاهش پیدا می کند.

تا انتهای آبان سال ۹۹ مدت خدمت برای سربازان عادی ۲۱ ماه است. از آذر ۹۹ مدت خدمت سربازی تغییر می کند و مدت سربازی بر اساس بومی یا غیر بومی بودن و منطقه محل خدمت تعیین می شود.

در قانونی که تا آبان ۹۹ معتبر است، در صورتی که خدمت فرد مشمول در مناطق محروم باشد ۱۹ ماه و اگر در مناطق مرزی خدمت کند ۱۸ ماه و اگر تحت عنوان مامور موظف در نهادها باشد مدت ۲۴ ماه به خدمت سربازی مشغول می شوند.

از تاریخ یکم آذر ۹۹ سربازان عادی در مناطق بومی ۲۴ ماه و سربازان عادی در مناطق غیر بومی ۲۱ ماه خدمت می کنند. با توجه به طرح جدید توصیه می کنیم به مقاله زیر رجوع کنید.

دوره آموزشی چیست؟

دوره آموزشی اولین و مهمترین دوره سربازی است که معمولاً دو ماه به طول می‌انجامد. در این دوره، آموزش های نظامی به افراد داده می شود تا بتوانند با گذراندن آن در زمان وقوع جنگ به منظور دفاع از کشور حضور پیدا نمایند. آموزش هایی که در این دوره به سربازان داده می شود عبارت اند از: اسلحه شناسی، آموزش تیراندازی، انواع استتار، مسیریابی در شب و روز و… . از نظر هر سرباز، دوره آموزشی خدمت نظام وظیفه خاطره انگیز ترین دوران سربازی محسوب می شود.

البته به تازگی به منظور بیشتر شدن مهارت مقابله با جنگ نرم، تغییراتی در خصوص سرفصل های دوره آموزشی داده شده است. دوره آموزشی در پادگان‌های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی و وزارت دفاع برگزار می گردد. در پایان دوره آموزشی فرد مشمول بنا بر تحصیلات خود درجه نظامی دریافت می کند. که پس از مراسمی موسوم به جشن سردوشی، افراد می توانند این درجه های خود را بر روی شانه هایشان بچسبانند.

نمره موی سر بری اعزام به خدمت و دوره آموزشی

سابقا سربازان قبل از اعزام به خدمت باید موهای خود را با نمره چهار می تراشیدند. این قانون در جهت حفط سلامت سربازان اجرا می شد. با امکانات مناسب بهداشتی که امروزه یگان های نیروهای مسلح دارند الزامی به کچل کردن سربازان نیست. نمره موی سر در قانون جدید بر مبنای مدرک تحصیلی و درجه سرباز ها تعیین می شود.

 • کارکنان وظیفه با مدرک دیپلم و پایین تر در مراکز آموزشی ۱۰
 • سرباز و سرجوخه حین خدمت ۱۰ تا ۱۶
 • سربازان دارای مدارک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر در مراکز آموزش ۱۶
 • افسر و درجه دار در حین خدمت ۱۶تا ۲۰

دوره کد چیست؟

دوره کد در واقع دوره ای دو ماهه بعد از دوران آموزشی می باشد. سربازانی که دوره کد خورده باشند به جای اعزام به یگان خدمتی، به مدت دو ماه تحت آموزش های تخصصی قرار خواهند گرفت. تفاوت دوره کد با دوره آموزشی فقط در تخصصی بودن دوره می باشد. دوره کد فقط مخصوص ارتش و نیروی انتظامی می باشد و برای رشته های غیر مرتبط با نیاز ارتش و نیرو انتظامی در نظر گرفته شده است تا ارتش و نیرو انتظامی نسبت به نیاز های تخصصی خود در دوره های دو ماهه (دوره کد) نیروهای تخصصی خود را برای ادامه خدمت تربیت نماید.

در اصل مبنای دوره کد، مدرک تحصیلی افراد می باشد. دوره کد شامل افراد زیر نمی شود:

 • مشمولان دارای امریه سربازی
 • سربازان دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و بالاتر
 • تمامی دارندگان مدرک تحصیلی رشته های علوم پزشکی
 • سربازهای دارای مدرک تحصیلی حسابداری، کامپیوتر (کلیه گرایش ها)

دوره کد در ارتش در چهار شهر تهران، اصفهان، شیراز و بروجرد برگزار می شود و سربازهایی که این دوره را سپری می کنند با یک درجه نظامی بالاتر نسبت به سایر سربازها، به محل خدمت خود اعزام می شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

در دوره خدمت چه کارهایی انجام می شود؟

بعد از گذراندن دوره ی آموزشی یگانی که فرد قرار است به آن اعزام شود مشخص شده و درجه های نظامی بر اساس تحصیلات سربازان اعطا می شود. سربازان پس از تقسیم بندی به پادگان های مورد نظر فرستاده می شوند و تا پایان دوره خدمت در آن پادگان خدمت می کنند. گاهی اوقات سرباز قبل از شروع دوره آموزشی امریه می گیرد. امریه با توجه به تخصص سرباز و البته نیازمندی ارگان های دولتی صورت می گیرد. این سربازان خدمت سربازی را تحت عنوان سرباز امریه در امور غیر نظامی و با لباس شخصی همانند یک کارمند پشت سر می گذراند.

مشاوره سربازی

بسیاری از مشمولان به منظور انجام خدمت سربازی دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال می کنند. از سویی بسیاری از مشمولان هستند که به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی نسبت به دوران خدمت سربازی به موقع اقدام نمی کنند و مرتکب غیبت می شوند. لازم است بدانید گاهی رفتن به خدمت سربازی می تواند بهتر از اخذ معافیت سربازی و یا غیبت سربازی باشد. مشاوره سربازی می تواند به شما این کمک را کند که تصمیم درست را اتخاذ نمایید. مشاورین مجرب سربازی در گروه مشاوران باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده ارائه مشاوره سربازی به شما مشمولان عزیز می باشند.

برای مطالعه بخش دوم روی خدمت سربازی نظام وظیفه کلیک نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 26 تا
 1. سجاد :

  سلام خسته نباشید

  اگه چندجاه پذیرش کنم برای سربازی در شهر خودم مشکلی پیش نمیاد ؟ بعضی ها میگن هیچکدوم از پذیرش هارو قبول نمیکنن و بعضی ها میگن فقط جای اولی که پذیرش کردن بقیه جاها لغو میشود . جواب درستی نگرفتم
  مثلا در سپاه و نیروانتظامی همزمان پذیرش کنم
  یا مثلا در سپاه نیرو زمینی و ناحیه مقاومت پذیرش کنم چه میشود ؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   سجاد جان اولین جایی که پذیرش کند بقیه لغو می شوند. اولویت با سازمان های نظامی است.

 2. سامان :

  سلام ببخشید نحوه مرخصی دادن به سربازها چطوری هست؟ آیا حداقل مرخصی در ماه برایشان تعریف می شود؟
  و سوال بعدیم اینه: بعد از اینکه مکان خدمت مشخص شد میشه از سربازنخبگی استفاده کرد؟

  1. باران مشاوره :

   سامان جان سربازان به مدت یک ماه در طول کل خدمت سربازی مرخصی دارند.
   شرایط استفاده از امریه و پروژه نخبگی مربوط به قبل از اعزام است.

 3. رضاچنارانی :

  سلام من امروزبرای اعزام به خدمت رفتم معاینه دکتر گفتن که چشمهاتون ضعیفه و لاغری مفرط دارید.امکانش هست که ازخدمت معاف شم باتشکر ازشما

  1. باران مشاوره :

   لاغری مفرط اگر به خاطر بیماری های خاص نباشد فقط معافیت رزم دارید. نمره چشم و مدرک تحصیلی تان را نیز ذکر نکرده اید.

   1. رضاچنارانی :

    مدرک تحصیلی دیپلم فنی
    نمره چشم ۷دهم جفت چشم ضعیف

    1. باران مشاوره :

     نمره یک چشم شما باید به تنهایی بالای ۶ باشد تا معاف شوید.

 4. رضاچنارانی :

  سلام خسته نباشید من چه جور میتونم خدمت رو در شهر خودم به سر ببرم

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا به نحوه افتادن سربازی در شهر خود مراجعه کرد.

 5. احسان :

  سلام
  درحین خدمت میشه برای استفاده از سهمیه بنیاد نخبگان و پروژه جایگزین سربازی اقدام و درصورت قبولی استفاده کرد؟

  1. باران مشاوره :

   احسان جان پروژه سربازی فقط برای قبل از اعزام است.

 6. یه دوست :

  سلام من تا تاریخ ۲۲ اسفند ۹۸ معافیت تحصیلی داشتم و ۲۲ اسفند ۹۸ ۲۰ ساله شدم.متاسفانه هنوز نتونستم مدرک دیپلم بگیرم.آیا تا الان غیبت خوردم یا توی مهلت یکساله معرفی هستم

  1. باران مشاوره :

   اگر در مدارسی که مجوز ارائه معافیت تحصیلی دارند تحصیل کرده اید غیبت نخورده اید. منتها دیگر فرصت ندارید و هر چه سریع تر خود را به پلیس + ۱۰ معرفی کنید تا کارهای اعزام به خدمت شما انجام شود.

 7. abbas :

  سلام چگونه میتونم خدما سربازی رو توی نیروی انتظامی سپری کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   عباس جان باید از نیروی انتظامی پذیرش بگیرید.

 8. افتخار :

  سلام
  با توجه به اینکه من مجرد هستم و در سال , ۱۲ روز مرخصی خدمت سربازی به من تعلق میگیرد , طبق خبری که در سایت ها است.
  چگونه و از کجا باید درخواست مرخصی بدم ؟
  آیا هر زمان که خواستم , مرخصی خدمت به من میدهند ؟
  تشکر

  1. باران مشاوره :

   از طریق یگان خدمتی باید پیگیری کنید. لازم به ذکر است بایدی در این مرخصی نیست. امکان دارد به دلیل کمبود نیرو مرخصی به شما داده نشود و از مدت خدمت شما کسر شود.

 9. صنعتی :

  سلام
  در ماه رمضان خدمت سربازی چگونه است ؟
  آیا کل ماه رمضان در خدمت سربازی تعطیل است ؟
  آیا باید حتما روزه بگیریم حتی اگر سالم باشیم ؟
  با سپاس و یا علی

  1. باران مشاوره :

   آقای صنعتی خیر تعطیل نیست. سربازی هم مثل تمام امور برقرار است.

 10. کهریز :

  سلام
  آیا در هر پادگان در خدمت سربازی , بوفه یا دکه یا سوپری برای تامین مواد غذایی و خوراکی مورد نیاز وجود دارد ؟
  تشکر

  1. باران مشاوره :

   بله، اگر خارج از شهر باشد، موجود است.

 11. فارسیان :

  سلام
  آیا لباس دوران خدمت سربازی ( کلاه و لباس و شلوار و پوتین و … ) همه نو و تازه و آک هستند ؟ ( منظورم اینکه که کلیه لباس ها و کفش که به ما میدهند ماله سربازان قدیم است که خدمت سربازی تمام کردن ؟ )
  آیا پول کلیه لباس ها و کفش را از ما میگیرند یا از حقوق مان کم میکنند ؟
  خداحافظ

  1. باران مشاوره :

   بله همه چیز نو می باشد. خیر از حقوق شما کسر نمی شود.

 12. اسفندیار کوهی :

  سلام
  در دوران خدمت سربازی از چه ساعتی تا چه ساعتی در روزهای عادی مرخص میشویم و چه روزهایی تعطیل میباشیم ؟
  در صورتی که محل خدمت سربازی تا محل سکونت دور باشد میتوانیم در پادگان بمانیم و از خدمات غذا و خوابگاه نیروهای مسلح استفاد کنیم ؟
  با سپاس

  1. باران مشاوره :

   بستگی به پادگان محل خدمت دارد. بله می توانید در پادگان بمانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: