دوره ذخیره دوم سربازی

دوره ذخیره دوم سربازی چه زمانی آعاز می شود؟

0 2,068

خدمت سربازی شامل 4 دوره می شود. یکی از این دوره ها،  دوره ذخیره دوم سربازی است. بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تمام مردان بالای 18 سال، باید به خدمت سربازی بروند. در ایران برای اولین بار لایحهٔ خدمت اجباری سربازی که از 36 ماده تشکیل شده بود در  مجلس به تصویب رسید. قانون خدمت سربازی در سال 1363 توسط مجلس بازنگری و دارای تغییراتی شد. در این مقاله قصد داریم در خصوص دوره ذخیره دوم سربازی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

مدت سربازی چقدر است؟

منظور از دوره ذخیره دوم سربازی چیست؟

تفاوت دوره ضرورت سربازی با دوره ذخیره سربازی چیست؟

مدت خدمت سربازی

با توجه به قانون خدمت سربازی که در سال 1363 تصویب شد، خدمت وظیفه عمومی در ایران 30 سال است. این مدت 30 سال به چهار دوره تقسیم می‌شود.

همچنین این قانون به شورای عالی دفاع اجازه می‌دهد در شرایطی که تعداد مشمولان بیش از نیاز باشد، طول مدت دوره ضرورت سربازی به 18 ماه کاهش یابد. در حال حاضر مدت خدمت سربازی در ایران 21 ماه است اما از آذر سال 99 مدت سربازی ممکن است تحت شرایطی حتی به 24 ماه هم برسد.

دوره ذخیره چیست؟

همانگونه که گفته شد خدمت سربازی 30 سال است که مدت دو سال آن در حالت عادی می باشد. اما گاهی در شرایط خاص، برای جبران کمبود نیرو، نیروهای مسلح می تواند فراخوانی را بزند که به آن دوره احتیاط یا همان دوره ذخیره سربازی می گویند. در سال های گذشته فقط یک بار به دلیل جنگ بین ایران و عراق، به منظور دفاع از کشور به دلیل کمبود نیروی نظامی، از بین مشمولانی که دوره ضرورت سربازی را گذرانده بودند به عنوان حضور در دوره احتیاط یا ذخیره صورت گرفت.

مدت دوره ذخیره دوم سربازی

همانگونه که گفته شد دوره ذخیره سربازی به دو قسمت دوره ذخیره اول و دوره ذخیره دوم خدمت سربازی تقسیم می شود. مدت دوره ذخیره اول 10 سال و مدت دوره ذخیره دوم نیز 10 سال می باشد. زمان شروع دوره ذخیره اول از سن 30 سالگی و زمان شروع دوره ذخیره دوم از سن 40 سالگی است. در واقع تمام افراد مذکر مشمول سربازی در سن 50 سالگی از شرکت در تمام دوره های سربازی معاف محسوب می شوند.

مثالی برای فراخوانی در دوره های مختلف سربازی

فراخوانی در دوره های مختلف خدمت سربازی بر اساس تاریخی اعزام و سن مشمولان انجام می شود. صورتی که کشور نیاز به سرباز داشته باشد اعلام می کند، افرادی که در مثلا در سال 94 به خدمت اعزام شده اند خود را به عنوان سرباز معرفی نمایند. در مرحله اول معمولا افرادی که در سال 94 به خدمت رفته و اکنون زیر 30 سال دارند باید خود را معرفی کنند که به آن دوره احتیاط می گویند.

اگر نیاز کشور به سرباز بر طرف نشد سازمان نظام وظیفه اعلام می کند که افرادی که در سال 94 به خدمت رفته و اکنون زیر 40 سال دارند خود را به سازمان معرفی کنند. این دوره همان دوره ذخیره اول است. در مرحله آخر اگر بازهم نیاز به سرباز وجود داشته باشد این اعزام برای افراد زیر 50 سال انجام می شود. به این اعزا، دوره دخیره دوم می گویند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره خدمت سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاوره دوره های سربازی

با توجه به اینکه قوانین دوره های نظام وظیفه دارای پیچیدگی هایی است، شناخت کامل اصول سربازی کمی دشوار به نظر می رسد. به همین دلیل لازم است مشمولین سربازی قبل از حضور در دوره های سربازی، اطلاعات خود را کامل کنند تا بتوانند این دوره ها را راحت تر پشت سر بگذارند. به همین منظور مشاورین ما در زمینه نظام وظیفه در مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن 70703025 021 آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: