خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت

شرایط خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت چگونه می باشد؟

0 642

موضوع خروج از کشور افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند، یکی از مهمترین دغدغه های این افراد است. فرزندان مشمول کارکنان دولت تحت ضوابط مشخصی می توانند از کشور خارج شوند. منظور از خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت دولت، فرزندان آن دسته از کارمندانی است که به خاطر شغل دولتی در ایران سکونت دارند. مثلا فرد مشمولی که به واسطه شغل پدرش در یکی از وزارتخانه های ایران در خارج از کشور، مجبور است در آن کشور زندگی کند. در این مقاله قصد داریم به نحوه خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت بپردازیم و سوالات زیر را پاسخ دهیم.

آیا برای خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت راهی وجود دارد؟

یکی از مهمترین مواردی که افراد مشمول به دلیل آن نمی توانند از کشور خارج شوند داشتن غیبت می باشد. فرزندان کارکنان ثابت دولت نیز از این قانون پیروی می کنند. در صورتی که فرزندان کارکنان ثابت دولت از اعزام به خدمت سربازی غایب باشند نمی تواند از کشور خارج شود. زمانی که این افراد مشمول قانون سربازی شوند، برای خروج از کشور یا باید از خدمت سربازی به صورت دائم شده باشند..

یکی دیگر از مواردی که فرزندان کارکنان دولت می بایست به آن توجه کنند این است که فقط در بازه زمانی که تعیین می شود می توانند از کشور خارج شوند و مقصد آنها فقط و فقط کشوریست که پدر ایشان در آنجا ماموریت دارد.

قوانین خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت چیست؟

  • مدت زمانی که فرد مشمول می تواند خارج از کشور باشند به بازه زمانی ماموریت والدین آنها وابسته است.
  • مشمولان در زمان ماموریت پدرشان، تا پایان مهلت معافیت تحصیلیشان می توانند در خارج از کشور بمانند حتی اگر فارق التحصیل یا انصراف از تحصیل داده باشند.
  • میزان وثیقه ای که برای این دسته از مشمولین مورد نیاز است به نوع و زمان ماموریت والدین آنها بستگی دارد.
  • فرزندان کارکنان ثابت دولت چه در داخل و چه در خارج از کشور به تحصیل بپردازند برای خروج از کشور می بایست وثیقه ای به ارزش نوع ماموریت پدرشان ارائه نمایند.
  • در صورتی که فرزندان کارکنان دولت در دانشگاههای داخلی مشغول به تحصیل باشند و قصد خروج از کشور داشته باشند (برای دیدار با والدین و …)، در یک بازه مشخص شده که بر اساس قوانین تعیین می شود مجوز خروج موقت را دریافت می کنند.

تنها فرزندان کارکنان ثابت دولتی که غایب نبوده اند و معافیت تحصیلی دارند می توانند برای دیدار با خانواده خود از کشور خارج شوند.

معافیت تحصیلی فرزندان کارکنان دولت چگونه است؟

مهمترین امتیازی که برای فرزندان کارکنان ثابت دولتی در نظر گرفته شده است این است که ایشان می توانند از معافیت تحصیلی خود استفاده کنند. فرزندان کارکنان دولت با اخذ مجوز همراهی پدر می توانند از کشور خارج شوند. این افراد در صورت قصد ادامه تحصیل داشته باشند باید ظرف مدت یک سال از تاریخ خروج از کشور در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت خانه های علوم و بهداشت در کشور محل ماموریت پدرشان پذیرش بگیرند.

ایشان تا پایان اتمام ماموریت پدر می توانند در دانشگاه مورد نظر تحصیل کنند. در صورتی که ماموریت پدر به اتمام برسد مشمول باید تعهد سازمانیش را به وثیقه شخصی تبدیل کرده و با اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی تحصیلات خود را ادامه دهد.

شرایط خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت

اگر فرزندان کارکنان دولت در موعد مقرر به کشور بازنگردند چه عواقبی دارد؟

همانطور که می دانید در صورت عدم بازگشت فرد مشمول در تاریخ مشخص وثیقه مربوطه توسط سازمان بکارگیرنده به حساب کلی خزانه داری واریز شده و ضبط می گردد. این قانون درمورد فرزندان کارکنان ثابت دولت نیز صدق می کند. یعنی در صورتی که فرد مشمول در زمان مشخص شده به کشور باز نگردد وثیقه نقدی او طی مدت ۱۰ روز و وثیقه بانکی ایشان ظرف مدت زمان ۱۵ روز به حساب خزانه داری واریز می شود. چنانچه این تاخیر بیشتر باشد جریمه سخت تری برای ایشان در نظر گرفته می شود و ممکن است به دادگاه قضایی ارجاع داده شوند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: