خروج از کشور دانشجویان

219 7,804

آقایان بالای ۱۸ سال برای خروج از کشور علاوه بر گذرنامه نیاز به کارت پایان خدمت دارند. یکی از مهمترین دغدغه های دانشجویان نحوه خروج از کشور در دوران دانشجویی است. دانشجویان به دلالیل مختلفی نیاز دارند از کشور خارج شوند اما عدم داشتن کارت پایان خدمت شرایط خروج آنها را کمی مبهم می کند.

در این مقاله سعی داریم علاوه بر پاسخ سوالات زیر، تمامی جزئیات مربوط به خروج از کشور دانشجویان را برای شما بازگو کنیم.

مسئله خروج از کشور در دوران تحصیل دغدغه بسیاری از خانواده ها نیز است. تصور کنید در دورانی مثل نوروز یا ایام زیارتی، تمامی اعضای خانواده می توانند از کشور خارج شوند اما فرزندان دانشجو به دلیل نداشتن کارت پایان خدمت اجازه خروج ندارند. سازمان نظام وظیفه برای دانشجویانی که قصد سفر دارند راهکارهایی را در نظر گرفته است.

در این مقاله پس از شرح انواع خروج از کشور، مدت مجاز و میزان وثیقه برای هر یک از انواع خروج کشور دانشجویی، از مرحله اول یعنی اخذ پاسپورت دانشجویی تا لحظه عبور از گیت فرودگاه را برای شما توضیح خواهیم داد.

دانشجویان چگونه می توانند از کشور خارج شوند؟

با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی و ضوابط دانشگاهی، دانشجویان مشمول برای خروج از کشور باید درخواست خودشان را به محل تحصیلشان ارائه دهند. پس از ارائه درخواست، فرم خروج از کشور را پر کرده و با گذاشتن وثیقه می توانند برای مدتی مشخص از کشور خارج شوند.

سازمان نظام وظیفه خروج از کشور دانشجویان را بر اساس نوع سفری که دارند دسته بندی کرده است. این سازمان با توجه به نوع سفر، مدت مجاز و میزان وثیقه را برای خروج از کشور دانشجویان تعیین می کند.

شرایط خروج از کشور دانشجویان

همانطور که گفتیم سازمان نظام وظیفه با اخذ وثیقه اجازه خروج از کشور دانشجویان را صادر می کند. اما این سازمان برای دانشجویان شروطی را قرار داده است. شرایط سازمان نظام وظیفه برای صادر کردن مجوز خروج از کشور دانشجویان به شرح زیر است.

 • برای خروج از کشور باید فاقد غیبت سربازی باشید.
 • وضعیت تحصیلی شما باید مشخص شده باشد.
 • شما نباید در سنوات ارفاقی مازاد بر سنوات مجاز تحصیلی باشید.
 • در صورتی که تحصیل شما در دانشگاه به پایان رسیده است، مهلت معرفی به نظام وظیفه را داشته باشید.
 • برگ اعزام بدون غیبت ضروری است.
 • دانشگاه محل تحصیل، شما را تایید کند.

چرا دلیل خروج از کشور مهم است؟

پس از بررسی داشتن شرایط اخذ مجوز خروج از کشور، نوبت به نوع سفر می رسد. همانگونه که ذکر کردیم میزان وثیقه و مدت مجاز خروج از کشور با توجه به نوع سفری که دارید تعیین می شود. این دسته بندی به شرح زیر است.

 1. سفر زیارتی به کشورهای عراق و عربستان
 2. سفر علمی
 3. سفر نیمه علمی
 4. سفر غیرعلمی به تمامی کشورها

مدت خروج از کشور دانشجویان

مدت خروج دانشجویان به منظور سفرهای مطالعاتی

با توجه به مقطع تحصیلی شما مدت سفرهای مطالعاتی تغییر می کند.

 • اگر در مقطع کارشناسی ارشد هستید حداکثر ۶ ماه فرصت خواهید داشت
 • برای مقطع دکترای تخصصی (PH.D) حداکثر ۱ فرصت در نظر گرفته شده است.

مدت خروج برای سفرهای زیارتی

همانطور که می دانید بعضی از مناسک مذهبی مدت زمان مشخصی دارند. سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن این نکته، مدت خروج از کشور دانشجویان برای سفرهای زیارتی را تعیین کرده است.

 • مدت خروج برای سفرهای زیارتی دانشجویان حداکثر ۳۰ روز
 • مدت خروج برای سفر حج واجب دانشجویان حداکثر ۴۵ روز

مدت خروج برای سفرهای علمی و نیمه علمی

مدت خروج برای سفرهای علمی و نیمه علمی دانشجویان حداکثر ۳۰ روز می باشد.

مدت خروج برای سفرهای غیرعلمی

مجوز خروج از کشور برای سفر به تمامی کشورها همچنین سفر به سوریه به مدت حداکثر ۲۰ روز می باشد.

لازم به ذکر است که تعداد دفعات خروج دانشجویان از کشور در هر نیم سال تحصیلی دو بار و بدون توجه به نوع سفر می باشد

نحوه اقدام برای خروج از کشور دانشجویان

از آنجایی که معمولا دانشجویان برای خروج از کشور سردرگم هستند، تصمیم گرفتیم از مرحله اخذ پاسپورت دانشجویی تا اتمام لحظه سفر را برایتان ارائه کنیم. اولین مرحله برای دانشجویانی که معافیت تحصیلی دارند و فاقد غیبت سربازی هستند تهیه پاسپورت است.

پاسپورت دانشجویی چیست؟

از نظر قانون جمهوری اسلامی ایران، پاسپورت دانشجویی هم از نظر ظاهر و هم کارایی هیچ فرقی با پاسپورت افرادی که کارت پایان خدمت گرفته اند ندارد. پس انقضا پاسپورت دانشجویی پنج ساله است و به جز سازمان مهاجرت و گذرنامه ایران هیچ سازمان دیگری از وجود وثیقه شما اطلاعی ندارد.

تنها تفاوت پاسپورت عادی با پاسپورت دانشجویی این است که دانشجویان برای خارج شدن از کشور نیازمند وثیقه هستند و همانطور که گفتیم این وثیقه با توجه به نوع سفر تعیین می شود.

قدم اول: چه زمانی برای گرفتن پاسپورت اقدام کنیم؟

گرفتن پاسپورت ممکن است ییش از یک هفته طول بکشد. پس بهتر است یک ماه قبل از سفرتون برای اخذ پاسپورت دانشجویی اقدام کنید. گروه مشاوره نظام وظیفه باران به شما توصیه می کند که قبل از تعطیلات بین نیمسال های تحصیلی پیگیر امور دانشگاه برای خروج از کشور باشید.

معمولا بعد از امتحانات ترم، کارکنان دانشگاه به مرخصی رفته و عملا نمی توانید امور اداری دانشگاه را انجام دهید. همچنین طبق قانون، اشتغال تحصیل فقط در شروع ترم جدید و پس از انتخاب واحد داده می شود.

بهترین زمان برای پیگیری امور دانشگاهی برای خروج از کشور دانشجویان، قبل از تعطیلات نیمسال های تحصیلی است

قدم دوم: گرفتن کد سخا

برای گرفتن کد سخا باید حتما خودتون به پلیس + ۱۰ بروید و کدسخا را از باجه نظام وظیفه دریافت کنید. دفاتر خدمات الکترونیک باید ابتدا شما را احراز هویت کنند. پس یادتان باشد که مدارک زیر را به همراه داده باشید.

مدارک اخذ کد سخا

 • یه قطعه عکس سه در چهار یا شیش در چهار
 • اصل کارت ملی و کپی از دو طرف کارت
 • اصل شناسنامه (شناسنامه حتما باید عکس دار باشد)

بعد از ارائه موارد فوق و رویت شما در دفاتر پلیس + ۱۰، پرونده شما تشکیل می شود. هزینه تشکیل پرونده که بسیار اندک است از شما اخذ خواهد شد. در نهایت کاغذی به شما داده می شود که در آن کد سخا شما چاپ شده است.

اگر نمی دانید که سخا چیست و این کد چه کاربردی دارد به مقاله سامانه سخا نظام وظیفه مراجعه کنید.

قدم سوم: پورتال خدمات الکترونیک

در مرحله قبل کد سخا را از پلیس + ۱۰ گرفتید. با استفاده از کد سخا در پورتال خدمات الکترونیک وارد می شوید. مانند همه پورتال ها، ابتدا باید اطلاعات شخصی خودتون مانند شماره تماس و … را وارد کنید. پس از تکمیل اطلاعات شخصی نوبت به ثبت درخواست خروج از کشور دانشجویی می رسد.

پورتال خدمات الکترونیک خروج از کشور دانشجویان

درخواست مجوز خروج از کشور

مانند عکس فوق باید بر روی درخواست مجوز خروج از کشور کلیک کنید. در این قسمت نوع سفر و مدت زمان سفرتان را مشخض می کنید. علاوه بر این باید کشوری را که قصد ورود به آن را دارید نیز مشخص کنید. دقت کنید زمینی یا هوایی بودن سفرتان ممکن است در نام کشور مقصدی که باید در سامانه درج کنید تاثیر گذار باشد.

تعیین کشور مقصد با توجه به نوع سفر
 1.  سفر هوایی: اگر قصد سفر هوایی دارید کشور مقصد شما همان کشوری است که بر روی بلیط شما درج شده است.
 2. سفر زمینی: اگر بین کشور مقصد شما کشوری وجود داشته باشد، کشور مقصد همان کشور میانی است. به مثال زیر توجه کنید.

فرض می کنیم شما می خواهید زمینی به کشور گرجستان سفر کنید و قرار است از طریق ارمنستان وارد این کشور شوید یعنی مسیر حرکت شما ایران، ارمنستان و گرجستان است. در این حالت نام کشور مقصدی که باید در سامانه درج کنید کشور ارمنستان است نه گرجستان.

مرحله سوم: اخذ تاییدیه تحصیلی برای خروج از کشور دانشجویی

برای اخذ تاییدیه تحصیلی باید به دانشگاه محل تحصیلتان مراجعه کنید. دبیرخانه دانشگاه مدارک مورد نیازش را به شما اعلام کنید. با توجه به اینکه دبیرخانه هر دانشگاهی ممکن است اطلاعات درخواستی خاص خودش را بخواهد نمی توانیم به طور قاطع بگوییم چه مواردی دقیقا مورد نیاز است.

معمولا دبیرخانه از شما می خواهد ثابت کنید که به دانشگاه بدهکار نیستید. برای ثابت کردن این موضوع باید دو سند زیر رو تهیه کنید.

 • اخذ پرینت برنامه هفتگی که مورد تایید آموزش محل تحصیلتان باشد.
 • تهیه فیش تصویه از حسابداری

ممکن است علاوه بر موارد فوق دبیرخانه نامه ای مبنی بر اجازه رئیس دانشگاه برای خروج شما از کشور را بخواهد.

قدم چهارم: انتظار

بعد از انجام قدم سوم شما کاری جز انتظار کشیدن ندارید. تاییدیه تحصیلی خروج از کشور به صورت الکترونیکی صادر شده و دبیرخانه به شما هیچ نامه و … نمی دهد. معمولا تاییدیه تحصیلی در حدود یک هفته طول می کشد تا در پورتال خدمات الکترونیک انتظامی بشیند.

قدم پنجم: پرداخت وثیقه

امکان پرداخت وثیقه به صورت نقدی وجود ندارد. پرداخت وثیقه خروج از کشور فقط از طریق درگاه پرداخت الکترونیک صورت می گیرد. پس بدیهی است که باید علاوه بر کارت بانکی رمز اینترنتی و شماره شناسایی دوم یا همان CVV۲  را داشته باشید.

کارت بانکی که می خواهید با آن وثیقه خروج از کشور را پرداخت کنید حتما باید به نام خود شما باشد

قدم ششم: پیام کوتاه صدور مجوز خروج از کشور

بعد از اینکه وثیقه خروج از کشور را پرداخت کردید در بازه زمانی حدود ۴۸ ساعت پیام کوتاهی مبنی بر صدور مجوز خروج از کشور برای شما فرستاده می شود. بسیاری از دانشجویان از عدم دریافت این پیام کوتاه گفته اند. پس بهتر است ازطریق سامانه پیگیر مجوز خروجتان باشید.

قدم هفتم: مراجعه به پلیس + ۱۰ برای گرفتن پاسپورت دانشجویی

بعد از اینکه مطمئین شدید مجوز خروج از کشور دانشجوییتان صادر شده باید به همراه مدارک زیر به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و فرم های مربوطه را پر کنید.

 • اصل شناسنامه و کارت ملی را به همراه داشته باشید. شناسنامه شما حتما باید عکس داشته باشد.
 • از تمامی صفحات شناسنامه و دو طرف کارت ملی کپی بگیرید.
 • اگر سابقا پاسپورت گرفته اید پاسپورت قبلی را نیز با خود ببرید.
 • دو قطعه عکس همراه داشته باشید.

قدم هفتم: دریافت پاسپورت

معمولا بعد از زمانی حدود دو هفته پاسپورت شما به همراه برگه ای که وضعیت خروج از کشور دانشجویی شما را شرح داده از طریق پست بدستتان می رسد. تصویر برگ پیوست در زیر برای شما قرار گرفته شده است.

مجوز خروج از کشور مشمولان دانشجو باران مشاوره 70703025 021

مشمولان دانشجو که متقاضی دریافت مجوز خروج از کشور می باشند می توانند بر اساس ترتیب زیر اقدامات لازم را جهت اخذ مجوز خروج از کشور انجام دهند:

 • ابتدا با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ کد سخا را دریافت می کنید.
 • پس از دریافت کد سخا به سامانه سخا مراجعه کرده و درخواست خروج از کشور را ثبت می نمایید.
 • باید صبر کنید اطلاعات ثبت شده شما تایید شود و سپس درخواست شما و اطلاعات شما باید توسط دانشگاه مربوطه تایید شود.
 • پس از تایید توسط دانشگاه مربوطه درخواست شما برای سازمان نظام وظیفه ارسال می شود.

مشاوره خروج از کشور دانشجویان

بسیاری از دانشجویان مشمول در خصوص خروج از کشور سوالاتی را دارند. با توجه به پیچیدگی قوانین در خصوص خروج از کشور و مراحل اقدام برای خروج از کشور، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاورین مجرب در زمینه خروج از کشور مشورت نمایید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 219 تا
 1. علیرضا :

  با سلام
  من دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم ، درخواست خروج از کشور دادم و ودیعه هم پرداخت کردم ، یک پیامی برای من اومده به این صورت :
  ((مجوز خروج شما از سمت سازمان وظیفه عمومی ناجا صادر شد. مراحل بعدی را از پلیس گذرنامه پیگیری نمایید.))
  میخواستم بدونم باید چیکار کنم ؟
  البته پاسپورتم اعتبار نداشت یکی دو روز بعد این پیام رفتم و تمدید کردم
  برای خروج از کشور باید بازم کاری انجام بدم ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خودش گفته باید چیکار کنی دیگه
   باید گذرنامه رو ببری پلیس گذرنامه و بافی کارهارو اونجا انجام بدی

 2. مصطفی :

  سلام، من توی سایت EPOLICE کشور مقصد رو ترکیه انتخاب کردم، اگر بعد از گرفتن پاسپورت ، بخواهم توی همین فرصت یکماهه مقصدم رو تغییر بدم مثلا برم گرجستان، میتونم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر باید مجددا درخواست خروج از کشور رو ثبت نمایید.

 3. محمد رضا مریدی :

  سلام آیا باید در همان تاریخی که مجوز گرفتیم پرواز کنیم یا اگه سه چهار روز بعد شد مشکلی ندارد؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر مشکلی ندارد .فقط باید در تاریخی که برای برگشت اعلام کردید در کشور حضور داشته باشید.

 4. H :

  سلام آیا دانشجومعلمان خانم هم نیاز به گذاشتن وثیقه دارند؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر برای اقایون بیچارس که باید خدمت برن نه خانمها :-))))))))))

 5. الف :

  سلام اگر پاسپورت برامون صادر بشه، ولی وثیقه نذاریم برامون مشکلی پیش میاد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   وقتی پاسپورت گرفتی فقط باید کنسلی سفرتو خبر بدی همین کافیه پاسپورت هم پیشتون میمونه

 6. عباس :

  سلام من دوره کارشناسی رو به اتمام رسوندم و دانشگام تموم شده ایا میتونم خارج از کشور برم

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه در دوره یکساله مهلت معرفی هستین بله با قید وثیقه مجاز به خروج از کشور خواهید بود.

 7. علی :

  سلام. خسته نباشید این مجوز خروج از کشور رو که بگیریم باهاش میتونیم بلیط هواپیما بگیریم دیگه درسته؟؟ میدونید چرا میپرسم اخه تو سایت نوشته حداقل باید ۶ ماه اعتبار داشته باشه پاسپورت خب اینی که ما میگیریم فقط یه ماه اعتبار داره و دوم اینکه من فارغ التحصیل شدم اما تا بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم هستش الان واسه من مشکلی که پیش نمیاد مثلا اینکا نتونم بگیرم درسته؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مجوز خروج از کشورت یکماهس. پاسپورت ۵ ساله صادر میشه

 8. علی :

  سلام من دانشجو هستم و میخام برای کار چند ماه برم عراق رفتم پلیس +۱۰ گفتن باید تو سایت سخا درخواست بدی اما تو سایت گزینه ای برای کار وجود نداره و نوشته فقط ۳۰ روزمیتونم خارج بمونم و تو سایت زمان ورود خروج داره اما من معلوم نیست چه روزی دقیق میرم ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر امکان چنین درخواستی برای شما وجو ندارد.شما تنها بعنوتن سفر توریستی بمدت یکماه رفت و برگشت از کشور میتونین داشته باشید.

 9. امين :

  سلام ببخشید من از قبل پاسپورت دارم. الان فقط مبلغ رو واریز کنم و اس ام اس مجوز خروج بیاد کافیه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه پاسپپورتتون اعتبار داشته باشد بله.

  2. بهرام شفیعی :

   سلام وقتتون بخیر
   آیا این درسته که دانشجو ها فقط یک بار اجازه خروج از کشور رو دارند؟
   ممنون

   1. باران مشاوره :

    سلام.خیر به تعداد دفعاتی که دانشگاه بهشون گواهی اشتغال به تحصیل برای خروج از کشور رو بدن میتونن از کشور خارج بشن.

 10. B :

  سلام
  میشه پاسپورت دانشجویی بدون خروج از کشور گرفت یعنی پاسپورت رو داشته بگیرم بعد تازه درخواست خروج از کشور و پرداخت وثیقه کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما باید درخواست خروج از کشور بدین تا براتون پاسپورت صادر بشه و بعد از گرفتن پاسپپورت میتونین لغو سفر را به اطلاع نظام وظیفه برسانید.

 11. شبنم :

  سلام من برادرم دانشجوی دانشگاه دولتی کاشان هستش و از دانشگاه بهش گفتن دانشجوهای دانشگاه های دولتی اجازه خروج ندارن این درسته؟ یا بیشتر پیگیری کنیم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر تمامی مشمولانی که در حال تحصیل هستن با گواهی اشتغال به تحصیل از اون دانشگاه و سیر باقی مراحل میتونن مجوز خروج از کشور را بدست بیارن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: