خرید خدمت سربازی مشمولان فراری

جریمه مشمولان غایب از زبان سردار کریمی

24 10,590

خرید خدمت سربازی، یکی از تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مشمولین غایب می باشد. عده ای از مشمولین علاوه بر غیبت در حین خدمت سربازی نیز فرار کرده اند. سردار کریمی در خصوص میزان جریمه این افراد و نحوه خرید خدمت سربازی توضیحاتی را می دهد.

خرید خدمت مشمولان فراری

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی گفت: مشمولان فراری که بیشتر از هشت سال از فرار آنها گذشته باشد، به عنوان غایبان محسوب می شوند. بر این اساس این افراد می توانند تا پایان امسال جریمه غیبت خود را پرداخت و کارت معافیت را دریافت کنند. به عنوان مثال اگر فردی ۲ سال غیبت داشته و خود را برای خدمت سربازی معرفی کرده بود، اما ۶ ماه بعد از خدمت سربازی فرار کرده باشد و مجموع غیبت و فرار او، هشت سال شود، می تواند از قانون پرداخت جریمه غیبت سربازی بهره مند گردد.

سردار کریمی گفت: موضوع سربازهای فراری، در قالب پروسه ای جداگانه توسط نیروهای مسلح پیگیری می شود تا به اعزام به خدمت نظام وظیفه شوند. اما از آنجایی که قانون پرداخت جریمه غیبت سربازی تا پایان امسال اجرا می شود، مشمولان این طرح اعم از غایبان و سربازان فراری که هشت سال غیبت داشته باشند، می توانند از مزایای این طرح استفاده کنند.

فراخوان مشمولان غایب

سردار کریمی جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی بیان کرد: سال آینده فراخوان ها برای دعوت مشمولان غایب برای اعزام به خدمت سربازی انجام خواهد شد. با توجه به اطلاعاتی که از افراد داریم، در دوره های زمانی مختلف فراخوان داده می شوند. با توجه به اجرا شدن قانون پرداخت جریمه غیبت سربازی (خرید خدمت سربازی)، هیچ بهانه ای دیگر وجود نخواهد داشت. زیرا قانون گذار به اندازه کافی ظرف مدت چهار سال فرصت داده است تا این دسته از افراد وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.

سردار کریمی جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی گفت: طرح خرید خدمت سربازی به صورت قطعی برای سال آینده تمدید نخواهد شد. تا این لحظه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در اجرای این طرح ثبت نام کرده اند. از ابتدای اجرای این طرح یعنی سال ۹۴ تا الان ۴۵۰ هزار نفر علاوه بر ثبت نام نسبت به پرداخت کامل یا اقساطی جریمه خود نیز اقدام نموده اند.

همچنین بخوانید: شرایط معافیت نظام وظیفه

میزان جریمه نقدی غیبت سربازی(خرید خدمت سربازی)

سردار کریمی تاکید کرد: غیبت سربازی خط قرمز ناجا است و افراد غایب یا فراری نمی توانند از مزایای طرح هایی که برای سربازان اجرا می شود استفاده کنند. با توجه به بند (ط) تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی افرادی که بیش از هشت سال غیبت دارند، مشمول پرداخت جریمه خدمت سربازی می شوند.

مقدار جریمه مشمولان غایب برای معافیت از خدمت سربازی بر اساس مدرک تحصیلی است. افراد دارای مدرک زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان، دیپلم ۱۵میلیون تومان، فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان، کارشناسی ۲۵ میلیون تومان، کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون تومان، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون تومان و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان، جریمه می شوند.

همچنین به ازای هر یک سال غیبت مازاد هشت سال، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه پایه فزوده می شود. مدت غیبت بیشتر از ۶ ماه، یک سال محسوب می شود. مشمولان غایب متاهل با توجه به این قانون از پنج درصد تخفیف و مشمولان دارای فرزند به ازای هر فرزند از پنج درصد تخفیف کل مبلغ جریمه برخوردار خواهند شد.

جریمه کارفرمایان

با توجه به ماده ۶۳ مکرر قانون خدمت سربازی، کسانی که به نحوی مشمولان غایب را در موسسات دولتی و غیردولتی مانند کارخانه ها، شرکت ها، آموزشگاه ها، کارگاه ها، بنگاه ها، مغازه ها و تعمیرگاه ها، بکارگیری کنند، توسط نیروی انتظامی، وزارتخانه های «تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و «صنعت، معدن و تجارت» شناسایی و به محاکم قضایی معرفی می شوند. مجازات این افراد برای مرتبه اول هزینه سالانه یک سرباز و برای مرتبه دوم و بیشتر هزینه سالانه سه سرباز خواهد بود.

چه اقداماتی نیاز به ارائه کارت سربازی دارند؟

برابر ماده ۱۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، انجام امور زیر در مورد مشمولان سربازی مستلزم ارایه مدرک نشان دهنده وضعیت مشمولیت ایشان است:

 • دریافت هرگونه وام و کمک های کشاورزی و صنعتی و دامداری و مسکن از طریق بانک ها و وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی.
 • کاندید شدن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن های قانونی.
 • تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره های تحصیلی دیپلم و بالاتر از وزارتخانه مربوطه.
 • صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت های تعاونی.
 • دریافت مستمری از سازمان های دولتی و وابسته و نهادهای قانونی.
 • استخدام به هر صورت (رسمی، پیمانی، روزمزد و خرید خدمت) در وزارتخانه ها و موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی و شرکت های دولتی.

جریمه مشمولان غایب در صورت اعزام به خدمت سربازی

بر اساس ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان غایب که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح تا سه ماه باشد، به سه ماه اضافه خدمت و اگر مدت غیبت آنان از سه ماه تا یک سال باشد، به ۶ ماه اضافه خدمت تنبیه می شوند. مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح از یک سال بیشتر شود علاوه بر ۶ ماه اضافه خدمت، فراری محسوب می شوند و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 24 تا
 1. حمید :

  با سلام
  متولد ۵۶هستم.
  سال ۸۶ با مدرک لیسانس بخدمت رفتم و آموزشی را گذراندم و بعد افتادم منطقه محروم ولی بعد از یکماه به مرخصی آمدم و دیگر برنگشتم. امکان استفاده از چه شرایطی را دارم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   فعلا چیزی مبنی بر خرید یا معافیت تصویب نشده

 2. فرزاد :

  سلام من سال ۸۶ رفتم آموزشی وبعدش دیگه نرفتم و غیبت کردم میخاستم بدونم میتونم از قانون پرداخت جریمه برای غیبت بالای ۸ سال استفاده کنم و کارت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 3. هیوا تنی :

  وقت بخیر .من سال ۹۱ حدودا ۱۴ ماه خدمت کردم ولی به خاطر کله شقی و غرور بی جا فرار کردم . الان متاهلم و ۳۱ سالمه . چطور میتونم بقیه خدمت رو نرم نمره چشمم هم از نظر آستیگمات خیلی زیاد شده . چطور میتونم کارت پایان خدمت یا معافیت بگیرم. یه توضیح بدین لطفا .

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نمره یک چشم برای زیر لیسانس باید ۶ و برای بالاتر باید ۸ باشه
   اگه نیست راهی نداری

   1. هیوا تنی :

    پس اگه برگردم خدمت ادامه خدمتم چجوریه از نظر جریمه یا اضافه یا چند ماه باقی مونده ک نرفتم . چون یه نفر توی رکن ستاد ازش پرسیدم گفت میری جریمه میشی و فقط چند ماه خدمتت رو که مونده بود انجام میدی . اینطوره یا چجوریه ؟

    1. باران مشاوره :

     برو یگان خودتو معرفی کن. میفرستنت دادسرا. جریمت به تشخیص دادسرا هست. البته چون خودتو معرفی میکنی و متاهلی باهات راه میان نگران نباش

 4. هومن :

  سلام اگه طرح خرید خدمت اجرا شه من فرار کردم از پادگان برای هشت سال غیبت از سن مشمولیتم حساب میشه یا تاریخ فرار اذرماه امسال هشت سال مشمولیتم پرمیشه و برج ۱ سال بعد هشت سال فرارم پرمیشه

  1. باران مشاوره :

   اصلا نمیش پاسخ داد چون اگه طرح تصویب بشه ممکنه کل قوانین تغییر کنه

   1. علی :

    سلام این طرح کی قطعی میشه که ازش استفاده کنیم؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     مشخص نیست فعلا که سازمان وظیفه به شدت مخالفه

 5. رضا :

  سلام متولد۱۳۵۹هستم الان۴۰سالمه میتونم باپرداخت جریمه کارت پایان خدمت بگیرم بیست سال ازفرارم میگذره متاهل هستم ودوفرزنددارم ممنون میشم راهنمایی ام کنید

  1. باران مشاوره :

   خرید حدمت منتفی شده رضا جان.

 6. مهرداد :

  سلام
  من ۱۱ماه خدمتم فرار کردم ب دلیل مشکل روحی رونی ک داشتم نتونستم ادامه بدم

  چجوری میتونم بخرم خدمتمو

  1. باران مشاوره :

   مهرداد جان قانون خرید دیگه منتفی شده

 7. مرتضی :

  سلام و خسته نباشید . من در دوران آموزشی بدلیل شرایط زندگی و متولد شدن بچه از خدمت فرار کردم و الان ۳۳ سال سن دارم از نظر کارهای بانکی هم ممنوع خدمات شدم . به نظرتون راهی برای معافیتم هست ؟

  1. باران مشاوره :

   خیر آقا مرتضی راهی برای معافیت وجود ندارد. تنها راه معافیت شما معافیت پزشکی است که آن هم باید عارضه حاد داشته باشید.

 8. محمد :

  سلام. برای کسی که حدوداً ۵ سال غیبت داشته باشه با مدرک کارشناسی ارشد و سابقه کاری ۱۰ سال بیمه، چه راهکاری پیشنهاد می‌کنید؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان متاسفانه مشمول غایب از اکثر تسهیلات سربازی محروم می شود. لذا راهکار خاصی برای شما نداریم. ممکن است سپاه شما را پذیرش کند. به مراکز سپاه شهر محل سکونت تان مراجعه کنید.

 9. جلال :

  سلام میشه الان خدمت خرید

  1. باران مشاوره :

   جلال جان فرصت ثبت نام برای خرید سربازی به اتمام رسیده است.

 10. مهدی :

  سلام من حدودا ۱۹ ماه خدمت کردم والان تقریبا ۸سال است فراری هستم میخواستم بدونم چه راهی رو برم که بهتر باشه

  1. باران مشاوره :

   توصیه می کنم با معرفی خود به داسرا از تخفیف قاضی در حکم بهره مند شوید و خدمت تان را به پایان برسانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: