در معافیت های سربازی بازنگری می شود

2 1,143

در قوانین خدمت وظیفه عمومی برای مشمولانی که به دلایل جسمی، مشکلات خانوادگی و … توانایی خدمت رفتن را ندارند معافیت هایی در نظر گرفته شده است. جانشین فرمانده نیروی انتظامی علاوه بر صحبت در مورد ساماندهی معافیت های سربازی در ارتباط با محرومیت مشمولان غایب، بهینه سازی خدمت، تشویق مشمولان به رفتن به سربازی و سایر مسائل مربوط به خدمت نظام وظیفه توضیحاتی ارائه کرد.

ساماندهی و محدودیت در انواع معافیت ها

به گزارش باران مشاوره و به نقل با اقتصاد، سردار سلیمانی جانشین فرمانده نیروی انتظامی در ارتباط با خدمت سربازی و معافیت گفت: معافیت های پزشکی از از ۱۲ درصد به ۹.۴ درصد رسیده است. در موضوع معافیت های سربازی باید بازنگری شود و نباید اجازه دهیم در این ضمینه ظلمی اتفاق بیفتد و باید عدالت را اجرا کنیم. سربازان ۵۰ درصد توان و سرمایه انسانی نیروهای مسلح هستند.

از کل انواع معافیت های صادره شده سربازی هفت درصد از معافیت ها مربوط به کفالت است. سهم معافیت تحصیلی نیز بیشتر شده است. اخیرا تحصیل در دانشگاه بدون کنکور موجب شده که افراد بیشتری از این نوع معافیت بهره مند شوند. در واقع معافیت تحصیلی به معنای تاخیر در اعزام است.

متاسفانه در مواردی شاهد طلاق های صوری برای بهره مندی مشمول از معافیت کفالت هستیم. به هر حال به نظر می رسد موضوع معافیت کفالت و سایر معافیت ها باید محدود و ساماندهی شود.

حتما بخوانید: معافیت طلاق صوری

تشکیل قرارگاه ویژه برای سربازان

به گفته سردار سلیمانی به منظور اعزام به موقع مشمولان، رصد و پایش وضعیت سربازی در قبل، ضمن و بعد از خدمت قرارگاه ویژه ای تشکیل شده است. از اولویتهای نیروی انتظامی ساماندهی وضعیت خدمت سربازی و کمک به بهینه سازی آن است. همچنین باید زمینه خدمت مشمولان متناسب با تحصیلات و تخصصشان فراهم شود.

محرومیت های اجتماعی در انتظار مشمولان غایب

متاسفانه اجرای قانون بخشودگی مشمولان غایب باعث شده مشمولان میل بیشتری برای غیبت پیدا کنند تا از این مزیت بهره مند شوند. در حالی که باید با غایبین خدمت سربازی برخورده شود نه اینکه به آن ها تسهیلات داده شود.

سردار سلیمانی در ادامه صحبت های خود در مورد لزوم توسعه محرومیت و تشویق های مشمولان گفت: برخی سیاسیون درباره موضوعات مرتبط با امنیت ملی اظهار نظر می کنند در حالیکه باید بدانند مثلاً اگر فردی بدون گذراندن دوران خدمت سربازی گواهینامه بگیرد عملاً با خود فکر می کند با کسی که تکلیف مدار بوده و به سربازی رفته، فرقی ندارد. باید برای غاییین محرومیت های جدی اجتماعی در نظر گرفته شود.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی تاکید کردند که در قانون باید برای مشمولان دارای غیبت محدویت و محرومیت در نظر گرفت و اگر مشمولی به تکلیف خود به درستی عمل کرد، برای این دسته از مشمولان تسهیلاتی غائل شد.

به کارگیری مشمولان غائب توسط کارفرما قانونی نیست و باید برای جایگاه مقدس سربازی، ارزش گذاری، فضاسازی و هنجارسازی تبلیغ شود.

سربازی امری مقدس است

استفاده از خود مردم برای پاسداری از مرزهای جغرافیایی و حاکمیت سیاسی در بسیاری از کشورها رایج است و این امر در کشور ما با توجه به پاسداری از ام القرای جهان اسلام و مرزهای جمهوری اسلامی ایران نسبت به جهان اهمیت بیشتری دارد. خدمت سربازی امری مقدس است و برای سربازان بهترین خدمات را فراهم کرد.

سردار سلیمانی جانشین فرمانده نیروی انتظامی این سوال را مطرح کردند که امروز کدام رسانه منزلت سربازی را ترویج می کند؟ در کدام نشست و گردهمایی به اهمیت سربازی و جایگاه سرباز پرداخته شده؟ باید سربازان وظیفه با تشریفات خاصی اعزام شوند چرا که برای امنیت این مرز و بوم تلاش می کنند.

ایشان در ادامه صحبت های خود خاطرنشان کردند: از اتوبوس رانی تا شهرداری و سایر سازمان ها همه باید تسهیلات تشویقی به سربازان ارائه دهند و باید یک فایل ویژه تسهیل دهی به سربازان وظیفه ارائه کنند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. بنیامین حقیقی فر :

  سلام من ۳۱ شهریور ۹۸ معافیت ۲۸ماه جبهه ثبت نام کردم کارتم هنوز نیومده

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای حقیقی فر
   از طریق نظام وظیفه شهر محل سکونت پیگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: