معافیت سربازی سن

در چه سنی از سربازی معاف می شویم؟

4 8,378

تمامی پسرهای بالای ۱۸ سال مشمول خدمت سربازی هستند. همانطوری که سن مشمولیت سربازی در قانون مشخص شده است، سن معافیت سربازی نیز در قانون مشخص شده است. یعنی اگر فرد مذکر دارای یک سن خاص باشد دیگر خود به خود از خدمت سربازی معاف محسوب می شود. این نوع معافیت، همان معافیت سنی نامیده می شود.

حتما بخوانید: معافیت موارد خاص

در چه سنی از سربازی معاف می شویم؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مشمولان خدمت سربازی که به دنبال استفاده از معافیت سنی هستند، می توانند با داشتن برخی شرایط، از این نوع معافیت بهره مند شوند. بر اساس قوانین خدمت وظیفه عمومی، ۵ گروه سنی با توجه به مدرک تحصیلی و سن خود می توانند از معافیت عفو مقام معظم رهبری (معافیت سنی) از معافیت خدمت سربازی استفاده کنند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

جزئیات معافیت سنی نظام وظیفه

 • با توجه به قانون معافیت سنی، مشمولان سربازی دارای تحصیلات زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم متولد تا پایان سال ۱۳۵۴ از خدمت سربازی معاف می باشند.
 • مشمولان لیسانس متولد تا پایان سال ۱۳۵۴نیز از خدمت سربازی معاف می شوند.
 • مشمولان فوق لیسانس نیز در صورتی که متولد تا پایان سال ۱۳۵۲ باشند، می توانند از معافیت سنی سربازی استفاده کنند.
 • همچنین مشمولان دارای تحصیلات دکتری غیرپزشکی متولد تا پایان سال ۱۳۵۰ از خدمت سربازی معاف هستند.
 • و در نهایت مشمولان دارای تحصیلات دکتری پزشکی و دامپزشکی که متولد تا پایان سال ۱۳۴۴ باشند می توانند از معافیت سنی بهره مند شوند.

لازم به ذکر است مشمولانی که از سن آن ها بیشتر از ۵۰ سال سپری شده باشد دیگر نیازی به درخواست کارت معافیت سربازی ندارند. شناسنامه عکس دار این دسته از مشمولان مشروط بر اینکه تغییرات سنی در آن وجود نداشته باشد، به عنوان روشن بودن وضعیت وظیفه عمومی آنان می باشد. در صورتی که این چند دسته از مشمولان که ذکر شد دارای غیبت سربازی هم باشند باز می توانند از معافیت سنی نظام وظیفه بهره مند شوند.

حتما بخوانید: استعلام غیبت سربازی

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. مسلم :

  سلام من متولد ۱۳۶۸هستم و دفترچه اعزام به خدمت سربازی را پرکردن فرستادم ولی نرفتم آیا میشه معافیت بگیرم یا بخرم درضمن دست چپ بنده دارای ۶ انگشت است آیا جریان پر کردن وفرستادن دفترچه معاف میشوم

  1. باران مشاوره :

   مسلم جان قانون خرید دیگه وجود نداره.

 2. صبا :

  باسلام، نامزد من ساکن امریکا و متولد سال ۵۵ هست بیست سال هست به ایران مراجعت نداشتند و قرار هست بیان ایران ساکن بشن(ایشون پزشک هستن) ایا هیچ راهی برای سربازی نرفتن ایشون وجود نداره؟
  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   صبا خانم ایشان باید از فرصت خرید خدمت استفاده می کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: