معافیت سربازی سن

در چه سنی از سربازی معاف می شویم؟

44 8,752
۳.۲/۵ - (۵ امتیاز)

تمامی پسرهای بالای ۱۸ سال مشمول خدمت سربازی هستند. همانطوری که سن مشمولیت سربازی در قانون مشخص شده است، سن معافیت سربازی نیز در قانون مشخص شده است. یعنی اگر فرد مذکر دارای یک سن خاص باشد دیگر خود به خود از خدمت سربازی معاف محسوب می شود. این نوع معافیت، همان معافیت سنی نامیده می شود.

حتما بخوانید: معافیت موارد خاص

در چه سنی از سربازی معاف می شویم؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مشمولان خدمت سربازی که به دنبال استفاده از معافیت سنی هستند، می توانند با داشتن برخی شرایط، از این نوع معافیت بهره مند شوند. بر اساس قوانین خدمت وظیفه عمومی، ۵ گروه سنی با توجه به مدرک تحصیلی و سن خود می توانند از معافیت عفو مقام معظم رهبری (معافیت سنی) از معافیت خدمت سربازی استفاده کنند.

جزئیات معافیت سنی نظام وظیفه

 • با توجه به قانون معافیت سنی، مشمولان سربازی دارای تحصیلات زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم متولد تا پایان سال ۱۳۵۴ از خدمت سربازی معاف می باشند.
 • مشمولان لیسانس متولد تا پایان سال ۱۳۵۴نیز از خدمت سربازی معاف می شوند.
 • مشمولان فوق لیسانس نیز در صورتی که متولد تا پایان سال ۱۳۵۲ باشند، می توانند از معافیت سنی سربازی استفاده کنند.
 • همچنین مشمولان دارای تحصیلات دکتری غیرپزشکی متولد تا پایان سال ۱۳۵۰ از خدمت سربازی معاف هستند.
 • و در نهایت مشمولان دارای تحصیلات دکتری پزشکی و دامپزشکی که متولد تا پایان سال ۱۳۴۴ باشند می توانند از معافیت سنی بهره مند شوند.

لازم به ذکر است مشمولانی که از سن آن ها بیشتر از ۵۰ سال سپری شده باشد دیگر نیازی به درخواست کارت معافیت سربازی ندارند. شناسنامه عکس دار این دسته از مشمولان مشروط بر اینکه تغییرات سنی در آن وجود نداشته باشد، به عنوان روشن بودن وضعیت وظیفه عمومی آنان می باشد. در صورتی که این چند دسته از مشمولان که ذکر شد دارای غیبت سربازی هم باشند باز می توانند از معافیت سنی نظام وظیفه بهره مند شوند.

حتما بخوانید: استعلام غیبت سربازی

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 44 تا
 1. FATEMEH :

  در سن ۱۷ سالگی می شه معافیت گرفت

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر باید صبر کنی مشمول بشی

 2. حسینعلی :

  متولد۱۳۵۶هستم دارای ۶نفر سرعائله و بخاطر دیسک کمر و اعصاب و روان و فقر و تهی دستی زیر حمایت کمیته امداد حضرت امام هستم.آیا معافیت سربازی نصیب من هم میشود؟چون در آن زمان بخاطر همسرداری و شرایط بد مالی نتوانستم به خدمت سربازی بروم و همین امر موجب بی خانمانی و نابودی عمر خود ت خانواده ام گشت.بی پولی =نابودی

  1. باران مشاوره :

   سلام. انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک : معاف دائم ( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود ) در مورد بیماری اعصاب روان تون هم باید نام بیماری تون رو عنوان کنید تا پاسخ دقیق تری بهش داده بشه.

 3. محمد :

  سلام من متولد۱۳۵۹/۰۱/۱۰هستم و۱۸یک۷۸رفتم خدمت یه ۱۸ماهی خدمت کردم ولی به دلیل طلاق ازهمسرم واینکه کسی نبودفرزندانم رابه اوبسپارم خدمت رارهاکردم الان با۴۲یا۳سال سن ودارای معلولیت شدیداعصاب وروان که دارای کارت معلولیت شدیدمیباشم میتوانم بدون اینکه به یگانی که خدمت میکردم بروم ودرهمین شهرخودم ازطریق پلیس+۱۰معافیت بگیرم بنده دربیمارستان بخش اعصاب وروان بستری بوده ام وکارت معلولیت ازکمیسیون پزشکی استان محل سکونتم دارم لطفاراهنمائیم کنیدچون نمیتونم خدمت کنم پسرم الان سربازه وازدخترم هم ۳نوه دارم ممنون میشم جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر بعلت اینکه سوابق خدمتی شما در یگان خدمتی تون موجود می باشد شما برای درخواست کمیسیون پزشکی باید به یگان خدمتی خودتون مراجعه کنید.

   1. صادقی :

    سلام پسرمن متولد ۶۷است سال ۸۲معاف پزشکی بیماری هوچیکن بودپارسال رییس حوزه وطیفه شهرمون پسرم رامجبورکرد که ازمایش بده چون دیگه بیماری نداشت کارتش راباطل کرد ما چکارکنیم که دوباره کارتش را بگیره

    1. باران مشاوره :

     سلام.نظام در هر بازه زمانی صلاح بدونه میتونه درخواست مجدد بررسی وضیعت پزشکی مشمولان خودش رو داشته باش و در صورتی که از نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مشمول مشکلی برای انجام خدمت سربازی نداشته باش به سربازی اعزام بشه.

   2. یزدان :

    سلام وقت بخیر وخسته نباشید
    بنده ۴۲سال سن دارم و۱۴عدد دندان توی دهنم هست ایا معافیت دندان شامل بنده میشه :باسپاس فراوان

    1. باران مشاوره :

     سلام.چیزی بعنوان معافیت پزشکی نداشتن یا کم داشتن دندان وجود ندارد.

 4. یاشیل :

  سلام
  کسی که متاهل هست و ۴۳ سال سن داره و کبد چرب ، دیابت و دیسگ گردن داره آیا بازم مشموله و باید بره خدمت؟ آیا واقعا دولت نمیخواد فکری برای ماها بکنه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. در موارد بیماری که اعلام کردید دیابت قندی تیپ ۱ مشمول معافیت دائم می باشد.
   اگه به موقع میرفتی خدمت الان ۴۳ سالت نبود اینجور باشه همه نمیرن خدمت و با افزایش سن تقاضای معافیت میکنن.
   با اینحال نظام وظیفه ۵۰ سال رو سن معافیت قرار داده یعنی اگه تا ۵۰ سربازی نرفتی دیگه نیاز نیست بری

 5. امیرارسلان :

  سلام من ۴۰ سالمه سال ۱۳۸۰ کارت معافیت پزشکی گرفتم کلا درچند سالگی کلا معاف میشم از خدمت چون کارت معافیت پزشکی میخوام بدونم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شما معافیت گرفتی و معافی دیگه
   ولی برای کسانیکه سربازی نرفتن ۵۰ سالگی معافیت دائم داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: