دوره آموزشی سربازی در ماه رمضان

چرا اعزام به سربازی در ماه رمضان به دوره آموزشی نقره ای معروف شده است؟

6 8,199

خدمت سربازی با دوره آموزشی آغاز می شود. فقط کسانی که از سربازی معاف دائم می شوند نیازی به سپری کردن دوره آموزشی ندارند. اما در این میان مشمولانی که در نوروز یا ماه رمضان به سربازی اعزام می شوند، دوره آموزشی متفاوتی را تجریه می کنند.

اکثر مشمولان در مورد برگزاری دوره آموزشی سربازی در ماه رمضان با پرسش هایی مواجه هستند. بعضی از سربازان سعی می کنند برگ اعزام شان با ماه رمضان مصادف باشد و برخی دیگر سعی می کنند دوره آموزشی شان در هر ماهی به جز ماه رمضان باشد.

گروه اول تصور می کنند که چون در ماه رمضان باید روزه بگیرید دوره آموزشی سخت تری خواهند داشت و در مقابل گروه دوم فکر می کنند به خاطر ماه رمضان، برنامه های پادگان با شدت کمتری دنبال می شود. اما بلاخره اعزام به سربازی در ماه رمضان خوب است یا نه؟؟؟

در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب دوره آموزشی در ماه رمضان را برای شما دسته بندی کرده و پاسخ سوالات زیر را به شما ارائه کنیم.

ماه رمضان، ماه عبودیت و بندگی است. گرایش به اخلاق در این ماه بیش از زمان های دیگر است. به همین دلیل در ماه رمضان فضای معنوی خاصی در پادگان ها وجود دارد.

چرا در ماه رمضان دوره آموزشی داریم؟

قبل از اینکه وارد بحث نحوه برگزاری دوره آموزشی در ماه رمضان شویم بهتر است اطلاعات بیشتری در مورد دوره آموزشی داشته باشیم. سربازان ممکن است با توجه به شرایط و قوانین اجرایی پادگان خود، دوران سربازی متفاوتی را تجربه کنند، اما بدون استثنا دوره آموزشی برای همه یکسان است.

دوره آموزشی سربازی سعی دارد شما را برای مبارزه و میدان جنگ آماده کند. گذراندن آموزش های رزمی کار ساده ای نیست و به هر حال سختی های خود را خواهد داشت. اگر از سربازی معاف نشوید باید این دوره را بگذرانید حتی اگر کسری خدمت شما بیشتر از طول مدت سربازی شود!!!

آموزش های ارائه شده در دوره آموزشی

 • اسلحه شناسی
 • تیراندازی
 • انواع استتار
 • مسیریابی در شب و روز

دوره آموزشی در سپاه و ارتش

دوره های آموزشی در پادگان های ارتش، سپاه یا نیروی انتظامی برگزار می شود. نمی توان گفت کدام ارگان برای خدمت کردن مناسب تر است.

هر پادگان شرایط ویژه خود را دارد. ممکن است پادگانی غذای بهتر داشته باشد، اما در آن سختگیری های بیشتری اعمال شود و بالعکس. آن چه اهمیت دارد این است که افراد باید سازگاری با محیط را به خود بیاموزند و این یکی از فلسفه های رفتن به خدمت سربازی است.

دوره آموزشی سربازی در ماه رمضان

در قانون تبصره ای در ارتباط با نحوه برگزاری دوره آموزشی نوشته نشده است پس دوره آموزشی خدمت سربازی در ماه مبارک رمضان با سایر ماه ها تفاوتی ندارد. اگر در ماه رمضان به خدمت سربازی اعزام می شوید، نباید توقع سپری کردن یک دوره خیلی متفاوت از زمان های دیگر را داشته باشید.

با این وجود حال و هوای پادگان های آموزشی در این ماه بی تأثیر از جو حاکم در کشور نیست و مسلماً تغییراتی در برنامه های اجرایی ایجاد می شود. این تغییرات با توجه به تصمیم و خواست فرمانده در نظر گرفته و اعمال می شوند.

اگر اهل انجام واجبات دینی هستید و خود را ملزم به گرفتن روزه می دانید، نباید فکر کنید که دوره آموزشی در ماه مبارک رمضان برای تان سخت تر می شود. معمولا فرماندهان سعی می کنند از سختگیری ها بکاهند و در حد ممکن مراعات حال شما را بکنند.

روزه داری سربازها در ماه رمضان

شما قرار است حداقل دو ماه را در پادگان آموزشی سپری کنید پس بهتر است به عقاید یکدیگر احترام بگذارید. اگر اهل انجام تکالیف مذهبی نیستید هم به شما توصیه می کنیم در این ماه اعمال را در حد وسع خود به جا آورید. به یاد داشته باشید که پادگان یک محیط نظامی مذهبی است.

اگر معاف از رزم شده اید و یا به دلایلی نمی توانید روزه بگیرید بهتر است این موضوع را به اطلاع عقیدتی سیاسی یا … پادگان برسانید.

تفاوت دروه آموزشی در ماه رمضان با سایر ماه ها | باران مشاوره

تفاوت دروه آموزشی سربازی در ماه رمضان با سایر ماه ها

این موضوع که پادگان آموزشی زیر مجموعه کدام ارگان است، می تواند در میزان و شکل تغییرات مؤثر واقع شود. بی شک پادگان های مرتبط با سپاه پاسداران برای اجرای مراسم و انجام تکالیف مقیدتر عمل می کنند.

این اعتقاد، دلیلی می شود تا فرمانده تسهیلات بیشتری برای شما در نظر بگیرد. شما می توانید مراحل افتادن سربازی در سپاه را مطالعه کنید.

شاید در طول ماه رمضان حجم کلاس ها و برنامه های عقیدتی و مذهبی بیشتر شود اما از فعالیت های جسمانی تا حد زیادی کاسته می شود. به هر حال جدا از سربازان، اغلب مسئولین و فرماندهان نیز روزه هستند و طبیعتاً برنامه های سبک تری در نظر گرفته خواهد شد.

پس می توان نتیجه گرفت در دوره آموزشی ماه رمضان بیشتر بر روی مسائل فرهنگی تاکید می شود و برنامه ‌های متعدد دینی و فرهنگی نظیر جلسات جزء خوانی قرآن، مراسم سحری و افطار، کلاس های احکام، کتاب خوانی، مسابقات ورزشی و …در پادگان برگزار می شود.

سختی های سربازی در ماه رمضان

خدمت سربازی و دوران آموزشی در ماه رمضان برای بعضی از مشاغل پادگان زحمت فراوانی دارد. اگر از بخت بد در قسمت آشپزخانه و یا سالن غذا خوری مشغول به خدمت باشید کارتان کمی سخت می شود چون برای سحری، افطار، نظافت و … باید خودتان را آماده کنید.

با توجه به روزه بودن سربازان و کادر پادگان احتمال انجام فعالیت های بدنی سنگین در ماه رمضان بسیار اندک است.

چه برنامه هایی در آموزشی ماه رمضان (دوره آموزشی نقره ای) وجود ندارد

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم ضوابط داخلی پادگان ها و تصمیمات فرمانده معمولا تعیین کننده نحوه انجام آموزشی در ماه رمضان هستند. با این حال اکثر سربازها گزارش داده اند که در ماه رمضان فعالیت های زیر به ندرت اجرا می شود.

 1. صبحگاه برگزار نمی شود
 2. ورزش انجام نمی شود
 3. کلاس های عملی حدالامکان برگزار نشده و بیشتر کلاس ها در محیط بسته و دور از گرما تشکیل می شود
رژه سربازی در ماه رمضان

رژه یکی از سخت ترین بخش های قسمت آموزشی است. اکثر سربازها گزارش داده اند که در ماه رمضان یا کلا رژه برگزار نشده و یا زمان آن به شدت کم شده است. همچنین تمرینات رژه زمانی انجام می شود که هوا هنوز روشن بوده و دمای هوا مساعد است.

تمرین رژه دوره آموزشی سربازی | باران مشاوره

مقایسه برنامه های یک پادگان آموزشی در ماه رمضان و بعد از آن

برنامه پادگان آموزشی در ماه رمضان

 • ساعت ۰۲:۳۰ صبح: بیدارباش، خوردن سحری، نماز صبح، یک ساعت خواب، نظافت و آنکارد تخت و کمد، نظافت آسایشگاه و دستشویی، پست آسایشگاه به ترتیب کد سازمانی
 • ساعت ۷ صبح: صبحگاه گردانی
 • ساعت ۷:۱۰ صبح تا ۱۲:۳۰ظهر: شروع کلاس‌های تئوری، نماز ظهر
 • بعد از نماز تا افطار: در اختیار سرباز (استراحت)
 • ساعت ۷ تا ۸ شب: ختم قرآن، نماز مغرب و عشاء و افطار، قُرُق و آمارگیری
 • ساعت ۱۰ یا ۱۰:۳۰ شب: خاموشی

اگر قرار است به خدمت سربازی اعزام شوید حتما از نحوه تقسیم سربازان پس از آموزشی و شرایط خدمت سربازی در شهر خود مطلع شوید.

برنامه پادگان آموزشی بعد از ماه رمضان

 • ساعت ۴ صبح: بیدارباش، نماز صبح
 • ساعت ۵ صبح: صبحانه
 • ساعت ۶ صبح: نظافت، آنکارد و…
 • ساعت ۷ صبح: صبحگاه، شروع کلاس‌ها
 • ساعت ۱۲:۳۰ تا ۲:۳۰ بعدازظهر: نماز ظهر و عصر
 • ساعت ۳ تا یک ربع به ۶ بعدازظهر: برگزاری ۲ کلاس
 • ساعت ۶ تا ۷ شب: در اختیار سرباز
 • ساعت ۷ شب: شام، نماز مغرب و عشاء و قُرُق
 • ساعت ۹:۳۰ یا ۱۰ شب: خاموشی
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی اعصاب و روان همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مرخصی سربازی در ماه رمضان

میزان مرخصی سربازان در ماه مبارک رمضان با سایر ماه ها تفاوتی ندارد. در قوانین پیشین 30 روز مرخصی در سال برای سربازان و 45 روز برای سربازای در مناطق بد آب و هوا در نظر گرفته شده بود که با تغییراتی سعی شده است این میزان به عدالت نزدیک تر شود.

 • در مناطق عادی: سالانه 30 روز مرخصی
 • در مناطق محروم درجه 2 بد آب و هوا: سالانه 35 روز مرخصی
 • مناطق درجه سه بد اب و هوایی: سالیانه 40 روز مرخصی
 • مناطق درجه چهار بد اب و هوایی: سالیانه 45 روز مرخصی
قانون مرخصی سربازی با توجه به بعد مسافت و … نیز تغییر می کند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می کنیم به مرخصی سربازی مراجعه کنید.

تداخل ماه رمضان با کدام ماه شمسی بهتر است؟

انتخاب ماه اعزام به خدمت سربازی به طور کامل در اختیار شما نیست، اما دقت در انتخاب زمان ارسال دفترچه اعزام می تواند شما را در ماه مورد نظر راهی خدمت کند.

اگر ماه رمضان با یکی از ماه های شمسی خوش آب و هوا تداخل داشته باشد، دوره آموزشی برایتان مناسب تر خواهد بود. اصولاً تیر و دی ماه را از نظر آب و هوایی بدترین و اردیبهشت و شهریور را خوش آب و هواترین ماه های سال برای اعزام به خدمت سربازی می دانند.

اسفند ماه به خاطر داشتن تعطیلات زیادش ماه خوبی برای اعزام محسوب می شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم از مشاوره تلفنی سربازی استفاده کنید.

سوالات متداول

 

 

 


فرق دوره آموزشی ماه رمضان (دوره نقره ای) با سایر دوره های آموزشی در چیست؟

 • در ماه رمضان معمولا از انجام فعالیت بدنی سنگین پرهیز می شود و سربازان بیشتر کلاس های تئوری دارند.

میزان مرخصی در ماه رمضان چقدر است؟

 • به طور قانونی هیچ تفاوتی بین مرخصی در ماه های عادی و ماه رمضان وجود ندارد.

رژه سربازی در ماه رمضان به چه نحوی است؟

 • معمولا در ماه رمضان رژه سربازی برگزار نشده و یا نهایتا در ساعات خنکی هوا و با شدت کمتری انجام می شود.

 

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 6 تا
 1. سید مجتبی سجادی :

  سلام طول دوره آموزشی در حال حاضر چقدره؟؟

  1. باران مشاوره :

   آموزشی در حال حاضر تقریبا 2 هفته هست. فرقی نمی کنه ماه رمضان باشه یا ماه عادی

   1. مهزیار :

    ببخشید در حال خاضر اموزشی ۴۵روز هستش؟

    1. باران مشاوره :

     در بعضی پادگان ها 45 روز شده

 2. مهرداد :

  سلام خسته نباشید
  تا کی آموزشی خدمت یکماهه هست؟

  1. باران مشاوره :

   فشرده بودن اموزشی به خاطر ماه رمضان نبود بلکه به خاطر کرونا بود. اطلاعیه رسمی منتشر نکردن منتها تازمانی که کرونا باشه و اوضاع خطرناک باشه اموزشی فشرده هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: