دوره احتیاط خدمت سربازی

شرایط اعزام به دوره احتیاط خدمت سربازی چیست؟

71 22,599
۳.۲/۵ - (۸ امتیاز)

در این مقاله قصد داریم در خصوص دوره احتیاط سربازی اطلاعاتی را در اختیار مشمولین نظام وظیفه قرار دهیم. در قانون کشور ما تمامی افراد مذکر بین سنین ۱۸ تا ۵۰ سال مشمول خدمت نظام وظیفه می باشند. منظور از نظام وظیفه دوره ای است که در طی آن فرد متعهد به خدمت به نظام در راستای حفظ ارزشهای نظام و حفاظت از تمامیت ارضی و … می باشد.

تمامی افراد جامعه نسبت به دوره سربازی شناخت کامل دارند. مدت دوره خدمت سربازی از آذر سال ۹۹ بین ۱۷ الی ۲۴ ماه متغییر است، اما در اصل باید بگوییم که خدمت سربازی ۳۰ سال است.

تقسیم بندی دوره خدمت سربازی

در اصل خدمت سربازی به چهار دوره تقسیم می شود. بر اساس قانون و آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح در طی این چهار دوره، تمامی گروه ها سرباز نامیده می شوند. طول مدت خدمت سربازی در مجموع این چهار دوره ۳۰ سال می باشد. یعنی علاوه بر دوران ضرورت نظام وظیفه، دوره احتیاط خدمت سربازی و دوران ذخیره سربازی را نیز باید در نظر گرفت .

مدت ۳۰ سال خدمت سربازی به این شرح است:

در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص دوره احتیاط خدمت سربازی و سایر دوره ها توضیحات بیشتری را برای شما ارائه دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط دوره احتیاط خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

دوره ضرورت نظام وظیفه

مدت دوره ضرورت سربازی دوسال است. فرد بعد از آنکه مشمول نظام وظیفه گردید، به خدمت سربازی فرا خوانده می شود. پس از آن به دوره دو ماهه آموزشی فرستاده می شود. بعد از گذراندن دوره آموزشی به دوره ضرورت یا همان دوره خدمت سربازی اعزام می گردد. در حال حاضر خدمت سربازی مشمولین در کشور همان دوره ضرورت نظام وظیفه می باشد.

مشمولان دوره احتیاط خدمت سربازی و دوره های ذخیره

زمان شروع دوره احتیاط سربازی یا همان دوره ذخیره، از پایان دوره ضرورت آغاز می شود. منظور از دوره ضرورت همان دوره دو ساله خدمت سربازی است. مدت دوره احتیاط سربازی از پایان دوره ضرورت تا پایان سن ۵۰ سالگی می باشد. البته در مواقع اضطراری تا سن ۶۰ سالگ نیز امکان دارد فرد به دوره احتیاط سربازی فراخوانده شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

لزوم دوره احتیاط چیست؟

در کشور ما از سال ۱۳۰۴ دوره احتیاط و ذخیره در نظر گرفته شده است. عملا در سال ۱۳۵۹ با شروع جنگ تحمیلی دوره احتیاط به صورت عملی اجرا شد. در سال ۱۳۵۹ با آغاز جنگ تحمیلی و با توجه به کمبود منابع انسانی و نیروی نظامی برای دفاع از کشور، با صلاحدید فرماندهان کشوری، برای اولین بار یک دوره از کسانی که دوره ضرورت را گذرانده بودند به منظور دوره احتیاط فراخوانده شدند.

فراخوان ترخیص شدگان دوره ضرورت خدمت سربازی سال ۱۳۵۶، به منظور حضور در دوره احتیاط در سال ۱۳۵۹ بود. در این فراخوان حدود ۸۵۰۰۰ نفر نیرو به پادگان های نیروی زمینی فراخوانده شدند. این تعداد نیرو در دوره احتیاط، با شرکت در دوره های آموزشی دو هفته ای به یگان های جایگزین اعزام شدند. البته ناگفته نماند تمام کسانی که در این دوره احتیاط شرکت کردند، به صورت داوطلبانه به جبهه های جنگ اعزام شدند. همچنین هرگز کسانی که در دوره احتیاط شرکت نکردند، مورد بازخواست قرار نگرفتند.

مشاوره تلفنی سربازی

با توجه به اینکه بسیاری از مشمولان در خصوص دوره سربازی ممکن است دچار شبهه و سوالاتی بشوند، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی در خصوص سربازی، اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید. به همین منظور می توانید به صورت تلفنی و در کمترین زمان از مشاوره نظام وظیفه، در گروه مشاوران باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ راهنمایی کسب نمایید.

همچنین بخوانید: پرسش و پاسخ نظام وظیفه

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیرید.

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 71 تا
 1. جلیل اسدی :

  در پیوست نامه ارسالی من لازم به ذکر است که این دوره ۶ماهه داوطلبانه بوده که میتونست نرود و چیزی از احتیاط در نامه ارتش یاد نشده و بصورت داوطلبی قید شده
  و نظر این اشخاص که در اداره کار من است دوره احتیاطه
  لطفا راهنمایی کنید داوطلبی همان احتیاط محسوب می شه
  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   داوطلبی به این معناست که ایشان به اختیار خودشان اقدام به حضور در جبهه کرده باشن . ولی پدر بزرگوارتون درادامه دوره خدمت خودشون برای اتمام دوره سربازی و دریافت کارت پایان خدمت ناچار به حضور در جبهه بودن که از آن با نام دوره احتیاط یاد می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: