دوره احتیاط خدمت سربازی

شرایط اعزام به دوره احتیاط خدمت سربازی چیست؟

88 32,352

در این مقاله قصد داریم در خصوص دوره احتیاط سربازی اطلاعاتی را در اختیار مشمولین نظام وظیفه قرار دهیم. در قانون کشور ما تمامی افراد مذکر بین سنین 18 تا 50 سال مشمول خدمت نظام وظیفه می باشند. منظور از نظام وظیفه دوره ای است که در طی آن فرد متعهد به خدمت به نظام در راستای حفظ ارزشهای نظام و حفاظت از تمامیت ارضی و … می باشد.

تمامی افراد جامعه نسبت به دوره سربازی شناخت کامل دارند. مدت دوره خدمت سربازی از آذر سال 99 بین 17 الی 24 ماه متغییر است، اما در اصل باید بگوییم که خدمت سربازی 30 سال است.

تقسیم بندی دوره خدمت سربازی

در اصل خدمت سربازی به چهار دوره تقسیم می شود. بر اساس قانون و آیین نامه ستاد کل نیروهای مسلح در طی این چهار دوره، تمامی گروه ها سرباز نامیده می شوند. طول مدت خدمت سربازی در مجموع این چهار دوره 30 سال می باشد. یعنی علاوه بر دوران ضرورت نظام وظیفه، دوره احتیاط خدمت سربازی و دوران ذخیره سربازی را نیز باید در نظر گرفت .

مدت 30 سال خدمت سربازی به این شرح است:

در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص دوره احتیاط خدمت سربازی و سایر دوره ها توضیحات بیشتری را برای شما ارائه دهیم.

دوره ضرورت نظام وظیفه

مدت دوره ضرورت سربازی دوسال است. فرد بعد از آنکه مشمول نظام وظیفه گردید، به خدمت سربازی فرا خوانده می شود. پس از آن به دوره دو ماهه آموزشی فرستاده می شود. بعد از گذراندن دوره آموزشی به دوره ضرورت یا همان دوره خدمت سربازی اعزام می گردد. در حال حاضر خدمت سربازی مشمولین در کشور همان دوره ضرورت نظام وظیفه می باشد.

مشمولان دوره احتیاط خدمت سربازی و دوره های ذخیره

زمان شروع دوره احتیاط سربازی یا همان دوره ذخیره، از پایان دوره ضرورت آغاز می شود. منظور از دوره ضرورت همان دوره دو ساله خدمت سربازی است. مدت دوره احتیاط سربازی از پایان دوره ضرورت تا پایان سن 50 سالگی می باشد. البته در مواقع اضطراری تا سن 60 سالگ نیز امکان دارد فرد به دوره احتیاط سربازی فراخوانده شود.

لزوم دوره احتیاط چیست؟

در کشور ما از سال 1304 دوره احتیاط و ذخیره در نظر گرفته شده است. عملا در سال 1359 با شروع جنگ تحمیلی دوره احتیاط به صورت عملی اجرا شد. در سال 1359 با آغاز جنگ تحمیلی و با توجه به کمبود منابع انسانی و نیروی نظامی برای دفاع از کشور، با صلاحدید فرماندهان کشوری، برای اولین بار یک دوره از کسانی که دوره ضرورت را گذرانده بودند به منظور دوره احتیاط فراخوانده شدند.

فراخوان ترخیص شدگان دوره ضرورت خدمت سربازی سال 1356، به منظور حضور در دوره احتیاط در سال 1359 بود. در این فراخوان حدود 85000 نفر نیرو به پادگان های نیروی زمینی فراخوانده شدند. این تعداد نیرو در دوره احتیاط، با شرکت در دوره های آموزشی دو هفته ای به یگان های جایگزین اعزام شدند. البته ناگفته نماند تمام کسانی که در این دوره احتیاط شرکت کردند، به صورت داوطلبانه به جبهه های جنگ اعزام شدند. همچنین هرگز کسانی که در دوره احتیاط شرکت نکردند، مورد بازخواست قرار نگرفتند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره های سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاوره تلفنی سربازی

با توجه به اینکه بسیاری از مشمولان در خصوص دوره سربازی ممکن است دچار شبهه و سوالاتی بشوند، پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی در خصوص سربازی، اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید. به همین منظور می توانید به صورت تلفنی و در کمترین زمان از مشاوره نظام وظیفه، در گروه مشاوران باران به شماره 70703025 021 راهنمایی کسب نمایید.

همچنین بخوانید: پرسش و پاسخ نظام وظیفه

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیرید.

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 88 تا
 1. شریف :

  سلام ایا دوره احتیاط در زمان جنگ جبعه حساب میشود یا نه

  1. باران مشاوره :

   سوال شما برای باران مشاوره مبهم است.

 2. بهنام :

  سلام پدر بنده توسال ۵۶ خدمتش را تمام کرده وبعد در سال ۵۹ هم ۶ماه احتیاط رفته والان هیچ مزایایی از دولت بهش نرسیده حتی بیمه هم نشده می خواستم بدونم کدام سازمان به این کارت احتیاط ها رسیدگی می کنه

 3. رسول :

  سلام خوبید خسته نباشید پدرم خدمت وظیفه تیپ چهارم بعثت ۷۷نبوت کماندوئی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده از سال ۱۳۶۶/۹/۱۸تا پایان خدمت ۱۳۶۸/۱۰/۱۸بوده است در منطقه عملیات چنگوله در کرمانشاه بوده می خواهیم بدانیم چند ماه است که کارت ایثار به او تعلق می گیرد آیا زمان آتش بس و زمان قطعنامه هم حساب میشود

  1. باران مشاوره :

   در مورد بعد از قطعنامه فقط مناطق درگیر برای یگان های رزمی و شغل رزمی کسری میدن. این اطلاعات رو فقط یگان داره

 4. سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد :

  سلام ببخشیدپشت کارت معافیت از خدمت دوره ضرورت من نوشته اعتباراین کارت فقط درزمان صلح می باشدچگونگی انجام خدمت(دوره ضرورت،احتیاط ویا ذخیره)درزمان جنگ یا بسیج همگانی تابع مقررات مربوطه خواهد بودیعنی چه؟

  1. باران مشاوره :

   با توجه به تعداد سوالاتتون توصیه می کنم از خطوط مشاوره استفاده کنید

 5. امیرحسن :

  سلام و خسته نباشید پدر من دوران خدمتشو توی مناطق جنگی بوده و من میخاستم جز سابقه ایثارگریش بیارم دوره خدمتشو که توی جنگ بوده و پدرم ۲ماه بیشتر خدمت کرده ینی ۲۶ ماه دو ماه دوره احتیات بوده و وقتی استعلام گرفتن ۲۴ ماه بیشتر ندادن نامه. اون دو ماه چی میشه بلاخره دو ماه اضاف تر مونده ایا نمیشه اون دو ماهم اضاف کرد

  1. باران مشاوره :

   سلام.باید به یگان خدمتی که از آن کارت پایان خدمت گرفتن مراجعه کنند تا پیگیر سوابق دوره احتیاط و ایثارگری خودشون باشند.دوره احتیاط جز دوران خدمت سربازی محسوب می گردد.

 6. حسین :

  سلام پدر من علاوه بر دوره خدمت در تهران ۶ ماهم دوره احتیاط در تهران گذرانده و کارتشو داره
  وواسه جبهه کلا دوماه و نیم رفته …
  ایا از اون ۶ ماه احتیاط میشه کسری گرفت یانه .؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در شهر تهران فقط سامانه مربوط به پدافند هوایی شامل کسری خدمت می گردد.

 7. رضا :

  در۲۲/۷/۵۹ تا ۲۲/۱/۶۰را خدمت داوطلبانه داشته است

  1. باران مشاوره :

   سلام
   سوالت رو کامل تایپ کن

  2. محسن غفاری گوشه :

   با سلام من سال 81 تا 83 دوران خدمتم بو و بعد از خدمت دو کارت دریافت کردم یک کارت خدمت یک کارت احتیاط که مشخصات خدمتیم هست آیا از این کارت به عنوان کارت ایثارگر میشه استفاده کرد یا اینکه میتونم به خدمت دریگان خودم در بیان راهنمایی می‌فرمایید باتشکر

   1. باران مشاوره :

    دوره احتیاط در آن برهه نداشتیم

 8. رضا :

  با سلام
  پدر خانم بنده خدمت سربازی را درسال۵۴ تا ۵۶ به پایان رسانده ودر سال به مدت ۶ ماه داوطلبانه به جبهه رفته والان برای استخدام دخترش نامه از پادگان محل خدمت برای ۶ ماه خدمت گرفته اما روی این نامه بر اساس بخشنامه ستاد کل ۷۵ درصد این مدت را به عنوان داوطلبانه ثبت کردند و اعلام داسته اند دوره احتیاط بوده! آیا چنین مطلبی صحت دارد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله.اگه طی فراخوان دوره احتیاط خودشون رو معرفی کرده باشند .

 9. جلیل اسدی :

  در پیوست نامه ارسالی من لازم به ذکر است که این دوره 6ماهه داوطلبانه بوده که میتونست نرود و چیزی از احتیاط در نامه ارتش یاد نشده و بصورت داوطلبی قید شده
  و نظر این اشخاص که در اداره کار من است دوره احتیاطه
  لطفا راهنمایی کنید داوطلبی همان احتیاط محسوب می شه
  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   داوطلبی به این معناست که ایشان به اختیار خودشان اقدام به حضور در جبهه کرده باشن . ولی پدر بزرگوارتون درادامه دوره خدمت خودشون برای اتمام دوره سربازی و دریافت کارت پایان خدمت ناچار به حضور در جبهه بودن که از آن با نام دوره احتیاط یاد می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: