دوره ذخیره سربازی

دوره ذخیره اول و دوم سربازی شامل چه سربازی هایی می شود

0 6,271

بسیاری از مشمولین نظام وظیفه به دنبال شناخت مراحل سربازی هستند تا این دوره را به شکل راحتتر و با استرس کمتری بگذرانند. البته شایعات و مبالغه های زیادی در مورد دوره سربازی وجود دارد که بدون اطلاع درست و دقیق ممکن است راه را برای مشمولین ناهموار و سخت کند. در این مقاله به یکی از موضوعاتی که سوالات زیادی در باره آن وجود دارد یعنی دوره ذخیره سربازی می پردازیم.

بی اطلاعی از قوانین و تبصره های قانون خدمت سربازی گاها منجر به این می شود که مشولان فرصت استفاده از معافیت و نرفتن به خدمت سربازی را از دست بدهند. مشاوره درست و به جا با مشاورین مجرب و آگاه از جمله راه هایی است که فرد مشمول با انجام آن مسیر درست تری را پیگیری کرده و حتی اگر تصمیم بگیرد که دوره نظام وظیفه را بگذراند با اضطراب کمتری می تواند این مدت را طی کنند. دوره سربازی در ایران 30 ساله است. شاید این جمله باعث ترس بسیاری از افراد که در سن مشمولیت قرار دارند شود. در ادامه به توضیح بیشتری درباره طول مدت سربازی خواهیم پرداخت تا از شدت نگرانی افراد مشمول کاسته شود.

معرفی دوره های سربازی در ایران

قانون نظام وظیفه پس از انقلاب اسلامی با انجام اصلاحات روی آن دارای تغیراتی شد و این قانون در حال حاضر در کشور ما اجرا می شود. دوره نظام وظیفه در ایران به مدت 30 سال می باشد. این مدت 30 ساله به 4 دوره مختلف تقسیم می شود که هر کدام در گروه های سنی و در شرایط خاصی قابل اجرا می شود:

دوره ضرورت سربازی

دوره  دو ساله ای که در واقع همان دوره ایست که عموما به نام خدمت نظام وظیفه شناخته می شود. افرادی که وارد سن 19 سالگی می شوند مشمول این دوره هستند. اگر انجام این دوره در موعد مقرر انجام شود و به تعویق نیفتد تا 21 سالگی به اتمام می رسد. برای اطلاعا تبیشتر می توانید مقاله دوره خدمت سربازی را بخوانید.

دوره احتیاط سربازی

مدت دوره احتیاط 8 سال است. مهلت زمان اجرای دوره احتیاط پس از پایان دوره ضرورت تا سن 30 سالگی می باشد. در واقع دوره احتیاط زمانی قابل اجرا است که در کشور، کمبود نیروی نظامی برای حفظ ارزش های کشور وجود داشت باشد. در صورت نیاز سرباز در این دوره، از میان افرادی که در دوره ضرورت شرکت کرده اند و شرایط سنی شرکت در دوره احتیاط را دارند، فراخوان اعلام خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر درباهر دوره احتیاط، مقاله دوره احتیاط سربازی را مطالعه نمایید.

دوره ذخیره اول سربازی

دوره ذخیره اول پس از دوره احتیاط آغاز می شود. مدت دوره ذخیره اول 10 سال است. تقریبا افراد از سن 30 سالگی تا 39 سالگی در صورتی که شرایط خاصی در کشور حاکم باشد به شرکت در دوره ذخیره اول فراخوانده می شوند. البته در کشور ما هنوز اجرای دوره ذخیره اول تجربه نشده است.

دوره ذخیره دوم سربازی

دوره پایانی دوره ذخیره دوم است. طول مدت دوره ذخیره دوم نیز 10 سال است. در دوره ذخیره دوم سربازی در صورت لزوم مشمولین سنین 40 تا 49 سال فراخوانده می شوند. تمامی افراد مذکر که مشمول دوره 30 ساله نظام وظیفه هستند با ورود به سن 50 سالگی از حضور در دوره های مختلف سربازی معاف می شوند.

در صورتی که مشمولین در زمان فراخوان دوره های اختیاط و ذخیره، در این دوره ها شرکت نکنند به عنوان متخلف محسوب شده و به مراجع قضایی ارجاع داده می شوند

هدف از دوره احتیاط و دوره ذخیره سربازی چیست؟

پسران بعد از سن 19 سالگی تا پایان 50 سالگی یا در مواقع لزوم تا 60 سالگی موظفند دوره ضرورت را به اتمام برسانند. در این دوره ها افراد امور نظامی و قوانین و مقررات را آموزش می بینند. دوره های احتیاط و ذخیره تدابیری هستند که برای مواقع اضطراری و جنگ در نظر گرفته شده اند. قبل از انقلاب و جنگ تحمیلی در سال 1304 دوره های اختیار و ذخیره به عنوان یک قانون در آیین نامه مطرح گردید و تا سال 1359عملا به فاز جرایی وارد نشد و کاربردی نداشت. اما پس از حمله عراق و وقوع جنگ تحمیلی نیرو های مسلح و سپاه با کمبود چشمگیر نیروی انسانی مواجه شدند.

اجرای دوره احتیاط در سال 1359

در سال 1359 با تدبیر و تصمیم درست فرماندهان ارتش یک دوره از آخرین ترخیص شدگان سال 1356 خدمت وظیفه عمومی که در واقع مشمول دوره احتیاط می شدند به خدمت وظیفه و دفاع از مرز ها فراخوانده شدند. به صورت کلی 85000 نفر به پادگان های نزاجا مراجعه کرده و بعد از برگزاری آموزش دو هفته ای به صورت جایگزینی به محل یگان ها اعزام شدند.

با ذکر این مثال تقریبا باید متوجه شده باشید که دوره اختیار و ذخیره برای این منظور در نظر گرفته شده است تا در شرایط بحرانی و جنگ، سازمان نظام وظیفه برای تقویت بنیه دفاعی کشور نیروهای احتیاط و ذخیره را مهیا نماید تا با کمترین مشکلات و هزینه بتواند نیروهای مسلح کشور را پشتیبانی کند و به نیروی مردمی متصل سازد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره ذخیره دوم سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاوره دوره های خدمت سربازی

شناخت بهتر دوره های خدمت سربازی می تواند به شما مشمولان کمک کند تا با محیط سربازی بیشتر آشنا شوید. در واقع می توانید با کمک گرفتن از مشاورین مجرب در این زمینه با آگاهی بیشتر در خصوص نظام وظیفه و سربازی تصمیم گیری نمایید. مشاورین مجرب گروه مشاوران باران به شماره تماس 70703025 021 آماده پاسخگویی به سوالات شما مشمولان عزیز می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: