دوره ضرورت به دلیل شیوع کرونا

16 2,797

بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی، هر زمان کشور در شرایط حساسی قرار گرفته باشد و سیستم نظامی کشور تشخیص دهد به سربازان نیاز ضروری دارد می تواند سربازان را موظف نماید پس از اتمام دوره سربازی خود همچنان به خدمت ادامه دهند.

در این موارد سیستم نظامی کشور می تواند برای این دسته از سربازان تسهیلات و امتیازات ویژه ای در نظر بگیرد. با توجه به شیوع کرونا قرار بر این شده است تا از ظرفیت نیروهای مسلح برای مقابله با این بیماری استفاده شود. بدین ترتیب گروهی از سربازان وارد دوره ضرورت خواهند شد.

شرایط قانونی دوره ضرورت خدمت چیست؟

براساس قانون نظام وظیفه عمومی مدت زمان خدمت سربازی ۳۰ سال است. یعنی در صورت قرار گرفت کشور در شرایط بحرانی و ضروری بنا به تشخیص مقامات مسئول هر ایرانی موظف است ۳۰ سال برای کشور خدمت نماید.

دوره های مختلف خدمت ۳۰ ساله

 1. خدمت دوره ضرورت ۲۴ ماه
 2. دوره احتیاط ۸ سال
 3. دوره ذخیره اول ۱۰ سال
 4. دوره ذخیره دوم ۱۰ سال

تا قبل از شروع بیماری کرونا سربازی در منطق عادی و نظامی ۲۱ ماه و برای سربازان امریه در ارگان های غیر نظامی ۲۴ ماه بوده است.

با شیوع بیماری کرونا و با توجه به فشار زیادی که روی کادر درمانی کشور وجود دارد سازمان نظام وظیفه عمومی کشور برای مقابله با این بیماری تصمیم گرفته از سربازان پزشک و پرستار برای مقابله با بیماری کرونا کمک بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با سایر دوره های سربازی توصیه می کنیم به دوره احتیاط سربازی مراجعه کنید.

دوره ضرورت سربازان پزشک و پرستار تا کی ادامه پیدا می کند؟

در حال حاضر سربازان پزشک و پرستار به سه دسته تقسیم می شوند.

 •  دسته اول سربازانی که دوره ۲۱ ماهه آنها تمام شده ولی همچنان موظفند به خدمت خود ادامه دهند.
 • دسته دوم مشمولان اعزامی اسفند که بدون گذراندن آموزش نظامی مستقیما به مراکز درمانی اعزام شده اند.
 • دسته سوم مشمولان اردیبهشت ماه که با دستور سازمان نظام وظیفه از ۶ اردیبهشت بدون گذراندن آموزش نظامی خدمت خود را آغاز کرده اند.

سربازان دسته اول در صورت لزوم موظفند تا ۲۴ ماه خدمت دوره ضرورت را بگذرانند و در صورت لزوم وارد دوره احتیاط ۸ ساله شوند. اما با توجه به اینکه سربازان جدید و تازه نفس پزشک و پرستار همچنان در کشور وجود دارد بعید به نظر می رسد این سربازان بعد از گذراندن دوره ضرورت ۲۴ ماهه وارد دوره احتیاط ۸ ساله شوند.

به احتمال قریب به یقین سربازان دسته دوم و سوم هم که طبق قانون در شرایط عادی باید ۲۱ ماه خدمت نمایند وارد دوره احتیاط ۸ ساله نخواهند شد زیرا تا زمان ترخیص آنها این بیماری مهار شده و یا واکسن آن به تولید انبوه خواهد رسید.

اگر دانش آموخته رشته های پزشکی هستید حتما از شرایط امریه پیام آوران بهداشت اطلاع کسب کنید.

ارائه تسهیلات به سربازان خط مقدم مبارزه با کرونا

در صورت تایید ستاد کل سازمان نظام وظیفه عمومی تسهیلات زیر به پزشکان و پرستاران مسقر در مراکز درمانی اعطا خواهد شد.

 • اعطای کسری خدمت معادل ۱.۵ برابر مدت زمان حضور در مراکز درمانی به کسانیکه هنوز به خدمت اعزام نشده اند.
 • اعطای حقوق برابر با کادر نظام وظیفه عمومی به سربازان.
 • اعطای سابقه ایثار گری به پزشکان و پرستاران مستقر در مراکز درنانی کشور.

البته این موارد فعلا به طور پیشنهادی مطرح شده و هنوز سازمان نظام وظیفه عمومی و ستادکل نیروهای مسلح چیزی را به طور قطعی اعلام نکرده است.

تکلیف اعزام اردیبهشت ماه مشمولان مشخص شد

بر اساس اعلام سازمان وظیفه عمومی کشور اعزام کلیه مشمولینی که قرار است در اردیبهشت ماه سال ۹۹ امسال به سربازی اعزام شوند به قوت خود باقی است و کلیه این عزیزان در اول و سوم اردیبهشت ماه به خدمت اعزام خواهند شد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 16 تا
 1. فرید :

  سلام.من رشتم.پرستاریه و تازه کارای فارغ التحصیلیمو انجام دادم بخاطر بسته بودن دانشگاها نتونستم تو فروردین تسویه کنم و دوم اردیبهشت درخاست اعزام دادم ک تاریخ اعزام برام زده یک خرداد
  اگر تسهیلاتی شامل بشه میخاستم بدونم شامل منم میش ک اعزامیه خردادم یا فقطبرای اعزامیا فروردین واردیبهشته ممنونتونم

  1. باران مشاوره :

   فرید جان منظورتان چه تسهیلاتی است؟

 2. محمد :

  سلام خسته نباشید
  ترخیصی بنده یکم خرداده دوره احتیاط از چه تاریخی تا چه تاریخی هستش؟؟

  1. باران مشاوره :

   در مورد این موضوع شاهد اطلاعیه های مختلفی بوده ایم. باران مشاوره دوست ندارد پاسخ اشتباه به مشمولان بدهد لذا این مضوع را از پادگان پیگیری کنید. ولی احتمالا از همان یک خرداد شروع می شود.

 3. مرتضی :

  سلام
  لطفا برای اعزامی های خرداد ماه هم بگید؟ من الان باید ۱ سه برم!!! چطوریاست باز هم ۱ ماه اموزشی هست؟
  یه سوال دیگه راسته که بعد از اموزشی در شهر خودمون ادامه خدمت رو میگذرونیم؟
  لطفا جواب بدهید؟!

  1. باران مشاوره :

   آقا مرتضی هنوز این موضوع اعلام رسمی نشده است اما فکر می کنیم اگر کرونا ادامه داشته باشد اموزشی خرداد نیز یک ماهه باشد. البته هنوز هیچ چیز قطعی نیست.
   خیر بعد از اموزشی ممکن است در هر شهری بیفتید.

 4. رضا :

  سلام
  رشته تحصیلی من مددکاری اجتماعی خانواده هست از نظام وظیفه زنگ زدن من را فراخوان کردن گفتن که شما در
  بیمارستان ها و درمانگاه ها می روید خدمات میدهید الان من افتادم به پادگان اموزشی رفتم نظام وظیفه گفت شما می روید پادگان آموزش ولی اموزش نخواهید داشد نام می دهند به بیمارستان یا بهداری مستقل میشوید و من خودم از شورا و مشاور سپاه در بهداری هستم و برگه تکمیلی هم دارم؟

  1. باران مشاوره :

   کسانی که در جبهه مبارزه با کرونا هستند فعلا آموزشی نمی روند.

 5. رضا :

  سلام
  من پرستارم در حال حاضر خدمتم رو تو بیمارستان میگذرونم پیام اور وزارت بهداشت شدم
  یکم خرداد پایان کارم هستش
  یعنی از ترخیص خبری نیست؟

  1. باران مشاوره :

   اگر در جبهه مبارزه با کرونا باشید ممکنه بهتون دوره احتیاط بخوره

 6. مرضیه :

  این خبر یک ماهه شدن آموزشی سربازان اعزامی چرا هیچ جا وجودداره جزاین سایت.. چرا اطلاعی نمیدن اگه راسته؟

  1. باران مشاوره :

   مرضیه خانم باران مشاوره تناها پایگاه هبری تخصصی اخبار وظیفه عمومی است. امروز سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا خبر کاهش دوره آموزشی خدمت سربازی اعزامی های اردیبهشت ماه ۹۹ را اعلام کرد.

 7. عرفان :

  سلام حقیقت داره دوره آموزشی اردیبهشت شده یک‌ماه؟؟

  1. باران مشاوره :

   بله عرفان جان. یک ماه شده است. این موضوع را در اعزام اردیبهشت ۹۹ منتشر کردیم.

   1. واو.الف :

    سلام.
    من ابتدا در حدود ۴ ماه از خدمت وظیفه‌ام رو با مدرک فوق دیپلم گذروندم (شامل آموزشی و یگان خدمتی)، و پس از قبولی در دانشگاه معافیت گرفتم و ترخیص شدم. در حال حاضر بدون غیبت با مدرک کارشناسی ارشد اعزامی ۲/۱ هستم. پیش از این شنیده بودم کسانی که وضعیتی شبیه به وضعیت من دارند بیست روز دوره آموزشی رو از سر می‌گذرونند و سپس دوباره تقسیم می‌شوند؛ اول، تا چه این گفته صحت داره، یعنی دوره آموزشی بیست روزه و تقسیم مجدد؟ دوم، اگر صحت داره، با توجه به اینکه دوره آموزشی یک ماهه شده، باز هم دوره‌یِ بیست روز برقرار هست؟

    1. باران مشاوره :

     این موارد بستگی به یگان خدمتی دارد و قابل پیش بینی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: