دوره طلایی سربازی

چطوری اعزام دوره طلایی خدمت سربازی شویم؟

2 1,864

سربازی با دوره آموزشی شروع می شود. دوره آموزشی سربازی شامل فعالیت های جسمانی زیادی مثل آموزش های رزمی، رژه ها، بیدار باش و… می شود. به همین دلیل بعضی از سربازان به دنبال دوره آموزشی سربازی راحت تر یا همان دوره طلایی سربازی هستند.

دوره آموزشی کسانی که در اسفند ماه به سربازی اعزام می شوند به دوره طلایی آموزشی سربازی معروف است. البته دوره طلایی فقط شامل اعزامی های اسفند ماه نمی شود و دوره آموزشی در برخی ماه ها راحت تر است.

اگر با ما همراه باشید مطالب جذابی در ارتباط با دوره طلایی برایتان خواهیم گفت.

دوران طلایی چیست؟

از نظر سربازان دوره ای که میزان سختگیری ها در آن کمتر است، دوره آموزشی طلایی است. این که چرا آموزشی در برخی ماه های سال راحت تر برگزار می شود دلایل مختلفی دارد. در ادامه انواع اعزام های طلایی سربازی را برایتان دسته بندی کرده ایم.

معرفی سه نوع دوره طلایی آموزشی سربازی

۱) دوره طلایی آموزشی به دلیل آب و هوا

همانطور که گفتیم دوره آموزشی شامل فعالیت های جسمانی می شود، پس سردی یا گرمی هوا باعث سخت تر شدن آموزشی می شود. پس اگر وضعیت دما بهتر باشد آموزشی شما راحت تر می شود. در اکثر نقاط کشور ماه های اردیبهشت و شهریور هوای خوبی دارند.

البته آب و هوای مناطق مختلف ایران در هر فصل از سال متفاوت است و بسته به منطقه و نوع آب و هوای آن منطقه در فصل مورد نظر می توان زمان مناسب برای دوره آموزشی را انتخاب کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط دوره طلایی سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

۲) دوره آموزشی طلایی به دلیل مرخصی زیاد

در برخی از فصول سال میزان تعطیلی با توجه به ماه شمسی یا قمری آن بیشتر از ماه های دیگر است. در روزهای تعطیل خبری از آموزشی نیست و شما هم استراحت می کنید. به دلیلی وجود تعطیلات زیاد در عید، اعزام اسفند به دوره طلایی سربازی معروف است.

معمولا اواسط آموزشی به میان دوره می روید. میان دوره یک مرخصی سه روزه است اما میان دوره برای دوره طلایی اسفند ۷ روزه می شود. حتی ممکن است بنا به تصمیم فرمانده از ۲۸ اسفند تا ۱۶ فروردین از رفتن به پادگان معاف شوید.

۳) دوره آموزشی در ماه های خاص

ماه های قمری هم در تعیین نوع فعالیت های دوره آموزشی تاثیرگذار هستند. مثلا در ماه رمضان به دلیل روزه معمولا پادگان ها ملاحظه حال سربازان را می کنند و میزان سختگیری ها کمتر می شود. دوره آمورشی در ماه رمضان به دوره نقره ای آموزشی سربازی معروف است.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

چگونه از دوره طلایی آموزشی استفاده کنیم؟

سابقا مشمولان دیپلم نوزدهم هر ماه و مشمولان دارای مدرک دانشگاهی ابتدای هر ماه زوج به خدمت اعزام می شدند. در حال حاضر اعزام ها ابتدای هر ماه انجام می شود و فاصله هر اعزام از دو ماه به هر ماه تقلیل یافته است که باید این مطلب را نیز مورد توجه قرار دهید.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به تاریخ اعزام به خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی مراجعه کنید.

در کل انتخاب زمان و مکان اعزام یک شانس است و شما نمی توانید در آن دخالتی داشته باشید؛ مگر این که فرصت زیادی تا زمان اعزام برایتان باقی مانده باشد یا در صورت لزوم با اخذ موافقت مسئولین سربازی را به تعویق انداخت.

همچنین اگر به تازگی فارغ التحصیل شده و تا زمان اعزام یک سال فرجه داشته باشید. در این صورت می توانید زمان پیشنهادی خودتان برای رفتن به سربازی را به پلیس + ۱۰ بدهید و برگ سبز سربازی آن ماه را دریافت کنید.

چطوری اعزام دوره آموزشی طلایی اسفند ماه شویم | باران مشاوره 70703025 021

مدت دوره آموزشی در دوره طلایی چه قدر است؟

مدت دوره آموزشی در تمام ماه ها ثابت است. به جز مرزبانی آموزشی برای همه نیروها دو ماه است مگر اینکه دوره کد سربازی بخورند. سربازان مرزبانی دوره آموزشی سه ماهه دارند. از اواخر سال ۹۸ بیماری کرونا در کشور شیوع گسترده ای پیدا کرد. کرونا باعث شد مدت دوران آموزشی فشرده شود. در دوران کرونا مدت مراکز مختلف این گونه است:

 • دوره آموزشی در نیروزمینی ارتش ۶ هفته اعلام شده است؛
 • مرزبانی، دو ماه؛
 • سپاه، یک ماه
 •  ناجا یک ماه آموزشی دارد اما ناجا اعلام کرده است در صورت داشتن ظرفیت دوره آموزشی را دو ماهه برگزار می کند.
 • معاف از رزم ها ممکن است ۱۵ روز به آموزشی بروند.
 • دارندگان برگ سبز بسیج ممکن است معاف از آموزشی شوند.

موارد ذکر شده نسبی است و قطعیت ندارد و با توجه به شرایط پادگان و… ممکن است طول دوره کمتر یا بیشتر شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنم حتما مقاله آشنایی با دوره آموزشی را مطالعه کنید.

علاوه بر اینکه بعضی ماه ها طلایی هستند و آموزشی در آنها راحت تر است برخی ماه ها هم دوره آموزشی به مراتب سخت تری دارند. وضعیت بد آب و هوا و میزان تعطیلات جزو مهمترین عوامل بد بودن ماه آموزشی می شود.

مثلا تیر ماه و دی ماه علاوه بر این که از نظر آب و هوایی مناسب نیستند، تعداد تعطیلی کمی دارند و در صورتی که این دو ماه اعزام شوید، تعداد مرخصی کمی خواهید داشت.

آموزشی در چه ماه هایی خوب نیست؟ | باران مشاوره 70703025 021

دوران طلایی سال ۹۹

در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا دوره آموزشی طلایی وجود ندارد. (مگر اینکه فرمانده تصمیم به دادن مرخصی بگیرد)

بیماری کرونا از سال ۱۳۹۸ شروع شد و در سال ۹۹ به اوج خود رسید. بسیاری از تجمعات در سطح جامعه را کاهش دادند تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود. از آن جا که سربازی تعطیلی بردار نیست و امکان لغو اعزام ها نبود، راهکارهای دیگری در نظر گرفته شد که خود تغییراتی را ایجاد کرد.

علاوه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و ضدعفونی کننده ها می توان به فشرده سازی دوره آموزشی اشاره کرد که باعث لغو مرخصی های میان دوره شد. در مدت آموزشی ارگان های مختلف نیز تغییراتی ایجاد شد.

همجنین در برخی پادگان ها روزهای تعطیل رسمی را جزو آموزشی حساب نمی کنند و به این ترتیب ممکن است دوره آموزش شما طولانی تر شود. چرا که خواسته شده است دوران آموزشی به صورت فشرده برگزار شود اما سربازان آموزش های لازم را ببیند.

همان طور که اشاره شد، در حال حاضر مدت دوره آموزشی در مراکز آموزشی ارگان های مختلف با هم متفاوت است و نهایتا به دو ماه می رسد.

دوره طلایی بهترین بخش سربازی

سربازان در پادگان برخی قسمت ها را جزو بخش های خوب می دانند که ممکن است همان بخش در پادگان دیگر از بدترین قسمت ها محسوب شود. یکی از این قسمت ها بخش خدمات است که متفاوت از تمام پادگان است. به طور مثال نانوایی جزو این بخش است.

اگر دوره آموزشی طلایی را گذرانده باشید و ادامه سربازی را در جایی که سختگیری کمی دارد، ادامه دهید، مسلما با رضایت خاطر سربازی را ترک می کنید. ممکن است به هرترتیب دوران خدمتتان به نحوی باشد که هر لحظه آن آرزو کنید، کاش به دوره آموزشی برمی گشتم.

نهایت این که خدمت سربازی برای پرورش جسمی و روحی سربازان است و باید با دید مثبت به آن این دوران را به بهترین دوران زندگی تبدیل کرد و تجربیات مفید و موثری برای ادامه زندگی از آن کسب کرد.

سوالات متداول

 

 


دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟

 • دوره آموزشی طلایی به دوره ای گفته می شود که در آن به دلیل آب و هوا های مناسب، تعداد تعطیلی رسمی و … سربازان آموزشی راحت تری دارند.

چرا اعزام اسفند سربازی دوره طلایی است؟

 • آموزشی اعزام اسفند به تعطیلات عید می خورد و میان دوره سربازان ۷ روزه می شود. همچنین ممکن است سربازان در دوره آموزشی از اواخر اسفند تا ۱۶ فروردین به مرخصی بروند.

مدت خدمت سربازی در دوره طلایی چقدر است؟

 • طول مدت آموزشی طلایی با سایر دوره ها یکی است و فقط سربازان استراحت بیشتری در اعزام طلایی می کنند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. محمد :

  سلام
  من مدرک دیپلم دارم. میخواستم بدونم اگر پذیرش بگیرم و قبول هم بشم و محل خدمتم در شهر خودم (تهران) بشه آیا سربازی من به صورت ۲۴ ساعته خواهد شد ؟ یعنی ۲۴ ساعت داخل پادگان, ۲۴ ساعت خارج از پادگان به صورت مرخصی. من اینو از چند نفر شنیدم که مثلا افراد با مدرک تحصیلی بالای دیپلم به صورت روزبرگ هستن و افراد دارای دیپلم به صورت ۲۴ ساعته (البته در صورتی که در شهر خودشون خدمت کنن) میخوام بدونم چنین چیزی صحت داره یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   روز برگ شدن یا … دست فرمانده هست و نمیشه حدس زد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: