دوره طلایی سربازی

چطوری اعزام دوره طلایی خدمت سربازی شویم؟

26 2,189

سربازی با دوره آموزشی شروع می شود. دوره آموزشی سربازی شامل فعالیت های جسمانی زیادی مثل آموزش های رزمی، رژه ها، بیدار باش و… می شود. به همین دلیل بعضی از سربازان به دنبال دوره آموزشی سربازی راحت تر یا همان دوره طلایی سربازی هستند.

دوره آموزشی کسانی که در اسفند ماه به سربازی اعزام می شوند به دوره طلایی آموزشی سربازی معروف است. البته دوره طلایی فقط شامل اعزامی های اسفند ماه نمی شود و دوره آموزشی در برخی ماه ها راحت تر است.

اگر با ما همراه باشید مطالب جذابی در ارتباط با دوره طلایی برایتان خواهیم گفت.

دوران طلایی چیست؟

از نظر سربازان دوره ای که میزان سختگیری ها در آن کمتر است، دوره آموزشی طلایی است. این که چرا آموزشی در برخی ماه های سال راحت تر برگزار می شود دلایل مختلفی دارد. در ادامه انواع اعزام های طلایی سربازی را برایتان دسته بندی کرده ایم.

معرفی سه نوع دوره طلایی آموزشی سربازی

۱) دوره طلایی آموزشی به دلیل آب و هوا

همانطور که گفتیم دوره آموزشی شامل فعالیت های جسمانی می شود، پس سردی یا گرمی هوا باعث سخت تر شدن آموزشی می شود. پس اگر وضعیت دما بهتر باشد آموزشی شما راحت تر می شود. در اکثر نقاط کشور ماه های اردیبهشت و شهریور هوای خوبی دارند.

البته آب و هوای مناطق مختلف ایران در هر فصل از سال متفاوت است و بسته به منطقه و نوع آب و هوای آن منطقه در فصل مورد نظر می توان زمان مناسب برای دوره آموزشی را انتخاب کرد.

۲) دوره آموزشی طلایی به دلیل مرخصی زیاد

در برخی از فصول سال میزان تعطیلی با توجه به ماه شمسی یا قمری آن بیشتر از ماه های دیگر است. در روزهای تعطیل خبری از آموزشی نیست و شما هم استراحت می کنید. به دلیلی وجود تعطیلات زیاد در عید، اعزام اسفند به دوره طلایی سربازی معروف است.

معمولا اواسط آموزشی به میان دوره می روید. میان دوره یک مرخصی سه روزه است اما میان دوره برای دوره طلایی اسفند ۷ روزه می شود. حتی ممکن است بنا به تصمیم فرمانده از ۲۸ اسفند تا ۱۶ فروردین از رفتن به پادگان معاف شوید.

۳) دوره آموزشی در ماه های خاص

ماه های قمری هم در تعیین نوع فعالیت های دوره آموزشی تاثیرگذار هستند. مثلا در ماه رمضان به دلیل روزه معمولا پادگان ها ملاحظه حال سربازان را می کنند و میزان سختگیری ها کمتر می شود. دوره آمورشی در ماه رمضان به دوره نقره ای آموزشی سربازی معروف است.

چگونه از دوره طلایی آموزشی استفاده کنیم؟

سابقا مشمولان دیپلم نوزدهم هر ماه و مشمولان دارای مدرک دانشگاهی ابتدای هر ماه زوج به خدمت اعزام می شدند. در حال حاضر اعزام ها ابتدای هر ماه انجام می شود و فاصله هر اعزام از دو ماه به هر ماه تقلیل یافته است که باید این مطلب را نیز مورد توجه قرار دهید.

برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به تاریخ اعزام به خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی مراجعه کنید.

در کل انتخاب زمان و مکان اعزام یک شانس است و شما نمی توانید در آن دخالتی داشته باشید؛ مگر این که فرصت زیادی تا زمان اعزام برایتان باقی مانده باشد یا در صورت لزوم با اخذ موافقت مسئولین سربازی را به تعویق انداخت.

همچنین اگر به تازگی فارغ التحصیل شده و تا زمان اعزام یک سال فرجه داشته باشید. در این صورت می توانید زمان پیشنهادی خودتان برای رفتن به سربازی را به پلیس + ۱۰ بدهید و برگ سبز سربازی آن ماه را دریافت کنید.

چطوری اعزام دوره آموزشی طلایی اسفند ماه شویم | باران مشاوره 70703025 021

مدت دوره آموزشی در دوره طلایی چه قدر است؟

مدت دوره آموزشی در تمام ماه ها ثابت است. به جز مرزبانی آموزشی برای همه نیروها دو ماه است مگر اینکه دوره کد سربازی بخورند. سربازان مرزبانی دوره آموزشی سه ماهه دارند. از اواخر سال ۹۸ بیماری کرونا در کشور شیوع گسترده ای پیدا کرد. کرونا باعث شد مدت دوران آموزشی فشرده شود. در دوران کرونا مدت مراکز مختلف این گونه است:

 • دوره آموزشی در نیروزمینی ارتش ۶ هفته اعلام شده است؛
 • مرزبانی، دو ماه؛
 • سپاه، یک ماه
 •  ناجا یک ماه آموزشی دارد اما ناجا اعلام کرده است در صورت داشتن ظرفیت دوره آموزشی را دو ماهه برگزار می کند.
 • معاف از رزم ها ممکن است ۱۵ روز به آموزشی بروند.
 • دارندگان برگ سبز بسیج ممکن است معاف از آموزشی شوند.

موارد ذکر شده نسبی است و قطعیت ندارد و با توجه به شرایط پادگان و… ممکن است طول دوره کمتر یا بیشتر شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنم حتما مقاله آشنایی با دوره آموزشی را مطالعه کنید.

علاوه بر اینکه بعضی ماه ها طلایی هستند و آموزشی در آنها راحت تر است برخی ماه ها هم دوره آموزشی به مراتب سخت تری دارند. وضعیت بد آب و هوا و میزان تعطیلات جزو مهمترین عوامل بد بودن ماه آموزشی می شود.

مثلا تیر ماه و دی ماه علاوه بر این که از نظر آب و هوایی مناسب نیستند، تعداد تعطیلی کمی دارند و در صورتی که این دو ماه اعزام شوید، تعداد مرخصی کمی خواهید داشت.

آموزشی در چه ماه هایی خوب نیست؟ | باران مشاوره 70703025 021

دوران طلایی سال ۹۹

در سال ۱۳۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا دوره آموزشی طلایی وجود ندارد. (مگر اینکه فرمانده تصمیم به دادن مرخصی بگیرد)

بیماری کرونا از سال ۱۳۹۸ شروع شد و در سال ۹۹ به اوج خود رسید. بسیاری از تجمعات در سطح جامعه را کاهش دادند تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود. از آن جا که سربازی تعطیلی بردار نیست و امکان لغو اعزام ها نبود، راهکارهای دیگری در نظر گرفته شد که خود تغییراتی را ایجاد کرد.

علاوه بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و ضدعفونی کننده ها می توان به فشرده سازی دوره آموزشی اشاره کرد که باعث لغو مرخصی های میان دوره شد. در مدت آموزشی ارگان های مختلف نیز تغییراتی ایجاد شد.

همجنین در برخی پادگان ها روزهای تعطیل رسمی را جزو آموزشی حساب نمی کنند و به این ترتیب ممکن است دوره آموزش شما طولانی تر شود. چرا که خواسته شده است دوران آموزشی به صورت فشرده برگزار شود اما سربازان آموزش های لازم را ببیند.

همان طور که اشاره شد، در حال حاضر مدت دوره آموزشی در مراکز آموزشی ارگان های مختلف با هم متفاوت است و نهایتا به دو ماه می رسد.

دوره طلایی بهترین بخش سربازی

سربازان در پادگان برخی قسمت ها را جزو بخش های خوب می دانند که ممکن است همان بخش در پادگان دیگر از بدترین قسمت ها محسوب شود. یکی از این قسمت ها بخش خدمات است که متفاوت از تمام پادگان است. به طور مثال نانوایی جزو این بخش است.

اگر دوره آموزشی طلایی را گذرانده باشید و ادامه سربازی را در جایی که سختگیری کمی دارد، ادامه دهید، مسلما با رضایت خاطر سربازی را ترک می کنید. ممکن است به هرترتیب دوران خدمتتان به نحوی باشد که هر لحظه آن آرزو کنید، کاش به دوره آموزشی برمی گشتم.

نهایت این که خدمت سربازی برای پرورش جسمی و روحی سربازان است و باید با دید مثبت به آن این دوران را به بهترین دوران زندگی تبدیل کرد و تجربیات مفید و موثری برای ادامه زندگی از آن کسب کرد.

سوالات متداول

 

 


دوره طلایی آموزشی سربازی چیست؟

 • دوره آموزشی طلایی به دوره ای گفته می شود که در آن به دلیل آب و هوا های مناسب، تعداد تعطیلی رسمی و … سربازان آموزشی راحت تری دارند.

چرا اعزام اسفند سربازی دوره طلایی است؟

 • آموزشی اعزام اسفند به تعطیلات عید می خورد و میان دوره سربازان ۷ روزه می شود. همچنین ممکن است سربازان در دوره آموزشی از اواخر اسفند تا ۱۶ فروردین به مرخصی بروند.

مدت خدمت سربازی در دوره طلایی چقدر است؟

 • طول مدت آموزشی طلایی با سایر دوره ها یکی است و فقط سربازان استراحت بیشتری در اعزام طلایی می کنند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 26 تا
 1. A h :

  سلام وقت بخیر ببخشید مدت زمان اموزش نیروی انتظامی و ارتش گویا تغییر کرده برای سپاه هم تغییر کرده؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.دوره آموزشی کلیه ارگان های نظامی دو ماه می باشد و برای مناطق بد آب و هوا ۴۵ روز.همچنین دوره آموزشی مرزبانی نیز۳ ماه می باشد.

 2. محمد :

  سلام خسته نباشید. حقیقت داره که اعزامی های اردیبهشت ناجا که معاف از رزم هستند ۲ ماه اموزشی دارند ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.طول دوره آموزشی در نیروی انتظامی ۶۰ روز می باشد. برای مشمولان معاف از رزم کارهای سنگین نظامی و خدمات رزمی منع شده است ولی در باقی موارد میتونن در آموزش ها شرکت داشته باشن.
   عموما معاف از رزم ها رو تا اخر نگه نمیدارن

 3. محمد :

  آیا ماه محرم دوره طلایی محسوب میشود؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 4. سامان :

  سلام من اسفند اعزام میشم خواستم بگم دوره طلایی هنوز وجود داره الانم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

 5. محمدرضا خسروی :

  سلام
  اعزام فروردین چه روزی انجام میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اهزام اول تا سوم هر ماهه

 6. امیرحسین :

  سلام وقت بخیر
  در صورتی که معاف از رزم گرفته باشیم و اسفند اعزام شویم مدت آموزشی چگونه است و آیا این تعطیلات ۷ روزه میان دوره شامل افراد معاف از رزم می شود یا خیر ؟
  آیا این تعطیلات حتمی است یا بستگی به فرمانده دارد ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. طبق ضوابط داخل پادگانی عمل میکنن. اگه پادگان مرخصی میان دوره داشته باشه به همه سربازان به یک میزان تعلق میگیرد

 7. مجتبی :

  سلام.روزبخیر
  دوره آموزشی اسفند امسال با توجه به ۴۵ روزه بودن و تعطیلات عید به چه شکل برگزار میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مقاله دوره اموزشی طلایی رو از روی سایت بخون

 8. حمیدرضا :

  سلام وعرض ادب خدمت کارشناس محترم اینجانب برای انجام خدمت سربازی از کمیسیون پزشکی معافیت از خدمات رزمی دریافت کردم ومعافیت من مربوط به مشکلات ازدیاد فشارخون و عملکرد قلبی است ازجنابعالی سوالاتی داشتم در مورد نحوه بکارگیری معاف از رزم ها ومدت زمان اموزشی برای اینجانب ونحوه تقسیم که ایا در محلی نزدیک به محل سکونت خود خدمت می کنم یا در نقاط دور دست . ممنون از لطف جنابعالی

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مدت آموزشی فرقی نداره اما آموزش های رزمی و رژه نداری. اینکه کجا بیفتی بستگی به نیاز سازمان به نیرو داره

 9. امیر :

  سلام
  من دو بار از شهری که توی اون امریه گرفتم و شهر خودم نبود درخواست اعزام کردم و هر دوبار دکتر برام کمیسیون پزشکی نوشته مجدداً کی میتونم برای درخواست اعزام اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   شما اگه نوبت کمیسیونت رو نری برات غیبت میزنن. در هر حال باید تکلیف کمیسیونت رو مشخص کنی

 10. حسین :

  سلام وقت بخیر هم اکنون آموزشی سپاه همون یه ماه است یا شش هفته شده لطفا جواب بدهید ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بستگی به نظر و تصمیم فرمانده داره

 11. N.....A :

  سلام الان تو پادگان مالک اشتر دوره اموزشی چند روز طول میکشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   مقاله دوره آموزشی سربازی مون همیشه به روز رسانی میشه. این مقاله رو بخون.

 12. محمد :

  سلام
  من مدرک دیپلم دارم. میخواستم بدونم اگر پذیرش بگیرم و قبول هم بشم و محل خدمتم در شهر خودم (تهران) بشه آیا سربازی من به صورت ۲۴ ساعته خواهد شد ؟ یعنی ۲۴ ساعت داخل پادگان, ۲۴ ساعت خارج از پادگان به صورت مرخصی. من اینو از چند نفر شنیدم که مثلا افراد با مدرک تحصیلی بالای دیپلم به صورت روزبرگ هستن و افراد دارای دیپلم به صورت ۲۴ ساعته (البته در صورتی که در شهر خودشون خدمت کنن) میخوام بدونم چنین چیزی صحت داره یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   روز برگ شدن یا … دست فرمانده هست و نمیشه حدس زد.

   1. A h :

    سلام وقت بخیر ببخشید مدت زمان اموزش نیروی انتظامی و ارتش گویا تغییر کرده برای سپاه هم تغییر کرده؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.دوره آموزشی کلیه ارگان های نظامی دو ماه می باشد و برای مناطق بد آب و هوا ۴۵ روز.همچنین دوره آموزشی مرزبانی نیز۳ ماه می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: