دوره کد سربازی

دوره کد سربازی چیست و این دوره به چه سربازانی تعلق می گیرد؟

66 30,048

بسیاری از شما نام دوره ای در خدمت نظام وظیفه تحت عنوان دوره کد سربازی به گوشتان خورده است. شاید برای بسیاری از مشمولان، دوره های نظام وظیفه و اصطلاحات آن نا آشنا باشد. همانگونه که می دانید مدت دوره سربازی تا آخر آبان سال ۹۹، ۲۱ ماه می باشد. از این ۲۱ ماه شامل دو ماه دوره آموزشی و ۱۹ ماه هم خدمت سربازی در یگان های مختلف می شود.

در قانون جدید خدمت سربازی بین ۱۷ الی ۲۴ ماه است.

در این مقاله قصد داریم در خصوص دوره کد سربازی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

در دوران سربازی مشمولان در نیروهای مسلح به خدمت مشغول می شوند. دوره آموزشی بر حسب قوانین برای تمام مشمولین به یک شکل برگزار می شود. اگر مشمولان در تقسیم بندی که از سوی سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد، به ارتش یا نیروی انتظامی اعزام شوند امکان دارد بعد از گذراندن دوره آموزشی، یک دوره دو ماهه دیگر نیز برایشان برگزار شود که به آن دوره کد سربازی می گویند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط دوره کد سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

دوره کد چیست ؟

دوره کد سربازی یک دوره دو ماهه است که بعد از انجام دوره آموزشی در صورت نیاز، برای برخی از سربازها برگزار می شود. دوره کد از آموزش های بسیار تخصصی تشکیل می شود. ارتش و نیروی انتظامی نیرو های مورد نیاز و متخصص خود را در این دوره تربیت می کنند.

در دوره کد، آموزش های ویژه ای درمورد سلاح های جنگی و مخابراتی ارائه می شود. آموزش هایی نظیر شناخت توپ ۱۰۶ و یا بیسیم های مخابراتی با اینکه پیچیدگی های مربوط به خود را دارد اما برای علاقمندان بسیار جذاب می باشد.

سربازانی که برای دوره کد معرفی می شوند دیگر به یگان خدمتی اعزام نمی شوند و تحت آموزش های بسیار تخصصی تری قرار داده می شوند. این آموزش ها خارج از چهارچوب آموزش نظام وظیفه عمومی است. هدف از برگزاری این آموزش ها تامین نیروی متخصص برای رفع نیاز ارتش یا نیروی انتظامی می باشد.

سربازها در دوره کد آموزش های تخصصی می بینند و درجه بالاتری نسبت به دیگر سربازان دریافت می کنند.

به چه کسانی دوره کد سربازی تعلق نمی گیرد؟

شاید سوال بسیاری از مشمولین این باشد که این دوره به چه کسانی تعلق می گیرد و بر چه اساسی به یک سرباز دوره کد می خورد. دوره کد بنا بر مدرک تحصیلی که فرد مشمول داراست تعیین می شود. در صورتی که فرد دارای مدارک تحصیلی ذیل باشد به دوره کد فرستاده نمی شود:

 • سربازان دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس به بالا.
 • کلیه رشته های پزشکی و پیراپزشکی.
 • سربازان دارای مدرک تحصیلی حسابداری، کامپیوتر (کلیه گرایش ها).

البته لازم به ذکر است، کسانی که امریه دارند نیز از رفتن به دوره کد معاف می باشند. دوره کد مخصوص ارتش در چهار شهر تهران، شیراز، اصفهان، و بروجرد برگزار می شود. درجه سربازانی که این دوره را می گذرانند یک درجه از دیگر سربازان بالاتر است و پس از اتمام دوره کد به محل خدمت خود اعزام می شوند.

 • نکته خیلی مهم: گاها ممکن است به دلیل نیاز به نیرو حتی با داشتن شرایط فوق باز هم به شما دوره کد بخورد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

تاثیر دوره کد در سربازی

تمام کسانی که در دوره کد شرکت می کنند به دلیل شرکت در دوره های تخصصی نسبت به سایر سربازها درجه بالاتری دریافت می کنند. دریافت درجه بالاتر به معنای دریافت جایگاه بهتر و همچنین دریافت حقوق سربازی بالاتر. اگر فردی با مدرک کارشناسی در دوره کد شرکت کند، پس از پایان دوره درجه ستوان سومی دریافت می کند.

اگر فرد با مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد در دوره کد شرکت کند نیز پس از پایان دوره کد، درجه ستوان دوم را دریافت خواهد کرد. برای اطللاعات بیشتر می توانید مقاله درجه های خدمت سربازی را مطالعه نمایید.

دوره کد تکاوری چیست؟

دوره کد تکاوری، دوره دو ماهه ای است که مانند دوره کد سربازی، پس از آموزشی بر گذار می شود. تفاوت دوره کد تکاوری با دوره کد سربازی در این است که دوره کد تکاوری فقط در نیروی زمینی ارتش بر گذار می شود. آموزش هایی که سربازان در دوره کد تکاوری می بینند از دوره کد سربازان عادی بسیار تخصصی تر است.

آیا از روش های اخذ معافیت خدمت سربازی مطلع هستید؟

مشاوره تلفنی دوره کد

مشمولان نظام وظیفه ممکن است سوالاتی درباره نحوه تقسیم بندی سربازان و مزایا و معایب دوره کد سربازی داشته باشند. برای دریافت پاسخ سوالات خود و اخذ اطلاعا بیشتر در مورد انواع دوره های کد سربازی به شما توصیه با گروه مشاوران نظام وظیفه ما به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و هر چه سریع پاسخ سوالات خود را بیابید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 66 تا
 1. حمید :

  دوره کوهستان درسپاه چند روزه وچه کسانی به دوره کوهستان میرن وچه خوبی وبدی هایی داره ممنون میشم اگه جواب بدین

 2. حامد :

  منم

 3. phoenix :

  من دوره کد خوردم اومدم یگان جانشین پایگاه نمیفرسته منو قسمتم مستقیم فرستادن پاسداری منو من باید از کجا پیگیری کنم؟ نگین بازرسی ک بازرسی خودشم میدونه وضع اینجارو ولی هیچی نمیگه

  1. باران مشاوره :

   ببین رضا جان برای شکایت از فرمانده چاره ای جز بازرسی ندارین. اتفاقا خیلی از سربازا وقتی بازرسی رغتن جواب گرفتن

  2. علی :

   حفاظت اطلاعات

 4. عرفان :

  سلام .من مرکز آموزی تفنگدار منجیل افتادم بعد از گذراندن آموزشی . آیا اونجا دوره کد بهم تعلق گرفته؟

  1. باران مشاوره :

   عرفان جان قابل پیش بینی نمی باشد.

 5. محمد نوری :

  سلام دوره کد به رشته برق الکترونیکم تعلق میگیره یانه

  1. باران مشاوره :

   در حال حاضر به اکثر رشته ها تعلق گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: