سربازان دیگر کچل نمی شوند

اندازه موی سربازان پس از حذف کچل کردن سربازی باید چقدر باشد؟

47 33,989

کچل کردن سربازان قدمتی به اندازه قانون سربازی دارد. همیشه وقتی حرف از قانون سربازی و اعزام به خدمت سربازی می شد همه ناخداگاه به تراشیدن موهای سر فکر می کردند. سربازان زیادی به فکر گرفتن امریه و … بودند تا قانون تراشیدن موی سر برای خدمت شامل حالشان نشود. حتی خیلی از سربازان قانون کچل کردن برای خدمت را امری بیهوده می دانستند. تقریبا می توان گفت هیچ سربازی فکر نمی کرد روزی قانون کچل کردن از سربازی حذف شود.

کچل کردن از سربازی حذف شد!!!

با توجه به گفته های سردار کمالی رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح، دلیل کچل کردن سربازان در گذشته برای حفظ سلامت سربازان در نظر گرفته شده بود. اما در حال حاضر با بررسی انجام شده و ایجاد امکانات مناسب بهداشتی در یگان های نیروهای مسلح دیگر تراشیدن موی سر با نمره ۴ لزومی ندارد. هدف از حذف طرح کچل کردن سربازان افزایش جذابیت و نشاط سربازی است. به این ترتیب سربازی برای مشمولان خوشایند تر می شود.

اندازه موی سربازان پس از حذف کچل کردن سربازی باید چقدر باشد

با توجه به حذف این طرح یکی از مهمترین سوالات سربازان اندازه موی سر آنها برای خدمت سربازی است. حذف قانون کچل کردن سربازی بدین معنی نیست که سربازان با هر مدل مویی که بخواهند در یگان ها خدمت کنند. سردار کمالی در ادامه صحبت های خود افزود: پس از حذف این قانون اندازه موی سر کارکنان وظیفه با توجه به مدرک تحصیلی و درجه سربازان تعیین می شود.

اندازه موی سر با توجه به درجه سربازی

 • اندازه موی سر برای کارکنان وظیفه با مدرک دیپلم و پایین تر در مراکز آموزشی ۱۰
 • اندازه موها برای سرباز و سرجوخه حین خدمت ۱۰ تا ۱۶
 • اندازه موی سر برای سربازان مدارک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر در مراکز آموزش ۱۶
 • اندازه موی سر برای افسر و درجه دار در حین خدمت ۱۶تا ۲۰

سربازان نقش مهمی در  دفاع از حریم امنیت کشور دارند

سردار کمالی در راسای طرح خذف الزام تراشیدن موی سربازان گفت: یکی از ارکان اصلی توان رزم نیروهای مسلح سربازان هستند و باعث تقویت بنیه دفاعی و امنیتی کشور می شوند. این سربازان با در اختیار دادن آخرین یافته هاتی علمی، سبب جوانی ونشاط نیروهای مسلح می شوند. از همین رو سربازان نقش مهمی در دفاع از حریم امنیت کشور دارند.

آیا حذف کچل کردن از سربازی اجرایی شده است؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل از خبرگزاری میزان، سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناچا در ارین رابطه گفت: میزان داشتن مو برای سربازان بر اساس آیین نامه ای است که ستاد کل نیرو های مسلح تعیین کرده است. اندازه موی سربازان یک مسئله انضباطی است که فرمانده های پادگان ها و مقر های نظامی و انتظامی برای آن تصمیم می گیرند.

بر اساس ابلاغی که از طرف ستاد کل نیرو های مسلح اعلام شد، میزان مو سر با تحصیلات مختلف دارای اصل و قاعده خاص خودش است.

قلبل از اینکه برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنید بهتر بررسی کنید معافیت های پزشکی، کسری خدمت، امریه و پذیرش در ارگان یا نهاد خاصی شامل حال شما می شود یا خیر. به همین منظور توصیه می کنیم از مشاوره نظام وظیفه باران مشاوره کمک بگیرید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 47 تا
 1. وحید :

  من موهام بلنده می خواستم اون جا برام کوتاه کنن،امکانش هست و این که باه نمره ای موهام رو می زنن

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مشکلی نیست اونجا هم میشه کوتاه کرد

 2. حجاب برای آقایان اجباریست :

  برای چی حذف کردن؟ بیخود! چطور برای سر تا پای زنان و دختران این سرزمین تخریب شده تصمیم می گیرید و تعیین تکلیف می کنید و به این بهانه حتی به آنها خشونت و تعرض می کنید ولی برای ظاهر و لباس و ریخت آقایان و پسران این مملکت که کوچکترین بویی از مردانگی نبردند نه؟! بیخود. نه تنها باید برای موهای مردان و پسران این ممکلت قوانین سخت و سفت و کچلی باشد بلکه باید برای تمام پوششان هم به همین منوال قوانین سختگیرانه و با حجاب تمام باشد طوریکه به جز صورت هیچ پوست دیگری از بدنشان معلوم نباشد دقیقا مثل قانونی که برای زنان و دختران این ممکلت هست. مگر ممکلت اسلامی نیست؟ پس حجاب را مردان نیز باید تماما رعایت کنند و حتی در دمای ۵۰ درجه تابستان هم حتی اگر در حد مرگ گرمازده می شدند پوشش کامل و کاملا پوشیده و چند لایه داشته باشند. حتی چادر مدل مردانه هم باید طراحی بشه و همه مردان بپوشند و اگر نپوشیدند به زنانشون بگید که زنانشون روزگارشون رو سیاه کنند و مجبورشون کنند که حجابشون رو رعایت کنند و اگر باز هم نکردند دقیقا مثل زنان و دختران در ون گشت ارشاد بندازیدشون ببرید اوین.

  1. Sorush :

   باشه ما حاضریم تو این زمینه برابر باشیم و عدالت برقرار شه ولی به شرطی که شماها هم باید دو سال برید خدمت و با دریافت یه حقوق ناچیز تو مرز و دریا و درگیری با اشرار و…جونتونو به خطر بندازید،شغل های سختو باید بطور برابر بر عهده بگیریم از جمله کارگری ، بنایی ، مکانیکی،پاکبانی و نظافت شهر ، جوشکاری،راهسازی،معدن و…در دمای ۵۰ درجه.خرج خونه و بچه و…همگی باید پنجاه پنجاه باشه .مردها هم باید در مواردی از همسرشون صد ها و هزاران سکه مهریه بگیرن …..
   مشکل بانوان این دوره زمونه اینه که فقط میخوان تو چیزای راحت و لذتبخش با مردا برابر باشن چرا یه نفرشون نمیگه من چرا نمیتونم تو تخلیه چاه کار کنم
   بله آزادیه ما بیشتره و من بشخصه آزادی رو حق هر انسانی میدونم ولی به سختیا و فشارهایی که مردا متحمل میشن هم نگا کنید

 3. جعفر :

  سلام روز اول آموزشی که میریم، باید کچل بریم یا خودشون راهنمایی میکنند که چه کار کنیم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بهتر هست که اصلاح کنید و با وضعیت مناسب به خدمت سربازی اعزام بشین.

  2. وحید :

   مشکلی نداره اون جا خودشون موهاتون رو ماشین می کنن

 4. علیرضا :

  سلام وقت بخیر برای مدرک فوق دیپلم تا چه حد داشتن مو مجاز است

  1. باران مشاوره :

   سلام
   دقیقا داخل همین مقاله نوشته شده بخون

 5. عبدالله :

  سلام – ریش رو هم باید کوتاه کرد؟

  1. باران مشاوره :

   بستگی به نظر فرمانده پادگان داره

 6. جعفری :

  سلام وقت بخیر من لیسانس حقوقم کچل میکنم یا نمیکنم میشه راهنمایی کنید موهام باید چقد باشه

  1. باران مشاوره :

   این موارد دست فرمانده هست به طور معمول لیسانس با نمره ۱۰ می زنه.

 7. امیر :

  سلام بالای مو زیاد مهم نیست دور سر میشه سفید تر و کوتاه بالای سر کنیم ؟؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان قطعا نمی گذارند مدل دار بزنید.

  2. امیر مهدی :

   سلام ببخشید من دانشجو هستم و میخوام قبل از سربازی برای یک بار یکدست سرم را سفید کنم و چند تا نظریه دارم به نظر شما کدام بهتر هست لطفا من را راهنمایی کنید
   ۱(صورت من گرد هست سرم را ماشین کنم بدون شماره بزنم و ریش بگذارم
   ۲(سرم و صورت را یکدست سفید کنم
   ۳(احتمالا بخواهم احیانا با تیغ بتراشم ژیلت بزنم یا با خود تراش بزنم یا برم آرایشگاه مردانه بتراشد احتمالا پدرم بخواهد بزند شما اگر میتوانید راهنمایی کنید

   1. باران مشاوره :

    سلام.مورد دوم رو انجام بدین .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: