خدمت سربازی مشمولان نخبه در شرکت های دانش بنیان ۹۷

0 358

امسال زمزمه های بسیاری در مورد ایجاد تسهیلات برای مشمولان نخبه به گوش می رسید. یکی از طرح هایی که به منظور حمایت از نخبگان و هفدمندی خدمت سربازی برای این مشمولان در نظر گرفته شد، طرح خدمت سربازی مشمولان نخبه در شرکت های دانش بنیان بود.

اجرای طرح سرباز تاپ در صنایع کشور یکی دیگر از تسهیلات نظام وظیفه برای آسان تر کردن و هدفمند تر کردن خدمت نخبگان و مشمولان تحصیل کرده بود. امروز معاون پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای این طرح ها نکاتی را مطرح کردند.

خدمت سربازی مشمولان نخبه در شرکت های دانش بنیان ۹۷

به گزارش رکنا، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با توجه به تفاهم نامه ای که با ستاد کل انجام شد از سال جاری ۲ هزار نفر از نخبگان به جای گذراندن خدمت سربازی در نیروهای مسلح، ۶ ماه تا یک سال آخر سربازی خود را در شرکت های دانش بنیان می گذرانند. به تدریج در طول سال های آینده این تعداد بیشتر می شود تا به سقف ۱۰ هزار نفر برسد.

معرفی نخبگان به وزارت صنعت، معدن و تجارت ۹۷

برات قبادیان گفت: معاونت علمی فقط یک ستاد است و کارهای اجرایی را در اختیار ندارد. معمولا اقتصاد در اختیار وزارتخانه ها از جمله وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت است. ضمن آنکه حدود ۳۴ درصد GDP کشور مربوط به این بخش است.

به این معنا که یک سوم اقتصاد کشور در اختیار بخش صنعت، معدن و تجارت است. به همین جهت با توجه به توافقی که با معاونت علمی صورت گرفت، مقرر شد که یک سوم از این ۲ هزار مشمول دانش آموخته ای که قرار است به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی شود، به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی کند.

اجرای طرح تاپ ۹۷

برات قبادیان در ادامه بیان کرد: این وزارتخانه طرحی به نام طرح “تاپ” (توانمندسازی، تولید و توسعه اشتغال پایدار) را در دستور کار خود دارد و هدف از طرح تاپ، رساندن منابع انسانی دانش پایه به بنگاه های اقتصادی، صنعتی و معدنی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما با معرفی سربازان وظیفه دانش آموخته به بنگاه های اقتصادی تلاش داریم که این افراد به کار تحقیق و توسعه مشغول شوند. علاوه بر آن اقدام به انتشار فراخوان برای بخش های صنعتی در این زمینه کردیم و حدود ۷۰۰ نفر از بخش های صنعتی برای همکاری با مشمولان دانش آموخته استقبال کردند.

جزئیات طرح تاپ ۹۷

در حال حاضر منابع انسانی بزرگی مانند دانشجویان ارشد و دکتری را در اختیار داریم. ولی از آنها در اقتصاد استفاده نمی شود و طرح “تاپ” می تواند به این موضوع کمک کند تا این مشکل نیز برطرف شود. سربازان وظیفه که دانش آموخته دانشگاه هستند با توجه به تخصصی که دارند، به منظور گذراندن خدمت سربازی جذب بنگاه های اقتصادی مرتبط با تخصصشان خواهند شد.

متقاصیان امریه بخوانند: شرایط مورد نیاز برای پذیرش امریه

برات قبادیان معاون فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص طرح تاپ گفت: در طرح “تاپ” به دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد” دانشجو تاپ” و اساتید دانشگاه های این طرح “استاد تاپ” گفته می شود. زمانی که اساتید و دانشجویان قصد دارند عنوانی برای پایان نامه و یا رساله خود پیدا کنند، به این سامانه مراجعه می نمایند و بر اساس نیاز بخش های صنعتی اقدام خواهند کرد.

طول مدت انجام پایان نامه در طرح تاپ حداقل ۶ ماه و مدت انجام رساله دکتری حداقل ۱۸ ماه می باشد. این افراد رساله و پایان نامه های خود را در همان واحدهای تحقیق و توسعه بنگاه های اقتصادی مورد نظر اجرایی می نمایند.

میزان حقوق سربازان در طرح تاپ ۹۷

برات قبادیان درباره حقوق و دستمزد سربازان دانش آموخته در طرح تاپ گفت: حقوقی از سوی ستادکل نیروهای مسلح پرداخت می شود و این حقوق قانونی این افراد است. ولی خارج از آن با رضایت طرفین می توان قرارداد دیگری برای پرداخت دستمزد به سربازان این طرح منعقد نمود.

برای پاسخ سوالات خود در مورد طرح تاپ و امریه شرکت های دانش بنیان از مشاوره سربازی کمک بگیرید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: