سربازی 24 ماهه شد

0 2,468

خدمت سربازی تا قبل از سال 91 بیست و چهار ماهه بود. در سال نود و یک تصمیم گرفته شد تا مدت خدمت برای سربازان عادی 21 ماه باشد و فقط سربازان امریه 24 ماه خدمت کنند. تقریبا در سال گذشته بود که زمزمه های افزایش طول خدمت سربازی بر سر زبان ها افتاد اما همچنان خبر رسمی در این خصوص اعلام نشده بود.

در ماه گذشته سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد که قرار است یک ماه دیگر به کسری خدمت مناطق اضافه کند. اکثر سربازان از این خبر خوشحال شدند و آن را نشانه مثبتی ارزیابی کردند.

سرانجام سازمان نظام وظیفه از جزئیات طرح جدید برای کسری مناطق و مدت خدمت سربازی رونمایی کرد. اما این بار اکثر مشمولان خدمت سربازی خوشحال نشدند چرا که ممکن است شامل قانون خدمت سربازی 24 ماهه شوند.

جزئیات طرح خدمت سربازی 24 ماهه

به گزارش باران مشاوره و به نقل از ایرنا، مدت خدمت سربازی در مناطق گوناگون برای کارکنان وظیفه بومی و غیربومی متناسب سازی می شود. در طرح جدید بسته به بومی بودن یا نبودن و محل خدمت مدت سربازی تعیین می شود. نقطه مثبت طرح جدید ارائه تسهیلات کسری مناطق برای سربازان بومی است.

خبر بد برای سربازانی که سعی می کنند در شهر خودشان خدمت کنند این است که این سربازان 24 ماه خدمت می کنند. در این بین مدت خدمت سربازان امریه تغییر نکرده است.

متناسب سازی مدت سربازی در مناطق گوناگون

مدت خدمت سربازان غیر بومی

 • در مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات، به مدت ۱۷ ماه
 •  در مناطق عملیاتی و امنیتی غیردرگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس، به مدت ۱۸ ماه
 • در مناطق عادی، به مدت۲۱ ماه

طرح جدید خدمت سربازی برای بسیاری از مشمولان هنوز مبهم است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مدت خدمت سربازی در سال 99 مراجعه کنید.

مدت خدمت سربازان بومی

 • در مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات، به مدت ۱۷ ماه
 • در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس ، به مدت ۲۱ ماه
 • در مناطق عادی، به مدت ۲۴ ماه

مدت سربازی مشمولان بومی و غیر بومی در یگان‌های حفاظت

مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی و غیربومی که در یگان‌های حفاظت دستگاه‌های دولتی شاغل هستند، متناسب با منطقه ای که در آن خدمت می کنند، مانند کارکنان وظیفه نیروهای مسلح خواهد بود. یگان هایی از جمله:

 • سازمان زندان‌ها
 • وزارت اطلاعات
 • قوه قضاییه
 • انرژی اتمی
 • سازمان شیلات

ملاک تشخیص بومی و غیربومی بودن

کارکنان وظیفه‌ای که شهر یا روستای محل سکونت آن ها تا محل خدمتشان بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باشد، غیربومی و کمتر از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باشد، بومی محسوب می‌شوند.

این مقررات برای مشمولین وظیفه اعزامی از تاریخ یکم آذر ۱۳۹۹ به بعد اجرا خواهد شد. مدت خدمت کارکنان وظیفه که در حال خدمت هستند و مشمولینی که در آبان سال ۱۳۹۹ اعزام می شوند، در شمول مقررات قبلی قرار می گیرند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: