سن مشمولیت سربازی

در چه سنی مشمول خدمت سربازی می شویم؟

10 9,013

یکی از مهمترین دغدغه های پسرهای پشت کنکوری خدمت سربازی است. ترس از اینکه اگر در کنکور قبول نشویم باید به خدمت برویم باعث ایجاد استرس مضاعفی بر روی دوش دانش آموزان شده است. سازمان نظام وظیفه برای بچه های پشت کنکور تمهیداتی را اندشیده است. در همین راستا خبری مبنی بر افزایش سن مشمولیت سربازی تا ۲۰ سالگی منتشر شد. سردار کمالی ضمن واکنش به این خبر توضیحاتی را ارائه کرد.

آیا سن مشمولیت از ۱۸ سال به ۲۰ رسیده است؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل از تابناک، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از درخواست این شورا مبنی بر افزایش مهلت سربازی برای مشمولان خبر داد. به گفته ایشان با افزایش مهلت سربازی و به تعویق انداختن آن تا بیست سالگی فشار کنکور بر روی دانش آموزان کمتر می شود.

سعید عاملی در ادامه گفت: “دانش آموز زمانی که ۱۸ ساله می شود به او می گویند یا کنکور یا سربازی”. این مسئله باعث می شود دانش آموزان در رشته هایی وارد دانشگاه شوند و ادامه تحصیل دهند که علاقه ای به آن ندارند. به همین دلیل این درخواست به ستاد کل نیروهای مسلح ایران ارائه شد.

در همین راستا خبری نیز بر روی اکثر خبرگزاری ها قرار گرفت که می توانید ویدیو آن را ببینید.

واکنش سردار کمالی به افزایش سن مشمولیت سربازی

به گزارش باران مشاوره و به نقل از ایسنا، رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در این رابطه گفت: با قرار دادن سن سربازی ۲۱-۲۲ سال، مشمولی که قصد دارد تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهد وارد دوره میانسالی خواهد شد. چرا که در این بین تاخیر و فاصله هم وجود خواهد داشت.

سردار کمالی در ادامه گفت: از آنجایی که سربازان جز مهم ترین بنیه های دفاعی کشور هستند ستاد کل نیروهای مسلح در راستای ارتقا و بهتر کردن سربازی از  هر طرحی استقبال می کند. این طرح ها باید ابتدا برای ستاد کل نیروهای مسلح فرستاده شوند زیرا متولی آن ستاد نیروهای مسلح است. زمانی طرح باید رسانه ای شود که کازشناسی ها و برآورد مزایا و معایب آن صورت گرفته باشد.

افزایش سن سربازی باعث معطلی جوانان می شود

یکی از معایب بزرگ این طرح این است که منجر به معطلی مشمولان خواهد شد. در حال حاضر برخی از جوانان تمایل دارند زودتر به خدمت سربازی بروند و اعزام زودتر از موعد داشته باشند. با افزایش سن مشمولیت آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل ندارند باید مدت بیشتری را معطل مانده و عملا قادر به برنامه ریزی برای آینده خود نیستند.

بدین ترتیب این جوانان از امکاناتی که با گرفتن کارت پایان خدمت داده می شود برای مدت بیشتری محروم خواهند ماند. هرچند به گفته سردار کمالی طرحی مبنی بر افزایش سن سربازی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ستاد کل نیروهای مسلح فرستاده نشده است.

وضعیت سربازی دیپلم ردی ها

دانش آموزانی که موفق به اخذ دیپلم تا ۱۸ سالگی نشدند نیز نباید دلیلی برای نگرانی به اعزام به خدمت داشته باشند. با همانگی های صورت گرفته بین آموزش و پروش و ستاد کل نیروهای مسلح، دانش آموزان که به خاطر ضعف در تحصیل و یا … در ۱۸ سالگی دیپلم نگرفته اند می توانند با تحصیل در مدارس روزانه تا سن ۲۰ سالگی معافیت تحصیلی داشته باشند و دیپلم خود را اخذ کنند.

این گروه از دانش آموزان هم مانند سایرین فرصت یک ساله معرفی خواهند داشت. بدین ترتیب تا سن ۲۱ سالگی فرصت دارند تا وضعیت سربازی خود را مشخص کنند.

کنکوری ها نباید استرس سربازی داشته باشند

با توجه به تسهیلاتی که ذکر گردید دیگر دلیلی برای استرس وجود ندارد و این مطلب که سن سربازی ۱۸ سالگی نیست به نوعی با قوانین و مقرارات فعلی در حال اجراست و اکثر دانش آموزان می توانند با تدبیر خود فرصت دادن دو کنکور را پیش از اعزام به سربازی داشته باشند و در دانشگاه و رشته مورد نظرشان تحصیل کنند.

قصد دارید به خدمت سربازی نروید پیش از آنکه وارد دوره غیبت شوید از انواع روی های معافیت سربازی مطلع شوید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 10 تا
 1. جواد :

  سلام خسته نباشید
  من متولد هجده آذر هشتادو یک هستم و تصمیم دارم انصراف از تحصیل بدهم. آیا میتوانم به سربازی بروم؟مدیر مدرسه ما میگوید که سن سربازی ۱۹ سال است و بخاطر این موضوع کار من را راه نمی اندازد.

  1. باران مشاوره :

   اگه ۱۸ سالت تموم میشه می تونی بری سربازی

 2. نیما :

  سلام من متولد آذر ۱۳۸۰هستم و یک سال جهشی خوندم به خاطر سه ماهی که عقب مونده بودم،خرداد ۹۸هم دیپلم گرفتم.سال اول کنکور دادم اما دانشگاه نرفتم امسال هم کنکور ثبت نام کردم.میخوام بدونم تا کی مهلت معرفی دارم؟؟رفتم نظام وظیفه گفتن تا ۳۱شهریور ۹۹ مشکلی نداری اما بعضیا هم میگن تا شیش ماه بعد از ۱۸سالگی. الان نمیدونم تکلیفم چیه دقیقا. ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. باران مشاوره :

   این موضوع را باید از طریق پلیس + ۱۰ بررسی کنید. زیرا تاریخ صدور مدرک تحصیلی شما تعیین کننده خواهد بود.

 3. Amer :

  سلام وقت به خیر من متولد ۱/۵/۱۳۸۰هستم و دیپلم هم گرفتم میخواستم ببینم تا کی وقت دارم درس رو ول کردم رفتم سر مار فنی میخواستم ببینم میتونم بیست سالگی برم سربازی لطفا واضح برام توضیح بدین این سوال خیلی هاس ممنون میشم اگه جواب بدین❤️🙏

  1. باران مشاوره :

   این موصوع بستگی به ماه تولد، تاریخ فراعت از تحصیل و …. دارد. باید از طریق پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

  2. Amir :

   سلام من متولد ۸۰/۹/۱۷هستم نزدیک ۱۰ روزه امتحانای سال اخرم تموم شده و منتظر دیپلم هستم میخاستم بدونم تا کی وقت برای سربازی؟

   1. باران مشاوره :

    این موضوع را از طریق پلیس +۱۰ پیگیری کنید. بر اساس اخبار رسمی متولیدن ۸۰ به بعد تا یک هفته پس از کنکور فرصت دارند کارهای اعزام خود را انجام دهند.

 4. mahan :

  سلام وقت بخیر من متولد ۷۹/۱۱/۱۹ هستم یعنی بهمن مشمولم تا حالا معافیت تحصیلی نگرفتم

  1. باران مشاوره :

   خب غیبت می خورید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: