سوالات متداول اعزام به خدمت سربازی

پاسخ گویی به سوالات مشمولان در مورد اعزام به خدمت نظام وظیفه

230 7,509

خدمت سربازی یکی از دغدغه های مهم جوانان کشور است. نحوه اعزام به خدمت و اقدامات لازم جهت اعزام یکی از جز سوالات متداول اعزام به خدمت نظام وظیفه است. هدف از این مقاله این است که ابهامات مشمولینی که قصد فرستادن دفترچه اعزام به خدمت را دارند، بر طرف کنیم. بدیهی است با کسب اطلاعات کافی در مورد اعزام به خدمت سربازی میزان نگرانی مشمولین در مورد خذمت نظام وظیفه کاهش می یابد.

پاسخ به سوالات متداول اعزام به خدمت سربازی

۱) اگر فردی قبل از زمان اعزام به خدمت برای معافیت پزشکی اقدام کند و معاف از رزم شود آیا برای وی غیبت اولیه درج می شود؟

 • اگر فرد مشمول معاف از رزم شده باشد و در اولین اعزامی که اعلام شده به خدمت برود، غیبت اولیه برای او لحاظ نمی شود. البته در صورتی که قبل از اقدام برای معافیت پزشکی غیبت نداشته باشد.

۲) به چه مشمولانی غایب بین راه می گویند؟

 • به مشمولانی که محل آموزش ایشان مشحص شده باشد و در حین رفتن به محل آموزش مرتکب غیبت شوند غایب بین راه گفته می شود.

۳) مدت زمانی که فارغ التحصیلان دانشگاهها و سایر موسسات آموزش عالی فرصت دارند پس از فارغ التحصیلی برای خدمت وظیفه عمومی اقدام نمایند چه مدت است؟

 • این افراد از زمان فراغت از تحصیلی حداکثر به مدت یک سال مهلت دارند که مدارک خود را ارسال نمایند.

۴) واکسن مننژیت و دو گانه تا چه مدت قبل از اعزام باید زده شود؟

 • این واکسن حداقل باید ۱۵ روز قبل از اعزام زده شود. با توجه به اینکه تولید Anti body توسط این واکسن صورت می گیرد باید بین یک تا دو هفته زمان سپری شود.

۵) تاریخ اعزام مشمولین در طول سال در چه زمان هایی صورت می گیرد؟

 • مشمولان دیپلم و زیر دیپلم در تاریخهای ۱۸ و ۱۹ هر ماه و مشمولان فارغ التحصیل دانشگاهها در تاریخ یکم ماههای زوج و مشمولان هیات علمی دانشگاهها در تیر ماه هر سال به خدمت اعزام می گردند.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

۶) تکلیف افرادی که سن خود را تغییر داده‌اند چیست؟

 • بر اساس قانون، سن مشمول برای خدمت وظیفه عمومی، تابع مندرجات اولیه اولین شناسنامه می باشد. پس هرگونه تغییری که بعداً به عمل آمده باشد از لحاظ وظیفه عمومی معتبر نیست. مگر اینکه تغییر سن بر مبنای ماده واحده قانون حفظ اعتبار اسناد سجلی مصوب سال ۶۷ صورت گرفته باشد.

۷) مشمولانی که در خارج از کشور اقامت دارند چگونه جهت اعزام به خدمت اقدام کنند؟

 • این مشمولان باید به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود و در صورت نبود آن، به نزدیک‌ ترین نمایندگی دولت در محل دیگر مراجعه نمایند.

۸) مدت خدمت سربازی چند ماه است؟

 • با توجه به مقررات نظام وظیفه مدت خدمت سربازی در حالت عادی ۲۱ ماه است. اما با توجه به نوع خدمت سربازی این مدت بین ۱۸ الی ۲۴ ماه متغیر می شود.

۹) مشمولانی که برای آنان تاریخ اعزام تعیین شده، می‌توانند تاریخ اعزام خود را تغییر دهند ؟

 • تاریخ اعزام همواره جز سوالات متداول اعزام به خدمت مشمولین بوده است.
 • بله، مشمولانی که جهت اعزام به خدمت دلایل موجه دارند و نمی‌توانند در موعد مقرر به خدمت اعزام شوند می توانند درخواست تمدید اعزام به خدمت نمایند.

۱۰) اشخاصی که در حین تحصیل به سن مشمولیت می‌رسند چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد که در حین تحصیل به سن مشمولیت می‌رسند، تا زمانی که برابر مقررات به تحصیل خود ادامه می‌دهند برای آنان معافیت تحصیلی صادر شده و از اعزام به خدمت دوره ضرورت معاف می‌باشند. با اخذ معرفی نامه از محل تحصیل و ارائه به سازمان نظام وظیفه به این افراد معافیت تحصیلی تعلق می گیرد.

تاریخ اعزام به خدمت برای مشمولین با توجه به ماه تولد و تحصیلات مشمولین متفاوت است.

۱۱) تاریخ اعزام مشمولین در طول سال در چه زمان هایی صورت می گیرد؟

 • مشمولان دیپلم و زیر دیپلم در تاریخهای ۱۸ و ۱۹ هر ماه و مشمولان فارغ التحصیل دانشگاهها در تاریخ یکم ماههای زوج و مشمولان هیات علمی دانشگاهها در تیر ماه هر سال به خدمت اعزام میگردند.

۱۲) تغییر سن برای بستگان مشمول مانند پدر، در ارتباط با معافیت کفالت پذیرفته میشود؟

 • در صورتی که تغییر سن در شناسنامه فرد بر اساس ماده واحده قانون باشد، ملاک محاسبه برای سازمان نظام وظیفه همان سن درج شده در شناسنامه فرد مکفول است.

۱۳) اگر فردی وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص نکرده باشد چه محرومیت‌هایی شامل حال او می‌شود؟

 • اگر فرد مشمول در زمان مقرر خود را به سازمان نظام وظیفه جهت تعیین وضعیت معرفی نکند، به فرد غیبت تعلق می گیرد. در نتیجه محرومیت از خدمات اجتماعی و … شامل حال فرد غایب می شود.

۱۴) افرادی که به صورت کارمندی و یا پیمانی به استخدام نیروهای مسلح در می آیند در صورتی که قبل از اتمام تعهد از خدمت استعفاء دهند یا برکنار شوند، از نظر خدمت سربازی چگونه با آنان رفتار میشود؟

 • اگر فردی دارای تعهد خدمتی باشد. چناچه مدت تعهد خدمتی را به اتمام نرسانده باشد و استعفا داده باشد باید به ازای هر یک سال باقیمانده از دوران تعهد، دو الی سه ماه از خدمت سربازی را سپری نماید.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۱۵) افرادی که ترک تحصیل کرده و یا زیر سن مشمولیت دیپلم می‌گیرند، در چه زمانی باید خودشان را برای خدمت سربازی معرفی کنند؟

 • سن مشمولیت ۱۸ سال تمام است. قبل از اینکه فرد به سن ۱۸ سال تمام برسد باید دفترچه خود را پست کند.

۱۶) در قانون وظیفه عمومی، چه تنبیهاتی برای مشمولان غایب در نظر گرفته شده است؟

 • با توجه به قوانین نظام وظیفه غیبت دو نوع است. اگر غیبت در حین خدمت باشد فرد با صلاحدید فرمانده مربوطه، مدت اضافه خدمت مشخص می شود. اگر غیبت قبل از اعزام به خدمت باشد به ازای هر سال، سه ماه اضافه خدمت لحاظ می شود.

۱۷) بخشودگی اضافه خدمت شامل چه کسانی میشود؟

 • اگر اضافه خدمت در حین خدمت به فرد تعلق بگیرد، در صورت رضایت از عملکرد سرباز فرمانده می تواند اضافه خدمت را ببخشد. اگر اضافه خدمت به دلیل تاخیر در اعزام باشد باید مدارک و مستندات معتبر ارائه شود تا غیبت فرد توجیه شود. و اضافه خدمت بخشیده شود. برای پاسخگویی به سوالات متداول اعزام به خدمت و مشاوره تلفنی می توانید به شماره ۷۰۷۰۳۰۲ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

۱۸) آیا امکان استخدام مشمولان در دستگاه‌های دولتی وجود دارد؟

 • در صورتی که فرد مشمول نظام وظیفه باشد تا زمانی که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکند نمی تواند استخدام شود.

۱۹) آیا به کارگیری موقت مشمولان غایب هم مجازات دارد؟

 • بله، با توجه به قانون مصوب تمامی کارفرمایان و … در صورت به کارگیری از افراد دارای غیبت نظام وظیفه، در مرتبه اول جریمه می شوند و در مرتبه دوم نیز مبلغ جریمه افزایش می یابد.

خواندن مقاله راه های اخذ معافیت کفالت را از دست ندهد.

۲۰) برای من برگه اعزام به تاریخ ۹۷/۰۵/۱۹ صادر شده اما برادر دیگرم هم‌اکنون در حال انجام خدمت سربازی است آیا می‌توانم اعزامم را به عقب بیندازم؟

 • بله، در صورتی که دو برادر بالای ۱۸ سال هستید و دیگری در حین خدمت است می توانید به همراه مدارک لازم درخواست تمدید اعزام به خدمت سربازی را از طریق دفاتر پلیس+۱۰ پیگیری نمایید.

۲۱) برای تمدید تاریخ اعزام باید چگونه اقدام نمایم؟

 • اگر مشمولی نیاز به تمدید تاریخ اعزام به خدمت داشته باشد باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید و درخواست تمدید اعزام به خدمت خود را ثبت نماید. بعد از گذشت یک هفته مجددا جهت پیگیری درخواست خود به آنجا مراجعه نماید.

۲۱) برای تمدید تاریخ اعزام باید چگونه اقدام نمایم؟

 • اگر مشمولی نیاز به تمدید تاریخ اعزام به خدمت داشته باشد باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید و درخواست تمدید اعزام به خدمت خود را ثبت نماید. بعد از گذشت یک هفته مجددا جهت پیگیری درخواست خود به آنجا مراجعه نماید.

۲۲) من تازه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم و می خواهم زودتر به خدمت سربازی بروم باید چکار کنم؟

 • در صورت فارغ التحصیلی یک سال فرصت برای ارسال دفترچه دارید. در صورت تمایل به اعزام زودتر باید دفترچه را پس از فارغ التحصیلی ارسال نمایید. در صورت موجود بودن ظرفیت و پذیرش اعزام شما زودتر انجام می شود.

۲۳) مشمول دارای معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی چندبار می تواند از معافیت تحصیلی استفاده کند؟

 • با توجه به قوانین نظام وظیفه، هر فرد مشمول در هر مقطع فقط یک بار می تواند تحصیل کند. اگر فرد مشمول در مقطعی انصراف از تحصیل دهد می تواند با رعایت قوانین مجدد در همان مقطع و در رشته دیگر به ادامه تحصیل بپردازد. انصراف از تحصیل هم فقط یک بار امکان پذیر است.

۲۴) اگر بخواهیم در مورد بد رفتاری با سرباز های گزارشی بدهیم باید به کجا مراجعه کنیم؟

 • برای پیگیری این شکایت ها باید به ستاد کل معاونت نیروی انسانی مراجعه کنید.

لزوم اخذ مشاوره برای سربازی

کلیه مشمولان می توانند برای دریافت پاسخ سوالات متداول اعزام به خدمت خود با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایند. با دریافت پاسخ سوالات متداول اعزام به خدمت ممکن است بتوانید از شرایط معافیت سربازی بهره مند شوید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

برای پاسخگویی به سوالات متداول اعزام به خدمت همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 230 تا
 1. ارسلان :

  سلام
  بنده کسر خدمت ایثارگری پدرم به مدت ۶۵ روز دارم و الان هم ۱۹ ماه خدمت هستم . هفته پیش یعنی ۹۹/۴/۱ از اهواز ثبت کرده سپاه اونجا ، رفتم پلیس +۱۰ و اصل برگ کسری رو بردم دیروز ، گفتن که باید بمونی ثبت شه به صورت خودکار ، حالا سوالم این هست اگر سپاه اهواز ثبت سیستمش کرده چقدر طول میکشه توی نیروی هوایی بخوابه کسریم؟

  الان ۱۰ روزه من منتظرم، در ضمن بنده ستوانسوم وظیفه هستم.

  ممنون میشم کمک کنید که من باید جایی برم تا ثبت یگان خودم شه یا باید منتظر باشم .

  1. باران مشاوره :

   ارسلان جان ثبت به صورت سیستمی است. اینکه چقدر طول می کشد تا ثبت شود مربوط به امور داری است و مشخص نیست

   1. ارسلان :

    آها پس یعنی نیازی نیست من کاری کنم ؟
    فقط باید منتظر باشم توی سیستم نهاجا بخوابه و بیاد توی سابقم؟؟ درسته؟

    1. باران مشاوره :

     ۱۰ روز هفته بعد پیگیری کنید

 2. امین محمدی :

  من رفتم سپاه ۲۴ بعثت شهرستان بروجرد برای پذیرش گفتن ما سرباز معاف از رزم نمیگیرم و این حرفا حالا تکلیف چیه؟ حوزه رفتم گفتن کارت سبز ‌ناحیه رفتم گفتن کارت سبز.فقط بسیجی فعال و حکم شورا دارم میشه کاری کرد؟روشی چیزی

  1. باران مشاوره :

   آقای حیدری سپاه قوانین جذب ختص خودش را دارد و نمی توانید کارخاصی انجام دهید.

 3. امین محمدی :

  سلام خسته نباشید
  اعزامی بنده ۹۹/۵/۳ مرداد هستش بعد روز اعزام جمعه هست
  زنگ میزنم نظام وظیفه جواب نمیدن افرادی میگن روز جمعه اعزام نمیشی میخاستم بدونم درسته؟ یک روز قبل یا بعد باید اونجا باشم؟
  ممنونم از پاسخگویی شما❤❤❤

  1. باران مشاوره :

   آقای محمدی این موضوع از طریق راه ارتباطی به شما اعلام می شود. نگران نیست.

 4. منعم :

  سلام ببخشید من دانشجو هستم و در حین تحصیل کسب و کار راه انداختم . کسب و کار اینترنتی و مجوز ای نماد یا همون نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صمت دارم . و همینجور نماد ساماندهی . و توی این کارم چهار پنج نفر کار میکنن . و کسب و کارمم خوبه . گردش مالیه فوق العاده ای هم داره .

  ببخشید من مجوز و نام فروشگاه و اطلاعات اون رو ببرم نشون بدم .

  معافیت بهم میدن ؟ یا بهم تخفیف میدن که بتونم کار کنم . چون اگه برم سربازی کسب و کار به این بزرگی میخوابه رو زمین و همه اون پنج نفر هم بیکار میشن .

  1. باران مشاوره :

   شما باید شرکت تان را دانش بنیان کنید و از تسهیلات سربازی شرکت های دانش بنیان بهره مند شوید.

 5. ارمین :

  سلام آموزشی خدمت برا تیر دوماه یا یک ماه ؟مگه نشده یک ماه فشرده تا موقعی ک کورنا تموم بشه ؟

  1. باران مشاوره :

   آرمین عزیز فعلا گفته اند به روال قبل باز می گردد.

 6. علی ترکاشوند :

  سلام اگر سری اول کنکور قبول نشی و میخوام واسه سری دوم کنکور بخونم و یکسال دیر تر برم سربازی اون یکسال آیا اضافه خدمت دارد.

  1. باران مشاوره :

   علی آقا اگر اضافه خدمت داشته باشید یعنی غیبت کرده اید و مشمول غایب نمی تواند ادامه تحصیل دارد. اینکه چند تا کنکور می توانید بدهید بستگی به میزان فرجه معرفی شما دارد. این موضوضع را از طریق پلیس +۱۰ پیگیری کنید.

 7. امیرعلی :

  سلام وقتتون بخیر
  من اعزامی اول تیر هستم آیا اموزشی یک ماه شده است ???

  1. باران مشاوره :

   امیر علی عزیز فعلا اموزشی تیر دو ماهه اعلام شده است.

 8. ارمین :

  سلام خسته نباشی . من معاف از رزم شدم . دیروز رفتم کارا سپاه کردم برا پذیرش ‌ . گفتن مهلتش تموم شده ب عنوان مازاد سرباز ثبت نامم کردن اگه بفرستن اسمما چن درصد احتمال داده سپاه بیوفتم ممنون ..

  1. باران مشاوره :

   ارمین جان اصلا قابل پیشبینی نیست.

 9. مهرشاد قربانی :

  سلام خسته نباشین من شش ماه اضافه سنواتی دارم الانم دوازده ماه خدمت هستم و متاهل هستم پدره من هم ۲۱ماه سربازیشو در منطقه عملیاتی بوده حالا کسر خدمتی برای من تعلق میگیرد ؟

  1. باران مشاوره :

   آقای قربانی به مشمول با سابقه غیبت کسری ایثارگری نمی دهند.

  2. ارمین :

   سلام اموزشی چند ماه تیر . ؟معاف از رزم چند ماه باید اموزش ببینه با تشکر ،

   1. باران مشاوره :

    آزمین جان به خبر مدت آموزشی تیر ماه سال ۹۹ مراجعه نمایید.

 10. مریم :

  با عرض سلام و خسته نباشید . ببخشید میخواستم بپرسم اگر کسی فقط یک کلیه داشته باشد از سربازی معاف خواهد شد ؟

  1. باران مشاوره :

   مریم خانم اگر به دلیل اهدای عضو نباشد شانس معافیت زیاد است.

 11. امین :

  سلام میخواستم بدونم اگر تواین وضعیت کرونا من تصمیم داشته باشم دفترچه پرکنم وسعی کنم برم سربازی تصمیم بدی هست؟؟پس چه موقع تصمیم خوبیه برای رفتن به سربازی؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   امین حان در صورت ورود به غیبت علاوه بر امکان استفاده از کسری ها، امریه، پذیرش و…، اضافه خدمت نیز خواهید داشت.

 12. امید :

  با سلام بنده اعزام اردیبهشت ۹۹ بود ولی نتونستم برم و الان می گویند باید دوباره دفترچه ارسال کنید
  ایا می توانم امریه بگیرم یا به خاطر این ۱۱ روز که نرفتم خدمت غیبت می خورم و نمی توانم سرباز معلم اسم بنویسم؟
  اگر شنبه دفترچه ارسال کنم چه مقدار برای بنده اضاف نوشته می شود؟
  پیشاپیش از پاسخگویی شما متشکرم

  1. باران مشاوره :

   اگر غیبت خورده باشید شانس امریه نخواهید داشت.

 13. امیر :

  سلام سردار..من ورودی۹۳هستم و ترم دوازده کارشناسی هستم و این ترم با توجه به بیماری کرونا دانشگاه ها فلن تعطیل شده اند و این ترم ممکن است بیشتر طول بکشد و تا تیر تمام نشود.
  سوالی که داشتم اینه که بعد از فارغ التحصیل یک سال فرصت برای معرفی نظام وظیفه دارم یا خیر؟؟
  اگر یک سال فرصت ندارم باید تا شهریور خودمو معرفی کنم؟اگر ترم تا اون موقع ادامه داشت وضعیت ما چی میشه؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان ممکن است این ترم به عنوان سنوات دانشجویان لحاظ نشود. هنوز تصمیم گیری در این زمینه نشده است.

   1. امیر :

    ممنون از پاسختون..
    ببخشید بعد الان ترم دوازده کارشناسی فارغ التحصیل میشم..مهلت یک ساله برای معرفی به نظام وظیفه دارم؟

    1. باران مشاوره :

     امیر جان تا زمانی که از سنوات ارفاقی نظام وظیفه استفاده نکرده اید فرصت دارید.

 14. مهدی :

  سلام من پایگاه هوایی مهرآباد افتادم،امکان داره بعد اموزشی رو یه ارگان دیگه بیوفتم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   مهدی خیر. این امکان وجود ندارد. فقط در پادگان های نیروهوایی تقسیم می شوید.

 15. Sahand :

  باسلام وخسته نباشیدبنده متولد۱۳۷۹/۵/۲۳هستم ودرتاریخ۱۳۹۸/۱۱/۸دیپلمم رو گرفتم گفتم ببینم میتونم درسال۹۹دانشگاه بدون کنکور برم یانه لطفاجواب بدید ممنون میشم

  1. باران مشاوره :

   سهند جان از تاریخ اخد مدرک تحصیلی معمولا یک سال فرجه معرفی دارید. بهتر است این موارد را با پلیس + ۱۰ بررسی کنید.

 16. مهران :

  سلام. من قانونا مشمول حساب میشم ولی تو برگ سبزم که از پلیس ۱۰+ گرفتم نزده غایب. حالا بعدا ممکنه غایب بزنه منو؟

  1. باران مشاوره :

   سوالتون برای باران مشاوره واضح نیست

  2. علیرضا :

   سلام
   ببخشید یه سوال داشتم
   من سابقه ۷سال خدمت در بسیج داشتم
   ودراردوی جهادی شرکت کردم
   چقدرکسری خدمت به من تعلق میگیرد
   ممنون

   1. باران مشاوره :

    علیرضا کمتر از یک ماه به شما کسری می دهند.

 17. مهدی :

  سلام…من ورودی سال۹۵ دانشگاه پیام نور هستم…از سال۹۵ برای فرار از سربازی به پیام نور رفتم تا بتوانم در کنکور سراسری دوباره شرکت کنم…اما چون به پزشکی علاقه داشتم این روال تا الان طول کشیده…و تا آخر شهریور سال۹۹ معافیت تحصیلی دارم…..حالا سوالم اینجاست که من بنا به دلایلی نمیتونم در کنکور ۹۹ شرکت کنم و میخوام در کنکور۱۴۰۰شرکت کنم اما معافیت تحصیلیم تموم میشه و وارد سنوات ارفاقی میشم..اگه من در پنجمین سال حضورم در دانشگاه یعنی درسنوات ارفاقی از پیام نور انصراف دهم،حتی به فرض اینکه در کنکور۱۴۰۰ هم پزشکی قبول شوم،مجاز به ادامه تحصیل نیستم؟؟؟؟لطفا جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی برای یک مقطع دو بار سنوات صادر نمی شود.

  2. علیرضا :

   سلام وقت شما بخیر
   پدرم ازتاریخ۱۸/۹/۶۴تاتاریخ۱۸/۹/۶۶درسپاه ۲۱امام رضاخدمت نموده است .آموزشی در پادگان محمد رسول الله سنندج به مدت ۶۰روزوازانجااعزام به مریوان ‌وبقیه خدمت رادرمنطقه عملیاتی مریوان خدمت نموده است.ایاکسری خدمت به من تعلق میگیرد؟
   چقدر؟
   درضمن الان خودمم سربازم.
   ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

   1. باران مشاوره :

    علیرضا اگر پدرتان سابقه ایثارگری داشته باشند به ازای هر ماه ۱۲ روز کسری می گیرند. چون سرباز بوده اند سه چهار سوابق ایثارگری ایشان برای کسری سربازی شما لحاظ می شود.

 18. محمد :

  سلام من ورودی ۹۷ پیام نور هستم تا الان انصرافی نداشتم و تا الان ۵۸ واحد پاس کردم خواستم بدونم اگه من در ترم چهارم بیست واحد بردارم و پاس کنم مجموع واحد های من میشود۷۸واحد.من میخواهم همزان با تحصیل در کنکور ۹۹ شرکت کنم ایا با قبول شدن من در کنکور با توجه به واحد های پاس شده اگر بعد از قبولی از پیام نور انصراف دهم ایا دوباره برایم معافیت تحصیلی ۵ ساله صادر میشود؟ یا به مشکل بر میخورم؟
  بیشتر نگران مدرک معادل کاردانی هستم چون شنیدم اگر این مدرک دریافت شود دوباره معافیت تحصیلی ۵ ساله صادر نمیشود ایا با تعداد واحد های پاس شده میشود مدرک را دریافت نکنم و دوباره معافیت تحصیلی بگیرم؟
  یا حتی اگر این مدرک را دریافت نکنم هم به علت تعداد بالای واحد پاس شده بهم معافیت نمیدهند

  ممنون میشوم پاسخ دهید

  1. باران مشاوره :

   محمد نگران نباشید. می توانید مجددا کنکور شرکت کنید و معافیت تحصیلی صادر می شود.

   1. محمد :

    سلام دوست عزیز به ببخشید دوباره پیام می دهم ایا شما مطمعن هستی که من اگر در پایان این ترم ۷۸ واحد پاس شده داشته باشم(دانشگاه پیام نور) بعد از قبولی در کنکور ۹۹ دوباره بهم معافیت ۵سالع می دهند چون از یک سایت دیگر پرسیدم بهم گفتن چون دانشگاه پیام نور هستی باجود تعداد واحد پاس شده بهت مدرک معادل کاردانی میدهد و با داشتن این مدرک دیگر نمی توانی با قبول شدن در دانشگاه دیگر معافیت ۵ ساله جدید بگیری به خاطر همین من الان موندم که چیکار کنم.ایا این ترم مرخصی بگیرم؟(ضمنا تا الان ۵۸ واحد پاس شده دارم)
    ممنون میشوم راهنمایی فرمایید.

 19. حسین سلیمانی :

  سلام۶سال فراری بودم الان دوسال خدمتم تمام شده.ولی یه مشکل بزرگ دارم.توسیستم پلیس÷۱۰ هنوز فراری میزنه.بخداخسته شدم.هرکاری گفتن انجام دادم ولی درست نمیشه.کارت پایان خدمتم تا این مشکل حل نشه صادرنمیشه.خواهش میکنم راه حل بدین؟؟؟؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   آقای سلیمانی فقط باید به صورت حضوری به نظام وظیفه مراجعه کنید.

 20. اصغر :

  با سلام و احترام
  در رابطه با معافیت کفالت سوالی داشتم از حضورتون.
  من پدرم فوت کردند و دو خواهر دارم که یکی متاهل هست و خواهر دیگه در ارگان دولتی مشغول به کار هستند و مجرد. و خودم هم دانشجو ارشد هستم ، و مادرم سنش ۵۷ سال هست ، میخواستم بدونم با این شرایط کفالت مادر به من تعلق میگیره ؟

  1. باران مشاوره :

   اصغر خان بله می توانید برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید.

   1. اصغر :

    ممنون از پاسخ شما

  2. پارسا :

   سلام.
   من اگه کنکور بدم و قبول نشم، آیا امکان اینکه یه بار دیگه کنکور بدم هست یا بعد از یه کنکور مهلت یک ساله‌ام تموم میشه و غیبت میخوره برام؟

   1. باران مشاوره :

    از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارید. سوالتان ناقص است. برای راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 21. حدیث :

  سلام یه سوال دارم برادرم ۹۷/۶/۳۰ معافیت ش تموم شد یه ترم اضافه گذروند و تاریخ ۹۷/۱۱/۳۰ فارغ‌التحصیل شد… بعد برگه فارغ‌التحصیلیشو برد نظام وظیفه محل تحصیل ش سرهنگ براش ابطال زد. بهش گفت ک تا یکسال یعنی تا تاریخ ۹۸/۱۱/۳۰ فرصت داره تصمیم بگیره ادامه تحصیل بده یا نه… الان امسال کنکور داد قبول شد ولی رشته ش متقاضی کم داشت برا همین تصمیم داره تا چند روز آینده دفترچه پست کنه برع خدمت آیا مشکلی پیش میاد براش؟؟ لطفا جواب بدین؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   خیر، مشکلی ندارد. می تواند برای اعزام به خدمت اقدام کند.

 22. مصطفی :

  سلام . من یک اسفند تاریخ اعزامم هست. اگر الان اقدام کنم میتونم دوماه عقب بندازم تاریخ اعزامو؟

  1. باران مشاوره :

   بستگی به شانستان دارد. در حالت کلی احتمالش ضعیف است.

 23. محسن :

  با سلام اعزام بهمن هم دوره طلایی میخورن؟

  1. باران مشاوره :

   اگر ۱۹ بهمن باشد بله

 24. محمدرضا :

  سلام خسته نباشید
  برگه واکسن را موقع اعزام باید داشته باشیم

  1. باران مشاوره :

   سلام محمدرضا
   بله بهتر است مدارکتان کامل باشد.

 25. سجاد رحیمی :

  با سلام .بنده یکبار در حود چهار سال پیش و قبل از ورود به دانشگاه دفترچه اعزام پرکردم و تاریخ و کد اعزام برای من ارسال شد . و پس از ان به دانشگاه رفته . معافیت تحصیلی در یافت نمودم . ایا الان که فارغ التحصیل شده ام .و دفترچه اعزام به خدمت پر کنم .همان کد پادگان اموزشی برایم میخورد یا تغیررمیکند؟؟؟؟ .با تشکر !!!!

  1. باران مشاوره :

   آقای رحیمی با مراجعه به پلیس+۱۰ باید مجددا مدارک لازم را ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: