سوالات متداول خروج از کشور

46 3,855

اکثر افرادی که مشمول خدمتی سربازی شده و بنا به دلایل مختلفی قصد دارند از کشور خارج شوند دارای ابهاماتی در این زمینه هستند. می دانیم که میزان وثیقه خروج از کشور با توجه به نوع مسافرتی که می خواهید بروید تعیین می شود. در ادامه سعی می کنیم پاسخ سوالات متداول خروج از کشور دانشجویان، دانش آموزان و … را به شما عزیزان ارائه کنیم.

سوالات متداول وثیقه خروج از کشور

۱) سن من کمتر از ۱۸ سال است. برای خارج شدن از کشور نیاز به وثیقه دارم؟

 • خوشبختانه شما نیاز به وثیقه ندارید. با توجه به قوانین، افراد زیر ۱۸ سال که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور نیاز به اخذ مجوز نظام وظیفه ندارند و وثیقه نیز نیاز نیست.

۲) آیا برای مشمولینی که دارای معافیت تحصیلی هستند محدودیتی برای ورود به کشور وجود دارد؟

 • موضوع محدودیت تردد به کشور یکی از دغدغه های مشمولان است. بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه دانش آموزان و دانشجویانی که در خارج از کشور هستند، در صورتی که دارای معافیت تحصیلی باشند برای ورود به کشور هیچ محدودیتی ندارند.

۳) من در خارج از کشور تحصیل می کنم و تصمیم گرفتم ترک تحصیل کنم، چه زمانی باید خودم را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنم؟

 • با توجه به قانون، شما در صورت اتمام تحصیل یا انصراف از تحصیل، حداکثر تا یک سال پس از تاریخ فراغت از تحصیل فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی معرفی کنید.

۴) پس از اخذ مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیاز به تهیه وثیقه دارم؟

 • بر اسا ماده ۳۵ قانون، کسانی که دارای مدرک دیپلم هستند، حداکثر به مدت یک سال پس از فراغت از تحصیل، اگر در یکی از دانشگاه ها و موسساتی که مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت است، پذیرش گیرند می توانند از گواهی اشتغال به تحصیل بهره مند شوند. البته به شرطی که غیبت غیر موجه سربازی نداشته باشند. اگر دیپلم را بعد از سن ۱۸ سالگی بگیرید باید وثیقه تهیه کنید. اگر قبل از سن مشمولیت دیپلم را گرفته باشید، تا زمان مشمول شدن می توانید بدون تهیه وثیقه از کشور خارج شوید.
 • همچنین شما می توانید از مدارک مورد نیاز توجیه غیبت سربازی مطلع شوید.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

۵) آیا سازمان نظام وظیفه محدودیتی برای صدور مجوز خروج از کشور در نظر گرفته است؟

 • بله، در قانون محدودیت هایی برای صدور مجوز در نظر گرفته شده است. بر اساس قوانین نظام وظیفه، اگر فرد مشمول در حین تحصیل باشد، در طول هر ترم و با هماهنگی دانشگاه مربوطه فقط یک مرتبه می تواند از کشور خارج شود.

۶) برای تحصیل در چه مقاطعی می توانیم مجوز خروج از کشور اخذ کنیم؟

 • در صورتی که فرد مقطع متوسطه را در داخل کشور اخذ کرده باشد مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کاردانی یا کارشناسی در خارج از کشور نمی باشد. برای تحصیل در مقطع پزشکی، ارشد و دکترای ناپیوسته مجوز تحصیل در خارج از کشور صادر می گردد. برای اطلاعات بیشتر خروج از کشور مشمولان سربازی را بخوانید.

۷) نحوه درخواست مجوز خروج از کشور چیست؟

 • در مرحله اول باید درخواست خروج از کشور خود را در سامانه مربوطه ثبت کنید. پس از تایید دانشگاه برای شما کد پیگیری ارسال می شود. سپس لازم است مبلغ وثیقه را واریز نمایید.

۸) اگر دانشجو در سنوات ارفاقی باشد می تواند از کشور خارج شود؟

 • با توجه به اینکه معافیت تحصیلی دانشجو به اتمام نرسیده است، می تواند حتی در سنوات ارفاقی نیز در صورت تایید دانشگاه با ارائه وثیقه از کشور خارج شود.

۹) پس از خروج از کشور در صورت بازگشت با تاخیر چه اتفاقی رخ می دهد؟

 • در صورتی که فرد مشمول در موعد مقرر خود را به نظام وظیفه معرفی نکند، وثیقه او به نفع دولت ضبط می شود و با اخذ تعهد در مدت مشخص نمی تواند از کشور خارج شود. پیشنهاد می کنیم نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور را حتما بخوانید.

۱۰) در صورت خروج از کشور با مجوز و عدم بازگشت چه اتفاقی رخ می دهد؟

 • در این صورت مبلغ وثیقه به نفع دولت ضبط می شود. در صورتی که در سازمان ضامن این عدم بازگشت تکرار شود دیگر ضمانت آن سازمان قابل پذیرش نخواهد بود. در صورتی که فرد وارد غیبت شود نیز همانند سایر مشمولان غایب سربازی با ایشان برخورد خواهد شد.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۱۱) آیا وثیقه را خود مشمول باید از دولت پس بگیرد؟

 • با توجه به اینکه باید حضور فرد مشمول در داخل کشور تایید شود، پس لازم است جهت اخذ وثیقه حضور فرد ثبت شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم پس گرفتن وثیقه خروج از کشور را مطالعه کنید.

۱۲) مدت مجاز برای خروج از کشور سفرهای مطالعاتی چقدر است؟

 • بر اساس قانون مدتی که برای خروج از کشور در نظر گرفته شده با توجه به مقطع تحصیلی تعیین می شود. مدت سفر های مطالعاتی در مقطع ارشد ۶ ماه و در مقطع دکترا ۱۲ ماه می باشد. البته این مدت در صورت تایید قابل تمدید می باشد و در طول این مدت فرد مشمول می تواند به داخل کشور تردد کند.

۱۳) آیا سربازان در حین خدمت می توانند مجوز خروج از کشور دریافت کنند؟

 • بر اساس قانون سربازان وظیفه نمی توانند در حین انجام خدمت سربازی از کشور خارج شوند ولی در برخی موارد با خروج ایشان موافقت می شود. درخواست صدور مجوز خروج از کشور سربازان صرفا باید از سوی یگان خدمتی ایشان باشد.

۱۴) مشمولان نظام وظیفه برای انجام چه سفرهایی می توانند از کشور خارج شوند؟

 • مشمولان می توانند تحت عنوان سفرهای زیارتی، سفرهای سیاحتی، سفرهای علمی و نیمه علمی، سفرهای مطالعاتی، سفرهای ورزشی، سفر جهت درمان، سفرهای کاری و ماموریتی و دوره های مشترک از کشور خارج شوند. میزان وثیقه با توجه به نوع سفر تعیین می شود.

۱۵) در صورت فراغت از تحصیل در خارج از کشور چه مدت فرصت برای معرفی به نظام وظیفه می باشد؟

 • بر اساس قوانین در صورت فراغت از تحصیل در خارج از کشور همانند داخل کشور، فرد مشمول مدت یک سال از تاریخ اتمام تحصیل فرصت دارد تا خود را جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه به سازمان وظیفه عمومی معرفی نماید.

۱۶) مشمولان برای خروج از کشور چه شرایطی را باید داشته باشند؟

 • مشمول غیبت سربازی نداشته باشد. شما می توانید از نحوه محاسبه غیبت سربازی مطلع شوید.
 • مشمول دارای معافیت تحصیلی یا سایر معافیت های موقت باشد.
 • مشمول بتواند برای خروج از کشور وثیقه مورد نیاز را نزد دولت بسپارد. همانطور که می دانید وثیقه با توجه به نوع سفر تعیین می شود.

۱۷) آیا خروج از کشور برای درمان بیماری نیاز به وثیقه دارد؟

 • با توجه به اینکه برای خروج از کشور نوع سفرها تعریف شده است، خروج از کشور برای مداوای بیماری نیز در قانون لحاظ شده است. بدین منظور افراد مشمول غیر غایب می توانند به منظور درمان بیماری به خارج از کشور سفر کنند. اما با توجه به اینکه فرد مشمول است پس حتی برای سفر خارج به منظور مداوای بیماری، لازم است که وثیقه نزد دولت گذاشته شود.

۱۸) شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور چیست؟

 • به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور فرد مشمول نباید وارد غیبت شده باشد و همواره دارای معافیت تحصیلی باشد. از طرفی دیگر فرد مشمول فقط می تواند بابت تحصیل در دانشگاه هایی در خارج تحصیل کند که مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشد. یکی دیگر از شروط اصلی این است که فرد مشمول فقط می تواند جهت تحصیل در مقاطع دکترای پیوسته، کارشناسی ارشد و دکترای ناپیوسته از کشور خارج شود.

۱۹) اگر فرد مشمول برای سفر زیارتی وثیقه بگذارد و ورود خود را ثبت کند می تواند با همان وثیقه که نزد دولت است مجدد خارج شود؟

 • بر اساس قوانین پس از بازگشت به کشور باید ورود فرد ثبت شود. در صورت تصمیم به خروج مجدد لازم است مجدد درخواست خروج را ثبت نماید و باید مجددا وثیقه ارائه دهد.

۲۰) در صورت تحصیل در دانشگاه خارج از کشور که مورد تایید نیست آیا معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟

 • یکی از شروط معافیت تحصیلی در خارج از کشور، تحصیل در دانشگاه های مورد تایید است. در صورتی که فردی بخواهد در دانشگاهی تحصیل کند که مورد تایید نیست، وثیقه وی باطل شده و به عنوان مشمول غایب با ایشان رفتار خواهد شد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 46 تا
 1. آرش :

  سلام.

  من الان ترم دو کارشناسی هستم … اگه از دانشگاه انصراف بدم میتونیم از کشور با وثیقه خارج شم ؟؟ منظورم اینه که ۱ سال فرصت دارم خودم رو معرفی کنم به نظام وظیفه . تو این یک سال میتونم با وثیقه خارج برم یا نه ؟

  1. باران مشاوره :

   آرش جان اول باید دفترچه پست کنید و تا دو ماه قبل از اعزامتان می توانید با وثیقه از کشور خارج شوید.

 2. محسن آقباغی :

  سلام من هنوز به مشمولیت نرسیدم و میخوام با پدر بزرگم از کشور برای تفریح یک هفته خارج بشم
  آیا وثیقه لازمه
  اصلا میتونم با پدر بزرگم از کشور خارج بشم یا نه میشه راهنمایی کنید مرسی

  1. باران مشاوره :

   بله تا قبل از سن مشمولیت محدودیتی برای تردد ندارید.

 3. سپهر :

  سلام اگر کسی کارت فعال یا عادی بسیج داشته باشد اجازه خروج از کشورو دارد یا نه سربازی مشکل من نیست سوالم در باره داشتن کارت فعال یا عادی بسیج هست لطفا راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سپهر ان باران مشاوره فقط دروزه مسائل مربوط به سربازی و تحصیلی مشاوره می دهد.

 4. حسین :

  با سلام
  من برای ۹۰ روز میخوام برم خارج از کشور و معافیت تحصیلی دارم.
  با توجه به اینکه دانشجوی دکتری هستم و این ۹۰ روز برای فرصت مطالعاتی نیست؛ میتوان ۲بارپشت سرهم از ۴۵ روز علمی استفاده کنم؟
  چون در هر نیم سال امکان دوبار درخواست خروج وجود دارد.
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   حسین خان سفر مطالعاتی با علمی فرق دارد. شما می توانید یک بار برای سفر مطالعاتی درخواست تمدید و مهلت کنید.

 5. حسین کاظمی :

  سلام من در سال دوم دانشگاه هستم می خواهم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروم مقدار باید وثیقه بذارم و حداکثر چه مدت میتوانم در خارج از کشور بمانم

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای کاظمی
   فقط برای مقطع ارشد و بالاتر می توانید ۲۰ میلیون تومان وثیقه بگذارید و تا پایان تحصیل اعتبار دارد.

 6. عزیز :

  سلام من کلاس سوم راهنمایی هستم می خواستم بدونم که دوسال قبل از سربازی نباید از کشور برای ادامه تحصیل برم؟

  1. باران مشاوره :

   سوالتان واضح نیست. از خطوط مشاوره تلفنی استفاده کنید.

 7. ابوالحسن میلانی :

  درود بر شما
  نوه من متولد۱۹/۷/۱۳۸۲ است ودر حال حاضر در خارج از کشور مشغول بتحصیل است.لطفا”بفرمائید او تا چه تاریخی میتواند وارد کشور شده وبدون اشکال از کشور خارج شود.
  چشم براه پاسخ شما یک پدر بزرگ امیدوار.

  1. باران مشاوره :

   آقای میلانی ایشان تا قبل از اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ می تواند بدون هیچ مشکلی تردد کند.

 8. جهان :

  سلام، شخصی که سال آخر دبیرستان در خارج کشور باشد و اسفند ۹۸ مشمول می گردد برای تردد به ایران در فروردین ۹۹ بجز معافیت تحصیلی آیا وثیقه نیز نیاز دارد؟

  1. باران مشاوره :

   شما باید معافیت تحصیلی دریافت کنید. برای اخذ معافیت تحصیلی وثیقه لازم است.

  2. مجید :

   باسلام. ببخشید من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم در مقطع کاردانی من اگر با وثقیه از کشور خارج شوم و تا آخر عمر برنگردم چه اتفاقی میافتد؟یعنی میتوانم تا اخر عمر در خارج از کشور بمانم بدون هیچ برگشتی؟؟؟

   1. باران مشاوره :

    آقا مجید اتفاقی پیش نمی آید. فقط وثیقه ضبط می شود و غیبت می خورید.

 9. ارسطو :

  سلام و وقت بخیر
  سوالی داشتم
  کسانی که معافیت کفالت پدر یا مادر میگیرند میتوانند برای ادامه ی تحصیل از کشور خارج شوند یا خیر؟؟

  1. باران مشاوره :

   ارسطو جان بله می توانند از کشور خارج شوند.

 10. سامان :

  سلام من ۵ سال هست استرلیا زندگی میکنم ٣١ سال دارم و درسم تموم شده و اقدام کردم واسه سربازی که بیام ایران مدرک من رو وزارت علوم تایید کرده ولی وقتی پدرم پیگیری کرد گفتن ١ سال باید از تاریخ بگذره أیا این قانون وجود داره یا خیر ؟

  1. باران مشاوره :

   بله، باید یک سال از اتمام تحصیل شما بگذرد تا بتوانید در ایران تردد کنید. البته مشروط بر اینکه بخواهید در آنجا بمانید و از قانون تردد مشمولان غایب تبعیت کنید.

 11. علی :

  سلام،
  من ۵ سال پیش در حالی که در ایران دانشجوی سال آخر دکتری بودم برای گذراندن فرصت مطالعاتی از ایران خارج شد و دیگر برنگشم.
  الان برای استفاده از قوانین اجازه تردد مشمولین به سفارت ایران مراجعه کردم و آنها از من نامه ضبط وثیقه می خواهند تا بتوانند مهر مشمولین درج کنن.
  به نظر شما برای گرفتن نامه ضبط وثیقه باید با دانشگاهم در ایران تسویه کنم یا وزارت علوم بدون تماس با دانشگاه نامه را به نظام وظیفه می دهد؟
  نکته ۱. معافیت تحصیلی من برای دوره دکتری (ایران) در سال ۹۶ به پایان می رسید
  نکته ۲. در ایران فقط پدر و مادر مسنم را دارم که در شهرستان دور از محل دانشگاه زندگی می کنند و انجام کار های اداری تسویه با برایشان تقریبا غیر ممکن است
  پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم
  علی

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای حسینی
   برای اخذ نامه ضبط وثیقه طبیعتا لازم است از طریق وزارت علوم و نظام وظیفه اقدام کنید و احتمالا وزارت علوم نیز نامه تسویه دانشگاه را مطالبه خواهد کرد.

 12. مهرداد :

  با سلام، من بعد از یک ماه فراعت از تحصیل در مقطع کارشناسی با اخذ مجوز و قانونی از کشور خارج شدم، حتی برگ سبز هم دارم اما به دلایلی نتونستم برگردم، قانون سه سال بعد از ضبط وثیغه شامل حال من هم میشه؟ من الان در خارج از ایران دانشجو هستم. در کل چطور میتونم مجددا رفت و آمد کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام مهرداد جان
   بله، وثیقه شما ضبط گردیده، پس از سه سال اقامت می توانید در سال دو مرتبه در کشور تردد کنید.

   1. مهرداد :

    ممنون، پس مهم نیست که اون فرد این سه سال چه اقامتی داشته، منظورم اینکه نشه مثلا بعد سه سال آدم بیاد بعد ببرنش به زور سربازی. اینو واضح توضیح میدید لطفا.
    پیشاپیش تشکر

    1. باران مشاوره :

     از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 13. محمدمهدى :

  سلام
  من الان در خارج کشور دوره متوسطه دوم مى گذرانم ولى خرداد ٩٩ دیپلم مى گیرم. بهمن ٩٨ ١٨ سال تمام مى شوم اگر بعد از گرفتن دیپلم به ایران برگردم ایا دوباره مى توانم از کشور خارج شوم؟و ایا محدودیت براى خارح از کشور شدن وجود دارد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد مهدی
   این موضوع بستگی به برخی شرایط و رعایت برخی قوانین دارد. برای راهنمایی باید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 14. رضا حضرت قلی زاده :

  سلام من دانشجو هستم و معافیت تحصیلی رو دارم از تاریخ ۱۳۹۸/۰۶/۰۶ تا ۱۳۹۸/۰۶/۱۱ اجازه خروج از کشور رو به صورت سیاحتی گرفتم اما بنا به دلایلی تاریخ ۱۳۹۸/۷/۱۹ به کشور برگشتم الان وثیقه پونزده میلیونی من رو پس میدن؟(من هنوز دانشجو هستم)اگه پس میدن باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای قلیزاده
   برای عودت وثیقه با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ ورود خود را باید ثبت کنید.

 15. محمدی :

  سلام
  من بعد از خروج تحصیلی از کشور بعد از مدتی دیگه در وزارت علوم تعیین وضعیت نکردم و الان دوساله که وثیقه ام ضبط شده. و من میخوام با استفاده از قانون تردد محدود بعد از گذشت سه سال از ضبط وثیقه در کشور تردد کنم آیا در صورت داشتن مهر خروج در موقع خروج از کشور مشکلی برام پیش نمیاد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای محمدی
   خیر، مشکلی برای شما ایجاد نمی شود. می توانید با دارا بودن این مهر بر روی پاسبورد اقدام به تردد کنید.

 16. محمد :

  سلام من درخواست خروج از کشور دادم تایید هم شده وثیقه هم گذاشتم الآن به دلایلی نمیتونم برم چجوری باید کنسل کنم و وثیقه رو پس بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد
   با مراجعه به وظیفه عمومی شهرتان عدم خروج خود را ثبت کنید و بعد از مدتی وثیقه عودت داده می شود.

 17. حسین :

  سلام من متولد سال ۸۰ هستم و با دیپلم ترک تحصیل کردم و میخوام بعد از اربعین به کربلا سفر کنم باید با وثیقه برگه خروج از کشور بگیرم یا نمیشه خروج از کشور گرفت؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام حسین جان
   متاسفانه توضیحات ناقص می باشد، با مرکز مشاوره تماس بگیرید تا اطلاعات شما را بیشتر بررسی کنیم.

 18. محمد :

  باسلام و خسته نباشید
  افرادی که قصد خروج از کشور برای سفر های زیارتی(اربعین.کربلا)را دارند و مشمول خدمت هم هستند و ترک تحصیل کرده اند باید چکار کنند
  باتشکر
  یاعلی

 19. مهدی :

  سلام من دانشجو هستم برای اربعین میخاستم مجوز خروج از کشور و گذرنامه بگیرم چیکار باید بکنم؟گفتن سامانه سقا ثبت نام کن ولی سامانه سقا واس سال قبله الان در دسترس نیست.لطفا راهنمایی کنین تا دیر نشده چطوری میتونم اقدام کتم

  1. باران مشاوره :

   سلام مهدی جان
   برای این موضوع از طریق بسیج دانشگاه یا دفاتر پلیس+۱۰ می توانید اقدام کنید.

 20. مهدی :

  سلام
  کسی که کارت معافیت دائم داره ایا نیاز به وثیقه داره برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی سلام
   سازمان نظام وظیفه برای افرادی که کارت پایان خدمت گرفته اند در شرایط صلح شرطی برای خروج از کشور ندارد.

 21. نویدرامین نیا :

  آیا مشمولی ک دفترچه خودرا ارسال کرده ودو ماه مانده ب خدمتش میتواند ب سفرزیارتی برود؟

  1. باران مشاوره :

   سلام نوید جان
   در صورت ارسال دفترچه تا یک ماه قبل از اعزام می توانید به سفر زیارتی و … بروید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: