سوالات متداول خروج از کشور

57 5,443

اکثر افرادی که مشمول خدمتی سربازی شده و بنا به دلایل مختلفی قصد دارند از کشور خارج شوند دارای ابهاماتی در این زمینه هستند. می دانیم که میزان وثیقه خروج از کشور با توجه به نوع مسافرتی که می خواهید بروید تعیین می شود. در ادامه سعی می کنیم پاسخ سوالات متداول خروج از کشور دانشجویان، دانش آموزان و … را به شما عزیزان ارائه کنیم.

سوالات متداول وثیقه خروج از کشور

۱) سن من کمتر از ۱۸ سال است. برای خارج شدن از کشور نیاز به وثیقه دارم؟

 • خوشبختانه شما نیاز به وثیقه ندارید. با توجه به قوانین، افراد زیر ۱۸ سال که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور نیاز به اخذ مجوز نظام وظیفه ندارند و وثیقه نیز نیاز نیست.

۲) آیا برای مشمولینی که دارای معافیت تحصیلی هستند محدودیتی برای ورود به کشور وجود دارد؟

 • موضوع محدودیت تردد به کشور یکی از دغدغه های مشمولان است. بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه دانش آموزان و دانشجویانی که در خارج از کشور هستند، در صورتی که دارای معافیت تحصیلی باشند برای ورود به کشور هیچ محدودیتی ندارند.

۳) من در خارج از کشور تحصیل می کنم و تصمیم گرفتم ترک تحصیل کنم، چه زمانی باید خودم را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنم؟

 • با توجه به قانون، شما در صورت اتمام تحصیل یا انصراف از تحصیل، حداکثر تا یک سال پس از تاریخ فراغت از تحصیل فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی معرفی کنید.

۴) پس از اخذ مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیاز به تهیه وثیقه دارم؟

 • بر اسا ماده ۳۵ قانون، کسانی که دارای مدرک دیپلم هستند، حداکثر به مدت یک سال پس از فراغت از تحصیل، اگر در یکی از دانشگاه ها و موسساتی که مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت است، پذیرش گیرند می توانند از گواهی اشتغال به تحصیل بهره مند شوند. البته به شرطی که غیبت غیر موجه سربازی نداشته باشند. اگر دیپلم را بعد از سن ۱۸ سالگی بگیرید باید وثیقه تهیه کنید. اگر قبل از سن مشمولیت دیپلم را گرفته باشید، تا زمان مشمول شدن می توانید بدون تهیه وثیقه از کشور خارج شوید.
 • همچنین شما می توانید از مدارک مورد نیاز توجیه غیبت سربازی مطلع شوید.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

۵) آیا سازمان نظام وظیفه محدودیتی برای صدور مجوز خروج از کشور در نظر گرفته است؟

 • بله، در قانون محدودیت هایی برای صدور مجوز در نظر گرفته شده است. بر اساس قوانین نظام وظیفه، اگر فرد مشمول در حین تحصیل باشد، در طول هر ترم و با هماهنگی دانشگاه مربوطه فقط یک مرتبه می تواند از کشور خارج شود.

۶) برای تحصیل در چه مقاطعی می توانیم مجوز خروج از کشور اخذ کنیم؟

 • در صورتی که فرد مقطع متوسطه را در داخل کشور اخذ کرده باشد مجاز به ادامه تحصیل در مقطع کاردانی یا کارشناسی در خارج از کشور نمی باشد. برای تحصیل در مقطع پزشکی، ارشد و دکترای ناپیوسته مجوز تحصیل در خارج از کشور صادر می گردد. برای اطلاعات بیشتر خروج از کشور مشمولان سربازی را بخوانید.

۷) نحوه درخواست مجوز خروج از کشور چیست؟

 • در مرحله اول باید درخواست خروج از کشور خود را در سامانه مربوطه ثبت کنید. پس از تایید دانشگاه برای شما کد پیگیری ارسال می شود. سپس لازم است مبلغ وثیقه را واریز نمایید.

۸) اگر دانشجو در سنوات ارفاقی باشد می تواند از کشور خارج شود؟

 • با توجه به اینکه معافیت تحصیلی دانشجو به اتمام نرسیده است، می تواند حتی در سنوات ارفاقی نیز در صورت تایید دانشگاه با ارائه وثیقه از کشور خارج شود.

۹) پس از خروج از کشور در صورت بازگشت با تاخیر چه اتفاقی رخ می دهد؟

 • در صورتی که فرد مشمول در موعد مقرر خود را به نظام وظیفه معرفی نکند، وثیقه او به نفع دولت ضبط می شود و با اخذ تعهد در مدت مشخص نمی تواند از کشور خارج شود. پیشنهاد می کنیم نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور را حتما بخوانید.

۱۰) در صورت خروج از کشور با مجوز و عدم بازگشت چه اتفاقی رخ می دهد؟

 • در این صورت مبلغ وثیقه به نفع دولت ضبط می شود. در صورتی که در سازمان ضامن این عدم بازگشت تکرار شود دیگر ضمانت آن سازمان قابل پذیرش نخواهد بود. در صورتی که فرد وارد غیبت شود نیز همانند سایر مشمولان غایب سربازی با ایشان برخورد خواهد شد.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۱۱) آیا وثیقه را خود مشمول باید از دولت پس بگیرد؟

 • با توجه به اینکه باید حضور فرد مشمول در داخل کشور تایید شود، پس لازم است جهت اخذ وثیقه حضور فرد ثبت شود. برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم پس گرفتن وثیقه خروج از کشور را مطالعه کنید.

۱۲) مدت مجاز برای خروج از کشور سفرهای مطالعاتی چقدر است؟

 • بر اساس قانون مدتی که برای خروج از کشور در نظر گرفته شده با توجه به مقطع تحصیلی تعیین می شود. مدت سفر های مطالعاتی در مقطع ارشد ۶ ماه و در مقطع دکترا ۱۲ ماه می باشد. البته این مدت در صورت تایید قابل تمدید می باشد و در طول این مدت فرد مشمول می تواند به داخل کشور تردد کند.

۱۳) آیا سربازان در حین خدمت می توانند مجوز خروج از کشور دریافت کنند؟

 • بر اساس قانون سربازان وظیفه نمی توانند در حین انجام خدمت سربازی از کشور خارج شوند ولی در برخی موارد با خروج ایشان موافقت می شود. درخواست صدور مجوز خروج از کشور سربازان صرفا باید از سوی یگان خدمتی ایشان باشد.

۱۴) مشمولان نظام وظیفه برای انجام چه سفرهایی می توانند از کشور خارج شوند؟

 • مشمولان می توانند تحت عنوان سفرهای زیارتی، سفرهای سیاحتی، سفرهای علمی و نیمه علمی، سفرهای مطالعاتی، سفرهای ورزشی، سفر جهت درمان، سفرهای کاری و ماموریتی و دوره های مشترک از کشور خارج شوند. میزان وثیقه با توجه به نوع سفر تعیین می شود.

۱۵) در صورت فراغت از تحصیل در خارج از کشور چه مدت فرصت برای معرفی به نظام وظیفه می باشد؟

 • بر اساس قوانین در صورت فراغت از تحصیل در خارج از کشور همانند داخل کشور، فرد مشمول مدت یک سال از تاریخ اتمام تحصیل فرصت دارد تا خود را جهت مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه به سازمان وظیفه عمومی معرفی نماید.

۱۶) مشمولان برای خروج از کشور چه شرایطی را باید داشته باشند؟

 • مشمول غیبت سربازی نداشته باشد. شما می توانید از نحوه محاسبه غیبت سربازی مطلع شوید.
 • مشمول دارای معافیت تحصیلی یا سایر معافیت های موقت باشد.
 • مشمول بتواند برای خروج از کشور وثیقه مورد نیاز را نزد دولت بسپارد. همانطور که می دانید وثیقه با توجه به نوع سفر تعیین می شود.

۱۷) آیا خروج از کشور برای درمان بیماری نیاز به وثیقه دارد؟

 • با توجه به اینکه برای خروج از کشور نوع سفرها تعریف شده است، خروج از کشور برای مداوای بیماری نیز در قانون لحاظ شده است. بدین منظور افراد مشمول غیر غایب می توانند به منظور درمان بیماری به خارج از کشور سفر کنند. اما با توجه به اینکه فرد مشمول است پس حتی برای سفر خارج به منظور مداوای بیماری، لازم است که وثیقه نزد دولت گذاشته شود.

۱۸) شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور چیست؟

 • به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور فرد مشمول نباید وارد غیبت شده باشد و همواره دارای معافیت تحصیلی باشد. از طرفی دیگر فرد مشمول فقط می تواند بابت تحصیل در دانشگاه هایی در خارج تحصیل کند که مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت باشد. یکی دیگر از شروط اصلی این است که فرد مشمول فقط می تواند جهت تحصیل در مقاطع دکترای پیوسته، کارشناسی ارشد و دکترای ناپیوسته از کشور خارج شود.

۱۹) اگر فرد مشمول برای سفر زیارتی وثیقه بگذارد و ورود خود را ثبت کند می تواند با همان وثیقه که نزد دولت است مجدد خارج شود؟

 • بر اساس قوانین پس از بازگشت به کشور باید ورود فرد ثبت شود. در صورت تصمیم به خروج مجدد لازم است مجدد درخواست خروج را ثبت نماید و باید مجددا وثیقه ارائه دهد.

۲۰) در صورت تحصیل در دانشگاه خارج از کشور که مورد تایید نیست آیا معافیت تحصیلی تعلق می گیرد؟

 • یکی از شروط معافیت تحصیلی در خارج از کشور، تحصیل در دانشگاه های مورد تایید است. در صورتی که فردی بخواهد در دانشگاهی تحصیل کند که مورد تایید نیست، وثیقه وی باطل شده و به عنوان مشمول غایب با ایشان رفتار خواهد شد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 57 تا
 1. عرفان سوفی :

  سلام خوبین؟… اگر وثیقه تحصیلی بذاریم و بخوایم بعد از تحصیل اقامت بگیریم و در ان کشور کار کنیم … اگر پاسپورتمون تاریخ انقضاش تموم شد برامون عوضش میکنن (در صورتی که از مدت وثیقه گذشته باشه)

 2. سعید :

  سلام
  ایا با داشتن معافیت موقت کفالت مادر میشه پاسپورت گرفت؟ یا باید صبر کرد ۳۶ ماه بگذره با معافیت دائم اقدام کرد؟

  1. باران مشاوره :

   سعید خان می توانید لز کشور خارج شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: