شرایط ادامه تحصیل مشمولان سربازی

4 2,627

بسیاری از مشمولان خدمت سربازی، در خصوص شرایط ادامه تحصیل و صدور معافیت تحصیلی سوالاتی دارند که در این گزارش به آن ها پاسخ داده خواهد شد.

ادامه تحصیل مشمولان غایب

بر اساس قوانین مربوط به سربازی و خدمت وظیفه عمومی، مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نمی باشند. در صورت شرکت در آزمون و قبولی در آن نیز نمی توانند به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین با توجه به قوانین، دانشگاه ها نیز مجاز به ثبت نام این افراد نمی باشند.

با توجیه غیبت سربازی می توانید به ادامه تحصیل بپردازید.

ادامه تحصیل دانشجویان اخراجی

افراد اخراجی از دانشگاه نیز تا پایان خدمت سربازی یا اخذ معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نیستند. فارغ التحصیلان در مقطع کاردانی نیز نمی توانند مجددا در مقطع کاردانی شروع به تحصیل کنند.

انصراف از تحصیل

بر اساس تبصره (۲) ماده (۳۵) قانون خدمت وظیفه عمومی، ترخیص سربازان در حال خدمت برای ادامه تحصیل (ایست خدمت) در مقطع کاردانی مجاز نمی باشد. دانشجویانی که تمایل دارند از تحصیل انصراف دهند و مجدد شروع به تحصیل کنند، در طول تحصیلات دانشگاهی از دیپلم تا دکتری، فقط یک بار مجاز به انصراف از تحصیل هستند. شرط انصراف از تحصیل و شروع مجدد آن این است که در سنوات اولیه تحصیلی انصراف داده و از زمان انصراف تا شروع به تحصیل مجدد بیشتر از یک سال سپری نشده باشد.

معافیت تحصیلی مقطع کاردانی

لازم به ذکر است که سربازان نمی توانند همزمان با انجام خدمت سربازی تحصیل نمایند. با توجه به تبصره (۱) ماده (۳۳) قانون وظیفه عمومی، سنوات اولیه تحصیلی در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته حداکثر ۲.۵ سال می باشد که برابر تبصره (۳) ماده (۳۳) قانون وظیفه عمومی با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه، این مدت حداکثر تا یک سال به عنوان سنوات ارفاقی با درخواست دانشگاه قابل افزایش خواهد بود.

معافیت تحصیلی در صورت قبولی در دانشگاه

آن دسته از مشمولانی که در دانشگاه پذیرفته می شوند، باید به همراه درخواست معافیت تحصیلی از سوی دانشگاه مورد پذیرش به دفتر پلیس+۱۰ شهر محل استقرار دانشگاه مراجعه نمایند و در صورت صدور مجوز ادامه تحصیل (معافیت تحصیلی) می توانند در دانشگاه ثبت نام کنند.

با اخذ پروژه می توانید مدت سربازی کمتری داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در مورد پروژه کسری سربازی با ما تماس بگیرید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. پرهام غلامی :

  سلام و درود من نظام قدیم بودم و در کاردانی ناپیوسته دامپزشکی سال ۹۸ دانشگاه آزاد شاهین شهر ثبت نام کردم و موقع ثبت نام مدرک پیش دانشگاهی رو نداشتم و در تاریخ بهمن ۱۴۰۰ تمام کردم با معدل ۱۹.۸۹ و در این بین مدرک پیش دانشگاهی را گرفتم و ارائه دادم الان با گذشت حدود ۹ ماه همچنان منتظرم ببینم میتونم ادامه تحصیل بدم یا خیر به نظر شما میشه ادامه تحصیل بدم یا خیر ؟

  1. باران مشاوره :

   پرهام جان چون به پرونده شما دسترسی نداریم قادر به پاسخگویی نیستیم

 2. پویا :

  سلام من تا سال ۱۴۰۰.۰۴.۲۲ معافیت داشتم و فکر میکردم تا ۱۴۰۱ دارم الان غایب حساب میشم کنکورم شرکت کردم در صورت قبولی چ راهی وجود داره ک بتونم برم دانشگاه
  یکی از راه ها این بود ک ب نظام وظیفه مرکزی برم و با مدارک اینکه داشتم تحصیل میکردن قانعشون کنم ک غیبت من رو موجه کنن میخاستم ببینم امکانش هست؟؟.

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: