شرایط استفاده از معافیت کفالت جد یا جده

برای استفاده از معافیت کفالت پدربزرگ یا مادر بزرگ باید چه شرایطی داشته باشیم؟

0 1,088

معافیت کفالت ممخصوص آن دسته از مشمولانی است که به دلیل نگهداری از یکی از بستگان نزدیکشان شرایط رفتن به خدمت سربازی را ندارند. یکی از محتمل ترین معافیت هایی که مشمولان تصور می کنند شرایط اخذ آن را دارند، معافیت کفالت جد است. برخی از مشمولان سربازی در خصوص شرایط استفاده از معافیت کفالت جد یا جده (پدر بزرگ و مادر بزرگ) سوالاتی دارند. در ادامه به شرایط کامل استفاده از این نوع معافیت می پردازیم.

شرایط استفاده از معافیت کفالت جد یا جده

بر اساس قوانین نظام وظیفه عمومی، کفالت جد (پدربزرگ پدری یا مادری) شروطی دارد. این شرایط عبارتند از:

  • جد باید فاقد فرزند (دختر و پسر) باشد.
  • فرد مشمول تنها نوه ذکور بالای 18 سال جد باشد.
  • جد (پدربزرگ) یا دارای 70 سال سن باشد و یا به دلیل ناتوانی نیازمند به مراقبت باشد.

لازم به ذکر است یکی از شروط اصلی در معافیت کفالت برای جد (پدربزرگ پدری) این است که فرد مشمول خدمت وظیفه عمومی باید فاقد پدر، عمو و عمه باشد. به عبارت دیگر پدر، عمه ها یا عموها همگی باید فوت کرده باشند، البته مشمول وظیفه نیز باید تنها نوه ذکور بالای 18 سال باشد.

تنها نوه ذکور بالای 18 سال به چه معنی است؟

منظور از تنها نوه ذکور بالای 18 سال این است که فرد مشمول سربازی به عنوان نوه در بین تمام نوادگان پدربزرگ، تنها نوه ذکور بالای 18 سال سالم برای پدربزرگ پدری یا مادری خود باشد. البته وجود نوه یا نوه های بیمار بالای 18 سال که برادران مشمول نمی باشند نیز مانع رسیدگی به درخواست معافیت کفالت خواهد بود.

معافیت کفالت جد در صورت در قید حیات بودن پدر مشمول

یکی ار متداول ترین سوالاتی که متقاضییان اخذ معاففیت کفالت جد دارند این است که آیا در صورتی که پدر در قید حیات باشد، باز هم می توانند از این نوع معافیت کفالت بهرمند شوند؟ در پاسخ باید گفت در قید حیات بودن پدر مانعی برای اخذ معافیت کفالت جد یا جده نیست.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چناچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

معافیت کفالت پدربزرگ کمتر از 70 سال

بر اساس قانون نظام وظیفه سن 70 سال، شرط لازم برای اخذ معافیت کفالت جد است.گاهی اوقات پیش می آید که سن پدربزرگ کمتر از 70 سال است. در این صورت اگر پدربزرگ نیاز به مراقبت داشته باشد، می تواند برای اخذ معافیت جد اقدام کند. بدین منظور شورای پزشکی برگذار خواهد شد و نظر این شورا در ارتیاط با وضعیت بیماری و توات جسمی پدربزرگ تعیین کننده معافیت کفالت خواهد بود.

استفاده مجدد از معافیت کفالت پدربزرگ

معافیت کفالت پدربزرگ فقط یکبار و برای نوه فقط صادر می شود. در صورتی که نوه دیگری به سن 18 سال برسد دیگر نمی تواند کفالت پدربزرگش را بگیرد و از خدمت معاف شود. زیرا کفالت پدربزگ قبلا توسط نوه دیگر گرفته شده است. اما اگر نوه ای که قبلا کفالت پدربزرگ را گرفته فوت کرده باشد شانس صدور مجدد معافیت کفالت برای نوه های دیگر بر قرار خواهد شد. مراحل اخذ معافیت کفالت همانی مراحلی است که ابتدای مقاله خدمت شما ذکر کردیم. نوه باید تنها نوه دکور بالای 18 سال باشد و …

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: