معافیت تحصیلی

شرایط ادامه تحصیل و راه های اخذ معافیت تحصیلی

238 20,595

همانگونه که می دانید در کشور ما با توجه به قانون، پسر ها از سن ۱۸ سالگی مشمول سربازی می شوند. اما با توجه به اهمیت و جایگاه فراگیری علم و تحصیل، افراد مذکر از سن ۱۸ سالگی به بعد در صورت ادامه تحصیل، از معافیت تحصیلی نظام وظیفه برخوردار هستند.

معافیت تحصیلی برای مشمولان داخل و خارج از کشور دارای شرایط و قوانین خاصی است. در این مقاله به شرایط معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف خواهیم پرداخت و علاوه بر معافیت تحصیلی طلاب، معافیت تحصیلی دانشجویی و … پاسخ سوالات زیر را به شما خواهیم داد.

معافیت تحصیلی شامل حال چه کسانی می شود؟

دانش آموزان مدارس و دانشجویان مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت آموزش و پرورش و یا مورد تایید، دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی یا غیردولتی داخلی و خارجی مورد تایید وزارتخانه های علوم بهداشت و وزارت علوم و همچنین طلاب حوزه های علمیه که در حین تحصیل به سن مشمولیت می رسند تا زمانی که به تحصیلات خود ادامه می دهند از اعزام به خدمت دوره ضرورت سربازی معاف می باشند.

معافیت تحصیلی جز معافیت های موقت حدمت سربازی می باشد. فرد در صورت اتمام تحصیل مشمول نظام وظیفه می باشد و باید وضعیت خود را نسبت به نظام وظیفه مشخص کند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت تحصیلی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

حداکثر مدت معافیت تحصیلی چقدر است؟

حداکثر مدت زمان معافیت تحصیلی در مقاطع مختلف متفاوت می باشد. معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن ۲۰ سال تمام است. یعنی فرد دانش آموز تا قبل از سن ۲۰ سالگی فرصت دارد تحصیلات خود را در آموزش و پروش به پایان برساند و مدرک دیپلم را اخذ نماید. معافیت تحصیلی در وزارت علوم و وزارت بهداشت نیز در هر مقطع متفاوت می باشد.

معافیت تحصیلی در مقاطع دانشگاهی به شرح زیر است:

سنوات معافیت تحصیلی (مدت معافیت تحصیلی با توجه به مقاطع تحصیلی)

 • مهلت استفاده معافیت تحصیلی در مقطع کاردانی دو نیم سال.
 • مهلت استفاده معافیت تحصیلی در مقاطع کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته سه سال.
 • مهلت استفاده معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته پنج سال.
 • مهلت استفاده معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته شش سال.
 • مهلت استفاده معافیت تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی پیوسته ده سال.
 • مهلت استفاده معافیت تحصیلی در مقطع دکتری تخصصی شش سال.

با تماس با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ از شرایط معافیت و کسری خدمت نظام وظیفه مطلع شوید. شاید شما هم شرایط معافیت داشته باشید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

معافیت تحصیلی دانش آموزی

به فرد ذکور ایرانی که پس از ورود به سن ۱۹ سالگی (۱۸ سالگی تمام) به صورت حضوری و پیوسته به تحصیل اشتغال داشته باشد دانش آموز مشمول اطلاق می گردد. کلیه دانش آموزان در زمان تحصیل از خدمت سربازی موقتا معاف هستند.

بنابر قانون از پایان فارغ التحصیل شدن در مقطع متوسطه در داخل کشور دیگر مجاز به تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در مقطع کارشناسی نخواهید بود.

فرایند اخذ معافیت تحصیلی دانش آموزان پیش دانشگاهی

 • از اول ماه ورود به ۱۹ سالگی ارائه درخواست معافیت تحصیلی به مراکز خدمات الکترونیک پلیس +۱۰.
 • صدور معافیت تحصیلی دانش آموزان از طریق مراکز پلیس+۱۰ با سقف سنوات تحصیلی حداکثر تا ۲۰ سالگی تمام.
 • ارائه معافیت تحصیلی به واحد آموزشی.

سنوات معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی دانشجویی

هر دانشجو در هر مقطع فقط برای یک مرتبه می تواند انصراف دهد و در رشته ای دیگر به ادامه تحصیل بپردازد. برای ادامه تحصیل پس از انصراف نباید بیش از یک سال زمان بگذرد. در صورتی که دانشجو از دانشگاه اخراج شود نمی تواند ادامه تحصیل دهد.

دانشجو باید به این نکته توجه کند سقف سنوات قانونی در هر مقطع مشخص است و در صورتی که در سنوات ارفاقی قرار بگیرد نمی تواند انصراف دهد و در رشته ای دیگر به ادامه تحصیل بپردازد. هر دانشجوی پسر در صورت دارا بودن معافیت موقت تحصیلی فقط می تواند هر مقطع را در یک دوره طی نماید.

درخواست معافیت تحصیلی دانشجویی

دانشگاه ها موطف هستند در ابتدای سال تحصیلی وضعیت نظام وظیفه دانشجویان مشمول را بررسی کنند و وضعیت ایشان را به سازمان نظام وظیفه گزارش دهند. به همین دلیل هنگام ثبت نام دانشجویان در هر مقطع، باید دانشجویان را جهت رسیدگی به وضعیت نظام وظیفه به پلیس + ۱۰ ارجاع دهند.

دانشجوبان موظف هستند وضعیت معافیت تحصیلیشان از نظر مدت سنوات تحصیلی را پس از بررسی توسط پلیس +۱۰ به دانشگاهشان تحویل دهند.

حتما بخوانید: ایست خدمتی

تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی

همانگونه که گفتیم دانشجویان برای هر مقطع تحصیلی سنوات تحصیلی مشخصی دارند. منظور از سنوات تحصیلی همان مدت زمان مجازی است که دانشجو باید درسش را در آن مقطع تمام کند. چناچه دانشجو نتواند در مدت تعیین شده تحصیلاتش را به پایان برساند، در صورت گرفتن تاییدیه از دانشگاه می تواند مدت سنوات تحصیلی خود را تمدید کند.

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی یا اخراج شده (لغو معافیت تحصیلی)

دانش آموزان و طلاب علوم دینی مشمول در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فراغت از تحصیل باید برای خدمت سربازی خود را معرفی نمایند. مقامات مسئول نیز موظف هستند اسامی این این مشمولین را با ذکر مشخصات کامل و نشانی در رشته تحصیلی به صورت انفرادی به نظام وظیفه ارائه دهند.

مهلت معرفی مشمولین حداکثر یک سال پس از تاریخ انصراف، ترک تحصیل و اخراج یا فراغت از تحصیل می باشد. در صورتی که فرد نتواند در مدت سنوات ارفاقی نیز تحصیل خود در آن مقطع را به پایان برساند دیگر نمی تواند به تحصیل ادامه دهد مگر آنکه وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کند.

افرادی که بیشتر از ۵۰ سال سن داشته باشند نیاز به دریافت کارت معافیت ندارند، شناسنامه این افراد کافی است

معافیت تحصیلی طلاب

طلاب علوم دینی که قبل از رسیدن به سن مشمولیت و یا اعزام هم طبقه خود طبق ضوابط مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا نمایندگان رسمی آن و یا با مجوز رسمی شورای عالی حوزه های علمیه در شهرستان ها به تحصیل اشتغال مشغول باشند، در مدت تحصیل می توانند از مزایای گفته شده برای معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

معافیت تحصیلی مشمولان دیپلمه که دوره سطح و یا حداقل ۶ سال دوره خارج گذرانده باشند نیز به ترتیب همانند مشمولان لیسانس و دکتر خواهند بود. چنانچه بدون دیپلم دوره های مذکور را گذرانده باشند همانند مشمولان فوق دیپلم و فوق لیسانس می باشند. در هر صورت طلابی که به درجه اجتهاد نایل گردند همانند مشمولین دکترا می باشند.

معافیت تحصیلی خارج از کشور

فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور فقط چنانچه هنگام ورود به سن مشمولیت در مدارس ایرانی آن کشور یا مدارس خارجی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش به تحصیل اشتغال داشته باشند، باید حداکثر ظرف مدت ۶ماه پس از ورود به سن مشمولیت با مراجعه به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوط نسبت به اخذ معافیت تحصیلی خارج از کشور اقدام نموده و تا ۲۰ سالگی مجاز به تحصیل در مقطع متوسط می باشند.

معافیت تحصیلی خارج از کشور

شرایط مشمولان برای خروج از کشور جهت ادامه تحصیل

 • مشمولان برای خروج از کشور باید فاقد غیبت باشند و دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشند.
 • در صورتی که فرد مشمول از دانشگاه اخراج شود نمی تواند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود.
 • فرد جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور باید وثیقه مورد نظر نظام وظیفه را تامین نمایند.
 • مشمولان جهت دادامه تحصیل در خارج از کشور و برخورداری از معافیت تحصیلی باید در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت به ادامه تحصیل بپردازند.

مدت زمان معرفی به نظام وظیفه بعد از فارغ التحصیلی

هر دانش آموز یا دانشجو در صورت اتمام تحصیل در مدت یک سال فرصت دارد خود را به نظام وظیفه معرفی نماید. در این بازه یک ساله فرد مشمول فرصت دارد جهت ادامه تحصیل ذر مقاطع بالاتر اقدام کند.

به عنوان مشمول نمی تواند پس از اخذ مدرک لیسانس، مجددا برای اخذ لیسانس در رشته دیگری تحصیل کند. پس از پایان فرصت یک ساله، در صورتی که مشمول نتوانسته باشد پذیرش برای ادامه تحصیل بگیرد باید به برای خدمت سربازی اقدام کند.

تحصیل همزمان در دو رشته

همانگونه که گفته شد، مشمولان در طول مدت تحصیل دارای معافیت تحصیلی می باشند. یکی از سوالاتی که معمولا ذهن دانشجویان را به خود مشغول کرده این است که که آیا می توانند با یک معافیت تحصیلی همزمان در دو رشته تحصیل کرد؟

در پاسخ باید بگوییم بر اساس قوانین، سنوات تحصیلی در هر مقطع مشخص است. فرد دانشجو می تواند به طور همزمان در دو رشته تحصیل کند، اما مشروط بر اینکه این تحصیل همزمان در طول مدت سنوات تحصیلی مجاز در آن مقطع تحصیلی باشد.

معافیت تحصیلی سربازان فراری

همانطور که می دانید سربازان فراری از برخی تسهیلات اجتمعاعی محروم هستند. طبق قانون اگر فردی به خدمت سربازی برود و پس از مدتی و بنا بر دلایلی از ادامه خدمت سربازی منصرف شود و دیگر حاضر به انجام ادامه خدمت سربازی نشود، سربازان فراری محسوب می شود.

این افراد در صورتی که خود را به یگان مربوطه معرفی نکنند، مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند. سربازان فراری نمی توانند به تحصیل بپردازند چون وظعیت خدمت سربازیشان مشخص نیست. به بیان ساده تر معافیت تحصیلی سربازان فراری امکان پذیر نمی باشد.

معافیت تحصیلی پسا دکتری (Post Doc)

بسیاری از مشمولانی که دوره دکتری تخصصی را در دانشگاه سپری کردند، تمایل دارند به منظور تکمیل تحصیلات خود در دوره های پسا دکتری یا همان دوره های تحقیقاتی شرکت کنند. دوره پسا دکتری یک دوره تحقیقاتی می باشد.

معمولا طول این دوره یک سال است که تا دو سال قابل تمدید می باشد. خبر بد این است که در حال حاضر وزارت علوم دوره پسا دکترا (در اصطلاح عامینه به آن فوق دکتری می گویند) را به عنوان یک مقطع تحصیلی نمی شناسد.

مشاوره معافیت تحصیلی

برای استفاده صحیح از معافیت تحصیلی سربازی و عدم ایجاد مشکل در ادامه تحصیل بهتر است با افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. با توجه به اینکه سنوات مجاز در هر مقطع جهت ادامه تحصیل بسیار مهم می باشد، مشاوره تلفنی می تواند فرایند اخذ معافیت تحصیلی سربازی و ادامه تحصیل شما را راحت تر کند. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهد بود.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

سوالات متداول معافیت تحصیلی


۱) من در سن ۱۸ سالگی مقطع راهنمایی را به پایان رسانده ام. آیا می توانم ادامه تحصیل دهم؟
 • در صورتی که ادامه تحصیل شما پیوسته باشد تا سن ۲۰ سالگی می توانید ادامه تحصیل دهید.
۲) من مشمول خدمت سربازی شده ام. آیا می توانم به صورت غیر حضوری ادامه تحصیل دهم؟
 • بر اساس قانون معافیت تحصیلی فقط به مشمولانی تعلق می گیرد که به صورت حضوری تحصیل کنند پس به مشمولانی که به صورت غیر حضوری قصد ادامه تحصیل دارند معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد.
۳) من دانشجو هستم. در چه صورتی پس از انصراف از تحصیل می توانم مجددا ادامه تحصیل دهم؟
 • اگر از تاریخ انصراف تحصیل شما بیش از ۱ سال نگذشته باشد می توانید ادامه تحصیل دهید. همچنین دانشجویانی می توانند پس از انصراف ادامه تحصیل دهند که قبل از ورود به سنوات ارفاقی از تحصیل انصراف داده باشند.
۴) آیا سربازان می توانند برای ادامه تحصیل مرخصی بگیرند؟
 • بله، مشروط بر اینکه در مقطع کارشناسی و یا بالاتر و به واسطه شرکت در کنکور قبول شده باشند.
۵) آیا برای شرکت در دوره های زبان در خارج از کشور می توانم از معافیت تحصیلی بهره مند شوم؟
 • خیر، بر اساس قانون صرفا دوره های تحصیلی دانشگاهی شامل معافیت تحصیلی می شود. به دوره هایی مثل زبان و … معافیت تحصیلی تعلق نمی گیرد.
۶) آیا مرخصی تحصیلی به عنوان سنوات تحصیلی محسوب می شود؟
 • بر اساس قانون اگر فردی دارای معافیت تحصیلی باشد و مرخصی تحصیلی بگیرد، این مدت نیز به عنوان سنوات تحصیلی وی محسوب می شود. به عنوان مثال اگر دانشجویی دارای سنوات تحصیلی ۵ ساله باشد و دو ترم را مرخصی بگیرد، عملا یکسال از سنوات تحصیلی را پشت سر گذاشته است.
۷) اگر مشمولی زمان قبولیش در دانشگاه پس از فرصت یک ساله فراغت از تحصیل باشد، آیا می تواند ادامه تحصیل دهد؟
 • اگر فرد مشمول در دانشگاه قبول شود باید پیش از اتمام فرصت یکساله خود را به نظام وظیفه معرفی کند و مجددا برای ایشان معافیت تحصیلی جدید صادر شود.
۸) آیا همزمان با خدمت سربازی می توان ادامه تحصیل داد؟
 • تحصیل همزمان با سربازی فقط برای اخذ دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانی علمی کاربردی ذیل طرح سرباز ماهر مجاز است. تحصیل در مقاطع بالاتر همزمان با سربازی امکان پذیر نیست. در صورت قبولی در دانشگاه لازم است درخواست ایست خدمت نمایید و پس از پایان تحصیل مجددا به خدمت سربازی ادامه دهید.
۹) اگر دانشجو از سنوات تحصیلی ارفاقی استفاده کند و فارغ التحصیل شود، تا چه مدت فرصت دارد خود را به نظام وظیفه معرفی کند؟
 • فرد مشمول حتی اگر در سنوات تحصیلی مجاز یا موارد خاص دانشگاه فارغ التحصیل شود، مدت یکسال پس از فارغ التحصیلی فرصت دارد تا نسبت به نظام وظیفه اقدام کند. در واقع موارد خاص از فرجه معرفی کم نمی شود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 238 تا
 1. امیر :

  سلام خسته نباشید.ببخشید من ۶ماه پیش ۱۸سالم شده ولی هنوز دیپلم رو نگرفتم و از ۶ماه پیش برای معافیت تحصیلی به پلیس+۱۰ مراجعه نکردم آیا برای من مشکل خاصی پیش میاد؟ و باید جریمه پرداخت کنم؟ در ضمن من هنوز کنکور ندادم

  1. باران مشاوره :

   بله غیبت بخوری دیگه دادامه تحصیل نمی تونی بدی پس هر چه سریع تر برو ببین وضعیت معافیت تحصیلیت چطوریه

 2. بهداد :

  سلام. من یه سوال داشتم
  من سه سال پیش برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داخل آلمان از نظام وظیفه معافیت ۳ ساله گرفتم. اگرچه که الان دو سال هست که دانشجو هستم (چون سال اول داخل آلمان هنوز دانشجو نشده بودم) ولی مدت زمان سه ساله معافیت من تمام شده. حالا ماه آینده قصد سفر به ایران رو دارم. سوالم اینه که تو این شرایط من چکار میتونم انجام بدم؟ آیا میتونم با توجه به اینکه هنوز دو سال از شروع دانشگاهم میگذره درخواست تمدید بدم؟ یا اینکه وارد اون دوره یک ساله بعد از معافیت تحصیلی میشم؟ چون در هر صورت به یکی ازین دو مورد نیاز دارم تا بتونم کشور رو بعد از سفرم ترک کنم
  ممنونم از شما

  1. باران مشاوره :

   چون معافیتت تموم شده و غیبت داری در صورتی که سه سال خارج از کشور اقامت داشته باشی می تونی سالی دوبار و حداکثر سه ماه تردد داشته باشی.

 3. پویا :

  سلام خسته نباشین. بنده فرصت ۱ سالم در اخر تیر ماه تموم میشه. متاسفانه تاریخ کنکور رو انداختن عقب. ۶ مرداد. اگر قب از اتمام فرصت ۱ ساله فراغت از تحصیل اقدام کنم برای معرفی ممکن هست که تاریخ های پیشنهادی بعد از کنکور باشن ؟ ممنون میشم راهنماییم بکنین که چه کارهایی باید انجام بدم تا بعد کنکور باشه اعزام

  1. باران مشاوره :

   معمولا تاریخ پیشنهادی وقتی قبول میشه که داخل فرجه معرفیت باشه البته یک ماه به خاظر کنکور احتملا باهات راه بیان. حتی ممکنه خود وظیفه عمومی مثل سال گذشته معافیت تحصیلی رو تا بعد کنکور تمدید کنه. حواست باشه غیبت نخوری

 4. علی :

  سلام من پیایه یازدهم هستم وامسال میرم دوازدهم امروز مهافیت تحصیلی گرفتم نوشته تا ۱۴۰۱.۶.۱ کنکور منم سال ۱۴۰۰هست ولی ثبت نان دانشگاه ممکنه دیر تر باشه این مشکلی ایجاد نمیکنه در ضمن اولین سالکه کنکور میدم ‌؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان یک جوری تنظیم کن که دیپلم رو بعد از سن ۱۸ سالگی بگیری و تا قبلش هم معافیت تحصیلی برات رد بشه. این موارد رو با واحد آموزش مدرسه هماهنگ کن خودشون حواسشون هست برات واحد نگه دارن.

 5. صالح :

  سلام ، من ۶ مرداد آزمون کارشناسی ارشد دارم و مهلت یکساله بعد از فراغت از تحصیلم هم ۱۶ شهریور تمام میشه … مشخصا تا شهریور جواب نهایی آزمون نمیاد که بخوام از معافیت دانشگاه استفاده کنم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم الان که بتونم ارشد رو ادامه بدم و غیبت نخورم !!!؟
  باید تا قبل از ۱۶ ام اعزام به خدمت بگیرم یا راه دیگه ای هست؟
  اگه مثلا ۱۰ شهریور اقدام کنم واسه اعزام ممکنه مهر اعزام شم ؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   برو مقاله تمدید و تعجیل اعزام رو بخون.

 6. سیدمحمد موسوی :

  سلام.
  ۱۳ ترمه‌ها نمیتونن ارشد بخونن. باید خدمت رو حتما کامل برن و توقف هم نمیشه زد. خود سازمان نظام وظیفه مشهد گفت. و اگه تا آخر بهمن فارغ‌التحصیل شده باشند، مهلت یک‌ساله شون تا آخر شهریور میشه. در واقع این یک سال از آخر ترم ۱۲ حساب میشه. یعنی از اول مهر.

  1. باران مشاوره :

   آقای موسوی اشتباه متوجه شده اید. ایشان ممکن است فرجه معرفی نداشته باشند اما می توانند ایست خدمت بزنند.

 7. علی مقدم :

  سلام وقت بخیر. برادر بنده درسش رو در مقطع فوق لیسانس تموم کرد و آبان ۹۸ با سپردن ودیعه از کشور خارج شد اما به علت اپیدمی کرونا امکان بازگشت به کشور در زمان مقرر رو پیدا نکرد.از طرفی شهریور امسال هم مدت معافیت تحصیلش هم به اتمام میرسه. حالا در صورت بازگشت به کشور فقط ودیعه ضبط میشه یا مدتی رو ممنوع خروج؟ ممنون اگه جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   آقای مقدم ضوابطی برای خروج و وورود به کشور در دوران کرونا وضع کرده اند به طور مثال “تردد مشمولان غایب و غیر غایب مقیم خارج کشور در زمان کرونا” خبر را بخوانید.

  2. هومن :

   سلام خسته نباشین یک سوال داشتم دانشجو مقطع لیسانس هستم و شهریور ۱۴۰۰ درسم تموم میشه تا چه مدتی وقت دارم دفترچه رو پست کنم و تکلیف خدمت رو مشخص کنم ؟ آیا تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت دارم؟

   1. باران مشاوره :

    از تاریخ فارغ التحصیلی یک سال فرجه داری اگه سنوات ارفاقی از وظیفه عمومی نگرفته باشی. ممکنه دانشگاه تو اعلام تاریخ فارغ التحصیلی اشتباه کنه پس بهترح حضوری بری پایس + ۱۰ و مطلع شی

 8. سجاد :

  سلام روزتون بخیر
  تحصیل من ۱۳ ترم طول کشید .. که از سال ۹۱ تا ۹۷ بود .. تو این مدت سه بار فرجه از نظام وظیفه گرفتم که اخرین فرجه نوشته بود که دیگه امکان ادامه تحصیل در مقطع بالاتر رو ندارم .. درسم در دیماه ۹۷ تموم شد .. حالا میخوام بدونم فرجه یک ساله ای که بعد از اتمام تحصیل وجود داره به من هم تعلق میگیره یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سجاد جان بعید می دونم فرجه داشته باشید. با مراجعه به پلیس + ۱۰ این موضوع را پیگیری کنید.

 9. حميد :

  با سلام
  در قسمت ۵ مقاله در مورد دوره زبان گفته شده
  سوالم اینه اگر کشور مقصد برای دوره زبان ویزا دانشجویی بدهد باز هم امکان پذیر نیست؟

  1. باران مشاوره :

   حمید جان همانطور که مطالعه کردید برای دوره های دانشگاهی معافیت تحصیلی صادر می شود.

 10. اصغر :

  با سلام ببخشید بنده از سال ۹۷ یعنی دو سال میشه که نرفتم دانشگاه، معافیت تحصیلی ای که برای من داده شده بود تا اخر شهریور ۹۹ بود و الان هم که رفتم پلیس+۱۰ گفتند که بله تا شهریور ۹۹ معافیت تحصیلی دارید، الان سوال بنده اینه بعد از اینکه شهریور ۹۹ تموم شد بنده هنوز ۱ سال وقت دارم برای اینکه وارد غیبت نشوم ؟ چون ظاهرا دانشگاه معافیت بنده رو لغو نکرده

  1. باران مشاوره :

   اصغر جان این موضوع مشخص نیست. باید از طریق پلیس +۱۰ و دانشگاه پیگیری های لازم را اجرا کنید. باید مشخص شود چرا معافیت شما لغو نگردیده است.

 11. امین :

  عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال ۹۶ دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال ۹۸ انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  1. باران مشاوره :

   امین جان هیچ راهی ندارید.

 12. بهزاد :

  سلام و خسته نباشید، من تا ٣١ شهریور ٩٩ معافیت از تحصیل دارم (مقطع دکتری) ولی درسم برای اون موقع تموم نمیشه، همچنین میخوام برای تفریح و ماموریت کاری از کشور خارج بشم، دو سوال ١-آیا برای خروج از کشور بعد از اتمام معافیت از تحصیل میشود اقدام کرد و متولی امر چه ارگانی خواهد بود خود نظام وظیف یا بازهم دانشگاه؟
  ٢-درصورتی که سنوات رو تمدید کنم و باز متولی دانشگاه باشد مشکلی بوای خروج پیش می آید یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   بهزاد جان سوال شماره ۹ مقاله در مو.رد موضوع شما هست.
   اگر یک سال سنوات داشته باشید می توانید از کشور خارج شوید.
   ایمکه یک سال فرصت دارید یا نه در سوال شماره ۹ مقاله پاسخ داده شده است.
   مقاله را با دقت بخونید دوست من :)))

 13. حسین :

  سلام، من کارشناسی ارشدم رو سال بعد تموم میکنم، آیا می تونم واسه تحصیل دوباره کارشناسی ارشد در گرایشی دیگر در خارج از کشور از نظام وظیفه معافیت از تحصیل بگیرم؟ برخی میگن چون من یه بار کارشناسی ارشد خوندنم نظام وظبفه اجازه نمیده دوباره کارشناسی ارشد بخونم؟

  1. باران مشاوره :

   سازمان نظام وظیفه دو بار سنوات برای یک مقطع تحصیلی صادر نمی کند.

 14. مصطفی :

  سلام خسته نباشید
  من متولد ۴/۷ /۸۰هستم و امسال(۹۸) برای اولین بار کنکور دادم و میخوام سال آینده(۹۹) دوباره کنکور بدم. برای معافیت تحصیلی کی باید اقدام کنم یعنی چقدر وقت دارم؟ ضمن دیپلم رو خرداد گرفتم

  1. باران مشاوره :

   مصطفی جان از زمان اخذ مدرک دیپلم یک سال فرصت دارید. شما می توانید برای کنکور ۹۹ شرکت کنید. اما باید برخی موارد را رعایت کنید.

 15. علی :

  سلام و وقت بخیر. سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنید اینکه بنده یکبار از دانشگاه ( کارشناسی) انصراف دادم و یکسال فرصت انصرافی رو استفاده کردم فعلا دوباره دانشجو هستم سوالم اینه که بعد از فارغ التحصیلی من چقدر فرصت دارم تا معرفی شدن به نظام وظیفه؟قبلا از راهنمایی شما متشکرم.

 16. خلیلی :

  سلام، من مدرک پیش دانشگاھی رو در دی ماہ ۹۷ گرفتم و متولد ۰۲/۱۲/۱۳۷۸ھستم ایا می توانم در ورودی بہمن ماہ دانشگاہ پیام نور ثبت نام کنم

  1. باران مشاوره :

   آقای خلیلی شما باید قبل از دی ماه وضعیت خود را مشخص می کردید. در حال حاضر مشمول غایب محسوب می شوید و مجاز به ادامه تحصیل نیستید.

 17. مقداد :

  با سلام.
  طبق تبصره ۱ ماده ۲ آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی، فارغ التحصیلی در ماه های خرداد و تیر ماه برای هر مقطع چه در سنوات مجاز و چه در سنوات ارفاقی، به همراه داشتن *فرجه فراغت یکسال و دو الی سه ماهه* رو در پی داره یعنی تا پایان شهریور سال آینده.

  از این تبصره دو مفهوم استنباط میشه که:
  ۱- هیچ اقدامی برای تعیین تکلیف وضعیت سربازی نظیر فرستادن برگه اعزام *طی این مدت* الزامی نیست مگر اینکه خود مشمول بخواد زودتر اقدامی انجام بده.
  و
  ۲- این که الزامی نبودن تعیین تکلیف وضعیت *طی این مدت* با توجه به ماده ۲ ظاهرا برای مشمولانی هست که قصد ادامه تحصیل داشته و یا ولو در کنکور شرکت کرده باشند و برای مشمولانی که قصد ادامه تحصیل نداشته و در کنکور هم شرکت نکرده اند اما خواهان استفاده حداکثری از این فرجه (یعنی تا پانزده روز قبل از اتمام فرجه) هستند، صادق به نظر نمیرسه.

  متشکر میشم نظر شما رو هم در مورد این مفاهیم استنباطی بدونم.

  1. باران مشاوره :

   آقا مقداد سوال شما نیاز به بررسی دقیق تر دارد. روز شنبه با مرکز مشاوره تلفنی باران تماس بگیرید.

 18. Reza :

  سلام وقتتون بخیر من تماس گرفتم من ٢٣سالمه و بخاطر یه سری مشکلات نه ادامه تحصیل دادم نه سربازی الان میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  1. باران مشاوره :

   نیاز به اطلاعات بیشتری داریم. از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 19. رضا :

  سلام مهر سال ۹۸دانشگاه ازاد دکتری قبول شدم دوترم مرخصی گرفتم الان میخوام برم برای ادامه تحصیل خارج ووثیقه ی من به چه صورت است کارت دانشجویی بهم ندادن و معافیت تحصیلی گرفتم
  الان دانشگاه تایید میکنه یا باید واحد گرفته باشم

  1. باران مشاوره :

   برای راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 20. رضا :

  سلام من در سال ۹۸ کنکور دادم ودر شهریور همون سال مشمول اتمام تحصیل شدم آیا میتونم بدون ثبت نام در دانشگاهی در کنکور ۹۹ شرکت کنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   رضا جان از اتمام تحصیل یکسال فرصت دارید برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

 21. امیرحسین :

  سلام خسته نباشین من قبلا دانشجوی کاردانی عمران تو دانشگاه آزاد بودم
  بعدا مدرک پیش دانشگاهی مو گرفتم و انصراف دادم و معافیت تحصیلی چهارساله گرفتم و برای کارشناسی عمران دانشگاه آزاد ثبت نام کردم
  حالا از دندان پزشکی ترکیه قبول شدم شهر آنکارا
  خیلیا میگن بهت معافیت تحصیلی نمیدن باید بری هر وقت درست تموم شد برگردی
  آیا به من معافیت تحصیلی تعلق میگیره که من طول تحصیلم به ایران رفت آمد کنم
  من زیاد به اینترنت دسترسی ندارم خواهش میکنم اگه مقدوره جواب سوالمو به شمارم پیامک کنین خیلی برام مهمه اگه مقدوره لطف کنین برام پیامک کنین شمارمو میزارم خیلی ممنون

  1. باران مشاوره :

   چون قبلا یکبار انصراف دادید، مجددا نمی توانید انصراف دهید و دوباره ثبت نام کنید. برای راهنمایی بهتر است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  2. پویا فخار :

   سلام.
   وقتتون بخیر.
   برادر من متولد ۱۳۷۸ هست و الان درحال تحصیل ترم دوم دانشگاه در مقطع کارشناسی.
   اگر از خارج از کشور پذیرش دانشگاه برای پزشکی بگیره و از دانشگاه انصراف بده و از ایران بره، ایا در حین تحصیل میتونه به ایران برگرده یا خیر؟ اگر بله شرایطش چیه؟
   ممنون میشم پاسخ بدید چون این سوال خیلی هاست و پاسخ ها هم خیلی ضد و نقیض است و پاسخ مشخصی نیست.

   1. باران مشاوره :

    آقای فخار عزیز در صورتی که بتواند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معافیت تحصیلی دریافت کند، می تواند در حین تحصیل تردد کند. این مشرط بر این است که معافیت تحصیلی صادر شود.

    1. پویا فخار :

     با سپاس از پاسخگوییتون.
     طبق قانون در حال حاضر برای کسانی که مدرک دیپلم دارند برای تحصیل در خارج از کشورریال معافیت تحصیلی صادر نمیشود. معافیت تحصیلی فقط شامل تحصیل در خارج از کشور در کارشناسی ارشد و بالاتر صادر میشود.
     یعنی دانش آموزان پسر بعد از پایان دوره متوسطه امکان خروج از کشور برای تحصیل در مقطع کارشناسی را ندارند و این مقطع فقط باید در داخل تحصیل گردد.
     مگر اینکه دانش آموزان وثیقه بگزارند و غیرقانونی خارج بشوند که در این حالت گویا وثیقه جلب میشه توسط دولت و اجازه برگشت به کشور تا ۳ سال ندارند و بعد از اون میتوانند مراحلی را طی کنند که دانشجو طلقی بشن و بتونن سالی دو مرتبه به ایران سفر کنن.
     من این مطالب رو طی تحقیقی که در اینباره انجام دادم متوجه شدم. درسته؟

 22. فرشاد :

  با سلام و درود
  من یک ماه است که مقطع کارشناسی ارشد رو تموم کرده ام و برای یک کار تحقیقاتی(حدود یک سال و نیم) در یکی از دانشگاه های خارج از کشور بذیرفته شده ام. سوالم این است که چون من برای یک کار تحقیقاتی( نه مقطع دکتری) می خواهم اقدام کنم معافیت تحصیلی شامل حال من می شود ؟ اگر نه چطور می توانم این مشکل را حل کنم؟
  ممنون از توجهتان

  1. باران مشاوره :

   آقا فرشاد باید از طریق دانشگاه پیگیر شوید.

 23. محمدرضا آطاهريان :

  محمدرضا :
  با سلام پسر بنده در سن ۱۹ سالگی در سال گذشته در حین تحصیل در ترم سوم دانشگاه در ایران از خارج از کشور ( کانادا ) پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس گرفت و پس از گذاشتن وثیقه و اخذ ویزا در حال حاضر در آنجا درحال درس خواندن میباشد و از دانشگاه ایران نیز انصراف داد .
  حال سوال بنده این است که آیادر این زمان (مقطع لیسانس ) برای دیدن خانواده میتواند به ایران بیاید یاخیر ؟
  یعنی از معافیت تحصیلی کانادا می تواند استفاده کند و در حال حاضر که مشمول هست برای دیدن خانواده به ایران بیاد و مجددا برگردد؟
  ممنون میشم که پاسخ در ایمیل بنده هم داده شود

  1. باران مشاوره :

   در صورت گذاشتن وثیقه ۲۰ میلیونی و داشتن معافیت تحصیلی می تواند به راحتی تردد کند.

   1. خان :

    سلام اشتباه است. وثیقه ۲۰ میلیونی فقط برای ماده ۳۶ و ۳۷ قانون وظیفه عمومی است. این ماده ای که می خواهند استفاده کنند ۳۵ است که توسط مجلس شورای اسلامی از قانون حذف شده است.

    1. باران مشاوره :

     قابل پیش بینی نیست. بستگی به ظرفیت اعزام دارد.

 24. رضا :

  سلام خسته نباشید من دانشجو مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه پیام نور بودم انصراف دادم هنوز مدت یکساله ام تمام نشده آیا میتوانم دانشگاه آزاد مقطع کاردانی شرکت کنم ؟
  زمان انصراف از کارشناسی هیچ مدرک پایینتری دریافت نکردم

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا بله می توانید اقدام کنید.

 25. محمود :

  سلام.من دانشجوی سال اخر کارشناسی ارشد ناپیوسته هستم.همزمان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور دارم اقدام میکنم.من درصورتی که فارغ التحصیل فوق لیسانس بشم حتمی باید دکترا بخونم برای معافیت تحصیلی؟
  امکانش نیس یکبار دگ برای مقطع ارشد برای خارج از کشور اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   آقا محمد شما فقط می توانید در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: