بخشودگی غیبت و اضافه خدمت

شرایط بخشودگی غیبت و اضافه خدمت سربازی چیست؟

858 187,748
۳.۳/۵ - (۸۷ امتیاز)

بسیاری از مشمولان نظام وظیفه به دنبال راهی برای بخشودگی غیبت سربازی هستند. زیرا مشمول دارای غیبت سربازی علاوه بر اینکه نمی تواند از تسهیلات سربازی مانند انواع معافیت ها و انواع کسری های سربازی استفاده کند بلکه در صورت اعزام به خدمت نیز دارای اضافه خدمت سربازی خواهد شد. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط بخشودگی غیبت سربازی و اضافه خدمت سربازی کمی توضیح دهیم.

انواع غیبت سربازی

غیبت سربازی دارای دو نوع می باشد. غیبت اولیه سربازی و غیبت در حین انجام خدمت سربازی. در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت اولیه سربازی باشد، در زمان اعزام به خدمت سربازی، به وی بر حسب مدت غیبتش اضافه خدمت سربازی تعلق می گیرد. اگر فرد مشمول در حین انجام خدمت سربازی مرتکب غیبت شود نیز به صلاحدید فرمانده یگان مربوطه، به وی اضافه خدمت و یا جریمه هایی مانند بازداشت در پادگان به فرد سرباز تعلق می گیرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط بخشودگی غیبت و اضافه خدمت و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

میزان اضافه خدمت غیبت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، میزان جریمه اضافه خدمت غیبت سربازی دارای ضوابط خاصی است. با توجه به نوع غیبت سربازی و مدت غیبت، اضافه خدمت سربازی مشخص می شود. این اضافه خدمت به شرح زیر است:

اضافه خدمت سنواتی (غیبت اولیه)

در غیبت اولیه در صورتی که فرد مشمول سه ماه غیبت داشته باشد، سه ماه اضافه خدمت خواهد خورد. اگر مدت غیبت بین سه ماه تا یک سال باشد شش ماه اضافه خدمت سربازی برای مشمول صادر می شود. اگر مدت غیبت مشمول بیش از یک سال باشد، علاوه بر اضافه خدمت تعیین شده، مجازات هایی نیز برای مشمول در نظر گرفته خواهد شد. این اضافه خدمت مستقیما از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی برای فرد مشمول لحاظ می شود.

اضافه خدمت غیبت در حین خدمت سربازی

در صورتی که فرد مشمول در حین انجام خدمت سربازی مرتکب غیبت شود به ازای هر روز غیبت، مدت سه روز اضافه خدمت را متحمل می شود. ناگفته نماند رسیدگی به غیبت در حین انجام خدمت سربازی و بخشودگی غیبت و اضافه خدمت آن به عهده فرمانده پادگان و یگان مربوطه می باشد.

اگر غیبت در حین انجام خدمت سربازی از حد مجاز بگذرد فرد به عنوان سرباز فراری محسوب می شود و مرجع رسدگی به آن سازمان نظام وظیفه و مراجع قضایی می باشند

بخشودگی غیبت سربازی و اضافه خدمت

در خصوص غیبت سربازی و اضافه خدمت سربازی اطلاعاتی را به دست آوردید. اکنون لازم است با راه های بخشودگی غیبت سربازی و اضافه خدمت سربازی نیز آشنا شوید. همانگونه که گفته شد دو نوع غیبت سربازی وجود دارد.

 1. غیبت اولیه سربازی (غیبت سنواتی)
 2. غیبت در حین انجام خدمت سربازی

سابقا مرجع رسیدگی و بخشش غیبت اولیه، سازمان نظام وظیفه بود و تحت فرمان عفو رهبری نیز این غیبت بخشیده می شد و رسیدگی به غیبت سربازان در حین خدمت بر عهده فرمانده محل خدمت بود. بر اساس جدیدترین قانون بخشش اضافه خدمت ناشی از غیبت اولیه و غیبت در حین سربازی بر عهده فرمانده مربوطه در پادگان و یا محل خدمت سرباز می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله توجیه غیبت سربازی را مطالعه نمایید یا با شماره ۷۰۷۰۳۰۰۲۵ ۰۲۱ تماس بگیرید.

بر اساس اختیاراتی که در سال ۹۶ به فرمانده ها و مسئولان داده شده، فرمانده ها می توانند تحت ضوابط زیر مدتی از اضافه خدمت یا تمام اضافه خدمت غیبت را ببخشند.

 • فرماندهان و مسئولان محل سرتیپی می توانند نصف اضافه خدمت
 • فرماندهان و مسئولان سرلشکری و بالاتر دو سوم اضافه خدمت
 • فرماندهان و مسئولان سرلشکری در مناطق امنیتی کل اضافه خدمت

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

شرایط بخشودگی غیبت و اضافه خدمت سربازی

چنانچه مشمول دارای غیبت سربازی بتواند دلایل موجه به همراه مدارک معتبر برای مدت غیبت سربازی خود ارائه دهد، شامل بخشودگی غیبت و توجیه غیبت سربازی می شود. در صورت بخشوگی غیبت سربازی می تواند از تسهیلاتی همچون کسری خدمت نظام وظیفه و یا انواع معافیت های سربازی بهره مند گردد.

در صورتی که نتواند غیبت سربازی را موجه کند می تواند با استفاده از شروط اعلام شده در طرح میثاق ۶ به خدمت سربازی اعزام شود، چنانچه در طول مدت خدمت سربازی دارای هر یک از شرایط زیر باشد، با تشخیص فرمانده و اطلاع ایشان شامل فخشش اضافه خدمت بشود.

 • حداقل مدت ۹ ماه خدمت سربازی در مناطق بد آب و هوا و یا مناطق محروم که موجب بخشودگی بین ۱ الی ۲ ماه اضافه خدمت سربازی خواهد بود.
 • دارا بودن حداقل سابقه ۶ ماه خدمت سربازی در مناطق عملیاتی و جنگی باعث بخشودگی اضافه خدمت سربازی به بین ۱ الی ۳ ماه می شود.
برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله کسری خدمت مناطق جنگی و عملیاتی را بخوانید.
 • شجاعت و فداکاری در ماموریت های محوله که در صورت تایید فرماندهان نیروهای مسلح موجب بخشودگی مدت ۱ ماه از اضافه خدمت سربازی می شود.
 • خدمت سربازی در مشاغل سخت و زیان آور که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح تعیین شده است موجب بخشودگی ۱ ماه اضافه خدمت سربازی می شود.
 • سرباز نمونه که بر اساس دستور العمل نیروهای مسلح انتخاب می شود می تواند از ۱ ماه بخشودگی اضافه خدمت سربازی بهره مند شود.

طرح بخشش اضافه خدمت میثاق ۶ چیست؟

در طرح میثاق ۶ فرمانده پادگان با جایگاه سرتیپ و بالاتر مجوز بخشش اضافه خدمت سربازان را دارد. سربازان ۶ ماه مانده به پایان خدمت می توانند برای بخشش طرح میثاق ۶ دست به کار شوند. هر یک از بندهای زیر را که داشتید یادداشت کرده و به اطلاع فرمانده یگان خدمتی و یگان نیروی انسانی برسانید.

فرمانده یگان اگر با بخشش اصافه خدمت شما موافقت کند این موضوع را در سامانه مریوطه ثبت می کند. بعد از ثبت بخشش، تاریخ پایان خدمت شما مجددا محاسبه می شود. پس یادتان باشد که بی دلیل به مراکز پلیس + ۱۰ و یا وظیفه عمومی مراجعه نکنید.

شروط بخشش اضافه خدمت در طرح میثاق ۶

بخشش اضافه سنواتی به دلیل کسب مقام در مسابقات، پژوهش و …

 • جز نفرات اول تا سوم مسابقات ورزشی، فرهنگی، علمی، علوم قرآنی و .. در سطح یگانی، استانی، نیرویی باشید.
 • جز نفرات اول تا دهم مسابقات مسابقات ورزشی، فرهنگی، علمی، علوم قرآنی و … که در سطح سازمان های نیروهای مسلح برگزار می شود قرار گرفته باشید.
 • در حین خدمت نظم و انضباط را رعایت کرده باشید. قبل از خدمت سربازی یا حین خدمت موفق به ثبت محصول، مقاله علمی مهم و معتبر و … شده باشید.

بخشش اضافه خدمت به دلیل داشتن مهارت، کسب نمره و …

 • در صورتی که جز نفرات اول تا سوم منتخب دوره های آموزشی مهارت آموزی شاغل در مناطق کم برخوردار باشید و در یگان خدمتی تان نیز در همان مهارت کسب شده فعالیت انجام دهید شامل طرح میثاق ۶ خواهید شد.
 • اگر توانایی و مهارتی دارید که یگان تان به آن احتیاج دارد و در مشاغلی که مرتبط با تخصص تان است خدمت کنید و تاثیرگذار باشید شامل طرح می شوید.
 • کسب نمرات ۹۰ از ۱۰۰ به بالاتر در دوره آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 • جز نفرات اول تا سوم گروهان، گردان و تیپ در دوره های آموزش رزم مقدماتی و تخصصی قرار گرفته باشید.
 • بر اساس ضوابط محل خدمتتان به عنوان سرباز نمونه انتخاب شده باشید و به جشنواره های سازمانی و نیرویی مانند جشنواره حضرت علی اکبر(ع)، مراسم گرامیداشت روز سربازی برتر معرفی شده باشید.

بخشش اضافه خدمت حافظان قرآن بودن و …

 • حداقل یک جز از قران را حفظ باشید.
 • حافظ حداقل یک پنجم نهج البلاغه، صحیفه سجادیه یا اصول کافی باشید.

اگر جز حافظان قرآن هستید حتما از تسهیلات سربازی برای حافظان قرآن مطلع شوید.

بخشش اضافه خدمت فعالان امور فرهنگی

 • در امور فرهنگی مثل مراسمات هفتگی دعای کمیل، زیارت عاشورا، دعای توسل، دعای ندبه و … در طول حین خدمت کوشا باشید. البته در بدو ورود این بند شامل مشمولان آموزشی نمی شود.
 • در اموری که در راستای ترویج فرهنگ علوم قرآنی، برگزاری نماز جماعت و ترویج تفکر بسیجی، انجام وظایف محوله در بین سایرین الگو و تاثیرگذار باشید.
 • با تلاش وافر برای تقویت اعتقادات دینی و اسلامی و انجام وظایف سازمانی در طول خدمت خدمت پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشید.

بخشش اضافه خدمت برای مشمولان با شرایط خاص

 • فرزند ایثارگر باشید.
 • پدرتان به دلایل غیر امنیتی در حبس باشد.
 • متاهل باشید.
 • در حین خدمت یکی از اعضای درجه یک خانواده شما فوت کرده باشد.
 • جز ایتام باشید.
 • تحت پوشش بهزیستی باشید.
 • تحت پوشش کمیته امداد باشید.

بخشش اضافه خدمت مربوط به شرایط خدمتی خاص یا حسن رفتار

 • حسن نگهداری اموال که در اختیار دارید (مثل رانندگان و سربازان ساعی …) را به تایید فرمانده یگان و نیروی انسانی محل خدمت برسد.
 • اگر در انجام ماموریتی دچار حادثه شوید (منظور از حادثه یعنی به معلولیت یا جانبازی یا از کار افتادگی) و معاف نشدید شامل این بند خواهید شد.
 • اگر در طول خدمت، بیشتر وظایفی به شما محول شده که خارج از ساختمان انجام می شود و شما را در معرض شرایط جوی در سرما و گرما قرار داده است.
 • اگر به مدت حداقل ۱۲ ماه کاری که در خدمت انجام می دهید جز مشاغل سخت و زیان آور باشد (مثل مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی)

شرایط بخشودگی غیبت و واضافه خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

بخشش اضافه خدمت مناطق عملیاتی و امنیتی

منطقه امنیتی درگیر:

اگر بلافاصله بعد از پایان دوره آموزش رزم مقدماتی به مناطق امنیتی درگیر اعزام شده باشید و حداقل شش ماه در این مناطق خدمت کرده باشید. یا به طور پشت سر هم هشت ما در این مناطق خدمت کرده باشید. فرقی نمی کند که بومی یا غیر بومی باشید.

مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر:

حداقل ۱۰ ماه در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر خدمت کنید به شرطی که بومی آنجا نباشید.

مناطق بد آب و هوا:

حداقل ۱۲ ماه در مناطق بد آب و هوا خدمت کرده باشید به شرطی که بومی آنجا نباشید.

فاصله ۳۰۰ کیلومتری:

از جایی که خدمت می کنید تا محل زندگیتان بیش از ۳۰۰ کیلومتر فاصله وجود داشته باشد. البته باید حداقل ۱۲ ماه خدمت کرده باشید.

مناطق عادی:

خدمت در یگان پاسداری برای کسانی که در مناطق عادی خدمت می کنند نیز شامل طرح میثاق ۶ می شود. به شرطی که حداقل یک سال در یگان پاسداری خدمت کرده باشید.

خدمت در مناطق خارج از محل سکونت:

فرزندان کارکنان نیروهای مسلح اگر خارج از محل سکونت شان خدمت کنند و بومی آن منطقه نباشند نیز شامل طرح میثاق ۶ می شوند.

مشاوره بخشودگی غیبت و اضافه خدمت سربازی

در صورتی که مشمول نظام وظیفه هستید و قصد اعزام به خدمت سربازی را دارید بهتر است از میزان غیبت سربازی مطلع شوید. گاهی مشمولان به دلیل نا آگاهی از دارا بودن غیبت سربازی نمی توانند از تسهیلات سربازی بهره مند شوند. به همین منظور مشاورین ما در زمینه سربازی و نظام وظیفه در مرکز مشاوره باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 858 تا
 1. سعید ناجیان :

  سلام خسته نباشید
  من متاهل و فرزند ایثارگر هستم (پدرم ۲۳ ماه سابقه جبهه داره) اضافه خدمت من بخشیده میشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   همش بستگی به تصمیم فرماندت داره شاید بخاطر این شرایط بیشتر همکاری کنن باهات

 2. محمد رحیمی :

  سلام خسته نباشید من سال ۹۹/۰۴/۰۱ تاریخ اعزامم بوده که باید به سرباز معلمی میرفتم بدلیل پارتی نتونستم سرباز معلم شوم و ازین طرفم پای راست اشیل تاندونم بریده شده بود و عمل کرده بودم که اونو به دکتر گفتم سالمم ایا منو به عنوان سالم باز در نظر میگیرند یا نه؟ و اینکه الان بعد اون تاریخ اعزام باز یه عمل دیگه داشتم ایا غیبت های من موجه میتونه باشه یا غیر ؟ اگر موجه بود میتونم امریه سربازی بگیرم یا غیر؟ ممنون میشم پاسخ دهید.
  تشکر فراوات

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه پزشک معاین مرود اعتماد سازمان شما رو سالم تشخیص بده مشکلی نیست.
   برای عملت باید از طریق یگان درخواست استعلاجی می دادی یا در بیمارسانهای مراکز نظامی انجامش میدادی اگه استعلاجی ثبت نکردی هم خلا میکشی هم جریمه

 3. صدرا :

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگر بخوام معاف از رزم بشم توی اضافه خدمت سنواتی تاثیری داره؟؟؟بخشیده میشه یا نه؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تاثیری نداره

 4. امین :

  سلام خسته نباشید
  من ۶ ماه اضافه خدمت سنوات پشت دفترچه دارم.
  اگه ۶ ماه بخشیده شه میشه از کسر ایثارگری استفاده کرد؟ راهی هست بشه از کسر ایثارگری استفاده کرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   حتما باید غیبتت هم موجه بشه

 5. ابراهیم :

  سلام
  من یجایی خدمت میکردم ۳۰ ۴۰ روز غیبت کردم با توجه به مشکلاتی که برام پیش اومده بود. ( ۳ ماه اضاف + جبران خلا خدمتی) خوردم. بعد از اونجا جابه جام کردن جایی دیگه .راهی هست که اضافم بخشیده بشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. تنها فرمانده یگان در جایگاه سرتیپ دوم به بالا با توجه به وضعیت خدمت شما میتونن تمام یا بخشی از اضافه خدمتی شما رو ببخشن.

 6. علی :

  سلام من ۶ ماه اضافه خدمت پشت دفترچه ای دارم پدرم ۲۵ ماه جبهه بوده و کارت ایثار داره ایا ۶ ماه اضافه خدمتم بخشیده میشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   در اختبار فرماندس
   با فرزندان ایثارگر بیشتر راه میان

  2. امید :

   سلام خسته نباشید من متولد ۸۱هستم فک کنم ۶ماه غیبت دفتر چه ای دارم بخشیده میشه؟ تا حالا برای کسی پیش امده که بخشیده بشه؟

   1. باران مشاوره :

    سلام.بخشش اضافه سنوات خدمتی شما در اختیار فرمانده یگان در جایگاه سرتیپ دومی به بالا می باشد. ایشون با توجه به شرایط خدمتی تون میتونن کامل یا بخشی از اضافه خدمت شما رو ببخشن

 7. سیدامیرحسین :

  سلام من اعزامی۱۹/۳/۹۸ بودم چهار ماه خدمت کردم فرار کردم تاریخ ۱/۱/۱۴۰۱ میخوام برم خودمو معرفی کنم ایا تا پونزده روز اول به اعزای هر یک روز سه روز اضاف خوردم بعد پونزده روز دیگه خلع میشه میخوام بدونم اون ۴۵روز اضافم بخشیده میشه؟
  اگر بخشیده بشه باید همون ۱۵روز فرارمو به طور خلع وایسم؟
  خیلی ممنون لطفا جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اینکه جریمت چقدر باشه یا بازداشت داشته باشی یا نه به تشخیص قاضی هست
   در مورد بخشش اضافت هم تصمیم فرمانده هرچی باشه همونه

 8. Amir :

  سلام‌خسته‌نباشید
  امروز‌ رفتم‌ پلیس+۱۰ دفترچه‌ پر‌کنم‌ برای‌ سربازی‌ گفتن‌ یک‌ماه‌ اضافه‌ خدمت‌ خوردی‌ اصلا‌ هیچ اطلاعی‌ نداشتم‌ فکر‌ کردم‌ هنوز‌ معافیت‌ دارم‌ پرسیدم‌ گفتن‌ واسه‌ استخدامی‌ هم منع‌ میشی‌ الان‌ ‌چیکار‌ کنم‌ اضافه‌ نخورم‌ ‌ ‌ اگه‌ میشه‌ راهنمایی‌ کنید‌ لطفا‌

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه غیبت داشته باشی حین خدمت ترخیص نمیشی
   اگه عذر موجه داری توجیه کن

 9. علی :

  سلام خسته نباشی من اعضامی ۱۳۹۹/۵/۳هستم اخرایه خدمتمه سه ماه اضافه خدمت دارم قبلش سرپرست خانواده بودم وتحت پوشس کمیتم و از این طرف متاهلم و ۷ماه منطقه مهروم خدمت کردم برای بخشش باید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بخشش در اختیار فرماندس

   1. سعید :

    سلام آیا میشه ۵ ماه در ارتش خدمت کرد و بقیه خدمت انتقالی بگیری سپاه همچین چیزی میشه

    1. باران مشاوره :

     خیر

 10. Farz :

  سلام خسته نباشید … من یک ماه اضاف خدمت سنواتی دارم واس کنکور و این ها روز اعزام سر موعد نرفتم…. کنکور هم رتبه خوبی قبول شدم… اگه توسط فرمانده غیبت بخشیده شه میتونم از قانون ایست خدمت برای پذیرش دانشگاه اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام. خیر. شما حتماباید توجیه غیبت ارائه کنید و موردتون هم مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیره .تنها در این صورت هست که میتونین از ایست خدمتی استفاده کنین و به ادامه تحصیل بپردازین.

 11. Armin :

  سلام خسته نباشید
  من با دو سال غیبت برای سربازی اقدام کردم و ۶ ماه اضافه خدمت خوردم….می خواستم بدونم این خبر که غایبینی بیش از یک سال غیبت دارن و به صورت خود معرف برای اعزام به خدمت اقدام میکنن می تونن برن نظام وظیفه استان و درخواست بخشش بدن اضافه خدمتشون بخشیده میشه درسته؟؟ همچنین چیزی هست؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. خیر. بخشش اضافه خدمت سنواتی فقط توسط فرمانده یگان در جایگاه سرتیپ دوم به بالا مقدور خواهد بود.

 12. احمد :

  سلام علیکم

  سرباز سیتان بلوچستانم ۱۷ ماه خدمت کردم تورخدا قسمت دادم اضافه ها رو ببخشین سال ۹۷ پلاتین شانم رو عمل کردم برداشتم ۹۸ خواهر رفت ب رحمت خدا ۹۹ اومدم خدمت مادرم مریضه تو خونه افتاده پادرد هس آرتروز داره بابام مریضه مرخصی میام میرم کار بنایی میکنم تا قرص دارو ها مادرمو تامین کنم خرجی خونه رو بنایی میکنم در میارم تا روزی که برم پادگان کار میکنم تورخدا قسم ببخشین از دل من سرباز شهرستانی چ خبر دارید بدبختی زیاد دارم بقران دلم میخاد فرار کنم برم از بی‌پولی مادرم مریضه خدمتم تمامه قرص دارو های مادرمو تامین کنم ب حضرت علی (ع)قسمتون دادم ببخشن ۲۲ بهمن اضافه پشت دفترچه ای رو تو ای که اینو میخونی دست من سرباز ب هیج نمیرسع تو که میخونی اطلاع بده دستت تا جایی که میرسع داداش بگو ببخشن دلم پرهس بقران گوهخوردم اومدم خدمت ی کاری کنید ببخشین عف بدین دو روز دیگه کسی بخاد بیاد خدمت نترسه اضافه هارو ببخشین ۲۲ بهمن با روحه مردانگی خدمت کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: