شرایط بومی گزینی سربازان

نحوه پذیرش خدمت سربازی از زبان سردار کریمی

62 6,928
۳/۵ - (۲ امتیاز)

بومی گزینی سربازان

سردار ابراهیم کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در گفت و گو با خبرنگار انتظامی ایرنا با شرح شرایط بومی گزینی مشمولان نظام وظیفه، بیان کرد: دوره خدمت سربازی با استخدام متفاوت است، در استخدام، فرد سازمان مورد علاقه خود را انتخاب می کند. سازمان مربوطه نیز نیروی مورد نیاز خود را با در نظر گرفتن شرایطی، انتخاب می کند ولی در سربازی این گونه نیست.

بر اساس قانون همه افراد مذکر باید برای انجام خدمت سربازی اقدام کنند. در این خصوص همه جوانان ذکور از تمام نقاط ایران زمین، اعم از لر، ترک، کرد و فارس برای سپری کردن این دوره خود را معرفی می کنند. از طرف دیگر نیازمندی های نیروهای مسلح در جغرافیای مختلف، متفاوت است به نحوی که ممکن است در یک استان، یک نیازمندی و در استانی دیگر نیازمندی دیگری وجود داشته باشد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه جذب خدمت سربازی

سردار کریمی بیان کرد: سربازان را سازمان نظام وظیفه انتخاب نمی کند، بلکه پادگان ها بر اساس مقررات پیش بینی شده، نسبت به جذب سرباز اقدام می کنند. از آن جایی که در همه استان ها پادگان نداریم، نیروهای مسلح افراد را به یکی از پادگان ها معرفی می کند که البته با لحاظ کردن شرایط خاصی انجام می شود. به عنوان مثال برای افراد متاهل تسهیلاتی در نظر گرفته شده است. این افراد به نیروهای مسلح معرفی می شوند، نیروهایی که در همه استان ها ساختار دارند. به عنوان مثال نیروی انتظامی در همه استانها اعم از شهرستان ها و روستاها حضور دارد، به همین دلیل مشمولان متاهل بیشتر در نیروی انتظامی، سپاه و برخی هم در ارتش سازماندهی می شوند.

فاصله محل خدمت سربازی تا محل سکونت

سردار کریمی افزود: برای اینکه سایر افراد نیز از برخی تسهیلات برخوردار شوند، مقرر شده است افراد حتی الامکان در ۳۰۰ کیلومتری شهرستان یا استان خود خدمت سربازی را سپری کنند. به گونه ای که محل خدمت فرد با محل سکونت او بیش از ۳۰۰ کیلومتر فاصله نداشته باشد. البته این موضوع برای همه سربازان امکانپذیر نیست چون بخشی از مرزهای کشور به این سربازان نیاز دارند بر این اساس غیر از نیروهای کادری که در مرزها به کار گرفته شده اند از نیروهای سرباز در مرزها نیز استفاده می شود. از آن جایی که یگان های دوردست برای دفاع از کشور و ایجاد امنیت داریم که باید آنها نیز تکمیل شود، پس برخی مشمولان به این بخش ها معرفی می شوند.

همچنین بخوانید: دوره آموزشی خدمت سربازی

سردار کریمی در پاسخ به این سوال که محل خدمت سربازی پسران برای خانواده ها به دغدغه تبدیل شده است، چه توصیه ای به خانواده ها دارید؟ بیان کرد: خانواده ها هیچ دغدغه ای نداشته باشند حتی اگر خدمت سربازی فرزندان آنها در مناطق دور دست افتاده باشد، تمام تلاش نیروهای مسلح این است تا آنها در آسایش و امنیت باشند.

طول مدت خدمت سربازی

سردار کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی تاکید کرد: از طرف دیگر شرایطی فراهم شده است تا سربازان مناطق درگیر و عملیاتی از ۲۱ ماه خدمت سربازی، مدت کمتری خدمت کنند چرا که خدمت سربازی از ۱۸ تا ۲۱ ماه تعریف شده است. بر این اساس محل خدمت سرباز هر چه عملیاتی تر و سخت تر باشد، دوره خدمت سربازی  او کمتر خواهد بود.

همچنین بخوانید: کسری خدمت مناطق

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 62 تا
 1. علی قهرمانی :

  شهر ما تا یگان خدمتم۲۰۰کیلومتر فاصله داره و به صورت بیست و چهار بیست و چهار خدمت میکنم ولی روز افم اجازه رفت آمد بهم نمی‌دن درحالی که کسایی که پنجاه و پنج شصت کیلومتر فاصله دارن به راحتی رفت آمد میکنن .میخواستم بدونم کارشون قانونی هست و میتونم پیگیر بشم یا نه . درضمن ستوان‌سوم وظیفه هستم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خدمت سربازی ۲۴ ساعته می باشد و فرماندتون بنا به تشخیص خودش میتونه شما رو تا زمان لزوم در یگان نگه داره.

 2. علیرضا :

  سلام

  من کرج زندگی میکنم دفترچمو هم از کرج پست کردم منتها آبیک خدمت میکنم فاصله پادگان تا خونم ۶۵ کیلومتره منتها زمانیکه از مسئول اداری پادگانم سوال میکنم میگه که من بومی هستم چیکار باید کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که فاصله بین دو شهر محل زندگی و شهر محل خدمت بیش از ۵۰ کیلومتر باشد غیر بومی مشمول محسوب میگردد. ولی اگه بصورت روز برگی رفت و آمد میکنید فرمانده شما میتواند بر اساس همین موضوع شما رو بومی به حساب آورد.
   ضمنا فاصله دو شهر ملاکه نه منزل شما تا درب پادگان

 3. علی :

  سلام. اگر محل زندگی کرج و محل خدمت تهران باشد و هر روز به منزل بروم کسری غیربومی میگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. ملاک بومی و غیر بومی بودن فاصله بیش از ۵۰ کیلومتر بین دو شهر محل زندگی و محل خدمت می باشد ولی فرمانده یگانتون بخاطر مرخصی های روزانتون میتوانن امتیاز مورد غیر بومی رو از شما صلب کنند.
   ضمنا تهران کرج حدود ۲۵ کیلومتره

 4. سهند :

  سلام من شهرستان زندگی میکنم و از همین شهرخودمون دفترچه پست کردم ولی سربازی افتاده شهرستانی که به دنیا اومدم و فاصلش حدود ۸۰کیلومتر هست من چقدر باید خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. ملاک شهر محل زندگی آدرسی هست که هنگام دفترچه پست کردن بعنوان شهر محل زندگی عنوان کردید.در صورت فاصله شهر محل زندگی تون با شهر محل خدمتتون بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باش غیر بومی محسوب خواهید شد.

 5. محمود :

  سلام بنده بلافاصله بعد از اتمام دانشگاه دفترچه پست کردم از تهران محل خدمتم هم تهران افتاد ولی مرخصی و برگم مثل شهرستانه اصالتا برایی شهر دیگه ایی هستم هندان راهی داره که من غیر بکنی حساب نشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. ملاک شهر محل زندگی آدرسی هست که هنگام دفترچه پست کردن بعنوان شهر محل زندگی عنوان کردید.در صورت فاصله شهر محل زندگی تون با شهر محل خدمتتون بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باش غیر بومی محسوب خواهید شد.

 6. مهدی عابدینی :

  سلام خسته نباشید من تبریز زندگیم میکنم خدمتم افتاده تهران کسری خدمت چند ماه میگره

  1. باران مشاوره :

   سلام.سه ماه کسری غیر بومی بودن به شما تعلق خواهد گرفت.

 7. پدرام شعبانی :

  سلام وقت بخیر
  من حوزه اعزام و محل زندگیم گیلان بوده و الان منتقل شدیم به تهران و خودم توی تهران خدمت میکنم آیا خدمتم ۲۴ ماه حساب میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.ملاک برای بومی و غیر بومی بودن آدرسی هست که در هنگام ارسال درفنرچه پر میکنین.ولی بخاطر روز برگی تون ممکن است فرمانده شما با غیر بومی بودنتون مخالفت ایجاد کنن.

 8. مهدی :

  سلام من اهل اصفهانم و خدمتم سیستان و بلوچستانه یعنی ۱۲۹۶ کیلومتر فاصله دارم ولی بهم انتقالی نمیدن و واقعا برام خدمت اینجا سخته باید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.قبول درخواست انتقال شما با فرمانه یگانتون هست و با موافقت ایشون صورت خواهد گرفت. خدمت برای همه سخته و سخت بودن دلیل بر معافیت یا انتقالی نیست

 9. میلاد :

  سلام من کرمانشاه خدمت میکنم اونجا ۲۱ ماه خدمتش ولی ۹۰۰کیلومتر با خونه فاصله دارم این تاثیری داری که کسری بگیرم

  1. باران مشاوره :

   اگه غیر بومی هستی بله

 10. اشکان شیرودی :

  سلام من محل زندگیم قزوینه و داروساز هستم اگر تهران بیفتم غیربومی محسوب میشم و سربازیم ۲۱ ماه میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه شب توی پادگان بخوابی بله اگه نمونی کسری نمیدن

 11. محمد :

  سلام . خونه ما قزوین هست .‌‌اگه تهران خدمت کنم غیربومی میشم و خدمتم ۲۱ ماه میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه بالای ۵۰ کیلومتره بله

 12. علی :

  سلام .
  ببخشید من اهل گیلانم .
  ولی همسرم کرج زندگی میکنه و میخوام توی کرج بیفتم .
  و یه جورایی یه آشنا داریم که گفته تو از کرج پست کن من فلان جا که نزدیکه برات هماهنگ میکنم .
  ولی من میترسم بوم کرج محسوب بشم و ۲۴ ماه بشم . لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   چه راهنمایی بکنم؟
   اگه اشنای شما میتونه پذیرش قطعی برات بگیره کاری که میگه انجام بده من که نمیدونم چقدر اختیارات قانونی داره

 13. Ehsan :

  سلام دوستانم که شهر محل سکونت و محل خدمتشون متفاوت بوده و تو یه استان بودن غیربومی محسوب شدن و بهشون کسری تعلق گرفته. قانونی در این مورد هستش یا بعضی یگانها میدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.ملاک غیر بومی بودن فاصله بیش از ۵۰ کیلومتر بین دو شهر محل زندگی و شهر محل خدمت سربازی می باشد.
   برخی یگانها به سربازایی که در پادگان نمی مونن و میرن خونه این کسری رو ندادن

 14. میلاد :

  سلام خونمون شوشتره و یگانم دزفوله و بالا ۶۰کیلومتر هست ایا بومی حساب میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه توی یک استانه بومی هستی

 15. میلاد :

  سلام من خونمون شوشتر هست و محل خدمتم دزفول هست که بالا ۶۰کیلومتر هست ایا راه دوری به من تعلق میگیرد

  1. باران مشاوره :

   سلام
   در استان خودت باشی بومی محسوب میشی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: