شرایط خدمت سربازی در شهر خود

شرط خدمت در شهر خود چیست؟

431 37,972
۳.۱/۵ - (۱۶ امتیاز)

دغدغه تمام کسانی که دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال کرده اند، محل خدمت سربازی است. بسیاری از مشمولان تمایل دارند در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود اطلاعاتی را داشته باشند.

مدت خدمت سربازی در کشور ما تقریبا دو سال است. در این مدت دو ساله شما باید در دوره آموزشی و دوره خدمت ضرورت شرکت کنید. محل خدمت سربازی جز یکی از مهمترین دغدغه های خانواده های سربازان است. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود راهکارهایی را معرفی کنیم.

همانطور که می دانید محل خدمت سربازی پس از دوره آموزشی مشخص می شود. در صورتی که خدمت سربازی شما در شهر خودتان باشد، علاوه بر آسایش شما، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح نیز از آن سود می برند زیرا هزینه هایی همچون تهیه غذا، اسکان و … کاهش می یابد.

اما چه عواملی باعث می شود که خدمت سربازی مشمولان گاها در نقاط دوردست از محل سکونتشان بیفتد؟

سرباز در چه صورتی در شهر خود خدمت خواهد کرد؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت عواملی همچون کمبود نیرو در مرزها و نبودن پادگان در برخی از شهرها موجب می شود که گاها خدمت سربازی را در شهر و مناطقی دور از محل سکونت خود بگذرانید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط شرایط خدمت سربازی در شهر خود و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چرا در شهر خودمان سربازی را انجام نمی دهیم؟

قبل از اینکه وارد بحث چگونگی انجام سربازی در شهر خود شویم، بهتر است کمی بیشتر با نحوه تقسیم سربازی آشنا شویم. سازمان نظام وظیفه فقط در نقش اعزام کننده سرباز ها ظاهر می شود و در تقسیم بندی سرباز ها هیچ نقشی ندارد. این سازمان فقط پیگیری امور مربوط به اعزام یا معافیت سربازی و … را بر عهده دارد.

بعد از اینکه به خدمت سربازی اعزام شدید و دوره آموزشی را به اتمام رساندید باقی امور در اختیار پادگان های نظامی قرار می گیرد. سازمان وظیفه عمومی تلاش خود می کند تا آموزش سربازان در همان استان نزدیک محل سکونتشان انجام شود ولی شاید در کمتر از ۵۰ درصد این امر تحقق پیدا کند.

اکثر پادگان های نظامی در اطراف کشور (شمال، جنوب، شرق و غرب) و مناطق مرزی مستقر هستند. تعداد پادگان هایی که در مناطق مرزی کشور قرار دارند به مراتب کمتر از نقاط دیگر است. به دلیل درخواست نیرو در پادگان های اطراف کشور و همچنین نبود پادگان با ظرفیت مناسب در یک شهر، عملا ممکن است سرباز ها در شهر خود خدمت نکنند.

علاوه بر موارد فوق این نکته را هم باید در نظر داشت که سربازان در طول خدمت باید با مواردی همچون دوری از وطن، خانواده و … آشنا شوند تا در مواقع ضروری بتوانند موثر باشند.

به طور کلی سازمان نظام وظیفه سعی دارد فاصله محل خدمت تا محل زندگی سربازان را تا حد امکان کاهش دهد.

لازم است بدانید در تقسیم بندی محل خدمت سربازان به شانس هم بستگی دارد و سربازان براساس نیاز پادگان ها به نیرو تقسیم می شوند

شرایط سربازی در شهر خود

در حالت کلی نیروهای مسلح سعی بر این دارد که خدمت سربازان به صورت بومی باشد اما این امر تا حدی قابل اجرا است. با این حال عده ای از مشمولان که دارای شرایط خاصی هستند از شانس بیشتری برای افتادن سربازی در شهر خود بهره مند می شوند.

مشمولانی که شرایط زیر را دارند بر اساس تقسیم بندی سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین شانس را برای سربازی در شهر خود دارند:

 • اگر دو برادر به صورت همزمان مشغول خدمت سربازی باشند، ممکن است یکی از برادرها بتواند در شهر محل سکونت خانواده خدمت کند.
 • فرزندان خانواده هایی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند از تسهیلات مددجویی سربازی مثل افتادن در شهر محل سکونت یا … بهره مند می شوند.
 • در صورتی که مشمول در خانواده تک فرزند باشد شانس بیشتری برای افتادن در شهر محل سکونت خودش را دارد.
 • در صورتی که پدر فرد مشمول نظامی باشد نیز شانس خدمت در شهر خود را می تواند داشته باشد.
 • مشمولان متاهل نیز بر اساس قانون باید خدمت خود را در شهر محل سکونت همسر بگذرانند.
 • مشمولانی که یتیم هستند تا حد امکان در شهر محل سکونتشان خدمت می کنند.

حتی اگر تمام شرایط فوق را داشته باشید باز هم تضمین ۱۰۰ درصدی برای سربازی در شهر خود ندارید. تقسیم سرباز بر اساس نیاز نیروهای مسلح است.

آیا تک پسر در شهر خود خدمت می کند؟

همانگونه که در شرایط خدمت سربازی در شهر خود گفتیم، یکی از شرایط تک فرزند بودن است. اگر تک فرزند هستید دقت کنید که در هنگام تکمیل دفترچه اعزام به خدمت،  به وضعیت خانوادگی و تک فرزند بودن تان اشاره کنید.

بدین ترتیب نیروهای مسلح، تقسیم سربازان تک فرزند را به نحوی انجام می دهد که حتی امکان داشته باشد آموزشی را در شهر خودشان بیفتند. البته این قانون در زمان جنگ به طور کامل اجرا می شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه تقسیم سربازان متاهل

با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، خدمت سربازی مشمولان متاهل به مراتب راحت تر است. در خصوص خدمت سربازی افراد متاهل گفته بودیم که به دلیل تعهد به خانواده، تامین مخارج زندگی و … این مشمولان باید در شرایط بهتری خدمت کنند.

پس اگر متاهل هستید نحوه تقسیم سربازی شما به گونه ای انجام می شود که در شهر محل زندگی همسرتان خدمت کنید. متاهل ها می توانند با انجام خدمت سربازی در شهر محل سکونت خود همزمان با گذراندن سربازی به امورات زندگی نیز برسند.

متاهل ها معمولا کجا می افتند؟

همانطور که بارها گفتیم تقسیم بر اساس نیاز نیروهای مسلح انجام می شود. با این حال ممکن است در یک شهر پادگان با ظرفیت مناسب وجود نداشته باشد در این صورت تکلیف مشمولان متاهل آن شهر چه می شود؟

متاهل ها معمولا به نیروهای مسلحی معرفی می شوند که در همه استان ها و شهرها ساختار دارند. از نیروی انتظامی می توان به عنوان یکی از این ساختار ها یاد کرد. نیروی انتظامی در همه استان ها اعم از شهرستان ها و روستاها حضور دارد. به همین دلیل مشمولان متاهل بیشتر در نیروی انتظامی، سپاه و برخی هم در ارتش سازماندهی می شوند.

مشاوره خدمت سربازی در شهر خود

در این مقاله شرایط گذراندن خدمت سربازی در شهر خود در اختیارتان قرار دادیم. حتی اگر تمامی شرایط قوق را داشته باشید باز هم نمی توان به طور ۱۰۰ درصد پیش بینی کرد که در شهر خودتان خدمت کنید. در واقع شانس نقش مهمی در تعیین محل خدمت سربازی ایفا می کند.

با توجه به این موضوع توصیه می کنیم قبل از اینکه به سربازی اعزام شوید فکری برای محل خدمت خود بکنید. به عنوان مثال گرفتن پذیرش یک راه منطقی برای تعیین محل خدمت پس از دوران آموزشی است.

با کمک گرفتن از مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران می توانید با اطلاع از اقدامات لازم شانس تان برای افتادن سربازی در شهر محل سکونت یا پذیش را افزایش دهید و خدمت آسان تری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 431 تا
 1. محمد :

  سلام پدر من کارت ایثارگر جبهه رو داره امکانش هست من به شهر خودم بیفتم یا نه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر جز موارد شرایط دار بودن این اتفاق نمیفته

 2. سارا :

  سلام.من از همسرم جدا شدم حضانت پسر ۳سالم قانونا با شوهرم هستش

  حالاایشون رفته سربازی ،آیا بخاطر حضانت بچه میتونه تو شهر خودش بیوفته؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.این مورد جز قوانین نظام وظیفه نمی باشد ولی اگه الان در حال گذران دوره آموزشی هستن مدارک مربوط به طلاق و حضانت بچه رو به نیروی انسانی پادگان تحویل دهند تا در صورت امکان در تقسیمات بعد از دوره آموزشی این مورد را مد نظر داشته باشند.

 3. احمد بوعذار :

  سلام من یه سرباز متاهل وقبل از اقدام به دفترچه مستقیمن پزیرش کردم در ستاد فرماندهی شهر خودم در هویزه کردم واقدام به دفترچه کردم ورفتم اموزشی ۶۰ روز در دوره ی طلایی در پادگان شهید درویش اهواز تاریخ اعزامم ۱۴۰۰/۱۲/۱ بود الان تقسم استان بوشهر و به زور من را اوردن اهواز ومن ساکن هویزه هستم .مگه متئاهل وپزیرش شده باید تبعید شود یا در شهر خودش؟ لطف کنید جوابم بدید و کمکم کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام. چیزی بعنوان پذیرش قبل از ارسال دفترچه و کارت سبز وجود ندارد.شما شرایط متاهلی خودتون رو به فرمانده یگانتون همراه با مدرک اطلاع بدین و درخواست انتقال به یگانی ک زیر نظر ارگان خدمتی تون در شهر محل زندگی تون هست رو داشته باشید.

 4. محمد :

  سلام خسته نباشید ممنون بابت توضیحات کاملتون .من کفالتم دسته مادرم هست یعنی مادرم مطلقه هست و خیلی وقته سرپرستی من را مادرم برعهده دارد(نامه قانونی از دادگاه داریم که پدرم ذکر کرده )و من برادر متاهل دارم و تحت پوشش کمیته امداد هم هستم شرایط من چجوریه لطفاً راهنماییم کنید برای خدمت در شهر خودم

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما ی گواهی از کمیته امداد تهیه کنید و موقع ارسال دفترچه برای نظام وظیفه گواهی تون رو ارسال کنید در صورت امکان با درخواست شما موافقت خواهد شد.در ضمن اگه مادرتون فاقد شوهر باشد و همچنین عضو کمیته امداد باشن و شما نیز فاقد غیبت سربازی باشین میتونین برای معافیت از طریق کفالت مادر اقدام کنید.

 5. mehran :

  سلام در صورت داشتن مهارت امکانش هست در شهر محل زندگی خود خدمت کنیم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورت که در سایت سرباز مهار عضو شده باشین و یک مهارت فنی را با تایید اداره فنی حرفه ای بعد از گذراندن دوره های تئوری و عملی اخذ کرده باشید امکان خدمت در شهر محل زندگی در صورت وجود ارگان خدمتی در شهرهون برای شما وجود خواهد داشت.

 6. مهرداد :

  سلام مادر من فوت کرده آیا شرایط خدمت تو شهر خودم دارم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 7. Sobhan :

  سلام من یکی از بردار ها در حال خدمت میتونم خودم تو محل زندگیم خدمت کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   همچین قانونی نداریم
   فقط اگه برادر بالای ۱۸ دیگه نداری میتونی تعویق بزنی

 8. سجاد :

  سلام، ببخشید آیا معاف از رزم بودن هم میتونه باعث بشه شخص برای اینکه در شهر خودش خدمت کنه در اولویت باشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.از اولویت های اصلی نمی باشد ولی به نوعی در نحوه تقسیمات بعد از دوره آموزشی با توجه به نوع فعالیت های پادگان ها در سطح کشور تاثیر گذار خواهد بود.

 9. محمد :

  سلام شرایط پذیرش رو میگین ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   پذیرش کجا

 10. حسام :

  سلام خسته نباشید
  من پدرم فوت شده و میتونم کفالت مادر رو بگیرم، برادرای بزرگترم همه متاهل هستن و خانه خودشان. راهی هست که خدمت رو در شهر خودم بگذرونم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.وجود برادرتون برای کفالت مادر ممانعت ایجاد می کند.درخواستتون رو با فرمانده یگانتون مطرح کنید تنها در صورت موافق ایشون انتقال شما امکان پذیر می باشد.

 11. حمید :

  سلام
  من پدرم فوت شده و دو برادر متاهل و بچه دار دارم
  اگر من مدارک فوت پدرم رو به اموزشی ببرم
  میتونم تو محل زندگی خودم خدمت کنم یا خیر؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.وجود برادرهای دیگرتون میتونه ممانعت ایجاد کنه ولی شما یک استشهادیه جمع آوری کنید همراه با گواهی فوت پدرتون به فرمانده یگانتون مراجعه کنید در صورت موافقت ایشون ممکن است این امر برای شما صورت بگیرد.

 12. علی :

  سلام، بازنشسته نظامی هستم، وتک پسرم میخاد برود خدمت سربازی، نسبت به دیگران چه مزیتی دارد

  1. باران مشاوره :

   سلام.قانونی برای چنین مشمولانی وجود ندارد.به حالت مشمولان عادی اعزام به خدمت خواهند شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: