شرایط خدمت سربازی در شهر خود

شرط خدمت در شهر خود چیست؟

206 36,460

دغدغه تمام کسانی که دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال کرده اند، محل خدمت سربازی است. بسیاری از مشمولان تمایل دارند در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود اطلاعاتی را داشته باشند.

مدت خدمت سربازی در کشور ما تقریبا دو سال است. در این مدت دو ساله شما باید در دوره آموزشی و دوره خدمت ضرورت شرکت کنید. محل خدمت سربازی جز یکی از مهمترین دغدغه های خانواده های سربازان است. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود راهکارهایی را معرفی کنیم.

همانطور که می دانید محل خدمت سربازی پس از دوره آموزشی مشخص می شود. در صورتی که خدمت سربازی شما در شهر خودتان باشد، علاوه بر آسایش شما، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح نیز از آن سود می برند زیرا هزینه هایی همچون تهیه غذا، اسکان و … کاهش می یابد.

اما چه عواملی باعث می شود که خدمت سربازی مشمولان گاها در نقاط دوردست از محل سکونتشان بیفتد؟

سرباز در چه صورتی در شهر خود خدمت خواهد کرد؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت عواملی همچون کمبود نیرو در مرزها و نبودن پادگان در برخی از شهرها موجب می شود که گاها خدمت سربازی را در شهر و مناطقی دور از محل سکونت خود بگذرانید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط شرایط خدمت سربازی در شهر خود و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چرا در شهر خودمان سربازی را انجام نمی دهیم؟

قبل از اینکه وارد بحث چگونگی انجام سربازی در شهر خود شویم، بهتر است کمی بیشتر با نحوه تقسیم سربازی آشنا شویم. سازمان نظام وظیفه فقط در نقش اعزام کننده سرباز ها ظاهر می شود و در تقسیم بندی سرباز ها هیچ نقشی ندارد. این سازمان فقط پیگیری امور مربوط به اعزام یا معافیت سربازی و … را بر عهده دارد.

بعد از اینکه به خدمت سربازی اعزام شدید و دوره آموزشی را به اتمام رساندید باقی امور در اختیار پادگان های نظامی قرار می گیرد. سازمان وظیفه عمومی تلاش خود می کند تا آموزش سربازان در همان استان نزدیک محل سکونتشان انجام شود ولی شاید در کمتر از ۵۰ درصد این امر تحقق پیدا کند.

اکثر پادگان های نظامی در اطراف کشور (شمال، جنوب، شرق و غرب) و مناطق مرزی مستقر هستند. تعداد پادگان هایی که در مناطق مرزی کشور قرار دارند به مراتب کمتر از نقاط دیگر است. به دلیل درخواست نیرو در پادگان های اطراف کشور و همچنین نبود پادگان با ظرفیت مناسب در یک شهر، عملا ممکن است سرباز ها در شهر خود خدمت نکنند.

علاوه بر موارد فوق این نکته را هم باید در نظر داشت که سربازان در طول خدمت باید با مواردی همچون دوری از وطن، خانواده و … آشنا شوند تا در مواقع ضروری بتوانند موثر باشند.

به طور کلی سازمان نظام وظیفه سعی دارد فاصله محل خدمت تا محل زندگی سربازان را تا حد امکان کاهش دهد.

لازم است بدانید در تقسیم بندی محل خدمت سربازان به شانس هم بستگی دارد و سربازان براساس نیاز پادگان ها به نیرو تقسیم می شوند

شرایط سربازی در شهر خود

در حالت کلی نیروهای مسلح سعی بر این دارد که خدمت سربازان به صورت بومی باشد اما این امر تا حدی قابل اجرا است. با این حال عده ای از مشمولان که دارای شرایط خاصی هستند از شانس بیشتری برای افتادن سربازی در شهر خود بهره مند می شوند.

مشمولانی که شرایط زیر را دارند بر اساس تقسیم بندی سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین شانس را برای سربازی در شهر خود دارند:

 • اگر دو برادر به صورت همزمان مشغول خدمت سربازی باشند، ممکن است یکی از برادرها بتواند در شهر محل سکونت خانواده خدمت کند.
 • فرزندان خانواده هایی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند از تسهیلات مددجویی سربازی مثل افتادن در شهر محل سکونت یا … بهره مند می شوند.
 • در صورتی که مشمول در خانواده تک فرزند باشد شانس بیشتری برای افتادن در شهر محل سکونت خودش را دارد.
 • در صورتی که پدر فرد مشمول نظامی باشد نیز شانس خدمت در شهر خود را می تواند داشته باشد.
 • مشمولان متاهل نیز بر اساس قانون باید خدمت خود را در شهر محل سکونت همسر بگذرانند.
 • مشمولانی که یتیم هستند تا حد امکان در شهر محل سکونتشان خدمت می کنند.

حتی اگر تمام شرایط فوق را داشته باشید باز هم تضمین ۱۰۰ درصدی برای سربازی در شهر خود ندارید. تقسیم سرباز بر اساس نیاز نیروهای مسلح است.

آیا تک پسر در شهر خود خدمت می کند؟

همانگونه که در شرایط خدمت سربازی در شهر خود گفتیم، یکی از شرایط تک فرزند بودن است. اگر تک فرزند هستید دقت کنید که در هنگام تکمیل دفترچه اعزام به خدمت،  به وضعیت خانوادگی و تک فرزند بودن تان اشاره کنید.

بدین ترتیب نیروهای مسلح، تقسیم سربازان تک فرزند را به نحوی انجام می دهد که حتی امکان داشته باشد آموزشی را در شهر خودشان بیفتند. البته این قانون در زمان جنگ به طور کامل اجرا می شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه تقسیم سربازان متاهل

با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، خدمت سربازی مشمولان متاهل به مراتب راحت تر است. در خصوص خدمت سربازی افراد متاهل گفته بودیم که به دلیل تعهد به خانواده، تامین مخارج زندگی و … این مشمولان باید در شرایط بهتری خدمت کنند.

پس اگر متاهل هستید نحوه تقسیم سربازی شما به گونه ای انجام می شود که در شهر محل زندگی همسرتان خدمت کنید. متاهل ها می توانند با انجام خدمت سربازی در شهر محل سکونت خود همزمان با گذراندن سربازی به امورات زندگی نیز برسند.

متاهل ها معمولا کجا می افتند؟

همانطور که بارها گفتیم تقسیم بر اساس نیاز نیروهای مسلح انجام می شود. با این حال ممکن است در یک شهر پادگان با ظرفیت مناسب وجود نداشته باشد در این صورت تکلیف مشمولان متاهل آن شهر چه می شود؟

متاهل ها معمولا به نیروهای مسلحی معرفی می شوند که در همه استان ها و شهرها ساختار دارند. از نیروی انتظامی می توان به عنوان یکی از این ساختار ها یاد کرد. نیروی انتظامی در همه استان ها اعم از شهرستان ها و روستاها حضور دارد. به همین دلیل مشمولان متاهل بیشتر در نیروی انتظامی، سپاه و برخی هم در ارتش سازماندهی می شوند.

مشاوره خدمت سربازی در شهر خود

در این مقاله شرایط گذراندن خدمت سربازی در شهر خود در اختیارتان قرار دادیم. حتی اگر تمامی شرایط قوق را داشته باشید باز هم نمی توان به طور ۱۰۰ درصد پیش بینی کرد که در شهر خودتان خدمت کنید. در واقع شانس نقش مهمی در تعیین محل خدمت سربازی ایفا می کند.

با توجه به این موضوع توصیه می کنیم قبل از اینکه به سربازی اعزام شوید فکری برای محل خدمت خود بکنید. به عنوان مثال گرفتن پذیرش یک راه منطقی برای تعیین محل خدمت پس از دوران آموزشی است.

با کمک گرفتن از مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران می توانید با اطلاع از اقدامات لازم شانس تان برای افتادن سربازی در شهر محل سکونت یا پذیش را افزایش دهید و خدمت آسان تری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 206 تا
 1. علی :

  سلام من ۲۱ سالمه پدرم فوت شده و ۳ برادر بالای ۱۸ سال دارم که از ما دور هستند آموزشیم داخل شهر خودم افتاده ایا امکانش هست یگان هم داخل شهر خودم باشم یا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم معاف شم؟ اخه الان ۱۰ روز از آموزشیم میگذره

  1. باران مشاوره :

   اره علی جان این موضوع رو به اطلاع فرمانده برسون.

 2. MM :

  با سلام دکتر داروساز / فرزند جانباز ۷۰ درصد هستم بنا به دلایلی واجد شرایط معافیت نیستم و فقط کسر خدمت دارم .
  چقد شانس خدمت در استان خودم را دارم .
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   ایثارگران از شانس کمی برای افتادن در شهر خود بهره مند هستند و بهتر است با اتوجه به امتیاز ایثارگری برای قطعی شدن خدمت در شهر خود به دنبال پذیرش یا امریه در شهر خودتان باشید

 3. امیرحسین :

  سلام خسته نباشی
  من بچه یتیمم برادر بزرگتر دارم که تو شهر ما نیستن و با مادرم زندگی میکنم شرایط مادرم طوریه که من نباشم زندگیش نمیگذره چون کسیا نداره ۶۵ سالش هست. میتونم با گواهی فوت پدرم و بیماری مادرم تو ارتش شهر خودمون خدمت کنم برای روزبرگ شدن؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان روزبرگ شدن دست فرمانده هست. بر اساس قانون ایتام از شانس خدمت در شهر خود بهره مند هستند ولی ۱۰۰% نیست.

 4. سهیل :

  سلام.آیا من جمعه اعزام به خدمت هستم.آیا بعد از آموزشی با توجه به اینکه پدرم نظامی و تک فرزند هم هستم در شهر خودم میفتم با ارائه مدارک؟

  1. باران مشاوره :

   این موارد رو به فرمانده بدین شانس دارین.

 5. عرفان :

  سلام من فوق لیسانس هستم فوق لیسانس روان شناسی خواستم شانس دارم بیوفتم شهر خودم؟پدرم شصت و دو سالشه داداشم سی و چهار یک خواهر هم دارم حتی اگر نیوفتادم شهر خودن میشه که در دوران خدمت عضو کادر اداری بشم و در ساعات اداری مشغول به کار بشم بعدا برم خونه؟ اگر تونستم توی اون شهر یک خونه دست و پا کنم؟

  1. باران مشاوره :

   عرفان جان بهتره از همین الان دنبال پذیرش باشی تا توی شهر خودت بیفتی یا کارت اداری باشه.

 6. سیدرضا کاشی :

  سلام یه سوال داشتم
  من تک فرزندم ن خواهر دارم ن برادر
  قبلا ۷ ماه خدمت کردم و ایست خدمت زدم تحصیلی .
  دانشگام تموم شده و دوباره دفترچه پست کردم
  میخواستم ببینم تو شهر محل زندگیم میفتم یا نه

  1. باران مشاوره :

   شما تو همون نیرویی می افتی که سابقه خدمت قبلی داری اینکه شهر خودت بیفتی یا نه مشخص نیست.

 7. مهدی :

  سلام وقت بخیر
  من یک داداش مریض ذهنی شدید دارم که در بهزیستی هم پرونده داره و ۳۲ سالشه ( کلا ۲ پسر هستیم یکی من‌ که ۲۱ سالمه و یکی داداش مریضم ) ایا می تونم‌ از ماده ۶ یا ۹ بهزیستی استفاده کنم و معاف بشم ؟؟ ایا راهی داره

  اگر نمیشه ایا میتونم شهر خودم خدمت کنم‌که باید چی کار کرد

  ممنون‌میشم‌اگر راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   معاف نمیشی اما شانس داری بیفتی شهر خودت

 8. مهدی :

  سلام چطوری پذرش بگیرم

  1. باران مشاوره :

   باید حضوری بری پادگان یا مراکز سربازی شهرت و پرس جو کنی شرایط پذیرششون چی هست. دوندگی داره و آشنا داشته باشی هم خیلی کمکت می کنه.

  2. مهدی :

   سلام.
   من در یک سالگی ، هم پدر و هم مادرم رو بر اثر سانحه رانندگی از دست دادم و هیچ خواهر و برادری ندارم. با مادربزرگ مادریم زندگی میکنم. و دیگر مادربزرگ و پدربزرگ هایم همگی فوت کرده اند. چون دایی من در قید حیاط هست طبیعتا نمیتوانم کفالت مادربزرگ مادریم رو بگیرم. آیا من هم جزو بچه های یتیم محسوب شده و شانس خدمت در شهر خود را دارم؟

   1. باران مشاوره :

    بله مهدی جان شما جز ایتام محسوب میشین و حدالامکان شهر خودتون می افتین.

 9. محمد :

  سلام وقت بخیر ۲۵ سالمه مشغول تحصیل کارشناسی هستم الان کاردانی دارم پدرم ۷۱ ساله مادرم ۶۳ ساله هر دو بیمار هستند و از نظر جسمی من مراقبشون هستم اما کفالت ندادن بهم کف هر دو پام صاف و مچ پاهام به داخل کج هست به طوری که ۱۰ قدم راه میرم تا زانوهام درد میگیره دیسک گردم دارم واریکوسل جراحی کردم گوشم بخاطر عفونت گوش میانی جراحی شده عفونت معده دارم میخوام بدونم راهی هست از طریق بیماری هام معاف شم؟؟؟اگه ن که راهی هست محل سکونتم به صورت روز برگ خدمت کنم چون مراقب پدر مادرم منم و یه خواهر دارم ازدواج کرده و راهش دوره پدرمم حقوق بازنشستگی داره و از شورای محل و مسجد هم نامه دارم …ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   محمد جان کفالت نمی تونی بگیری ولی بخاطر صافی کف پا اگه روی مچ پات تاثیر میزاره و اختلال حرکتی داری و نمی تونی پوتین پات کنی شانس داری. شرایط سربازی تو شهر خود رو هم اینجا نوشتیم معافیت از رزم تاثیری تو خدمت تو شهر خودت نداره

 10. محمد :

  من تک فرزند خانوادم اگه دفترچه پست کنم میفتم شهر خودم؟ تک فرزند بودن تایثر داره واقعا؟

  1. باران مشاوره :

   خیلی شانس کمی داری محمد جان.

 11. امیر :

  سلام من داداشم از محل زندگیمون ۵۰ کیلومتر دور تره من شانس افتادن تو شهر خودمونو دارم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر امیر جان شانس مضاعفی نداری.

   1. محمد :

    سلام من ما۴برادریم و تهت پوشش هستیم ۳ تا از ما خدمت کرده است آیا آخرین نفر امکانش هست توی شهر خود بیفته

    1. باران مشاوره :

     بله شما شانس داری شهر خودت بیقتی ولی اولویت با متاهل ها و … هست.

 12. سید مهدی میربزرگی :

  سلام من تک پسر هستم ایا میتونم تو شهر خودم خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   به نسبت متاهل ها، ایتام و … شانست کمه

 13. علی :

  سلام وقتتون بخیر من متهل هستم تو شهر خودم میفتم؟

  1. باران مشاوره :

   حدالاامکان شهر خودت یا شهرهای نزدیک خوت می افتی

 14. علیرضا :

  سلام من تک پسر هستم و چهارتا خواهر دارم پدرم ۶۵سالشه ایا امکانش هست من تو شهر خودم خدمت کنم

  1. باران مشاوره :

   شانست خیلی کمه بهتره با برگ سبزت پذیرش بگیری تا قطعی شهر خودت بیقتی

 15. پژمان :

  سلام
  من برادرم الان سربازه و خودمم میخوام دفترچه پست کنم و میخوام که تو شهر خودم خدمت کنم تو این متن گفته شده احتماله این هست که دو فرزند همزمان بکیشون تو شهر خودش خدمت کنه میخواستم بدونم من باید چیکار کنم که این اتفاق بیفته ؟

  1. باران مشاوره :

   یک برگ تو آموزشی بهتون میدن به اسم برگ موثر سربازی. اونجا هر کس شرایط خاص خودش رو می نویسه، مثلا پدرم اعتیاد داره، جز ایتام هستم یا …
   شما اونجا بنویس که هر دو سرباز هستین و برادر دیگه ای تو خونه نیست. البته خیلی خیلی این مورد شانس کمی داره.

   اگه پدر مادر بهتون نیاز دارن بهتره یکی تون تعویق اعزام بگیره تا خدمت اون یکی تموم شه.

 16. علی بخشی :

  سلام من و برادر دوقلوم اردیبهشت ۱۴۰۰ اعزام شدیم الان برادرم زاهدان و من جکیگور بلوچستان خدمت میکنم
  آیا میتونم انتقالی بگیرم
  من الان مرخصی اومدم مشهد
  اگه میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. باران مشاوره :

   اینکه انتقالی بهت بدن یا نه ربطی به دوقلو بودنت و اینکه برادرت هم الان سربازه نداره. شرایط انتقالی به شهر خودت رو باید با افرمانده پادگان های مبدا و مقصد بررسی کنی.

 17. رامان :

  سلام خسته نباشید.این مورد که نوشاید تک فرزند ها احتمال این که تو شهر خودشون بیوفتن زیاد تر هست برای افرادی هست که تو خانوادشون کلا تک فرزند هستند یا شامل حال افرادی مثل من که تک پسر خانواده هستم هم میشود؟

  1. باران مشاوره :

   خیلی خیلی احتمالش کمه بهتر دنبال پذیرش باشی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: