شرایط خدمت سربازی در شهر خود

شرط خدمت در شهر خود چیست؟

459 38,716

دغدغه تمام کسانی که دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال کرده اند، محل خدمت سربازی است. بسیاری از مشمولان تمایل دارند در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود اطلاعاتی را داشته باشند.

مدت خدمت سربازی در کشور ما تقریبا دو سال است. در این مدت دو ساله شما باید در دوره آموزشی و دوره خدمت ضرورت شرکت کنید. محل خدمت سربازی جز یکی از مهمترین دغدغه های خانواده های سربازان است. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود راهکارهایی را معرفی کنیم.

همانطور که می دانید محل خدمت سربازی پس از دوره آموزشی مشخص می شود. در صورتی که خدمت سربازی شما در شهر خودتان باشد، علاوه بر آسایش شما، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح نیز از آن سود می برند زیرا هزینه هایی همچون تهیه غذا، اسکان و … کاهش می یابد.

اما چه عواملی باعث می شود که خدمت سربازی مشمولان گاها در نقاط دوردست از محل سکونتشان بیفتد؟

سرباز در چه صورتی در شهر خود خدمت خواهد کرد؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت عواملی همچون کمبود نیرو در مرزها و نبودن پادگان در برخی از شهرها موجب می شود که گاها خدمت سربازی را در شهر و مناطقی دور از محل سکونت خود بگذرانید.

چرا در شهر خودمان سربازی را انجام نمی دهیم؟

قبل از اینکه وارد بحث چگونگی انجام سربازی در شهر خود شویم، بهتر است کمی بیشتر با نحوه تقسیم سربازی آشنا شویم. سازمان نظام وظیفه فقط در نقش اعزام کننده سرباز ها ظاهر می شود و در تقسیم بندی سرباز ها هیچ نقشی ندارد. این سازمان فقط پیگیری امور مربوط به اعزام یا معافیت سربازی و … را بر عهده دارد.

بعد از اینکه به خدمت سربازی اعزام شدید و دوره آموزشی را به اتمام رساندید باقی امور در اختیار پادگان های نظامی قرار می گیرد. سازمان وظیفه عمومی تلاش خود می کند تا آموزش سربازان در همان استان نزدیک محل سکونتشان انجام شود ولی شاید در کمتر از ۵۰ درصد این امر تحقق پیدا کند.

اکثر پادگان های نظامی در اطراف کشور (شمال، جنوب، شرق و غرب) و مناطق مرزی مستقر هستند. تعداد پادگان هایی که در مناطق مرزی کشور قرار دارند به مراتب کمتر از نقاط دیگر است. به دلیل درخواست نیرو در پادگان های اطراف کشور و همچنین نبود پادگان با ظرفیت مناسب در یک شهر، عملا ممکن است سرباز ها در شهر خود خدمت نکنند.

علاوه بر موارد فوق این نکته را هم باید در نظر داشت که سربازان در طول خدمت باید با مواردی همچون دوری از وطن، خانواده و … آشنا شوند تا در مواقع ضروری بتوانند موثر باشند.

به طور کلی سازمان نظام وظیفه سعی دارد فاصله محل خدمت تا محل زندگی سربازان را تا حد امکان کاهش دهد.

لازم است بدانید در تقسیم بندی محل خدمت سربازان به شانس هم بستگی دارد و سربازان براساس نیاز پادگان ها به نیرو تقسیم می شوند

شرایط سربازی در شهر خود

در حالت کلی نیروهای مسلح سعی بر این دارد که خدمت سربازان به صورت بومی باشد اما این امر تا حدی قابل اجرا است. با این حال عده ای از مشمولان که دارای شرایط خاصی هستند از شانس بیشتری برای افتادن سربازی در شهر خود بهره مند می شوند.

مشمولانی که شرایط زیر را دارند بر اساس تقسیم بندی سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین شانس را برای سربازی در شهر خود دارند:

 • اگر دو برادر به صورت همزمان مشغول خدمت سربازی باشند، ممکن است یکی از برادرها بتواند در شهر محل سکونت خانواده خدمت کند.
 • فرزندان خانواده هایی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند از تسهیلات مددجویی سربازی مثل افتادن در شهر محل سکونت یا … بهره مند می شوند.
 • در صورتی که مشمول در خانواده تک فرزند باشد شانس بیشتری برای افتادن در شهر محل سکونت خودش را دارد.
 • در صورتی که پدر فرد مشمول نظامی باشد نیز شانس خدمت در شهر خود را می تواند داشته باشد.
 • مشمولان متاهل نیز بر اساس قانون باید خدمت خود را در شهر محل سکونت همسر بگذرانند.
 • مشمولانی که یتیم هستند تا حد امکان در شهر محل سکونتشان خدمت می کنند.

حتی اگر تمام شرایط فوق را داشته باشید باز هم تضمین ۱۰۰ درصدی برای سربازی در شهر خود ندارید. تقسیم سرباز بر اساس نیاز نیروهای مسلح است.

آیا تک پسر در شهر خود خدمت می کند؟

همانگونه که در شرایط خدمت سربازی در شهر خود گفتیم، یکی از شرایط تک فرزند بودن است. اگر تک فرزند هستید دقت کنید که در هنگام تکمیل دفترچه اعزام به خدمت،  به وضعیت خانوادگی و تک فرزند بودن تان اشاره کنید.

بدین ترتیب نیروهای مسلح، تقسیم سربازان تک فرزند را به نحوی انجام می دهد که حتی امکان داشته باشد آموزشی را در شهر خودشان بیفتند. البته این قانون در زمان جنگ به طور کامل اجرا می شد.

نحوه تقسیم سربازان متاهل

با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، خدمت سربازی مشمولان متاهل به مراتب راحت تر است. در خصوص خدمت سربازی افراد متاهل گفته بودیم که به دلیل تعهد به خانواده، تامین مخارج زندگی و … این مشمولان باید در شرایط بهتری خدمت کنند.

پس اگر متاهل هستید نحوه تقسیم سربازی شما به گونه ای انجام می شود که در شهر محل زندگی همسرتان خدمت کنید. متاهل ها می توانند با انجام خدمت سربازی در شهر محل سکونت خود همزمان با گذراندن سربازی به امورات زندگی نیز برسند.

متاهل ها معمولا کجا می افتند؟

همانطور که بارها گفتیم تقسیم بر اساس نیاز نیروهای مسلح انجام می شود. با این حال ممکن است در یک شهر پادگان با ظرفیت مناسب وجود نداشته باشد در این صورت تکلیف مشمولان متاهل آن شهر چه می شود؟

متاهل ها معمولا به نیروهای مسلحی معرفی می شوند که در همه استان ها و شهرها ساختار دارند. از نیروی انتظامی می توان به عنوان یکی از این ساختار ها یاد کرد. نیروی انتظامی در همه استان ها اعم از شهرستان ها و روستاها حضور دارد. به همین دلیل مشمولان متاهل بیشتر در نیروی انتظامی، سپاه و برخی هم در ارتش سازماندهی می شوند.

مشاوره خدمت سربازی در شهر خود

در این مقاله شرایط گذراندن خدمت سربازی در شهر خود در اختیارتان قرار دادیم. حتی اگر تمامی شرایط قوق را داشته باشید باز هم نمی توان به طور ۱۰۰ درصد پیش بینی کرد که در شهر خودتان خدمت کنید. در واقع شانس نقش مهمی در تعیین محل خدمت سربازی ایفا می کند.

با توجه به این موضوع توصیه می کنیم قبل از اینکه به سربازی اعزام شوید فکری برای محل خدمت خود بکنید. به عنوان مثال گرفتن پذیرش یک راه منطقی برای تعیین محل خدمت پس از دوران آموزشی است.

با کمک گرفتن از مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران می توانید با اطلاع از اقدامات لازم شانس تان برای افتادن سربازی در شهر محل سکونت یا پذیش را افزایش دهید و خدمت آسان تری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 459 تا
 1. فاتحی :

  سلام وقتتون بخیر ، من سال دیگه مشمولم اگه خانمم واسه ادامه تحصیل سال بعد تهرانو انتخاب کنه آیا امکانش هست منم خدمتم اونجا باشه(الان کرمانشاهیم)

  1. باران مشاوره :

   سلام
   متاهلین در نزدیکترین یگان به محل خدمت همسرشون خدمت میکنن

 2. سعید :

  سلام، من وقتی که غیبت خورده بودم مادر پدرم طلاق گرفتن، من الان با مادرم زندگی میکنم
  به خاطر این موضوع میتونم بیوفتم شهر خودم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما میتونین شرایطتون رو هنگام ارسال دفترچه و از طریق نیروی انسانی یگان آموزشی تون با پر کردن فرم های خود اظهاری به اطلاع ستاد کل نیروهای مسلح برسونین تا در صورت امکان برای طول خدمت سربازی شما رو به شهر محل زندگی تون انتقال بدن.

 3. علی :

  سلام مادر بنده ۵ سال پیش فوت کرده
  پدرم مشکل قلبی داره و عمل جراحی کرده
  دفترچه اعزام به خدمت فرستادم و ۵/۱ میرم آموزشی میتونم یگانمو به شهر خودم بگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما میتونین به نیروی انسانی یگانتون مراجعه کنید و با دریافت فرم های خود اظهاری موردتون رو به اطلاع یگان آموزشی برسونین تا در صورت امکان برای شما ترتیب اثر بدن.

 4. عباس :

  سلام وقت بخیر خانوادم کمیته دارن امکانش هست در شهر خود خدمت کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.با ارائه گواهی عضویت در کمیته امداد و تایید فرمانده یگان خدمتی تون برای انتقال و همچین فرمانده یگانی که به آن میخوایین منتقل بشین امکان پذیر خواهد بود.انتقال باید به همون ارگانی که در آن مشغول به خدمت هستین انجام پذیرد.

 5. ثامن امین پور :

  سلام آیا به سربازان تک فرزندی که در کمتر از ۳۰۰ کیلومتری شهر خود خدمت میکنند و مشکلات خانوادگی دارند انتقالی تعلق میگیرد

  1. باران مشاوره :

   سلام.درصورتی که فرمانده یگانتون با انتقال شما موافقت کند و فرمانده یگانی که به آن می خواهید منتقل بشین نیز درخواست شما رو مورد تایید قرار بده انتقال صورت خواهد گرفت.

 6. ناصر :

  سلام بیماری روانی تاثیر داره برای افتادن تو شهر خودمون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 7. احسان :

  سلام من به علت دیسک کمر معاف از رزم شدم، میتونم تو شهر خودم خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر معاف از رزم بودن بعنوان امتیازی برای شرایط دار شدن مشمول به حساب نمی آید.

 8. :

  ببخشید اگه پسری نامزد داشته باشد سربازی اش درشهر نامزدش می افتد؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.درصورت ازدواج رسمی چنین امکانی وجود دارد.

 9. صالح :

  سلام
  پدر و مادر بنده فوت شدن
  امکانش هست در شهر خود خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.جز موارد قانون نمی باشد ولی میتونین درخواست خودتون هنگام ارسال دفترچه به نظام وظیفه ارائه کنید.برای خدمت در شهر محل زندگی بهتر است عضو سامانه سرباز ماهر شوید تا از امتیازات مربوط به سامانه استفاده کنید.

   1. محمد :

    سلام وقتتون بخیر

    بنده میخوام دفترچه اعزام رو از تهران بفرستم، ولی دانشگاه کارشناسیم و محل سکونتم شهر دیگه ای بود، اما الان محل زندگیم تهرانه
    میشه از تهران ارسال کنم دفترچم رو؟

    1. باران مشاوره :

     محمد جان بهت توصیه می کنم دفترچه اعزام به خدمت رو بخونی. در مورد آدرس هم جنبه اعلامی داره و باید کدپستی بهشون بدی.

 10. امیرحسین :

  سلام من آموزشی درمرزبانی نیروی انتظامی افتادم برادرم هم الان ۶ ماهه تو مرزبانی خدمت میکنه ایا میتونم تو شهر خودم بیفتم یا چون مرزبانی هستم امکان نداره.

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه برادر بالای ۱۸ سال دیگه ای جز برادری که درحال خدمت هست نداشته باشین میتونین درخواست تعویق در تاریخ اعزام تا زمان اتمام خدمت برادرتون رو داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: