شرایط خدمت سربازی در شهر خود

شرط خدمت در شهر خود چیست؟

612 69,012

دغدغه تمام کسانی که دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال کرده اند، محل خدمت سربازی است. بسیاری از مشمولان تمایل دارند در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود اطلاعاتی را داشته باشند.

مدت خدمت سربازی در کشور ما تقریبا دو سال است. در این مدت دو ساله شما باید در دوره آموزشی و دوره خدمت ضرورت شرکت کنید. محل خدمت سربازی جز یکی از مهمترین دغدغه های خانواده های سربازان است. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود راهکارهایی را معرفی کنیم.

همانطور که می دانید محل خدمت سربازی پس از دوره آموزشی مشخص می شود. در صورتی که خدمت سربازی شما در شهر خودتان باشد، علاوه بر آسایش شما، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح نیز از آن سود می برند زیرا هزینه هایی همچون تهیه غذا، اسکان و … کاهش می یابد.

اما چه عواملی باعث می شود که خدمت سربازی مشمولان گاها در نقاط دوردست از محل سکونتشان بیفتد؟

سرباز در چه صورتی در شهر خود خدمت خواهد کرد؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت عواملی همچون کمبود نیرو در مرزها و نبودن پادگان در برخی از شهرها موجب می شود که گاها خدمت سربازی را در شهر و مناطقی دور از محل سکونت خود بگذرانید.

چرا در شهر خودمان سربازی را انجام نمی دهیم؟

قبل از اینکه وارد بحث چگونگی انجام سربازی در شهر خود شویم، بهتر است کمی بیشتر با نحوه تقسیم سربازی آشنا شویم. سازمان نظام وظیفه فقط در نقش اعزام کننده سرباز ها ظاهر می شود و در تقسیم بندی سرباز ها هیچ نقشی ندارد. این سازمان فقط پیگیری امور مربوط به اعزام یا معافیت سربازی و … را بر عهده دارد.

بعد از اینکه به خدمت سربازی اعزام شدید و دوره آموزشی را به اتمام رساندید باقی امور در اختیار پادگان های نظامی قرار می گیرد. سازمان وظيفه عمومی تلاش خود می کند تا آموزش سربازان در همان استان نزديک محل سكونتشان انجام شود ولی شايد در كمتر از 50 درصد اين امر تحقق پيدا كند.

اکثر پادگان های نظامی در اطراف کشور (شمال، جنوب، شرق و غرب) و مناطق مرزی مستقر هستند. تعداد پادگان هایی که در مناطق مرزی کشور قرار دارند به مراتب کمتر از نقاط دیگر است. به دلیل درخواست نیرو در پادگان های اطراف کشور و همچنین نبود پادگان با ظرفیت مناسب در یک شهر، عملا ممکن است سرباز ها در شهر خود خدمت نکنند.

علاوه بر موارد فوق این نکته را هم باید در نظر داشت که سربازان در طول خدمت باید با مواردی همچون دوری از وطن، خانواده و … آشنا شوند تا در مواقع ضروری بتوانند موثر باشند.

به طور کلی سازمان نظام وظیفه سعی دارد فاصله محل خدمت تا محل زندگی سربازان را تا حد امکان کاهش دهد.

لازم است بدانید در تقسیم بندی محل خدمت سربازان به شانس هم بستگی دارد و سربازان براساس نیاز پادگان ها به نیرو تقسیم می شوند

شرایط سربازی در شهر خود

در حالت کلی نیروهای مسلح سعی بر این دارد که خدمت سربازان به صورت بومی باشد اما این امر تا حدی قابل اجرا است. با این حال عده ای از مشمولان که دارای شرایط خاصی هستند از شانس بیشتری برای افتادن سربازی در شهر خود بهره مند می شوند.

مشمولانی که شرایط زیر را دارند بر اساس تقسیم بندی سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین شانس را برای سربازی در شهر خود دارند:

 • اگر دو برادر به صورت همزمان مشغول خدمت سربازی باشند، ممکن است یکی از برادرها بتواند در شهر محل سکونت خانواده خدمت کند.
 • فرزندان خانواده هایی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند از تسهیلات مددجویی سربازی مثل افتادن در شهر محل سکونت یا … بهره مند می شوند.
 • در صورتی که مشمول در خانواده تک فرزند باشد شانس بیشتری برای افتادن در شهر محل سکونت خودش را دارد.
 • در صورتی که پدر فرد مشمول نظامی باشد نیز شانس خدمت در شهر خود را می تواند داشته باشد.
 • مشمولان متاهل نیز بر اساس قانون باید خدمت خود را در شهر محل سکونت همسر بگذرانند.
 • مشمولانی که یتیم هستند تا حد امکان در شهر محل سکونتشان خدمت می کنند.

حتی اگر تمام شرایط فوق را داشته باشید باز هم تضمین 100 درصدی برای سربازی در شهر خود ندارید. تقسیم سرباز بر اساس نیاز نیروهای مسلح است.

آیا تک پسر در شهر خود خدمت می کند؟

همانگونه که در شرایط خدمت سربازی در شهر خود گفتیم، یکی از شرایط تک فرزند بودن است. اگر تک فرزند هستید دقت کنید که در هنگام تکمیل دفترچه اعزام به خدمت،  به وضعیت خانوادگی و تک فرزند بودن تان اشاره کنید.

بدین ترتیب نیروهای مسلح، تقسیم سربازان تک فرزند را به نحوی انجام می دهد که حتی امکان داشته باشد آموزشی را در شهر خودشان بیفتند. البته این قانون در زمان جنگ به طور کامل اجرا می شد.

نحوه تقسیم سربازان متاهل

با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، خدمت سربازی مشمولان متاهل به مراتب راحت تر است. در خصوص خدمت سربازی افراد متاهل گفته بودیم که به دلیل تعهد به خانواده، تامین مخارج زندگی و … این مشمولان باید در شرایط بهتری خدمت کنند.

پس اگر متاهل هستید نحوه تقسیم سربازی شما به گونه ای انجام می شود که در شهر محل زندگی همسرتان خدمت کنید. متاهل ها می توانند با انجام خدمت سربازی در شهر محل سکونت خود همزمان با گذراندن سربازی به امورات زندگی نیز برسند.

متاهل ها معمولا کجا می افتند؟

همانطور که بارها گفتیم تقسیم بر اساس نیاز نیروهای مسلح انجام می شود. با این حال ممکن است در یک شهر پادگان با ظرفیت مناسب وجود نداشته باشد در این صورت تکلیف مشمولان متاهل آن شهر چه می شود؟

متاهل ها معمولا به نیروهای مسلحی معرفی می شوند که در همه استان ها و شهرها ساختار دارند. از نیروی انتظامی می توان به عنوان یکی از این ساختار ها یاد کرد. نیروی انتظامی در همه استان ها اعم از شهرستان ها و روستاها حضور دارد. به همین دلیل مشمولان متاهل بیشتر در نیروی انتظامی، سپاه و برخی هم در ارتش سازماندهی می شوند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی اعصاب و روان همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاوره خدمت سربازی در شهر خود

در این مقاله شرایط گذراندن خدمت سربازی در شهر خود در اختیارتان قرار دادیم. حتی اگر تمامی شرایط قوق را داشته باشید باز هم نمی توان به طور 100 درصد پیش بینی کرد که در شهر خودتان خدمت کنید. در واقع شانس نقش مهمی در تعیین محل خدمت سربازی ایفا می کند.

با توجه به این موضوع توصیه می کنیم قبل از اینکه به سربازی اعزام شوید فکری برای محل خدمت خود بکنید. به عنوان مثال گرفتن پذیرش یک راه منطقی برای تعیین محل خدمت پس از دوران آموزشی است.

با کمک گرفتن از مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران می توانید با اطلاع از اقدامات لازم شانس تان برای افتادن سربازی در شهر محل سکونت یا پذیش را افزایش دهید و خدمت آسان تری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن 70703025 021 آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 612 تا
 1. علی :

  سلام منظور از پذیرش چیه؟ و کجا باید بگیریم

  1. باران مشاوره :

   خودتون رو به مراکز سربازی شهرتون معرفی می کنین و اونا با توجه به تخصص تون شما رو به عنوان سرباز پذیرش می کنن. معمولا نیاز به اشنا داره

 2. علی :

  سلام من و پدرم تحت پوشش کمیته امداد هستیم . الان آموزشی هستم می‌خوام نامه بگیرم از کمیته امداد به نزاجا به خاطر انتقالی سوال من اینه نامه ای میگیرم باید اسم پدرم باشه یا من ؟لطفا خواهش میکنم جواب بدین

 3. rahman :

  سلام من متاهلم آموزشی تمام شده افتادم سنندج استان کردستان خودمم اهل استان آذربایجان غربی شهرستان پیرانشهر زندگی می کنم آیا راهی هست که من از روز اول بیوفتم شهر خودم لطفا کمک کنید خواهشن

  1. باران مشاوره :

   باید به نیرو انسانی اموزشی ثابت کنین متاهل هستین تا حدالامکان یگان خدمتی شهر خودتون باشه

 4. امیرحسین اصغری :

  سلام من تک فرزندم بیماری تیک اعصاب دارم هر روز دوتا قرص میندازم معاف میشم یا واسه خدمت محل سکونت خودمون میندازن؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   به طور کلی معاف از رزم تاثیری در سربازی در شهر خود نداره اما حین اموزشی تست های روانشناسی گرفته میشه اگه نتیجه مشکلات روحی روانی در ان تست ها مثبت باشه ممکنه شهر خودتون بیفتین

 5. رامان قهارپور :

  سلام من فرزند اخر خانواده ام پدرم ۷۶ سالشه و بقیه برادرام خدمت رو تموم کردن وهمه متاهل هستن منم نزدیک ۳۰ سالمه ایا امکان داره معاف بشم یا حداقل بومی شهر خودم خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   چون برادر داری معاف نمیشی و برای اینکه شهر خودت بیفتی باید پذیرش بگیری یا مددجو کمیته امداد یا بهزیستی باشی

 6. کرمی :

  سلام من درفتگی مکرر شانه دارم جوری که تو خواب دستم در میره آیا معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   باید حین خدمت این اتفاق براتون بیفته

 7. مجید :

  من جدا شدم از همسرم ولی فرزند دارم که حزانتش با خودم هست ایا در شهر خودم میفتم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام در دوره آموزشی حتما عنوان بشه همکاری می کنند

 8. محمد :

  سلام خسته نباشید یک سوالی دارم من بیماری سرع دارم و تحت نظر پزشک هستم آیا من بابت این معاف میشم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سلام برای سرع خیلی سخت معافیت می دن . اگر سرع شدید تشخیص داده بشه معافیت داره

 9. احمد اولاد :

  سلام من پدرم ایثارگری داره میتونم در شهر خودم خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   ایثارگران می توانند کسری خدمت بگیرند

 10. کیمیا :

  سلام وقت بخیر الان کسی در شهر مشهد داره سربازی میکنه و لیسانس داره ممکنه در شهر خودش بیوفتع

  1. باران مشاوره :

   در جاهایی مثل نیرو انتظامی شانس بیشتره

 11. عرشیا :

  سلام دوتا برادرم خدمت تموم کردن من اگه برم خدمت امکانش هست بتونم شهر خودم خدمت کنم و تحت پوشش کمیته امداد هستیم

  1. باران مشاوره :

   اگه تحت پوشش کمیته هستی شانس داری

 12. علی :

  سلام وقت بخیر
  من ۳ تا خواهر و یک برادر ناتنی از طرف پدرم دارم که همه ازدواج کردن و رفتن ولی از طرف مادرم تک فرزندم و تو خانواده ما فقط مادرم عضو بهزیستیه آیا می تونم توی شهر خودم خدمت کنم؟

 13. علی :

  سلام من پدرم فوت کرده و زیر پوشش کمیته هم هستیم شهر خودم خدمت میکنم ؟؟؟
  برادرم معافیت گرفته

  1. باران مشاوره :

   شانس شما زیاد است

 14. حسین :

  سلام من تک پسرم مادرم از پدرم ده ساله جداشده و پدرم 45سالشه ممکنه به یکی از شهر های نزیک به شهرم بیوفتم

  1. باران مشاوره :

   حسین جان توصیه می کنم شرایط معافیت کفالت مادر رو مطالعه کنی

   1. مجید :

    سلام وقت بخیر بنده پسر کوچک خانواده هستم و پدرم ۶ سال هست فوت شدن برادر بزرگترم خدمت رفته میخواستم بدونم آیا بنده امکان معافیت کفالت مادرم را دارم؟؟؟

    1. باران مشاوره :

     به معافیت مددجویی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: