شرایط خدمت سربازی در شهر خود

شرط خدمت در شهر خود چیست؟

102 16,666

دغدغه تمام کسانی که دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال کرده اند، محل خدمت سربازی است. بسیاری از مشمولان تمایل دارند در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود اطلاعاتی را داشته باشند.

مدت خدمت سربازی در کشور ما تقریبا دو سال است. در این مدت دو ساله شما باید در دوره آموزشی و دوره خدمت ضرورت شرکت کنید. محل خدمت سربازی جز یکی از مهمترین دغدغه های خانواده های سربازان است. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط خدمت سربازی در شهر خود راهکارهایی را معرفی کنیم.

همانطور که می دانید محل خدمت سربازی پس از دوره آموزشی مشخص می شود. در صورتی که خدمت سربازی شما در شهر خودتان باشد، علاوه بر آسایش شما، دولت و ستاد کل نیروهای مسلح نیز از آن سود می برند زیرا هزینه هایی همچون تهیه غذا، اسکان و … کاهش می یابد.

اما چه عواملی باعث می شود که خدمت سربازی مشمولان گاها در نقاط دوردست از محل سکونتشان بیفتد؟

سرباز در چه صورتی در شهر خود خدمت خواهد کرد؟

در پاسخ به سوالات فوق باید گفت عواملی همچون کمبود نیرو در مرزها و نبودن پادگان در برخی از شهرها موجب می شود که گاها خدمت سربازی را در شهر و مناطقی دور از محل سکونت خود بگذرانید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

چرا در شهر خودمان سربازی را انجام نمی دهیم؟

قبل از اینکه وارد بحث چگونگی انجام سربازی در شهر خود شویم، بهتر است کمی بیشتر با نحوه تقسیم سربازی آشنا شویم. سازمان نظام وظیفه فقط در نقش اعزام کننده سرباز ها ظاهر می شود و در تقسیم بندی سرباز ها هیچ نقشی ندارد. این سازمان فقط پیگیری امور مربوط به اعزام یا معافیت سربازی و … را بر عهده دارد.

بعد از اینکه به خدمت سربازی اعزام شدید و دوره آموزشی را به اتمام رساندید باقی امور در اختیار پادگان های نظامی قرار می گیرد. سازمان وظیفه عمومی تلاش خود می کند تا آموزش سربازان در همان استان نزدیک محل سکونتشان انجام شود ولی شاید در کمتر از ۵۰ درصد این امر تحقق پیدا کند.

اکثر پادگان های نظامی در اطراف کشور (شمال، جنوب، شرق و غرب) و مناطق مرزی مستقر هستند. تعداد پادگان هایی که در مناطق مرزی کشور قرار دارند به مراتب کمتر از نقاط دیگر است. به دلیل درخواست نیرو در پادگان های اطراف کشور و همچنین نبود پادگان با ظرفیت مناسب در یک شهر، عملا ممکن است سرباز ها در شهر خود خدمت نکنند.

علاوه بر موارد فوق این نکته را هم باید در نظر داشت که سربازان در طول خدمت باید با مواردی همچون دوری از وطن، خانواده و … آشنا شوند تا در مواقع ضروری بتوانند موثر باشند.

به طور کلی سازمان نظام وظیفه سعی دارد فاصله محل خدمت تا محل زندگی سربازان را تا حد امکان کاهش دهد.

لازم است بدانید در تقسیم بندی محل خدمت سربازان به شانس هم بستگی دارد و سربازان براساس نیاز پادگان ها به نیرو تقسیم می شوند

شرایط سربازی در شهر خود

در حالت کلی نیروهای مسلح سعی بر این دارد که خدمت سربازان به صورت بومی باشد اما این امر تا حدی قابل اجرا است. با این حال عده ای از مشمولان که دارای شرایط خاصی هستند از شانس بیشتری برای افتادن سربازی در شهر خود بهره مند می شوند.

مشمولانی که شرایط زیر را دارند بر اساس تقسیم بندی سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح بیشترین شانس را برای سربازی در شهر خود دارند:

 • اگر دو برادر به صورت همزمان مشغول خدمت سربازی باشند، ممکن است یکی از برادرها بتواند در شهر محل سکونت خانواده خدمت کند.
 • فرزندان خانواده هایی که تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند از تسهیلات مددجویی سربازی مثل افتادن در شهر محل سکونت یا … بهره مند می شوند.
 • در صورتی که مشمول در خانواده تک فرزند باشد شانس بیشتری برای افتادن در شهر محل سکونت خودش را دارد.
 • در صورتی که پدر فرد مشمول نظامی باشد نیز شانس خدمت در شهر خود را می تواند داشته باشد.
 • مشمولان متاهل نیز بر اساس قانون باید خدمت خود را در شهر محل سکونت همسر بگذرانند.
 • مشمولانی که یتیم هستند تا حد امکان در شهر محل سکونتشان خدمت می کنند.

حتی اگر تمام شرایط فوق را داشته باشید باز هم تضمین ۱۰۰ درصدی برای سربازی در شهر خود ندارید. تقسیم سرباز بر اساس نیاز نیروهای مسلح است.

آیا تک پسر در شهر خود خدمت می کند؟

همانگونه که در شرایط خدمت سربازی در شهر خود گفتیم، یکی از شرایط تک فرزند بودن است. اگر تک فرزند هستید دقت کنید که در هنگام تکمیل دفترچه اعزام به خدمت،  به وضعیت خانوادگی و تک فرزند بودن تان اشاره کنید.

بدین ترتیب نیروهای مسلح، تقسیم سربازان تک فرزند را به نحوی انجام می دهد که حتی امکان داشته باشد آموزشی را در شهر خودشان بیفتند. البته این قانون در زمان جنگ به طور کامل اجرا می شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه تقسیم سربازان متاهل

با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، خدمت سربازی مشمولان متاهل به مراتب راحت تر است. در خصوص خدمت سربازی افراد متاهل گفته بودیم که به دلیل تعهد به خانواده، تامین مخارج زندگی و … این مشمولان باید در شرایط بهتری خدمت کنند.

پس اگر متاهل هستید نحوه تقسیم سربازی شما به گونه ای انجام می شود که در شهر محل زندگی همسرتان خدمت کنید. متاهل ها می توانند با انجام خدمت سربازی در شهر محل سکونت خود همزمان با گذراندن سربازی به امورات زندگی نیز برسند.

متاهل ها معمولا کجا می افتند؟

همانطور که بارها گفتیم تقسیم بر اساس نیاز نیروهای مسلح انجام می شود. با این حال ممکن است در یک شهر پادگان با ظرفیت مناسب وجود نداشته باشد در این صورت تکلیف مشمولان متاهل آن شهر چه می شود؟

متاهل ها معمولا به نیروهای مسلحی معرفی می شوند که در همه استان ها و شهرها ساختار دارند. از نیروی انتظامی می توان به عنوان یکی از این ساختار ها یاد کرد. نیروی انتظامی در همه استان ها اعم از شهرستان ها و روستاها حضور دارد. به همین دلیل مشمولان متاهل بیشتر در نیروی انتظامی، سپاه و برخی هم در ارتش سازماندهی می شوند.

مشاوره خدمت سربازی در شهر خود

در این مقاله شرایط گذراندن خدمت سربازی در شهر خود در اختیارتان قرار دادیم. حتی اگر تمامی شرایط قوق را داشته باشید باز هم نمی توان به طور ۱۰۰ درصد پیش بینی کرد که در شهر خودتان خدمت کنید. در واقع شانس نقش مهمی در تعیین محل خدمت سربازی ایفا می کند.

با توجه به این موضوع توصیه می کنیم قبل از اینکه به سربازی اعزام شوید فکری برای محل خدمت خود بکنید. به عنوان مثال گرفتن پذیرش یک راه منطقی برای تعیین محل خدمت پس از دوران آموزشی است.

با کمک گرفتن از مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران می توانید با اطلاع از اقدامات لازم شانس تان برای افتادن سربازی در شهر محل سکونت یا پذیش را افزایش دهید و خدمت آسان تری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی و راهنمایی شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 102 تا
 1. فرامرز :

  سلام، من تک فرزندم و لیسانس دارم. اگه بیفتم ارتش شهر خودم، میتونم از پادگان بیام بیرون یا نه؟

  ممنون

  1. باران مشاوره :

   فرامرز این موارد بستگی به نظر فرمانده دارد.

 2. علی محسنی :

  سلام وقت بخیر .
  من پدرم دو بار ازدواج کرده و از ازدواج قبلی دو فرزند دارد . اما از مادر من جز من فرزند دیگری ندارد . آیا من با این حساب من تک فرزند حساب میشوم ؟؟

  1. باران مشاوره :

   شما تک فرزند مادرتان محسوب می شوید. منتها پدرتان در قید است. بعید می دانم در شهر خودتان بیفتید.

 3. علیرضا :

  سلام.من می‌خواهم در شهر خودم خدمت نکنم.
  ایا میشه از جایی بخواهم که ۱۰۰ درصد شهر خدم نیافتم . ممنونم از سایت خوبتون

  1. باران مشاوره :

   علیرضا عزیز می توانید از پادگان های شهر دیگر پدیرش بگیرید.

   1. علیرضا :

    خب من در زمان اموزشی میتونم از پادگان خودم بخوام؟ یا باید قبل از اعزام بخواهم؟؟

    1. باران مشاوره :

     برای اخذ پذیرش قبل از اعزام شدن به خدمت باید اقدام کنید.
     اگر موفق نشدید در حین آموزشی نیز می توانید با صخبت کردن با فرمانده تمایل خود به خدمت در شهری به جز شهر خودتان را مطرح کنید.

 4. محمد سعادتی :

  سلام . من تک پسر خانواده هستم پدرم هم بالای ۶۰ سال سن دارد ،اما خودم ۲۰ سالمه معافیت تحصیلی داشتم تا الان ،اگر من اقدام کنم چند درصد احتمال اینکه به شهر خودم بیفتم وجود داره .ممنون

  1. باران مشاوره :

   آقای سعادتی احتمال آن کم است. بهترین راه اخذ پذیرش از پادگان های شهر خودتان است.

 5. حسن :

  سلام خسته نباشید چندتا سوال داشتم
  دوبرادر دوقلو هستیم و باهم سربازی داریم امکان داره یکی بعد از دیگری بره سربازی ؟سوال بعدی هم اینه که اگه امکان رفتن یک برادر بعدازبرادر دیگر برای سربازی هست ایا برادر دوم درصورت متاهل شدن میتونه از امتیاز امریه استفاده کنه یانه ؟

  1. باران مشاوره :

   حسن آقا اگر به غیر از این دو پسر دیگر بالای ۱۸ دیگری ندارید یکی از آن ها می تواند تعویق بزند.
   برای امریه حداقل ۲ ماه مانده به اعزام باید اقدام کنند.

 6. حامد حسن پور :

  سلام من ۲۰سالمه اضافه خدمت دارم میخوام برم خدمت سربازی برادرم هم درحین سربازیه درضمن پدرم فوت کرده ایا من میتونم در شهر خودم خدمت کنم

  1. باران مشاوره :

   آقای حسن پور حدامکان شما را شهر خودتان می اندازند اما صد در صد نیست. اگر برادر دیگری ندارید می توانید تا اتمام خدمت برادر خود اعزام تان را به تعویق بندازید.

 7. شاهرخ :

  سلام آموزشی شده ۱ ماه ؟

  1. باران مشاوره :

   برای اعزام اردیبهشت و خرداد فشرده شده است. شارخ عزیز لطفا سوالات خود را هم در صفحه مرتبط بپرسید. اینجا برای خدمت سربازی در شهر خود است.

 8. شاهرخ :

  سلام راهی برای اینکه دونفر باهم یک جا باشن هست؟

  1. باران مشاوره :

   هر دو می توانند از یپ پادگان پذیرش بگیرند.

 9. احمدرضا :

  سلام خسته نباشید من پدرم ب رحمت خدا رفته الانم دانشجو هستم مدرکمو گرفتم میخوام برم خدمت ایا ممکنش هست بیفتم تو شهر خودم

  1. باران مشاوره :

   احمدرضا عزیز معمولا وظیه عمومی سعی می کند ایتام را حدالامکان شهر خودشان بیندازد.

 10. کام ان :

  با سلام… من بچه مازندران شهرستان قاعمشهر زندگی میکنم.. وقتی ۹ سالم بود پدر و مادر خود را از دست دادم الان در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم و حدود ۸ سال پیش یک تصادف سنگینی داشتم که باعث شکسنگی لگن سمت چپ پا و مهره دوم کمرم آسیب شدید دیده.. بنده اگر از شورای محل برای اثبات گفته هایم مثل نداشتن سرپرست و مدارک پزشکی که دارم برای تصادف و تایید انجمن مسجد محل امکانش هست در شهر خود با شرایط ذکر شده به خدمت مقدس سربازی در شهر خود بپردازم….؟ یا حد اکثر فاصله بنده از شهر خود تا محل خدمتم به چه میزان است؟ آیا شرایطش هست با موراد ذکر شده در شهر خود خدمت بکنم یا خیر؟؟؟ و تنها زندگی میکنم و خودم سرپرست خودم می‌باشم…..؟؟؟،چه مدارکی و راهنمایی شما پیشنهاد میکنید برای اجابت خواسته ام؟

  1. باران مشاوره :

   کامران مدارک پرونده پزشکی و همچنین گواهی فوت پدر و مادر کفایت می کند.

 11. محمد حسین :

  سلام من محل سکونت الانم تهران هست و متولد خوزستان:شهر دزفول هستم و شهر دزفول ۲ تا پادگان داره ممکنه من رو اعزام کنن به شهر خودم یا خیر

  1. باران مشاوره :

   محمد حسین ممکن است هر جایی اعزام شوید.

 12. Ehsan :

  سلام من تک فرزندم اگه مدارکو تو آموزشی تحویل بدم قطعی منو منتقل میکنن شهر خودم؟یا اینکه مممکنه انجام ندن

  1. باران مشاوره :

   احسان حان حدالامکان شما را منتقل می کنند نه ۱۰۰درصد.

 13. رامین :

  سلام خسته نباشید.
  من میخوام به خدمت سربازی برم و تک فرزند هم هستم آیا برای افتادن سربازی در شهر خود باید مدارکی رو ارائه بدیم یا خودم سازمان نظام وظیفه بررسی و بر اساس اون تقسیم بندی سربازان رو انجام میده ؟
  و لطف کنید بگید اموزشی هم در صورت تک فرزند بودن امکانش هست در شهر خودمون باشیم؟

  1. باران مشاوره :

   رامین جان مدارک خود را همراه داشته باشید و در انوزشی در اختیار فرمانده پادگان قرار دهید.

 14. سعیده :

  سلام منو نامزدم میخواییم عقد کنیم آیا باید در همون شهری که میخواد خدمت بیافته عقد کنیم یا فرقی نمیکنه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سعیده خانم ملاک شهر محل سکونت است.

 15. حسین :

  سلام من ۲۲ سالم و خدمت سربازی نرفتم و غیبت خوردم .چون پدرم نمیتونست سر کار برا و مریض بود و تو این ۳ یا ۴سال هر چی دوییدم نتونستم معافی بگیرم .الان چند ماه ک پدرم ب رحمت خدا رفته .الان میگن بخاطر غیبت بهت معافی نمیدن.
  سوالم اینه ک میتونم معافی بگیرم یا نه؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر چون غیبت دارید کفالت به شما نمی دهند.

 16. mojgan :

  سلام
  همسرم پزشک هستن برای سربازی و طرحشون با اینکه متاهل هستن چقدر احتمال دارن ک تو استان محل سکونتشون طرح و‌سربازیشو بگذرونن؟

  1. باران مشاوره :

   مژگان خانم ایشان برای اینکه در شهر خودتان بیفتند باید از سازمان هایی که سهمیه پذیرش سرباز دارند پذیرش بگیرد.

 17. Mv :

  باسلام..برادر من تک پسره و پدرم ۶۰ ساله هستن ایشون کارت ایثار هم دارن و دایی بنده شهید هستن خاستم بپرسم امکانش هست برادرم شهر خودش بیفته با این شرایط؟؟

  1. باران مشاوره :

   حتی الاامکان سعی می کنند شهر خودتان بیندازند ولی صد در صد نیست. مدارک و مستندات برای تایید ادعای خود به همراه داشته باشد و این موارد را به اطلاع نیرو انسانی برساند.

 18. سعید98 :

  سلام
  من از اعزامی های۹۹/۶/۱هستم و ساکن شیراز و الان افتادم نیرو دریایی ارتش جاسک. باتوجه به اینکه پدرم در قید حیات نیس و برادر ضمن خدمت دارم، میتونم برای انتقال نیرو به نیرو اقدام کنم و بیوفتم نیرو هوایی شیراز؟! چه اقدامی لازمه

  1. باران مشاوره :

   آقا سعید شما سرباز نیرودریایی خواهید بود. با ارائه مستندات حد الامکان پادگان شما عوض می شود اما همچنان سرباز نیرو دریایی خواهید بود.

 19. Mahdi nori :

  سلام
  از سربازان تعجیل خورده ۶/۱/۹۹هستم
  برگم برای سپاه استانی خورده ولی استان مارو به تهران پاس میدهد و الان معلوم نیست هنوز کجا هسیم و اکنون سربازای جدید برای سپاه استان پذیرش شدن ایا راهی هست ک استان مارو قبول کنه
  لطفا رهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی باران مشاوره از مسائل داخلی سازمان ها مطلع نیست. لذا قادر به ارائه راهکار نیستیم.

 20. امیرحسین :

  با سلام
  من ۲۲سالمه مدرک تحصیلیم زیر دیپلمه و تا الان اقدام به رفتن به سربازی نکردم متاهل هستم و پدرمم ۲سال و ۲ ماه کارت جبهه(کارت ایثارگری)داره و مادرمم مریض هست و سن پدرم نزدیک ۶۰ میخواستم ازتون بپرسم اگه اقدام کنم چون غیبت دارم میتونم از کارت ایثارگری پدرم واسه کسر خدمت استفاده کنم یا نه؟!و اینکه ایا امکانش هست به دلیل متاهلی شهر خودم بیوفتم؟!
  ایا هنوز هم میشه خرید خدمت سربازی رو یا نه؟! چند سال غیب باید داشت؟!

  1. باران مشاوره :

   امیر حسین سرباز غایب نمی تواند کسری ایثارگری بگیرد.

 21. شیما زاغیان :

  سلام برادر من در تقسیم بندی افتاده پادگان ۵۵ هوابرد شیراز خودمون اصفهان هستیم. لیسانس داره و تک پسره. میخواستم ببینم راهی برای انتقالی وجود داره براش؟ آیا اگر کسی را در اصفهان برای جابه جایی پیدا کنیم این کار را انجام میدن یا ن؟ قانونی هست؟ همچنین کارت ایثارگری برای خدمت پدر دارد چه موقع بهتر است برای کسری خدمت اقدام کنیم؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   شیما خانم جا به جایی سربازان باید تحت رضایت فرمانده پادگان صورت بگیرید. به محض اینکه آموزشی شان تمام شد گواهی اشتغال به خدمت کرده و آنرا به پدرتان تحویل دهید.

  2. سید علیرضا :

   سلام. طاعات و عبادات شما قبول درگاه حق. غرض از مزاحمت، بنده تک پسر هستم و در شهر بندرعباس زندگی میکنم. با توجه به اینکه شهر من مرزی هست و هر ساله تعداد بسیار زیادی سرباز جذب میکنه چقدر احتمال داره بنده در شهر خود خدمت کنم. اکثر دوستان و اشنایان بنده در شهر خودمان خدمت کرده اند…
   از وقت گذاشتن شما سپاس گذارم… یا حق.

   1. باران مشاوره :

    علیرضا تقسیم نیرو بر اساس نیاز به سرباز انجام می شود برای همین اصلا مشخص نیست شهر خودتان بیفتید. برای مطمئن شدن از این امر بهتر است از یکی از پادگان های شهر خود پذیرش بگیرید.

 22. محمد :

  سلام روز بخیر ، من یه پروژه کسری از دانشگاه امام حسین تهران گرفتم اما نصفه کاره ول کردم ، امروز تو برگه سفیدم محل آموزشی رو زده ” پادگان خاتمی یزد (پروژه کسری تحقیقاتی) ” این یعنی چی ؟ بعد آموزشی یگان خدمتیم دانشگاه امام حسین میافته ؟ و اینکه من متاهل هستم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: