معافیت کفالت پدر

شرایط اختصاصی معافیت کفالت پدر چیست؟

413 49,335

مشمولان سربازی می تونن به دلیل نگهداری از اعضای خانواده و تحت شراط خاصی به خدمت اعزام نشن و معافیت کفالت بگیرن. تقریبا اکثر مشمولا قبل از اینکه به سربازی اعزام بشن به دنبال راه کارهایی مثل گرفتن معافیت کفالت پدر هستن.

اگه پدر مریض باشه، از کار افتاده و ناتوان باشه یا کهولت سن داشته باشه و شما سایر شرایط آیین نامه رو داشته باشین می تونین برای کفالت پدر اقدام کنین. البته قانون کفالت پدر در سال اخیر چندین مرتبه تغییر پیدا کرده. به عنوان مثلا شرط کهولت سن تغییر کرده و عملا گرفتن معافیت یک کوچولو سخت تر شده.

تو این مقاله می خوایم نحوه گرفتن معافیت کفالت پدر بر اساس قوانین سال 1402 رو بررسی کنیم.

شرایط معافیت کفالت پدر 1402

برای گرفتن معافیت کفالت پدر، شما باید سرپرست خانواده محسوب بشین. از اونجایی که سرپرست خانواده مسئولیت های زیادی داره، عملا سربازی رفتن مشکل ساز میشه. سازمان نظام وظیفه برای این خانواده ها تسهیلاتی مثل سربازی در شهر خود و یا معافیت دائم سربازی در نظر گرفته.

همه معافیت های کفالت دو بخش دارن:

کفیل: کسی که وظیفه نگهداری و سرپرستی داره.

مکفول: کسی که نیاز به مراقبت داره.

قوانین معافیت کفالت پدر

 • مشمول غیبت دفترچه ای نداشته باشه.
 • مشمول یگانه مراقب پدر باشه یعنی تک پسر بالای 18 سال پدر.
 • پدر به دلیل بیماری یا معلولیت از کار افتاده باشه.
 • اگه پدر بیمار نبود، کهولت سن داشته باشه.

البته در آیین نامه معافیت کفالت پدر 1402 ، تبصره هایی بسیار زیادی وجود داره. مثلا برای سنوات میشه از توجیح غیبت استفاده کرد یا حتی راه هایی برای معافیت کفالت با وجود برادر گنجانده شده. در ادامه این تصبره ها رو با جزئیات بیشتری بیان می کنیم.

 

چه مدارکی برای تشخیص یگانه سرپرست مشمول مورد نیاز است؟

باران-مشاوره-شماره-1 فتوکپی شناسنامه افراد ذینفع که مأمور مربوطه با اصل سند شناسایی تطبیق داده و زیر آن نام ونشان خود را با ذکر تاریخ تایید وامضاء مینماید.

باران-مشاوره-شماره-2استشهاد (گواهی) امضاءشده توسط سه نفر از بستگان مشمول که به تایید مراجع انتظامی محل برسد.

باران-مشاوره-شماره-3انجام تحقیقات در مورد درستی ادعای مشمول واستشهاد (گواهی) بستگان توسط مأموران حوزه یا پاسگاه انتظامی یا کلانتری مربوط و تایید هویت بستگان.

کفالت پدر و دوره آموزشی

اگه شرایطی که گفتم رو داشته باشی می تونی برای کفالت اقدام کنی. اینکه معاف بشی یا نه بستگی به رای کمیسیون داره. بین کفالت مادر و پدر تفاوت هایی وجود داره. برخلاف معافیت کفالت مادر که دو مرحله ای بود (ابتدا معافیت موقت و بعد معافیت دائم)، معافیت سربازی از طریق پدر تک مرحله ای هست.

پس یا معافیت دائم می گیرین و در صورت رد درخواست، اگه تو فرجه یک ساله باشین براتون تاریخ اعزام به خدمت صادر میشه. معافیت دائم کفالت پدر فقط در زمان صلح معتبره و نیازی به آموزشی رفتن هم نداره. بدین تریتب شما هم از یگان، هم از آموزشی معاف میشین.

راه های گرفتن معافیت کفالت پدر باران مشاوره

انواع روش های معافیت کفالت پدر

به طور کلی پدر یا باید کهولت سن داشته باشه یا دچار کار افتادگی شده باشه. از کار افتادگی شامل دلایل زیادی مثل پزشکی (دیابت، بیماری قلبی)، معلولیت پدر، بازنشستگی و … میشه. لیست حالت های مختلف کفالت پدر رو اینجا براتون نوشتم. اگه سوالی هم داشتین می تونین از باران مشاوره 91301051_021 یا 91311004_021 بپرسین.

باران-مشاوره-شماره-1معافیت سن پدر

شرط کهولت سن در سال اخیر دچار تغییرات زیادی شده. در حال حاضر 75 سالگی، شرط معافیت کبر سنی است. یکی از ویژگی های کفالت پدر سالخورده اینه که وضعیت جسمانی اصلا مطرح نیست و ملاک سن پدر است.

فرمول محاسبه سن پدر:

سن ۷۵ سالگی پدر: تاریخ تولد + عدد ۷۵ برابر با 1402 باشه. یعنی پدر حداقل باید 75 سال یک روز سن داشته باشه. سابقا شرط سنی کفالت، 60 سالگی پدر بود. این قانون به سن 65 سالگی و سپس به 70 سالگی تغییر پیدا کرد.

شرایط کفالت کبر پدر

 • تنها مراقب پدر باشیم
 • پدر 75 سال و یک روز باشه
 • غیبت غیر موجه نداشته باشیم

در حال حاضر چنین معافیت سنی برای گرفتن کفالت منسوخ شده است. در حالت های زیر پدرتون باید از کارافتاده باشه.

 • معافیت کفالت پدر زیر 59 سال
 • معافیت کفالت پدر بالای 65 سال
 • معافیت کفالت پدر بالای ۶۰ سال
 • معافیت کفالت پدر بالای 70 سال

مشاوره تلفنی سربازی باران

باران-مشاوره-شماره-2معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت

نوع دیگه معافیت برای کسانی هست که سن پدرشون کمتر از 75 ساله اما پدرشون به دلیل بیماری یا ناتوانی نیازمند مراقبته. نیاز به مراقبت بودن یعنی اینکه از نظر کمیسیون کفالت وظیفه عمومی، پدرتان قادر به انجام امور روزمره نباشه.

 1. تک پسر سالم بالای 18 سال خانواده باشین.
 2. پدر مریض یا ناتوان باشه.
 3. غیبت سربازی نداشته باشین.

شرایط لازم برای گرفتن معافیت کفالت پدر | باران مشاوره

باران-مشاوره-شماره-3معافیت کفالت پدر بیمار

بیماری باید شدید و به قدری غیر قابل درمان باشه که عملا پدر زمین گیر شده باشه. مثلا پدر به تنهایی نتونه در کمیسیون کفالت حضور پیدا کنه یا نتونه رانندگی کنه. برای رفع ابهام سازمان وظیفه عمومی آیین نامه کسان مشمول رو منتشر کرده است.

در این آیین نامه مثال هایی از بیماری های معاف کننده کفالت پدر و میزان شدت بیماری ها زده شده است. مرکز مشاوره سربازی باران 91301051_021 یا 91311004_021 آماده پاسخ گویی به سوال شما عزیزان است.

لیست بیماری های معافیت کفالت پدر 1402 (آیین نامه کسان مشمول)
ردیفبیماریشرح
1ضعف شدید جسمانیدر صورتی که فرد به دلایل و نقص های مختلف قادر به انجام تکالیف و امور روزانه خود نباشد و به مراقبت نیاز داشته باشد. همچنین به هر دلیلی نتواند از دیگران مراقبت یا نگهداری کند.
2دیابت شیرین اگر دیابت در فرد به صورت مزمن بوده و باعث اختلالات عصبی، چشمی یا کلیوی شود و فرد قادر به انجام امور روزمره نباشد.
3آکرومگالی ، ژیگانتیسم ، کوشینگ ، آدیسون در مورد هر کدام از بیمار های ذکر شده می بایست سوابق معتبر پزشکی همراه با تایید متخصص غدد موجود باشد. همچنین باعث عوارض جسمی و اختلالات روانی واضح در فرد شده باشد.
4بیماری های پوستیدر صورتی که این بیماری ها مزمن و با تاثیرات گسترده باشد، همچنین اگر نسبت به درمان های انجام شده مقاومت ایجاد کرده باشد. می بایست سابقه حداقل 3 بار در مراکز درمانی (دانشگاهی و یا نیروهای مسلح) را داشته باشد.
5اسکار و کلوئید ناشی از سوختگیدر صورتی که این اسکار و سوختگی ها عملکرد حداقل دو اندام را به صورت کامل در بدن را مختل کرده و یا بیشتر از 50 در صد از سطح بدن را پوشش دهد. همچنین عملکرد فرد به علت چسبندگی محل سوختگی به اطراف یا تمایل به زخم های مکرر با مشکل مواجه شده باشد.
6انواع نوروپاتی ها و میوپاتی های اولیه و ثانویهدر صورت پیشرفت بیماری که منجر به ناتوانی فرد و علائمی مانند عدم حرکت درست و اختلال در ایستادن شده است.
7همی پلژی، پاراپلژی و یا کوادری پلژیاگر هر کدام از این بیماری ها عملکرد فرد را تحت الشعاع قرار دهد و فرد را از انجام امور روزانه و تکالیف شخصی اش باز دارد.
8پارکینسوناگر این بیماری در مراحل پیشرفته قرار بگیرد و متخصص بیماری های اعصاب آنرا تایید نماید. در صورتی که این عارضه توانایی فرد را در انجام امور روزانه تحت تاثیر قرار دهد.
9دمانس یا آلزایمر پیشرفتهدر صورتی که این عارضه در مراحل پیشرفته قرار بگیرد و با تایید متخصص بیماری های اعصاب همراه باشد همچنین اگر این بیماری توانایی فرد را در انجام امور شخصی و روزانه تحت تاثیر قرار دهد.
10مولتیپل اسکلروزیسدرصورتی که این بیماری استقرار یافته باشد و با نقص نورولوژیک شدید همراه باشد، که با عود کردن سبب ناتوانی فرد برای انجام امور روزانه شود.
11صرع گراندمال یا جنرالیزهدر صورتی که این بیماری با مصرف حد اقل دو دارو همچنان بهبود نیابد و فرد حداقل 5 سال به این عارضه مبتلا باشد. چنانچه سابقه فرد در مراکز درمانی نظامی و دانشگاهی ثبت شده باشد و عملکرد روزانه فرد مختل گردد.
12کلیه ضایعات عروقی مغزیاگر این ضایعات با نقص و علائم عصبی شدید همراه باشد، همچنین پایداری این عارضه عملکرد روزانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
13بیماری های روانیاختلالات همچون اختلال سایکوتیک خلقی و دوقطبی در صورتی که دارای 3 بار سابقه بستری (با اندیکاسیون واقعی) در مراکز درمانی (دانشگاهی و نظامی ) بوده و روانپزشک مربوطه مقاومت این بیماری را به درمان تایید نماید.
14انواع نقیصه عقلانی و کند ذهنی هاعقب ماندگی های با ضریب هوشی زیر 35 که باعث اختلال رفتاری و اجتماعی می شود، اگر تایید مراکز تخصصی نظامی و دانشگاهی را داشته باشد.
15کلیه بیماری ها، تروماها و اعمال جراحی روی ستون فقراتچنانچه این بیماری و عمل های جراحی روی ستون فقرات نقص حرکتی توام با حسی را در دو اندام فرد ایجاد کندو یا اختلالات اسفنکتری همراه با از کار افتادگی یک اندام ایجاد شده باشد.
16هرگونه اعمال جراحی روی مغزدر صورتی که فرد بعد از آن نتواند به امور روزانه خود رسیدگی کند و منجر به عارضه های پایدار شده باشد.
17بیماری های مزمن و انسدادی شدید ریهاگر این بیماری ها همراه FEV1 بوده باشد که کمتراز 40% درمان نخواهد شد.
18سابقه اعمال جراحی ریه و قفسه صدریبیماری هایی مانند توراکوپلاستی و رزکسیون ریه که به موجب آن FEV1 کمتر از 40% پایدار شود.
19قطع یا از کار افتادگی اندام فوقانی یا تحتانیدر صورتی که هر دو دست از مچ به بالا قطع شده باشد یا یک دست از ناحیه مفصل کتف قطع شود.
همچنین اگر یک پا از مفصل هیپ و یا هر دو پا از بالای مچ قطع شده باشد و یا اگر یک پا و یک دست هر دو از بالای مچ قطع شده باشد.
20بیماری های کبددر صورتی که این بیماری یک نارسایی مزمن و یا سیروز پیشرفته کبد باشد.
21بیماری های التهابی مزمن و شدید رودهبیماری هایی نظیر کرون، کولیت اولسرو که با وجود دارودرمانی و یا انجام جراحی همچنان بهبود نیافته و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد البته با تشخصی پاتولوژی
22کولستومی های دائمی_
23سرطان های بدخیمتمامی بدخیمی های دستگاه های بدن که در برابر درمان مقاومت داشته باشند و با پیشرفتشان باعث ناتوانی فرد شوند. (سرطان های قابل درمان و در دیگر نواحی بدن شیوع پیدا نکرده مشمول این بند نمی باشد)
24تومورها و آدنوپاتیهادر صورتی که مزمن باشند و درمان مدیاستن در مورد آنها پاسخ ندهد یا در مواردی که علائم فشاری بر مدیاستن در فرد ایجاد اختلال کند.
25بیماری های هموفیلیاختلالات انعقادی که به شکل هموفیلی A یا B و یا اختلالاتی خونریزی دهنده شدید بروز می کنند در صورتی که میزان فاکتور انعقادی از 1% کمتر باشد و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار دهد.
26بیماری های کلیهنارسایی های مزمن کلیه با CFR پایین تر از 10 که به دیالیز دائمی و یا پیوند کلیه نیازمند می باشد.
27کلیه اعمال جراحی در سرتاسر دستگاه ادراریاگر این اعمال جراحی به تغییر دائمی مسیر ادراری بیانجامد. همچنین کلیه پیوند ها همچون پیلوستومی، نفروستومی، اورتروستومی – جلدی، سیستوستومی
28فیستولهای مثانه به رکتوم در صورتی که این عارضه غیر قابل درمان باشند.
29برداشتن کامل مثانه _
30برداشتن دو کلیه یا پیوند کلیهدر صورتی که فرد هر دو کلیه خود را از دست داده باشد و یا جراحی پیوند یک کلیه انجام داده باشد. همچنین اگر فرد یکی از کلیههایش را از دست دهد و این موضوع عملکرد کلیه دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.
31فقدان هر دوچشمدر صورت از دست دادن هر دو چشم فرد یا از دست دادن بینایی هر دو چشم
(اگر دید هر دو چشم مجموعا از 30% بینایی یک چشم کمتر باشد این بند قابل اجرا می باشد.)
32ناشنوایی کاملاگر به صورت کامل کر باشد و یا شنوایی هر دو گوش فرد با توجه به انجام درمان و استفاده از سمعک بیش تر از 70 دسیبل در هر گوش باشد.
33کری و لالی توامدر صورتی که این عارضه توسط متخصص گوش، حلق و بینی مراکز درمانی و نظامی و یا دانشگاهی تایید شده باشد.
34بیماری های حلق و حنجرهدر صورتی که این بیماری ها مادر زادی باشد و یا به صورت اکتسابی باشد ولی اصلاح پذیر نباشند و باعث اختلال دائمی در تکلم و تغذیه فرد شود. اختلالاتی مانند فیستول غیر قابل اصلاح تراشه به مری
35عارضه های تومورال یا التهابی (روماتیسمال ) قلبیبیماری های مادر زدی یا اکتسابی آئورت و یا سرخرگهای بزرگ دیگر مانند کوارکتاسیون، آنوریسم ها، و یا اتساع سرخرگهای ریوی، کانال آرتریل باز، تنگی شریان ریوی اصلی، فیستولهای شریانی وریدی اگر باانجام جراحی بهبود نیابند و عملکر فرد را تحت تاثیر قرار دهند.
36بیماری عروق کرونربیماری هایی نظیر انفارکتوس میوکارد و آنژین صدری که با توجه به انجام درمان های لازم نارسایی قلبی با (EF) زیر 35% ایجاد میکنند و فرد در انجام فعالیت های روزانه ناتوان می گردد. این موارد حتما باید با تشخیص مراکز تخصص نظامی و یا دانشگاهی صورت بگیرد.
37نارسائی پیشرفته قلبدر صورتی که علائم بالینی واضح داشته باشد و با انجام درمان های ضروری(EF) زیر 35% باشد.
38پیوند عروق کرونر یا تعویض دریچه های قلبدر صورتی که حتی با اجام این پیوند و گذاشتن پیس میکرهای دائمی و تعویض دریچه های قلب نارسایی قلب همچنان با فشار های سهمی (EF) کمتر از 35% وجود داشته باشد.
39انواع آریتمی ها و بلوک های قلبیدر صورتی که حتی پس از انجام درمان های مورد نیاز نارسایی قلبی با (EF) زیر 35% شده وجود داشته باشد و فرد قادر به انجام امور روزانه نباشد.
40کاردیومیو پاتی هیپرتزفیکدر صورتی که عارضه دار باشد و علی رغم انجام درمان همچنان در عملکرد فرد اختلال ایجاد کند.
(تبصره : در کار دیومیوپاتی دیلاته و انفیلتراتیو یا رسترکتیو در صورتی که (EF) زیر 35% باشد.)
41افزایش اولیه یا ثانویه فشار خون شریان ریویاگر این عارضه به هر علتی با نارسایی قلبی با با (EF) زیر 35% همراه باشد
42اختلالات عروقیدر صورتی که این اختلالات موجب فلبیت همراه باورم شدید و مزمن اندام شده باشد و یا آندراتریت مسدود کننده که قدرت انجام امور روزانه را از فرد بگیرد.
اگر فلبیت به دلیل اعتیاد در فرد به وجود آمده باشد این بند مصداق نخواهد داشت.
43آرتریتهای مزمن شدیداگر با تغییر شکل در استخوان ها و جمود در مفاصل بزرگ و ستون فقرات باشد و فرد را از انجام امور روزمره بازدارد.
44جذامدر صورتی که با تایید متخصص پوست و مراکز مبارزه با جذام در مرحله ایزوله شدن بیمار باشد و خطر سرایت این بیماری به افراد دیگر وجود داشته باشد.
45مبتلابان به سلاگر سل ریوی یا خارج از ریه حتی بعد از اتمام دوره درمان فعال باشد و مانع عملکرد درست فرد باشد.
46مبتلایان به HIVدر صورتی که بیماری با حداقل یک آنتی HIV و pcr مثبت اثبات شده باشد و منجر به بروز عوارض و اختلال در عملکرد روزانه فرد گردد.
47عقب ماندگی های ذهنی شدید و یا بیماری های روانی شدیددر صورتی که افراد مبتلا به آن محجور شناخته شوند و عارضه نسبت به درمان مقاومت نشان میدهد مانند بیماری سایکوز اگر پزشک متخصص مراکز درمانی تایید کرده و گواهی پزشکی قانونی صادر گردد.

باران-مشاوره-شماره-4 معافیت کفالت پدر فوت شده

همه معافیت های کفالت به مکفول (کسی که به هر دلیلی نیازمند مراقبته) احتیاج دارن. پس اگه پدر در قید حیات نباشه عملا نمیشه کفالتش رو بر عهده گرفت. در صورت فوت پدر ممکنه این شانس رو داشته باشین که از طریق مادر معافیت بگیرین

همچنین بخوانید: معافیت کفالت مادر

باران-مشاوره-شماره-5معافیت کفالت پدر زندانی

یکی از مبهم ترین مسائل در ارتباط با معافیت کفالت پدر، در حبس بودن یا مفقودالاثری پدر است. اولا حکم مفقودیت یا حبس باید توسط مراجع صالح قضایی صادر شده باشه. حالا اگه از رمان حبس پدر بیشتر از 10 مونده باشه شانس اولیه کفالت پدر زندانی ایجاد میشه.

البته این معافیت به صورت دو مرحله ای به شما داده میشه. تا 5 سال به شما معافیت موفت داده میشه. با این معافیت اجازه ادامه تحصیل، خروج از کشور و … خواهید داشت. بعد از اتمام معافیت موقت 5 ساله اگه 3 سال از حبس پدر مونده باشه معافیت دائمی برای شما صادر میشه.

البته توجه کنین که به دلیل زندانی بودن پدر در واقع با قانون کفالت مادر از سربازی معاف می شوید. دیگه واضح است که باید تنها پسر بالای 18 سال خانواده باشید و غیبت سنواتی هم نداشته باشین.

باران-مشاوره-شماره-6معافیت کفالت پدر معتاد

صرف داشتن اعتیاد دلیل بر کفالت نمیشه چون پدر شما به اختیار خودش به مواد مخدر گرایش پیدا کرده. اما گاها پدر ممکنه به دلیل بیماری های اعصاب روان مثل افسردگی یا …، معتاد شده باشه یا به دلیل اعتیاد شدید کاملا از کار افتاده باشه.

تو این شرایط می تونین برای کفالت سربازی پدر اقدام کنین. پس اعتیاد به تنهایی شرط کافی برای کفالت نیست.

معافیت کفالت پدر برای مشمولان سربازی تحت پوشش کمیته امداد

باران-مشاوره-شماره-7معافیت کفالت پدر تحت پوشش کمیته امداد

گفتیم برای اخذ هر معافیت کفالتی علاوه بر تنها مراقب بودن، باید ثابت کنید که فرد مورد نظر نیازمند مراقبت هست. کمیته امداد خانواده های بی بضاعت رو تحت پوشش قرار می ده. حالا اگه پدر شما تحت پوشش کمیته باشه مرحله استشهاد محلی رو راحت تر می گذرونید.

به طور کلی پدر باید کبر سنی یا ناتوان (جسمی، روانی باشه) داشته باشه و تحت پوشش کمیته بودن پدر باعث میشه راحت تر کفالت بگیرین. البته مشمولانی که تحت پوشش کمیته هستن می تونن معافیت سه خواهری بگیرن.

به طور کلی وظیفه عمومی برای مشمولان تحت پوشش کمیته امداد تسهیلاتی زیادی مثل سربازی در شهر خود، بخشش اضافه خدمت، توجیه غیبت و افزایش حقوق و … در نظر گرفته. باران مشاوره توصیه می کنه معافیت مددجویان سربازی رو بخونین.

معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی | باران مشاوره

باران-مشاوره-شماره-8معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی

مهمترین مزیت گرفتن کفالت پدر از طریق بهزیستی اینه که شرط یگانه مراقب وجود نداره. پس اگه در خانواده یک الی چندین پسر بالای 18 سال وجود داشته باشه، یکی از پسرها می تونه کفالت پدر معلول رو بگیره. به این معافیت، کفالت ماده 6 بهزیستی هم می گن.

پدر ممکنه به دلایلی مختلفی مثل معلولیت ناشنوایی یا نا بینایی تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته باشه. در واقع علت معلولیت مهم نیست و شرط اصلی کارت معلولیت شدید هست. کمیسیون پزشکی وظیفه عمومی هم باید وضعیت شدید بودن معلولیت رو تایید کنه.

پس برای مواردی مثل کفالت پدر معلول کم شنوا که خفیف باشه از طریق بهزیستی اقدام نکنین چون معاف نمیشین. برای اطلاعات بیشتر در مورد گرفتن کفالت از طریق معلولیت پدر می تونین با باران مشاوره 91301051_021 یا 91311004_021 تماس بگیرین.

شرایط کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی
 • عدم وجود غیبت سنواتی غیر موجه
 • معولیت شدید پدر

شرایط استفاده از معافیت جانبازی

باران-مشاوره-شماره-9معافیت کفالت پدر جانباز

تو آیین نامه وظیفه عمومی و بخش معافیت ها، ایثارگری یا جانباز بودن پدر شرایط معافیت خاص خودش رو داره. حالا بعضی از مشمولا وقتی نمی تونن از معافیت جانبازی پدر استفاده کنن، سعی می کنن با این ترفند که پدرشون جانبازه، کفالت بگیرن.

اگه پدرتون جانبازه باید از تسهیلات ایثارگری وظیفه عمومی استفاده کنین. برای اطلاعات بیشتر می تونین معافیت سربازی با درصد جانبازی یا کسری ایثارگری رو بخونین.

معافیت کفالت با وجود برادر

باران-مشاوره-شماره-10معافیت کفالت پدر با وجود برادر

یکی از شروط اصلی گرفتن معافیت های کفالت بر قرار بودن شرط یگانه مراقبه که برای کفالت پدر هم این شرط صدق می کنه. کفالت پدر با وجود بردار تنها در شرایطی که ممکنه که برادر شما زیر 18 سال باشه یا برادرتون از نظر جسمی یا روانی قدار به انجام امور کفالت نباشه.

البته ناتوانی برادر باید توسط کمیسیون کفالت وظیفه عمومی تایید بشه. مواردی مثل کفالت پدر با برادر متاهل یا برادر مقیم خارج از کشور هم امکان پذیر نیست. حتی وجود برادر ناتنی از سمت پدر هم مانع اخذ کفالت پدر میشه.

البته اگه برادرتون به حکم دادگاه به حبس بیشتر از 10 سال محکوم شده باشه شرط یگانه مراقب رو بدست خواهید آورد.

اگه برادر تنی یا ناتنی (از سمت پدر) بالای 18 سال دارین فقط به شرطی معاف میشین که پدر تحت پوشش بهزیستی باشه. البته قوانین بهزیستی پیچیدگی های خاص خودشو داره. برای آشتایی با تصبره های کفالت پدر در سال 1402 می تونین با باران مشاوره 91301051_021 یا 91311004_021 تماس بگیرین.

 

مراحل اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی

مراحل گرفتن معافیت کفالت پدر بیمار یا سالمند

 1. مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیکی و تهیه دفترچه معافیت کفالت
 2. تکمیل فرم های مربوطه و مدارک ذکر شده در دفترچه
 3. ثبت درخواست در سامانه نظام وظیفه عمومی
 4. بررسی اطلاعات توسط سازمان نظام وظیفه عمومی
 5. استعلام وضعیت پدر مشمول از اداره ثبت احوال محل تولدشان از سوی وظیفه عمومی
 6. ارسال دعوتنامه برای مشمول جهت حضور در هیئت رسیدگی
 7. شرکت در جلسه ی هئیت رسیدگی
 8. دریافت کارت معافیت کفالت پدر

آشنایی با کمیسیون کفالت پدر

مثل سایر معافیت های کفالت، بر اساس ماده (24) قانون خدمت وظيفه عمومی، صدور معافیت بعد از رای کمیسیون صادر میشه. این کمیسیون مدارک و مستندات شما رو بررسی می کنه. اپه پدر مشکل پزشکی داشته باشه، پرونده پزشکی که در بیمارستان های ناجا تهیه شده در اختیار کمیسیون قرار داده میشه.

برای گرفتن معافیت کفالت پدر بیمار زیر 75 سال، حتما تایید کمیسیون پزشکی نیز لازم است

اعضای کمیسیون کفالت پدر شامل:

 • بخشدار محل يا نماينده او.
 • ریيس سازمان وظيفه عمومي محل يا نماينده او.
 • نماينده دادستان شهرستان و در صورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه صلح نماينده دادگاه.
 • يك نفر از نمايندگان شورای اسلامی شهرستان يا شورای اسلامي بخش يا شهر به معرفی شورای مربوطه

بهترین زمان برای گرفتن کفالت

بهترین زمان برای گرفتن معافیت کفالت پدر

برای اینکه بتونین درخواست کفالت بدین باید وضعیت نظام وظیفه شما مشخص باشه یعنی تو یکی از سه حالت زیر باشین

 1. معافیت تحصیلی داشته باشین
 2. در فرجه یک ساله معرفی باشین
 3. بدون غیبت سربازی در حال خدمت باشین

بهترین زمان برای درخواست کفالت از طریق پدر زمان دانشجوییه. چون اگه درخواست کفالتت رد بشه معافیت تحصیلی داری و تاریخ اعزام به خدمت برات صادر نمیشه. بعد از اتمام تحصیل وارد فرجه یک ساله معرفی میشین. برای اطلاعات بیشتر معافیت کفالت حین تحصیل رو مطالعه نمایید.

تو فرجه یک سال به شرطی می تونین برای کفالت پدر اقدام کنین که دفترجه سربازی پست کنین. با ارسال دفترچه براتون تاریخ اعزام صادر میشه. پس در صورت عدم معافیت عملا ممکنه شانس ادامه تحصیل، امریه سربازی و … رو از دست بدین.

مشاوره تلفنی سربازی باران

حقیقات محلی معافیت کفالت پدر

برای گرفتن تمامی معافیت های کفالت انجام تحقیقات محلی از سوی مراجع ذی صلاح و پر کردن فرم ها اجباریه. بر اساس بند ب ماده 130 آیین نامه سازمان نظام وظیفه، این تحقیقات توسط کلانتری منطقه سکونت انجام می شه. باران مشاوره توصیه می کنه از دادن اطلاعات اشتباه پرهیز کنین چرا که در روند معافیت با مشکل مواجه خواهید شد.

برگ تحقیق وضعیت |مشاوره تلفنی باران 70703025 021

استشهاد محلی برای معافیت کفالت پدر

تحقیقات محلی برای معافیت کفالت پدر از روی فرم استشهاد محلی صورت می گیره. شما باید این استشهاد را به همراه سایر مدارک تون به پلیس +10 تحویل بدین.

جناب آقای ………………………….

رییس محترم اداره نظام وظیفه استان …………………..
موضوع : درخواست معافیت از خدمت سربازی

با سلام و احترام
بدینوسیله به استحضار می رساند فرزندم …………………… که امسال مشمول خدمت مقدس سربازی شده است، تنها فرزند ذکور خانواده می باشد. همچنین با توجه به اینکه اینجانب کشاورز می باشم، فرزندم کمک بزرگی در کارهای زراعی و کسب درآمد خانواده می باشد و اعزام به خدمت وی خانواده ام را با مشکلات و دشواری های جدی روبرو می نماید. همچنین به استحضار می رسانم پسرم دچار بیماری های ……………………….. می باشد که مدارک پزشکی به پیوست می باشد.

لذا از آن مقام محترم تقاضا دارم دستور فرمایید برابر ماده و تبصره …………………قانون نظام وظیفه مبنی بر معافیت تنها فرزند ذکور، نسبت به معافیت تنها پسرم اقدام فرمایند.

از دستور مساعد جهت بررسی و حل مشکل کمال تشکر و سپاسگذاری را دارم.

با تشکر و سپاس

پدر سرباز ………………..

اعتراض به رای صادر شده تحقیقات محلی معافیت کفالت

اگر در مرحله تحقیقات محلی، معافیت کفالت شما باطل شود شما این حق را دارید که به رای صادره اعتراض کنید. برای اعتراض می توانید در خواست خود را از طریق دفاتر پلیس + 10 برای شورای عالی تجدید نظر ارسال کنید.

پدر شما باید در در جلسه هیئت رسیدگی حضور پیدا کند. اگر پدر شما قادر به شرکت در این جلسه نیست باید گواهی عدم توانایی را برای جلسه تهیه کنید

مدارک و مراحل مورد نیاز برای کفالت پدر

در مرحله اول مدارک لازم را رو باید به یکی از مراکز پلیس + 10 ارائه کنین. در مرحله دوم هنگام شرکت در کمیسیون که زمان آن از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی به شما اعلام می شه، مدارک دیگری رو ارائه خواهید کرد.

 1. مدارک شناسایی خود با کسانی که لازم است سازمان نظام وظیفه عمومی از وضعیت آنها مطلع باشد.
 2. برگ استعلام آخرین وضعیت تحصیلی
 3. برگ معاینه اولیه مشمولان
 4. گواهی فوت خواهر یا برادر و …
 5. برگ تحقیق وضعیت توسط نیروی انتظامی
 6. برگ معاینه پزشکی پدر
 7.  برگ استشهاد تائید وضعیت و صحت ادعای شما

مدارک مورد نیاز برای معافیت کفالت پدر

چه مدارکی برای تشخیص یگانه سرپرست مشمول مورد نیاز است؟

 • فتوکپی شناسنامه افراد ذینفع که مأمور مربوطه با اصل سند شناسایی تطبیق داده و زیر آن نام ونشان خود را با ذکر تاریخ تایید وامضاء مینماید.
 • استشهاد (گواهی) امضاءشده توسط سه نفر از بستگان مشمول که به تایید مراجع انتظامی محل برسد.
 • انجام تحقیقات در مورد درستی ادعای مشمول واستشهاد (گواهی) بستگان توسط مأموران حوزه یا پاسگاه انتظامی یا کلانتری مربوط و تایید هویت بستگان.

معافیت کفالت چقدر طول می کشد

معافیت کفالت پدر چقدر طول میکشد؟

به طور کلی نمیشه برای روند اداری زمان دقیقی مشخص کرد. تهیه مدارک، استهشاد محلی و … که توسط مشمول باید انجام بشه ممکنه زمان بر باشه. اینکه معافیت کفالت پدر حین خدمت، یا حین تحصیل هم می خواین بگیرین ممکنه تو روند معافیت تاثیر بزاره.

به طور کلی در شرایط عادی وظیفه عمومی موظف هست تا ظرف کمتر از دوماه برای کمیسیون کفالت پدر رو برگزار کنه. بدیهی هست که در موارد خساس مثل جنگ، بروز بیماری های همه گیر مثل کرونا و …، کادر درمان درگیر میشه. پس عملا ممکنه کمیسیون ها دیرتر برگزار بشه.

هزینه معافیت کفالت پدر 1402

فرقی نمی کنه برای چه معافیتی اقدام می کنی. اگه قرار باشه برات کارت معافیت کفالت صادر بشه باید هزینه صدور کارت رو پرداخت کنی. علاوه بر این، هزینه های مربوط به آزمایش های پزشکی و … بر عهده مشمول هست. واقعا نمی دونم چه منطقی پشت این قضیه هست ولی هزینه صدور کارت بستگی به مدرک تحصیلی داره!

جدول هزینه صدور کارت معافیت کفالت بر اساس مدرک تحصیلی

مدرک تحصیلیهزینه صدور کارت معافیتمدرک تحصیلیهزینه صدور کارت معافیت
زیر دیپلم200 هزار توامندیپلم250 هزار تومان
فوق دیپلم500 هزار تومانلیسانس500 هزار تومن
کارشناسی ارشد1250 هزار تومندکترا عادی1250 هزار تومن
دکترا تخصصی1500 هزار تومنمشمولان مقیم خارج کشور20 میلیون تومن
مشمولان مددجو کمیته امداد30 هزار تومنمشمولان مددجو بهزیستی30 هزار تومن

کارت معافیت شما از نظر ظاهری فرقی با سایر کارت ها نداره فقط در بخش “نوع معافیت”، عبارت “موارد خاص” ذکر شده. در اینجا عکس معافیت کفالت پدر رو هم براتون گذاشتم.

 

کارت معافیت کفالت سربازی | باران مشاوره

صدور مجدد کفالت پدر

به طور کلی هر مکفول فقط می تونه یک کفیل داشته باشه. پس اگه شخصی از خانواده کفالت پدر رو بر عهده گرفت و بعد ازدواج کرد، شما مجددا نمی تونین درخواست کفالت بدین مگر اینکه کفالت باطل بشه. تنها در شرایط زیر امکان صدور مجدد کفالت ممکنه.

 1. کفیل فوت کرده باشد.
 2. کفیل به دلیل بیماری یا عارضه ناتوان باشد.
 3. به درخواست خود پدر به دلیل عدم صلاحیت کفیل تغییر کند.

 

مشاوره تلفنی معافیت کفالت پدر

مشاوره معافیت کفالت پدر

با توجه به کمبود سرباز در سال های اخیر، صدور معافیت های سربازی به خصوص کفالت پدر سخت تر شده. از طرفی ارسال درخواست کفالت به پلیس + 10 ریسک اعزام به خدمت داره. مواردی مثل داشتن برادر در حالت عادی ممکنه مانع گرفتن کفالت بشه اما با استفاده از بعضی تبصره ها شرایط گرفتن معافیت کفالت از طریق پدر مهیا میشه.

استفاده از مشاوره سربازی باعث میشه از این تبصره ها آگاه بشی، استشهاد محلی رو به درستی انجام بدی و به سوالات کمیسیون کفالت پاسخ مناسب بدی. پس همین حالا با باران مشاوره تماس بگیر.

 

سوالات متداول

 

 

 


1) شرایط معافیت کفالت پدر چیست؟

پدر یا باید کهولت سن داشته باشد یا به دلیل بیماری قادر به انجام امور روزمره نباشد.

2) آیا با وجود برادر متاهل می توانم کفالت پدر بگیرم؟

در حالت عادی وجود برادر تنی یا ناتنی (از سمت پدر) که بالای 18 سال باشد مانع معافیت کفالت است و وضعیت تاهل یا مقیم خارج بودن برادر باز هم مانع کفالت است. اما با استفاده از قوانین مددجویی می توان با وجود برادر کفالت گرفت.

3) چه بیماری هایی باعث معافیت کفالت پدر می شود؟

بیماری باید حاد بوده به طوری که پدر قادر به انجام امور روزانه نباشد. بیماری های معاف کننده شامل دیسک کمر پدر، کم شنوایی، مشکلات قلبی و … می باشد. برای اطلاعات بیشتر آیین نامه کسان مشمول (لیست بیماری های کفالت) را در مقاله مطالعه نمایید.

4) من در حال حاضر دانشجو هستم و از معافیت تحصیلی استفاده می کنم. آیا می توانم برای معافیت کفالت پدرم اقدام کنم؟

اساس قانون شما می توانید در زمان داشتن معافیت تحصیلی برای درخواست معافیت کفالت پدر اقدام کنید.

5) برادر من ساکن خارج کشور است و من تنها پسر بالای 18 سال خانواده هستم. آیا می توانم کفالت پدرم را بگیرم؟

شما فقط در صورتی می توانید با وجود برادر بالای 18 سال کفالت پدر بگیرید که برادر شما از سرپرستی پدر شما عاجز باشد. پس در نتیجه با توجه به اینکه برادر شما ساکن خارج از کشور است، نمی توانید از طریق گرفتن کفالت پدرتان معاف شوید.

6) پدر من 65 سال دارد. آیا می توانم کفالتش رو بر عهده بگیرم؟

گرفتن کفالت پدر به دو صورت ممکن است. یا باید سن پدر شما بیشتر از 75 باشد یا اینکه ایشان از کار افتاده بوده و نیاز به مراقبت داشته باشند.

7) سن پدر من در شناسنامه تغییر کرده است. مبنای محاسبه سن ایشان کدام است؟

تغییر سن پدر شما در شناسنامه در روند اخذ معافیت کفالت پدر تاثیر گذار نیست. سن اول ایشان ملاک رسیدگی به درخواست شماست مگر آنکه این تغییر سن بر اساس رای مراجع قضایی باشد. (شناسنامه قبلی باطل شده و شناسنامه جدید صادر شده باشد)

8) من و برادرم تنها پسران بالای 18 ساله خانواده هستیم و برادر من در زندان است. آیا من می توانم معافیت کفالت بگیرم؟

متاسفانه شما نمی توانید از معافیت کفالت ایشان استفاده کنید.

9) من حدود دو ماه پیش برای اخذ کفالت پدر بیمارم اقدام کردم ولی به دلیل بروز مشکلاتی پروندم را دنبال نکردم آیا معافیت من باطل شده؟

خیر. معافیت شما باطل نشده است. از نظر سازمان نظام وظیفه چناچه بیش از یک ماه برای رسیدگی به پروندتان مراجعه نکنید، سازمان نظام وظیفه عدم مراجعه شما را به معنی انصراف تلقی کرده و برای شما برگ آماده به خدمت صادر می کند.

10) من بلاخره متوجه نشدم شرط کبر سن 70 سالگی هست یا 75 سالگی؟

شرط کبر سن تا انتهای سال نود و هشت 70 سالگی بود. برای سال نود و نه به بعد شرط کبر سن 75 سالگی اعلام شد. بدین ترتیب اگر از تاریخ 99/01/01 به بعد درخواست سرپرستی از پدر را بدهید شرط کبر سن 75 سالگی خواهد بود. اگر قبل از این تاریخ در خواست داده باشید همان قانون قبلی (کبر سن 70 سالگی) برای شما لحاظ می شود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 413 تا
 1. امیر :

  سلام وقت بخیر من از سال ۹۷مشمول خدمت میشدم
  پدرم سال نود هشت پاش در اثر دیابت قطع شد از زیر زانو
  مشکل گوارشی و پروستات هم داره در اثر دیابت
  از دو یا سه سال قبل از ۹۸ پاش زخم شده بود و در حال درمان بود
  ایشون هیچ منبع درامدی و مستمری هم ندارند
  من چطور میتونم برای معافیت اقدام کنم؟
  در ضمن تحت پوشش هیچ نهادی هم نیستن.

  1. باران مشاوره :

   به مشمول غایب در شرایط عادی کفالت نمیدن

   1. امیر :

    خسته نباشی
    بنظر شما من شرایطم عادی و گل و بلبله؟

 2. مجید :

  سلام وقت بخیر من پدر و مادرم تو سن ده سالگیم جدا شدن و بعد از پنج سال مادرم تجدید فراش کردن!یک خواهر دارم ک یک سال بزرگ تر از خودمه و تقریبا ده ساله که از پدر اصلیم هیچ خبری نیست!من میتونم کفالتی بگیرم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. باران مشاوره :

   کفالت خواهر شما با پدرتان است.

 3. رضا :

  سلام خسته نباشید ببخشید پدر من ۵۶سال داره ولی بر اثر تصادف طبق نامه پزشک قانونی ۵۰تا۷۰درصد از کار افتادگی داره ویک بردار دارم ک متاهله وخانه خودش هست و مستقل کار میکنه امکان داره بتونم کفالت پدرم رو بگیرم در ضمن من الان سربازم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر با وجود برادر نمیشه

 4. مسعود :

  سلام
  ۳ماه پیش پدر من سرطان روده گرفت و کل روده بزرگ رو برداشتن متاسفانه متاستاز هم کرده که پرده مومنتوم روده درگیر شده و کبد هم یک زایده داره مشکوک به سرطان هست جواب پاتولوژی هم هست تک فرزند هستم .
  امکان معافیت هست؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که پدرتون برای انجام امورات شخصی خودش هم به مشکل برخورده باشد شما برای از طریق کفالت پدر معاف دائم خواهید شد.

 5. میلاد روحی :

  سلام درخواست منو برای کفالت،شورا قبول کرده،حالا ممکنه تحقیق محلی بکنن و رد بشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه موردی خاصی مشاهده نشه خیر مشکلی پیش نخواهد آمد.

 6. شهاب :

  سلام خسته نباشید
  پدر بنده ۷۳ سالشونه سکته مغزی کردن و ۲ساله که نمیتونن کارهای شخصیشون رو انجام بدن و بنده که آخرین فرزند خانواده هستم مسئولیت گردن بنده افتاده و ۲برادر دارم که جفتشون سربازی رفتن و یکی خارج از کشور میباشد و دیگری ایران. به دلیل اینکه از ۲مادر جداگانه هستیم ایشون از همسرشون طلاق گرفتن و مادرشون بیماری پارکینگسون دارن و از ایشون مراقبت میکنن و بنده هم از پدرم مراقبت میکنم. آیا معافیت کفالت پدر به بنده تعلق میگیره ممنون میشم از راهنماییتون.

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر وجود برادر به هر صورت برای شما ممانعت ایجاد خواهد کرد.

 7. محمد :

  سلام.پدرم ۶ ماهه دیسک کمرش اوت کرده و سرکار نمیتونه بره.امکان معافیت کفالت هست بنظرتون؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 8. علی :

  سلام من تک پسرم و پدرم هم سکته قلبی کرده هم تو جوونی تصادف کرده شکمش عمل سنگین داشته و یه کلیه اش فقط یکیش کامل کار میکنه آیا شانس معافیت دارم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه از کارافتاده و نیازمند مراقبت تشخیص داده بشه بله

 9. محمد ح ه :

  سلام درود وقت بخیر.
  من دارای 2 برادر بزرگتر از خودم هستم که خانه و خانواده تشکیل دادن و از ما جدا هستن که از یک مادر نیستیم.
  و پدر من 90 سالش هست و من تنها فرزند خانواده 18ساله از مادر اصلی خودم هستم
  ایا شرایط معافیت برایم وجود دارد
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بلی

 10. امیر :

  سلام پدر من سال ۹۲ مفصل لگن پاشو تعویض کرده با تو دوره ی خدمت خودش طبق ماده ۳۹ بند ۴ معاف شده و مشکلاتی مثل کوتاه بلندی دست داره با کمی انحراف چشم و بیماری قندو چربی با کبد چرب داره البته پدرم راه میره ولی نمیتونه از خرجو مخارج خونه بر بیاد تک پسرم هستم با یه خواهر کوچیکتر دارم لطفا جواب بدید میشه کفالت پدرمو بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه از کار افتاده و نیازمند مراقبت تشخیص داده بشه معافی

   1. امیر :

    یعنی با توجه به معافیت خودش نمیشه کاری کرد کسی که اون زمان با مریضیش معاف شده الان که بیماریاش بیشتر شده معاف شدن سخته یعنی تازش از کار افتادگیو چه کسی باید تشخیص بده دکتر بیمارستان دولتی اگه نامه ای بنویسه که از کار افتاده به حساب می اید قبوله ؟

    1. باران مشاوره :

     خیر کمیسیون نظام وظیفع ه باید تشخیص بده

 11. qqqsss :

  سلام.خسته نباشید پدر من دیابت نوع ۲ داره و به حاطر همین ۲۰ کیلو وزن کم کرده و بدنش ضعیف شده ولی از عهده کار های روزمره خودش بر میاد و سرحاله آیا احتمال داره که معاف بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام خیر باید ایشون نیازمند مراقبت تشخیص داده بشن

 12. ارش :

  سلام وقت بخیر خسته نباشین ببخشید من هم معاف رزم هستم هم گروه ب، بخاطر استرس خیلی زیادم دستم میلرزه تپش قلب میگیرم سرم گیج میره تویه آموزشی هم سکته قلبی کردم ولی مدرکی ندارم پدرم هم وضعیت روحی خیلی خوبی نداره اصلا ناراحتی اعصاب روان داره دکتر رفته خوب نشده این قرصا که دکتر هم داده روی کبد کلیه‌اش تاثیر گذاشته کبدش خیلی چرب شده یه بردار و خواهر بزرگ تر هم دارم ولی اینا نمیتونن نگهداری کنن مادرم هم زنده هستش میتونم کفالت پدرم بگیرم ؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام. برای معافیت کفالت پدر باید سن پدرتون بالای 75 سال باش یا شرایط بیماریشون به گونه ای باش که برای کارهای روزانشون هم نیاز به مراقب داشته باشن. در ضمن وجود برادر بالای 18 سال مانع این معافیت میباشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: