مشمولان خارج از کشور تحت شرایطی معافیت تحصیلی می گیرند

شرایط اخذ معافیت تحصیلی مشمولان خارج از کشور در سال 98

4 1,608

بسیاری از مشمولان نظام وظیفه در خصوص شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور سوالاتی دارند. از طرفی برخی از مشمولان که در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند، فاقد معافیت تحصیلی می باشند. سردار مهری رئیس سازمان نظام وظیفه درباره وضعیت این مشمولان در خارج از کشور توضیحاتی را داد.

شرایط بهره مندی از معافیت تحصیلی مشمولان در خارج از کشور 

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سردار تقی مهری رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: بر اساس اصلاحیه ماده 35 قانون وظیفه عمومی، ادامه تحصیل مشمولان دارای مدرک تحصیلی دیپلم در دانشگاه های خارج از کشور میسر نمی باشد. بر اساس این ماده فقط مشمولان فارغ التحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر می توانند جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور اقدام کنند.

سردار مهری در ادامه بیان کرد: برای مشمولانی که تا پایان سال 96 با مدرک دیپلم و بدون اخذ مجوز جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتند، تدابیری در نظر گرفته شده است. با انجام هماهنگی های لازم مقرر شده است مشمولانی که تا سال 96 در خارج از کشور شروع به تحصیل کرده اند، بتوانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. دوره های تحصیلی که این مشمولان گذرانده اند نیز به عنوان سنوات تحصیلی ایشان منظور می شود.

تردد به داخل کشور برای مشمولان غایب

سردار مهری گفت: ارائه این معافیت تحصیلی فقط مخصوص مشمولانی است که تا پایان سال 96 به خارج از کشور رفته اند. البته تعلق معافیت تحصیلی مشروط بر این است که این افراد در دانشگاه ها مورد تایید مشغول به تحصیل شده باشند. پس از بررسی مدارک این افراد لازم است که مبلغ وثیقه را واریز کنند و سپس از معافیت تحصیلی بهره مند شوند.

سردار مهری در پایان گفت: از سال 97 به بعد مشمولانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند نمی توانند در خارج از کشور از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. در نتیجه این دسته از افراد لازم است به منظور تردد در داخل کشور، سه سال اقامت در آن کشور داشته باشند. این افراد می توانند تا پایان سال 1400 در هر سال 2 مرتبه و به مدت 3 ماه در کشور تردد کنند.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. آرش :

  سلام من سال ۱۳۹۲ پیش دانشگاهی را گذراندم و بعد در ایران به دانشگاه رفتم
  الان با گذاشتن وثیقه به یه کشور دیگه امدم و تصمیم گرفتم به دانشگاه بروم
  چگونه میتونم مدرک دیپلم را بگیرم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آرش
   ما کارشناس نظام وظیفه هستیم. در این زمینه نمی توانیم شما را راهنمایی کنیم.

 2. خالقي :

  با سلام
  اگر شخصي از خرداد ١٣٩٦ در خارج از كشور پس از مقطع دهم مشغول به تحصيل در مقطع ديپلم و در تير١٣٩٨ديپلم را در خارج كشور گرفته باشد و متولد ابان ١٣٧٩ باشد أيا ميتواند در كنكور ١٣٩٩در ايران شوكت كند و ميخواهذ از مهر ١٣٩٨به ايران بياد و برأي كنكور ١٣٩٩بخواند
  أيا از معافيت يك ساله زيز بيست سال برأي ورود به دانشكاه ميتواند با ورود به ايران استفاده كند

  1. باران مشاوره :

   سلام علیرضا
   بله، این فرد به دلیل اینکه دیپلم را پس از سن مشمولیت اخذ کرده است، از تاریخ اخذ دیپلم یک سال فرصت دارد تا برای ادامه تحصیل اقدام کند. البته توصیه می کنیم برای راهنمایی کامل با همکاران ما تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: