معافیت طلاق

طلاق پدر و مادر منجر به معافیت سربازی می شود؟

476 51,682

نحوه معافیت طلاق سربازی

تمام افراد مذکر که به سن ۱۸ سالگی می رسند، مشمول سربازی هستند. گذراندن سربازی با وجود اینکه باعث می شود فرد تجاربی را کسب کند سختی هایی هم دارد. جدای از سختی ها عده ای نیز معتقند دوسالی را از زندگی خود عقب می افتند.

از این جهت بسیاری از مشمولان نظام وظیفه ترجیح می دهند راهکار هایی را پیدا کنند تا از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. یکی از انواع این معافیت ها، معافیت طلاق پدر و مادر است. در این مقاله به بررسی این نوع معافیت سربازی می پردازیم و به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

آیا طلاق موجب معافیت از سربازی می شود؟

چه نوع طلاقی باعث می شود فرد از سربازی معاف شود؟

نوع معافیت از سربازی بابت طلاق پدر و مادر چیست؟

نحوه اخذ معافیت طلاق چگونه است؟

نوع معافیت سربازی طلاق پدر و مادر

در قوانین نظام وظیفه معافیت از سربازی دارای دسته بندی می باشد. انواع معافت های سربازی شامل: معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و معافیت پزشکی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی نوع معافیتی که بابت طلاق پدر و مادر اخذ می شود بپردازیم. در واقع معافیتی که امکان دارد بابت طلاق پدر و مادر به فرد مشمول داده شود تحت عنوان معافیت کفالت شناخته می شود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت طلاق و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می شوند و باید به خدمت سربازی بروند. خدمت سربازی برای همه مشمولین اجباری است مگر آنکه فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد در این صورت از خدمت سربازی معاف است. در صورتی که فرد مشمولی وظیفه سرپرستی و یا نگهداری از خانواده یا فردی را برعهده داشته باشد شامل قانون معافیت می شود.

اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و حمایت مادر مطلقه به عهده فرزند پسر است. در نتیجه فرد مشمولی که پدر و مادرش از هم جدا شده اند می تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همان معافیت طلاق استفاده نماید و به خدمت سربازی نرود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت کفالت مادر را مطالعه نمایید.

مشاوره تلفنی شرایط معافیت طلاق والدین | 70703025 021

شرایط معافیت طلاق والدین

بر اساس قوانین علاوه بر اینکه باید طلاق پدر و مادر فرد مشمول مستند باشد، باید شرایط دیگری هم وجود داشته باشد تا فرد مشمول از خدمت سربازی معاف شود. اول در خصوص مستندات طلاق پدر و مادر کمی بیشتر توضیح می دهیم.

در صورت طلاق پدر و مادر باید طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد . رسما در محضر این طلاق ثبت شده باشد. نوع طلاق زیاد مهم نیست چه بسا هستند افرادی که به صورت کاملا توافقی از هم جدا می شوند. دیگر شرایط به شرح زیر است.

 • مشمول تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال پدر و مادری باشد که از هم طلاق گرفته اند.
 • مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر دارای غیبت سربازی نباشد.
 • مادر فرد مشمول پس از طلاق ازدواج نکرده باشد.
 • حداقل ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد.

در صورتی که کمتر از ۳۰ ماه از طلاق گذشته باشد به فرد مشمول معافیت موقت داده می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه فرد مشمول می تواند کارت معافیت کفالت را دریافت کند

طلاق توافقی برای معافیت کفالت

در قوانین زن و شوهر می توانند به شکل های قانونی مختلفی از هم طلاق بگیرند. یکی از این نوع جدایی، طلاق توافقی است. در واقع در صورتی که پدر و مادر فرد مشمول به صورت توافقی هم از هم جدا شوند باز فرد مشمول می تواند از معافیت طلاق توافقی استفاده کند.

طلاق توافقی کاملا قانونی و مستند است پس شرایط لازم برای اثبات طلاق را نیز دارد. در واقع می توانیم بگوییم طلاق توافقی برای معافیت کفالت در صورت وجود مستندات لازم جهت اثبات اینکه طلاق سوری نیست، می تواند موجب اخذ معافیت کفالت مادر شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مراحل اخذ معافیت سربازی از طریق طلاق

در صورتی که فرد مشمول مادرش مطلقه باشد و مستندات لازم برای اثبات طلاق و مطلقه بودن مادر را در اختیار داشته باشد باید جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح ذیل عمل کند.

 • در مرحله اول فرد مشمول با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ فرم های مربوط به معافیت کفالت را دریافت می کند
 • پس از تکمیل فرم های مربوط به معافیت طلاق مادر مطلقه و مشخصات ایشان مدارک مورد نیاز جهت معافیت طلاق را تهیه می نماید.
 • با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و تایید مدارک، اسم و مشخصات در سیستم ثبت و مدارک مشمول به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود.
 • پس از گذشت چند روز فرد مشمول به سازمان نظام وظیفه فراخوانده می شود.

طلاق صوری برای معافیت سربازی

یکی از اشتباهاتی که مشمولین نظام وظیفه انجام می دهند، طلاق صوری برای اخذ معافیت سربازی است. در گذشته گاها شاهد اخذ معافیت از طریق طلاق صوری بوده ایم. اما در حال حاضر با توجه به تمهیداتی که توسط سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است، شرایط اخذ معافیت کفالت از طریق طلاق تغییر کرده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت سربازی از طریق طلاق صوری را مطالعه نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 476 تا
 1. حسین :

  باسلام خسته نباشید
  بنده ۱۹ ساله هستم و قصد رفتن به خدمت سربازی رو دارم وپدر ومادر بنده از هم جداشده اند و هردو ازدواج مجدد کرده اند میخواستم بدونم اینکه به خدمت سربازی برم چقدر احتمال داره باشرایطی که دارم در شهر خود انتخاب بشم برا خدمت؟ و همینطور چه تفاوت‌های بین سرباز عادی با سربازی که فرزند طلاق میباشدقائلند؟واحتمال این هست که بنده رو هر ۶ ماه به شهرستان های مختلف برای خدمت انتقال بدن؟

  باتشکر از شما

  1. باران مشاوره :

   سلام حسین جان
   معمولا سرباز رو از این شهر به اون شهر نمی فرستن
   توی آموزشی یه فرمی میدن که شرایطت رو توش می نویسی با تشخیص فرمانده ممکنه شهر نزدیکتری برات بزنن
   تفاوت خاصی ندارن

 2. علی :

  سلام من تک فرزندم و خواهر و برادری ندارم و الان سه روز هست دفترچه اعزام پست کردم و آبان ماه اعزامم هست ولی منتهی بخاطر یکسری مشکلات مستند و قابل اثبات پدر و مادرم قصد طلاق توافقی دارن ،میخواستم بدونم درصورت انجام طلاق توافقی قبل از اعزامم شرایط اولیه جهت معافیت موقت رو دارم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان می تونی بری پلیس + ۰ برای معافیت کفالت اقدام کنی منتها اگه زمان کافی نداشته باشی باید حین خدمت اقدام کنی وگرنه غیبت می خوری

 3. ارش :

  سلام آیا نظام وظیفه باری طلاق توافقی یا اصلا کل طلاق هایی کصورت گرفته تحقیق میکنه از همسایه و فامیلا؟

  1. باران مشاوره :

   آرش جان تحقیقات محلی انجام میده و خیلی هم سخت گیر هستن.

 4. محمد :

  من ۲۲ سالمه تازه فارغ‌التحصیل شدم لیسانس فیزیوتراپی دارم پدرم ۱۳ ماه جبهه‌ داره دو برادر و یک خواهر دیگه دارم که دو برادر سربازی رفتن یکیشون مجرد و دیگری متاهل هست من با طلاق پدر و مادر امکان معاف شدن دارم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد جان
   وجود برادر بالای ۱۸ سال مانع معافیته

 5. مجتبی حسینی :

  سلام من تک پسر هستم و دانشجو بودم تا سال ۹۷ولی از ۹۷دیگه دانشگاه نرفتم الان ۲۵سالمه پدر و مادرم دوماهه از هم جدا شدن و من فرزند ارشد هستم آیا معافیت کفالت بهم تعلق میگیره.

  1. باران مشاوره :

   به غایب معافیت کفالت نمیدن.

 6. امیر :

  من تاحالا غیبت نداشتم و محصل هستم ، پدر و مادرم ۱۸ ماه از هم جدا شدن

  هنوز ۳۰ ماه نشده ، میتونم برای معافیت اقدام کنم

  مادرم حقوق بگیر هست

  1. باران مشاوره :

   امیر جان شرایط اولیه معافیت موقت رو داری.

 7. ‌محمدی :

  سلام بنده ۲۵سال دارم مادرم معلم وحقوق بگیراست یکماهه ازپدرم جداشده،توافقی،آیامیتوانم کفالت راگیرم یک خواهرزاده ساله دارم وتک پسرهستم

  1. باران مشاوره :

   آقای محمدی شما شرایط اولیه معافیت کفالت رو داری

   1. سجاد :

    سلام حسته نباشید ببیند میشه بگید این شریطه اولیه چیه من ۱۸ ساله معافیت موقتی برای دیپلم گرفتم دومن من مادر پدم حدود شیش ساله از هم جدا شدن میگن مادر پدرت بالای ۶۰ سال باشه مادر من حونه دار وحقوقی نداره مددجو هم میگه باید وارد دانشگاه شی تا بتونی معاف شی اگه اینجوری باشه پس طلاق فایده ای نداره که مسغره بازیه

    1. باران مشاوره :

     سجاد جان بهتره یک بار مقاله رو کامل بخونی و بعد اگه سوالی بود برامون کامنت کنی چون کامل توضیح دادیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: