معافیت طلاق

طلاق پدر و مادر منجر به معافیت سربازی می شود؟

335 43,896

نحوه معافیت طلاق سربازی

تمام افراد مذکر که به سن ۱۸ سالگی می رسند، مشمول سربازی هستند. گذراندن سربازی با وجود اینکه باعث می شود فرد تجاربی را کسب کند سختی هایی هم دارد. جدای از سختی ها عده ای نیز معتقند دوسالی را از زندگی خود عقب می افتند.

از این جهت بسیاری از مشمولان نظام وظیفه ترجیح می دهند راهکار هایی را پیدا کنند تا از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. یکی از انواع این معافیت ها، معافیت طلاق پدر و مادر است. در این مقاله به بررسی این نوع معافیت سربازی می پردازیم و به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

آیا طلاق موجب معافیت از سربازی می شود؟

چه نوع طلاقی باعث می شود فرد از سربازی معاف شود؟

نوع معافیت از سربازی بابت طلاق پدر و مادر چیست؟

نحوه اخذ معافیت طلاق چگونه است؟

نوع معافیت سربازی طلاق پدر و مادر

در قوانین نظام وظیفه معافیت از سربازی دارای دسته بندی می باشد. انواع معافت های سربازی شامل: معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و معافیت پزشکی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی نوع معافیتی که بابت طلاق پدر و مادر اخذ می شود بپردازیم. در واقع معافیتی که امکان دارد بابت طلاق پدر و مادر به فرد مشمول داده شود تحت عنوان معافیت کفالت شناخته می شود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت طلاق و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می شوند و باید به خدمت سربازی بروند. خدمت سربازی برای همه مشمولین اجباری است مگر آنکه فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد در این صورت از خدمت سربازی معاف است. در صورتی که فرد مشمولی وظیفه سرپرستی و یا نگهداری از خانواده یا فردی را برعهده داشته باشد شامل قانون معافیت می شود.

اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و حمایت مادر مطلقه به عهده فرزند پسر است. در نتیجه فرد مشمولی که پدر و مادرش از هم جدا شده اند می تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همان معافیت طلاق استفاده نماید و به خدمت سربازی نرود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت کفالت مادر را مطالعه نمایید.

مشاوره تلفنی شرایط معافیت طلاق والدین | 70703025 021

شرایط معافیت طلاق والدین

بر اساس قوانین علاوه بر اینکه باید طلاق پدر و مادر فرد مشمول مستند باشد، باید شرایط دیگری هم وجود داشته باشد تا فرد مشمول از خدمت سربازی معاف شود. اول در خصوص مستندات طلاق پدر و مادر کمی بیشتر توضیح می دهیم.

در صورت طلاق پدر و مادر باید طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد . رسما در محضر این طلاق ثبت شده باشد. نوع طلاق زیاد مهم نیست چه بسا هستند افرادی که به صورت کاملا توافقی از هم جدا می شوند. دیگر شرایط به شرح زیر است.

 • مشمول تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال پدر و مادری باشد که از هم طلاق گرفته اند.
 • مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر دارای غیبت سربازی نباشد.
 • مادر فرد مشمول پس از طلاق ازدواج نکرده باشد.
 • حداقل ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد.

در صورتی که کمتر از ۳۰ ماه از طلاق گذشته باشد به فرد مشمول معافیت موقت داده می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه فرد مشمول می تواند کارت معافیت کفالت را دریافت کند

طلاق توافقی برای معافیت کفالت

در قوانین زن و شوهر می توانند به شکل های قانونی مختلفی از هم طلاق بگیرند. یکی از این نوع جدایی، طلاق توافقی است. در واقع در صورتی که پدر و مادر فرد مشمول به صورت توافقی هم از هم جدا شوند باز فرد مشمول می تواند از معافیت طلاق توافقی استفاده کند.

طلاق توافقی کاملا قانونی و مستند است پس شرایط لازم برای اثبات طلاق را نیز دارد. در واقع می توانیم بگوییم طلاق توافقی برای معافیت کفالت در صورت وجود مستندات لازم جهت اثبات اینکه طلاق سوری نیست، می تواند موجب اخذ معافیت کفالت مادر شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مراحل اخذ معافیت سربازی از طریق طلاق

در صورتی که فرد مشمول مادرش مطلقه باشد و مستندات لازم برای اثبات طلاق و مطلقه بودن مادر را در اختیار داشته باشد باید جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح ذیل عمل کند.

 • در مرحله اول فرد مشمول با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ فرم های مربوط به معافیت کفالت را دریافت می کند
 • پس از تکمیل فرم های مربوط به معافیت طلاق مادر مطلقه و مشخصات ایشان مدارک مورد نیاز جهت معافیت طلاق را تهیه می نماید.
 • با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و تایید مدارک، اسم و مشخصات در سیستم ثبت و مدارک مشمول به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود.
 • پس از گذشت چند روز فرد مشمول به سازمان نظام وظیفه فراخوانده می شود.

طلاق صوری برای معافیت سربازی

یکی از اشتباهاتی که مشمولین نظام وظیفه انجام می دهند، طلاق صوری برای اخذ معافیت سربازی است. در گذشته گاها شاهد اخذ معافیت از طریق طلاق صوری بوده ایم. اما در حال حاضر با توجه به تمهیداتی که توسط سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است، شرایط اخذ معافیت کفالت از طریق طلاق تغییر کرده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت سربازی از طریق طلاق صوری را مطالعه نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 335 تا
 1. مهران :

  سلام من تک فرزندم ، و یک دفه سر بیماری زخم روده ای ک دارم معاف شدم اما ب دلایلی دوباره ب خدمت خوانده شدم ، الان فشار بسیار روم زیاده و ارتش متوجه این موضوع نمیشود ، میخوام پدر و مادرم از طریق طلاق سبب معافی من بشوند ، امکانش هست ؟

  1. باران مشاوره :

   مهران جان وظیفه عمومی تحقیق می کند و به طلاق صوری معافیت نمی دهد.

 2. شادی :

  سلام من ۳ سال هست که به صورت محضری از همسرم جدا شدم و همسایه ها چیزی راجع به این موضوع نمیدونن هنوز فکر میکنن ما با هم زندگی میکنیم و من دوست ندارم کسی.. متوجه این موضوع بشه الان درخواست کفالت برای پسرم بکنم برای تحقیقات بیان جلو در خونه احتمالن همسایه ها میگن چیزی نمیدونن یا ما با هم زندگی میکنیم. اون موقع چه اتفاقی می افته ایا سند و مدرک محضری کفایت نمیکنه؟

  1. باران مشاوره :

   شادی خانم سوال و جواب را از سه تن از اقوام نزدیک خودتان می پرسند. اما به طور کلی نحوه اجرای تحقیقات محلی چیز مکتوبی نیست که بتوانیم به آن استناد کنیم.

 3. نیما :

  سلام من پدر و مادرم خیلی ساله پیش از هم طلاق گرفتن و من از مادرم جدا شدم به طوری که الان که تازه از ۱۸ سالگی رد شدم نتونستم ببینمش من پدرم ازدوج کرده و مادرمم بعضیا که پرسیدم دقیقا نمیدونم که ازدواج کرده یا نه خواستم بدونم من شامل معافیت کفالت میشم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   نیما جان معاف نمی شوید. برای کفالت مادر باید با ایشان زندگی کنید و به قانون بگویید سرپرست مادرتان هستید.

 4. رضا :

  سلام من زمانی دفترچه خدمتم رو پست کردم که ۲ ماه از ۱۸ سالگیم گذشته بوده البته قبل ۱۸ سالگی امتحانات دیپلم رو دادم ولی چون بدهکار بودم یه مدرسه مدرک منو ندادن و برای همین با مدرک سیکل رفتم خدمت و پدر مارم از هم جدا شدند در حین خدمت چون مادرم مریض شده بود مجبور به فرار از خدمت شدم الان یک سال از طلاق مادرم میگذره میخوام بدونم چون فرار از خدمت دارم میتونم برای معافیت اقدام کنم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   رضا جان شرط غیبت نداشتن غیبت دفترچه ای است. در غیر این صورت می توانید خود را به دادسرای نظامی معرفی کنید و در صورت مشخص شدن تکلیف فرارتان برای معافیت اقدام کنید.

 5. یاشار :

  من ۴ ماهه دارم خدمت میکنم در شرف ازدواج با یه خانم نابینا هستم که ایشان تحت پوشش بهزیستی هستند میتوانم معافیت موقت بگیرم ؟ البته ۶ ماه غیبت دارم در صورت توجیه غیبت میتونم این معافیتو بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   آقا یاشار شرط معافیت عدم وجود سابقه غیبت است.

 6. اکبر :

  سلام
  من متولد ۶۹ هستم چند ساله از مادرم مراقبت می کنم پدرم چند ساله که مفقود شده خبری ازش نیست من تو این چند سال سرپرست مادر بودم الان حدود ۲ ساله که غیابی مادرم طلاق گرفته و زیر نظر کمیته امداد هستش می خواستم بدونم می تونم الان برای کار شدیدا به معافیت نیاز دارم می خواستم بدونم می تونم الان برای معافیت اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   اکبر جان چون غیبت دارید به شما کفالت نمی دهند.

 7. ناصر :

  سلام وقت بخیر
  پدر و مادرم ۱ ماهه که از هم طلاق گرفتن خودم ۲۱ سالمه و دانشجو هستم و یک برادر کوچیکتر و ۱۶ ساله دارم. با پدرم زندگی میکنم ولی میشه به دروغ گفت که با مادر زندگی میکنم و معافیت رو بگیرم؟ حتمن هم باید تا قبل از اینکه برادرم ۱۸ سالش بشه اقدام کنم؟؟ کلا میشه یه راهنمایی کنید با توجه به شرایطم باید چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   ناصر خان شما فقط معاف موقت می شوید. برای معافیت دائم باید ۳۰ ماه از طلاق بگذرد. در این صورت برادر شما به سن مشمولیت می رسد و قانونا شما دیگر تنها کفیل مادر محسوب نمی شوید. باید مادرتان از همین حالا تحت پوشش بهزیستی یا کمیته قرار بگیرد.

 8. Younes :

  سلام من پدر و مادرم ۳ ماه از هم جدا شدن خودم الان محصل هستم هنوز یک سال از درسم مونده که تا نوزده سالگی تمومه میشه برادر هم ندارم تک پسرم می تونم کفالت طلاق بگیریم

  1. باران مشاوره :

   یونس جان شرایط اولیه معافیت طلاق را دارید. به شما معافیت موقت می دهند تا غیبت نخورید.
   معافیت دائم وقتی صادر می شود که سی ماه از طلاق گذشته باشد.

 9. عرفان :

  سلام من متولد اسفنده سال ۷۶ هستم
  مادر پدرم اردیبهشت سال ۹۶ و در حالی ک من در حین تحصیل بودم(سوم دبیرستان) از هم جداشدند معافیت تحصیلی من تا اسفند ماهه سال ۹۶ اعتبار داشت و بنا به شرایط پیش اومده نتونستم ادامه تحصیل بدم. من الان با مادر و خواهرم زندگی میکنم میخاستم بدونم ایا معافیت کفالت به من تعلق میگیره یا نه. ممنون میشم پاسخ بدین

  1. باران مشاوره :

   خیر عرفان جان غیبت مانع از معافیت شما می شود.

 10. فراز :

  سلام وقت بخیر
  من فراز هستم ۲۲ سالمه پدر و مادرم جدا از هم جدا شدن و یه برادر ۲۸ساله دارم که ۶سال ازدواج کرده ایا من میتونم کفالت مادرمو بگیرم ؟ خودم هم مشغول به تحصیل هستم دانشجو هستم ؟ اقدام کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   خیر آقا فراز شما هیچ یک از شرایط معافیت را ندارید.

 11. علی :

  سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه و امسال پدر و مادرم از هم طلاق گرفتن و یه برادر ۱۶ ساله دارم‌.آیا معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا شرط معافیت دائم این است که سی ماه از طلاق گذشته باشد.

 12. Rahim :

  سلام من سربازم۸ماه خدمتم پدرمادرم ۸ساله طلاق گرفتن ی خواهر ۱۶ساله دارم مجرده ومادرم ازدواج کرد رفت پدرم همیشه کنار ما نیست ازما دوره بعد سرپرستی خواهرم دارم میشه معاف بشم خواهشا زود جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   خیر رحیم جان شما معاف نمی شوید.

 13. ارسلان :

  سلام.من مادرم به تازگی طلاق گرفته.یک برادر بزرگتر دارم که خدمت سربازی رفته و هفت سال از من بزرگتره ولی متاهل هست و در شهر دیگری سکونت داره و از ما دور هست و من با مادرم زندگی میکنم.الان هم ٢٢ سالمه و دانشجو هستم.میخواستم ببینم میتونم اقدام به معافیت کنم؟با تشکر

  1. باران مشاوره :

   خیر ارسلان معاف نمی شوید.

 14. Mehdi :

  سلام آقااا پدر مادر من الان ۶ سال جداشدن الان من ۱۸ سالمه پیش پدرم زندگی میکنم میخوام بدونم آیاا مواف میشم یا نه یه داش کوچیکترم دارم

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی تا برادرتان به سن ۱۸ نرسیده برای معافیت اقدام کنید. باید با مادرتان زندگی کنید و ایشان مجرد باشند.

 15. امیررضا :

  سلام و وقت بخیر
  من ۲۳ ساله هستم
  ۹ سال هست که پدر و مادرم طلاق گرفتن و من با مادرم تنها زندگی میکنم و خرج خانه با من هست، یه برادر بزرگ تر دارم ۳۱ ساله که با ما زندگی نمیکنه و بخاطر موارد پزشکی معاف شده
  من تنها با مادرم زندگی میکنم، امکان معاقف شدن من هست؟

  1. باران مشاوره :

   امیررضا اگر برادر شما فاقد صلاحیت لازم برای کفالت تشخیص داده شود و در صورت بر قرار بودن سایر شرایط کفالت، معاف می شوید.

 16. حسین :

  با سلام
  من ۲۱سالمه و برادری دارم که ۷سال از من بزرگتره و ازدواج کرده
  پدر و مادرم هم طلاق گرفته ند. آیا من میتونم کفالت مادرم رو با وجود برادرم بگیرم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   حسین جان شرط تنها کفیل را ندارید.

  2. کوروش :

   سلام
   من مادرم به تازگی طلاق گرفته،۴ برادر بزرگتر از خودم دارم که سربازی رفتن، مادرم دوساله تحت پوشش کمیته امداد.من تا ۶ ماه دیگه معافیت تحصیلی دارم، خواستم بدونم با این شرایط میتونم برم درخواست بدم، آخه رفتم کمینه امدادگفتن باید سه سال از تاریخ طلاق گذشت باشه تا بتونی بیای درخواست بدی که ما بهت نامه بدم وبعد آن تا پنج سال معافیت موقت بهت میدم و بعد آن معافیت دائم میشی!!!! با سپاس

   1. باران مشاوره :

    بله آقا کوروش شرط معافیت سی ماه بعد از تاریخ طلاق است.

 17. امیرحسین :

  سلام خسته نباشید.پدر و مادرم ۶ ساله از هم جدا شدند.من تحت سرپرستی مادرم هستم. یه برادر دوقلو دارم. میشه یکی از ما بره سربازی و دیگری معاف بشود؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   امیر حسن فقط در صورت مددجو بودن مادرتان شانس دارید.

  2. محمد :

   سلام من مادرم طلاق گرفته ۵سال من متولد ۷۴ غیبت دارم تک فرزندم معاف میشم چطور غیبتامو موجه کنم

   1. باران مشاوره :

    محمد جان اکثر درخواست های توجیه رد می شوند. شما می توانید راه های توجیه غیبت سربازی را بخوانید.

 18. ام :

  با سلام و خسته نباشید
  من چن روز دیگه ۱۸سالم تمام میشم و کلاس دوازدهمم یه برادر دارم ۱۱ سالشه و یه خواهر دارم ۶سالشه . مامان بابام ۱۰ماهه طلاق گرفتن میخوام بدونم ۱۸ سال تمام که شدم . آیا معاف میشم یا نه

  1. باران مشاوره :

   امیررضا اگر طلاق صوری نباشد معافیت موقت می گیرید و بعد از اتمام آن معافیت شما دائم می شوید.

 19. سهیل :

  تحت حضانت مادرم هم هستم

 20. سهیل :

  سلام وقتتون بخیر مادر و پدر من حدود ۵ سال پیش از هم جدا شدند و تک فرزند پسر هستم . ۱۸ سالمه و امسال دوازدهم هستم و کنکوری . مادرم هم حالا حالاها قصد ازدواج نداره . بعد میخاستم بپرسم اول باید برم معافیت تحصیلی بگیرم بعد برای معافیت از طریق کفالت مادر اقدام کنم یا به طور مستقیم برای معافیت کفالت مادر ؟ و اینکه اصلا معافیت طلاق مادر بهم میدن یا خیر ؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سهیل جان قبل از اینکه وارد غیبت شوید برای معافیت کفالت مادر درخواست دهید. شرایط کلی معافیت را دارید.

  2. محمدرضا :

   سلام من محمدرضا هستم ی پدر کرولال دارم الان هم ی ۳ماهی هس سربازی رفتم وب برادر بزرگ تر خودم دارم که بخاطر ضربه مغزی شدن معافیت پزشکی گرفته و من خرج اور خونه هستم میتونم کفالت پدرم رو بگیرم

   1. باران مشاوره :

    اگر کر و لال کامل باشد و پدرتان معلولیت شدید بهزیستی داشته باشند معاف هستید.
    در عیر این صورت چنانچه سایر برادران شما فاقد صلاحیت کفیل شدن باشند باز هم معاف می شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: