معافیت طلاق

طلاق پدر و مادر منجر به معافیت سربازی می شود؟

753 54,235

نحوه معافیت طلاق سربازی

تمام افراد مذکر که به سن ۱۸ سالگی می رسند، مشمول سربازی هستند. گذراندن سربازی با وجود اینکه باعث می شود فرد تجاربی را کسب کند سختی هایی هم دارد. جدای از سختی ها عده ای نیز معتقند دوسالی را از زندگی خود عقب می افتند.

از این جهت بسیاری از مشمولان نظام وظیفه ترجیح می دهند راهکار هایی را پیدا کنند تا از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. یکی از انواع این معافیت ها، معافیت طلاق پدر و مادر است. در این مقاله به بررسی این نوع معافیت سربازی می پردازیم و به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

آیا طلاق موجب معافیت از سربازی می شود؟

چه نوع طلاقی باعث می شود فرد از سربازی معاف شود؟

نوع معافیت از سربازی بابت طلاق پدر و مادر چیست؟

نحوه اخذ معافیت طلاق چگونه است؟

نوع معافیت سربازی طلاق پدر و مادر

در قوانین نظام وظیفه معافیت از سربازی دارای دسته بندی می باشد. انواع معافت های سربازی شامل: معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و معافیت پزشکی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی نوع معافیتی که بابت طلاق پدر و مادر اخذ می شود بپردازیم. در واقع معافیتی که امکان دارد بابت طلاق پدر و مادر به فرد مشمول داده شود تحت عنوان معافیت کفالت شناخته می شود.

معافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می شوند و باید به خدمت سربازی بروند. خدمت سربازی برای همه مشمولین اجباری است مگر آنکه فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد در این صورت از خدمت سربازی معاف است. در صورتی که فرد مشمولی وظیفه سرپرستی و یا نگهداری از خانواده یا فردی را برعهده داشته باشد شامل قانون معافیت می شود.

اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و حمایت مادر مطلقه به عهده فرزند پسر است. در نتیجه فرد مشمولی که پدر و مادرش از هم جدا شده اند می تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همان معافیت طلاق استفاده نماید و به خدمت سربازی نرود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت کفالت مادر را مطالعه نمایید.

مشاوره تلفنی شرایط معافیت طلاق والدین | 70703025 021

شرایط معافیت طلاق والدین

بر اساس قوانین علاوه بر اینکه باید طلاق پدر و مادر فرد مشمول مستند باشد، باید شرایط دیگری هم وجود داشته باشد تا فرد مشمول از خدمت سربازی معاف شود. اول در خصوص مستندات طلاق پدر و مادر کمی بیشتر توضیح می دهیم.

در صورت طلاق پدر و مادر باید طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد . رسما در محضر این طلاق ثبت شده باشد. نوع طلاق زیاد مهم نیست چه بسا هستند افرادی که به صورت کاملا توافقی از هم جدا می شوند. دیگر شرایط به شرح زیر است.

 • مشمول تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال پدر و مادری باشد که از هم طلاق گرفته اند.
 • مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر دارای غیبت سربازی نباشد.
 • مادر فرد مشمول پس از طلاق ازدواج نکرده باشد.
 • حداقل ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد.

در صورتی که کمتر از ۳۰ ماه از طلاق گذشته باشد به فرد مشمول معافیت موقت داده می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه فرد مشمول می تواند کارت معافیت کفالت را دریافت کند

طلاق توافقی برای معافیت کفالت

در قوانین زن و شوهر می توانند به شکل های قانونی مختلفی از هم طلاق بگیرند. یکی از این نوع جدایی، طلاق توافقی است. در واقع در صورتی که پدر و مادر فرد مشمول به صورت توافقی هم از هم جدا شوند باز فرد مشمول می تواند از معافیت طلاق توافقی استفاده کند.

طلاق توافقی کاملا قانونی و مستند است پس شرایط لازم برای اثبات طلاق را نیز دارد. در واقع می توانیم بگوییم طلاق توافقی برای معافیت کفالت در صورت وجود مستندات لازم جهت اثبات اینکه طلاق سوری نیست، می تواند موجب اخذ معافیت کفالت مادر شود.

مراحل اخذ معافیت سربازی از طریق طلاق

در صورتی که فرد مشمول مادرش مطلقه باشد و مستندات لازم برای اثبات طلاق و مطلقه بودن مادر را در اختیار داشته باشد باید جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح ذیل عمل کند.

 • در مرحله اول فرد مشمول با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ فرم های مربوط به معافیت کفالت را دریافت می کند
 • پس از تکمیل فرم های مربوط به معافیت طلاق مادر مطلقه و مشخصات ایشان مدارک مورد نیاز جهت معافیت طلاق را تهیه می نماید.
 • با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و تایید مدارک، اسم و مشخصات در سیستم ثبت و مدارک مشمول به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود.
 • پس از گذشت چند روز فرد مشمول به سازمان نظام وظیفه فراخوانده می شود.

طلاق صوری برای معافیت سربازی

یکی از اشتباهاتی که مشمولین نظام وظیفه انجام می دهند، طلاق صوری برای اخذ معافیت سربازی است. در گذشته گاها شاهد اخذ معافیت از طریق طلاق صوری بوده ایم. اما در حال حاضر با توجه به تمهیداتی که توسط سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است، شرایط اخذ معافیت کفالت از طریق طلاق تغییر کرده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت سربازی از طریق طلاق صوری را مطالعه نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 753 تا
 1. مانی :

  سلام خسته نباشید ، پدر مادر من نزدیک ۱۳ سال است که طلاق گرفتند و مادر من ۶ سال است که ازدواج کرده است و من با پدربزرگ و مادربزرگ خود زندگی میکنم و یک خواهر کوچک نانتی دارم ، آیا از سربازی معاف هستنم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر شرایط معافیت ندارید

 2. طهرانی :

  سلام من یه برادر کوچکتر دارم که به علت دیابت معاف شده والدینم طلاق گرفتن و ۳۰ ماه گذشته ایا امکان معافیت هست ؟ اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام وجود برادر مانع کفالت هست مگر اینکه مدارکی داشته باشید که نشون بده برادر هم از کار افتادست مثل بهزیستی و همچنین نباید غیبت داشته باشید برای راهنمایی بیشتر به دلیل شرایط خاصتون میتونید با مشاوران باران مشاوره در تماس باشید

 3. مسعود :

  سلام وقت بخیر
  من یک بار برام کمیسیون تشکیل شده و با بدبختی بهم جواب مثبت دادن ولی چون ۳۰ ماه نگذشته بود از تاریخ طلاق برام معافیت موقت صادر شد
  ماه آینده کمیسیون معافیت دایم قراره برام تشکیل شه. خواستم بپرسم این کمیسیون هم دوباره سخت گیری های کمیسیون قبلی رو داره یا نه؟ و آیا امکانش هست ردم کنن اصلا؟ (شرایط معافیتم مثل مجرد موندن مادر حفظ شده همچنان).
  ممنون بابت پاسخگویی

  1. باران مشاوره :

   اگه شرایط تغییر نکرده احتمالا معافی

  2. سهند ارجمند :

   سلام خسته نباشید پدر و مادر من ۲ساله که طلاق گرفته عن ۳تا برادریم یکیش معاف شده از طرف مادر بزرگ یکیش دانشگاه الان من میتونم از طریق نگهداری مادر معاف بشم؟؟

   1. باران مشاوره :

    شرط کفالت مادر تک پسری هست

 4. مجتبی :

  سلام وقت بخیر
  من خانواده‌ام به تازگی از هم جدا شدند و همچنین دارای یه برادر اوتیسم شدید هستم میخواستم بدونم که معافیت طلاق به من طعلق میگیره ؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   شما شرایط اولیه معافیت رو دارید.

  2. مجتبی :

   حتی با وجود غیبت ۱ ساله شدنی هست ؟

   1. باران مشاوره :

    سوالات شما توسط چندین مشاور پاسخ داده می شود. اگر یک سوال کوتاه دارید در کامنت ها قادر به پاسخ گویی هستیم. وقتی تعداد سوالات بیشتر می شود باید از مشاوره تلفنی کنید تا شرایط تان کامل ارزیابی و بعد پاسخ دهی صورت بگیرد.

 5. کیارش :

  سلام مشمول باید با مادرش یکجا زندگی کنه ؟

  1. باران مشاوره :

   بله بهتره یک جا باشه

 6. محمد :

  سلام من ۱۷سال دارم و پدر مادرم از هم جدا شدند و برادر بزرگتر دارم اما ایشون ازدواج کردند و‌ از پدر یا مادرم نگهداری نمیکنند امکان معافیت بتده وجود داره که با مادرم زندگی میکنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر برادر مانعه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: