معافیت طلاق

طلاق پدر و مادر منجر به معافیت سربازی می شود؟

733 53,755
۳.۷/۵ - (۲۴ امتیاز)

نحوه معافیت طلاق سربازی

تمام افراد مذکر که به سن ۱۸ سالگی می رسند، مشمول سربازی هستند. گذراندن سربازی با وجود اینکه باعث می شود فرد تجاربی را کسب کند سختی هایی هم دارد. جدای از سختی ها عده ای نیز معتقند دوسالی را از زندگی خود عقب می افتند.

از این جهت بسیاری از مشمولان نظام وظیفه ترجیح می دهند راهکار هایی را پیدا کنند تا از رفتن به خدمت سربازی معاف شوند. یکی از انواع این معافیت ها، معافیت طلاق پدر و مادر است. در این مقاله به بررسی این نوع معافیت سربازی می پردازیم و به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد.

آیا طلاق موجب معافیت از سربازی می شود؟

چه نوع طلاقی باعث می شود فرد از سربازی معاف شود؟

نوع معافیت از سربازی بابت طلاق پدر و مادر چیست؟

نحوه اخذ معافیت طلاق چگونه است؟

نوع معافیت سربازی طلاق پدر و مادر

در قوانین نظام وظیفه معافیت از سربازی دارای دسته بندی می باشد. انواع معافت های سربازی شامل: معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و معافیت پزشکی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی نوع معافیتی که بابت طلاق پدر و مادر اخذ می شود بپردازیم. در واقع معافیتی که امکان دارد بابت طلاق پدر و مادر به فرد مشمول داده شود تحت عنوان معافیت کفالت شناخته می شود.

معافیت کفالت مادر مطلقه

تمامی افراد ذکور بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می شوند و باید به خدمت سربازی بروند. خدمت سربازی برای همه مشمولین اجباری است مگر آنکه فرد مشمولی شرایط رفتن به خدمت سربازی را نداشته باشد در این صورت از خدمت سربازی معاف است. در صورتی که فرد مشمولی وظیفه سرپرستی و یا نگهداری از خانواده یا فردی را برعهده داشته باشد شامل قانون معافیت می شود.

اگر پدر و مادر فرد مشمول بنا بر دلایلی از هم جدا شوند، وظیفه نگهداری و حمایت مادر مطلقه به عهده فرزند پسر است. در نتیجه فرد مشمولی که پدر و مادرش از هم جدا شده اند می تواند از معافیت کفالت مادر مطلقه یا همان معافیت طلاق استفاده نماید و به خدمت سربازی نرود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت کفالت مادر را مطالعه نمایید.

مشاوره تلفنی شرایط معافیت طلاق والدین | 70703025 021

شرایط معافیت طلاق والدین

بر اساس قوانین علاوه بر اینکه باید طلاق پدر و مادر فرد مشمول مستند باشد، باید شرایط دیگری هم وجود داشته باشد تا فرد مشمول از خدمت سربازی معاف شود. اول در خصوص مستندات طلاق پدر و مادر کمی بیشتر توضیح می دهیم.

در صورت طلاق پدر و مادر باید طلاق نامه رسمی وجود داشته باشد . رسما در محضر این طلاق ثبت شده باشد. نوع طلاق زیاد مهم نیست چه بسا هستند افرادی که به صورت کاملا توافقی از هم جدا می شوند. دیگر شرایط به شرح زیر است.

 • مشمول تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال پدر و مادری باشد که از هم طلاق گرفته اند.
 • مشمول تا قبل از طلاق پدر و مادر دارای غیبت سربازی نباشد.
 • مادر فرد مشمول پس از طلاق ازدواج نکرده باشد.
 • حداقل ۳۰ ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد.

در صورتی که کمتر از ۳۰ ماه از طلاق گذشته باشد به فرد مشمول معافیت موقت داده می شود و پس از گذشت ۳۰ ماه فرد مشمول می تواند کارت معافیت کفالت را دریافت کند

طلاق توافقی برای معافیت کفالت

در قوانین زن و شوهر می توانند به شکل های قانونی مختلفی از هم طلاق بگیرند. یکی از این نوع جدایی، طلاق توافقی است. در واقع در صورتی که پدر و مادر فرد مشمول به صورت توافقی هم از هم جدا شوند باز فرد مشمول می تواند از معافیت طلاق توافقی استفاده کند.

طلاق توافقی کاملا قانونی و مستند است پس شرایط لازم برای اثبات طلاق را نیز دارد. در واقع می توانیم بگوییم طلاق توافقی برای معافیت کفالت در صورت وجود مستندات لازم جهت اثبات اینکه طلاق سوری نیست، می تواند موجب اخذ معافیت کفالت مادر شود.

مراحل اخذ معافیت سربازی از طریق طلاق

در صورتی که فرد مشمول مادرش مطلقه باشد و مستندات لازم برای اثبات طلاق و مطلقه بودن مادر را در اختیار داشته باشد باید جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه به شرح ذیل عمل کند.

 • در مرحله اول فرد مشمول با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ فرم های مربوط به معافیت کفالت را دریافت می کند
 • پس از تکمیل فرم های مربوط به معافیت طلاق مادر مطلقه و مشخصات ایشان مدارک مورد نیاز جهت معافیت طلاق را تهیه می نماید.
 • با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و تایید مدارک، اسم و مشخصات در سیستم ثبت و مدارک مشمول به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود.
 • پس از گذشت چند روز فرد مشمول به سازمان نظام وظیفه فراخوانده می شود.

طلاق صوری برای معافیت سربازی

یکی از اشتباهاتی که مشمولین نظام وظیفه انجام می دهند، طلاق صوری برای اخذ معافیت سربازی است. در گذشته گاها شاهد اخذ معافیت از طریق طلاق صوری بوده ایم. اما در حال حاضر با توجه به تمهیداتی که توسط سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است، شرایط اخذ معافیت کفالت از طریق طلاق تغییر کرده است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت سربازی از طریق طلاق صوری را مطالعه نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 733 تا
 1. حمید :

  سلام من ۱سال هست که دارم خدمت میکنم ی ۱ماه هس که پدر مادرم از هم جدا شدند امکان هست معاف شم تک فرزند هسم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   پله
   به دفتر زنگ بزن و یه سری اطلاعات ضروری رو بگیر

 2. علی :

  سلام پدر و مادر من از ده سالگیم از هم جدا زندگی کردند و در پونزده سالگی من به طور رسمی از هم جدا شدند و تا الان هفت ساله از هم جدا شدند و هیچ کدوم ازدواج نکردند تک پسر تک فرزند هستم و غیبت نداشتم مادرم دیسک کمر شدید دارد آیا همین موارد برای معافیت کفالت مادر کفایت میکند یا عواملی مثل دانشجو بودن من و شاغل بودن مادر( با درامد کم ۵ میلیون تومن در ماه ) یا ازدواج موقت پدر ممکنه ممانعت کنه ؟ ( الان من تا سال ۱۴۰۳ معافیت تحصیلی دارم ولی تمایلی به ادامه دادن در رشتم ندارم ) اقعا اصلا حوصله سربازی ندارم و بعید میدونم بتونم با بقیه سربازا وسرهنگ و سرگرد و این ادما کناربیام و امکان درگیر شدن دارم لطفا راهنمایی بفرمایید که من میتونم با شرایط و احوالم معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   میتونی کفالت مادر رو بگیری ولی ریزه کاری هاتیی داره که بهتره زنگ بزنی دفتر و اطلاعات بگیری

 3. ی :

  من فرزند طلاقم تک فرزندم ولی غیبت دارم آیا میشه معاف بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر

 4. محمد :

  من ۲۳ سال دارم و پدرم اعتیاد داره و از بچگی من خرج خانواده رو میدادم
  تک پسر هستم و پدر و مادرم تازه از هم جدا شدن ، بنظر شما من معاف هستم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه سه شرط مربوط به کفالت مادر (۱-مادر فاقد شوهر۲-مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر۳-مشمول فاقد غیبت سربازی) رو داشته باشین میتونین برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید.

 5. حسینی :

  سلام
  مادرر و پدرم از هم جدا شدند
  پدر و برادر بزرگم
  ایران زندگی نمی کنند
  من میتونم از معافیت کفالت استفاده کتم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.وجود برادر بزرگتر از ۱۸ سال ممانعت ایجاد می کند.

 6. حمید :

  سلام من پدر و مادرم تازه از هم طلاق گرفته اند و من دانشجو هستم و اینکه یه برادر بزرگتر دارم که اون خدمت رفته اما من نرفتم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلا.خیر وجود برادر بزرگتر از ۱۸ سال ممانعت ایجاد می کند.

 7. جواد :

  سلام من ۱۹ سالمه وقتی سه سالم بود پدر مادرم طلاق گرفتن و سرپرستی منو پدر پزرگ و مادر بزرگم گرفتن امکان اینک معاف بشم هست لطفن کمک کنین

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه سه شرط مربوط به کفالت مادر (۱-مادر فاقد شوهر۲-مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر۳-مشمول فاقد غیبت سربازی) رو داشته باشین میتونین برای معافیت کفالت مادر اقدام کنید.نکته مهم این است که بهتر است شما به همراه مادرتون زندگی کنید.

 8. محمد :

  سلام من متولد ۵/۸۲هستم تقریبا چهارده سال هستش که پدر و مادرم از هم جدا شدن من در کنار مادربزرگم زندگی میکنم آیا مشمول معافی میشم یا خیر همه هزینه ها به عهده من هستش

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه مادر ازدواج نکرده میتونی معافیت درخواست کفالت مادر رو بدی

 9. رضا :

  سلام برادر من بخاطر بیماری پدرم کفالت گرفته و معاف شده و از پدرم نگهداری میکنه الان پدر مادرم از هم بصورت توافقی جدا شدند من باید از مادرم مراقبت کنم ایا شامل معافیت میشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر وجود برادر مانع کفالت مادره

 10. علیرضا :

  سلام اگر کفالت مادر رو بگیریم اما کاری نداشته باشیم و خرج مادر رو هم ندیم می تونیم معافیت بگیریم یا خیر!؟
  اگیر خیر
  شامل شغل خاصی میشه !؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه شما رو کفیل مادر تشخیص بدن دیگه کاری ندارن که شما بعد از معافیت خرجشو میدی یا نه

 11. علیرضا :

  سلام. من پدرو مادرم تقریبا ۵ ۶ ساله ک تو دادگاه درحال کشمکش هستنو و از همم جدا شدن و جدا زندگی میکنن ولی طلاق رسمی نگرفتن و مادرم مهریشو کامل گرفته و پدرمم حکم ازدواج مجدد رو داره.و من الان دانشجو هستم و سال اخرمه
  بعد از تموم شدن درسم میتونم معافیت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای درخواست کفالت حتما طلاق نامه باید ارائه گردد در غیر اینصورت نمیتونین برای کفالت مادر اقدام کنید.

 12. اسماعیل :

  سلام من بچه طلاق هستم برادر معلول بزرگ تر دارم مدارکشم هست و مادرم ازدواج مجدد داشته جدا شده الان به من تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای کفالت مادر سه شرط :۱-مادر فاقد شوهر۲-مشمول فاقد غیبت۳-مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر باید وجود داشته باشد تا در کمیسیون نظام وظیفه مورد بررسی قرار بگیرد. ابتئجه به مواردی که عنوان کردیداگه محجوریت برادرتون در کمیسیون پزشکی نظام برسه شما میتونین برای کفالت مادر اقدام کنید.

 13. علی :

  سلام من ۱۶ سالمه و پدر مادرم تقریبا ۳ ماه هست که به صورت توافقی از هم جدا شدن. من یه بردار ۷ ساله هم دارم ولی من پیش پدرم هستم و میخواستم بدونم میتونم زمانی که ۱۸ سالم شد و خواستم معافیت بگیرم به دروغ بگم که من پیش مادرم زندگی میکردم ، و اصلا بهم معافیت تعلق میگیره یا نه و اگر گرفت برادرم چی میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای کفالت مادر سه شرط :۱-مادر فاقد شوهر۲-مشمول فاقد غیبت۳-مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر باید وجود داشته باشد تا در کمیسیون نظام وظیفه مورد بررسی قرار بگیرد.بهتر استن که برای گرفتن کفالت مادرتون همراه ایشون زندگی کنید تا به نوعی وجودتون برای مراقبت و نگهداری ایشون نشون داده بشه. در ضمن برای بررسی شرایط کفالت شما از سوی نظام وظیفه و از طریق کلانتری منطقه تون تحقیقات محلی صورت خواهد گرفت. در صورتی که تمام شرایط مربوط به کفالت مادر رو داشته باشین برای شما معافیت دائم را در نظر خواهند گرفت. بررادرتون هم بعد از ورود به سن ۱۸ سال مشمول خواهند شد.

   1. امیر :

    سلام من تازه به ۱۸ سالگی رسیدم و پدر و مادرم حدود یک ساله که طلاق گرفتند یه خواهر کوچکتر دارم مادرم هنوز فاقد شوهر هست ولی مادرم شاغل فرهنگی هستن میخوایتم بدونم مشمول معافیت میشم؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.برای معافیت کفالت مادر شما باید سه شرط ۱: مادر فاقد شوهر۲:مشول تنها فزند ذکور مادر باشد۳:مشمول فاقد غیبت سربازی باشد را دارا باشد تا بعد از تایید کارشناسان نظام وظیفه در کمیسیون نظام وظیفه برای معافیت کفالت مورد بررسی قرار بگیرد.
     برای کفالت مادر اطلاعات تکمیلی ضروری هست که لازمه بدونی. حتما زنگ بزن دفتر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: