امریه وزارت نفت

شرایط امریه وزارت نفت و نحوه پذیره امریه در این وزاتخانه چیست؟

20 9,273

تمام ارگان های دولتی و وزارتخانه ها دارای سهمیه جذب سرباز امریه هستند. یکی از این وزارتخانه ها، وزارت نفت می باشد. با توجه به اینکه ممکن است سربازان امریه پس اتمام دوره خدمت خود، در ارگانی که پذیرش امریه گرفته اند مشغول به کار شوند، امریه وزارت نفت بین مشمولان خدمت سربازی طرفدار زیادی دارد. وزرات نفت شرایط بسیار مساعدی دارد از همین رو بسیاری از مشمولان تمایل دارند مدت سربازی خود را به عنوان امریه وزارت نفت سپری کنند در این مقاله در خصوص شرایط امریه وزارتخانه نفت و نحوه پذیرش امریه در این وزارتخانه را توضیح می دهیم.

آشنایی با وزارت نفت

بهتر است قبل از هر اقدامی برای اخذ امریه در این وزارتخانه، اندکی با وزرات نفت و کار این وزارتخانه آشنا شویم. وزارت نفت یک سازمان دولتی زیرمجموعه قوه مجریه می باشد. وظیفه این نهاد اعمال اصل مالکیت و حاکمیت کشور ایران بر ذخایر و منابع نفت و گاز می باشد. وزارت نفت پس از انقلاب در سال ۱۳۵۸ در دولت موقت بازرگان تأسیس گردید. ساختار سازمانی وزارت نفت از یک ستاد مرکزی تشکیل و دارای چهار شرکت تابعه یعنی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی ایران تشکیل شده‌ است.

شرایط پذیرش امریه وزارت نفت

همانطور که می دانید پذیرش امریه سربازی منوط به داشتن شرایط عمومی و شرایط اختصاصی امریه است. تمامی مشمولانی که متقاضی گذراندن خدمت سربازی به عنوان امریه سربلزی وزارت نفت هستند علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی امریه، باید شرایط اختصاصی امریه این وزارتخانه را نیز داشته باشند. در ادامه به شرایط پذیرش سرباز امریه در وزارت نفت می پردازیم.

شرایط عمومی پذیرش سرباز امریه

همانگونه که می دانید بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح تمامی مشمولانی که متقاضی گذراندن دوران خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه هستند باید دارای شرایطی باشند. این شرایط به شرح زیر است:

 • نداشتن غیبت سربازی
 • دارا بودن حداقل یکی از شرایط زیر:
 • ایتام
 • حداقل ۶ ماه سابقه فعال بسیج
 • خانواده ایثارگران و جانبازان
 • معافیت از رزم
 • نخبگان و نفرات برتر مسابقات و …

شرایط اختصاصی پذیرش امریه وزارت نفت

مشمولانی که تمایل دارند به عنوان سرباز امریه در وزارت نفت و شرکت های تابعه مشغول به خدمت سربازی شوند علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی امریه سربازی باید شرایط اختصاصی پذیرش امریه وزارتخانه نفت را نیز دارا باشند. امریه در این وزارتخانه دارای دو شرط مهم و اساسی است. اول سوابق تحصیلی فرد مشمول و دوم رشته های تحصیلی مورد نیاز امریه سربازی وزارت نفت. در ادامه به جزئیات شرایط امریه وزارت نفت اشاره خواهیم کرد.

مدرک تحصیلی مورد نیاز برای امریه وزارت نفت

مشمولین متقاضی پذیرش امریه در وزارتخانه نفت باید دارای حداقل مدرک کارشناسی و بالاتر از دانشگاه های فوق با معدل ذکر شده باشند:

نوع دانشگاهمقطع کارشناسیمقطع کارشناسی ارشد و بالاتر
دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه تبریز، دانشگاه فردوسی مشهدحداقل معدل ۱۵حداقل معدل ۱۵
سایر دانشگاههای دولتی (روزانه و شبانه)، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های غیرانتفاعی و دانشگاه های پیام نورحداقل معدل ۱۶حداقل معدل ۱۶

رشته های مورد پذیرش امریه وزارت نفت

مشمولان به منظور جذب در این امریه باید در رشته های زیر تحصیل کرده باشند. در واقع می توانیم اینگونه بیان کنیم که وزارت نفت به منظور تکمیل نیروی متخصص خود در رشته ها و گرایش های زیر اقدام به جذب سرباز امریه می نماید:

گرایش مورد نیاز رشته زمین شناسی برای امریه نفت

زمین شناسی اقتصادی و زمین شناسی مهندسی، زمین شناسی نفت، چینه شناسی، فسیل شناسی، رسوب شناسی و ژئوفیزیک در گرایش های لرزه شناسی، ژئوفیزیک، مغناطیس.

گرایش مورد نیاز رشته شیمی برای امریه نفت

تمام گرایش ها بجز گرایش های مهندسی مخزن و فرآیند، صنایع غذایی، داروسازی، مهندسی هسته ای و مهندسی مهمات و تسلیحات، دکترای شیمی در پژوهشگاه صنعت نفت.

گرایش مورد نیاز مهندسی عمران برای امریه نفت

تمام گرایش ها بجز گرایش سازه های هیدرولیکی و مهندسی رودخانه.

گرایش مورد نیاز مهندسی متالورژی و مواد برای امریه نفت

تمام گرایش ها بجز گرایش سـرامیک و اسـتخراج فلزات و مهندسی مواد برای گرایش های خوردگی و حفاظت از مواد.

گرایش مورد نیاز مهندسـی کامپیوتر برای امریه نفت

تمام گرایش ها بجز گرایش هوش مصنوعی.

گرایش مورد نیاز فناوری اطلاعات برای امریه نفت

تمام گرایش ها بجز تجارت الکترونیک.

گرایش مورد نیاز مدیریت امریه نفت

کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (MBA) و مدیریت صنعتی با گرایش های تولید و عملیات و تحقیق در عملیات،

سایر گرایش های مورد نیاز امریه نفت

مهندسـی نفت (تمامی گرایش ها)، ایمنی صنعتی، مهندسی صنایع (کلیه گرایش ها)، مهندسی مکانیک (تمام گرایش ها)، مهندسی معدن، اقتصاد (گرایش اقتصاد انرژی)، حسابداری، دریانوردی، مدیریت تکنولوژی (گرایش انتقال تکنولوژی)، مهندسی سیستم های انرژی.

در هر دوره از پذیرش سرباز امریه امکان دارد سرباز در مقطع تحصیلی متفاوتی برای هر رشته جذب شود. پس باید در هر دوره نوع مدرک تحصیلی مورد نیاز در هر رشته را بررسی نمایید.

شرایط جذب امریه در پژوهشگاه صنعت نفت

مشمولانی که متقاضی پذیرش امریه سربازی در واحد پژوهشگاه صنعت نفت زیر مجموعه وزارت نفت هستند نیز باید علاوه بر شرایط ذکر شده در بالا، لازم است شرایط زیر را نیز دارا باشند:

 • متقاضیان پذیرش امریه در پژوهشگاه صنعت نفت فقط باید از دانشگاه های زیر فارغ التحصیل شده باشند:

دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تبریز و دانشگاه فردوسی مشهد.

 • حداقل معدل مورد نیاز برای پذیرش امریه پزوهشگاه صنعت نفت ۱۷ می باشد.
 • مشمولان متقاضی پذیرش امریه در پژوهشگاه صنعت نفت باید دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد باشند.

اولویت بندی دانشگاه برای پذیرش امریه سربازی نفت

علاوه بر درک تحصیلی و رشته دانشگاهی، نوع دانشگاهی که متقاضییان در آن به تحصیل پرداخته اند نیز در پذیرش امریه سربازی این وزارتخانه تاثیرگذار است.

 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعت نفت و بورسیه‌های وزارت نفت.
 • فارغ التحصیلان دانشگاههای روزانه دولتی.
 • فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاههای روزانه دولتی.
 • فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاههای شبانه دولتی.
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی.
 • فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاهها (براساس مفاد دستورالعمل استخدام در صنعت نفت).

جدول زمان بندی ثبت نام امریه وزارتخانه نفت

متقاضیان امریه می توانند بر اساس جدول فوق نسبت به ارسال دفترچه اعزام به خدمت سربازی و ثبت نام در امریه این وزارتخانه اقدام کنند. لازم به ذکر است زمان ها ذکر شده در هر سال ثابت بوده و همچنین قابل تمدید نمی باشد.

تاریخ اعزامتاریخ ثبت نام در سایت وزارت نفتزمان اعلام نتیجهتاریخ مراجعه جهت تشکیل پروندهزمان شرکت در گزینشتحویل مدارک به ستاد نیروهای مسلحارسال نامه از ستاد نیروهای مسلح به فرماندهی کل قوا
اول اردیبهشتیکم تا دهم آبان ماه سال قبلپانزدهم تا بیستم
آبان ماه
پانزدهم تا بیست و پنجم
آبان ماه
۲۵ آبان تا ۲۵ بهمناول اسفند۱۰ اسفند
اول تیریکم تا دهم دی ماه سال قبلپانزدهم تا بیستم
دی ماه
پانزدهم تا بیست و پنجم
دی ماه
۲۵ دی تا ۲۵ فروردین سال بعداول اردیبهشت۱۰ اردیبهشت
اول شهریوریکم تا دهم اسفند ماه سال قبلپانزدهم تا بیستم
اسفند ماه
پانزدهم تا بیست و پنجم
اسفند ماه
۲۵ اسفند تا ۲۵ خرداد سال بعداول تیر۱۰ تیر
اول آبانیکم تا دهم اردیبهشت ماه همان سالپانزدهم تا بیستم
اردیبهشت ماه
پانزدهم تا بیست و پنجم
اردیبهشت ماه
۲۵ اردیبهشت تا ۲۵ مرداداول شهریور۱۰ شهریور
اول دییکم تا دهم تیر ماه همان سالپانزدهم تا بیستم
تیر ماه
پانزدهم تا بیست و پنجم
تیر ماه
۲۵ تیر تا ۲۵ مهراول آبان۱۰ آبان
اول اسفندیکم تا دهم شهریور ماه همان سالپانزدهم تا بیستم
شهریور ماه
پانزدهم تا بیست و پنجم
شهریور ماه
۲۵ شهریور تا ۲۵ آذراول دی۱۰ دی

اقدامات لازم برای پذیرش امریه وزارتخانه نفت

در صورتی که متقاضی امریه سربازی وزارت نفت هستید باید پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه و حداقل ۶ ماه قبل از تاریخ اعزام به سایت معاونت منابع انسانی وزارت نفت مراجعه نمایید. پس از ثبت نام در سایت معاونت منابع انسانی وزارت نفت، مدارک و رزومه علمی خود را تهیه و ارسال کنید. پس از ارسال مدارک و بررسی و تایید صلاحیت جهت انجام امور اداری فراخوانده می شوید. سپس دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال نموده و پس از دریافت برگ اعزام به خدمت سربازی آن را تحویل معانت منابع انسانی وزارت نفت می دهید.

شرایط پذیرش امریه وزارت نفت | 70703025 021

مزایای امریه شرکت نفت

امریه در شرکت نفت یا وزارت نفت دارای برخی از مزیت ها می باشند. در حالت کلی برخی از مزایای امریه شرکت نفت به شرح زیر است:

 • امریه شرکت نفت همانند سایر نهادها موجب می شود فرد مشمول بتواند نسبت به علوم فراگرفته در دانشگاه، تجربیات عملی و تخصصی کسب نماید
 • از آنجایی که میزان نیاز شرکت نفت به نیروی متخصص زیاد می باشد، شانس استخدام فرد مشمول پس از اتمام دوره امریه در شرکت نفت زیاد می باشد.
 • در صورت پذیرش به عنوان سرباز امریه در شرکت نفت، دیگر نیاز به اصلاح مو و پوشش نظامی نمی باشد

۷ نکته مهم پذیرش امریه سربازی وزارت نفت

 1. ثبت نام اینترنتی امریه سربازی وزارتخانه نفت به معنای پذیرش فرد مشمول در طرح امریه نیست.
 2. فرد متقاضی ظرف ده روز پس از ثبت نام اولیه، باید نتیجه را از طریق کد رهگیری در سایت معاونت منابع انسانی وزارت نفت مشاهده نماید و در صورت پذیرفته شدن در امریه به آدرس تعیین شده مراجعه نماید.
 3. در خواست کسری خدمت برای سرباز امریه سربازی وزارت نفت قابل قبول نمی باشد.
 4. میزان حقوق به سرباز امریه در وزارت نفت هم تراز با سایر سربازان هم رتبه خواهد بود.
 5. در صورت پذیرفته شدن مشمول در امریه وزارتخانه نفت فقط در مناطق عملیاتی محروم و بد آب و هوای کشور مشغول به خدمت خواهد شد.
 6. متقاضی امریه برای وزارت نفت نباید غیبت نظام وظیفه داشته باشد.
 7. در صورتی که فردی دارای ایست خدمت سربازی باشد نمی تواند در طرح امریه وزارت نفت شرکت کند.

برای اطلاع از نحوه توجیه غبیت می توانید از مشاورین ما در مجموعه باران مشاوره به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ کمک بگیرید.

مشاوره امریه وزارت نفت

لازم به ذکر است تعداد متقاضیان برای اخذ امریه در این وزارتخانه بسیار زیاد بوده و ظرفیت پذیرش سرباز امریه در این وزارت نفت محدود است. پس بهتر است مشمولین جهت پذیرش امریه سربازی در وزارت نفت، قبل از هر اقدامی با مشاور مجرب در ارتباط باشد. فرد مشمول می تواند با اخذ راهنمایی از مشاورین، شانس پذیرش در امریه سربازی وزارت نفت را افزایش دهد. مرکز مشاوره باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ با بهره گیری از مشاورین مجرب در زمینه امریه وزارت نفت، آماده پاسخگویی و راهنمایی شما مشمولان می باشد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 20 تا
 1. سهیل :

  سلام وقت بخیر جدیدا در سامانه امریه نفت اطلاعیه زده سهمیه امریه به این وزارت خانه تعلق نگرفته. آیا شما ازلاع دارین این موضوع تا کی ادامه دارد و سری بعدی کی ثبت نام می کنن>

  1. باران مشاوره :

   تو کانال سربازی مون عضو شو و فراخوانش رو از اونجا ببین. خبری بیاد اونجا منتشر می کنیم.

 2. شهاب :

  باسلام و خسته نباشید
  من امریه شرکت ملی نفت می باشم.
  می خواستم از شما بپرسم هزینه ای که این سازمان برای آموزش دوره سربازی ما امریه ها تقبل کرده است ، به چه مقدار می باشد؟
  ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید

  1. باران مشاوره :

   شهاب جان هزینه های همچون حقوق سرباز و … مانند سایرین است و تفاوتی نمی کند.

 3. محمد :

  سلام وقت بخیر
  با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دانشگاه تهران، برای چه ارگان ها و سازمان هایی میشه درخواست امریه داد؟
  برای سرباز پیمانی چطور؟
  با توجه به اینکه تاریخ اعزامم مرداد یا شهریور ۹۹ باشه میشه برای وزارت نفت یا شرکت پتروشیمی به عنوان امریه یا سرباز پیمانی اقدام کرد؟ اگه بله از چه طریق لطفا راهنمایی کنین
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. باران مشاوره :

   در کانال اطلاع رسانی ما عضو شوید و اگهی های امریه را از انجا پیگیری کنید.

 4. محمد :

  سلام ممنون از سایت خوبتون من الان ترم هشت هستم تیر ۹۹فارغ التحصیل میشم میتونم ۱تا ۱۰ اسفند درخواست ثبت نام بدم و اول شهریو اعزام بشم ؟

  1. باران مشاوره :

   مرسی محمد جان. بین دو الی سه ماه پس از ارسال دفترچه اعزام می شوید.

 5. Mune :

  سلام ببخشید من بهمن فارغ التحصیل میشم میشه برای امریه برج ۱۰ ثبت نام کنم؟
  اگر نمیشه کی دوباره میشه ثبت نام کرد؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر نمی توانید. باید فارغ التحصیل شوید و متناسب با تاریخ پذیرش امریه دفترچه را ارسال کنید.

 6. پشتیبان :

  سلام.ضمن تشکر از سایت خوبتون،یه سوالی دارم،اینکه من الان ترم ۷ دوره ی کارشناسی مهندسی نفت هستم،و خواستم بدونم میشه قبل از اینکه فارغ التحصیل بشم(خرداد فارغ التحصیل میشم) برای امریه ثبت نام کنم و بعد از فارغ التحصیلی بلافاصله برم امریه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد
   خیر، شما باید فارغ التحصیل شوید.

 7. امیر :

  با عرض سلام و خسته نباشید. بعد از ارسال مدارک برگ سبز تا یک ماه آینده ارسال نمیشه. با این تفاسیر من که هنوز مدارکمو ارسال نکردم، تو این ماه امکان ثبت نام تو سامانه رو دارم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شما پس از ثبت درخواست اعزام، برگ سبز را به شما می دهند.

 8. Ali :

  سلام من شهریور فارغ التحصیل شدم تا شهریور ۹۹ فرصت دارم .الان من همین ماه امریه نفت ثبت نام کنم باید تاریخ اعزامم اردیبهشت سال آینده باشه ، الان من دفترچه پست کنم مگه میشه تاریخ اعزامم اردیبهشت سال بشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای حسنی
   بله، شما می توانید در زمان ثبت درخواست اعزام تاریخ اعزام را تا قبل از شهریور ۹۹ تعیین کنید.

 9. mehdi :

  با سلام
  قبل از ثبت نام در سایت وزارت نفت برای دریافت امریه باید از طریق دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ دفترچه پست کنیم یا بعدش؟

  1. باران مشاوره :

   آقای مهدی سلام
   باید قبل از ثبت نام اقدام به ارسال دفترچه کنید.

 10. علی :

  سلام
  من ساکن شهر رفسنجان هستم. برای امریه شرکت خطوط لوله- منطقه جنوب شرق رفسنجان باید در همین طرح ثبت نام کنم؟ اگر پذیرفته شدم در همین شرکت مشغول میشم؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا سلام
   بله، این موضوع را باید از طریق شرکت مربوطه پیگیری نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: