چگونه وثیقه سربازی را پس بگیریم؟

مبلغ وثیقه سربازی چقدر است و وثیقه را چگونه پس بگیریم؟

298 15,126
۳/۵ - (۲ امتیاز)

همانطور که می دانید آقایان با رسیدن به سن ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی می شوند و می بایست خودشان را برای اعزام به خدمت نظام وظیفه آماده کنند. در صورتی که افراد مشمول نیاز به خروج از کشور پیدا کنند لازم است وثیقه ای را نزد دولت به امانت بسپارند. اکنون برای بسیاری از این افراد جای سوال است که میزان وثیقه خروج از کشور چقدر است و در صورت بازگشت چگونه می توانند وثیقه خود را پس بگیرند؟

مهمترین شرط خروج از کشور چیست؟

اگر به سن مشمولیت سربازی رسیده اید یعنی ۱۸ سال یا بیشتر دارید باید بدانید که شرط اصلی مجور خروج از کشور نداشتن غیبت است. پس اگر دارای غیبت سربازی هستید مطمئن شوید که آیا امکان توجیه کردن غیبت سربازی شما وجود دارد یا خیر.

ما در این مقاله به بسیاری از سوالات شما مشمولان در باره خروج از کشور و زمان و یا مراحل پس گرفتن وثیقه پاسخ خواهیم داد. در صورتی که  برای خروج از کشور و همچنین پس گرفتن وثیقه خود به مشاوره و راهنمایی نیاز داشته باشید، مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی باران آماده پاسخگویی می باشند.

چه کسانی می توانند در سن مشمولیت از کشور خارج شوند؟

همانطور که می دانید مشمولان نظام وظیفه در صورتی که دارای معافیت تحصیلی باشند می توانند از کشور خارج شوند. مجوز خروج کشور برای مشمولان نظام وظیفه دارای زمان مشخصی است. مشمولان نظام وظیفه در صورت دارا بودن شرایط لازم برای خروج از کشور، می بایست وثیقه مورد نظر را نزد سازمان وظیفه بسپارند تا ضمانتی برای برگشت آنها وجود داشته باشد.

نکته بسیار مهم این است که افرادی که دارای غیبت هستند حق خروج از کشور را ندارند.

چگونه درخواست از خروج از کشور خود را ثبت نماییم؟

اگر دارای معافیت تحصیلی هستید می توانید با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی نسبت به ثبت درخواست خروج از کشور خود اقدام نمایید. پس از ثبت درخواست خود و مشخص کردن نوع سفر و تاریخ لازم است اشتغال به تحصیل شما از سوی دانشگاه تایید شود. پس از تایید اشتغال به تحصیل نیاز است نسبت به پرداخت وثیقه خروج از کشور خود اقدام نمایید. پس از پرداخت وثیقه، مجوز خروج از کشور برای شما مشمولان صادر می گردد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

وثیقه جهت خروج از کشور چقدر است؟

افرادی که دارای معافیت از خدمت سربازی و یا کارت پایان خدمت سربازی هستند برای خروج از کشور نیازی به مجوز از سوی سازمان نظام وظیفه ندارند. اما کسانی که دارای معافیت موقت یا معافیت تحصیلی هستند برای خروج از کشور لازم است از سازمان نظام وظیفه عمومی مجوز خروج از کشور را دریافت کنند. برای دریافت مجوز خروج از کشور برای مشمولان نیز سپردن مبلغ نقدی یا ضامنت نامه بانکی به عنوان وثیقه الزامی می باشد. میزان مبلغ وثیقه با توجه به نوع سفر از ۳۰ میلیون ریال تا ۲۰۰ میلیون ریال متفاوت می باشد.

در صورتی که فرد مشمول در زمان تعیین شده به کشور بازنگردد و ورود خود را ثبت نکند، این وثیقه از سوی دولت ضبط می گردد

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط چگونه وثیقه سربازی را پس بگیریم؟ و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

مقدار وثیقه برای خروج از کشور با توجه به نوع سفر

 • وثیقه خروج از کشور برای افرادی که برای ادامه تحصیلی به خارج از کشور سفر خواهند کرد ۲۰۰ میلیون ریال وجه نقد می باشد.
 • وثیقه خروج از کشور برای افرادی که قصد سفر سیاحتی داشته باشند ۱۵۰ میلیون وجه نقد است.
 • وثیقه خروج از کشور برای کسانی که به منظور زیارت به عراق یا عربستان سفر می کنند ۳۰ میلیون ریال وجه نقد می باشد.
 • حج تمتع یا عمره و همچنی عتبات عالیات نیز اگر با هماهنگی ستاد عمره دانشجویی و دانش آموزی باشد از طرف همین ستاد نیز ضمانت خواهد شد.
 • فرزندان مامورین ثابت دولتی در خارج از کشور از سوی وزارت امور خارجه ضمانت می شوند و نیازی به سپردن وثیقه نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت را بخوانید.
 • در صورتی که دانشجویانی که در دانشگاه های داخلی مشغول به تحصیل می باشند، به منظور استفاده از فرصت مطالعاتی، ارائه مقاله و سفر های دیگر علمی بخواهند از کشور خارج شوند تنها مبلغ ۵ میلیون تومان را به عنوان وثیقه یا ضمانت بانکی ارائه می دهند.
 • اگر مشمولان برای ادامه تحصیل یدر مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر قصد خروج از کشور را داشته باشند مبلغ وثیقه ای که می بایست پرداخت نمایند ۱۵ میلیون می باشد.
 • خروج در سایر موارد نیز با پرداخت ۱۵ میلیون تومان وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی انجام خواهد شد.
استرداد وثیقه خروج از کشور مشمولان

مبلغ وثیقه برای نخبگانی که می خواهند از کشور خارج شوند چقدر است؟

خبر خوش برای نخبگان این است که با معرفی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، این افراد نیازی به دادن وثیقه یا ضمانت بانکی ندارند. نخبگان می توانند با تعهد کتبی اقوام درجه یک از کشور خارج شوند.

نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور پس از بازگشت

شما مشمولان عزیز باید بدانید پس از ورود به کشور باید در مدت محدودی ورودتان را ثبت نمایید. بدین منظور لازم است به پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و مدارک خود را ارائه کنید.

محدیدوت های سازمان نظام وظیفه

گاهی مشمولان فکر می کنند همین که به کشور در موعد مقرر بازگشته اند کافیست. سازمان نظام وظیفه الزام داشته است که کلیه مشمولان پس از بازگشت باید ورود خود را به اطلاع سازمان برسانند. در صورت عدم معرفی به موقع یا عدم بازگشت به کشور در موعد مقرر برای شما محدودبت هایی در نظر گرفته می شود.

این محدودیت ها شامل ظبط وثیقه خروج از کشور به نفع دولت و عدم صدور مجوز خروج از کشور به مدت ۶ ماه الی یک سال می باشد. حتی در برخی از موارد ممکن است به مراجع قضایی ارجاع داده شوید.

سوالات متداول مشمولان (دانشجویان، دانش آموزان و …) برای خارج شدن از کشور

۱) سن من کمتر از ۱۸ سال است. برای خارج شدن از کشور نیاز به وثیقه دارم؟

 • افراد زیر ۱۸ سال برای خروج از کشور شما نیاز به اخذ مجوز نظام وظیفه ندارند و وثیقه نیز نیاز نیست.

۲) آیا برای مشمولینی که دارای معافیت تحصیلی هستند محدودیتی برای ورد به کشور وجود دارد؟

 • بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه دانش آموزان و دانش جویانی که در خارج از کشور هستند، هر چند باری که بخواهند می توانند به کشور بیایند.

۳) من در خارج از کشور تحصیل می کنم و تصمیم گرفتم ترک تحصیل کنم، چه زمانی باید خودم را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنم؟

 • شما حداکثر تا یک سال پس از تاریخ فراغت از تحصیل فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید.

۴) آیا سازمان نظام وظیفه محدودتی برای صدور مجوز خروج از کشور در نظر گرفته است؟

 • خوشبختانه این سازمان برای صدور مجوز خروج، هیچ محدودیتی در نظر نگرفته است.

۵) پس از اخذ مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیاز به تهیه وثیقه دارم؟

 • بر اسا ماده ۳۵ قانون، کسانی که دارای مدرک دیپلم هستند، حداکثر به مدت یک سال پس از فراغت از تحصیل، اگر در یکی از دانشگاه ها و موسساتی که مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت است، پذیرش گیرند می توانند از گواهی اشتغال به تحصیل بهره مند شوند. البته به شرطی که غیبت غیر موجه سربازی نداشته باشند. اگر دیپلم را بعد از سن ۱۸ سالگی بگیرید باید وثیقه تهیه کنید. اگر قبل از سن مشمولیت دیپلم را گرفته باشید، تا زمان مشمول شدن می توانید بدون تهیه وثیقه از کشور خارج شوید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 298 تا
 1. سعید :

  سلام،وقا بخیر. من الان در حال خدمت سربازی هستم. خانواده ام برای دیدار یکی از آشنایان که در کشور آذربایجان زندگی میکنه قصد مسافرت دارن، من هم میتونم برم باهاشون یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. اگه یگان خدمتی تون اجازه خروج بدن با قید وثیقه میتونین خروج داشته باشین. ولی در طول خدمت معمولا با سفرهای سیاحتی خارج از کشور موافقت نمیکنند.

 2. رامتین :

  سلام وقتتون بخیر من مبلغ ۳۰ میلیون تومان وثیقه سفر سیاحتی رو پرداخت کردم و تاریخ سفرم رو هم مشخص کردم که ۲۰ روز اینده هست اما الان برام مشکلی پیش اومده و قادر به سفر رفتن نیستم چطوری میتونم کنسل کنم درخواستمو و مبغ ودیعم پس بگیرم ؟ ممنون میشم کامل پاسخ بدین

  1. باران مشاوره :

   سلام. به نظام وظیفه منطقه خودتون مراجعه کنید و کنسلی سفر خودتون رو اعلام کنید تا براتون وثیقه رو به حسابی که ارائه دادین برگردونن.

 3. Omid :

  سلام من ۲۰ فروردین برگشتم ایران چند روز فرصت دارم که خودمو به وظیفه عمومی معرفی کنم جهت پس گرفتن وثیقه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در یک هفته اول از زمان برگشتتون با در دست داشتن پاسپورت و مدرک شناسایی تون به نظام وظیفه منطقه خود مراجعه کنید.

 4. محمدرضا :

  سلام
  من به نظام وظیفه اعلام ورود کردم
  ولی هنوز پول وثیقه رو نریختن
  چقدر طول میبره تا بریزن به حسابم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.نهایتا یک هفته الی ۱۴روز

 5. الیاسی :

  سلام چند روز طول می‌کشه مبلغ ودیعه به حساب برگرده؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.نهایتا یک هفته الی تا ۱۴روز

 6. امير :

  خسته نباشین من ٣٠ تومن وثیقه گذاشتم، ورود به کشورم قبل تاریخ درج شده بود، منتهى ب علت مسافرت عید تو ایران نتونستم برم بگیرم ، الان باطل شده است؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.برای اعلام حضور با در دست داشتن پاسپورت و مدارک شناسایی تون به نظام وظیفه مراجعه فرمایید.

 7. محمدرضا :

  سلام وقت بخیر بنده وثیقه ۳۰تومانی رو جهت خروج از کشور پرداخت کردم و به سفرم رفتم و برگشتم چطور باید به نظام وظیفه اطلاع بدم تا بتونم وثیقه رو پس بگیرم؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما با در دست داشتن مدرک شانسی و پاسپورتتون به نظام وظیفه مراجعه و اعلام حضور کنید تا وثیقه تون برگشت داده بشه به حسابتون.

 8. داریوش :

  سلام خسته نباشید من ۳۰ میلیون وسیقه گذاشتم با معافیت تحصیلی دانش اموزی الان حدود ۴ ماه که من از کشور خادج شودم الان وسیقه من سوخنه یا

  1. باران مشاوره :

   سلام. بله اگه دلیل و مدرک قانونی برای تاخیر در بازگشتتون به کشور نداشته باشین پول وثیقه خروجتون از کشور به حساب دولت واریز خواهد شد.

 9. حامد :

  سام.وقتتون بخیر.
  من برای خروج از کشور همه شرایط رو دارم.
  دانشجو هستم و از طریق اینترنتی (نقدی) مبلغ ۳۰ میلیون برای سفر سیاحتی رو پرداخت کردم.
  شماره حسابی که برای برگردوندن وثیقه دادم شماره حساب خودم هست و بانک سپه.
  ولی پرداخت نقدی که اینترنتی هست رو با کارت یه نفر دیگه که توش پول بود انجام دادم. مشکلی که نداره؟ مثل خرید اینترنتیه دیگه

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر ملاک فقط شماره پیگیری واریزی مبلغ مشخص شده به حساب نظام وظیفه می باشد.

 10. علییی :

  سلام خسته نباشین من دانش اموزم فعلا وثیقه ۳۰ میلیونی پرداخت کردم برا خروج ولی بنا به دلایلی نتونستم برم خارج کشور الان چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   کنسلی رو اطلاع بده و گرنه وثیقت ضبط میشه

   1. رضا :

    کجا باید بریم برای اطلاع کنسلی؟

    1. باران مشاوره :

     همونجایی که درخواست استخدام دادی اعلام کن که غیبت دارید

   2. سلام :

    سلام دانشجو هستم و با وثیقه سفر توریستی از کشور خارج شدم و با توجه به اخذ اقامت کشور ثالث قصد بازگشت ندارم. آیا باید از جانب خودم کسی رو به نظام وظیفه بفرستم و درخواست ضبط وثیقه بدم یا وثیقه به صورت اتوماتیک ضبط میشه ؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.بعد از گذشت مدت زمان مشخص برای برگشتتون وثیه شما اتواتیک بار ضبط خواهد شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: