چگونه وثیقه سربازی را پس بگیریم؟

مبلغ وثیقه سربازی چقدر است و وثیقه را چگونه پس بگیریم؟

330 19,957

همانطور که می دانید آقایان با رسیدن به سن 18 سالگی مشمول خدمت سربازی می شوند و می بایست خودشان را برای اعزام به خدمت نظام وظیفه آماده کنند. در صورتی که افراد مشمول نیاز به خروج از کشور پیدا کنند لازم است وثیقه ای را نزد دولت به امانت بسپارند. اکنون برای بسیاری از این افراد جای سوال است که میزان وثیقه خروج از کشور چقدر است و در صورت بازگشت چگونه می توانند وثیقه خود را پس بگیرند؟

مهمترین شرط خروج از کشور چیست؟

اگر به سن مشمولیت سربازی رسیده اید یعنی 18 سال یا بیشتر دارید باید بدانید که شرط اصلی مجور خروج از کشور نداشتن غیبت است. پس اگر دارای غیبت سربازی هستید مطمئن شوید که آیا امکان توجیه کردن غیبت سربازی شما وجود دارد یا خیر.

ما در این مقاله به بسیاری از سوالات شما مشمولان در باره خروج از کشور و زمان و یا مراحل پس گرفتن وثیقه پاسخ خواهیم داد. در صورتی که  برای خروج از کشور و همچنین پس گرفتن وثیقه خود به مشاوره و راهنمایی نیاز داشته باشید، مشاوران ما در مرکز مشاوره تلفنی باران آماده پاسخگویی می باشند.

چه کسانی می توانند در سن مشمولیت از کشور خارج شوند؟

همانطور که می دانید مشمولان نظام وظیفه در صورتی که دارای معافیت تحصیلی باشند می توانند از کشور خارج شوند. مجوز خروج کشور برای مشمولان نظام وظیفه دارای زمان مشخصی است. مشمولان نظام وظیفه در صورت دارا بودن شرایط لازم برای خروج از کشور، می بایست وثیقه مورد نظر را نزد سازمان وظیفه بسپارند تا ضمانتی برای برگشت آنها وجود داشته باشد.

نکته بسیار مهم این است که افرادی که دارای غیبت هستند حق خروج از کشور را ندارند.

چگونه درخواست از خروج از کشور خود را ثبت نماییم؟

اگر دارای معافیت تحصیلی هستید می توانید با مراجعه به سامانه خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی نسبت به ثبت درخواست خروج از کشور خود اقدام نمایید. پس از ثبت درخواست خود و مشخص کردن نوع سفر و تاریخ لازم است اشتغال به تحصیل شما از سوی دانشگاه تایید شود. پس از تایید اشتغال به تحصیل نیاز است نسبت به پرداخت وثیقه خروج از کشور خود اقدام نمایید. پس از پرداخت وثیقه، مجوز خروج از کشور برای شما مشمولان صادر می گردد.

وثیقه جهت خروج از کشور چقدر است؟

افرادی که دارای معافیت از خدمت سربازی و یا کارت پایان خدمت سربازی هستند برای خروج از کشور نیازی به مجوز از سوی سازمان نظام وظیفه ندارند. اما کسانی که دارای معافیت موقت یا معافیت تحصیلی هستند برای خروج از کشور لازم است از سازمان نظام وظیفه عمومی مجوز خروج از کشور را دریافت کنند. برای دریافت مجوز خروج از کشور برای مشمولان نیز سپردن مبلغ نقدی یا ضامنت نامه بانکی به عنوان وثیقه الزامی می باشد. میزان مبلغ وثیقه با توجه به نوع سفر از 30 میلیون ریال تا 200 میلیون ریال متفاوت می باشد.

در صورتی که فرد مشمول در زمان تعیین شده به کشور بازنگردد و ورود خود را ثبت نکند، این وثیقه از سوی دولت ضبط می گردد

مقدار وثیقه برای خروج از کشور با توجه به نوع سفر

 • وثیقه خروج از کشور برای افرادی که برای ادامه تحصیلی به خارج از کشور سفر خواهند کرد 200 میلیون ریال وجه نقد می باشد.
 • وثیقه خروج از کشور برای افرادی که قصد سفر سیاحتی داشته باشند 150 میلیون وجه نقد است.
 • وثیقه خروج از کشور برای کسانی که به منظور زیارت به عراق یا عربستان سفر می کنند 30 میلیون ریال وجه نقد می باشد.
 • حج تمتع یا عمره و همچنی عتبات عالیات نیز اگر با هماهنگی ستاد عمره دانشجویی و دانش آموزی باشد از طرف همین ستاد نیز ضمانت خواهد شد.
 • فرزندان مامورین ثابت دولتی در خارج از کشور از سوی وزارت امور خارجه ضمانت می شوند و نیازی به سپردن وثیقه نخواهند داشت. برای اطلاعات بیشتر خروج از کشور فرزندان کارکنان دولت را بخوانید.
 • در صورتی که دانشجویانی که در دانشگاه های داخلی مشغول به تحصیل می باشند، به منظور استفاده از فرصت مطالعاتی، ارائه مقاله و سفر های دیگر علمی بخواهند از کشور خارج شوند تنها مبلغ 5 میلیون تومان را به عنوان وثیقه یا ضمانت بانکی ارائه می دهند.
 • اگر مشمولان برای ادامه تحصیل یدر مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر قصد خروج از کشور را داشته باشند مبلغ وثیقه ای که می بایست پرداخت نمایند 15 میلیون می باشد.
 • خروج در سایر موارد نیز با پرداخت 15 میلیون تومان وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی انجام خواهد شد.
استرداد وثیقه خروج از کشور مشمولان

مبلغ وثیقه برای نخبگانی که می خواهند از کشور خارج شوند چقدر است؟

خبر خوش برای نخبگان این است که با معرفی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح، این افراد نیازی به دادن وثیقه یا ضمانت بانکی ندارند. نخبگان می توانند با تعهد کتبی اقوام درجه یک از کشور خارج شوند.

نحوه پس گرفتن وثیقه خروج از کشور پس از بازگشت

شما مشمولان عزیز باید بدانید پس از ورود به کشور باید در مدت محدودی ورودتان را ثبت نمایید. بدین منظور لازم است به پلیس + 10 مراجعه کرده و مدارک خود را ارائه کنید.

محدیدوت های سازمان نظام وظیفه

گاهی مشمولان فکر می کنند همین که به کشور در موعد مقرر بازگشته اند کافیست. سازمان نظام وظیفه الزام داشته است که کلیه مشمولان پس از بازگشت باید ورود خود را به اطلاع سازمان برسانند. در صورت عدم معرفی به موقع یا عدم بازگشت به کشور در موعد مقرر برای شما محدودبت هایی در نظر گرفته می شود.

این محدودیت ها شامل ظبط وثیقه خروج از کشور به نفع دولت و عدم صدور مجوز خروج از کشور به مدت 6 ماه الی یک سال می باشد. حتی در برخی از موارد ممکن است به مراجع قضایی ارجاع داده شوید.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط استرداد وثیقه خروج از کشور همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

سوالات متداول مشمولان (دانشجویان، دانش آموزان و …) برای خارج شدن از کشور

1) سن من کمتر از 18 سال است. برای خارج شدن از کشور نیاز به وثیقه دارم؟

 • افراد زیر 18 سال برای خروج از کشور شما نیاز به اخذ مجوز نظام وظیفه ندارند و وثیقه نیز نیاز نیست.

2) آیا برای مشمولینی که دارای معافیت تحصیلی هستند محدودیتی برای ورد به کشور وجود دارد؟

 • بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه دانش آموزان و دانش جویانی که در خارج از کشور هستند، هر چند باری که بخواهند می توانند به کشور بیایند.

3) من در خارج از کشور تحصیل می کنم و تصمیم گرفتم ترک تحصیل کنم، چه زمانی باید خودم را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنم؟

 • شما حداکثر تا یک سال پس از تاریخ فراغت از تحصیل فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید.

4) آیا سازمان نظام وظیفه محدودتی برای صدور مجوز خروج از کشور در نظر گرفته است؟

 • خوشبختانه این سازمان برای صدور مجوز خروج، هیچ محدودیتی در نظر نگرفته است.

5) پس از اخذ مدرک دیپلم، برای ادامه تحصیل در خارج از کشور نیاز به تهیه وثیقه دارم؟

 • بر اسا ماده 35 قانون، کسانی که دارای مدرک دیپلم هستند، حداکثر به مدت یک سال پس از فراغت از تحصیل، اگر در یکی از دانشگاه ها و موسساتی که مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت است، پذیرش گیرند می توانند از گواهی اشتغال به تحصیل بهره مند شوند. البته به شرطی که غیبت غیر موجه سربازی نداشته باشند. اگر دیپلم را بعد از سن 18 سالگی بگیرید باید وثیقه تهیه کنید. اگر قبل از سن مشمولیت دیپلم را گرفته باشید، تا زمان مشمول شدن می توانید بدون تهیه وثیقه از کشور خارج شوید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 330 تا
 1. محمد :

  سلام خسته نباشید
  اگر حتی یک روز هم خارج از موعد مقرر برگردم بازم ممکنه ودیعه ضبط شود؟؟
  من تاریخ برگشتم دقیقا یک روز بعد از تاریخ مقرر است چیکار میشه کرد؟

  1. باران مشاوره :

   وثیقه شما ضبط میشه و برای مدتی ممنوع الخروج میشین

 2. رضا :

  سلام وقت بخیر
  من برای گرفتن پاسپورت و ثبت نام گذرنامه مجبور شدم ۵ تومن وثیقه قرار بدم .
  الان پاسپورت رسیده
  چطور باید برای برگشت اون مبلغ اقدام کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   باید کنسلی سفر رو اعلام کنی

 3. امیر :

  سلام من ودیعه گذاشتم ولی پروازم بعد از تمام شدن تاریخ خروجمه برای درخواست مجدد لازم به برداشت ودیعه هست یا میتونم زودتر از تمام شدن مهلت خروج دوباره درخواست بدم بدون برداشت ودیعه!؟

  1. باران مشاوره :

   بازگشت ودیعه زمان بر هست شما باید دوباره وثیقه بگذارید و در خواست استرداد وثیقه قبلی رو از نظام وظیفه داشته باشید

 4. هادی :

  سلام من از من به عنوان وثیقه 5میلیون گرفته شده میخوام بدونم زمانی که به خارج از کشور برم و برگرم وثیقه چطور ازاد میشه؟
  ممنون میشم بگید.

  1. باران مشاوره :

   به صورت سیستمی به حسابتون ریخته میشه

 5. منصور :

  با سلام ووقت بخیر وقتی زمان ورود و برگشت ب کشور رو مشخص میکنین دقیقا باید همون موقع برگردیم؟ چون من زمان ورود رو ۱۸ مرداد انتهاب کردم الی ۱۷ شهریور و چون پاسپورت انگار دیر قراره بیاد میخاستم کمی بیشتر بمونم امکانش نیست؟ حتما باید راس تاریخ برگشت ب کشور برگردم؟

  1. باران مشاوره :

   باید راس تاریخ برگردی در غیر این صورت ممکنه مدتی ممنوع الخروج بشی

 6. حسین :

  سلام من به تازگی فارغ التحصیل شدم ودیعه را پرداخت کردم برای دریافت پاسپورت امامیخوام از سفر صرف نظر کنم باید چه اقدامی انجام بدم که ودیعه را پس بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   با مراجعه با سازمان وظیفه عمومی به همراه کارت ملی و پاسپورت دارخواست عودت پول بفرمایید

 7. احمد :

  سلام. وقت بخیر
  برای عتبات دانشجویی، بصورت اینترنتی درخواست مجوز خروج دادم و بعد گفتند برین اداره گذرنامه. منم رفتم پلیس به اضافه ۱۰ و اونجا گفتند باید پاسپورت بگیری و منم منصرف شدم و گفتم نمیخوام و نرفتم عتبات. وثیقه هم هیچی نخواسته بودند.
  الان پیام اومده که اگر به کشور بازگشت‌ید، خودتون رو معرفی کنید…
  آیا لازم هست برم پلیس به اضافه ۱۰؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه منظورتون سفر زیارتی کربلا هست ،این سفر نیازی به وثیقه نداشت .بهتر است به نظام وظیفه شهرتون مراجعه و موردتون رو عنوان کنید.

 8. حبیب اله زاده :

  سلام . اقایی هستم ۶۵ ساله . قبل از انقلاب از کشور خارج شدم و زمینی رو به عنوان وثیقه بابت خروج از کشور گذاشتم . بعد از اون هم معافیت گرفتم . الان خواستم زمین رو بفروشم فهمیدم هنوز زمین در وثیقه بانک هست . چه کار باید انجام بدهم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   وقتی وثیقه میذارید و بر نمیگردید وثیقه به نفع دولت ضبط میشه.
   حالا ممکنه شما بعدا به دلایلی معاف بشید اون وثیقه جریمه عدم انجام تعهد شما به برگشت بوده.

   اول پیگیری کنید ببینید وثیقه ضبط شده یا نه
   اگه ضبط شده نمیتونید بگیرید

 9. شایان :

  با سلام بنده به معافیت تحصیلی و گزاشتن وثیقه حدود ۹ ماه پیش از کشور خارج شدم و درحال تحصیل در خارج کشور بودم و الان قصد برگشت دارم خواستم ببینم اجازه برگشت به کشور را دارم و اگر برگردم چه مجازاتی در پیش رو هست
  و امکان خارج شدن دوباره از کشور هست؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه اونجا معافیت تحصیلی نداشتی وثیقه ضبط می شه. و ممنوع لخروج میشی و تازمانیکه تکلیف خدمتت معلوم نشه نمیتونی خارج شی

   1. شایان :

    با سلام متوجه منظورتون نشدم یعنی خارج کشور هم باید معافیت تحصیلی داشته باشم؟ بنده تو ایران معافیت تحصیلی داشتم و خارج شدم و اینجا در حال تحصیل بودم تا الان که قصد برگشت دارم

    1. باران مشاوره :

     سلام
     وقتی از ایرن رفتی دانشگاه ایران عدم حضورت رو اعلام میکنه و معافیت تحصیلیت باطل میشه. مگه اینکه دانشگاه خارجت مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت بوده و برای گرفتن معافیت تحصیلی اقدام کرده باشی. در غیر اینصورت غایب محسوب میشی.
     تردد مشوملان غایب به داخل کشور قوانین خاصی داره. برای اینکه بفهمی شامل حال تو میشه یا نه با دفتر تماس بگیر

 10. هومن :

  سلامه سته نباشید من الان حدود ۲ ماه هست از کشور خارج‌ شدم الان قصد بازگشت دارم آیا ممکن هست در هنگام ورود مشکلی برای من پیش بیاد و اینکه امکان این بتونم مبلغ وثیقه گذاشته شده رو پس بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای برگشتتون مشکلی پیش نمیاد فقط بواسطه بد عهدی که در موعد برگشتتون داشتین ممکنه اجازه خروج مجدد رو از شما سلب کنن و وثیقه تون رو بنفع دولت ضبط کنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: