ایست خدمت سربازی

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

518 17,445
۳.۸/۵ - (۹ امتیاز)

ایست خدمت چیست؟

ایست خدمت سربازی با توجه به ارتقا سطح علمی کشور و همچنین تاکید مقام معظم رهبری نسبت افزایش مهارت علمی جوانان،در نظر گرفته شده است. عده ای این تصور را از خدمت سربازی دارند که در صورت رفتن به خدمت سربازی باید در پادگانی محبوس باشند و شرایط سخت را سپری کنند

در واقع دوران سربازی نیز از قوانین تبعیت میکند و به حق و حقوق یک سرباز در دوران سربازی اهمیت داده می شود.

جهت ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی چه اقداماتی باید انجام داد؟

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

ایست خدمت برای چه سربازهایی امکان پذیر است؟

مراحل درخواست ایست خدمت چیست؟

رفتن به سربازی  به این معنا نیست که فرد نمی تواند به امور زندگی خود برسد.  ایست خدمت سربازی در واقع مختص سربازهای در حال خدمت سربازی می باشد که قصد ادامه تحصیل را دارند. در این مقاله قصد داریم در خصوص ایست خدمت و شرایط ایست خدمت و … توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط ایست خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی

بسیارند کسانی که تحصیلات خود را دیگر ادامه نداده اند و مشغول به کار و دیگر فعالیت ها شده اند. پس از گذشت مدتی تصمیم به ادامه تحصیل و ارتقای مدرک تحصیلی خود می گیرند. چه بسا بسیاری از این افراد هم کاملا در رسیدن به هدفشان موفق بوده اند.

دوران خدمت سربازی هم مانند اشتغال و دیگر امور در جامعه می باشد. در صورتی که فرد سرباز در حین خدمت سربازی قصد ادامه تحصیل را داشته باشد، می تواند از قانون ایست خدمت استفاده نماید و به ادامه تحصیل بپردازد.

ادامه تحصیل همزمان با خدمت سربازی فقط در مقاطع متوسطه و پایین تر امکان پذیر می باشد. یعنی یک سرباز همزمان با خدمت سربازی می تواند با استفاده از کتاب ها و جزوات به صورت غیر حضوری دروس مربوطه را بخواند. سپس با شرکت در امتحانات، مدرک سیکل، دیپلم و یا پیش دانشگاهی را اخذ نماید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره نظام وظیفه باران مشاوره به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ استفاده کنید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

آیا در حین خدمت سربازی می توان وارد دانشگاه شد؟

همانگونه که گفته شد فقط تا پایان دوره پیش دانشگاهی می توان همزمان با خدمت سربازی به ادامه تحصیل پرداخت. اگر فرد سرباز قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشد نیز می تواند ادامه تحصیل دهد. اما به صورت همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر نیست. چراکه باید به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه حاضر شود.

در اینجا قانون نظام وظیفه موضوع ایست خدمت سربازی را برای این دسته از سربازان در نظر گرفته است.

ایست خدمت به این معنی است که فرد سرباز برای ادامه تحصیل در مدتی مشخص، از ادامه سربازی انصراف می دهد. پس از گذشت زمان مشخص و پایان تحصیلات خود در دانشگاه موظف است به ادامه خدمت سربازی خود در همان محلی که قبلا مشغول به خدمت سربازی بوده، بپردازد.

مشاوره نلفنی قوانین ایست خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

قوانین ایست خدمت سربازی

ایست خدمت سربازی دارای قوانین خاصی است. ایست خدمت سربازی فقط برای سرباز هایی امکان پذیر است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه و در مقطع کارشناسی و بالاتر را داشته باشند. یعنی اگر سرباز بخواهد با مدرک دیپلم وارد دانشگاه شود و قصد ادامه تحصیل در مقطع کاردانی را داشته باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت کند.

ناگفته نماند فقط سربازهایی می توانند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه درخواست ایست خدمت کنند که با شرکت در آزمون های ورودی در دانشگاه ها پذیرفته شوند.

مراحل اخذ ایست خدمت سربازی

در صورتی که فرد سرباز با شرکت در کنکور شرایط قبولی در دانشگاه را به دست آورد، پس از قبولی در دانشگاه باید به دانشگاه مذکور مراجعه نماید و فرم درخواست معافیت تحصیلی را اخذ نماید. پس از دریافت فرم به سازمان نظام وظیفه مراجعه و فرم را تحویل می دهد.

پس از بررسی های لازم توسط سازمان نظام وظیفه و دارا بودن شرایط لازم، سرباز را چهت انجام تسویه و امور مربوطه به یگان مربوطه معرفی می نمایند. در نهایت فرد جهت دریافت فرم معافیت تحصیلی به سازمان نظام وظیفه مراجعه می نماید.

شرایط لازم برای ایست خدمت

فردی می تواند در حین خدمت سربازی درخواست ایست خدمت کند که دارای شرایط لازم برای ایست خدمت را داشته باشد. همانگونه که در قوانین ایست خدمت گفته شد سرباز باید در مقطع کارشناسی و بالاتر و به واسطه قبولی در کنکور قصد ادامه تحصیل داشته باشد.

اما در صورتی که فرد سرباز دارای غیبت سربازی باشد و یا دارای سو سابقه در حین خدمت باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت نماید. فقط با درخواست ایست خدمت سرباز هایی موافقت می شود که دارای غیبت سربازی نباشند.

پروژه کسری خدمت با ایست خدمت

بعد از اینکه ایست خدمت زدید می توانید با اخذ پروژه سربازی از طول مدت خدمت سربازی خود بکاهید. مزیت کسانی که سابقه خدمت دارند به نسبت سایر مشمولان این است که این افراد می توانند از هر نهادی که بخواهند پروژه بگیرند. مثلا اگر یگان شما نیرو انتظامی باشد می توانید حتی از وزارت دفاع پروژه بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 518 تا
 1. abolfazl :

  سلام من ۶ ماه خدمت هستم میخوام بدونم میتونم از ایست خدمتی استفاده کنم برم دانشگاه در حین خدمت چند روز غیبت کردم آیا به من ایست خدمتی میدن

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که فاقد غیبت سربازی (سنوات پپشت دفترچه ای) باشید با قبولی در کنکور میتونین ایست خدمتی بزنین و به ادامه تحصیل بپردازین..

 2. مجید :

  سلام و خداقوت
  من توی مقطع ارشد انصراف دادم و الان دارم برای کنکور میخونم و دوباره میخوام ارشد بخونم. سوالم اینه ک اگ حین اینکه دارم برا کنکور میخونم برم سربازی تا زمانی ک دانشگاه مشخص بشه و بخوام برم دانشگاه بعدش میتونم درخواست ایست رو بدم؟ چون احتمالا از معافیت تحصیلی ارشدم استفاده شده دیگه درسته؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه شما اولین بارتون باشه که در طول مقاطع تحصیلی تون انصراف داده باشین در صورت قبولی با کنکور میتونین از ایست خدمتی استفاده کنین و به ادامه تحصیل بپردازین.

 3. محمود :

  سلام من سال۹۱به مدت شش ماه خدمت کردم و سپس ارشد خوندم و دوباره سال ۹۳ ادامه خدمت که مدت ۱۱ماه و ۱۸ روز گذروندم.الان میخوام بیمه خدمتم را بخرم اما داخل سایت تامین اجتماعی همان ۱۱ماه و ۱۸روز محاسبه شده.یعنی خدمت قبلی من به مدت شش ماه،دیگر قابل خرید نیست.

  1. باران مشاوره :

   سلام.باید مدت خدمت قبلی تون هم جمع زده بشه به یگان خدمتی تون مراجعه کنید و مورد رو پیگیری کنید.

 4. Yasin :

  سلام خسته نباشید من ۵ ماه خدمت کردم سرباز مرزبانی بودم الان هم از طریق معافیت تحصیلی ایست خدمت گرفتم میخواستم بدونم اون ۵ ماه برام حساب شده؟؟؟ یا باید از اول شروع کنم.
  سوال دوم اینه الان من حق خروج از کشور رو دارم مثلاً برای سفر و اینجور چیزا یا مثلاً میتونم برم دانشگاه های خارج از کشور تحصیل کنم یا نه؟؟؟؟
  اگه میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله اون مدتی که از خدمتتون گذشته براتون حساب خواهد شد.بله شما با قید وثیقه میتونین برای سفر و یا گرفتن مجوز قبولی در دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت از کشور خارج بشین.

 5. امیر محمد :

  سلام.من پارسال که سرباز بودم دانشگاه قبول شدم و ایست خدمتی گرفتم. امسال از همون دانشگاه انصراف دادم(اولین انصراف،سنوات مجاز)
  میخواستم بدونم اگه در فرجه یکساله بعد از انصرافم دانشگاه قبول بشم،باتوجه به اینکه قبلا سرباز بودم معافیت مجدد برای من صادر میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

 6. ابوالحسن :

  سلام اگر در صورتی که در مقطع ارشد از دانشگاه اخراج اموزشی بشی میتونی از ایست خدمت استفاده کنی و سپس پروژه ی کسری خدمت بگیری؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر دانشجوی اخراجی حق ادامه تحصیل نداره

 7. Amin :

  سلام
  خسته نباشید
  من فارق التحصیل کارشناسی رشته اتاق عمل هستم
  اگر حین خدمت کنکور سراسری شرکت کنم و رشته دندانپزشکی یا پزشکی که دکترای پیوسته هستن قبول بشم
  میتونم از ایست خدمتی استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. خیر چون شما یکبار از معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی استفاده کردین و امکان استفاده دوباره آن وجود ندارد.

 8. عباس :

  سلام من پس از ۶ ماه خدمت ایست خدمتی زدم برای کارشناسی ارشد دانشگاه ثبت نام کردم اما انتخاب واحد نکردم الان اگه از دانشگاه انصراف بدم و به خدمت برگردم برام جریمه ای چیزی در نظر نمیگرند که چرا دانشگاه نرفتی ؟؟

  و اینکه بعد ایست خدمتی باید دوباره برم آموزشی ؟
  و یگان خدمتی من تغییر می کنه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   یکبار انصراف حق هر دانشجویی هست
   بعد از انصراف ۱ سال فرصت داری مجددا اعزام بشی
   تجدید اموزش برای بالای یکسال ایست هست و به تشخیص فرماندس
   یگان ممکنه تغییر کنه ولی نیرو همونه

 9. پویان نبوی :

  سلام وقتتون بخیر.
  من دفترچه ارسال کردم و اعزامم ۱ برج۳ هست برای ارشد پردیس دانشگاه تهران بر اساس سوابق تحصیلی اقدام کردم در صورت قبولی می‌تونم ایست خدمت بزنم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر فقط قبولی با آزمون ایست داره

   1. پویان نبوی :

    اما از خود نظام وظیفه پرسیدم گفتن میشه

    1. باران مشاوره :

     دقیقا همین سوال رو ما از مسوول معافیت تحصیلی سازمان پرسیدیم گفتن نمیشه. بعد از مشخصش شدن اعزام حتما کنکور باید بدی.

    2. احمد :

     معافیت داده میشه. اینجور که باران مشاوره پاسخ میده، پس دانشجویی که بر اساس استعداد درخشان وارد میشه هم نمی تونه معافیت بگیره! دانشجوی منصرف، چه با آزمون چه بدون ازمون، حق استفاده از معافیت رو برای بار دوم داره. طبق گفته رئیس سازمان نظام وظیفه

     1. باران مشاوره :

      کسی که انصراف داده اگر در مهلت یکساله معرفی در دانشگاه بدون ازمون شرکت کنه می تونه دوباره وارد دانشگاه بشه اما اگه دفترچشو پست کرد و براش اعزام زدن باید حتما با کنکور قبول بشه

 10. امیرمسعود :

  سلام
  من دانشجوی پیام نور بودم انصراف دادم و الان روزانه میخونم. سوالم اینه که بعد از اتمام تحصیلم در دوره ی کارشناسی میتونم برم خدمت و حین خدمت کنکور بدم و ایست خدمت بزنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله برای ارشد میتونی ایست بگیری

 11. ارمین :

  سلام با عرض خسته نباشید
  من غیبت اولیه سربازی خوردم و دیر برای اعزام اقدام کرده ام.
  اگر به سربازی اعزام بشم با قبولی کنکور ۱۴۰۱ میتونم ایست خدمت بزنم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر به غایب ایست نمیدن

 12. یاسین :

  سلام من الان سرباز هستم و ۵ ماه داره از خدمتم میگذره الان هم ایست خدمت زدم و الان دانشجوی کارشناسی دانشگاه آزاد هستم من اگه الان کنکور بدم و پرستاری قبول بشم میتونم دوباره ایست خدمتی بگیرم و برم پرستاری بخونم.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نیازی به ایست نداری
   انصراف بده از تاریخ انصرافت یکسال مهلت داری بری خدمت در اون یکسال می تونی مجدد دانشگاه ثبت نام کنی

 13. Farz :

  سلام خسته نباشی من روز اعزام بدلیل شکستگی پا نتوستم اعزام شم غیبت هم ندارم هیچی…..اما نظام وظیفه برام تمدید نکرد اعزاممو… اگه کنکور قبول شم و غیبت اعزام رو توجیه کنم و نظام وظیفه قبول کنه توجیه رو… میتونم ایست خدمت بزنم؟؟؟….. تو رو خدا جواب دهید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه غیبت توجیه بشه میتونی ایست بزنی

 14. کیارش :

  سلام اگر من برای دانشگاه ازاد ایست خدمتی بگیرم میتونم کنکور بدم وباز ایست خدمتی برای یه رشته روزانه بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. شما در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشین با هر قبولی با کنکور میتونین ایست خدمتی بزنین.

 15. مهدی :

  سلام من دانشجو پیامنور بودم و انصراف دادم و رشته جدید دانشگاه روازنه در کنکور قبول شدم و ثبت نام کردم. این یعنی یه بار معافیتم رو لغو کردم و دوباره صادر کردن برا رشته جدید. حالا دوباره میخوام انصراف بدم ورشته دیگه ای در روزانه ثبت نام کنم اما شنیدم دیگه نظام وظیفه برا بار دوم لغو نمیکنه و دوباره صادر کنه. الان سوالم اینه که میتونم انصراف بدم و برم سربازی و بعد از کنکور ایست خدمت بزنم؟ یا دیگه مجبورم برم ۲ سال سربازی رو تموم کنم و بعد کنکور بدم؟ راهی هست که من بتونم مهر ۱۴۰۰ برم دانشگاه اصلا؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بعد از انصراف دوم دیگه ایست هم نمیتونی بزنی و باید خدمت رو تموم کنی

   1. رضا :

    سلام ببخشید من الا یازده ماه خدمتم و دیپلم وظیفه هستم دیپلم برق دارم میخواستم بدونم اگه کنکور بدم و دانشگاه قبول بشم میتونم ایست خدمتی بگیرم ؟

    1. باران مشاوره :

     سلام. بله اگه غیبت سربازی نداشته باشین مشکلی ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: