ایست خدمت سربازی

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

310 16,146

ایست خدمت چیست؟

ایست خدمت سربازی با توجه به ارتقا سطح علمی کشور و همچنین تاکید مقام معظم رهبری نسبت افزایش مهارت علمی جوانان،در نظر گرفته شده است. عده ای این تصور را از خدمت سربازی دارند که در صورت رفتن به خدمت سربازی باید در پادگانی محبوس باشند و شرایط سخت را سپری کنند

در واقع دوران سربازی نیز از قوانین تبعیت میکند و به حق و حقوق یک سرباز در دوران سربازی اهمیت داده می شود.

جهت ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی چه اقداماتی باید انجام داد؟

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

ایست خدمت برای چه سربازهایی امکان پذیر است؟

مراحل درخواست ایست خدمت چیست؟

رفتن به سربازی  به این معنا نیست که فرد نمی تواند به امور زندگی خود برسد.  ایست خدمت سربازی در واقع مختص سربازهای در حال خدمت سربازی می باشد که قصد ادامه تحصیل را دارند. در این مقاله قصد داریم در خصوص ایست خدمت و شرایط ایست خدمت و … توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط ایست خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی

بسیارند کسانی که تحصیلات خود را دیگر ادامه نداده اند و مشغول به کار و دیگر فعالیت ها شده اند. پس از گذشت مدتی تصمیم به ادامه تحصیل و ارتقای مدرک تحصیلی خود می گیرند. چه بسا بسیاری از این افراد هم کاملا در رسیدن به هدفشان موفق بوده اند.

دوران خدمت سربازی هم مانند اشتغال و دیگر امور در جامعه می باشد. در صورتی که فرد سرباز در حین خدمت سربازی قصد ادامه تحصیل را داشته باشد، می تواند از قانون ایست خدمت استفاده نماید و به ادامه تحصیل بپردازد.

ادامه تحصیل همزمان با خدمت سربازی فقط در مقاطع متوسطه و پایین تر امکان پذیر می باشد. یعنی یک سرباز همزمان با خدمت سربازی می تواند با استفاده از کتاب ها و جزوات به صورت غیر حضوری دروس مربوطه را بخواند. سپس با شرکت در امتحانات، مدرک سیکل، دیپلم و یا پیش دانشگاهی را اخذ نماید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره نظام وظیفه باران مشاوره به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ استفاده کنید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

آیا در حین خدمت سربازی می توان وارد دانشگاه شد؟

همانگونه که گفته شد فقط تا پایان دوره پیش دانشگاهی می توان همزمان با خدمت سربازی به ادامه تحصیل پرداخت. اگر فرد سرباز قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشد نیز می تواند ادامه تحصیل دهد. اما به صورت همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر نیست. چراکه باید به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه حاضر شود.

در اینجا قانون نظام وظیفه موضوع ایست خدمت سربازی را برای این دسته از سربازان در نظر گرفته است.

ایست خدمت به این معنی است که فرد سرباز برای ادامه تحصیل در مدتی مشخص، از ادامه سربازی انصراف می دهد. پس از گذشت زمان مشخص و پایان تحصیلات خود در دانشگاه موظف است به ادامه خدمت سربازی خود در همان محلی که قبلا مشغول به خدمت سربازی بوده، بپردازد.

مشاوره نلفنی قوانین ایست خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

قوانین ایست خدمت سربازی

ایست خدمت سربازی دارای قوانین خاصی است. ایست خدمت سربازی فقط برای سرباز هایی امکان پذیر است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه و در مقطع کارشناسی و بالاتر را داشته باشند. یعنی اگر سرباز بخواهد با مدرک دیپلم وارد دانشگاه شود و قصد ادامه تحصیل در مقطع کاردانی را داشته باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت کند.

ناگفته نماند فقط سربازهایی می توانند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه درخواست ایست خدمت کنند که با شرکت در آزمون های ورودی در دانشگاه ها پذیرفته شوند.

مراحل اخذ ایست خدمت سربازی

در صورتی که فرد سرباز با شرکت در کنکور شرایط قبولی در دانشگاه را به دست آورد، پس از قبولی در دانشگاه باید به دانشگاه مذکور مراجعه نماید و فرم درخواست معافیت تحصیلی را اخذ نماید. پس از دریافت فرم به سازمان نظام وظیفه مراجعه و فرم را تحویل می دهد.

پس از بررسی های لازم توسط سازمان نظام وظیفه و دارا بودن شرایط لازم، سرباز را چهت انجام تسویه و امور مربوطه به یگان مربوطه معرفی می نمایند. در نهایت فرد جهت دریافت فرم معافیت تحصیلی به سازمان نظام وظیفه مراجعه می نماید.

شرایط لازم برای ایست خدمت

فردی می تواند در حین خدمت سربازی درخواست ایست خدمت کند که دارای شرایط لازم برای ایست خدمت را داشته باشد. همانگونه که در قوانین ایست خدمت گفته شد سرباز باید در مقطع کارشناسی و بالاتر و به واسطه قبولی در کنکور قصد ادامه تحصیل داشته باشد.

اما در صورتی که فرد سرباز دارای غیبت سربازی باشد و یا دارای سو سابقه در حین خدمت باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت نماید. فقط با درخواست ایست خدمت سرباز هایی موافقت می شود که دارای غیبت سربازی نباشند.

پروژه کسری خدمت با ایست خدمت

بعد از اینکه ایست خدمت زدید می توانید با اخذ پروژه سربازی از طول مدت خدمت سربازی خود بکاهید. مزیت کسانی که سابقه خدمت دارند به نسبت سایر مشمولان این است که این افراد می توانند از هر نهادی که بخواهند پروژه بگیرند. مثلا اگر یگان شما نیرو انتظامی باشد می توانید حتی از وزارت دفاع پروژه بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 310 تا
 1. علی :

  سلام میخواستم بدونم حین خدمت برای کنکور بخونم اگه روز کنکور بهم مرخصی ندن کنکور شرکت کنم چی آیا چنین چیزی امکان داره و میتونن روز کنکور مرخصی ندن ونزارن شرکت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان به فرمانده ها دستور دادن که بابت کنکور همکاری کنن.

 2. علی :

  سلام میخواستم بدونم اگه کسی دفترچه پست کنه بره سربازی آیا میتونه تو دوره آموزشی ایست خدمت بگیره و کنکور شرکت کنه یا حتما باید وسط سربازی کنکور شرکت کنه ودانشگاه قبول بشه بعد ایست خدمت بگیره؟

  1. باران مشاوره :

   ایست خدمت به این معنی هست که کنکور قبول شدی و می خوای دانشگاه ثبت نام کنی. فرقی نمی کنه هر موقع کنکور بدی قبول شی می تونی ایست بزنی.

 3. پویا :

  سلام من ایست خدمت زدم و الان انصراف دادم از دانشگاه میخام مجدد شرکت کنم اما کارشناسی ناپسوسته ثبت نام کردم ایا میتونم کارشناسی ناپیوسته شرکت کنم؟؟؟؟؟ یا حتما باید پیوسته باشه

  1. باران مشاوره :

   سلام پویا جان چون یکبار انصراف دادی مشکلی نداره مگه اینکه برات مدرک کاردانی صادر شده باشه.

 4. امیر :

  سلام،

  میخواستم ببینم‌ ایست خدمت تحصیلی باید حتما در ماه های خاصی از سال انجام بشه؟ یا اینکه هرموقع پذیرش داشتیم میشه ایست زد؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان شما از دانشگاهی که قبول شدی به نظام وظیفه نامه میبری و از ایست خدمتی استفاده می کنی ماه خاص نداره.

   1. سامان :

    با سلام
    معافیت تحصیلی یک سال پس از فارغ التحصیلی من آخر مرداد تموم میشه
    میخواستم بدونم من اگه مهر بخوام وارد دانشگاه بشم برای ارشد چون تا پایان مرداد معافیت دارم یک ماه شهریور مشمول میشم؟باید دفترچه بفرستم؟

    1. باران مشاوره :

     اره اگه غیبت بخوری باید بری سربازی.

  2. سامان :

   با سلام
   معافیت تحصیلی یک سال پس از فارغ التحصیلی من آخر مرداد تموم میشه
   میخواستم بدونم من اگه مهر بخوام وارد دانشگاه بشم برای ارشد چون تا پایان مرداد معافیت دارم یک ماه شهریور مشمول میشم؟باید دفترچه بفرستم؟

   1. باران مشاوره :

    بله قبل از اتمام فرجه باید کارهای مورد نیاز اعزام رو انجام بدین.

 5. علی :

  سلام وقتتون بخیر ممنون میشم لطف کنید جوابم رو بدین من دانشجوی کارشناسی زمین شناسی بودم که بدون کنکور وبا سوابق تحصیلی وارد این رشته شدم الان انصراف دادم و میخوام برم سربازی میخواستم بدونم اینکه بدون کنکور وارد دانشگاه شده بودم اگه سال بعد داروسازی قبول شم بهم ایست خدمت میدن؟یعمی مشکلی پیش نمیاد دانشگاه قبلیم بدون کنکور بود؟

  1. باران مشاوره :

   سلام یکبار انصراف حق شماس و اگه بدون غیبت باشی و در سنوات تحصیلی مجاز انصراف دادی می تونی ایست خدمت بزنی

 6. محمد :

  با سلام
  بنده مرداد امسال فارغ التحصیل رشته کارشناسی میشم و طبق قانون ثبت آخرین نمره تا سال بعد مرداد معافیت دارم،میخواستم بدونم اگه کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و قبول بشم تکلیف ۱ ماه شهریور که معافیت ندارم چی میشه،آیا مشمولم؟سپاس از اینکه راهنمایی میکنید

  1. باران مشاوره :

   ملاک ثبت اخرین نمره نیست و ملاک تاریخی هست که دانشگاه نامه فارغ التحصیلی شما رو صادر می کنه.

  2. حمید :

   سلام. لطفا به من کمک کنین من سر در گمم با این سوال. اونایی ک قبلا دوبار انصراف دادن آیا میتونن در حین خدمت کنکور بدن و ایست خدمت بگیرن؟ یه جا میگن میشه و یه جا هم میگن نمیشه. لطفا جواب درستشو بگین

   1. باران مشاوره :

    سلام حمید جان
    انصراف فقط یکبار امکانپذیره
    شما تا پایان خدمت دیگخ نمیتونی ایست بزنی

 7. مهدی :

  سلام خسته نباشید ببخشید می خواستم بدونم اگه حین خدمت غیبت کرده باشی ولی به حد نصاب فرار نرسیده باشه(مثلا یک روز) میشه از ایست خدمت استفاده کرد ؟

  1. باران مشاوره :

   مهدی جان غیبت دفترچه ای ماتع ایست هستو

 8. علی :

  سلام روز بخیر ی سوال داشتم خدمتتون.من سال۹۴کنکور دادم و رشته روزانه قبول شدم.بعد دوسال انصراف دادم و مجدد رشته ی روزانه دیگه ای قبول شدم.ولی توی نیم سال اول انصراف دادم و بدون اینکه غیبتی داشته باشم رفتم سربازی.الان سرباز هستم.در کنکور۱۴۰۰رتبه خیلی خوبی به دست میارم و میخوام ایست خدمت بزنم.به نظرتون امکانش هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   دوبار انصراف نداریم برای همین هم نمیتونی ایست خدمتی بزنی

 9. حسین :

  سلام من در بهمن ۹۹ از پیام نور انصراف دادم و تا بهمن ۱۴۰۰ معافیت یک ساله دارم ، میشه واسه آزمون سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم ممنون

  1. باران مشاوره :

   اگه به موقع دفترچه پست کنی و غیبت نخوری می تونی شرکت کنی ولی اگه برات اعزام بزنن باید اعزام بشی و در صورت قبولی ایست خدمتی بزنی.

  2. محمد :

   با سلام
   من مرداد سال ۹۹ فارغ التحصیل کارشناسی شدم و یک سال پشت کنکور موندم
   امسال برای ورود به ارشد چون تا مرداد معافیت دارم،شهریور مشمول هستم؟باید دفترچه اعزام به خدمت پر کنم برای این یک ماه؟

   1. باران مشاوره :

    شما باید تا قبل از سر رسید فرجه معرفیت یا همون معافیت تحصیلی برگ سبزت رو گرفته باشی.

 10. فرهام :

  سلام من قبلا یه بار از دانشگاه انصراف دادم و الان دانشجو هستم و همزمان با دانشگاه خودمو واس کنکور ۱۴۰۰ اماده کردم
  اگه امسال رتبه دلخواهمو ببارم باید از این دانشگاه انصراف بدم ک در این صورت مشمول خدمت سربازی میشم
  اگه برم سربازی بعد اعلام نتایج انتخاب رسته میتونم ایست خدمت بزنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام اگه اولین انصرافت باشه و غیبت نداشته باشی میشه

 11. داود :

  سلام خسته نباشید من میخوام انتخاب رشته بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی بکنم رفتم به نظام وظیفه به من گفتند که بهتره بعد از ۲۰ شهریور دفترچه پست کنی تا غیبت نخوری حالا نتایج بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی دهه سوم شهریور میاد اگه من دفترچه پست کنم و بعد از چند روز تو کنکور بر اساس سوابق تحصیلی قبول شم میتونم برم و معافیت تحصیلی بگیرم یا نه؟؟

  1. باران مشاوره :

   اره داوود جان کلا برای اعلام نتایج ممکنه بهت تعویق اعزام هم بدن.

 12. محمد :

  سلام .من هنوز سنم به ۲۰ سال نرسیده رفتم نظام وظیفه که به من میگن یک سال غیبت داری میخواستم بدونم اگه امسال کنکور قبول شدم برم خدمت .بعدش میتونم ایست خدمت بگیرم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر به غایب ایست خدمت نمیدن.

  2. امیر محمد :

   سلام . وقتتون بخیر
   من قبلا یه سوال ازتون پرسیده بودم درباره اینکه من دانشجوی ارشد بودم و انصراف دادم و به خدمت اعزام شدم و الان سربازم . حالا دوباره کنکور ارشد شرکت کردم و میخوام اگه قبول شدم ایست خدمتی بزنم. گفتین مشکلی نداره یبار انصراف و مجازه و یبار انصراف مشکلی پیش نمیاد برای ترخیص
   اما الان تو خیلی از سایت های مشاوره دیگه شنیدم که اگه انصراف داده باشی تا قبل از اینکه به خدمت اعزام بشی میتونی وارد دانشگاه بشی وگرنه تا زمانی که خدمتو تموم کنی نمیشه بری دانشگاه .خواستم بدونم این موضوع رو دقیق از‌کجا باید پیگیری کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

   1. باران مشاوره :

    آیین نامه رو خودت پیدا کن و بخون. ما بر اساس آخرین اخبار و … پاسخ می دیم. گواه حرفم هم بخش اخبار سایت هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: