ایست خدمت سربازی

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

552 17,969

ایست خدمت چیست؟

ایست خدمت سربازی با توجه به ارتقا سطح علمی کشور و همچنین تاکید مقام معظم رهبری نسبت افزایش مهارت علمی جوانان،در نظر گرفته شده است. عده ای این تصور را از خدمت سربازی دارند که در صورت رفتن به خدمت سربازی باید در پادگانی محبوس باشند و شرایط سخت را سپری کنند

در واقع دوران سربازی نیز از قوانین تبعیت میکند و به حق و حقوق یک سرباز در دوران سربازی اهمیت داده می شود.

جهت ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی چه اقداماتی باید انجام داد؟

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

ایست خدمت برای چه سربازهایی امکان پذیر است؟

مراحل درخواست ایست خدمت چیست؟

رفتن به سربازی  به این معنا نیست که فرد نمی تواند به امور زندگی خود برسد.  ایست خدمت سربازی در واقع مختص سربازهای در حال خدمت سربازی می باشد که قصد ادامه تحصیل را دارند. در این مقاله قصد داریم در خصوص ایست خدمت و شرایط ایست خدمت و … توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.

ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی

بسیارند کسانی که تحصیلات خود را دیگر ادامه نداده اند و مشغول به کار و دیگر فعالیت ها شده اند. پس از گذشت مدتی تصمیم به ادامه تحصیل و ارتقای مدرک تحصیلی خود می گیرند. چه بسا بسیاری از این افراد هم کاملا در رسیدن به هدفشان موفق بوده اند.

دوران خدمت سربازی هم مانند اشتغال و دیگر امور در جامعه می باشد. در صورتی که فرد سرباز در حین خدمت سربازی قصد ادامه تحصیل را داشته باشد، می تواند از قانون ایست خدمت استفاده نماید و به ادامه تحصیل بپردازد.

ادامه تحصیل همزمان با خدمت سربازی فقط در مقاطع متوسطه و پایین تر امکان پذیر می باشد. یعنی یک سرباز همزمان با خدمت سربازی می تواند با استفاده از کتاب ها و جزوات به صورت غیر حضوری دروس مربوطه را بخواند. سپس با شرکت در امتحانات، مدرک سیکل، دیپلم و یا پیش دانشگاهی را اخذ نماید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره نظام وظیفه باران مشاوره به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ استفاده کنید.

آیا در حین خدمت سربازی می توان وارد دانشگاه شد؟

همانگونه که گفته شد فقط تا پایان دوره پیش دانشگاهی می توان همزمان با خدمت سربازی به ادامه تحصیل پرداخت. اگر فرد سرباز قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشد نیز می تواند ادامه تحصیل دهد. اما به صورت همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر نیست. چراکه باید به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه حاضر شود.

در اینجا قانون نظام وظیفه موضوع ایست خدمت سربازی را برای این دسته از سربازان در نظر گرفته است.

ایست خدمت به این معنی است که فرد سرباز برای ادامه تحصیل در مدتی مشخص، از ادامه سربازی انصراف می دهد. پس از گذشت زمان مشخص و پایان تحصیلات خود در دانشگاه موظف است به ادامه خدمت سربازی خود در همان محلی که قبلا مشغول به خدمت سربازی بوده، بپردازد.

مشاوره نلفنی قوانین ایست خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

قوانین ایست خدمت سربازی

ایست خدمت سربازی دارای قوانین خاصی است. ایست خدمت سربازی فقط برای سرباز هایی امکان پذیر است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه و در مقطع کارشناسی و بالاتر را داشته باشند. یعنی اگر سرباز بخواهد با مدرک دیپلم وارد دانشگاه شود و قصد ادامه تحصیل در مقطع کاردانی را داشته باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت کند.

ناگفته نماند فقط سربازهایی می توانند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه درخواست ایست خدمت کنند که با شرکت در آزمون های ورودی در دانشگاه ها پذیرفته شوند.

مراحل اخذ ایست خدمت سربازی

در صورتی که فرد سرباز با شرکت در کنکور شرایط قبولی در دانشگاه را به دست آورد، پس از قبولی در دانشگاه باید به دانشگاه مذکور مراجعه نماید و فرم درخواست معافیت تحصیلی را اخذ نماید. پس از دریافت فرم به سازمان نظام وظیفه مراجعه و فرم را تحویل می دهد.

پس از بررسی های لازم توسط سازمان نظام وظیفه و دارا بودن شرایط لازم، سرباز را چهت انجام تسویه و امور مربوطه به یگان مربوطه معرفی می نمایند. در نهایت فرد جهت دریافت فرم معافیت تحصیلی به سازمان نظام وظیفه مراجعه می نماید.

شرایط لازم برای ایست خدمت

فردی می تواند در حین خدمت سربازی درخواست ایست خدمت کند که دارای شرایط لازم برای ایست خدمت را داشته باشد. همانگونه که در قوانین ایست خدمت گفته شد سرباز باید در مقطع کارشناسی و بالاتر و به واسطه قبولی در کنکور قصد ادامه تحصیل داشته باشد.

اما در صورتی که فرد سرباز دارای غیبت سربازی باشد و یا دارای سو سابقه در حین خدمت باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت نماید. فقط با درخواست ایست خدمت سرباز هایی موافقت می شود که دارای غیبت سربازی نباشند.

پروژه کسری خدمت با ایست خدمت

بعد از اینکه ایست خدمت زدید می توانید با اخذ پروژه سربازی از طول مدت خدمت سربازی خود بکاهید. مزیت کسانی که سابقه خدمت دارند به نسبت سایر مشمولان این است که این افراد می توانند از هر نهادی که بخواهند پروژه بگیرند. مثلا اگر یگان شما نیرو انتظامی باشد می توانید حتی از وزارت دفاع پروژه بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 552 تا
 1. مهدی :

  سلام ممنون میشم اگه به این سوالای بنده پاسخ سریع بدید چون وقت ندارم.
  ۱.بنده سرباز ایست خدمتی هستم و معافیت تحصیلیم تا تاریخ ۶/۳۱ هستش ولی آخرای سال ۹۹ فارغ التحصیل شدم ، میخواستم بدونم ملاک غیبت سربازی تاریخ معافیت تحصیلی هست یا تاریخ فارغ التحصیلی؟!
  ۲. و اینکه برای اعزام مجدد آیا دوباره باید واکسن بزنم و دکتر برم یا لزومی نداره؟
  ممنون میشم واقعا اگه بگید🖤❤️
  اجرتون با امام حسین

  1. باران مشاوره :

   سلام
   ملاک تاریخ فراغت از تحصیله
   باید مجددا معاینه بشید

 2. علی :

  سلام من برگه اعزام به خدمت رو پست کردم ولی نتایج کنکور یک هفته دیرتر میاد اگه اعزام بشم میتونم برم دانشگاه چون براساس سوابق تحصیلی دانشگاه ملی یا روزانه کارشناسی انتخاب رشته کردم اگه اعزام بشم میتونم که برم دانشگاه وازایست خدمت استفاده کنم یانه

  1. باران مشاوره :

   اگه قبولی با ککور بوده بله
   اگه بدون کنکوره نه

 3. محمد :

  سلام.آیا با ثبت نام دانشگاه بدون آزمون بر اساس سوابق تحصیلی میشه ایست زد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر فقط با ازمون ایست داره

 4. محمد :

  سلام،وقت بخیر
  من یکبار از ایست خدمتی استفاده کردم و در دوره کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل شدم.الان انصراف دادم و میخوام در مهلت یک ساله ای که دارم،برای کنکور ارشد ۱۴۰۲ آماده بشم.با توجه به اینکه اولین باری هست که انصراف دادم،دو سوال داشتم:اولی اینکه میتونم کنکور شرکت کنم و در صورت قبولی مشکلی برای ادامه تحصیل نخواهم داشت؟ و دومی اینکه اگر نتایج کنکور ارشد،دیر اعلام بشه و مجبور بشم قبل از اتمام مهلت یک ساله دفترچه پست کنم و برم خدمت، آیا باز هم میتونم ایست خدمتی بزنم؟(همون‌طور که توضیح دادم،سالها قبل یک بار ایست خدمتی زدم)

  سپاس بابت پاسخگویی

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله در صورت قبولی در کنکور مجاز به ادامه تحصیل خواهید بود و در مورد ایست خدمتی هم مشکلی نخواهید داشت.

 5. علی :

  سلام . در تیرماه میشه ایست خدمتی کرد؟ من تو دوره اموزشی هستم میخواستم ایست خدمتی بزنم و پیام نور ثبت نام کنم . چاره ای هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   ایست خدمت فقط برای قبولی با کنکوره

 6. بهنام :

  با سلام، ببخشید من یبار وارد دانشگاه پیام نور شدم رشته مهندسی انصراف دادم، سال بعد دوباره وارد همون دانشگاه پیام نور شدم بازم رشته مهندسی، از اونم انصراف دادم رفتم سربازی و الان سرباز هسم، درصورتی که تو کنکور شرکت کنم پرستاری قبول بشم میتونم ایست خدمتی بگیرم؟ ممنونم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 7. رضا :

  سلام من الان سربازم،
  من دانشجوی مدیریت بازرگانی مقطع کارشناسی پیوسته دانشگاه آزاد بودم ولی انصراف دادم و دانشگاه مدرک معادل کاردانی رو بهم داد، میشه حین خدمت کنکور بدم و اگه مثلا از پزشکی قبول شدم، ایست خدمتی بزنم؟؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر فقط کاردانی به کارشناسی میتونی

 8. مهدی :

  سلام وقت بخیر 🌼
  من یه بار از دانشگاه آزاد انصراف دادم ترم دوم رشته کارشناسی جغرافیا بودم،الان برم سربازی اگه با کنکور پزشکی قبول بشم میتونم ایست خدمت بگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه دانشگاه به شما مدرک معادل مقطع کاردانی رو نده میتونین یکبار انصراف از تحصیل داشته باشین و در رشته پزشکی با قبولی در کنکور به ادامه تحصیل بپردازین.

 9. کیانوش :

  سلام، بعد از اتمام تحصیل حین ایست خدمت، واسه شروع مجدد سربازی چه مراحلی باید طی کرد؟ مجدد لازمه دفترچه پر کنی؟ همون ارگانی که قبلا بودم میفتم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله دوباره باید دفترچه اعزام به سربازی رو ارسال کنید و درصورت نیاز بعد از طی دوره آموزشی در همون ارگانی که بودین به یگان خدمتی معرفی خواهید شد.

 10. حسین :

  سلام . می‌توانم برگ اعزام به خدمت بگیرم با سوابق تحصیلی وارد دانشگاه بشم تا مدت کوتاهی مدت سربازی تمدید شود؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بعد از اخذ برگ اعزام فقط باید از طریق کنکوربری دانشگاه

 11. عادل :

  سلام خسته نباشید
  من یک بار از ایست خدمتی استفاده کردم و لیسانس و فوق لیسانسم را گرفتم، الانم سربازم میتونم مجددا از ایست خدمتی استفاده کنم و یک مدرک لیسانس دیگه بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر برای هر مقطع تحصیلی تنها یکبار معافیت تحصیلی صادر می شود.

 12. میلاد :

  سلام وقت بخیر . ببخشید من یه بار ایست خدمتی زدم و دانشگاه ثبت نام کردم ( پیام نور ) . حالا میتونم از این دانشگاه انصراف بدم و یه دانشگاه دیگه یه رشته دیگه ثبت نام کنم ؟ ( تا حالا انصراف ندادم و تعداد واحد خیلی کمی پاس کردم )

  1. باران مشاوره :

   سلام
   یکبار انصراف مشکلی نداره

 13. سجاد :

  با سلام . آیا میتوان در دوران ایست خدمتی از دانشگاه انصراف داد و دوباره تو همون مقطع ( مقطع کارشناسی ) یه دانشگاه دیگه ثبت نام کرد ؟ ( تا حالا انصراف ندادم )

  1. باران مشاوره :

   سلام
   در دوران ایست خدمتیشو نفهمیدم یعنی چی! شاید منظورت معافیت تحصیلیه
   اگه انصراف اولت باشه یکسال وقت داری مجددا رشته دیکه ای ثبت نام کنی به شرط اینکه برات کاردانی صادر نشه

   1. سجاد :

    منظورم اینه که من ایست خدمتی زدم و دانشگاه ثبت نام کردم ( کارشناسی پیوسته پیام نور ) حالا اگه از این دانشگاه انصراف بدم میتونم یه رشته دیگه یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنم ؟ با تشکر

    1. باران مشاوره :

     اگه انصراف اولته میتونی

 14. فرهاد :

  سلام ببخشید من یه بار از پیام نور انصراف دادم و میخوام‌دوباره ثبت نام کنم و واسه کنکور ۱۴۰۲ بخونم اگر بعد از کنکور بعنی ۱۱ تیز ۱۴۰۲ انصراف بدم و اعزام بزنم اگر اواسط شهریور که دوره اموزشی من میشه پزشکی روزانه قبول بشم میتونم ایست خدمت بزنم؟
  یا میگن چون دوبار انصراف دادی نمیتونی ایست بزنی؟
  هرکسی به جوابی میده یکی میگه میشه یکی میگه نمیشه الان تکلیف چیه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بعد از انصراف دوم باید بری خدمت و تمومش کنی

 15. حسین :

  سلام ببخشید من اسفند ۱۴۰۰ در مقطع کاردانی فارغ شدم و تا اسفند ۱۴۰۱ معافیت ارفاقی دارم. چجوری میتونم با استفاده از ایست خدمت تو کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید بری خدمت و حین خدمت در روز کنکورت مرخصی بگیری و کنکور بدی.
   اگه قبول شدی بهت ایست خدمتی میدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: