ایست خدمت سربازی

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

440 16,774

ایست خدمت چیست؟

ایست خدمت سربازی با توجه به ارتقا سطح علمی کشور و همچنین تاکید مقام معظم رهبری نسبت افزایش مهارت علمی جوانان،در نظر گرفته شده است. عده ای این تصور را از خدمت سربازی دارند که در صورت رفتن به خدمت سربازی باید در پادگانی محبوس باشند و شرایط سخت را سپری کنند

در واقع دوران سربازی نیز از قوانین تبعیت میکند و به حق و حقوق یک سرباز در دوران سربازی اهمیت داده می شود.

جهت ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی چه اقداماتی باید انجام داد؟

شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی چیست؟

ایست خدمت برای چه سربازهایی امکان پذیر است؟

مراحل درخواست ایست خدمت چیست؟

رفتن به سربازی  به این معنا نیست که فرد نمی تواند به امور زندگی خود برسد.  ایست خدمت سربازی در واقع مختص سربازهای در حال خدمت سربازی می باشد که قصد ادامه تحصیل را دارند. در این مقاله قصد داریم در خصوص ایست خدمت و شرایط ایست خدمت و … توضیحات بیشتری را ارائه دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط ایست خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

ادامه تحصیل در حین خدمت سربازی

بسیارند کسانی که تحصیلات خود را دیگر ادامه نداده اند و مشغول به کار و دیگر فعالیت ها شده اند. پس از گذشت مدتی تصمیم به ادامه تحصیل و ارتقای مدرک تحصیلی خود می گیرند. چه بسا بسیاری از این افراد هم کاملا در رسیدن به هدفشان موفق بوده اند.

دوران خدمت سربازی هم مانند اشتغال و دیگر امور در جامعه می باشد. در صورتی که فرد سرباز در حین خدمت سربازی قصد ادامه تحصیل را داشته باشد، می تواند از قانون ایست خدمت استفاده نماید و به ادامه تحصیل بپردازد.

ادامه تحصیل همزمان با خدمت سربازی فقط در مقاطع متوسطه و پایین تر امکان پذیر می باشد. یعنی یک سرباز همزمان با خدمت سربازی می تواند با استفاده از کتاب ها و جزوات به صورت غیر حضوری دروس مربوطه را بخواند. سپس با شرکت در امتحانات، مدرک سیکل، دیپلم و یا پیش دانشگاهی را اخذ نماید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره نظام وظیفه باران مشاوره به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ استفاده کنید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

آیا در حین خدمت سربازی می توان وارد دانشگاه شد؟

همانگونه که گفته شد فقط تا پایان دوره پیش دانشگاهی می توان همزمان با خدمت سربازی به ادامه تحصیل پرداخت. اگر فرد سرباز قصد ادامه تحصیل در دانشگاه را داشته باشد نیز می تواند ادامه تحصیل دهد. اما به صورت همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر نیست. چراکه باید به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه حاضر شود.

در اینجا قانون نظام وظیفه موضوع ایست خدمت سربازی را برای این دسته از سربازان در نظر گرفته است.

ایست خدمت به این معنی است که فرد سرباز برای ادامه تحصیل در مدتی مشخص، از ادامه سربازی انصراف می دهد. پس از گذشت زمان مشخص و پایان تحصیلات خود در دانشگاه موظف است به ادامه خدمت سربازی خود در همان محلی که قبلا مشغول به خدمت سربازی بوده، بپردازد.

مشاوره نلفنی قوانین ایست خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

قوانین ایست خدمت سربازی

ایست خدمت سربازی دارای قوانین خاصی است. ایست خدمت سربازی فقط برای سرباز هایی امکان پذیر است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه و در مقطع کارشناسی و بالاتر را داشته باشند. یعنی اگر سرباز بخواهد با مدرک دیپلم وارد دانشگاه شود و قصد ادامه تحصیل در مقطع کاردانی را داشته باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت کند.

ناگفته نماند فقط سربازهایی می توانند جهت ادامه تحصیل در دانشگاه درخواست ایست خدمت کنند که با شرکت در آزمون های ورودی در دانشگاه ها پذیرفته شوند.

مراحل اخذ ایست خدمت سربازی

در صورتی که فرد سرباز با شرکت در کنکور شرایط قبولی در دانشگاه را به دست آورد، پس از قبولی در دانشگاه باید به دانشگاه مذکور مراجعه نماید و فرم درخواست معافیت تحصیلی را اخذ نماید. پس از دریافت فرم به سازمان نظام وظیفه مراجعه و فرم را تحویل می دهد.

پس از بررسی های لازم توسط سازمان نظام وظیفه و دارا بودن شرایط لازم، سرباز را چهت انجام تسویه و امور مربوطه به یگان مربوطه معرفی می نمایند. در نهایت فرد جهت دریافت فرم معافیت تحصیلی به سازمان نظام وظیفه مراجعه می نماید.

شرایط لازم برای ایست خدمت

فردی می تواند در حین خدمت سربازی درخواست ایست خدمت کند که دارای شرایط لازم برای ایست خدمت را داشته باشد. همانگونه که در قوانین ایست خدمت گفته شد سرباز باید در مقطع کارشناسی و بالاتر و به واسطه قبولی در کنکور قصد ادامه تحصیل داشته باشد.

اما در صورتی که فرد سرباز دارای غیبت سربازی باشد و یا دارای سو سابقه در حین خدمت باشد نمی تواند در خواست ایست خدمت نماید. فقط با درخواست ایست خدمت سرباز هایی موافقت می شود که دارای غیبت سربازی نباشند.

پروژه کسری خدمت با ایست خدمت

بعد از اینکه ایست خدمت زدید می توانید با اخذ پروژه سربازی از طول مدت خدمت سربازی خود بکاهید. مزیت کسانی که سابقه خدمت دارند به نسبت سایر مشمولان این است که این افراد می توانند از هر نهادی که بخواهند پروژه بگیرند. مثلا اگر یگان شما نیرو انتظامی باشد می توانید حتی از وزارت دفاع پروژه بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 440 تا
 1. Sajad :

  سلام خسته نباشید من از ازاد یه بار انصراف دادم (حدودا دو ماه قبل) و پرستاری ازاد نوشتم حالا میخوام بدونم اگه کنکور بدم و پزشکی بیارم هیچ راهی نیست که دانشگاه ثبت نام کنم و خدمت نرم با توجه به دوبار انصراف

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بعد از انصراف دوم حتما باید بری خدمت

 2. امیر محمد :

  سلام. من پارسال سرباز بودم و بعد از دو ماه خدمت دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و ایست خدمتی گرفتم، امسال از پیام نور انصراف دادم(اولین انصرافم هست)و میخواهم کنکور سراسری شرکت کنم.
  میخواستم بدونم که آیا مانند سایر محصلین عادی، مهلت یکساله بعد از انصراف به من هم تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بلی

 3. احسان اسکندری :

  سلام وقت بخیر ببخشیداگر سربازی ۸ ماه کسری به خاطر مدت منطقه پدر داشته باشه و در صورت خدمت در منقطه‌ای مثل زابل اگه غیبت داشته باشه بازم میتونه ایست خدمتی بزنه و مقطع کارشناسی تحصیل کنه!؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   غایبنی نمیتونن ادامه تحصیل بدین یا ایست بزنن

 4. میثم :

  باسلام
  من مدرک کاردانی حسابداری پیام نور رو دارم ایا در صورت قبولی در دانشگاه فرهنگیان می تونم از ایست خدمت استفاده‌کنم یانه الان در خدمت سربازی هستمبرام معافعیت تحصیلی صادر میشه یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نه نمی تونی برای لیسانس اقدام کنی چون از معافیت تحصیلی فوق دیپلمت استفاده کردی

 5. مهیار :

  سلام من با دیپلم نیمتونم ایست خدمتی بزنم وارد دانشگاه برم چه راهی داره تا بتونم با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه کنکور بدی و با کنکور در مقطع لیسانس قبول شی میتونی ایست بزنی

 6. ارین :

  سلام خسته نباشید من پارسال ایست خدمت زدم و الان دانشجوی پیامنور هستم ایا میتوانم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و درصورت قبولی از پیامنور انصراف بدم

  1. باران مشاوره :

   تو هر مقطع یک بار می تونی انطراف بدی و مجددا بری دانشگاه

 7. حسین :

  سلام وقت بخیر ، من سرباز امریه ۲۲ ماه خدمت هستم و فقط دو ماه دارم تا پایان سربازی، امسال هم ارشد شرکت کردم و روزانه قبول شدم. ایا دانشگاه قبول میکنه منو ثبت نام کنه؟ چون دو ماه مونده فکر نکنم بتونم ایست خدمت بزنم … از طرفی هم اگه الان ثبت نام نکنم دو سال محروم میشم واسه دانشگاه، به نظرتون چه راه حلی وجود داره؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   فرقی نداره چقدر مونده. برات ایست خدمتی می زنن

 8. آراییس :

  سلام من دفترچه پست کردم و تاریخ اعزامم اذر ماه هست.میتونم تا قبل از تاریخ اعزامم برای ارشد بدون کنکور یه جا ثبت نام کنم و ایست خدمتی بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   بله قبل از تاریخ اعزام می تونی تو دانشگاه ثبت نام کنی و معافیت تحصیلی بگیری.

 9. حامد :

  با سلام من برای ارشد ایست خدمت زده بودم الان اگه اون مدت معافیتم تموم بشه ولی برای پایان نامه به یک ترم دیگه وقت نیاز داشته باشم تمدید میکنن؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   حامد جان هیچ فرقی بین سنوات تحصیلی برای ایست خدمتی و محصلین عادی وجود نداره.

 10. نوید :

  سلام
  بنده سال پیش در تاریخ ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ برای اولین بار در کل طول تحصیلم از مقطع ارشد انصراف دادم. و یکماه دیگه می خوام دفترچه مو پست کنم و برم خدمت و همچنین برای مقطع ارشد برای یک دانشگاه خارجی هم اپلای کردم که جوابش احتمالا بهمن ماه میاد و شروع ترم آن دانشگاه خارجی هم به تقویم ما میشه اوایل بهار (فروردین ماه).

  می خواستم بدونم با توجه به شرایطم که بالا ذکر کردم اگر در حین خدمت جواب اپلای من بیاد با توجه به اینکه یکبار تا حالا فقط انصراف دادم اون هم برای مقطع ارشد بود امکانش هست دوباره برای همین مقطع (ارشد) در حین خدمت سربازی ایست خدمت بگیرم و معافیت تحصیلی برام صادر بشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   چون یک بار انصراف دادی مشکلی نداره و برات ایست میزنن

 11. پویان :

  با سلام.بنده چهار ماهه که سرباز هستم.نه غیبت دارم نه فرار از سربازی.اواخر آبان پیام نور ارشد بدون آزمون ثبت نام می‌کنه.آیا من هم حق ثبت نام دارم و معافیت تحصیلی بهم میدن؟چون بدون کنکور هست.ممنونم.

  1. باران مشاوره :

   بایذ با کنکور داشنگاه قبول بشی.

 12. سجاد :

  من می توانم در حین سربازی دیپلم بگیرم

  1. باران مشاوره :

   طرح تحصیل و سربازی همزمان فعلا متوقف شده.

 13. علی رضا :

  من می توانم در حین سربازی در مهرماه ۱۴۰۱ در کارشناسی مهندسی کامپیوتر پیام نور بدون آزمون قبول بشم و از سربازی ترخیص بشم و برای کنکور سراسری ۱۴۰۲ بخوانم و در یکی از سه رشته : پزشکی ، دندان پزشکی و یا پرستاری قبول بشم می توانم از پیام نور انصراف داده و در یکی از این رشته های بالا ادامه تحصیل بدم .

  1. باران مشاوره :

   سلام با قبولی بدون آزمون ترخیص نمی کنن .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: