شرط جدید برای کسری بسیج

38 8,282

یکی از کسری هایی که مشمولان خدمت می توانند از آن استفاده کنند کسری بسیج است. سابقا برای استفاده از کسری بسیج داشتن سابقه فعال و عدم وجود غیبت سربازی کافی بود. شرایط کسری بسیج سربازی با شروع طرح مهارت آموزی سربازان تغییر کرد و علاوه بر دو شرط فوق، شرط جدیدی نیز به آن اضافه شد.

لازم به ذکر است که سقف کسری بسیج به ازای هر سال سابقه فعال تغییری نکرده است و نهایتا سابقه بسیج فعال منجر به کسری ۶ ماه می شود.

شرط جدید استفاده از کسری بسیج

به گزارش باران مشاوره و به نقل از ایسنا، سردار موسی کمالی اظهار کرد قرارگاه های مهارت آموزشی با هدف افزایش کیفیت سربازی شروع به کار کرده اند. سازمان نظام وظیفه سعی کرده است تا برای سربازانی که مهارت کسب کرده اند (سرباز ماهر) مشوق هایی را درنظر بگیرد. در همین راستا شرط استفاده از کسری بسیج داشتن مهارت اشت.

بسیجیان همواره از پیشگامان بوده‌اند به همین دلیل نیز در توافقات صورت گرفته قرار شد تا کسر خدمت‌ های مربوط به بسیج تنها به افرادی که دارای حداقل یک مهارت هستند ارائه شود. بدیهی است که شروط قبلی (عدم غیبت غیر موجه و سابقه فعال) همچنان به قوت خودشان باقی هستند و داشتن مهارت شرط جدید برای اخذ کسری بسیج است. سربازان

سازمان نظام وظیفه چندی پیش نیز از ۵ مشوق برای سربازان ماهر خبر داد.

آیا مدت کسری بسیج تغییر کرده است؟

بنا به گفته های سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی سربازان نیروهای مسلح مدت کسری بسیج تغییر نکرده است. متقاضییان به ازای هر سال سابقه بسیج فعال نهایتا ۴۵ روز کسری می گیرند. البته این ۴۵ روز سقف کسری به ازای هر سال است. بستگی به مدت زمان حضور، نحوه فعالیت و … ممکن است متقاضی مدت کمتری نسبت به سقف تعیین شده کسری بگیرد. سقف کسری بسیج برای تمام سابقه بسیج فعال ۶ ماه است.

چه مهارت هایی به سربازان آموزش داده می شود؟

سردار کمالی در ادامه صحبت های خود گفت: در طرح مهارت آموزی، مهارت های مورد نیاز کشور و نیروهای مسلح دسته بندی شده است و افراد مهارت دیده مشوق هایی خواهند داشت. در طرح مهارت آموزی امکان برگذاری دوره های مهارت در حین خدمت نیز برقرار خواهد شد. قرارگاه مهارت آموزی سعی دارد امکان اشتغال سربازان مهارت دیده بعد از خدمت سربازی را نیز فراهم آورد.

همچنین بخوانید: مراحل اخذ کسری بسیج

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 38 تا
 1. محسن :

  با سلام و احترام
  من مدت ده سال سابقه بسیج فعالی دارم و برگ سبز نگرفتم به نطر شما چند ماه به من کسری خدمت تعلق میگیره و اینکه این کسری خدمت از چندماه محاسبه می‌شود ۲۱ ماه یا ۲۴ ماه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در حال حاضر خدمت ۲۴ ماه می باشد که با توجه به بومی و غیر بودن و نوع منطقه خدمتی میتونه تا ۱۷ ماه متغییر باش.سقف میزان کسری ۶ ماه می باشد که با توجه به میزان ساعات فعالیت سالانه شما در هر سال مشخص خواهد شد . اگر در هر سال حداقل ۱۶۵ ساعت برای شما فعالیت رد شده باش ۳۰ روز کسری به شما تعلق خواهد گرفت.

 2. امید :

  با سلام، کسری بسیج برای سربازان مجرد تو سال ۱۴۰۱ تغییری کرده یا میکنه؟ اگه تغییر یا دستورالعملی هست از چه زمانی اعمال میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تغییری نداره

 3. فاطمه :

  سلام.همسرم با مدرک دکتری به مدت ۱۵سال سابقه بسیج فعال دارن. حالا برای کسری، بسیج میگه فقط ۴ماه تعلق میگیره و ۲ ماه باقیمانده (از ۶ماه) فقط برای کسانی هست که برگ سبز بسیج داشته باشند. درسته؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بلی

 4. حامد :

  سلام،من یک حکم بسیج دارم و یک و نیم سال سابقه فعالیت،ولی مشکلی که دارم اینه که کارت بسیج فعال ندارم و الان پروندم سه ساله راکده و تو پایگاه فعالیتی ندارم،ایا کسری میتونم بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برای سابقه باید کارت فعال داشته باشید و پرسنلی هم سوابق شما رو تایید کنه

 5. پوریا :

  سلام کارت ایثار گری پدر که ۲۴ ماه در منطقه جنگی باشد چقدر کسری دارد

  1. باران مشاوره :

   سلام
   داوطلب ماهی ۱۲ روز ، سرباز ماهی ۹ روز

 6. حسن :

  سلام من سه سال بسیجی فعال دارم و یک سال هم حکم شورا دارم چقدر بهم کسری میدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بسته به میزان فعالیتی که تایید میشه سالی بین ۴۵ روز تا ۳ ماه تا سقف ۶ ماه

 7. علی :

  سلام کسری خدمت دارم شش ماه الان میگن به ازای هر ماه بسیجی فعال از ۴ روز کم میشه هیچ نوع کسری دیگه ای هم ندارم ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بسیجی فعال سالی ۴۵ روز کم میکنه تا سقف ۶ ماه

 8. حسین :

  سلام وقتتان بخیر. یه سوال اینکه آیا سپاه برای لیسانس ها در ماه فروردین اعزامی دارد؟؟؟؟ و اگه دارد همه مشمولین میتوانند این ماه اعزام شوند یا فقط آنهایی ک کارت سبز دارند؟ باتشکر از سایت خوبتون

  1. باران مشاوره :

   سلام. کلیه ی ارگان ها در اول هر ماه در تمام مقاطع تحصیلی اعزام دارند. و برای اعزام باید به پلیس +۱۰ مرجعه کنی و درخواست اعزام بدی برگه سبز رو برات صادر میکنن

 9. حسین :

  آیا بعد ایست خدمت برای تحصیل در ارشد می‌توان در طرح شهید علم الهدی شرکت کرد و کسری گرفت؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مشکلی نداره

 10. Abolfazl :

  سلام خسته نباشید من نزدیک ۴ سال سابقه بسیج دارم و الان ۹ ماه خدمتم میتونم برای گرفتن کسری اقدام کنم؟پرونده راکد نشده؟

  1. باران مشاوره :

   باید یک گواهی اشتغال به خدمت بگیری ببری پایگاه بسیجت

 11. محمد :

  من الان ۴سال و ۱۱ماه سابقه بسیج دارم و حدود یک ماه و نیم هم مدت زمان حکم مسئولیتم هستش،چقدرکسری شاملم می شه؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان معمولا سالی یک ماه میدن ممکنه برای داشتن حکم مسئولیت تا سه ماه هم بهت کسری بدن بابت یک سال سابقه بسیج. بدر کل میزان کسری بر اساس میزان فعالیتت تو بسیج تعیین میشه

 12. فرشاد :

  سلام من مدرک کارشناسی دارم فعال بسیج از سال۹۴″تا۱۴۰۰دارم برج ۳اعزامم خدمت هستم مهارت فنی آرایشگری هست پدرم ۵ماه جبهه بوده سپاه و۶ماه ارتش نیرو زمینی تو خدمتش بنده متاهل هستم چقدر کسری تعلق میگیره اگر شش ماه بسیج کسری بگیرم بجز اون آیا متاهلی هم ۲″ماه میدن یان کارت امداد نجات هلال احمر هم دارم سرگروه های صالحین هم کارت دارم کسری چقدر بهم میده؟؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   سقف کسری بسیج ششض ماه هست و به اعزام ادر به بعد هم ۲ ماه کسری متاهلی مین. به ازای هر ماه سابقه جبهه مقبول هم ۱۲ روز کسری میدن.

 13. محمد :

  سلام. من مدرکم لیسانس هست و سال ۹۶حدود ۶ماه خدمت کردم، الان باز یک دی ماه ۹۸ اعزام به خدمتم که بقیه سربازیم رو تموم کنم، ایا منم برای کسر خدمت بسیج باید کارت مهارت داشته باشم یا برای من که قبلا شش ماه خدمت کردم دیگه نیازی نیست؟
  من در زمینه کامپیوتر و برنامه نویسی متلب و تا حدی اندروید مهارت دارم ولی مدرک ندارم، ایا میشه حین خدمتم ازم تست بگیرند و مدرک بهم بدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد
   کسری بسیج شاملتان می شود. اما بحث مهارت بستگی به یگان خدمتی مربوطه دارد. هنوز این قانون اجرایی نشده است.

  2. A :

   سلام .همسر من سرباز هست الان آیا بخاطر متاهل بودنش میتونه کسری بگیره و بسیج هم داره و در رشته آرایشگری مهارت داره آیا شامل کسری میشه؟

   1. باران مشاوره :

    متاهل بودن کسری ندارد. بابت هر فرزند سه ماه کسری می دهند.

 14. محمد ۰۰۹۸ :

  این طرح از چه زمانی آغاز می شود؟

  1. باران مشاوره :

   هنوز اجرایی نشده است. در کانال تلگرامی وظیفه نیوز عضو شوید تا از زمان اجرا این طرح مطلع شوید.

  2. Iman :

   سلام بسیج فعال هم الان سالی یک ماه کم کیشه؟

   1. باران مشاوره :

    سلام
    ۳۰ تا ۴۵ روز

 15. فرشید :

  سلام من مدرک لیسانس حسابداری دارم آیا باید برا کسری خدمت بسیج بازم مهارت یاد بگیرم یا کافیه
  اگه می خوا مهارت یاد بگیرم از چه طریقی میشه

  1. باران مشاوره :

   سلام فرشید
   آموزش مهارت در حین خدمت می باشد. این مهارت به عنوان بخشیده از مدت خدمت است.
   پیشنهاد می کنم در سامانه سرباز ماهر ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: