طرح بازگشت به سنگر سربازان فراری

28 3,433

عده ای از مشمولان به دلیل مشکلات شخصی و … پس از اعزام به خدمت، سربازی را ترک می کنند. این افراد تحت شرایطی سرباز فراری نامیده می شوند. یکی از دغدغه های سربازان فراری و خانواده آنها مجازات این افراد پس از بازگشت به خدمت است.

خوشبختانه سازمان نظام وظیفه رایزنی های بسیار خوبی را با سازمان های قضایی نیرو های مسلح انجام داده تا با سربازان فراری که خود معرف به یگان باز می گردند مساعدت بیشتری شود. این مساعدت در قالب طرح بازگشت به سنگر سربازان فراری اجرا می شود. سردار کمالی در ارتباط با سربازان فراری و طرح بازگشت به سنگر این سربازان توضیحاتی ارائه کرد.

چه کسانی سرباز فراری محسوب می شوند؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل راه دانا، سردار موسی کمالی رئیس اداره کل سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص بازگرداندن سربازان فراری به خدمت سربازی گفت: با توجه به قوانین نظام وظیفه، آن دسته از سربازانی که برای مرتبه اول ترک خدمت کنند و همچنین بیشتر از 60 روز از فرار آنها نگذشته باشد، فراری محسوب نمی شوند.

اما در صورتی که فرار برای مرتبه دوم صورت بگیرد و یا مدت فرار بیشتر از 60 روز ادامه پیدا کند، این دسته از سربازان، به عنوان سرباز فراری محسوب می شوند.

بهتر است سربازان فرارای تا قبل از گذشت 60 روز خود را به یگان خدمتی معرفی نمایند و مجدداً به خدمت به مشغول شوند تا فراری محسوب می شوند.

طرح بازگشت به سنگر سربازان فراری

سردار کمالی در ادامه گفت: در خصوص سربازان فراری طرحی با عنوان بازگشت به سنگر ابلاغ گردیده و از فروردین ماه سال 98 در حال اجرا می باشد.

بر اساس این طرح اگر سربازان فراری، خود را معرفی کنند، از سوی نیروهای مسلح به ایشان مساعدت می شود و با سازمان قضایی نیروهای مسلح نیز هماهنگی های لازم انجام شده است تا حداقل مجازات و حداکثر مساعدت برای این افراد در نظر گرفته شود تا این افراد بتوانند خود را معرفی کنند.

اسامی سربازان فراری به دژبان ها و نیروی انتظامی داده می شود

سردار کمالی بیان کرد: تمامی یگانهای خدمتی موظف هستند هئیت رسیدگی به فرار سربازان را تشکیل دهند. امکان دارد برخی از خانواده ها از فرار فرزندان خود از سربازی اطلاع نداشته باشند. همچنین در شهرها و بخشهای کوچک با دعوت از خانواده های سربازان فراری، آنها را درباره فرار از سربازی توجیح کرده و عواقب فرار از سربازی اطلاع رسانی شود.

سردار کمالی در پایان گفت: اسامی سربازان فراری به دژبان ها و نیروی انتظامی داده می شود. دژبان ها نیز موظف هستند این افراد را بازداشت کنند.

با مشاوره با افراد آگاه هم از انواع معافیت های سربازی مطلع شده و هم با آگاهی بیشتر برای خدمت سربازی خود اقدام کنید.
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چناچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 28 تا
 1. علیرضا علی میرزایی :

  سلام من سال ۹۶از خدمت فرارکردم بعد از ۴ماه دوباره برگشتم به خدمتم ولی ۲۰روز به زندان نظام رفتم و برگشتم به خدمتم بعد از ۴ماه دوباره فرارکردم ولی العان بعد از۴سال دوباره قصدبرگشت دارم فقط میخوام بدانم که دوباره به زندان نظام باید برم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بستگی به نظر دادسرا داره

 2. رسول :

  سلام

  عزیز من ۴ و ۵ ساله فرار کردم
  مدارک پزشکی واسه معافیت اعصاب روان دارم ولی میترسم واسه تمدید گواهینامه به مشکل بخورم
  شرایط بعدیم اینه برادرم قبلا معافیت کفالت گرفت ولی ۳ ساله ازدواج کرده رفته آیا من میتونم معافیت کفالت بگیرم؟
  آیا نمیشه خریداری کرد خدمت رو؟ مبلغشم هر چی باشه مهم نیست
  کلا هیچ راهی وجود نداره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برادرت مانع کفالته
   فقط همون اعصاب و روان میتونی بگیری

 3. علی :

  با سلام..بنده در حالی که حدود 15 ماه خدمت کرده بودم چون صاحب فرزند شدم و از طرفی باید اجاره خانه پرداخت میکردم و بچه ام مریض بود نتوانستم بقیه خدمت انجام بدم.الان 45 سالمه.دو تا فرزند دارم.خانم بنده سال 87 مهریه و نفقه گزاشت اجرا و دادگاه منو به دادن ماهی یه سکه و نفقه بچه محکوم کرد.الان حدود 14 ساله دارم مهریه میدم.و باید حدود 13 ساله دیگه هم مهریه بدم..از حضرات سوال دارم با توجه به کهولت سن اگر به خاطر طرح بازگشت به سنگر به دادسرا خودمو معرفی کنم دادگاه چه حکمی بهم میده؟؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان با توجه هب این مواردی که گفتین اگه خود معرف بری دادگاه احتمال اینکه اذیتت کنن خیلی کمه.

 4. مجتبی، :

  سلام برادر من ۱۸ماه است که از خدمت فرار کرده و همچنین گروه ب میباشد اگه خودشو به یگان معرفی کنه بهش اضافه خدمت میزنن.و همچنین این طرح برای برادر من هم درنظر میگیرن چون از وقتی فرار کرده خودشو معرفی نکرده اما بیشتر از ۶۰ روزه

  1. باران مشاوره :

   آقا مجتبی میزان و نوع جریمه را قاضی تعیین می کند. اگر خو.دس را به پادگان و یا دادسرا معرفی کند تخفیف در مجازات می گیرد. حتی ممکن است مجازاتش تعلبقی باشد.

 5. سعید :

  سلام من سال 94 به خاطر اینکه جام خیلی بد بود فرار کردم الان میخوام بر گردم ایا جام عوضمیشه و اینکه طرح بازگشت به سنگر چی هست کسری شامل حالم میشه چه جوریلا وضعیتم الان میشه راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   آقا سعید کسری شامل حالتان نمی شود.
   در متن خبر در مورد طرح بازگشت به سنگر توضیحات کافی را ارائه کرده ایم.
   احتمال زیاد جایتان عوض نخواهد شد.

 6. عرفان :

  سلام من ۲سال پیش از خدمت فرار کردم.الان رفتم خودمو معرفی کردم.آیا باید برگردم به آموزشی

  1. باران مشاوره :

   سلام عرفان خان
   بستگی به نظر یگان خدمتی دارد.

 7. محمد :

  سلام
  اگر سن سرباز بالای 50 سال باشه فراری هم باشه بازم باید بره خدمت

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا محمد
   خیر، دیگر کسی از فردی که دارای سن 50 به بالا است، کارت پایان خدمت را نمی خواهد. البته اگر هم شکایتی از شما بابت فرار ثبت شده باشد، نهایت باید دادگاه بروید و حل می شود.

 8. میلاد :

  سلام من سال ۹۵فرار کردم الان باید به یگان خودم برگردم یانه

  1. باران مشاوره :

   سلام میلاد جان
   جهت بازگشت به خدمت باید خود را به یگان خدمتی معرفی کنید.

 9. حمید :

  سلام من پس از مرخصی به یگان خودمو معرفی نکردم و الان فراری هستم قصد ادامه خدمت هم ندارم دقیقا ۶۰ روز پیش بود از الان چه مجازاتی برام در نظر گرفتند ؟؟ میفرستنم دادگاه ؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام حمید جان
   در صورتی که خود را معرفی کنید به دادگاه فرستاده می شوید و حداقل مجازات در نظر گرفته می شود و حتی امکان بخشش وجود دارد.
   در غیر اینصورت اگر شما را بگیرند، هم جریمه و هم بازداشت نیز برای شما در ظر گرفته می شود.

 10. Siamak :

  سلام خواستم بپرسم
  خرید خدمت در سال ۹۸ هم اجرا میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سیامک عزیز سلام
   فقط کسانی که در سال های گذشته در این طرح ثبت نام کرده اند می توانند امسال در طرح جریمه ریالی خدمت سربازی شرکت کنند.

 11. عباس عباسی :

  با سلام ، بنده متولد 60 هستم و به دلایلی بعد از 14 ماه خدمت از پادگان فرار کردم ، تاکنون چندین بار به محل خدمت مراجعه نمودم اما اعلام می کنند که سوابقی از شما موجود نیست و پیشنهاد می کنند که اقدام به خرید سربازی کنم درحالیکه 14 ماه از خدمت اینجانب انجام شده است .
  ضمنا بنده دارای یک پدر 65 ساله از کار افتاده با سابقه چند سال جبهه بوده و همچنین از خواهر کوچکتر خود سرپرستی میکنم .
  به نظر شما چگونه اقدام کنم . با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام عباس آقا
   این موضوع را از طریق نظام وظیفه شهرتان پیگیر شوید. از طرفی شما برای معافیت نمی توانید اقدام کنید، چون اگر همک سوابق فرار شما ثبت نشده باشد، در هر صورت دارای غیبت هستید. قانون خرید نیز دیگر اجرا نمی شود.

 12. مسعود :

  سلام من االان ۴۰ روزه از خدمت فرار کردم دوره کد خوردم ۳۰ روزه پرندک تهران فقط ی هفته بودم برگشتم الان میخام باز برم‌الان باید صبر کنم ۲۵ام برم ک اونا نیروی جدید میگیرن یا الان بدم چون دوره کد هر ۲۵ روز براشون نیرو میاد

  1. باران مشاوره :

   سلام مسعود
   شما هرچی زودتر خود را معرفی کنید به نفع خودتان است. پیشنهاد می کنیم صبر نکنید زیرا شما سرباز فراری محسوب خواهید شد و کمی برایتان سختتر می شود.

 13. کاج :

  سلام همسر من سال ۹۲ بعد هفت ماه خدمت فرار کرده والان میخواد برگرده خواستم ببینم شرایط برگشتش چطوریه وآیا مشمول اضافه خدمت و جریمه سنگین میشه یا خیر ضمن اینکه دو فرزند هم داریم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   همانطور که در خبر خواندید قرار شده است تا بیشترین همکاری را با این سربازان داشته باشند مخصوصا اینکه همسر شما متاهل و دارای فرزند است.
   همچنین کسری خدمت فرزند به ایشان تعلق می گیرد.

 14. اکبر :

  سلام
  می خواستم بپرسم فرق سرباز فراری با مشمول غایب چیه؟
  اگه یک روز از خدمت فرار کنی و بعدش برگردی غایب به حساب میای؟

  1. باران مشاوره :

   اکبر جان سلام
   همانطور که در متن خبر آمده “با توجه به قوانین نظام وظیفه، آن دسته از سربازانی که برای مرتبه اول ترک خدمت کنند و همچنین بیشتر از ۶۰ روز از فرار آنها نگذشته باشد، فراری محسوب نمی شوند.”

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: