سرباز معلم

طرح سرباز معلم چیست و شامل حال چه کسانی می شود؟

74 13,351

یکی از روش های انجام خدمت سربازی طرح سرباز معلم است که زیر مجموعه سرباز امریه به حساب می آید. بسیاری از مشمولین سربازی بعد از این که راه های متداول گریز از سربازی و معافیت را بررسی می کنند و به هیچ ترتیبی نمی توانند معافیت خود را دریافت کنند، برای گذراندن راحتتر این مرحله از زندگی خود به دنبال دریافت امریه از ارگان ها و سازمان های دولتی می روند.

یکی از این سازمان ها، وزارت آموزش و پروش است. در ادامه این مقاله علاوه بر ارائه جزئیات این طرح پاسخ سوالات زیر را نیز به شما می دهیم و شرایط جذب سرباز معلم سال ۱۴۰۱ در هر استان را به تفکیک برای تان شرح می دهیم.

طرح سرباز معلم دارای شرایط خاصی است. در بین مشمولان متقاضی امریه سربازی، امریه سرباز معلم بسیار پر طرفدار است. زیرا نسبت به سایر ارگان ها و سازمان ها، سهمیه امریه آموزش و پرورش بیشتر است. ما در این مقاله قصد داریم تا شرایط این نوع امریه را بررسی کنیم. در صورتی که سوالاتی ذهن مشمولین گرامی را در این زمینه مشغول کرده است، مشاورین ما در مرکز تماس تلفنی باران آماده پاسخگویی می باشند.

طرح سرباز معلم

قبل از اینکه اقدام به پذیرش کنیم بهتر است اطلاعت بیشتر در مورد طرح سربازان معلم داشته باشیم. وزارت آموزش و پرورش مانند سایر وزارتخانه های کشور دارای سهمیه امریه سربازی است. این وزارتخانه بر اساس اعلام نیاز مناطق و الویت های تخصیص نیرو، مشمولان متقاضی را بر اساس رشته تحصیلی خود به عنوان دبیر جذب می کند. وزارت آموزش و پرورش هیچ تعهدی در ارتباط با استخدام پس از دوره خدمت سربازی ندارد.

چگونگی استخدام و تعیین سهمیه سرباز معلم سرباز معلم

کمبود نیروی انسانی می بایست طی بخشنامه ای از سوی وزارت آموزش و پرورش به سازمان نظام وظیفه اعلام شود. بعد از بررسی ستاد کل نیروهای مسلح، میزان سهمیه آموزش و پرورش در خصوص جذب سرباز امریه مشخص می شود و مجوز جذب سرباز معلم صادر میگردد. آموزش و پرورش نیز بر اساس این سهمیه، اقدام به فراخوان سراسری و یا جذب پراکنده در نواحی آموزش و پروش می نماید.

شرایط ثبت نام در طرح سرباز معلم چیست؟

گذراندن خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه دارای شرایط خاصی می باشد. این شرایط به دو دسته شرایط عمومی ستاد کل نیروهای مسلح برای جذب امریه و شرایط اختصاصی هر سازمان تقسیم می شوند.

شرایط اختصاصی آموزش و پروش به منظور جذب و پذیرش امریه به عنوان سرباز معلم به شرح زیر است:

 • دارا بودن مدرک تحصیلی کارشناسی یا کارشناسی ارشد (اولویت با کارشناسی ارشد است)
 • برخورداخی از سلامت کامل روحی و روانی، متناسب با شغل معلمی.
 • نداشتن کسری خدمت یا تعهد به عدم استفاده از کسری خدمت
 • نداشتن غیبت
 • عدم سو پیشینه کیفری
 • عضویت در بسیج (بسیج فعال امتیاز بیشتری دارد)، مقاله کسری بسیج را از دست ندهید.

چه کسانی می توانند در طرح سرباز معلم شرکت نمایند؟

علاوه بر شرایط فوق اگر دارای برگه آماده به خدمت باشید می توانید برای طرح سربازان معلم ثبت نام کنید. لازم به ذکر است دانش آموختگان رشته های پیراپزشکی مانند فوریت های پزشکی، ارتوپدی، مامایی و … نمی توانند به عنوان سربازان معلم ثبت نام کنند. پذیرش سرباز معلم تنها از میان مشمولانی صورت می گیرد که دارای حداقل مدرک کارشناسی هستند.

پس از اعلام فراخوان و ثبت نام، افراد متقاضی این طرح باید در آزمون مربوطه شرکت نمایند. بر اساس فرم امتیاز بندی، برگزیدگان آزمون پس از دعوت به مصاحبه حضوری و انجام شدن تحقیقات محلی انتخاب می شوند. پس از انتخاب شدن متقاضییان توسط سازمان نظام وظیفه مراحل گزینش افراد توسط اداره آموزش و پرورش پیگیری می شود.

امتیازات ویژه برای انتخاب شدن سرباز معلم در مراحل گزینش

 •  فرزند رزمنده ، جانباز و آزاده،برادر شهید حداکثر ۱۰ امتیاز
 • معدل مدرک تحصیلی با ضریب ۲ حداکثر ۴۰ امتیاز
 • تاهل و اولاد (به ازای هرفرزند ۱ امتیاز) حداکثر ۶ امتیاز
 • بسیجی فعال هر ماه نیم امتیاز حداکثر ۱۰ امتیاز
 • فرزند فرهنگی شاغل و بازنشسته ۲۰ امتیاز
 • بومی شهرستان ۱۰ امتیاز
 • تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ۵ امتیاز
 • آشنایی با مهارتهای هفتگانه فناوری اطلاعات ICDL هر مهارت یک امتیاز حداکثر ۷ امتیاز
 • تجربه عملی مرتبط با رشته تحصیلی هر ماه نیم امتیاز حداکثر ۲۰ امتیاز
 • روخوانی و روان خوانی قران و حافظین قرآن هرجزء ۲ امتیاز( با گواهی سازمان تبلیغات اسلامی) حداکثر ۱۲ امتیاز
 • کسب رتبه های فرهنگی وهنری، علمی و ورزشی درسطح منطقه ۲امتیاز، استان ۵امتیاز و کشور ۱۰ حداکثر ۱۰ امتیاز

تذکر :
۱- به ازای هرماه رزمندگی وآزادگی و درصدجانبازی پدر یامادر ۵/.امتیاز. –
۲ درمحاسبه امتیازات معدل آخرین مدرک تحصیلی ملاک عمل قرار گیرد . –
۳ ملاک استفاده ازامتیاز بومی شهرستان ،محل تولد متقاضی یا همسر وی می باشد.

طرح سرباز امریه | مشاوره تلفنی باران | 70703025 021

دوره آموزش سرباز معلم

مشمولان متقاضی پس از گزینش توسط آموزش و پرورش برای شرکت در دوره های آموزشی اعزام می شود. دوره های آموزشی از دو بخش تشکیل می شود:

 • آموزش های عمومی نظامی که توسط نیروی زمینی سپاه برگزار می شود.
 • آموزش های تحصیلی سرباز معلم که شامل شیوه تدریس، مدیریت کلاس، سنجش و ارزیابی می شود تا معلمان سرباز تجربه لازم در زمینه آموزش را به دست آورد.

امریه طلاب معلم ۱۴۰۱

طبق همکاری آموزش و پرورش و مرکز طلاب حوزه علمیه هر ساله تعدادی از طلاب که به شغل معلمی علاقه دارند می توانند همچون دانش آموختگان دانشگاهی خدمت سربازی خود را به صورت معلمی بگذارنند.

این طرح که به طلاب معلم وظیفه معروف است از سال های گذشته در حال اجراست.

طلابی که علاقمند به این امریه هستند و می خواهند خدمت خود را در قالب طلاب معلم وظیفه بگذرانند می توانند از تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۱ الی ۱۴۰۱/۰۳/۱۵ با مراجعه به پنل شخصی خود در سامانه پیشخوان حوزه های علمیه به آدرس http://login.ismc.ir در این طرح ثبت نام کنند.

طلاب توجه داشته باشند در سال ۱۴۰۱شرایط جدیدی برای این امریه در نظر گرفته شده که به شرح زیر است:

 • گذراندن دوره آموزش نظامی در ابتدای این طرح
 • گذراندن دوره مدت آموزی به مدت ۵۶ ساعت در مرکز آموزشی و مهارتی حوزه علمیه

به دلیل استقبال بیش از حد از آخرین فراخوان این امریه مهلت ثبت نام تا تاریخ ۲۵ خرداد ماه سال ۱۴۰۱ تمدید شد.

مزایای طرح سرباز معلم چیست؟

این طرح هم برای آموزش و پرورش و هم برای فردی که در این طرح شرکت می کند مزایایی دارد. سازمان آموزش و پرورش مخصوصا در روستاها و دهستان های دور افتاده نیاز شدیدی به نیروی انسانی دارد و با تامین این نیاز خود توسط طرح سرباز معلم می تواند با هزینه کمتری برای این مناطق معلم اختصاص دهد. افرادی که در طرح سرباز معلم شرکت می کنند حقوق کمتری نسبت به دبیران و معلمین رسمی دریافت خواهند کرد.

افرادی که در طرح سرباز معلم شرکت می کنند با تجربه خوبی که در محیط آموزشی کسب می کنند، در صورتی که قصد ادامه کار را داشته باشند می توانند در همان محل مشغول به کار شوند البته اگر عملکردشان برای سازمان آموزش و پرورش مناسب تلقی شده باشد.

همچنین نیازی نیست در دوره ی خدمت خود لباس نظامی بپوشند و از برنامه های سخت نظامی معاف هستند. هر سرباز می توانند در شهر نزدیک محل زندگی و در کنار خانواده اش باشد که این امر باعث آزادی عمل و انگیزه بیشتر در افراد می شود.

پاسخ به شبهات سرباز معلم

طرح سرباز معلم چه معایبی دارد؟

یکی از مهمترین معایب این طرح برای مشمولین این است که از هیچ کدام از کسری های خدمت در یگان های نظامی نمی توانند استفاده کنند. حتی اگر دوره خدمت فرد در اواسط سال های تحصیلی به اتمام برسد سرباز معلم باید تا پایان سال تحصیلی به آموزگاری مشغول باشد و در پایان سال تحصیلی کارت پایان خدمت خود را دریافت کند.

همچنین دوره های آموزش سرباز معلم بسیار کوتاه و فشرده است. این امر باعث می شود که فرد تجربه و مهارت کافی در اداره کلاس و تدریس بهتر به دانش آموزان را نداشته باشد. در اینجا بهتر است وزارت آموزش و پرورش راهکارهای مناسبی را برای استفاده بیشتر از سربازان معلم ارائه دهد.

حتما بخوانید: تعویق خدمت سربازی

محل خدمت سرباز معلم

بسیاری از مشمولان که در طرح سرباز معلم به عنوان امریه سربازی شرکت می کنند این نگرانی را دارند که محل خدمتشان به عنوان معلم در چه مناطقی از کشور خواهد بود. لازم است بدانید محل خدمت سرباز معلم چون به عنوان سرباز امریه محسوب می شود و پیرو قوانین امریه سربازی می باشد در شهر یا استانی است که فرد مشمول سکونت دارد.

البته در برخی از مواقع محل خدمت سرباز معلم بر حسب نیاز در مناطق محروم کشور می باشد که البته در بدو ثبت نام متقاضیان طرح سرباز معلم در خصوص محل خدمت ایشان در صورت لزوم این موارد تذکر داده می شود.

حقوق سرباز معلم چقدر است؟

همانگونه که می دانید طرح مذکور تحت عنوان امریه سربازی در آموزش و پرورش خدمت می کند. در خصوص میزان حقوق سرباز معلم لازم است بدانید میزان حقوق دریافتی سربازان معلم بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح معادل حقوق یک سرباز می باشد. لذا سربازان معلم مانند یک سرباز عادی از مزایای دوران سربازی بهره مند می گردد.

با این اوصاف حقوق سرباز معلم بستگی به عواملی همچون مدرک تحصیلی و … دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله میزان حقوق سربازان را خوانده یا با شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح سرباز معلم چیست؟

 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • گواهی مدرک تحصیلی (به همراه کپی برابر اصل)
 • دفترچه اعزام به خدمت بدون مهر غیبت از سازمان وظیفه عمومی ناجا
 • تکمیل فرم درخواست ثبت نام و تعهد خدمت طرح سرباز
 • تکمیل فرم پرسش نامه اطلاعات فردی گرینش با الصاق عکس
 • چهار قطعه عکس ۴*۳
 • فرم تعهدکارکنان وظیفه و اشتغال در مناطق مورد نیاز
 • ارایه اصل مدارک مربوط به ایثارگری، بسیج فعال، فرزندفرهنگی ، تجربه عملی تدریس، کمیته امداد، مسابقات فرهنگی و ورزشی.
 • پس از پذیرش نهایی اخذ گواهی عدم سوء پیشینه کیفری وگواهی صحت مزاج ودرج درپرونده سربازان پذیرش شده الزامی است .

همانطور که گفتیم علاوه بر سرباز معلمی، سازمان آموزش و پرورش نیز برای تکمیل نیروی اجرایی خود پذیرش می گیرد. سما می توانید برای امریه آموزش و پرورش نیز اقدام کنید.

زمان ثبت نام سرباز معلم ۱۴۰۲-۱۴۰۱

برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ آن دسته از مشمولینی که تاریخ اعزام آنها  یکم تیرماه ۱۴۰۱ می باشد، می توانند برای گذران خدمت سربازی به عنوان سرباز معلم ار تاریخ ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ اقدام نمایند.

گفتنی است به کارگیری سربازان معلم در بخش های اداری و خدماتی و مناطق شهری و مراکز استان های کشور غیر قانونی می باشد.

طرح سرباز معلم تنها در مناطق کم توسعه که سازمان بودجه تعیین کرده امکان پذیر است و از سرباز معلم فقط برای تدریس در مقاطع ابتدایی استفاده می شود.

پایان مهلت ثبت نام هر استان متفاوت است و بین بیست و هشتم تا سی و یکم فروردین ماه ۱۴۰۱ می باشد. در ادامه لینک شرایط جذب سرباز معلم هر استان در سال ۱۴۰۱ را برای تان منتشر کرده ایم.

شرایط سرباز معلم استان کرمانشاه سال ۱۴۰۱ شرایط سرباز معلم استان چهارمحال بختیاری سال ۱۴۰۱
شرایط سرباز معلم استان خراسان جنوبی سال ۱۴۰۱شرایط سرباز معلم استان گیلان سال ۱۴۰۱
شرایط سرباز معلم استان البرز سال ۱۴۰۱شرایط سرباز معلم استان آذربایجان غربی سال ۱۴۰۱
شرایط سرباز معلم استان سمنان ۱۴۰۱شرایط سرباز معلم استان بوشهر سال ۱۴۰۱
شرایط سرباز معلم استان قم سال ۱۴۰۱شرایط سرباز معلم استان کوهگیلویه و بویراحمد سال ۱۴۰۱
شرایط سرباز معلم استان اصفهان ۱۴۰۱

مصاحبه با متقاضییان امریه سربازان معلم

از آنجایی که معلمان با کودکان و نوجوانان در ارتباط هستند باید شرایط مناسبی را از نظر آموزش ور پرورش داشته باشند تا بتوانند تحت عنوان معلم فعالیت کنند.

وزارت آموزش و پرورش شرایط سربازان معلم را هم از نظر اخلاقی و هم از نظر سطح علمی مورد بررسی قرار می دهد و طی مصاحبه ای صلاحیت شما را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین برای پذیرش در این طرح باید تعهد دهید که شرایط اخذ کسری خدمت سربازی را ندارید.

در صورتی که شما کسری خدمت خود را کتمان کرده باشید اما پس از پذیرش امریه سرباز معلم درخواست کسر از خدمت بدهید باید مبلغی را به عنوان جبران خسارتی که به آموزش و پروش وارد کرده اید پرداخت نمایید.

این خسارت به دلیل هزینه هایی است که سازمان آموزش و پرورش در دوره آموزشی برای شما متحمل شده است. ایم مبلغ قبل از پایان سال تحصیلی از شما گرفته می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مصاحبه توصیه می کنیم با باران مشاوره تماس بیرید.

پذیرش امریه سربازی در دیگر سازمان های امریه گیر

علاوه بر امریه سرباز معلم که جز امریه آموزش و پرورش به حساب می آید، سازمان ها و مراکز امریه گیر دیگری نیز وجود دارند. پس اگر شرایط سرباز معلم شدن را ندارید، می توانید برای پذیرش در سایر مراکز اقدام کنید. سهمیه این مراکز هر ساله تعیین می شود و شرایط هر سازمان با دیگری تفاوت دارد. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر بر روی سازمان مورد نظرتان کلیک کنید.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
۱امریه آستان قدس رضوی۲طرح سرباز سازندگی
۳امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات۴امریه وزارت دفاع
۵امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)۶امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۷امریه سازمان ملی استاندارد۸امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
۹امریه سازمان انرژی اتمی۱۰امریه صدا و سیما
۱۱امریه وزارت فرهنگ و ارشاد۱۲امریه سپاه
۱۳امریه وزارت راه و شهرسازی۱۴امریه سرباز معلم
۱۵امریه وزارت اقتصاد و دارایی۱۶امریه وزارت نفت
۱۷امریه وزارت کار۱۸امریه وزارت نیرو
۱۹امریه وزارت آموزش و پرورش۲۰امریه وزارت بهداشت
۲۱امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت۲۲ امریه وزارت ورزش و جوانان
۲۳امریه وزارت جهاد کشاورزی۲۴امریه صاایران
۲۵امریه موسسه بیت الاحزان۲۵امریه ریاست جمهوری
۲۶امریه دانش بنیان

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 74 تا
 1. پویا :

  سلام.
  سوال داشتم بعد گزروندن آموزشی سربازی، که وسطای مرداد تموم میشه.
  سربازان معلم آموزش ها کلاس درس توی شهر خودشون میگذرونن یا مرکز استان؟ مکان شو کسی اطلاع داره؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   معمولا در مناطق محروم استان معلم میشن

 2. بهزاد :

  سلام. آیا بعد از پذیرش نهایی در مصاحبه ممکنه در معاینات پزشکی سرباز معلم رد بشیم.من کور رنگی دارم
  ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله اگه سلامت جسمی و روحی روانی کامل رو متناسب با شغل معلمی نداشته باشین ممکن هست شما رو برای امریه سرباز معلمی جذب نکنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: