سرباز معلم

طرح سرباز معلم چیست و شامل حال چه کسانی می شود؟

8 12,984

یکی از روش های انجام خدمت سربازی طرح سرباز معلم است که زیر مجموعه سرباز امریه به حساب می آید. بسیاری از مشمولین سربازی بعد از این که راه های متداول گریز از سربازی و معافیت را بررسی می کنند و به هیچ ترتیبی نمی توانند معافیت خود را دریافت کنند، برای گذراندن راحتتر این مرحله از زندگی خود به دنبال دریافت امریه از ارگان ها و سازمان های دولتی می روند. یکی از این سازمان ها، وزارت آموزش و پروش است. در ادامه این مقاله علاوه بر ارائه جزئیات این طرح پاسخ سوالات زیر را نیز به شما می دهیم.

طرح سرباز معلم دارای شرایط خاصی است. در بین مشمولان متقاضی امریه سربازی، امریه سرباز معلم بسیار پر طرفدار است. زیرا نسبت به سایر ارگان ها و سازمان ها، سهمیه امریه آموزش و پرورش بیشتر است. ما در این مقاله قصد داریم تا شرایط این نوع امریه را بررسی کنیم. در صورتی که سوالاتی ذهن مشمولین گرامی را در این زمینه مشغول کرده است، مشاورین ما در مرکز تماس تلفنی باران آماده پاسخگویی می باشند.

طرح سرباز معلم

قبل از اینکه اقدام به پذیرش کنیم بهتر است اطلاعت بیشتر در مورد طرح سربازان معلم داشته باشیم. وزارت آموزش و پرورش مانند سایر وزارتخانه های کشور دارای سهمیه امریه سربازی است. این وزارتخانه بر اساس اعلام نیاز مناطق و الویت های تخصیص نیرو، مشمولان متقاضی را بر اساس رشته تحصیلی خود به عنوان دبیر جذب می کند. وزارت آموزش و پرورش هیچ تعهدی در ارتباط با استخدام پس از دوره خدمت سربازی ندارد.

چگونگی استخدام و تعیین سهمیه سرباز معلم سرباز معلم

کمبود نیروی انسانی می بایست طی بخشنامه ای از سوی وزارت آموزش و پرورش به سازمان نظام وظیفه اعلام شود. بعد از بررسی ستاد کل نیروهای مسلح، میزان سهمیه آموزش و پرورش در خصوص جذب سرباز امریه مشخص می شود و مجوز جذب سرباز معلم صادر میگردد. آموزش و پرورش نیز بر اساس این سهمیه، اقدام به فراخوان سراسری و یا جذب پراکنده در نواحی آموزش و پروش می نماید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط سرباز معلم و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

شرایط ثبت نام در طرح سرباز معلم چیست؟

گذراندن خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه دارای شرایط خاصی می باشد. این شرایط به دو دسته شرایط عمومی ستاد کل نیروهای مسلح برای جذب امریه و شرایط اختصاصی هر سازمان تقسیم می شوند.

شرایط اختصاصی آموزش و پروش به منظور جذب و پذیرش امریه به عنوان سرباز معلم به شرح زیر است:

 • دارا بودن از مدرک تحصیلی مناسب (حداقل لیسانس و گاهی فوق دیپلم)
 • نداشتن غیبت
 • عدم سو پیشینه کیفری
 • عضویت در بسیج (بسیج فعال امتیاز بیشتری دارد)، مقاله کسری بسیج را از دست ندهید.

چه کسانی می توانند در طرح سرباز معلم شرکت نمایند؟

علاوه بر شرایط فوق اگر دارای برگه آماده به خدمت باشید می توانید برای طرح سربازان معلم ثبت نام کنید. لازم به ذکر است دانش آموختگان رشته های پیراپزشکی مانند فوریت های پزشکی، ارتوپدی، مامایی و … نمی توانند به عنوان سربازان معلم ثبت نام کنند. پذیرش سرباز معلم تنها از میان مشمولانی صورت می گیرد که دارای حداقل مدرک کارشناسی هستند.

پس از اعلام فراخوان و ثبت نام، افراد متقاضی این طرح باید در آزمون مربوطه شرکت نمایند. برگزیدگان آزمون پس از دعوت به مصاحبه حضوری و انجام شدن تحقیقات محلی انتخاب می شوند. پس از انتخاب شدن متقاضییان توسط سازمان نظام وظیفه مراحل گزینش افراد توسط اداره آموزش و پرورش پیگیری می شود.

امتیازات ویژه برای انتخاب شدن سرباز معلم در مراحل گزینش

 • محل تولد و تحصیل
 • سوابق علمی و نمرات مدرک تحصیلی (معدل بالا در انجام مصاحبه امتیاز بالاتری دارد)
 • اشتغال والدین فرد در آموزش و پرورش
 • متاهل بودن و داشتن فرزند
 • میزان و نوع فعالیت فرد در بسیج(عضو فعال بسیج امتیاز ویژه دارد)

طرح سرباز امریه | مشاوره تلفنی باران | 70703025 021

دوره آموزش سرباز معلم

مشمولان متقاضی پس از گزینش توسط آموزش و پرورش برای شرکت در دوره های آموزشی اعزام می شود. دوره های آموزشی از دو بخش تشکیل می شود:

 • آموزش های عمومی نظامی که توسط نیروی زمینی سپاه برگزار می شود.
 • آموزش های تحصیلی سرباز معلم که شامل شیوه تدریس، مدیریت کلاس، سنجش و ارزیابی می شود تا معلمان سرباز تجربه لازم در زمینه آموزش را به دست آورد.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مزایای طرح سرباز معلم چیست؟

این طرح هم برای آموزش و پرورش و هم برای فردی که در این طرح شرکت می کند مزایایی دارد. سازمان آموزش و پرورش مخصوصا در روستاها و دهستان های دور افتاده نیاز شدیدی به نیروی انسانی دارد و با تامین این نیاز خود توسط طرح سرباز معلم می تواند با هزینه کمتری برای این مناطق معلم اختصاص دهد. افرادی که در طرح سرباز معلم شرکت می کنند حقوق کمتری نسبت به دبیران و معلمین رسمی دریافت خواهند کرد.

افرادی که در طرح سرباز معلم شرکت می کنند با تجربه خوبی که در محیط آموزشی کسب می کنند، در صورتی که قصد ادامه کار را داشته باشند می توانند در همان محل مشغول به کار شوند البته اگر عملکردشان برای سازمان آموزش و پرورش مناسب تلقی شده باشد. همچنین نیازی نیست در دوره ی خدمت خود لباس نظامی بپوشند و از برنامه های سخت نظامی معاف هستند. هر سرباز می توانند در شهر نزدیک محل زندگی و در کنار خانواده اش باشد که این امر باعث آزادی عمل و انگیزه بیشتر در افراد می شود.

پاسخ به شبهات سرباز معلم

طرح سرباز معلم چه معایبی دارد؟

یکی از مهمترین معایب این طرح برای مشمولین این است که از هیچ کدام از کسری های خدمت در یگان های نظامی نمی توانند استفاده کنند. حتی اگر دوره خدمت فرد در اواسط سال های تحصیلی به اتمام برسد سرباز معلم باید تا پایان سال تحصیلی به آموزگاری مشغول باشد و در پایان سال تحصیلی کارت پایان خدمت خود را دریافت کند.

همچنین دوره های آموزش سرباز معلم بسیار کوتاه و فشرده است. این امر باعث می شود که فرد تجربه و مهارت کافی در اداره کلاس و تدریس بهتر به دانش آموزان را نداشته باشد. در اینجا بهتر است وزارت آموزش و پرورش راهکارهای مناسبی را برای استفاده بیشتر از سربازان معلم ارائه دهد.

حتما بخوانید: تعویق خدمت سربازی

محل خدمت سرباز معلم

بسیاری از مشمولان که در طرح سرباز معلم به عنوان امریه سربازی شرکت می کنند این نگرانی را دارند که محل خدمتشان به عنوان معلم در چه مناطقی از کشور خواهد بود. لازم است بدانید محل خدمت سرباز معلم چون به عنوان سرباز امریه محسوب می شود و پیرو قوانین امریه سربازی می باشد در شهر یا استانی است که فرد مشمول سکونت دارد. البته در برخی از مواقع محل خدمت سرباز معلم بر حسب نیاز در مناطق محروم کشور می باشد که البته در بدو ثبت نام متقاضیان طرح سرباز معلم در خصوص محل خدمت ایشان در صورت لزوم این موارد تذکر داده می شود.

حقوق سرباز معلم چقدر است؟

همانگونه که می دانید طرح مذکور تحت عنوان امریه سربازی در آموزش و پرورش خدمت می کند. در خصوص میزان حقوق سرباز معلم لازم است بدانید میزان حقوق دریافتی سربازان معلم بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح معادل حقوق یک سرباز می باشد. لذا سربازان معلم مانند یک سرباز عادی از مزایای دوران سربازی بهره مند می گردد. با این اوصاف حقوق سرباز معلم بستگی به عواملی همچون مدرک تحصیلی و … دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله میزان حقوق سربازان را خوانده یا با شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح سرباز معلم چیست؟

 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • گواهی مدرک تحصیلی کارشناسی
 • دفترچه اعزام به خدمت بدون مهر غیبت از سازمان وظیفه عمومی ناجا
 • تکمیل فرم تعهد نامه رعایت شئونات معلمی و رعایت ضوابط عمومی گزینش
 • تکمیل فرم پرسش نامه اطلاعات فردی گرینش
 • چهار قطعه عکس ۴*۳

همانطور که گفتیم علاوه بر سرباز معلمی، سازمان آموزش و پرورش نیز برای تکمیل نیروی اجرایی خود پذیرش می گیرد. سما می توانید برای امریه آموزش و پرورش نیز اقدام کنید.

زمان ثبت نام سرباز معلم ۹۸-۹۹

برای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ آن دسته از مشمولینی که تاریخ اعزام آنها در بازه زمانی تیرماه ۹۸ و شهریور ۹۸ می باشد، می توانند برای گذران خدمت سربازی به عنوان سرباز معلم اقدام نمایند. گفتنی است به کارگیری سربازان معلم در بخش های اداری و خدماتی و مناطق شهری و مراکز استان های کشور غیر قانونی می باشد. طرح سرباز معلم تنها در مناطق کم توسعه که سازمان بودجه تعیین کرده امکان پذیر است.

مصاحبه با متقاضییان امریه سربازان معلم

از آنجایی که معلمان با کودکان و نوجوانان در ارتباط هستند باید شرایط مناسبی را از نظر آموزش ور پرورش داشته باشند تا بتوانند تحت عنوان معلم فعالیت کنند. وزارت آموزش و پرورش شرایط سربازان معلم را هم از نظر اخلاقی و هم از نظر سطح علمی مورد بررسی قرار می دهد و طی مصاحبه ای صلاحیت شما را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین برای پذیرش در این طرح باید تعهد دهید که شرایط اخذ کسری خدمت سربازی را ندارید.

در صورتی که شما کسری خدمت خود را کتمان کرده باشید اما پس از پذیرش امریه سرباز معلم درخواست کسر از خدمت بدهید باید مبلغی را به عنوان جبران خسارتی که به آموزش  و پروش وارد کرده اید پرداخت نمایید. این خسارت به دلیل هزینه هایی است که سازمان آموزش و پرورش در دوره آموزشی برای شما متحمل شده است. ایم مبلغ قبل از پایان سال تحصیلی از شما گرفته می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد مصاحبه توصیه می کنیم با باران مشاوره تماس بیرید.

پذیرش امریه سربازی در دیگر سازمان های امریه گیر

علاوه بر امریه سرباز معلم که جز امریه آموزش و پرورش به حساب می آید، سازمان ها و مراکز امریه گیر دیگری نیز وجود دارند. پس اگر شرایط سرباز معلم شدن را ندارید، می توانید برای پذیرش در سایر مراکز اقدام کنید. سهمیه این مراکز هر ساله تعیین می شود و شرایط هر سازمان با دیگری تفاوت دارد. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر بر روی سازمان مورد نظرتان کلیک کنید.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
۱امریه آستان قدس رضوی۲طرح سرباز سازندگی
۳امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات۴امریه وزارت دفاع
۵امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)۶امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۷امریه سازمان ملی استاندارد۸امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
۹امریه سازمان انرژی اتمی۱۰امریه صدا و سیما
۱۱امریه وزارت فرهنگ و ارشاد۱۲امریه سپاه
۱۳امریه وزارت راه و شهرسازی۱۴امریه سرباز معلم
۱۵امریه وزارت اقتصاد و دارایی۱۶امریه وزارت نفت
۱۷امریه وزارت کار۱۸امریه وزارت نیرو
۱۹امریه وزارت آموزش و پرورش۲۰امریه وزارت بهداشت
۲۱امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت۲۲ امریه وزارت ورزش و جوانان
۲۳امریه وزارت جهاد کشاورزی۲۴امریه صاایران

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 8 تا
 1. رضا :

  سلام خسته نباشید ،ببخشید من همه کارهای سرباز معلمی رو انجام دادم و معرفی نامه آموزشی رو هم از پلیس بعلاوه ده دریافت کردم و روز اعزام تغیر کرد به ارتش و منو حذف کردن و آموزش پرورش که میگه وزارت دفاع حذف شدی ،واقعا نمیفهمم .لطفا راهنمایی کنین و الان هم دارم غیبت میخورم و پیگیری میکنم دلیل حذف شدنم رو .تشکر

  1. باران مشاوره :

   قبلا تو شبکه های اجتماعی هم همین سوال رو مطرح کردین و باران مشاوره پاسخ داد.

 2. امیر :

  سلام من دانشجوی فوق لیسانس هستم و تا پایان تیر فارغ التحصیل میشم. میخواستم بدونم چه کارهایی باید انجام بدم که بتونم اسفند امسال توی امریه سرباز معلمی شرکت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   اگه مهلت داری واحد نگه دار و یک ترمه دیگه معافیت تجصیلی بگیر. اواخر سال که فراخوان سرباز معلم اعلام شد براش ثبت نام کن. میری وارد مصاحبه و … میشی

 3. محمد ربیعی :

  باسلام.من دانشجوی ترم دوم حسابداری هستم(کاردانی)باید برای سرباز معلم شدن تا لیسانس تحصیل کنم؟ممنون میشم پاسخ بدین.با تشکر

  1. باران مشاوره :

   شرایط سرباز معلم سالانه اعلام میشه نمی تونم بگم موقع فارغ التحصیلی شما مدرک لیسانس می گیره یا بالاتر. در کل برای امریه باید برگ سبز داشته باشی

 4. YaSeR :

  سلام
  زمان ثبت نام امریه سرباز معلم برای سال ۹۹-۱۴۰۰ کی هست ، با توجه به اینکه هنوز خبری از شروع ثبت نام نیست ، آیا ممکنه ثبت نام صورت نگیره
  خواهش میکنم جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   به زودی اطلاعیه صادر می شود و در سایت اعلام می کنیم. باران مشاوره در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: